•  

   pokaż komentarz

   @MehowM może peło nie powiedziało tego też w prost ale agent Arułkowicz nie zrobił nic żeby ich zatrzymać w kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @MehowM: @arc_tic: Pogodzę Was - nikt nic nie zrobił, a przecież było wiadomo, od wielu lat.
   To dopiero początek, to na tym etapie mały problem - później będzie duży.
   I doliczcie, że za parę lat zabraknie pielęgniarek - zbraknie naprawdę, bo brakuje już teraz. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL zabraknie głównie takich do trudnej roboty :) młode z mgr robią specjalizacje. Robota na chirurgii albo ortopedii nie jest im na rękę

  •  

   pokaż komentarz

   @MehowM: na każdego przyszłego lekarza wydajemy z budżetu przez 6 lat studiów od 192tys. do 240tys., dodatkowo lwia część z nich niedługo po studiach wyjeżdża pracować za granicę. Dodatkowo do tego całego grajdołu każdy z nas oddaje kasę na NFZ a finalnie i tak żeby mieć sensowną opiekę to trzeba iść się leczyć prywatnie. System kompletnie nie działa. Zacząłbym jak na zachodzie od wprowadzenia opłat za studia, każdy bierze kredyt studencki i uczy się fachu. Dodatkowo wprowadziłbym zależność; kredyt spłacany od razu po zakończeniu studiów ale tylko w przypadku nie podjęcia pracy u nas w kraju. Jeśli młody lekarz podejmuje pracę w polskim szpitalu zamrażamy mu kredyt na czas powiedzmy 15 lat, jeśli przez 15 lat pracuje w Polsce to kredyt ten zostaje mu umorzony więc dopiero wtedy pieniądze tak jak dzisiaj polecą z budżetu. Chcesz pracować za granicą? To będziesz na takich zasadach jak Twoi rówieśnicy z uczelni na zachodzie czyli po zakończeniu szkoły musisz spłacić kredyt studencki. A i tak wciąż masz od nich lepiej bo Ty masz do spłacenia "tylko" 200 tys. złotych, oni kwotę może odrobinę niższą ale w euro albo w funtach.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: Spoko, tylko zróbmy takie wymagania dla wszystkich kierunków i uczelni. Poza tym lwia cześć zostaje jednak w kraju a nie wyjeżdża, jakby większość wyjeżdżała to już teraz ochrona zdrowia w PL nie istniałaby. Ale najlepiej jest powielać farmazony jak kolega

  •  

   pokaż komentarz

   @arc_tic Kolego, teraz rządzi inna partia.

  •  

   pokaż komentarz

   @mafgraph: oczywiście tak byłoby najlepiej i wciąż byłaby to lepsza opcja dla studentów niż na zachodzie. Bo tutaj każdy pod wykopem o wenezueli i rozdawnictwie wymądrza się że to wina socjalizmu i pokazuje za wzorce rozwiązania kapitalistyczne. Ale jak wspomnisz tym samym ludziom o płaceniu za studia to jedyne co zyskasz to minusy. Bo za rozdawnictwem nie jest nikt, no chyba że akurat z tego rozdawnictwa ma pewne profity, wtedy już często jest spoko. Płatne studia rozwiązałyby wiele w naszym szkolnictwie, włącznie z tym że może w końcu procentowo liczba młodych osób wybierających się na studia wyglądałaby podobnie jak w krajach zachodnich. Może gdyby nie wszyscy jednak mogli iść na studia to w końcu powstałyby jakieś normalne szkoły przygotowujące do konkretnego zawodu a nie byłyby tylko przytułkiem dla nieuków? W stanach to przecież norma że spłaca się studia przez następne 20 lat życia a często i dłużej. To nie jest socjalizm więc to musi być dobre prawda? Ale zawsze można wkraść ten element socjalizmu i umarzać te kredyty w momencie jeśli przez x lat pracujemy w kraju i tutaj odprowadzamy podatki. Stawiamy za wzór państwa zachodu, może zacznijmy działać tak jak oni?

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: Dziwisz się że wyjeżdżają za pracą? Co im oferuje Polska po studiach ? Niestety ale takie osoby jak ty nie wiedzą ile muszą się nauczyć studenci medycyny. To nie kulturoznawstwo. Znajdź sobie w Googlach jakąś książkę z zakresu medycyny w pdfie. Dajmy na to anatomia głowy. Spróbuj ją przeczytać, a później pomysl sobie, że musisz jej się nauczyć na pamięć, a to i tak jest 1 % tego co studenci muszą się nauczyć. A później zastanów sie, czy ty na ich miejscu po ryciu takich książek przez 7 lat chciałbyś słyszeć propozycje pracy za minimalną, teksty typu "niech jadą" i rodziny pacjentów którzy jedynie co mają do powiedzenia to pretensje, a w ramach podziękowania slyszalbys "dzięki bogu" (ಠ‸ಠ)

  •  

   pokaż komentarz

   @DyrektorMiauczuk: a gdzie napisałem że się dziwię? Nie, nie dziwię się. Co niestety nie zmienia faktu że sytuacja jest jaka jest w naszym państwie i jest ostatni dzwonek żeby jakoś w taki czy inny sposób tej sytuacji zaradzić. Nie dziwi mnie wiele rzeczy ale o dziwo też ten brak zdziwienia jakoś nie chce naprawić świata w którym żyję.

  •  

   pokaż komentarz

   @DyrektorMiauczuk: p%@%$!!isz pajacu jak potluczony. Ksiazka na pamiec xDDDDDD k#@@a giełdy po akademikach zapiedalają az miło. Takie bajki mozesz kolegom na plastyce opowiadać. Te smieszne lekarzyny nadaja sie na tłoczenie pasztetu. Rzygam tymi pajacami. Wiecej i wiecej. Co im polska oferuje xDDDDDD

   https://medycyna-rodzinna.esculap.com/news/156890/lekarz-zarobi-wicej-jeli-wystawi-e-recept

  •  

   pokaż komentarz

   @DyrektorMiauczuk: tak mistrzu - książki na pamiec :) powtarzam, książki na pamięc xDDDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: Jakie 20 lat spłacania, koszt studiowania medycyny na HARVARDZIE to ok 200000usd za całe studia (czesne akademik). Średnia roczna pensja lekarza w USA to ok 200000USD. Jak ktoś to spłaca 20 lat to jest po prostu debilem, albo postacią z gumisiow;)

  •  

   pokaż komentarz

   @arc_tic: Wiesz ile zarabia pielęgniarka w prywatnej przychodni? Takie samo guano...

  •  

   pokaż komentarz

   @mafgraph: dokładnie. Lekarze w USA nie wyjeżdżają za pracą jak Polacy po studiach. A czemu ? Bo im się nie opłaca. Tyle w temacie. Ale siedziby NFZ mamy z marmuru ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @mafgraph: na harvardzie zgodnie z http://www.naharvard.pl/kredyty-studenckie.html masz 20 lat na spłatę, możesz spłacić wcześniej ale będą i tacy co spłacą właśnie po 20 latach to po pierwsze. Po drugie nie wiem czy zauważyłeś że tamten mój post w którym traktowałem o 20 latach spłacania był ogólnie o studiach w USA czy tez na zachodzie a nie o kierunku medycznym, troszkę czytanie ze zrozumieniem się kłania i czasem warto przeczytać to co ktoś inny chce Ci przekazać a nie to co samemu chce się przeczytać. Powiedzmy też w Twoim rozumowaniu że jeżeli (przykładowo) zarabiam 100 tys. zł rocznie to jeśli kupię sobie samochód za 100 tys. to spłacę to w moment? Zwłaszcza że zapewne przy takich dochodach dodatkowo nie będę siedział na wynajmie kawalerki na obrzeżach tylko będę miał dodatkowo pewnie 500 tys. a może milion kredytu kredytu na mieszkanie plus wykończenie/ziemia + budowa domu itp? Ludzie mają (zwłaszcza w stanach gdzie zadłużanie się to norma) na co dzień mnóstwo innych wydatków niż tylko spłacanie szkoły po jej zakończeniu, jeden sie uprze i spłaci po 5, drugi stwierdzi że nie opłaca mu się wcześniej spłacać i spłaci po 20. A jeszcze inny po studiach nie medycznych może mieć nawet problem ze spłaceniem tego kredytu. Z resztą mówisz też o średniej pensji lekarzy w USA, średnio ja z moim psem mam 3 nogi także ten tego... Przelicz sobie też średnią pensję lekarza w Polsce (a wielu z nich dzięki prywatnej praktyce ma kasy jak lodu) a wtedy dojdziesz do wniosku że właściwie to problemu nie ma i lekarz w Polsce ma super i jest bardzo dobrze opłacany. Z tym że jak pójdziesz z tą rewelacją do swojego rodzinnego w swojej przychodni to do tej Twojej średniej może mieć sceptyczne nastawienie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn:
   Biłbym brawo, jeśli by to się udało, ale...
   W smutnych i ponurych czasach głębokiej komuny też próbowano motywować absolwentów do pracy. Za granicę można było wyjechać dopiero po odpracowaniu iluś tam lat, obowiązkową służbą wojskową...W różnych latach różnie bywało.Jeśli ktoś chciał wyjechać- wyjechał.
   To, co piszesz, jest dobre. Diabeł siedzi jednak w szczegółach.Jeśli lekarz nie będzie się rozwijać- wyjedzie.Lekarze są pracoholikami.Tak im weszła a krew nauka w liceum (albo i wcześniej) a potem na studiach, że inaczej nie potrafią.A tu- szlaban! Nie ma komu prowadzić specjalizacji!
   A zauważ że niedługo może nie być komu uczyć studentów!
   I co wtedy?

