•  

  pokaż komentarz

  Coś czuję że ktoś ma multikino i zakopuje wszystkie twoje znaleziska :/ @wojna_idei

  •  

   pokaż komentarz

   @Yamikaze: To po materiale o #lgbt tęczowi go zakopują :) mają swoje fora gdzie się zwołują ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MArcinnn96: dobra, ale niech mi ktoś powie po cholerę? Przecież on tam nic takiego turbo złego nie powiedział :v

  •  

   pokaż komentarz

   @Yamikaze dlatego tęczówki go nie lubią ( ͡º ͜ʖ͡º)

   źródło: 1567880762690.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Yamikaze: @MArcinnn96: Przecież ten materiał nie był w żaden sposób subiektywny, co tu zakopywać? Większość materiałów tego konta stara się po prostu przedstawiać zjawiska bez żadnej stronniczości.
   Nie muszę się zgadzać z tą postawą, ale dlaczego miałbym zakopywać jej wyjaśnienie? Nawet nie chce mi się wołać rzecznika #pdk, bo widzę, że też zakopał. Chciałby człowiek traktować poważnie tęczową opcję wykopową, ale ostatecznie już dawno przy artpopie musiałem dodać adnotację "troll", bo tak się nie zachowuje poważny człowiek i ambasador mniejszości.

  •  

   pokaż komentarz

   @MArcinnn96: no ale koles uprawia demagogie. jego bibliografia jest (nie)dorzeczna ( powoluje sie na np. dorzeczy.pl które ma wiarygodność onet.pl). a w filmie o zmianach klimatu mowi o "pozytywnych skutkach ktore moga sie pojawic w niektorych regionach" ale nie mowi ani jakie to skutki, ani jakie regiony ani z którego palca wyssał tę informację.

  •  

   pokaż komentarz

   @vogello: Ok, ale co jest nie tak z tym konkretnym filmem? Zakopywanie za autora to już manipulacja, według mnie. Nawet spidersweb i innego szajsu nie zakopuję, jeśli wyjątkowo zdarzy im się w miarę normalny materiał. To jak wystawiać słabemu uczniowi pałę już przed sprawdzianem.

  •  

   pokaż komentarz

   @NoMercyIncluded: mimo tego, że nie porównywałbym oceniania tego autora i jego filmów jak uprzedzenia do ucznia,tylk uprzedzenia do wyrachowanej propagandy, gdzie w gąszczu prawdziwych informacji na których ci nie zależy, przemycasz solidne fejki - to masz rację. nie od tego jest wykop. bądźmy uczciwi. zakop za "informacja nieprawdziwa" nie ma w tym przypadku sensu, natomiast za "nie nadaje się" już tak.

  •  

   pokaż komentarz

   @vogello: Hmmm. Jako niezwiązany z żadnym z ideologicznych obozów musiałbym zakopywać całą masę rzeczy, bo większość "żołnierzy" obecnych na wykopie działa w ten sposób. Czyli pozostaje ignorować główną, wrzucić na czarno #4konserwy i #neuropa i oglądać śmieszne koty. Jup, właśnie to robię, niechcący wszedłem tutaj i już żałuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @NoMercyIncluded: akurat twórca wojna idei jest stonniczy i często płynie zdecydowanie w jednym kierunku, czasami może i uda mu się nagrać obiektywny materiał tylko komu by się chciało przeglądać te godziny w poszukiwaniu tych sekund obiektywizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yamikaze: @MArcinnn96: ciekawa sprawa. Zawsze dziwi mnie u tych rzekomych libertarian kult państwa. Niby państwo to dla nich wróg, a kazdy to patriota. To wy się, panowie i panie libertarianie, zdecydujcie-albo panstwo to wróg, polska to aparat ucisku, który należy zwalczać, tak jak uważam ja, albo obiekt waszego kultu i dalej machajcie polackimi flagami.

  •  

   pokaż komentarz

   @lewackiantypatriota: skąd ci się wzięło że libertarianie mają kult państwa?