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: Powiem tak, jesteś debilem, w USA żaden lekarz nie pracuje w kilku miejscach, tylko zap??@@?@a w jednym, ortopedzi zarabiają nawet 400000usd. Nie mów o statystyce bo statystycznie ty i twój pies to dwie p%?$y. Może ty się zadluzasz wszędzie gdzie możesz, ale poleć do NY pójdź na upper east side i zobacz co jest napisane na kamienicach i jak one wyglądają. W USA nikt nie chce być np neurochirurgiem bo za dużo pozwów, duże ubezpieczenie i się to nie opłaca, a w PL jesteś bogiem. Poza tym zarabiając x rocznie i mając do spłaty x nie jest bólem. Ale ty chcesz żeby ludzie zarabiający 60-70k PLN rocznie ( bo tyle faktycznie srednio zarabiają lekarze) płacili za studia 240k PLN, czyli relatywnie 4 razy więcej niż w USA za harvard czyli topowa uczelnie na ŚWIECIE, no ale k?!@a twoje pyszczenie dobrze brzmi, a robisz k?!@e z logiki

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL więcej dać górnikom bo im się już zdążyły bety zestarzeć. Smutne, że ta banda durni i nierobów przy korycie nie myśli perspektywicznie. To prędzej czy później doprowadzi do katastrofy ale póki społeczeństwo nie dostanie wiadrem zimnej wody przez łeb - nie przejrzy na oczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: ale wiesz, że nie wszyscy lekarze swieżo po studiach otwierają prywatny gabinet ? Większość szuka pracy normalnie w szpitalach. Cały czas myślisz o lekarzach ktorzy są już na rynku pracy od ładnych parunastu lat. A tu rozchodzi się o młodych lekarzy po studiach i tych którzy na studia dopiero chcą iść lub są w trakcie studiowania. Co z tego że lekarz z 30 letnim doświadczeniem ma kasy jak lodu z prywatnej praktyki, skoro młody lekarz może liczyć na minimalną przy tym samym zakresie obowiązków.

  •  

   pokaż komentarz

   BYNAJMNIEJ BOMBELKOM DAŁY

   (Efekt demokracji, władza ludu wybiera)

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: A wiesz ze prawie połowa studentów płaci sama za swoje studia? Ich tez chcesz jakoś zmusić aby zostali?

  •  

   pokaż komentarz

   @mafgraph: o, gratuluje poziomu dyskusji, powinszować :) pokaż mi też fragment w którym napisałem że lekarz w stanach pracuje w kilku miejscach. A to zaskoczenie, nie znalazłeś? :-o przykro mi. Gdzie napisałem że lekarz zarabiający tyle i tyle ma płacić w polsce 240k? Napisałem że jak będzie siedział w polsce to nie będzie musiał płacić nic czyli notabene całość z jego zarobków przeznaczy sobie na co chce. Doczytałeś już? Zrozumiałeś? Czy dalej będziesz myślał o p$??ach moich i mojego psa (a ty zboczuchu) i czytał to co chcesz przeczytać? 240k to byłaby kwota do spłaty dla kogoś kto jedzie za granicę pracować i dzięki temu notabene jego zarobek nie będzie wynosił 60-70 rocznie, chyba że mamy na myśli euro czy funty. No ale wtedy to już całe Twoje pyszczenie nie ma sensu. Ogólnie całe Twoje ostatnie zdanie nie ma sensu bo to wygląda tak jakbyś kłócił się sam ze sobą, wmawiasz mi że napisałem coś czego nie napisałem. Że w stanach w miastach poza centrami jest syf i brud? Ależ nowość powiedziałeś. No ale co z tego kiedy jeśli ktoś ma normalne zarobki to jednocześnie na kredycie najczęściej dom, samochód, pewnie i ten nieszczęsny kredyt. A tam na obrzeżach miast raczej kredytami studenckimi się nie przejmują, mają inne problemy na głowie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kab_anos: a na podstawie czego tak wywnioskowałeś? Nie napisałem też o żadnych lojalkach. Jedyne co to napisałem o kredytach studenckich na studia i że tylko jak wyjedziesz musisz go spłacać. Czy jest tutaj zmuszanie ludzi do zostania? Ano nie jest bo se możesz wyjechać i spłacić. Myślisz że student w stanach ma taką możliwość że jak zostanie w kraju to mu umorzą kredyt? Musi spłacić i tyle. Czyli w momencie kiedy wprowadzilibyśmy system płatnych studiów to możliwość umorzenia kredytu pracą w kraju nie jest zmuszaniem do zostania a przywilejem który możesz warunkowo otrzymać. No ale jak taki system nie pasuje to wprowadźmy typowo jak w usa, czy zostaniesz w kraju czy nie to kredyt musisz spłacić, tak będzie lepiej? A jeśli ktoś sobie sam zapłacił za studia to ma studia spłacone i logiczne że nie ma na karku kredytu i nie musi go spłacać, jak ktoś miałby ich zmusić do zostania? Czy jak Ty masz kredyt na mieszkanie tutaj w Polsce to ktoś Cię zmusza do siedzenia w kraju?

  •  

   pokaż komentarz

   @mafgraph: TO PA TERA, GDZIE TE NOWE PIELENGNIARGI

   źródło: piel.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: Masz racje dop$%?$##my tylko lekarzom, bo to nieroby i reszcie się należy wizyta u wałkonia, a reszcie sponsorujemy studia. Kwoty o zarobkach były podane abyś zrozumiał, a raczej spróbował zrozumieć ze ludzie którzy w USA maja kredyty zarabiają rocznie tyle ile kredyt wynosi, a ty chcesz przymusić kogoś do pracy na 15-20 lat w tym kraju za jakas jałmużne. Powiem tak życzę ci tego aby twoje projekty się ziściły, będziesz wtedy zap@@$?#?al do lekarza chyba do Rumunii żeby ominąć kolejki i do tego zdziwisz się ze na rumuńskiego lekarza nie jest cię stać bo niestety taka jest prawda, zarobki rumuńskich lekarzy są wyższe niż polskich

  •  

   pokaż komentarz

   @DyrektorMiauczuk: oczywiście że wiem, dlatego właśnie mówię że wyciąganie średniej w jakimkolwiek temacie zarobków jest bez sensu. Bo rezydent będzie zarabiał kupę a stary profesor też kupę ale kasy. Jak rezydent zarobi 2200 a ktoś inny tez w miesiąc zarobi 100k to razem średnio mają ponad 50k. Jaki tutaj sens ma średnia? Młodzi lekarze u nas zarabiają mało, pełna zgoda. Młodzi lekarze powinni zarabiać więcej, pełna zgoda. A teraz powiedz mi w cytacie gdzie napisałem wcześniej że każdy bez wyjątku lekarz zarabia kokosy w tym kraju. Mam znajomą lekarkę pierwszy rok na rezydenturze, doskonale wiem ile zarabia. Mam tez znajomą młodą położną i również wiem ile zarabia a więc zgrzeszyłbym pisząc że zarabiają dobrze. Krzywdzące jest też powiedzieć jej że na pewno jest jej dobrze bo przecież średnio w kraju lekarz ma powiedzmy 7 tysięcy. Średnią dzieci nie nakarmisz, to żaden sensowny argument. Ale temat jest ogólnie bardzo złożony, tam pod artykułem ktoś napisał w komentarzu że rozwiązanie jest proste bo wystarczy podnieść pensję do takiej a takiej wartości. To nie jest takie proste. Najłatwiej napisać że wystarczy wszystkim podnieść pensje. Najłatwiej powiedzieć że dajmy na służbę zdrowia 50% pkb i będzie spokój. Najłatwiej powiedzieć jak obecnie prezes że zwiększymy za moment minimalną do 4 tysi i po problemie. To tak kurde nie działa. Dzieci w przedszkolu też mają zbawienną myśl na uleczenie świata dorosłych, wystarczy dodrukować pieniędzy i rozdać ludziom żeby dali. Ale to również tak nie działa. To nie jest wina tylko obecnej partii, to nie jest wina tylko poprzedniej partii. To jest wina każdej partii po 89 r. Problemy tego typu są zamiatane pod dywan i każdy się modli że to się rozsypie nie za ich kadencji. Ale nie da się teraz tego problemu rozwiązać w 2 miesiące. Byłoby to możliwe może w niemczech gdzie za pierwsze półrocze 2019r mają nadwyżkę budżetową 45 mld euro. Ale u nas tak dobrze nie jest (tzn. ta nadwyżka budżetowa w niemczech też nie jest wcale takim dobrym u nich zjawiskiem ale to temat na inną dyskusję).

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: Czyli Twoje rozwiązanie nic nie rozwiązuje bo nadal 50% studentów może sobie wyjechać a nam brakuje lekarzy. To lepszym rozwiązaniem jest stworzenie takich warunków aby im przez głowę nie przeszło wyjeżdżać jak np godna płaca iudzkie warunki pracy zamiast nieustająca walka z plebsem i pijakami, który próbuje wyłudzić leki lub zwolnienia

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: @ksiazeiktorn: Masz racje dop%$$!%#my tylko lekarzom, bo to nieroby i reszcie się należy wizyta u wałkonia, a reszcie sponsorujemy studia. Kwoty o zarobkach były podane abyś zrozumiał, a raczej spróbował zrozumieć ze ludzie którzy w USA maja kredyty zarabiają rocznie tyle ile kredyt wynosi, a ty chcesz przymusić kogoś do pracy na 15-20 lat w tym kraju za jakas jałmużne. Powiem tak życzę ci tego aby twoje projekty się ziściły, będziesz wtedy zap#%%!@$al do lekarza chyba do Rumunii żeby ominąć kolejki i do tego zdziwisz się ze na rumuńskiego lekarza nie jest cię stać bo niestety taka jest prawda, zarobki rumuńskich lekarzy są wyższe niż polskich
   Debilu nie pisałem ze w miastach poza centrum jest syf tylko pisałem ze idąc po NY po upper east side - jednej z bardziej prestiżowych miejsc w NY I jednym z droższych na świecie są kamienice gdzie masz złote tabliczki z nazwiskami lekarzy tam mieszkają/przyjmują, u drzwi wejściowych są kamerdynerzy, a 40 przecznic na północ bida bo aż piszczy, no ale k$@?a róbmy ubezpieczenia zdrowotne bo stany takie fajne i wogole super

  •  

   pokaż komentarz

   @mafgraph: ogólnie to jestem za tym żeby nikomu nie sponsorować studiów. Studia na każdym kierunku powinny być 100% płatne. Jeśli uważamy że w Polsce kasa po studiach jest za mała (a jest) to umarzajmy kredyty studenckie tym którzy decydują się zostać w kraju. Oszczędności stąd powstałe trzeba by przeznaczyć na sprzęt do szpitali i podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek. W tym kraju na państwowe studia przeznaczamy z budżetu kwoty które są potrzebne o wiele bardziej w innych miejscach. Jeśli chcemy żeby lekarz w Polsce zarabiał godnie to musimy stworzyć mu warunki pracy odpowiednie i odpowiednio też go wynagrodzić. Ale budżet to nie studnia bez dna i jeśli przesuniemy kasę tam to albo pozyskamy pieniądze z innego miejsca albo znajdziemy pieniądze w inny sposób. Moją wizją jest wprowadzenie płatnych studiów co za tym idzie mam nadzieję obniżenie liczby studentów, podwyższenie oferty edukacyjnej w dalszej mierze w szkołach zawodowych. Mamy nad stan studentów za których wykształcenie płacimy my wszyscy, jednocześnie przez taki system mamy niedobór specjalistów przez co winduje to ceny usług np hydraulicznych. A na wykształcenie hydraulika nie zapłacimy tyle co na wykształcenie studenta teologii, zarządzania, ekonomii zwłaszcza kiedy ten student pracy w zawodzie i tak nie znajdzie i tak. Jedno wielkie marnotrawstwo pieniędzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: wiesz co? Mi osobiście łatwo mówić "niech zarabiają więcej" ale nie z powodu braku wiedzy o ekonomii. Tylko dlatego, że w Polsce stoją marmurowe urzędy, mamy znacznie więcej polityków niż w innych krajach, gdzie Polska biorąc pod uwagę wielkość i liczebność to 1/4 innych krajów , politycy zarabiają więcej niż za granicą na tych samych stanowiskach, tworzone są nowe niepotrzebne stanowiska, które trzeba opłacić, wieczne premie, limuzyny, chore zadłużanie szpitali. Można wymieniac tak jeszcze długo. Uwierz mi, u nas nie ma problemu żeby lekarze więcej zarabiali. Przypuszczam że to jest jakaś polska mentalność która nas odróżnia od innych krajów,gdzie rządzący ol kradną, ale pracują. Robią tak żeby było dobrze, i faktycznie jest dobrze. A u nas tylko kradną.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: jak najbardziej zgoda tylko problem jest taki ze studenci gowno kierunków kiedy byliby wychowankami zawodówek i szkół technicznych, mieliby fach w ręku i byłoby git, a teraz są mgr od psiej dupy, nic nie umieją, nie mogą znaleźć pracy w swoim zawodzie i taki pan gowno magister wyżej sra niż dupę ma, a chłopak na budowie bez szkoły miesięcznie zarabia tyle co rezydent, nie mając dyżurów u żadnej odpowiedzialności, nikomu nie ujmuje, na budowie praca ciężka ale k%%?a tak nie może być ze ochrona zdrowia się wali a opinia publiczna jeszcze chce doj@#%c pielęgniarkom, ratownikom, lekarzom za błędy systemu

  •  

   pokaż komentarz

   @mafgraph: ok jak chcesz to możemy w taki sposób kulturalny dyskutować a więc. Zjebie, masz rację nie doczytałem tego fragmentu o NY, zachowałem się podobnie jak Ty że przeczytałem co chciałem przeczytać. Imbecylu, nie pisałem Ci nic o ubezpieczeniu zdrowotnym. Impertynencie, w Polsce też znajdziesz lekarzy którzy nie mają co zrobić z pieniędzmi w Warszawie a gdzie indziej bida aż piszczy. Pajacu w Indiach są podobne dysproporcje i jak chcesz możemy robić porównania z każdego kraju świata. Kurde naprawdę można normalnie rozmawiać bez wyzywania się na poziomie gimbazy, ale jak chcesz to możemy tak pisać dalej.

  •  

   pokaż komentarz

   @DyrektorMiauczuk: a to to swoją drogą. Nie dzielimy rządów na tych co kradną i co nie kradną a na tych co kradną więcej albo mniej. To jest problem. A zarabiać powinni u nas więcej praktycznie wszyscy, nie jestem przeciwny ani podwyżkom dla lekarzy, ani dla pielęgniarek, ani dla nauczycieli, szczerze każdemu życzę jak najlepiej i każdy powinien mieć prawo do godnego życia jeśli ma pracę. Ale patrząc do tej pory na partie które mieliśmy od 89 nie wierzę że zbliżające się jesienne wybory byłyby w stanie coś drastycznie zmienić w obecnej sytuacji, którakolwiek opcja do władzy by nie doszła. Taka chyba nasz polska mentalność.

  •  

   pokaż komentarz

   @kab_anos: oczywiście że tak, także więc stwórzmy im takie warunki :) jak to prosto i łatwo powiedzieć. Ja bym chciał żeby z reorganizacji oświaty właśnie kasa szła na szpitale i pensje dla lekarzy i pielęgniarek, właśnie po to tak jak mówisz, aby próbować chociaż stworzyć im takie warunki żeby nie chcieli wyjeżdżać. Ogromna część kasy jest marnotrawiona, mamy za dużo posłów itp ale to akurat tylko początek ew oszczędności. Wszyscy w budżetówce chcą podwyżek i kurde wszystkim się należą żeby mogli godnie żyć. Na budowę dróg też pieniądze muszą być. Nasza armia coraz bardziej kuleje i są potrzebne konkretne zakupy jeśli chodzi o sprzęt. Dodatkowo trzeba dążyć do sytuacji gdzie przestaniemy powiększać dziurę budżetową a zaczniemy wychodzić na zero. Na szpitale i lekarzy trzeba dofinansowania w miliardach złotych łącznie, przeznaczymy na to to musimy wziąć skądinąd, innej drogi nie ma. Ja doszukuje się zmarnowanych pieniędzy w systemie oświaty, można doszukiwać się gdzie indziej, każdy może mieć inne zdanie w tym temacie. Można zamiast 500+ przeznaczyć tę samą kwotę na szpitale, ale najwidoczniej 500 + też jest potrzebne bo w końcu to ten program daje obecnemu rządowi w większości tak wielkie poparcie. Nie ma co już teraz mówić o tym że trzeba dofinansować szpitale, kurde to sprawa oczywista że trzeba. Ale teraz trzeba poszukać rozwiązania w jaki sposób to zrobić i powiązać z obecnym budżetem.

  •  

   pokaż komentarz

   @arc_tic ile kadencji jeszcze trzeba rządowi by coś zmieniać? rozdano ogromne pieniądze na 500+, już wymagań. dołożono 300+ na wyprawkę do szkoły (a podręczniki już były bezpłatne), do tego "jarkowe"...

   z tego co wiem to samo 500+ w 2018 to ponad 24mld złotych (teraz więcej). budżet NFZ na 2018 to było 81mld.

   przestań nieudolność ciągle tłumaczyć poprzednimi rządami.

   sukces - zasługa PiS, problem - zasługa poprzednich rządów. żart

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger po prostu siedzę w tym biznesie i uwierz mi 8 lat totalnej stagnacji potrafi czlowieka doprowadzić do szaleństwa. Nie pochwalam tego co się teraz dzieje ale nie zapominam co było a to różnica

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn Jestem tego samego zdania. Wszystkie studia powinny być pełnopłatne. Nie tylko medyczne. Oszczędzimy sobie marnowania kasy na Magistrów- Gamoni

  •  

   pokaż komentarz

   @arc_tic: a za pełooo XDDD od 4 lat rządzi inna partia i zmiana jest jak narazie na gorsze. Partyjna szczekaczka próbuje siać propagandę, ale nawet za słabej polityki zdrowotnej po nie było tak źle jak za PiS

  •  

   pokaż komentarz

   @MehowM: Ktoś może wie czy jakaś partia ma wpisany w program wyborczy jakiś sensowny pomysł na poprawę opieki zdrowotnej????

  •  

   pokaż komentarz

   Lekarze są pracoholikami.Tak im weszła a krew nauka w liceum (albo i wcześniej) a potem na studiach, że inaczej nie potrafią.A tu- szlaban! Nie ma komu prowadzić specjalizacji!

   @abomito: xD zapewniam, że nie wszyscy. Spora część wręcz bym powiedział, że po tym przeciążeniu nauką nabiera wstrętu do literatury fachowej :) Przydały by się egzaminy z uaktualniania wiedzy co jakiś czas jak w USA. Nieobowiązkowe - ale jak jakiś lekarz zdaje, to może sobie wywiesić dyplom w gabinecie a pacjent to raczej docenia.