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: popatrz n ogromną większość korwinistów. To są patrioci, którzy czczą polskie państwo i do wyborów idą wspólnie z ruchem narodowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @vogello: Pozytywne skutki zmian klimatycznych są dość oczywiste. Jeżeli zmiany pójdą dalej to rosyjska wieczna zmarzlina w ciągu kilkuset lat się roztopi i powstaną możliwości jakiejkolwiek uprawy w tamtym regionie, nie mówiąc że w skutek zwiększenia stężenia co2 w atmosferze gospodarka wodna roślin jest nieco bardziej wydajna. Czy to kompensuje uniemożliwienie życia w strefie międzyzwrotnikowej i znacznej części umiarkowanej ? Raczej nie. To że nie wymienił pozytywnych skutków tego procesu nie znaczy ,że kłamał mówiąc o ich istnieniu. Zamiast rzucać oskarżenia polecam poczytać publikacje Marcina Popkiewicza,a jeżeli nie masz czasu to obejrzeć choćby ten materiał https://www.youtube.com/watch?v=WTN3JhmqlfU .

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli zmiany pójdą dalej to rosyjska wieczna zmarzlina w ciągu kilkuset lat się roztopi i powstaną możliwości jakiejkolwiek uprawy w tamtym regionie

   @RogatyKoziol: powtarzasz te dezinformacje, ktore na pierwszy rzut oka brzmia prawdziwie, ale jak tylko wgryziesz sie glebiej to jednak okaze sie ze nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia. Gleba syberyska jest uboga, i nadaje si econajwyzej do uprawy iglaków, ale nawet, no niech bedzie ze odpalimy tam rolnictwo - jak zamierzasz poradzic sobie z dostawami promieni slonecznych? Nie ten równoleżnik. Tam lato i dzień są krótkie i ubogie w słońce.

   Stężenie co2 ma pozytywny wpływ na rozwijanie się roślin, ale mnie interesuje to co jest pozytywne dla człowieka. Przez co2 wzrosnie zakwaszenie oceanów więc rolnictwo dostanie małęgo boosta, ale np. rybołóstwo stanie się niemożliwe, bo nei bezie czego łowić.

   Więc serio nie jestem w stanie wymyślić jakie to niby "pozytywne" efekty ma globalne ocieplenie na jakikolwiek region z punktu widzenia człowieka. Wszędzie bilans jest ujemny. Bo co z tego, że w zimei nie będzie trzeba sypać chodników solą, skoro susza / gwałtowne opady sprawią, że rolnictwo będzie loterią lepszą niż totolotek.

  •  

   pokaż komentarz

   @vogello: Ty mówisz o bilansie a nie o jego efektach które nie są stricte negatywne. I co jest dezinformacją w tym powiedziałem? Mówiłem o jakiejkolwiek uprawie i zaznaczyłem że nie rekompensuje wszystkiego co można w wyniku zmian klimatu stracić. I NIE napisałem tego aby rozmawiać o globalnym ociepleniu ,a po to żeby pokazać Ci że prowadzący ten kanał nie wyssał tego z żadnego palca. Jeżeli kogokolwiek oskarżasz o demagogie to podaj przynajmniej dobry dowód albo taki którego nie może podważyć byle jaki anon z internetu.

  •  

   pokaż komentarz

   @RogatyKoziol: Chciałbym po prostu wiedzieć w którym kraju/regionie będzie się lepiej żyło bo globalne ocieplenie i z jakiego powodu - bo tak stwierdził w filmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @vogello: Oglądałem ten materiał i nie wydaje mi się żeby powiedział że będzie się zyło lepiej ale nie nie dam za to głowy. Wskazał tylko że zmiany klimatyczne to nie jednoznaczny armagedon,a proces który nam w większości nei sprzyja. Zresztą można powiedzieć że to świetnie że potrafimy zmieniać klimat bo można go zmieniać dal swoich korzyści tylko że... jak narazie jesteśmy go w stanie zmienić w jedna stronę.Ale jak powiedizałem jak nazywasz kogoś demagogiem to znajdz lepszy dowód bo nie wspomniałeś o klimacie żeby czegokolwiek się dowiedzieć a po to by potwierdzić swoje twierdzenie.