   @ksiazeiktorn: Dobre pomysły, ale to raczej i tak nie zatrzyma tych co chcą wyjechać. Za to nikt nie chce mówić o tym, że liczbę studiujących mamy obliczoną tak, żeby broń Panie Boże nie było u nas zbyt wielu lekarzy. ( bo kto to widział lekarza na bezrobociu? )
   I tą liczbę miejsc dla studentów medycyny trzeba podnieść licząc się z tym, że część może wyjechać.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: jak czujesz bardzo potrzebę to możesz sam siebie w ramach przykładu przykuc łańcuchem do kaloryfera w państwowej firmie za 3k złotych brutto miesięcznie, od mojego życia won.

   Normalne warunki płacy i pracy. Wtedy pomyślę o leczeniu polskiego pacjenta.

  •  

   pokaż komentarz

   @arc_tic: Wybory idą, trole pełowskie aktywne. Ciekawe ile za wpis ile za minus

  •  

   pokaż komentarz

   @Strahl: a kto Ci kaze tu zostawac? Nikt. Ale szanse na wyjechanie dostales dzieki podatnikom ktorzy oplacili Twoje studia. Widzisz, socjal pasuje kazdemu, kazdy mysli ze mu sie nalezy a jak juz pobralo sie nauke dzieki temu panstwu za darmo to mowi sie "nara pa, sp%?!%@?am stad frajerzy". Nauka za darmo? Spoko, ale nie u nas, naszego panstwa na takich darmozjadow nie stac. Bo ja rozumiem Ciebie, wykorzystales panstwo bo daje Ci mozliwosc darmowej nauki a potem chcesz zrobic sobie dobrze i wyjezdzasz, masz do tego prawo. Ale z perspektywy panstwa jestes darmozjadem i generujesz koszta. A z perspektywy panstwa w ktorym system edukacji jest postawiony na glowe i w ktorym nie ma kasy na podstawowe rzeczy w budzecie, takie marnotrawstwo pieniedzy nie powinno miec miejsca. W jaki sposob kredyt przykuje Cie do kaloryfera w Polsce? Lec za granice i ile czasu zajmie Ci splacenie szansy jaka dalo Ci na przyszlosc nasze panstwo? Bo gdyby nie to panstwo to za granice moglbys jechac zbierac szparagi a nie leczyc ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: z perspektywy państwa to moich rodziców nadal się orze podatkami za studia które już skończyłem. I orało zanim zdążyłem się urodzić. Jak zaczniesz pracować za 20% wartości swojej pracy w państwowej firmie to daj znać, do tego czasu jesteś hipokrytą.

   W jaki sposob kredyt przykuje Cie do kaloryfera w Polsce?

   Jeżeli nie wiesz w jaki to nie masz pojęcia o systemie kształcenia podyplomowego lekarzy i nie mamy o czym rozmawiać.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn: Wprowadźmy to dla całej edukacji. Wyjeżdzasz z kraju? Zapłać za podstawówkę i gimnazjum/technikum czy co tam dostałeś od społeczeństwa. Za szczepienia, leczenie. Zapłać za korzystanie z dróg i chodników, parasol ochronny służb itp itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksiazeiktorn a dla gownokieeunkow ten kredyt tez od razu splacany jesli nie podejma pracy w zawodzie socjologa?

  •  

   pokaż komentarz

   @MehowM: Jakby pani dyrektor ważyla 48 kg to bym w to uwierzył! Ale ona wyglada za godnie by klepać biedę razem z pacjentami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aaandrzej:
   Oczywiście, że nie wszyscy są pracoholikami. Tutaj większość(no właśnie) ma ciągotki do uogólnień.Zresztą- przecież nie da się analizować każdego przypadku -zawsze się znajduje cechy wspólne.
   A zwiększenie ilości "narybku"- czyli studentów? Trzeba zwiększyć ilość uczelni czyli nie tylko same budynki, ale również wykładowców, jak i szpitali klinicznych. Albo pytanie o jakość czyli i o sens takiego eksperymentu..
   Podobny eksperyment już zrobiono w wypadku pielęgniarek. Są pielęgniarki , które kończyły akademie medyczne- te same, które kończyli lekarze.Tyle, że studia kończyła "średnio" co druga.To są wysokiej jakości fachowcy- tyle, że większość wyjeżdża za granicę za względu na zarobki.I są pielęgniarki które licencjaty robiły w "innych ośrodkach"-takie szkoły przyzakładowe dla kilku szpitali.Niby takie same studia- ale czasem strach , że taka będzie mnie leczyć...
   Bo one nie wyjeżdżają- chyba, że na macierzyński. I nie wiem, dlaczego taka różnica...

  •  

   pokaż komentarz

   @Tryskacz_zamszowy: a widzisz, roznica jest taka, ze edukacja do 18 roku zycia jest przymusowa w tym kraju dlatego tez jest darmowa. Studia sa opcjonalne, masz juz 18 lat jestes dorosly i decydujesz o sobie i swojej przyszlosci. Widzisz roznice?

  •  

   pokaż komentarz

   @arc_tic: Nie zauważyłeś, że przez ostatnie 14 lat PO rządziło 8 a PIS 6 lat?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tichy: ogolnie zadne studia oprocz ew medycznych nie powinny miec opcji ze panstwo to splaci. Dlatego ze wiekszosc kierunkow studiow jest bardzo tania, jesli chodzi o medyczne i prawie 250tys. za edukacje, jestem sklonny godzic sie na umarzanie w przypadku pracy w Polsce. Socjologia? Kredyt i placisz tyle co na zaocznych. A powinienes i tak zapłacić wiecej bo wiecej godzin wykladow, zuzycia oswietlenia, ogrzewanie. Czlowiek zanim poszedlby na gownokierunek zastanowil by sie 5 razy. Szybko liczba studentow by sie zmniejszyla, tak samo zwiekszalaby sie liczba wakatow, zapotrzebowania na ludzi po tym kierunku bo po jakims czasie nie mial by kto zastepowac ludzi ktorzy dzisiaj pracuja w zawodzie. Za tym tez musialoby pojsc podniesienie stawek za prace w danej dziedzinie, zeby jednak oplacalo sie nielicznym i natchnionym ten kierunek konczyc. Kazdy bylby wygrany, z ta roznica ze za studia musisz sobie zaplacic.

  •  

   pokaż komentarz

   Niech jado xD

   @MehowM:

   źródło: bi.im-g.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Strahl: p@@@%$!enie. Rocznie na nfz idzie 88,4 mld zlotych. To pieniadze z naszych skladek i dofinansowanie z budzetu czyli tez z naszych podatkow. 16,5 mld zlotych na szkolnictwo wyzsze. I jeden rok Twoich studiow byl splacany w jednym roku a nie przez kogos przez 30 lat. Przy takim budzecie czyli pieniadzach z podatkow nas wszystkich to Twoj rok nauki czyli 40 tys. złotych to jaka kwota wypadla dla Twoich rodzicow? Ile groszy? Wyjdzie chociaz grosz? Bo po za tym tak jak kazdy z nas skladali sie na szpitale, rehabilitacje, refundowanie lekow itp itd oraz na studia wszystkich studentow uczelni cywilnych, pensje wykladowcow itp. Wklad Twoich rodzicow jest znikomy, cala reszte splacala reszta obywateli po to zebys ich leczyl a nie po zebys robil kariere za granica. Wlasnie dlatego system jest zly.
   Przed chwila pisales ze po studiach w niemczech dadza Ci co najmniej 4 tysie euro i dlatego wyjezdzasz, z tego kredyt sobie splacisz jesli jest tak jak mowisz.
   Akurat pracuje w panstwowce, srednio trafiles. I zarabiam w skrajnym przypadku nawet mniej niz 10% procent tego co za granica. Ogolnie w tym kraju to standard ze zarabia sie 1/4 czy nawet mniej niz za granica wiec ameryki nie odkryles.

  •  

   pokaż komentarz

   @DyrektorMiauczuk: Chyba wszyscy rozumieja ze to wazny i potrzeby zawod, ale na litosc nie oglupiaj wspolobywateli i nie powielaj w kolko powtarzanego klamstwa ze rezydenci zarabiaja minimalna - zwlaszcza po ostatnich podwyzkach. Wiem z wyciagu bankowego ze wynagrodzenie rezydenta z trzema wymaganymi programem specjalizacji dyzurami to cos ponad 7 tys netto. Byc moze nie wszyscy maja taki luz na rezydenturze, zwlaszcza specjalizacje zabiegowe, ale uwierz mi ze juz z tym wynagrodzeniem dla wielu bylby to "dream job" zwlaszcza biorac pod uwage ze duza czesc z tych kilku lat specjalizacji to sa staze, a "fajny staz" zaczyna sie o 8 a konczy o 10 i tych fajnych wcale nie jest malo. Dla lekarzy "normalne pieniadze" to 20 tys wzwyz, dlatego dyskusja w tym temacie z gory jest skazana na niepowodzenie.

  •  

   pokaż komentarz

   Niech jado xD

   @MehowM: a może niech w końcu otworzą rynek edukacji medycznej?
   Za czasów PRL było więcej miejsc na studia lekarskie niż np. 5 czy 10 lat temu. Nie mówiąc już o tym, że dostać się na specjalizację nie było tak bardzo niemożliwe jak teraz.
   Niestety przez fakt, że opieka medyczna jest zarządzana przez lekarzy dochodzi do takich patologii jak w Polsce- czyli aktualna wierchuszka boi się młodych, mocno ogranicza rekrutacje i edukacje młodych, aby samemu mieć praktyczny oligopol i zarabiać bajońskie sumy.

  •  

   pokaż komentarz

   @arc_tic doskonale rozumiem. ale chyba nie chcesz mi powiedzieć że w ciągu ostatnich 4 lat sytuacja uległa poprawie? ja sam od medycyny jestem daleko, ale rodzinnie jakoś jestem związany i nie słyszałem żeby był jakiś mądry plan na poprawę.

   co więcej tak naprawdę dzięki ostatnim zmianom nie mamy szans na osiągnięcie finansowania NFZ na poziomie 6% PKB. Czesi kilka lat temu zrobili u siebie rewolucję. my?

   aktualny rząd też nic nie robi akurat w tym temacie. pracowników służby zdrowia jest za mało. nie wygracie im wyborów.

  •  

   pokaż komentarz

   @abomito: Przede wszystkim zwiększyc ilość oddziałów czyli tzw bazę dydaktyczną. Obecnie trend jest odwrotny, oddziały się likwiduje albo zmnoejsza ilość łóżek.

  •  

   pokaż komentarz

   Przed chwila pisales ze po studiach w niemczech dadza Ci co najmniej 4 tysie euro i dlatego wyjezdzasz

   @ksiazeiktorn: Skad taki dalekosiezny wniosek, gdy ja po prostu i po ludzku Polski nie lubie. Jakbym chcial pracowac w kraju ktory ma ochrone zdrowia na poziomie afrykanskim to bym sie do Médecins Sans Frontières zglosil.

  •  

   pokaż komentarz

   @abomito: Oczywiście, że powinno się zwiększyć ilość uczelni medycznych. Jakość i teraz jest różna, zawsze będzie różna. Więcej miejsc na uczelniach to więcej normalnych kandydatów przyjętych oprócz tradycyjnych plecaków.
   A pielęgniarki nie potrzebują studiów, wystarczy liceum czy technikum pielęgniarskie. Ewentualnie mogli by jakiś licencjat dodatkowo wprowadzić,jeśli części z nich są potrzebne wyższe kwalifikacje.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak chodzi o pensje pielęgniarek to nikt ich nie podwyższy dopóki nie zaczną odchodzić z zawodu. To samo tyczy się każdego zawodu opłacanego przez państwo.

  No...a brak lekarzy to raczej przez utrudnienie dostępu do zawodu. szkoły wyższe to bardzo samodzielny byt i ciężko tam cokolwiek zmienić.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq po prostu nie ma pielęgniarek, nie da się ich nagle stworzyć podwyżką. Muszą skończyć szkoły.... Obecnie studia, a to jest głupie akurat. Pielęgniarki po liceach były lepsze i było ich więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @inver a to nie może być liceum i kurs? Coś mi umknęło?

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq Absolwentów kierunku lekarskiego jest wystarczająco, jednak nie są oni frajerami i za darmo w Polsce nie będą zapieprzać na rezydenturze, kiedy Niemiec oferuje (zależy od specjalizacji) nawet ponad 4 tys. ojro.

  •  

   pokaż komentarz

   @Solitary_Man tak, coś mi jednak umknęło. Dzięki ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @jarosz99 w USA i Singapurze śmieją się z tych Niemców zarabiających bida-cztery k€.
   Z programistów też się śmieją.

  •  

   pokaż komentarz

   @jarosz99: Frajerami to jesteśmy my, że płacimy za edukację lekarzy dla Niemców.
   Mamy 20 chętnych na miejsce na medycynę i naprawdę można by przyjmować w pierwszej kolejności tych co podpiszą lojalkę, która odpracują w kraju. Pensja jako % średniej krajowej znan przed naborem na studia.
   Mamy 10 tys miejsc z czego 15 tys ludzi którzy zdali maturę na 100% podstawa i 100% rozszerzenie ale tylko połowa z nich podpisze lojalkę. Brakuje nam 2,5 tys chętnych. To bierzemy tych co mają z matury 100%+99% z rozszerzenia bo źle przecinek na teście postawili:)
   100% absolwentów zostaje w kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl Co to za państwo, w którym trzeba podpisywać lojalkę, aby dostać się na studia. Może po prostu dajmy ludziom normalnie zarabiać?

  •  

   pokaż komentarz

   @jarosz99: państwo, które dba o interes własnych obywateli. Własnych nie zachodnich, bogatszych państw. Jeśli maturzysta idzie na medycynę z założeniem, ze po jej ukończeniu będzie pracował u Niemca to państwo nie interesu go kształcić a my za tą edukację płacić.
   Niech idzie studiować tam gdzie planuje wykonywać zawód. My zapłacimy za edukację tych co będą nas leczyć a nie helmutów. Chyba uczciwe postawienie sprawy?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl No nie do końca. Skąd w wieku 19 lat masz pewność, że z jakiegoś powodu nie będziesz musiał wyjechać za granicę?
   To już lepszym pomysłem byłaby całkowita prywatyzacja szkolnictwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @jarosz99: w państwówce to nie będzie możliwe, nie w naszym kraju. Po prostu nas nie stać. Chcesz dobrej opieki i jednocześnie dobrze opłacanych lekarzy? To trzeba zmienić system na system na wzór USA. Wtedy w klinikach będzie kasa na sprzęt, znajdzie się kasa dla lekarzy i pielęgniarek, tylko jak nie będzie Cię stać na odpowiednio wysokie ubezpieczenie to po prostu w razie czego nie podejmą się Twojego leczenia i tyle. Teoretycznie bardzo sprawiedliwe. No albo poczekamy aż będzie nas stać z naszego budżetu na takie stawki dla lekarzy żeby nie opłacało im się uciekać za granicę. Możliwe że za 60 lat nastąpi taki moment. O ile założymy optymistycznie że dzisiejszy system jakkolwiek przetrwa następne 60 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   po prostu nie ma pielęgniarek, nie da się ich nagle stworzyć podwyżką.

   @inver: ściągną z Ukrainy i obniżą wymagania na egzamin.

  •  

   pokaż komentarz

   @jarosz99:

   Absolwentów kierunku lekarskiego jest wystarczająco, jednak nie są oni frajerami i za darmo w Polsce nie będą zapieprzać na rezydenturze, kiedy Niemiec oferuje (zależy od specjalizacji) nawet ponad 4 tys. ojro.
   Pojawia się więc pytanie jak konkurować z Niemcami? Przecież tam przeciętny obywatel zarabiający 3k ojro oddaje na ubezpieczenie 300€. Gdyby od przeciętnego wynagrodzenia, które u nas wynosi 5000zł odjąć 1200zł na samo ubezpieczenie zdrowotne to zostawałoby na waciki, nikt by się na to nie godził. Teraz się płaci niecałe 400zł

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Do cholery jasnej, co wy komuchy z tymi lojalkami?
   Jeszcze brakuje

   OOOO UUU A JAK CHCESZ BYĆ KIMŚ WIĘCEJ NIŻ ROBOLEM NA TAŚMIE, NA PRZYKŁAD KIEROWNIKIEM CZY PREZESEM ZARZĄDU, TO k@$#O PODPISUJ LOJALKĘ O PRACĘ ZA NAJNIŻSZĄ, BO WIELGA BOLZGA PEŁNA ZAWISTNYCH ROBOLI OD WIHAJSTRÓW DAJE CI TAKĄ MOŻLIWOŚĆ.
   Ciekawe, który z was komuchy poszedłby na studia, na początku których musiałby podpisać papier, że pomimo elitarnego kierunku, po ktorym zarabia się niezłą kasę, zgadza się przerzucać gnój na polu, za tzw. "damski chuj", przez najbliższe kilka lat.

  •  

   pokaż komentarz

   po prostu nie ma pielęgniarek, nie da się ich nagle stworzyć podwyżką.

   @inver: Są studiują na prywatnych uczelniach...i zaraz wyjeżdżają. Ot i cała tajemnica.

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: A darmowe studia to nie komuchy? Płać za studia jak USA czy UK nie krzyczysz -"daj za darmo mi studia!". Komuchu( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Co za pacan:D

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl OOOO argumentum ad zachodum xD. Dawaj wprowadzaj cudowną służbę zdrowia w stylu USA i módl się, żebyś nigdy nie odwiedził szpitala, bo ci za kroplowkę z solą fizjologiczną policzą tyle, że przez 5 lat bedziesz rowerkiem jeździł.

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: Ooo daj za darmo studia i ja nic nie dam w zamian-tylko sobie wyjade do niemca mu dupe obrabiać dzięki edukacji za którą zapłaciłeś. Komuchu.
   Dej mnie studia za darmo Komuchu!
   Rozum postradałeś?( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Służbę zdrowia z USA mam wprowadzać czy system edukacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl W ten sposób można zamknąć każdą publiczną uczelnię, jako darmowe źródło wykształciuchów. Tak, tak będzie najlepiej, powrót do sredniowiecza- durny plebs na taśmach na najniższej i bogaci z urodzenia na studiach dla elyty xD

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Jest 4755 miejsc na leku a nie 10 tysięcy. Zwiększa się bez sensu liczbę miejsc na tych studiach bez zwiększenia miejsc na specjalizacjach. Progi na ten kierunek są w tym momencie śmieszne i jakoś nie wyobrażam sobie żeby ktoś kto miał po 60% z obu rozszerzeń miał leczyć ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: ale czego ty nie rozumiesz?
   Do średniowiecza to przybliża nas wysyłanie najzdolniejszych za granicę po wcześniejszym za sponsorowaniu edukacji.
   Mamy żyć bez lekarzy bo miejsca na studiach blokują przyszli emigranci? Poważnie? Czy możemy mamy się licytować na pensje z Niemcami? Stać nas na to? Przecirz składka zdrowotna musiałby by być nawet 4 razy wyższa niż obecnie. Chcesz podnieść opodatkowanie pracy o 100%?
   Zejdź na ziemię. Studia to przywilej i korona z głowy nie spadnie jak go odpracujesz. A jak chcesz leczyć Niemca to niech ciebie Niemiec kształci.
   @Silku: Liczby miały tylko zobrazować o co chodzi. A Liczbę miejsc na specjalizacjach jak najabrdziej nalezy zwiększyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl Dobrze, że w it tak nie myślą xD

   Hurr durr byłeś dobry na studiach w polibudzie?! O ty k%@?o co za darmo studiowała! Marsz do fabryki przywróconego i upaństwowionego Optimusa, składać na taśmie nowe komputery serii Dzik500 z procesorami Piłsudski i GPU Skłodowska. ODPRACUJ TO ŻE CHCIAŁEŚ STUDIOWAĆ.