  • więcej komentarzy(7)

 •  

  pokaż komentarz

  Jak na dwie minuty bardzo dobrze wyjaśnione. Dobrze, że autor wspomniał o wspólnotowym libertarianizmie. Wykop

  •  

   pokaż komentarz

   LiBRECHTarianizm to nie jest "wolność", tylko "wolność od rozumu".

   Lata rozwoju kultury i filozofii dowiodły, że najbliżej wolności nie jest tam, gdzie "wszystko wolno". Stąd libertarianizm to dla mnie synonim słowa

   idiotyzm.

  •  

   pokaż komentarz

   Lata rozwoju kultury i filozofii dowiodły

   @RECAPTCHASSIE: No i gdzie jest ten dowód? Stan faktyczny na świecie jest tym dowodem? Nie rozśmieszaj mnie

  •  

   pokaż komentarz

   @RECAPTCHASSIE: @fenis: Wolność jest wtedy właśnie, gdy nie "wszystko wolno"...

   pokaż spoiler ...a koniecznym ogranicznikiem jest m.in. wolność drugiej osoby! ( ͡º ͜ʖ͡º)\

  •  

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Przecież to podstawowy warunek libertarianizmu - aksjomat nieagresji

  •  

   pokaż komentarz

   @RECAPTCHASSIE: zalezy o jakim libertarianizmie mowimy bo to slowo jest bardzo pojemne i autor wspomnial w filmie tylko o anarchokapitalizmie i anarchosyndykalizmie plus wzmianka o miniarchizmie i tyle - ale jezeli chodzi o anarchokapitalizm przykladowo to sa rozne protezy np Rothbarda ala 'pakt o nieagresji' i tak dalej (co oczywiscie jest niewykonalne w warunkach rzeczywistych) a w anarchosyndykalizmie oparte jest wszystko o ideologie marksistowska i idealna wizje siermiężnej komuny bez panstwa i nie dosc ze wszystkiego nie wolnoto duzo rzeczy po prostu trzeba tam robic z punktu widzenia czysto ideologicznego a nie tylko modelowego...
   Istnieje takie cos jak liberalny libertarianizm ktory glosi po prostu dowolnosc czyli krotkomowiac dzicz (a nie wolnosc od przymusu) i propaguje wolnosc pozytywna i negatywna - no ale tu jak zauwazyles jest juz lekki psychiatryk bo z wolnoscia od jest wolnosc do - wlacznie z wolnoscia do kradziezy pod pewnymi ustalonymi warunkami (czyli doktrynalne swiete prawo wlasnosci dla anarchokapitalistow jest nieprzestrzegane), prawo do przemocy (to samo) i prawo do odbierania innym zycia (pro choice) itd itp. - ale tu znowu mamy do czynienia ze zideologizowanym anarchizmem i tym razem...

   W zasadzie czystego libertarianizmu bez ideologii to nie ma (takjak twierdza to niektorzy libertarianie) bo albo jest randyzm indywidualizm i obiektywizm, albo syndykalizm albo liberalizm albo konserwatyzm - albo protezy w stylu paktow o nieagresji bo po prostu bezmodelu spolecznego (a przynajmniej zalozenia jakiegoklwiek modelu spolecznego) model ekonomiczny nigdy nie zadziala nawet w teorii.

   W Polsce jak do tej pory najlicxzniejsza grupa ktora krazy wokol libertarianskiej doktryny jest partia Wolnosc aka Korwin - ale oni nie sa stricte libertarianami tylko minarchistami i nie bawia sie w ideologiczne protezy tylko opieraja model spoleczny prawny i kulturowy na klasycznym modelu cywilizacji lacinskiej. Czyli sa konserwatystami.

  •  

   pokaż komentarz

   @fenis:

   Proszę Uczestnika,

   Ocenę dowodów Uczestnik niech pozostawi Wysokiemu Sądowi. Uczestnik się wykształci to Uczestnik będzie oceniał dowody i będzie to na pewno o wiele szersza ocena niż poprzez "aksjomant o nieagresji" i "akap".