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: Akto karze lekarzom przy takich brakach kadr opracowywać po za zawodem? Poważny jesteś? Gdyby nie te braki w kadrach to w nosie bym miał te lojalki. Niestety mamy taki brak lekarzy i ograniczone możliwość kształcenia że zwyczajnie nie ma innego wyjścia.
   No chyba, ze masz inny pomysł jak zwiększyć liczbę lekarzy i wygrać wyścig płac z zachodem. Chetnie wysłucham lepszych propozycji.
   Zresztą nie widze problemu aby lojalki były na każdym kierunku racjonalizowałoby to wydatki pod i to z wielu powodów.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl A może dać więcej na służbę zdrowia, żeby opłacało się u nas pracować??? Kurna, zapomnialem, że to niemożliwe- przecież patola nie dostałaby kasy, a te j!$@ne dohtury i tak już dużo majo, więc lepiej kazać podpisywać ograniczenia wolności.
   Jeszcze lepiej to w ogóle jakiś obóz pracy czy coś, żeby aby nikt nie uciekł z tego bagna.
   Jak w tym kawale o Polakach w piekle- jak jeden wyjdzie z gara ze smołą, to reszta go wciąga z powrotem...
   Ty masz złe podejscie, jakoby studia to było coś, na co ludzie idą jak po darmowe bułki do sklepu nic od siebie nie dając, ani nie zapieprzając na bardziej wymagających kierunkach, a potem cyk student-bumelant zamienia się w dohtura-konowała co ucieka za granicę, bo nie chce dymać 10 lat za pensję fizola z podstawówką dla dorosłych, który podpisuje się iksem...

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: No ale ile więcej? Spójrz na liczby i porównaj ile to by musiało być. Serio chcesz konkurować zarobkami z niemcami?

   Patola dostała kasy? A ty kto jesteś? Elita czy zwykły cham i prostak z wybujałym ego?
   Jeszcze się burak będzie obrazał że mu nikt nie chce darmowych studiów dać aby wypierdała niemcom dupę obrabiać i jeszcze utrzymywać jego starych na emeryturze. A tfu w p!?$u z tobą i teksami o patoli. Nie zawracaj dupy patolu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Silku: a ja sobie wyobrażam, bo od matury do zdobycia tytułu daleka droga. Po to są te studia, żeby się nauczył. Jeżeli ktoś, kto słabo napisał maturę zda studia to co to oznacza? Że studia słabe, czy że taka osoba się napracowała i jednak jakaś tam maturka w wieku 18 lat to raczej marny wyznacznik czegokolwiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Oho, zapiekło, że ktoś wspomniał o rozdawnictwie zasiłku "za zalaną formę", zamiast właśnie np. przeznaczyć choćby część tej kasy na służbę zdrowia?
   Jak ktoś chce się kształcić, to trzeba mu pozwolić to zrobić, bo jednak co jak co ale medycyna to nie jest jakaś humanistyka/filozofia kierunek konserwator powierzchni płaskiej, tylko faktyczny zapieprz. W przeciwnym wypadku myślisz że jak ktoś wyłoży za studia grubą kasę, to pójdzie robić speckę za te grosze, które oferują na rezydenturze, a ten z darmowej, po przeruchaniu go na lojalce nie pójdzie w p?@@u? Mmmm, ale super sprawa- odwalić swoje na odpieprz, a potem wywalam z tego komuszego bałaganu. No ale @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl rozwiązał problem - obóz pracy przymusowej, odpracowanie studiów, żeby aby nie uciec z tej krainy mlekiem i miodem płynącej xD

  •  

   pokaż komentarz

   @inver: w czym były lepsze laski po liceum? :D Przecież, to są salowe ekspertki od wp@@%$#$ania ciastek i bycia niemiłym, przynajmniej część z nich. Plus pewnie część tych kobiet trafiła do zawodu, bo Jadźka spod piątki załatwiła robotę. Teraz idą na studia i jest czas, żeby odsiać ludzi z przypadku.

   Ostatnio sporo biegam po przychodniach, na badania itp. Wszystko prywatnie - widzę pielęgniarki w różnym wieku, wszystkie miłe lub neutralne. Za to ostatniego pobytu w szpitalu nie wspominam za dobrze. Z 1/3 pielęgniarek miła, kolejna 1/3, te młody - miłe albo lekko nadąsane. Kolejna 1/3 - stare raszple, które powinno się odciągnąć od ludzi, bo zachowywały się mało po ludzku. W tym np. - nie chciała mi zmienić opatrunku, tylko patrzyła na niego z obrzydzeniem - k?$%a, jakbym celowo z siebie sączył jakieś płyny, żeby jej popsuć humor. Opatrunek zmienili mi rano.

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: Z takim p$$#!?%eniem o patologi to na wyborczą albo gazeta.pl
   Studia warte 250-300 tys. zł to nie jest rozdawnictwo? z główką w porządku? Czy może tobie można dawać za darmo a jakimś wynędzniałym dzieciakom nie?
   Pozwolić kształcić? Dlaczego? jaki mam w tym interes że wykształcę lekarza dla Niemca? Jaki konkretnie? Taki, że ktoś kto chce pracować w Polsce i tu leczyć ludzi nie będzie miał miejsc na studiach bo mu emigrant zajął?

   bo jednak co jak co ale medycyna to nie jest jakaś humanistyka/filozofia kierunek konserwator powierzchni płaskiej, tylko faktyczny zapieprz.
   Ładnie masz rozbuchane ego. Nie dość, że ludzi 7 mln ludzi od patologii wyzywasz to jeszcze gardzisz innymi kierunkami studiów? Jaki mały z ciebie człowiek.

   Studiuj gdzie chcesz ale jak chcesz mieć studia za darmo to je odpracuje a nie oczekuj, ze ja albo jakiś filozów czy humanista będzie płacił podatki na kształcenie lekarza dla niemca.
   Chcesz leczyć niemców to kształć się u niemców i nie zajmuj tu miejsca tym co chcą zostać w kraju. Proste?

   Mały człowieczku z wielkim ego?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Spokojnie, bo ci się pampers przepełni. Pozwolić kształcić dlatego, że im więcej będzie "tych złych wykształciuchów" tym mniej będzie trzeba topić kasę na zasiłki dla niepiśmiennej patoli, bo to kasa puszczona w komin- każdy to widzi, że im bardziej wykształcone społeczeństwo, tym mniejszy odsetek biedy, natomiast ty najwyraźniej nie.
   Choćby połowa tego, co rocznie idzie na 500plusypatusy, to prawie 2/3 tego co idzie na służbę zdrowia, więc taka kwota spokojnie by to zmieniła, bo zamiast 6.25 miałbyś 10%PKB- na poziomie Belgii czy Holandii.
   No ale łatwiej zmusić kogoś (najlepiej ustawą!), żeby odwalił pańszczyznę, bo przecież @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl już pisze

   JAG CHCEŻ KONGUROWADŹ Z NIEMDZAMI :DDDDDD
   Bo jak to tak zamiast na bombelki to dać tym lekarzom darmozjadom, tak w TVP powiedzą...

   to jeszcze gardzisz innymi kierunkami studiów? Jaki mały z ciebie człowiek
   Gardzę tylko tymi, co idą na byle co, nawet jak ich to nie interesuje, byleby stać się "panem magistrem" - magistrem kasjerstwa specjalizacja wydawanie reszty na czas.

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: Niepiśmienna patola to chyba ciebie zrobiła mały człowieczku.
   300 tys. na wykształcenie lekarza, który zaraz po studiach wyjdzie z kraju to nie jest kasa puszoczna w komin?
   324 tys na przestrzeni 18 lat na rodzinę z trójką dzieci wydane w zdecydowanej większości w kraju to kasa puszczona w komin? Poważnie? Nie widzisz barani łbie jak tu k?!!isz logikę?
   To ja już wolę wydać 300 tys na studia dla lekarza który nie zamierza emigować z karju a miał ten 1% mniej na maturze niż wydać 300 tys na takiego dzbana co zaraz po zakończeniu studiów będzie siedział za odrą.

   Wydać 300 tys na studia dla kogoś kto nie będzie dla nas pracował a zawinie sie za granicę a wydać 300 tys dla kogoś kto podpisze papier że zostaje? CO się bardziej opłaca i co jest puszczeniem kasy w komin?

   Serio to ciebie dzbanku przerasta?

   Jak ZKM wykupuje kursy na prawo jazdy "D" dla kierowców i żąda lojalki to jest to obóz pracy? Jak Zakład energetyczny za kurs SEP chce lojalkę to jest to obóz pracy? A może jak firma wyśle na szkolenie automatyka warte 20 tys i chce lojalkę to obóz pracy jest? Ale jak państwo chce lojalkę za studia warte 300 tys żeby mu pracownik do konkurencji nie sp@%#!@!ił to też obóz pracy? Możesz śmiało studiować w każdym kraju UE. Najlepiej jakbyś to robił tam gdzie chcesz pracować a nie pasożytował na ludziach którymi tak gardzisz.

   I mamy podnieść wydatki na służbę zdrowia, żeby najlepiej zarabiająca grupa zawodowa w kraju zarabiała jeszcze więcej a my dalej gnili w kolejkach? Weź mnie nie rozp%@$%$?aj z taką logiką.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: znowu wracasz do korzeni i produkujesz wysrywy odnośnie służby zdrowia? Gotowy na kolejną orkę? XDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:

   A może jak firma wyśle na szkolenie automatyka warte 20 tys i chce lojalkę to obóz pracy jest? Ale jak państwo chce lojalkę za studia warte 300 tys żeby mu pracownik do konkurencji nie sp@%#!@!ił to też obóz pracy?
   a) Porównujesz firmę wysyłającą swojego pracownika, związanego z nią obecnie umową o pracę, do państwa, w którym ktoś się urodził i chce studiować, jakby praca w innym kraju była konkurencją dla kogokolwiek.

   I mamy podnieść wydatki na służbę zdrowia, żeby najlepiej zarabiająca grupa zawodowa w kraju zarabiała jeszcze więcej a my dalej gnili w kolejkach?
   b) Przerasta cię prosta matematyka: 6.25% PKB wynoszącego 524mld PLN, czyli 32.75mld, które po wsparciu choćby połową kosztów 500+ na każdego gówniaka, czyli 20mld PLN, wyniosłoby 52.75mld, czyli 10%PKB

   324 tys na przestrzeni 18 lat na rodzinę z trójką dzieci wydane w zdecydowanej większości w kraju to kasa puszczona w komin?
   c) Promujesz w tym momencie rozdawnictwo czystej gotówki, bo nawet nie zaproponowałeś choćby odliczenia tego od podatku, czy innej rekompensaty. Czyli dalej uważasz, że wspieranie wszystkiego jak leci na lewo i prawo, bez względu na to, czy ktoś ma dwójkę dzieci, które chce posłać na studia, czy ktoś klepie kolejnego, siódmego już FASa na jakiejś libacji, wedle zasady każde dziecko i każda rodzina to cud i miód tego kraju.

   Nie ma co z tobą dyskutować, idź po kolejną wypłatę zasiłku od zalanej formy i dalej miej pretensje do wszystkich wokoło, że nie chcą siedzieć razem z tobą w bajorku, tylko wyjeżdżają za lepszymi warunkami, pomimo że na pewno by zostali, gdyby za swoją pracę byli odpowiednio, na poziomie europejskim wynagradzani, elo.

  •  

   pokaż komentarz

   @su1ik: jeszcze mi się nie zdarzyło, żebyś mnie zaorał:) rzadko kiedy uda ci się jakikolwiek inny argument niż
   XD
   XXD
   czy XXXD.
   Także spokojna twoja rozczochrana. W twoim mniemaniu to ty może i orzesz..

  •  

   pokaż komentarz

   @Rabke: Matura to spory wyznacznik. Oddziela imprezowiczów od osób które się uczyły. Przez takie poglądy jak twoje kierunek lekarski może spowszechnieć jak prawo. Zamiast kształcić dobrych lekarzy, będziemy kształcić konowałów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Silku: xdd
   Szczyl po maturze ma tyle do lekarza co Janusz do Bezosa, ale rozumiem, matura to szczyt twoich osiągnięć, więc trzeba chronić za wszelką cenę jej wyznacznika xddd

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: zacznijmy i zakończmy na tym, że taki komuch jak ty zmuszałby ludzi do lojalek. Ludzi którzy sami wraz z najbliższymi rodzinami spłacili w podatkach te studia po wielokroć (300k oczywiście z palca wyssałeś bo kosztują ok 100k). Chyba, że o wykształcenie specjalisty ci chodzi, ale tutaj pewnie wiesz, że po studiach lekarz normalnie pracuje (i to nie w jednym miejscu), płaci podatki które to pokrywają. Oboje wiemy, że ty to wiesz i manipulujesz celowo, komuch musi lecieć z przekazem. W sumie to nic nie muszę robić, orasz się sam XDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: Tak porównuję. Państwoi inwestuje w obywatela, pracownika i podatnika i ma prawo i obowiązek racjonalnie gospodarować pieniędzmi. Jak ktos ma w dupie swoje państwo i obywateli to niech się buja i sam sobie studia finansuje albo niech mu to robi konkurencja.

   Ico to wsparcie by dało? lekarze by się przez pączkowanie rozmnożyli? Czy moze chcesz kosztem najbierniejszych sprawić aby najlepiej zabijająca grupa zawodowa w kraju zarabiała jeszcze lepiej a pogardzany tobą plebs zdychał z głodu i gnił w kolejkach do lekarzy?
   Tak lekarze są najlepiej opłacanym zawodem w kraju a mimo to nie jesteśmy wstanie ich utrzymać bo Niemcy też trwonią majątek na lekarzy bez wyboraźni i odrobiny racjonalizmu.
   Możemy zwiększyć nakłady na służbę zdrowia a nawet musimy ale na pewno nie po to aby windować i tak absurdalne pensje lekarzy. Lekarzy, nie rezydentów płacących frycowe do ukończenia specjalizacji.

   A rozdawnictwo studiów czym się różni od rozdawnictwa kasy?

   I oczywiście tłumacz sobie, ze masz do czynienia z kimś kto bierze zasiłek i zalał formę. a wszyscy beneficjenci 500+ to mają FAS po rodzicach alkoholikach. Tak jest łatwiej. Przypniesz komuś łatkę debila, patusa czy alkoholika i już zargumentami dyskutować nie musisz.

   Bo na pewno racjonalne jest bulenie 300 tys. na coś z czego państwo i społeczeństwo żadnego pożytku nie będzie miało. Już racjonalniejsze by było kupowanie 3--5 aut prosto z polskiej fabryki Volkswagena i prezentowanie ich losowym niemcom niż kształcenie lekarzy dla Niemca. Przynajmniej nie blokuje to miejsc i możliwość edukacji tym którzy chca pracować i leczyć ludzi w kraju.

   Za te 300 tys zł to już można zwiększyć pensje rezydentom niewyjdzie 100 absolwentów to masz równowartość 4000 zł ekstra dla rezydentów rocznie.
   No ale lepiej niech niemiec ma lekarza za darmo:)

  •  

   pokaż komentarz

   @Rabke Dziwnym trafem najlepsze uczelnie do których idą uczniowie z najlelszymi wynikami z matur mają najwyższe średnie wyniki z LEPu. Po kiego uja chcesz dopuszczać ameby umysłowe do tego kierunku, jeśli spora część lepszych osób nie jest w stanie go ukończyć. Na tym kierunku się po prostu zap#?$%@#a, i jeśli ktoś nie jest w stanie napisać na jakiś sensowny wynik matury to chu* z niego bd a nie lekarz.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: to jest lewactwo, ale ty idziesz w tym dalej. Jesteś komuchem XDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @Silku: Zadaj sobie pytanie. Czy przy obecnych brakach kadr aż taką wielką lepiej mieć na medycynie studenta który zdobył 99% z matury i zasili nasze kadry czy takiego który miał 100% i wyjdzie z kraju?
   Lepiej mieć lekarza który zda LEK na 99% i wyjdzie czy takiego który zda LEK na 98% i zostanie?
   Czy lepiej mieć w szpitalu 3 lekarzy którzy mieli na LEK na te 99% przy robocie dla 5 lekarzy, pozwalć im sie przepracowywać dyżurować po 48+ godzin czy może mieć dodatkowych dwóch, nieco słabszych z wynikiem z LEK na poziomie 98%?
   Te kilka punktów to chyba śmiało możemy dodać bo lepszy lekarz taki niż żaden. Tych 3 przepracowanych lekarzy ze świetnymi wynikami ze zmęczenia może popełniać jednak większe błędy niż ci dodatkowi wypoczęci ale słabsi lekarze. Prawda?

   Takie lojalki to desperacki ruch ale czy mamy jakieś inne wyjście?

   @su1ik: Cały myk polega na tym, że jeśli ja jestem komuchem to mój oponent i ty domagając się darmowych studiów bez lojalki również nimi jesteście:)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl Tu nie chodzi o wyniki rzędu 99% tylko 65%. Co roku liczba miejsc na lek się zwiększa, a przez to progi spadają. Teraz żeby dostać się na med wystarczy mieć 67.5 % z obu matur. Równie dobrze można wziąć żula z ulicy i dać mu napisać maturę, a później przyjąć go na studia. Po 2 zwiększenie liczby miejsc mało da bo i tak brakuje w tym momencie miejsc na specke.

  •  

   pokaż komentarz

   @Silku: Ale ja nie chcę zwiększać liczby miejsc a liczbę tych co zostaną w kraju.
   A liczba absolwentów spada? Za spadkiem wyników z matur spada jakość nauczania? Największym problemem jest to frycowe rezydentów które się płaci latami bo po specjalizacji to już pieniądze płyną szerokim strumieniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: Zabawne, ale z oświeconych krajów kochającego socjalizm zachodu na przykład Kanady czy UK jedzie się właśnie do USA jak trzeba życie ratować gdy miejscowe konowały nie potrafią, względnie kolejeczka za długa. Jak kogoś stać oczywiście.
   A ceny w USA są takie wysokie między innymi przez to, że ci którzy płacą mają w cenę wliczone rachunki niezapłacone przez tych co ich nie było stać - bo za biedę się ze szpitala nie wyrzuca.