   Zważywszy na brak innych przesłanek przemawiających przeciwnie, sąd przychyla się do złożonego wniosku ;

   W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej POSTANAWIA:

   (1) Stwierdzić że Uczestnik jest idiotą

   (2) Na podstawie Art. 29 par. 2 Ustawy o Ochronie Zdrowia psychicznego umieścić Uczestnika w Szpitalu Psychiatrycznym bez jego zgody.

   pokaż spoiler Na tym polega właśnie władza, państwo - jest od tego żeby takich libertarian trzymać tam gdzie ich miejsce. W wariatkowie! Bez wchodzenia w kretyńskie, marnujące czas i energię dyskusje na temat ich z góry nieprawidłowego sposobu widzenia świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @RECAPTCHASSIE: Świetna reklama libertarianizmu. Dzięki

  •  

   pokaż komentarz

   @fenis: Cieszę się, że obie strony zadowolone tym salomonowym wyrokiem xD

  •  

   pokaż komentarz

   @NieMuszeWszystkichLubic: Skrajna lewica to już od wieków stosuje taką taktykę przeciw niewygodnym sobie... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   pokaż spoiler ...a gdy dodatkowo dorwie się do władzy - płynnie przechodzi do przymusu państwowego i masowego użycia argumentu kija! ( ͡º ͜ʖ͡º)\

  •  

   pokaż komentarz

   @RECAPTCHASSIE kolejny troll chyba, ale nie jestem pewien, więc odpiszę :)

   Właśnie nie wszystko wolno.

   "Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka."
   Alexis de Tocqueville

  •  

   pokaż komentarz

   @RECAPTCHASSIE: Typowe p$?@?#@enie ogólnikami przez lewaka.

   Wolność nie oznacza "wszystko wolno", bo to może ograniczać wolność innej jednostki. Wolność kończy się na czubku nosa innej osoby. Komuchy tego nie zrozumieją.

  •  

   pokaż komentarz

   @RECAPTCHASSIE lepszy niż twój kochany zamordyzm.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArpeggiaVibration:

   a w anarchosyndykalizmie oparte jest wszystko o ideologie marksistowska i idealna wizje siermiężnej komuny bez panstwa i nie dosc ze wszystkiego nie wolnoto duzo rzeczy po prostu trzeba tam robic z punktu widzenia czysto ideologicznego a nie tylko modelowego...

   to jest zupełna nieprawda

   Istnieje takie cos jak liberalny libertarianizm ktory glosi po prostu dowolnosc czyli krotkomowiac dzicz (a nie wolnosc od przymusu) i propaguje wolnosc pozytywna i negatywna

   nigdy nie słyszałem o czymś takim jak liberalny libertarianizm, źródło?

   co do dwóch ostatnich akapitów to się wszystko zgadza

  •  

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: To akurat taktyka nie tyle lewicy, ile wszelkiego rodzaju autorytaryzmu. A tak się akurat składa, że globalnie biorąc, więcej autorytaryzmów jest prawicowych niż lewicowych. Autorytaryzm bardzo często idzie w parze z konserwatyzmem.
   https://www.psychologiawygladu.pl/2016/03/czym-rozni-sie-mozg-liberaa-i.html
   "Poglądy polityczne mają ścisły związek z dwoma aspektami działania mózgu – odczuwaniem strachu i poziomem niepokoju. (...) Rezonans magnetyczny wykazał, że ci o bardziej konserwatywnych poglądach mają większe ciało migdałowate, strukturę odgrywającą kluczową rolę w generowaniu emocji negatywnych, odczuwaniu agresji i generowaniu reakcji obronnych. U tej grupy znaleziono również charakterystyczne struktury w obszarze kory śródwęchowej i wyspy, które powiązać można z odczuwaniem obrzydzenia.

   Z kolei ludzie o bardziej liberalnych poglądach mieli mocniej rozwinięty przedni zakręt obręczy mózgu, który wiązany jest z kontrolowaniem niepewności i radzeniem sobie ze sprzecznymi informacjami. Badacze sugerują, że ta grupa łatwiej toleruje sprzeczności i nie odczuwa tak silnie niepewności, co sprawia, że łatwiej jej zaakceptować liberalny światopogląd. Jeżeli konserwatyści silniej odczuwają strach i niepewność, w naturalny sposób mogą dążyć do takiej organizacji świata, która da im poczucie stabilności i bezpieczeństwa."

   Trudno nie zauważyć, że ludzie religijni i konserwatywni dużo częściej wykazują postawy autorytarne i popierają różne zakazy i regulacje. Np. większość ludzi popierających legalizację tzw. narkotyków to nie konserwatyści, tylko tzw. lewicowcy. Podobnie z ludźmi popierającymi równouprawnienie osób LGBT i wprowadzenie całościowej edukacji seksualnej do szkół.

   A odnośnie wspomnianego ograniczenia wolności kwestią wolności drugiej osoby, to jest to przykład paradoksu tolerancji, o którym wspominał Karl Popper.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Paradox_of_tolerance

  • więcej komentarzy(9)

 •  

  pokaż komentarz

  Najgorsze co można zrobić jako polski libertarianin to zaangażować się w polskie libertariańskie społeczności xD Skala sp?????%enia obecna w takich grupkach jest niesamowita w porównaniu do poziomu reprezentowanego przez anglojęzyczne strony. Podczas gdy na angielskim reddicie czy innym facebooku mogę normalnie podyskutować z innymi libertarianami np. na temat bezsensowności własności intelektualnej, problemu agresji policji wobec ludzi czy idiotycznej polityce handlowej Trumpa, lub dowiedzieć się co ktoś sądzi o jakiejś książce, to na polskich j!@?wkach czy innych dziwnych tworach dominują nieśmieszne, żenujące memy o krasnalach czy gotowaniu zupy w prywatnym jeziorze, a w jednoznacznie antylibertariańskich postawach jak ksenofobia czy popieranie powszechnej służby zdrowia nikt nie widzi nic złego, ba, to normalne że ciapaci be xD

  jak ktoś z was jest nieironicznie zainteresowany libertarianizmem to polecam uciekać na reddit GoldAndBlack gdzie poznałem wielu fajnych ludzi którzy widzą świat podobnie jak ja, a nie kisić się w polskim piekiełku które wychowuje alt-prawicowych Korwinów v2 reprezentujących "wolność tylko dla tych, z którymi się zgadzam"

 •  

  pokaż komentarz

  Wszystkie skrajne idee koncentrujące się za wszelką cene dogmatycznie na jakiejś wartości są antyrozumowe. Wolność jest dobra, ale rozsądek warzniejszy i trzeba chodzić na kompromisy wiele razy żeby nie być fanatycznym bucem.

 •  

  pokaż komentarz

  "Agencja ochrony"

  Już widzę te podziały czy pakiety premium dla bogatych i bieda dla mas. Wojny uzbrojonych agentów o rynek itd. Kto będzie sprawował władzę nad agencjami? Co się tanie jak dana agencja sama zacznie dokonywać przestępstw itd.

  Utopia.

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc co sie stanie jak panstwo zacznie dokonywać przestepstw? patrz 3 rzesza, zw radziecki. tylko w xx wieku państwa zabiły dziesiątki milionów osob i dokonaly niewyobrażalny zniszczen. żadne gangi i mafie razem wziete nie zabily tyle ludzi ile panstwa

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: przeczytaj Machinery of Freedom Friedmana która omawia te i podobne mity nt. anarchokapitalizmu

   W ogóle to kisne, przecież w dzisiejszym świecie to nic niezwykłego że bogatsi dostają lżejsze wyroki od zwykłych ludzi. Nie widzę jakby w akapie mogło być gorzej w tej kwestii. PAO ma większy interes w dbaniu o interes swojego klienta niż państwowa monopolistyczna prokuratura która występuje przed państwowym sądem nawet gdy państwo jest jedną ze stron ¯_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   przeczytaj Machinery of Freedom Friedmana która omawia te i podobne mity nt. anarchokapitalizmu

   @tyrytyty: mity xD

  •  

   pokaż komentarz

   @klonopin-retard: dokładnie. Mity, projekcje i inne urojenia osób, które wierzą w państwo tak mocno jak katoliccy dewoci wierzą w boga. Wiele osób wali sobie konia do tego że są oświeconymi ateistami nie zauważając w ogóle że myśląc o państwie, robią to w taki sam sposób jak osoby religijne myślą o boskim porządku.

  •  

   pokaż komentarz

   @tyrytyty: państwo się sprawdza a boga jak nie było tak nie ma

  •  

   pokaż komentarz

   państwo się sprawdza

   @klonopin-retard: co to znaczy? Wg jakiej metryki to oceniasz? Państwa to najbardziej mordercze organizacje w historii ludzkości. Tylko w XX wieku zabiły ponad 262 miliony nieuzbrojonych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   patrz 3 rzesza, zw radziecki. tylko w xx wieku państwa zabiły dziesiątki milionów osob i dokonaly niewyobrażalny zniszczen. żadne gangi i mafie razem wziete nie zabily tyle ludzi ile panstwa

   @Balcerek:

   Bo system nie daje im takiej władzy.

   Wyłonienie ze społeczności starszyzny i oddanie im władzy jest naturalne i obecne w wielu kulturach. Można to porównać, do wyłonienia rządu z demokratycznie wybranych przedstawicieli.

   Naiwnym trzeba być żeby wierzyć, że bezpośrednie powiązania pieniężne ze składek z ośrodkami egzekucji praw czy sądownictwa dadzą lepszy porządek i sprawiedliwsze wyroki.

  •  

   pokaż komentarz

   @tyrytyty: zapomniales dodac ile ukradły w podatkach, a to przeciez tysiackroc grosze od smierci

  •  

   pokaż komentarz

   patrz 3 rzesza, zw radziecki. tylko w xx wieku państwa zabiły dziesiątki milionów osob i dokonaly niewyobrażalny zniszczen. żadne gangi i mafie razem wziete nie zabily tyle ludzi ile panstwa

   @volatile_pc: @tyrytyty: @Balcerek: chcesz mierzyć komfort życia tylko liczbą zamordowanych osób? Osobiście wolałbym zginąć od strzału w głowę niż żyć w Mexyku i zastanawiać się czy następnego dnia mnie rozszarpią jak coś się nie spodoba, albo iść do klubu i omijać wszystkich bo ktoś może być członkiem gangu

  •  

   pokaż komentarz

   PAO ma większy interes w dbaniu o interes swojego klienta niż państwowa monopolistyczna prokuratura która występuje przed państwowym sądem nawet gdy państwo jest jedną ze stron

   @tyrytyty: ale bzdury. To wyjedź do Somalii/ Tam masz własnie anarchokapitalizm. Kilka mafii podzielilo miedzy siebie terytorium i rządzą. Do tego zawsze doprowadzi anarchia. Pokazują to niezliczone przypadki w historii np rozbicia jakis statków na bezludnej wyspie itp Ale oczywiście utopiści dalej będą wierzyć w bajki.

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: A kto zapanuje nad państwową armią, która dokonuje przewrotów, jak miało to miejsce w Turcji nie raz?

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: Mnie najbardziej rozbawia fakt że Ci ludzie nie zdają sobie sprawy że ten kto ma władzę fizyczną czyli monopol na przemoc to prawie zawsze ma władzę nad wszytstkim innym. Jak mongołowie wjechali na teren Polski i Węgier to nie miało znaczenia kto sprawował władzę sądowniczą, ustawodawczą lub nawet duchową bo bez ich zgody nikt nawet nie mógł funkcjonować. Pomijając samo to ,że w przybliżeniu z tego ich anarchokapitalizmu wyrósł nasz obecny świat bo związki plemienne jak za mieszka pierwszego nie wystarczały do ochrony swojej domeny,zresztą jeślić określić drużynę zbrojnych mieszka "agencją ochrony" to wszystko się zgadza :D. A to że ten kto sprawuje taką władzę może mieć władzę absolutną w swojej domenie to nic dziwnego, kto mu zabroni?

  • więcej komentarzy(3)

Dodany przez:

avatar wojna_idei dołączył
473 wykopali 96 zakopali 6.6 tys. wyświetleń
Advertisement