  •  

   pokaż komentarz

   darmowych studiów

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: no proszę co za lewackie myślenie. Otóż lewaczku one nie są darmowe, płacisz na nie w podatkach. Płatna edukacja? Ok, ale za tym idzie zmniejszenie podatków. Niestety świnie przy korycie nie zmniejszą, oni jedynie dokładają nowych danin XD

  •  

   pokaż komentarz

   @jarosz99:

   Niemiec oferuje (zależy od specjalizacji) nawet ponad 4 tys. ojro.

   Dwa kłamstwa. Raz, że niezależnie od specjalizacji, dwa że nie nawet, tylko minimalnie 4.5.

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: a po co zamykac, jakos zaocznie studentow nie brakuje. A i tez na wiekszosci kierunkow studia sa smiesznie tanie. Zaplac sobie za dzienne studia albo wez kredyt studencki i juz uczelnia nie bedzie generowac kosztow a Ty sie 2 razy wczesniej zastanowisz czy te studia cos mi dadza i czy jest sens na nie isc. Teraz polowa studentow siedzi tam tylko dlatego bo nie maja pomyslu na siebie, bo rodzice mowili ze trzeba isc na studia, generuja koszty a sami po studiach zderzaja sie z naszym rynkiem pracy i okazuje sie ze 5 lat szkoly poszlo na marne. Chory system.

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: zgoda, ale komuchami są też ci co chcą darmowe studia!

 •  

  pokaż komentarz

  Moi rodzice to psychofani pis. Jak w moim mieście zamknięto nowoczesny oddział onkologi dziecięcej z powodu braku lekarzy to bez refleksyjnie stwierdzili, że powinni po prostu zatrudnić nowych lekarzy...

  •  

   pokaż komentarz

   @NieMuszeWszystkichLubic błagam, niech do tego dojdzie, przy takich niedoborach kadrowych się zesracie przy wycenie prywatnego ubezpieczenia

  •  

   pokaż komentarz

   @TellMeSartan: wolny rynek sam to ureguluje swoja niewidzialna reka

  •  

   pokaż komentarz

   błagam, niech do tego dojdzie, przy takich niedoborach kadrowych się zesracie przy wycenie prywatnego ubezpieczenia

   @TellMeSartan: ale jest szansa, że ureguluje pensje - chociaż żadnej prywatyzacji nie będzie, będzie nacjonalizacja
   PiS zlikwidował w tym roku prywatne ratownictwo medyczne oraz podstawił nogę prywatnym szpitalom (NFZ nie chce im dać kontraktu w związku z wprowadzeniem "sieci szpitali")

  •  

   pokaż komentarz

   błagam, niech do tego dojdzie, przy takich niedoborach kadrowych się zesracie przy wycenie prywatnego ubezpieczenia

   @TellMeSartan: https://www.rp.pl/Ubezpieczenia/190409435-Rekordowe-26-mln-Polakow-z-prywatnym-ubezpieczeniem-zdrowotnym.html ???? Czyli że te 2,6mln osób to nie istnieje?

  •  

   pokaż komentarz

   @NieMuszeWszystkichLubic: Oby jak najszybciej, wtedy 90% będzie płakało o powrót do państwowej ochrony zdrowia jak ktoś będzie miał wypadek i za pobyt w szpitalu długi będą spłacać dzieci delikwenta

  •  

   pokaż komentarz

   @Morf: Tak tylko ze to prywatne ubezpieczenie to jest nic, masz pakiet do specjalisty na wizytę w poradni specjalistycznej, jakby obejmowały zabiegi to nie wiem czy 10% by miało to ubezpieczenie. Dla przykładu prostatektomia przy użyciu robota to koszt ok 50000pln w prywacie, na zachodzie to standard leczenia, w Polsce tylko prywatnie póki co, uważasz ze ubezpieczyciel zapewni Ci takie leczenie za cenę 300pln miesięcznej składki ubezpieczenia? A to jest cena operacji i pobytu związanego tylko z operacja, a jeśli będzie potrzebne dodatkowe leczenie w postaci radio czy hormonoterapii?

  •  

   pokaż komentarz

   błagam, niech do tego dojdzie, przy takich niedoborach kadrowych się zesracie przy wycenie prywatnego ubezpieczenia

   @TellMeSartan: dokładnie. Finalnie będzie jak w USA, gdzie kilkadziesiąt milionów ludzi nie stać na ubezpieczenie medyczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mafgraph: oczywiście, że tak, państwowa ochrona zdrowia ma prawo działać, jednakże musi być odpowiednio finansowana, standard krajów zachodniej europy, ale do tego potrzeba pieniędzy i kadr, poziom zaniedbań narasta niestety od wielu lat, wchodzimy w wąskie gardło, społeczeństwo się starzeje przez co wymaga intensywniejszej opieki, luka pokoleniowa wśród kadr narasta, nowoczesna medycyna drożeje, to ostatni dzwonek, żeby zainterweniować

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: ile kosztuje ubezpieczenie w luxcoverach, 300? 400 złotych miesięcznie? a weźmy pod uwagę, że obejmuje głównie te dziedziny, które generują dochód, nie ma tam miejsca dla urazówki, intensywnej terapii czy onkologii, a tak naprawdę tam siedzą największe koszta

  •  

   pokaż komentarz

   @TellMeSartan: dokładnie tak. Jak LuxMed czy EnelMed zaczną leczyć raka, albo operować serce to abonament na to zacznie się pewnie od 3000 zł, a i tak połowa usług pozostanie dodatkowo płatna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Morf Ale wiesz jak działa ta prywata, co nie? Czy robisz tam jedynie jakieś opatrunki i prostą laparoskopię? Bo chyba nie przeszczepy i odwiedziny w stylu OIOM? O niee, takie rzeczy kosztują, ale wtedy takiego ostrego pacjenta wpisują jako przyjętego, po czym pakują w karetkę jako transport i cyk do publicznego na nieoplacalną operację. Oczywiście, jako że pacjent odbity w prywacie, to oni dostają za niego kasę z NFZ, publiczny nie ma go jak wpisać jako przyjętego i robi nadwykonania.
   No ale oczywiście HEHE PAKIET MEDYCZNY W LUXMEDZIE to złoto, bo nie stoisz w kolejkach xD

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: pośmieszkować można, ale sytuacja robi się naprawdę poważna, kiedy kadry ograniczają czas pracy do 48 godzin tygodniowo, a szpitale zamykają oddziała z powodu niedoboru pracowników, to jest tylko symulacja, ale ona niechybnie się ziści, zupełnie nie rozumiem braku niepokoju społecznego z obecnego stanu rzeczy, w internecie wrzało kiedy okazało się, że mogą ocenzurować śmieszne obrazki, a nikt nie podnosi rabanu kiedy pacjent z zawałem czeka 8 godzin, bo nie ma dla niego miejsca, a nie jest to przypadek odosobniony

  •  

   pokaż komentarz

   @NieMuszeWszystkichLubic:
   dostajesz minusy ale i tak się skończy finalnie iż ci których będzie stać będą mieli wykupione lepsze pakiety u prywatnych ubezpieczycieli (i lepszy pakiet to mam na myśli znacznie więcej niż 500zł) i będą się leczyć w normalny sposób a gdzie się da (np. refundacja leków) odzyskiwać to co jest im pod przymusem odbierane w podatkach. Reszta natomiast za parę lat będzie miała możliwość spokojnego "leczenia" się w państwowych kolejkach do specjalisty czy zabiegi. No a jak ktoś już trafi do szpitala gdzie będzie niedobór personelu który będzie przepracowany z dumą i bólem będzie mogła udowadniać iż co państwowe to lepsze a prywacierze kradno.

   Najlepiej na tym wyjdą oczywiście żule i osadzeni w zakładach karnych którzy i tak nic nie płacą w składkach a darmo się ich leczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @TellMeSartan Bo każdy myśli że jego to nie dotyczy, spora część obywateli się ma rozumowanie bynajmniej bombelkom dały, a propaganda jednej, jak i drugiej strony jest zajęta zarzucaniem sobie ciekawostek z przeszłości czy ideologicznej papki.

  •  

   pokaż komentarz

   @NieMuszeWszystkichLubic:

   Prywatyzacja.

   Ale tylko i wyłącznie po wprowadzeniu eutanazji, żeby ludzie nie musieli "zdychać pod płotem" latami

 •  

  pokaż komentarz

  Problem które kolejne Rządy zamiatały pod dywan od 89 roku. Jego rozwiązaniem jest zwiększenie nakładów na Służbę Zdrowia, opłaty na wizytę w POZ jak w Czechach i ukręcenie łba starym prykom co blokują specjalizację młodym. Tylko kto się na to zdecyduje?

  •  

   pokaż komentarz

   @patrzpan: Zamiast opłat w POZ najpierw zmieniłbym sposób ich finansowania, bo to co jest teraz - kasa za głowę, niezależnie czy korzysta czy nie - to najzwyklejsza patologia. Nawet zaryzykuję stwierdzenie, że POZ zapychają i tak zapchane już szpitale, bo z każdym banałem pchają ludzi na IP czy SOR (szkoda im kasy na diagnostykę na ich koszt).

  •  

   pokaż komentarz

   @patrzpan:

   ukręcenie łba starym prykom co blokują specjalizację młodym
   I tu wyłoży się każdy, kto nie przetrzepie tego od góry do dołu- Stare pryki, zadekowane przetrwały każdy rząd, a to przez nich nie ma większych zmian- bo jak to tak

   pon ordynatur powiedział że łodejdzie jak ten dyrektor szpitala będzie chciał zmian! Co robimy? Wywalamy dyrektora!
   W sytuacji, gdy np. dyrekcja chciała zmienić dostawcę na innego niż ten, który posmarował kierownikowi kliniki za wybór jego gadżetów...

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna