•  

  pokaż komentarz

  Zwykla podwyzka podatkow okalana licznymi frazesami socjalistow, stara spiewka, niestety dalej proletariat miast gmin i wsi nabierze sie na to, niestety z tego kraju bedzie sie jeszcze bardziej oplacalo emigrowac, wiem ze wszedzie sie placi podatki czesto wieksze, ale z zamian ma sie opieke zdrowotna, normalniejsze szkoly, wieksza wolnosc, lepsze warunki do zycia.......

  •  

   pokaż komentarz

   @technocratus: przecież na wykopie podają Czechy jako przykład dobrego ZUSu, no to macie co chcieliście

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie: tylko że w tych Czechach masz coś takiego jak zryczałtowane koszty dostępne dla każdego (nie jak polski ryczałt). Jak to działa? Działasz w branży IT, masz jednoosobową działalność i bardzo małe koszty, albo ich brak. W Czechach możesz skorzystać ze zryczałtowanych kosztów w wysokości 60%. Czyli zarobiłeś 100 tys., ale podatki i składki płacisz od 40 tys. Dodatkowo dochodzi Czeska ulga podatkowa (ala kwota wolna od podatku). Powoduje to, że od 100 tys. zapłacisz 12 tys. danin, czyli podatki i składki w sumie wyniosą 12%.

   Tu masz kalkulator: https://www.kalkulackaosvc.cz/?type=fee
   100 tys. PLN to ok. 600 tys. koron

  •  

   pokaż komentarz

   i to twoim zdaniem jest normalne?:)

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Normalniejsze niż u nas. Ze 100 tysięcy 16k to na jdg to sam zus. A gdzie tam dopiero pit. Naszej kwoty wolnej nie warto w ogóle brać pod uwagę, bo jest tak śmieszna, że zęby bolą. Strach też mówić o życiu w zgodzie z vatem. W normalnym kraju jak ci się trafi miesiąc kosztowy i masz nadwyżkę vatu - to ci wypłacają i masz dodatkowe pieniądze do obracania przez minimum miesiąc. W Polsce w większości mniejsze działalności unikają zwrotu i przenoszą na kolejny miesiąc, bo proszący o nie są wpisywani do kolejki na kontrole skarbowe. Powiesz - uczciwy nie powinien się bać kontroli. A boi się, bo "chcący" znajdzie to raz, a dwa, że są uciążliwe i kłopotliwe. Mała działalność to stąpanie po rozżarzonym węglu i czekanie, aż cię ktoś przewróci, żebyś sobie spalił ryja.

  •  

   pokaż komentarz

   @oiio: I 16 tys ZUS to dużo? Według jakich kategorii?
   Weź się zastanów dlaczego programista ktory zarabia te 100 tys rocznie idzie na JDG i udaje firmę pracując na etacie zamiast siedzieć na UoP? bo płaci 16 tys zamiast 32 tys ZUS?
   Bo w tej samej pracy, robiąc dokładnie to samo płaci połowę ZUS co etatowiec. W imię czego?
   Przecież my mamy absurdalny arbitraż podatkowy między JDG i UOP
   Najśmieszniejsze jest to, że taki menedżer czy programista udający firmę będzie się buntował przeciwko zmianom korzystnym dla tych najmniejszych przedsiębiorców bo przecież nie po to kombinuje i udaje firmę z ryczałtowym śmiesznie niskim ZUS żeby teraz znowu płacić go od dochodu(powinien od przychodu).

   Poważnie nie rozumiem dlaczego ktoś kto ma jednoosobową firmę usługową ma mieć jakieś inne, dodatkowe,preferencje niż etatowiec.

  •  

   pokaż komentarz

   Weź się zastanów dlaczego programista ktory zarabia te 100 tys rocznie idzie na JDG i udaje firmę pracując na etacie zamiast siedzieć na UoP?

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: żeby uniknąć państwowej grabieży? Jeśli ludzie unikają nadmiernego oskładkowania to problemem jest wysokość składek a nie to że ludzie nie chcą ich płacić.

  •  

   pokaż komentarz

   @tyrytyty: To jest grabież? A moze bilet tramwajowy to też grabież? Sebestian jedzie bez biletu w tramwaju żeby go ZKM nie grabił?
   Kto ciebie grabi z tej kasy? Ciężarne na L4? Matka czy dziadek na emeryturze czy może wujek Stachu na rencie? To Ludzie na UoP mają oddawać 42% swojej pensji a cwaniaki będą sobie racjonalizować swoje oszustwo podatkowe państwową grabieżą?
   Skąd się bierze taka a nie inna wysokośc składek?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Ludzi o wysokich zarobkach, którzy optymalizują sobie koszty będąc na JDG jest promil i to w ogóle inny temat.

   Większość jdg to ludzie próbujący związać koniec z końcem. Od tych o których mówisz samych kurierów jest kilkadziesiąt razy więcej, a zarabiają grosze. To inna para kaloszy, inny problem, inny temat. 90% jdg to normalne działalności ludzi chcących sobie coś rozwinąć. Znakomita część z nich ma dochód rzędu 50k rocznie i dla wielu z nich zus jest zabójczy. Przy zarobkach 3/4k miesięcznie człowiek na jdg ma wielokrotnie wyższe koszty pracy niż ktoś z taką płacą netto w firmie. Nie mówiąc już o samym ryzyku. Obecne zasady eliminują z rynku małe działalności i promują wszelkie sieciowe franczyzy, od spożywki, po fryzjerstwo. Rynek jakoś tam na to reaguje i po prostu płacimy więcej za usługi, ale to też sprawia, że działalność jest po prostu trudniej dostępna, a to niedobrze. Im bardziej przedsiębiorczy kraj tym lepiej. Dla każdego pożytkiem byłoby żeby ktoś zarabiał sobie na działalności 4k i żył spokojnie, niż 2,5k w Biedronce. Przyjmujesz błędne założenia i skupiasz się na problemach których skala jest niewielka w stosunku do istoty sprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Przemawia przez Ciebie syndrom psa ogrodnika, ja nie mam to i on też mieć nie powinien. A śmieszny ZUS kolego to od przyszłego roku 1500 zł, więc dla mnie śmieszne to wcale nie jest

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Wez gosciu usuń konto... juz było wielu takich jak ty.To jak nagle ZKM podniesie cene biletu do 10zl to ty bez zajakniecia zapłacisz? B2B nie ma wielu przywilejow co na UoP. I ryzyko wieksze

  •  

   pokaż komentarz

   @tyrytyty: przypomnij mi, podczas ostatniego strajku nauczycieli albo rezydentów (służba zdrowia) popierałeś ich żądania podwyżki pensji czy byłeś przeciwko?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Ale że na B2B nie masz urlopów, chorobowego i jak coś sp%?#%#?isz to odpowiadasz całym swoim majątkiem to Ty wiedz. Owszem są ludzie co sobie uzgodnią "urlopy", czyli odpowiednio wyższą stawkę, bo na B2B jak nie pracujesz to nie zarabiasz. Ale to są negocjacje, prawo tego nie zapewnia. Rozchorujesz się i stan zdrowia zmusza do kilkudniowego leżenia w łóżku? Nie zarabiasz. W dodatku jak przedsiębiorca zdecydował się na płacenie minimalnego zusu to "dostanie" minimalną emeryturę, więc o co płaczesz?
   UOP to dobra dupokrytka, jak masz na czas nieograniczony i czegoś nie odjebiesz to jesteś w zasadzie nietykalny.

  •  

   pokaż komentarz

   To jest grabież?

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: osoba A nie chce korzystać z danej usługi. Jeśli z niej nie skorzysta, to przyjdzie do niej list nakazujący zapłaty. Jeśli nie zapłaci, komornik zajmie jej pieniądze z konta. Jeśli na koncie nic nie będzie, sprawa pójdzie do sądu. Jeśli dana osoba nadal będzie po prostu pokojowo odmawiać usługi której wcale nie chce, zostanie wbrew jej woli ubezwłasnowolniona tylko dlatego, że nie oddała swojej własności innej organizacji. To podręcznikowy przykład grabieży.

   A moze bilet tramwajowy to też grabież? Sebestian jedzie bez biletu w tramwaju żeby go ZKM nie grabił?

   Skomplikowany przypadek. Jeśli tramwaj należy do operatora państwowego/komunalnego to sytuacja jest rozmyta bo z jednej strony udaje on w jakimś stopniu normalnie działającą firmę, z drugiej strony to obywatel musi płacić za korzystanie z usługi firmy która już wcześniej utrzymywana jest z jego pieniędzy. Natomiast jeśli mówimy o prywatnym tramwaju to nie, biletowanie nie jest grabieżą gdyż nikogo nie zmusza się do korzystania z transportu czy danej innej usługi prywatnej.

   Kto ciebie grabi z tej kasy?

   Państwo jako organizacja, rzad jako osoby odpowiedzialne za tę grabież.

   Ciężarne na L4?

   Żadna kobieta nie ma moralnego prawa zmuszać obcego człowieka by oddawał jej swoje pieniądze bo rozchyliła nogi.

   Matka czy dziadek na emeryturze czy może wujek Stachu na rencie?

   Też. Te pseudo-emocjonalne przykłady są żałosne, bo kradzież pozostaje kradzieżą niezależnie czy okradnie cię stara babcia z alzheimerem czy sebix-patus. Nota bene osoby pracujące za komuny prawdopodobnie nie wypracowały nawet 20% tego co dostają z powrotem od dzisiejszych ofiar ZUSu, a są najbardziej rozszczeniową grupą wyborców xD

   To Ludzie na UoP mają oddawać 42% swojej pensji a cwaniaki będą sobie racjonalizować swoje oszustwo podatkowe państwową grabieżą?

   No tak działa ten zj?#?ny system. Patologia głosuje na większe podatki by dostać zasiłki (być pasożytem). Potem okazuje się że bogatych stać by unikać grabieży i ciężar podatkowy przechodzi na tę patolę + klasę średnią. No ale nie są w stanie oni wyprodukować tyle, by samemu uciągnąć te zasiłki. Skacze inflacja, zasiłki okazują się za niskie, no i koło się zamyka xD Oszukiwania na podatkach nie trzeba sobie racjonalizować, unikanie grabieży jest moralnym obowiązkiem każdego człowieka i każdej firmy. Niestety, tak jak napisałem - to bogaci mają z tym łatwiej, a większość społeczeństwa cierpi przez bandę darmozjadów krzyczących o socjal, który trzeba skądś sfinansować.

   Skąd się bierze taka a nie inna wysokośc składek?

   No skądś trzeba sfinansować emerytury to kombinują jak mogą xD Nie będę gadał jak dziadzio korwin że to p%$@!%%nie bo nie p%$@!%%nie, po prostu w krytycznym momencie przegłosują emeryturę obywatelską. Ciekawie będzie, gdy to na nią zacznie brakować hajsu xD ale to jeszcze kilkanaście/dziesiąt lat na to potrzeba

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Do pracownika zarabiającego brutto 100 tys pln rocznie na UoP, pracodawca musi dopłacić ponad 20 tys. Pracownik płaci w podatkach i składkach prawie 30 tys. Państwo zabiera więc prawie 50 tys, w zamian za kiepską opiekę zdrowotną i złudzenie emerytury. Uważasz, że to w porządku?

   pokaż spoiler 100 tys rocznie to nie jest wcale abstrakcyjna kwota, bo to zaledwie 8 333,34 pln miesięcznie.

  •  

   pokaż komentarz

   i to twoim zdaniem jest normalne?:)

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: tak normalne. Bo w takich Czechach wiedzą, że działalność gospodarcza to duże ryzyko i trzeba ludzi zachęcić do prowadzenia biznesu. Bo dobrobyt kraju zależy w głównej mierze od ludzi przedsiębiorczych.

  •  

   pokaż komentarz

   przypomnij mi, podczas ostatniego strajku nauczycieli albo rezydentów (służba zdrowia) popierałeś ich żądania podwyżki pensji czy byłeś przeciwko?

   @imateapot: jestem za prywatyzacją obydwu sektorów, nie mi decydować ile powinien zarabiać lekarz czy nauczyciel

  •  

   pokaż komentarz

   @tyrytyty @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Skoro na JDG jest tak różowo to każdy rozsądny zrezygnowałby z UoP na rzecz JDG. Bo nie powiesz mi, że siedzący na UoP robią to tylko z poczucia finansowego patriotyzmu.

   Zauważ, że JDG to
   - duże ryzyko i opłacanie księgowej by to ryzyko zmniejszyć,
   - brak płatnych dni wolnych,
   - niska emerytura
   - świadome zrezygnowanie z kodeksu pracy. Taki przykład: jeśli zatrudniasz człowieka na UoP musisz mu zapewnić pomieszczenie o odpowiedniej wysokości. Jeśli weźmiesz kogoś na umowę B2B to możesz go wsadzić do schowka na szczotki, jeśli tylko on się przyjmie od Ciebie zlecenie.

   @oiio @nowy_ja

  •  

   pokaż komentarz

   @oiio: Jaki promil? lekko licząc jest to 160 tys ludzi.
   No i czy taki ZUS liczony dla od % dochodu to nie jest korzytsny dla tych małych firm?
   Masz kominiarza który ma przychód na poziomie 2500 zł. Będzie protestował na procentowy ZUS od dochodu? Masz programistę udającego JDG zarabiającego 15 tys -ucieszy sie na ZUS od przychodu? Czy moze pan programista udający JDg będzie walczył o utrzymanie ryczałtu?
   Kogo w mediach usłyszysz -menedżera spółki akcyjnej na JDG czy może kominiarza labo hydraulkia?

   Arbitraż podatkowy rodzi patologie i nie ma powowdów aby istniał. Nie ma żadnych logicznych i gospodarczych przesłanek za utrzymaniem patologi. Samozatrudnienie w usługach powinno być opodatkowane jak etat. CI mali tylko na tym zyskają.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: normalne jesli budzet jest zrownowazony. Panstwo wtedy nie musi podnosic podatkow i wszyscy sa zadowoleni

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Masz rację, to że ktoś zarabia 20 tyś PLN miesięcznie płaci 1300 PLN składki na ZUS dlatego, że jest na DG nie jest uczciwe, w stosunku do pracujących na etacie. Problem jest w tym, że państwo Polskie nie jest uczciwe. "Rolnicy" mający gospodarstwo do 50ha, płacą KWARTALNIE 400 PLN. "Rolnik" prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą i gospodarstwo rolne płaci kwartalnie 690 PLN. Szczegóły na stronie KRUS.
   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: wiesz może jak zostać rolnikiem, prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą? Mój ojciec jest ubezpieczony w KRUS, może mogę po nim przejąć "gospodarstwo"? Podobno dla początkujących rolników są jakieś dopłaty?
   PS. Jeszcze gdyby te dodatkowe pieniądze szły na szkoły, przedszkola, służbę zdrowia to byłoby ok. Ale ta kasa idzie na ordynarne kupowanie głosów.

  •  

   pokaż komentarz

   Zwykla podwyzka podatkow okalana licznymi frazesami socjalistow, stara spiewka, niestety dalej proletariat miast gmin i wsi nabierze sie na to, niestety z tego kraju bedzie sie jeszcze bardziej oplacalo emigrowac, wiem ze wszedzie sie placi podatki czesto wieksze, ale z zamian ma sie opieke zdrowotna, normalniejsze szkoly, wieksza wolnosc, lepsze warunki do zycia.......

   @technocratus: Gównop?#@@?#enie, człowieka gównowiedzącego!

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Tyle ze ja będąc na jdg „która kradnie” wpłacam do budżetu dużo więcej niż Pan Sebastian, Matka czy inny dziadek na emeryturze, a dostaje dokładnie to samo co oni. Plus jak Sebastian weźmie NŻ to i tak dostanie hajs a ja nie wiec?!

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Ładnie odwracasz kota ogonem. Zacznijmy od tego, że to nie programiści wydrenowali kasę z ZUS tylko na przełomie ostatnich 20lat byli to: Politycy, lekarz wydający zwolnienia na "a psik", matki z fałszywymi firemkami na okres ciąży, prezesi budujący marmurowe filie ZUS, przewlekle udający chorych wiecznie na zwolnieniu.. itd itd. I to nie programiści są temu winni tylko społeczeństwo, które za godne pochwały uznaje jeśli uda Ci się oszukać państwo to jesteś kozak. Niestety era internetu spowodowała, że ludzie zaczęli dzielić się informacjami typu "co zrobić aby wyłudzić kasę z ZUS", "Jak firmę założyć przed ciążą"... itd itd co spowodowało, że drenaż kasy przyśpieszył i trzeba było łatać luki w prawie aby nie dało się tak łatwo drenować kasy. I teraz dziurę ZUS chcesz łatać programistami ? Chyba Ci głowa boli.

   Człowieku większość programistów których znam i działa na B2B ma przynajmniej kilku klientów rocznie. min 3-4. Nie da się wszystkich zatrudnić na umowę o pracę bo to jest taka dziedzina w której musisz się sam rozwijać, a umowa o pracę to nie jest coś gdzie się możesz rozwinąć, nie w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @gwiezdny_kupiec jesteś uosobieniem pisiorskiego podejścia do przedsiębiorców. "JDG? To na pewno oszust, który unika zatrudnienia na umowie!!! Dosrać cwaniakom! Dosrać!"

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie: wypowiedź z serii "jestem dzbanem ale mam dostęp do internetu " buahaha dalej na najniższej krajowej ??

  •  

   pokaż komentarz

   A teraz przetlumacze slowa morawieckiego na polski: podniesieny podatki. Rzucimy oczywiscie frajerom frazes ze wspieramy male firmy ale suma sumarum wycisniemy z k%!? przedsiebiorcow nastepne miliardy. A i jeszcze frajerzy sfinansujecie pensje minimalna 4000 zl. Cieszycie sie?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: To grabież ponieważ ten który płaci 32k składek dostaje tę samą usługę co ten który płaci składek 10x mniej. Ponadto wbrew własnej woli pod przymusem musza utrzymywać różne grupy darmozjadow: górników, rolników, sponsorować inne przywileje i dokładać sie do zbyt leniwych.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: to jest grabiez, poniewaz niestety coraz bardziej prawdopodobny jest bankructwo piramidy finansowej, wiec w zasadzie sa to pieniadze wyrzucone w bloto, jesli chodzi o osobe "ubezpieczona", bo w zasadzie na nic liczyc nie moze. W zamian dostaja kase na wczesniejsze emerytury rozne slozby, gornicy, teraz emeryture "honoriskausa" madki, a ty na to wszystko zapi*lasz nie majac nic w zamian.

  •  

   pokaż komentarz

   @IPKISS: Nie rozumiem twojeko toku rozumowania. Jeśi lekarz wydaje L4 na apsik, a pacjent je bierze to jest to postawa naganną. Każdy oszukujący państwo "kozak" to coś złego. Ale nie programista który oszukuje państwo unikając ZUS, podatków?

   Widzisz ja znam programistów gdzie pracują na etacie i udają JDG dla niższych zusów. Sztywne godziny pracym grafik, szef określone zadania a nawet urlopy. Biurko sprżet od szefa. Kolega obok na etacie płaci dwa razy więcej podatków a robi dokładnie to samo. Ojej.
   Jednym wolno kantowac drugim nie?

   Powiedz mi co takie skomplikowanego jest nawet przy 3-5 klientach w opodatkowaniu jak na etacie?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: no to dobiorą się do mnie programisty bo jest uczciwie wszystko płacone na fakturę iatwo mnie udupić. A tego hydraulika nie ruszą i jak robił większość na czarno tak dalej będzie robił i jeszcze do tego niższy ZUS zapłaci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: tak zap$?%$%#sz i ile realnie kosztuje ciebie ubezpieczanie W NFZ? 8 zł na miesiąc?
   To jakiś kasjer zarabiający 4 tys płaci więcej podatków niż programista 8 k:)

  •  

   pokaż komentarz

   @wywu: Przykład z zeszłego tygodnia, kolega złamał nogę upadła mu obudowa stalowa ma swój biznes i teraz ja mając swój inny biznes pomagam mu ogarnąć jego biznes bo ma umowy z terminami i kary. Jakby pracował np w Urzędzie mail y wyj@?!ne, leżał by na L4 i jeszcze odszkodowanie by dostał.

  •  

   pokaż komentarz

   @klaun-szyderca: bo przyzwolnie na robienie w konia na podatkach jest olbrzymie. Czy to u hydraulika z naprawą za 60zł czy u menedżera z pensją 60k na miesiąc:)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Tam gdzie pracuje preferuje sie uop, to raz. Skladka na NFZ w kazdej takiej dzialalnosci jest uzalezniona od dochodow, bo jest czescia podatku i dodatkowo(jesli nie masz jakis ulgowych zusow) jest w okolicy 300zl. Tyle samo musi placic osoba, ktora poza praca prowadzi sobie dzialalnosc.

  •  

   pokaż komentarz

   Tyle ze ja będąc na jdg „która kradnie” wpłacam do budżetu dużo więcej niż Pan Sebastian

   @masaj: ale Ty się nie porównuj z Panem Sebastianem tylko z innym programistą który np. chciałby rozliczać się krystalicznie uczciwie, na UoP i wynikającymi z niej przywilejami i któremu psujesz rynek swoimi "optymalizacjami" bo w pewnym momencie pozostaje tylko wybór 12k na UoP lub 15k na ekstremalnie naciąganej JDG i firmy nie mają impulsu żeby podnosić stawki skoro zawsze mogą uciekać w sztuczki księgowe.

   Tzn nie zrozum mnie źle, jeżeli pracujesz dla kilku firm, masz własny sprzęt, wynajmujesz własne biuro, możesz zatrudniać podwykonawców etc. to wszystko jest OK.

   Ale jeżeli masz 1 klienta, pracujesz u niego w biurze, kasę dostajesz za godzinę a nie za projekt i masz zakaz zatrudniania podwykonawców to JDG to zwykła farsa

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Bierze się z wolności wyboru. Osoby z UoP mogą przejść na JDG tracąc przywileje i zrzekając się swojej emerytury. Na JDG są w większości ludzie, którzy nie chcą nic od Państwa - leczą się prywatnie, inwestują na emeryturę, nie biorą zasiłków. Dodatkowe opodatkowanie JDG spowoduje offshorowe spółki. Spółkę w Estonii czy czy na Malcie zakłada się w jeden dzień. Firmom, które zatrudniają w IT jest bez różnicy z którego kraju w UE przychodzi faktura. Sporo programistów i tak już ma mieszkania w Hiszpanii skąd pracuje, więc rząd tylko przypieczętuje zmiejszenie swoich dochodów.

  •  

   pokaż komentarz

   Osoby z UoP mogą przejść na JDG tracąc przywileje i zrzekając się swojej emerytury.

   @janekmen: w tym rzecz że nie mogą, jest to niedozwolone prawem jeżeli wykonywanie zlecenia posiada wszystkie cechy właściwe dla stosunku pracy a skoro ktoś był na UoP to raczej ma (biuro u pracodawcy, zakaz podzlecania, płatność za czas a nie dzieło, 1 pracodawca pewnie jeszcze z zakazem konkurencji - farsa a nie "działalność gospodarcza")

   Nie każdemu pasuje łamanie lokalnego prawa, a tym którym pasuje nie koniecznie pasuje widmo kontroli i ryzyka kilkudziesięciotysięcznych kar za 4 lata i 364 dni od momentu założenia DG. A US jest cwany, czeka z kontrolami do ostatniego możliwego terminu aż się nazbiera zaległych składek...

  •  

   pokaż komentarz

   I 16 tys ZUS to dużo?

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: ulubiony ekonomisto, a czy taka osoba ma więcej od państwa niż taka która płaci 3k zusu? To państwo z dykty nie zapewnia nawet podstawowych potrzeb to po co płacić na nie? Po to, żeby posłom wypłacać pensje i nagrody? Czy dla Rydzyka kolejną transzę?

  •  

   pokaż komentarz

   @vasco_da_gama: W IT w większości nie się gdzie jest biuro nawet;) zakaz podzlecania jest powszechny w całej EU ze względu na zabezpieczanie danych wrażliwych klienta. Zakaz konkurencji jest też normalny, jak moja firma robi coś dla banku i mam knowhow to często nie mogę robić dla innych pod wysokimi karami. Chyba nigdy nie widziałeś umowy pomiędzy strategicznym dostawca a korpo. Często są tez zapisy o audycje sytuacji finansowej dostawcy co rok.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: czemu chcesz równać w dół, a nie odpuścić jednym i drugim?

   60gr za wpis?

  •  

   pokaż komentarz

   @su1ik: Oczywiście, ze ma więcej. No ale zawsze możesz postulować za Korwinem podatek pogłówny.
   A nagrody posłów i ich pensje to jednak nie jest znacząca pozycja w budżecie państwa. ZUS wydaje dosłownie tysiące razy więcej

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: moze jalopie to ze jak mam DG a mam, to nie mam wielu przywieljow jak urlopy czy l4

  •  

   pokaż komentarz

   @trololo55: a jak to sobie wyobrażasz? weźmiesz z ZUS 40% kasy i odstrzelisz 40% emerytów?
   @indor: a kto ci broni wziąć L4?

  •  

   pokaż komentarz

   @technocratus: daj mi przykład choćby 1 kraju, do którego warto wyemigrować

  •  

   pokaż komentarz

   @trololo55: z resztą od tego łatwo się ucieknie, ci co teraz są na jdg, założą spółki, zatrudnią się na 1/10 etatu a resztę dochodu wyciągną jako dochód kapitałowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Gdzie jest oszustwo w prowadzeniu JDG z PKD 62.01.Z. Który przepis tego zabrania? Albo nie rozumiesz idei JDG albo mnie trollujesz aby rozwinąć dyskusje.
   Umowa o prace nie powstała po to aby napędzać ZUS tylko po to aby zagwarantować bezpieczeństwo, a ZUS jest efektem ubocznym UOP, której celem była ochrona pracowników, którzy byli wyzyskiwani i nie mieli ochrony. To nie jest tak, że wszyscy mają na tej umowie pracować tylko Ty masz mieć wybór.
   Działalność gospodarcza jest przeciwieństwem umowy o pracę, czyli możesz robić dokładnie to samo co na UoP ale sam musisz umieć o siebie zadbać. Nie masz przywilejów pracownika i jesteś sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

   I teraz nie może być tak, że jak są jakieś problemy z instytucją, która ma w założeniach chronić pracujących na UoP to będzie się zdzierało z ludzi prowadzących DG.

   Widzisz ja znam programistów gdzie pracują na etacie i udają JDG dla niższych zusów. Sztywne godziny pracym grafik, szef określone zadania a nawet urlopy. Biurko sprżet od szefa. Kolega obok na etacie płaci dwa razy więcej podatków a robi dokładnie to samo. Ojej.
   Jednym wolno kantowac drugim nie?

   To nie jest kantowanie tylko oni nie mają takich przywilejów jak Ty. Sami oszczędzają na emeryturę, sami się ubezpieczeją, sami płacą za swój urlop itd. Reszta to już kwestia uzgodnień, nie mogę się wypowiedzieć bo nie widziałem treści ich kontraktów.

  •  

   pokaż komentarz

   . Chyba nigdy nie widziałeś umowy pomiędzy strategicznym dostawca a korpo.

   @janekmen: widziałem. Zazwyczaj jest tam napisane że dane może przetwarzać tylko pracownik strony co jest skrzętnie olewane przez większość polskich januszy podzlecających na JDG

   I jest jednym z powodów dla których zachodnie korpo nie bawią się w JDG, tam się bardziej szanuje umowy.

   Zakaz konkurencji jest też normalny, jak moja firma robi coś dla banku i mam knowhow to często nie mogę robić dla innych pod wysokimi karami.

   co dokładnie jest ogarniętę w UoP. A przy umowach B2B to absurd, zakazy powinny co najwyżej określać NDA i zakaz użycia informacji poufnych gdzie indziej. Wykastrowanie praw "firmy" i zabronienie jej używać jej własnej wiedzy i doświadczenia do prowadzenia jej podstawowej działalności gospodarczej to brzmi jak zmowa cenowa z czasów Standard&Oil ("może pan świadczyć dla nas usługi ale pod warunkiem że nie będzie pan ich świadczył dla naszych konkurentów" to klasyczna praktyka monopolistyczna, Rockefeller właśnie taką umową z koleją wykosił konkurencję)

  •  

   pokaż komentarz

   I 16 tys ZUS to dużo? Według jakich kategorii?

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Ale po co przedsiębiorca ma tyle płacić ZUSu? Przecież ZUS to nie jest podatek - to składka.

   W teorii jak wpłaci teraz te 16k, to za x lat wyciągnie tyle samo w wyższej emeryturze. Więc argument o "równym opodatkowaniu" odpada.

   Dla przedsiębiorcy, który potrzebuje pieniędzy na rozwój firmy (a także środków obrotowych na sytuacje awaryjne jak np. notorycznie niepłacone w terminie faktury) wrzucanie dodatkowych pieniędzy w ZUS jest absolutnie bez sensu. Co mu z tego, że za 40 lat dostanie niby wyższą emeryturę skoro dzisiaj potrzebuje ekstra 5000 żeby zapłacić ludziom, bo klient się już miesiąc z płatnością spóźnia.

   Dodatkowo PiS planuje usunięcie 30-krotności składek. Wiesz dlaczego ten limit wprowadzono w ogóle? Żeby uniknąć wypłacania b. wysokich emerytur w przyszłości.

   PiS to znosi żeby już dzisiaj ratować sobie budżet ZUSu obarczony obniżonym wiekiem emerytalnym, a potem to albo wprowadzą limit maksymalnej emerytury (co, niby suweren nie przyklaśnie?) albo to nie będzie ich problem, że komuś trzeba będzie płacić parędziesiąt tysięcy miesięcznie emerytury.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: z resztą od tego łatwo się ucieknie, ci co teraz są na jdg, założą spółki, zatrudnią się na 1/10 etatu a resztę dochodu wyciągną jako dochód kapitałowy. Zus będzie miał jeszcze mniej niż teraz

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Ja bym zapytał z czego potem wypłacicie towarzysze emeryturki w wysokości kilkudziesięciu tysi - ale wiadomo przecież że nie będzie żadnych emeryturek, więc spoko xD

   #bekazbolakow

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: jesteś ignorantem. Prowadzę jednoosobowa działalność jako grafik. Mam kilku stałych klientów. Miewam miesiące gdzie jest lepiej i gorzej. Zero płatnego urlopu chyba, że sobie odłożę. Brak płatnego chorobowego. Ryzyko niezapłacenia faktury przez klientów, opóźnione płatności. ZUS 1300 jak mafijny haracz, który co roku wzrasta. Perspektywa emerytury zerowa. Więc nie pisz o dymaniu systemu bo to system dyma mnie. Nie dostaje 500+, nie łapie się na 13 emeryturę, nie mam zerowego pitu bo za stary jestem. Zmiany pomogą tylko tym co prowadzą działalność i zarabiają 1500 zł cała reszta zapłaci więcej bo trzeba się dorzucać na rozdawnictwo PiSu. Ja p#!#%#!e aż chyba zagłosuje na komuchów albo KO, a przeciw tym co karzą za samodzielność. Tacy jak Ty w ogóle nie widzą wad i problemów przy małym biznesie. Ignorancja.

  •  

   pokaż komentarz

   Zus będzie miał jeszcze mniej niż teraz

   @trololo55: do pierwszych kontroli i wyroków sądów które przecież teraz tańczą jak im rząd zagra. Mały żuczek wyciągający 15k miesięcznie nie ogarnie tego typu optymalizacji i nie da rady podważyć decyzji skarbówki jak ta ustali że wszystko było fikcją, naliczy zaległe składki, przywali karę a jak będziesz fikał to jeszcze ją zwiększy. A na czas protestu wszystkie konta zablokowane więc się zastanów czy chcesz się odwoływać przez kolejne 5 lat...

  •  

   pokaż komentarz

   Ale po co przedsiębiorca ma tyle płacić ZUSu? Przecież ZUS to nie jest podatek - to składka.

   @rzep: No i tu do porozumienie nie dojdziemy. Moim zdaniem uczciwiej by było to nazwać podatkiem na utrzymanie meretów i rencistów.

   Pamiętasz waloryzację Tuska? ci co gówno składek płacili dostali wyższą waloryzację od tych co płacili ZUS przez 45 lat pracy zawodowej a pisowskia 13 emerytura też przecież jest ryczałtowa a nie od wpłaconych składek.

   Tak to podatek na utrzymanie emerytów i tak to powinno się nazywać.

   Druga sprawa. Zwyczajnie trzeba zmienić zasady waloryzacji-ZUS musi wypłacać tylko tyle ile wpływa ze składek. Im wyższy wiek emerytalny, niższe bezrobocie, mniej emerytów tym wyższe emerytury. Sytuacja budżetu też stabilna. Ale tu trzeba dopuścić spadek emerytur.
   Trzeba też ludzi uświadomić że z tym ZUSem to właśnie PiS najbardziej namieszał obniżając wiek emerytalny.

  •  

   pokaż komentarz

   @vasco_da_gama: Na tym polega wolność - dowolne kształtowanie umów w granicach prawa. W dużych jest zawsze napisane pracownik, kontraktor lub podwykonawca oraz pracownicy, kontraktorzy i podwykonawcy podmiotów zależnych kapitałowo od wykonawcy. Nikt się bawi w takie coś jak piszesz duże struktury prawne nie mogłyby sprawnie pracować. Zwłaszcza globalnie działając w różnych jurysdykcjach i systemach prawnych. Podnoszenie podatków zawsze prowadzi do optymalizacji i wiara że tak nie będzie jest straconym czasem :)

  •  

   pokaż komentarz

   @vasco_da_gama: mały żuczek pierwszy to ogarnie, albo sp?%?%!#i do jakiegoś ciepłego kraju jak mu się tu życie przestanie opłacać. Większość z nich to młodzi, mobilni ludzie, najczęściej nie mają problemu pracować gdziekolwiek na świecie, byle internet był ok.

   Poza tym kto powiedział, że spółka musi być w PL? Można założyć spółkę poza zasięgiem naszym nadzorców.

  •  

   pokaż komentarz

   albo sp$@$#%@i do jakiegoś ciepłego kraju

   @trololo55: haha i dopiero będzie szok jak zobaczy jakie podatki się płaci w cywilizowanym świecie :) W Kanadzie płacę średnio 40%, marginal 52%. W Holandii płaciłem mniej więcej tyle samo + jeszcze stówka na zorgverzekering (ubezpieczenie zdrowotne) + wealth tax (1.2% od całego płynnego majątku i nieruchomości rocznie)

   Albo jak dramatycznie wygląda życie i ile naprawdę kosztuje służba zdrowia w naszym standardzie gdzieś na Karaibach (ostatnio za kroplówkę i lekarstwo po zatruciu pokarmowym policzyli mnie na Dominikanie $800)

  •  

   pokaż komentarz

   @vasco_da_gama: jak się dobrze zakręci to nic nie zapłaci, zależy jakich ma klientów.

   Karaiby to drogie miejsce, nastawione na amerykanów.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo nie powiesz mi, że siedzący na UoP robią to tylko z poczucia finansowego patriotyzmu.

   @xsi1: Sporo znajomych mająć wybór UoP a JDG, jeśli wybierała UoP to z uwagi na:
   - ubezpieczenie
   - "bo się do emerytury będzie liczyło"

   całkowicie pomijając fakt, że na JDG:
   - ubezpieczenie też mają
   - do emerytury też się liczy
   - a kwota na rękę jest większa

   Po prostu mają nasrane we łbach, że pracuje się na umowę o pracę. Tak samo jak po liceum idzie się na studia - zamiast w pierwszej kolejności pójść do pracy, a studia robić wieczorowo/zaocznie jeśli zajdzie taka potrzeba (i będzie perspektywa na zmianę pracy na lepszą lub zwiększenie uprawnień/zarobków).

  •  

   pokaż komentarz

   No i tu do porozumienie nie dojdziemy. Moim zdaniem uczciwiej by było to nazwać podatkiem na utrzymanie meretów i rencistów.
   Pamiętasz waloryzację Tuska? ci co gówno składek płacili dostali wyższą waloryzację od tych co płacili ZUS przez 45 lat pracy zawodowej a pisowskia 13 emerytura też przecież jest ryczałtowa a nie od wpłaconych składek.
   Tak to podatek na utrzymanie emerytów i tak to powinno się nazywać.


   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Ale to nie jest podatek, bo zależnie ile płacisz - tyle dostaniesz. Wpłacając teraz bardzo wysokie sumy do ZUS może i poprawisz jego dzisiejszą sytuację, ale w przyszłości te składki trzeba będzie zwrócić w formie odpowiednio wysokich emerytur.

   Biorąc to pod uwagę, to ograniczenie wysokości ZUS dla przedsiębiorców jest bardzo dobrym pomysłem. Mikro-firmy w Polsce bardzo potrzebują kapitału - bez inwestycji nie mają szans na konkurencję z dużymi, zachodnimi firmami.

   A na sporo inwestycji to trzeba trochę pozbierać - nowy samochód czy maszyna do firmy to nie jest kwestia jednego kwartału - a tu nagle miesięczny zysk się znacząco kurczy.

   Jasne, można niby wziąć kredyt czy leasing, ale to często sporo kosztuje i nie każdy ma historię by sobie na to pozwolić.

   Taką zmianą PiS podnosi koszty działalności gospodarczej, zmniejsza konkurencyjność mikrofirm oraz uzależnia je od instytucji finansowych.

  •  

   pokaż komentarz

   Samozatrudnienie w usługach powinno być opodatkowane jak etat

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Nie powinno. Masz różną odpowiedzialność w obu wersjach.

   Nigdy nie masz sytuacji, że praca na JDG i UoP jest taka sama, bo przecież obie osoby siedzą w tym samym biurze i robią to samo. Chociażby na UoP masz limit odpowiedzialności do wysokości trzykrotnej pensji. Na JDG odpowiedzialność do wysokości majątku. Na UoP masz ochronę w postaci inspekcji pracy, BHP i innych. Na JDG tego nie masz - czemu miałbyś więc w podatkach płacić za te usługi?

   Według mnie jest jasne rozróżnienie:
   - chcesz "ochrony"? UoP i płać za ochronę
   - nie chcesz "ochrony"? JDG i bądź uważny :)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: "Poważnie nie rozumiem dlaczego ktoś kto ma jednoosobową firmę usługową ma mieć jakieś inne, dodatkowe,preferencje niż etatowiec. "

   proste, bo będąc na DG nie masz wielu innych przywilejów:
   - nikt mu za urlop nie płaci
   - ponosi odpowiedzialność finansową za ew. błędy i straty
   - bo nie generuje innych zobowiązań dla firm i jest konkurencyjny w porównaniu z zatrudnianiem na etat (przy kontrakcie/fakturze nie ma etatów, nie ma likwidacji etatów, nie ma wielu zbędnych obowiązków
   - bo sam się z US, ZUS rozlicza
   - bo jest bardziej mobilny taki pracownik - nigdy nie stawia na jedna firme i prawdopodobieństwo że wyląduje na bezrobociu jest znikome.

   myślisz ze kto te wszystkie prace wykonuje ? Same się robią ? Dlatego własnie prowadząc DG masz niższe koszty.

   przy IT w firmach, gdzie przechodzisz z projektu do projektu jest to bardzo wygodne (operowanie na DG, a nie etatach). W zależności od projektu firma potrzebuje zupełnie inne kompetencje/pracowników - moga wymieniać zasoby do potrzeb.

   Z drugiej strony będąc na DG co to za różnica że mam kontrakt z duża firma podwykonawczą ?
   Dla mnie jest to wygodne - chce pracować nie więcej jak na etacie i mieć umowę z jednym podwykonawcą, bo po prostu nie tracę czasu na obsługę wielu podmiotów. Dojazdy do firmy to koszt ... zupełnie zbedny

   ... a te poj@#$ z rządu robią jakieś testy przedsiębiorcy.
   Nie każda działalność to warzywniak z dziesiątkami dostawców i odbiorcami.

   Jednego jestem pewien.

   1. Każdy wrzucony pieniądz w ZUS to Twoja strata, bo ten system pierd@#$ i nie jest w stanie oddać tego co dostał.
   Im bliżej mojego wieku emerytalnego tym bardziej jestem pewien, że dostanę "emeryture obywatelska" zamiast kasy która tam wrzuciłem.

   2. Jak z prowadzenia DG w Polsce nie będzie żadnych korzyści to branża IT u nas się skończy.
   Nastąpi kolejna fala emigracji tam, gdzie warunki pracy będą korzystne.

   ;) tu o ironio zgadzam się z Balcerowiczem: "kapitał nie ma narodowości"
   ... tak, jeżeli w Polsce będą złe warunki prowadzenia działalności ... branża IT się stąd po prostu wyniesie.
   dla mnie wszystko jedno z jakiego kraju wykonuję pracę.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl kontrahenci?... Ty chyba nie rozumiesz, że przedsiębiorca nie może brać l4 bo straci klientów, nie ma urlopów praktycznie, świątek, piątek robisz jak trzeba, nie masz 8 godzinnego dnia często i k@#wa dlatego przedsiębiorca więcej zarabia niż szeregowy wyrobnik.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: dla ciebie placenie 30 procent podatku za wynagrodzenie plus 23 procent podatku jest normalne? xd

  •  

   pokaż komentarz

   @nowy_ja: zakładając że nie mam żadnej rezydencji podatkowej (digital nomad), jest możliwość rozliczania się na tych czeskich zasadach przez założenie tam działalności/spółki? Czy musiałbym mieszkać pół roku u pepiczków?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Zapominasz tylko o tym ze przy JDG jesteś w stanie zarobić więcej bo domyślnie opłacasz minimalna składkę emerytalna. W wieku 65 lat etatowiec z 15k brutto „dostanie” z 5-6tys zł emerytury, a ktoś z 15k netto dostanie 2000zl... jak chcesz większa emeryturę, płacisz większa składkę i finalnie zarabiasz sporo mniej na JDG

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście, ze ma więcej

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: ale co dokładnie więcej?

  •  

   pokaż komentarz

   @nowy_ja ale większość Czechów to ateiści a u nas trzeba kk z czegoś utrzymać( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   programista udający firmę

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Dlaczego zakładasz, że programista udaje firmę? Jest cała masa programistów pracujących dla wielu klientów i prowadzących normalny biznes z ryzykami i obciążeniami znacznie większymi niż UOP.

   A efektem takiej idiotycznej regulacji będzie odpływ bardzo dużej liczby JDG do innych krajów, czy to w postaci emigracji czy po prostu przerejstrowania działalności do Czech lub Estonii.

  •  

   pokaż komentarz

   @tyrytyty: Ludzie zawsze będą unikać płacenia podatków. Zatem odpowiedz na pytanie. Od jakiej kwoty ludzie przestaną unikać płacenia składek czy podatków?

  •  

   pokaż komentarz

   To jakiś kasjer zarabiający 4 tys płaci więcej podatków niż programista 8 k:)

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Wiem już dlaczego nie jesteś programistą tylko zawistnym człowieczkiem.
   kasjer 4tys. rocznie placi 3 444 zl podatku (18%)
   programista fakturujący na 8tys. netto + vat : dochodówki(19% podatek liniowy) rocznie płaci 18240zl

   Nawet gdy uwzględnimy składki na zus programista płaci więcej.

   Skoro w twoim świecie 3444>18240 to nie znasz matematkyki na poziomie podstawówki. Idź być biedny gdzie indziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @pitt6ull: ile podatków/składek idzie z pensji kasjera:D weź mnie mnie rozśmieszaj z ta swoją matematyką( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @xsi1: często nie da się zrezygnować. I nikt nie jest tak dymany jak specjalista na etacie. Jeśli to wprowadzą kontraktów B2B to po prostu będą dymania wszyscy równo...

  •  

   pokaż komentarz

   @oiio tru bro, niestety lud tego nie chwyci , takie gornicopijstwo ciagle ma zle , najbardziej poszkodowana grupa ever , przedsiebiorca to od zawsze prywaciarz/janusz/cwaniak w dawnym ustroju nazywany spekulantem. Jednak nigdy nie pali opon po ulicach nie skamle, po prostu mysli co dalej robic lub gasnie w ciszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @technocratus: Tako rzecze człowiek roku forum ekonomicznego w Krynicy i dedykuje tę nagrodę przedsiębiorcą. Tym ku$$a jęczącym tymbardziej. Aame pieniądze się nie zarobią.

  •  

   pokaż komentarz

   Poważnie nie rozumiem dlaczego ktoś kto ma jednoosobową firmę usługową ma mieć jakieś inne, dodatkowe,preferencje niż etatowiec.

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Bo ponosi dodatkowe ryzyko.

  •  

   pokaż komentarz

   @pitt6ull: ile podatków/składek idzie z pensji kasjera:D weź mnie mnie rozśmieszaj z ta swoją matematyką( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: no oświeć mnie , ile ? przelicz i porównaj z programistą 8k. Żółć cię trawi, zamiast się skupić na polepszaniu swojego życia, chcesz aby pogorszyli je innym bo mają lepiej. Gardzę takimi ludźmi, bo właśnie oni powodują, że ten kraj się nie rozwija i nie pierwszy raz widzę twoje zazdrosne komentarze na tym portalu. Jak pis czy jakakolwiek inna partia zrobi taki ruch to w końcu będę miał argument, żeby wyemigrować z tego kraju, który zaakceptuje moja żona. Na zachodzie jako programista na kontrakcie mam propozycje stawek między 80-100 Euro za godzinę, u nas są takie w złotówkach. Skup się na poprawianiu swojego życia zamiast szukać pieniędzy w cudzych kieszeniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @pitt6ull: Tak. Tak. Żółć mnie trawi jak krytykuję Sebę który jedzie na gapę w tramwaju. Pewnie mam ból dupy o te jego 3 zł które zaoszczędził zamiast samem jechać na gapę.
   Co za podk!$!iona logika:D

  •  

   pokaż komentarz

   po takiej zmianie zus bedzie kontrolował faktury by sprawdzić czy nie zaniża się zysków by płacić mały zus

  •  

   pokaż komentarz

   @technocratus: Dla wszystkich traktujących biznes poważnie oznacza to poważne podwyżki. Próg kiedy zaczniesz płacić więcej niż teraz wyniesie 5K zł

  •  

   pokaż komentarz

   @grzmot_cebula:

   daj mi przykład choćby 1 kraju, do którego warto wyemigrować,

   takich przykladow moglbym Ci podac kilka zaleznie czy lubisz cieplejsze czy zimniejsze regiony i ile masz $ na poczatek. Ale nie dziele sie taka wiedza gdyz im wiecej osob bedzie chcialo jechac do takich miejsc tym ich atrakcyjnosc bedzie nizsza dla mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Podpowiem tylko ze nawet w Europie sa miejsca gdzie warto jechac.

  •  

   pokaż komentarz

   @technocratus: typowo bolszewicka metodologia. Dojechać burżujów!

  •  

   pokaż komentarz

   @technocratus: >"takich przykladow moglbym Ci podac kilka zaleznie czy lubisz cieplejsze czy zimniejsze regiony i ile masz $ na poczatek. Ale nie dziele sie taka wiedza gdyz im wiecej osob bedzie chcialo jechac do takich miejsc tym ich atrakcyjnosc bedzie nizsza dla mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)"

   Bez znaczenia. Serio.
   Nie robi mi dużej różnicy czy latem jest 10 czy 35 stopni - kasa na start raczej nie stanowi problemu.

   Patrząc na poprzednie Twoje posty to odnoszę wrażenie, że "coś gdzieś przeczytałem", "kumpel kumplowi mówił, że jego znajomy był i poleca" albo "widziałem dwa filmy na jutubie rodaków za granicą to wiem gdzie jechać dzi..ko" itp

   Podaj mi proszę (może być i na PW) listę chociażby 2 krajów (żeby nie obrzydzać Ci tych atrakcyjnych kierunków), do których warto wyemigrować, w których mając względnie wysoki poziom życia jest zachowany również i ogólno-pojęty spokój. Gdzie nie jestem traktowany z automatu jak złodziej w każdym urzędzie, nie muszę martwić się, że ktoś mi "wyr..cha mi kobietę na przystanku jak będzie wracała z pracy po 18" i mogę uczciwą pracą dorabiać się majątku nie żyjąc w strachu, że ktoś wyłudzi na mnie kredyt na imię + nazwisko.

  •  

   pokaż komentarz

   @tyrytyty: Jaka grabież? Sam prowadzę firmę i podatki w Polsce sa śmiesznie niskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: może powinieneś walczyc aby etatowiec płacił mniej składek? Ale januszowa logika ci nie pozwala i musisz wszystkim podnieść składki zamiast obniżać. Lub jesteś pisowskim trollem

  •  

   pokaż komentarz

   @technocratus: Fajnie na tym wyjdą ci co mają na papierze najniższą krajową. Uczciwi za nich zapłacą. A jak trzeba się będzie leczyć to ty do prywatnego bo cię stać a żul bez ubezpieczenia w szpitalu za twoje. Lub patola+ ogólnie. Zajebiście w tym pisdniętym kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: płacę 1300 ZUS jako programista, jest to jak najbardziej uczciwe. Jeśli ci to nie pasuje to możesz CMOKNĄĆ SIĘ W DUPĘ :)

  •  

   pokaż komentarz

   @grzmot_cebula:

   Patrząc na poprzednie Twoje posty to odnoszę wrażenie, że "coś gdzieś przeczytałem", "kumpel kumplowi mówił, że jego znajomy był i poleca" albo "widziałem dwa filmy na jutubie rodaków za granicą to wiem gdzie jechać dzi..ko" itp

   Patrzac na Twoje poprzednie posty odnosze wrazenie ze jesli ktos napisze prawde i Ty sie z nia nie zgadzasz to starasz sie zdyskredytowac autora postu a nie obalic jego teze czy argumenty - stara jak swiat erystyczna sztuczka, ta z tych mniej inteligentnych.

   do których warto wyemigrować, w których mając względnie wysoki poziom życia jest zachowany również i ogólno-pojęty spokój. Gdzie nie jestem traktowany z automatu jak złodziej w każdym urzędzie, nie muszę martwić się, że ktoś mi "wyr..cha mi kobietę na przystanku jak będzie wracała z pracy po 18" i mogę uczciwą pracą dorabiać się majątku nie żyjąc w strachu, że ktoś wyłudzi na mnie kredyt na imię + nazwisko.

   Ja wiem ze ciezko jest przyjac do wiadomosci ze nie ma miejsc idealnych na swiecie, dlatego powinnismy w naszym kraju probowac budowac takie miejsc do zycia gdzie nie bedzie takich sytuacji jak wymieniles powyzej.
   Praktycznie wszedzie sie placi podatki, jednak sa miejcsa na swiecie gdzie w zamian za nie otrzymujesz cos wiecej niz w PL, czyli nie czujesz sie az tak bardzo okradziony. A co do krajow, niedlugo Czechy beda bardziej konkurencyjne niz PL w sumie juz sa lepsze pod kilkoma wzgledami. Ale jkesli planujesz dzieci do jedz do krajow DWU jezycznych.

   Ten "program" Populizmu i Socjalizmu jednoznacznie oznacza podniesienie podatkow nie oferujac niz w zamian, 2mld na szpitale? Przeciez to jest na waciki, dlatego ten kraj bedzie trzeba opuscic szybciej i teraz stad wyjada ludzie ktorzy cos chcieli tu budowac. Inaczje mowiac:

   Kiedys wyjezdzalo sie z stad zeby bylo lepiej, teraz beda ludzie stad wyjezdzac zeby nie miec gorzej!

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:

   Zapomniałeś że każdy porównuje tą sytuację tutaj z warunkami jakie ma za granicą. Paszportów już nie zabierają jak kiedyś. Jak nie utrzymam swoich obecnych dochodów na działalności (~20k PLN brutto) to jadę robić to samo do Niemiec i tam będę miał tyle samo albo lepiej po ich wysokich podatkach i z ubezpieczeniem za które mam doskonałą opiekę.

  • więcej komentarzy(85)

 •  

  pokaż komentarz

  Zysk dla Państwa z tej operacji? 10 mld zł. Dalej niech ludzie są przekonani, że to wszystko dla dobra małych firm, k?#!a mać.

  Federacja Przedsiębiorców Polskich opowiada się za wprowadzeniem jednolitego systemu ubezpieczeń społecznych powiązanego z dochodem płatników. Zdaniem Federacji, budżet państwa może zyskać ponad 10 mld zł rocznie.
  https://msp.money.pl/wiadomosci/jednolity-system-skladek-na-zus-powiazany-z-dochodem-przedsiebiorcy-sa-na-tak-6398195239949954a.html

  •  

   pokaż komentarz

   @baetky: ważne że KRUS zostawia bez zmian. Głosów przedsiębiorców wielu nie stracą bo ich nie mieli.

  •  

   pokaż komentarz

   @baetky: Ale to jest dla dobra małych firm. Szewc czy hydraulik będzie zadowolony. Gorzej z cwaniakami pracującymi na etacie a udajacymi firmy. Jak programista, lekarz na kontrakcie, notariusz, prawnik, menedżer czy pilot który uciekł przed podatkiem na JDG będzie płacił ile na UoP to jest to coś złego?

   Więcej to nie powinno być oparte na dochód a zwyczajnie na przychód- wszędzie tam gdzie świadczone są usługi a firma to samozatrudnienie.

   Już za długa cwaniaczki jeździli na plecach tych najmniejszych firm ciesząc sie ryczałtowym ZUS, który tym małych dobijał.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @baetky: Przecież ten mały ZUS to jest żart, albo ja czegoś nie rozumiem. Roczny przychód nie może przekraczać 63tys? Czyli rozumiem, że miesięczne przedsiębiorca może zarobić coś koło 5.2tys i od tego musi zapłacić ZUS, opłacić podatki? Do tego nie można korzystać z ryczałtu, czyli opodatkowania na którym pewnie duża liczba firm mogłaby się zmieścić w tych 63tys?

  •  

   pokaż komentarz

   Więcej to nie powinno być oparte na dochód a zwyczajnie na przychód- wszędzie tam gdzie świadczone są usługi a firma to samozatrudnienie.

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Gratuluje uwalenia większości prawdziwych JDG w których dochód to na prawdę mały ułamek przychodu.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak programista, lekarz na kontrakcie, notariusz, prawnik, menedżer czy pilot który uciekł przed podatkiem na JDG będzie płacił ile na UoP to jest to coś złego?

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: przypominam, że spółka skarbu państwa LOT, nad którą pośrednią kontrolę sprawuje sam Morawiecki, wypycha pilotów na b2b. Czyli państwo chce walczyć z b2b, ale jednocześnie w swoich spółkach wypycha ludzi na b2b.

   Przecież niedawny protest pilotów w LOT dotyczył właśnie tego, że chcieli być na umowie o pracę.

   Dostrzegasz już hipokryzję władzy?

  •  

   pokaż komentarz

   @nowy_ja: no i to ma być dowód na to że złym pomysłem jest traktowanie samozatrudnienia w usługach tak samo jak JDG?
   Gdyby pilot LOT płacił składki jak na etacie nie byłoby tej fikcji.

  •  

   pokaż komentarz

   Szewc czy hydraulik będzie zadowolony. Gorzej z cwaniakami pracującymi na etacie a udajacymi firmy. Jak programista

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: kiedy programista stanie się dużo droższy - to firma, która go zatrudniała odejdzie do Rumunii, Indii czy do Chin. Programista albo wyjedzie, albo zacznie pracować dla lokalnego rynku za 4000 PLN. Wtedy nie będzie go stać ani na hydraulika ani na buty od szewca. Hydraulik zbankrutuje, szewc zbankrutuje - to będzie ich JEDYNY PROFIT.
   Ani hydraulik ani szewc nie ściągają dziesiątek tysięcy PLN z zagranicy i nie zostawiają tego w Polsce. Oni jedynie mielą to, co już w Polsce jest. Programiści i branża IT akurat mocno pompują kasę z zachodu i zostawiają ją w Polsce. Najwidoczniej komuś to bardzo przeszkadza...

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby pilot LOT płacił składki jak na etacie nie byłoby tej fikcji.

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: może jeszcze raz: to dlaczego państwo wypycha tych pilotów na samozatrudnienie w swojej spółce?

  •  

   pokaż komentarz

   ale masz ból dupy o programistów, japierdole

   @WydajnaJednostkaIndywidualna: nie o programistów tylko o fikcyjne JDG i oszustwa podatkowe.

   Gratuluje uwalenia większości prawdziwych JDG w których dochód to na prawdę mały ułamek przychodu.

   @orcus: Przecież zaznaczam, że chodzi o usługi:)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl notariusze na etacie? Jak chcesz świadczyć takie usługi, to musisz mieć własną kancelarię, nie ma szans żeby notariusz był na ukrytym etacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: weź się do roboty a nie na kompie całe dnie. Znajdź życie jakiś etatowy nierób za najniższą krajową z wolna sobota haha

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: I dlaczego #programista15k ma płacić kupę kasy z racji 32% progu podatkowego, skoro państwo te pieniądze i tak wyrzuci w błoto wspierając biedaków i idiotów.

  •  

   pokaż komentarz

   @baetky: żeby się nie zdziwili, wg mnie to im ten dochód spadnie, bo będzie go mniej osób płacić

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_i_sprawiedliwy: to za trudne do zrozumienia ;) gratuluję próby wytłumaczenia, ale jesteś skazany na porażkę ;).

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: a co programiści więcej chorują że mają płacić wyższą składkę zdrowotną?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bonetti: jaką wyższą? Taką samą jak programiści na UoP.
   Więcej. gdyby podejśc rynkowo do ubezpieczeń to ZUS programisty byłby znacznie wyższy niż pracownika fizycznego po szkole zawodowej bo będzie żył 10 lat dłużej.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Więcej to nie powinno być oparte na dochód a zwyczajnie na przychód

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Czyli mechanik robiący na siebie zapłaci ZUS od wartości części, które montuje klientowi?

   A jak kogoś zatrudni do wymiany tej części to już wogóle będzie w dupie - najpierw zapłaci ZUS od swojego przychodu, a potem jeszcze raz od dochodu pracownika, którego zatrudnia.

  •  

   pokaż komentarz

   @zzapal: pisałem, że chodzi o usługi to handel częściami się nie łapie:)

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież zaznaczam, że chodzi o usługi:)

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Sprzedaję usługę grabienie liści za 1000zł.

   Jak sam to zrobię, to zapłacę:
   - ZUS (32%?) - 320zł
   - PIT
   - VAT

   Jak podnajmę kogoś, to zapłacę:
   - ZUS - 320zł
   - kwota za usługę, np. 700 zł

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: dobrze się czujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież zaznaczam, że chodzi o usługi

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Zaprojektowanie i wykonanie czegoś jest bardzo często usługą.

  •  

   pokaż komentarz

   @zzapal: raczej 400 zł podatków i składek i 600 zł netto dla wykonawcy. Jak najbardziej dobrze się czuję.
   A jak ty to sobie inaczej wyobrażasz?( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   raczej 400 zł podatków i składek i 600 zł netto dla wykonawcy. Jak najbardziej dobrze się czuję.
   A jak ty to sobie inaczej wyobrażasz?( ͡° ͜ʖ ͡°)


   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Wykonawca 600, więc mój dochód 400 - stad podatki liczone od 400, a nie od 1000. Twoje pomysły są niebezpieczne.

   To co mówisz, to podatek obrotowy - i to rozbójniczy, bo ponad 30%. A jak mówią wprost co jakiś czas o wprowadzaniu obrotowego w wysokości nawet 1% albo mniej, to są rysowane czarne scenariusze dla wielu branż.

  •  

   pokaż komentarz

   ale masz ból dupy o programistów, japierdole

   @WydajnaJednostkaIndywidualna: najuczciwiej byłoby aby każdy obywatel fizyczny płacił jeden zunifikowany podatek od dochodów który by pokrywał wszystko (ZUS, NFZ w to wliczając), powiedzmy 10% lub więcej. Jak rocznie zarobisz 24000 bo masz 2k netto miesięcznie, płacisz 2400, jak masz dochód 300000 rocznie, to 30000.

   Proporcjonalność to jedyna uczciwa metoda.

  •  

   pokaż komentarz

   @zzapal:
   Mam spory kawał tranika do zgrabienia z liści. Jest robota na okrągły rok dla dwóch ludzi.
   Każdego dniówka kosztuje mnie 1000 zł brutto brutto.
   W ten jeden z nich przechodzi na JDG ale dalej pokazuję mu, ze ma w tej i tej godzinie zagrabić ten i ten kawałek, daje mu swoje grabie i rozliczam z roboty.

   Robią dokładnie to samo na tych samych zasadach.
   Jeden płaci 400 zł podatku drugi 200 zł podatku i składek.

   co w tym niebezpiecznego że obaj będą płacili 400 zł?

   @FLAC: Przecież podatek jednolity sprawił, że wykop płonął:)

  •  

   pokaż komentarz

   co w tym niebezpiecznego że obaj będą płacili 400 zł?

   @FLAC: Przecież podatek jednolity sprawił, że wykop płonął:)

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: To, że ten na JDG jak Ci uszkodzi przypadkiem grabiami samochód, to zapłaci całą kwotę za naprawę. A ten na UoP tylko maksymalnie 3000 zł. Czemu w takim razie ten na JDG miałby płacić tyle samo podatku jeśli nie ma takiej samej ochrony?

  •  

   pokaż komentarz

   @zzapal: no nie prawda. Bo jak mu się bedzie opłacało to przed sądem pracy wystąpi o ustanowienie stosunku pracy i na 100% to otrzyma.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo jak mu się bedzie opłacało to przed sądem pracy wystąpi o ustanowienie stosunku pracy i na 100% to otrzyma.

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: I zapłaci wszystkie zaległe składki ZUS (w tym i Ty).

   Nie mówiąc już o tak prozaicznej rzeczy jak chociażby urlop:
   - przy UoP pracownik składa wniosek o urlop - i może go nie otrzymać
   - przy JDG usługodawca poinformuje Cię, że go nie będzie - jak się nie zgadzasz, to tupiesz nóżką i ewentualnie zmieniasz usługodawcę

   Czemu o takich rzeczach wciąż zapominasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @zzapal: No trudno:) Dlatego abolicja podatkowa byłaby jednym z narzędzi zwalczania fikcyjncyh JDG.

   To ty pamiętaj, że kant na JDG panuje tam gdzie pracują specjaliści -lekarza nie zwolnisz bo odział zamkniesz, menedżera tak łatwo się nie pozbędziesz tak jak i programisty, ktory pracuje nad projektem od 3 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Im nie przetłumaczysz, że teraz specjalista na etacie jest dymany jakt nikt. Wystarczy że zarabiasz 4000 brutto i już płacisz składki jak samozatrudniony (składki pracownika i składki pracodawcy tzw. super brutto). A nawet jeśli na UOP masz jakieś gwarancje, urlopy itd. to nie masz możliwości obniżenia podatku.

   Teraz po prostu będziemy dymani wszyscy równo :)

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli państwo chce walczyć z b2b, ale jednocześnie w swoich spółkach wypycha ludzi na b2b.

   @nowy_ja: panstwo zabrania gier hazardowych,a sami je prowadza.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Człowieku Ty naprawdę masz jakąś fiksację z tymi "fikcyjnymi JDG" i "oszustwami podatkowymi".

   Każdy pełnoletni obywatel może założyć JDG. Każdy kto założy JDG może zgłosić do US, któremu podlega, że podatek będzie rozliczał w formie podatku liniowego albo jako ryczałt (tak na marginesie każda z tych opcji wiąże się z tym, że traci się pewne przywileje, więc to nie jest tak, że po prostu masz same korzyści w postaci mniejszego podatku do zapłacenia).

   Ze składkami ZUS jest tak, że obowiązkowo trzeba je opłacać od minimalnej dozwolonej podstawy. Ale jeśli przedsiębiorca tego chce, to może zadeklarować i większą (ba, o ile tego już nie znieśli to jest nawet odgórny limit). Najwyraźniej z jakiegoś powodu większość stwierdza, że lepiej sobie tymi pieniędzmi zarządzi (ale tym samym świadomie wybiera śmieszną emerytuję z ZUS w przyszłości, więc znowu nie odbywa się to bez konsekwencji).

   To nie jest żadna wiedza tajemna, takie jest prawo i każdy może z niego skorzystać. Dlaczego więc na wstępie zakładasz, że duża część JDG to oszuści i w ten sposób ludzi obrażasz? Dlaczego korzystanie z dostępnych przepisów to oszustwo?

   Pomijam już, że nie znasz motywacji ludzi idących tą drogą. Czy to coś złego, że ktoś chce się szybciej dorobić na mieszkanie bez brania kredytu na 30 lat (a ten co sprzeda mieszkanie zapłaci od tego niemały podatek)? Albo po prostu, żeby mieć na spłatę tych rat kredytu za to mieszkanie? A może dla rodziny potrzebuje mieć więcej pieniędzy, bo jest jakaś nieciekawa sytuacja typu NFZ się wypiął i nie chce finansować leczenia czy rehabilitacji?

   A i tak później za te pieniądze się coś kupuje (produkt czy usługę) co jest obłożone podatkiem VAT...

  •  

   pokaż komentarz

   @baetky: Niech podnoszą ile chcą ale nich mi dadzą możliwość robienia z moimi pieniędzmi co chcę. Niech będą konkurencyjni. Bo co jeśli ja wybiorę prywatne ubezpieczenie zamiast ZUS i prywatne konto oszczędnościowe na starość bo sam wiem lepiej co zrobić z moimi 1500zł miesięcznie?
   Niech podniosą ZUS do 4000 tys nie ma sprawy, tylko niech mi dadzą wolną rękę co zrobię z moim zabezpieczeniem na starość/zdrowotnym.
   Jakbym opłacił sobie ubezpieczenie 1000zł miesięcznie od wypadku i chorób a 500zł odkładał na konto co miesiąc to ubezpieczenie zdrowotne miałbym na takich składkach że za złamaną nogę dostałbym 20k a jakbym dostał raka to stać by mnie było lecieć do stanów się leczyć z takiego ubezpieczenia. Odkładając 500zł miesięcznie w wieku 65 lat mialbym na koncie 240tys na spokojną starość (nie licząc %).
   Ale ok, muszę ubezpieczać się w ZUS i jakby coś mi się stało to do specjalisty ZUS-NFZ czekam miesiącami. :)

   BYNAJMNIEJ PINCET DAJOM :) NA CO KOMU RATOWANIE NFZtu

  •  

   pokaż komentarz

   @m12121: Ja p$##@@!ę. Czego do diabła nie rozumiesz? Jak pracujesz na etacie a udajesz firmę to zwyczajnie rżniesz na podatkach i jesteś oszustem podatkowym. Tak samo jak przekręciarz od karuzel VAT. I c!$@# mnie obchodzą wasze motywacje. Ten co rznie na akcyzie, na VAt też chce się mieszkania bez kredytu dorobić.

  •  

   pokaż komentarz

   ak pracujesz na etacie a udajesz firmę to zwyczajnie rżniesz na podatkach i jesteś oszustem podatkowym.

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: odpowiesz mi na pytanie, dlaczego Morawiecki jeszcze nie siedzi, skoro w podległych mu spółkach skarbu państwa (LOT) wypycha się ludzi na samozatrudnienie? Pytałem wyżej i masz problem z odpowiedzią.

  •  

   pokaż komentarz

   @nowy_ja: bo za to się nie wsadza. Od tego jest inspekcja i sądy pracy.

   Weź lepiej powiedz co z tymi pensjami nauczycieli. Bo czekam na jakieś znalezisko od tygodni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: A powiedz mi, jak pracuję 100% zdalnie, na swoim sprzęcie, w dogodnych dla siebie godzinach (np. teraz), szukam nowych zleceń (ale nie znajduję bo każdy chce mnie na 100% czasu) to udaję czy nie udaję działalność?

   Pozdrów Emi.

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_i_sprawiedliwy: Co? Ja trochę pracuje i widziałem dużo firm it i w większości nie ma opcji b2b, tylko uop. Jakoś nie zbankrutowały i nie przeniosły się do Rumunii.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Na wstępie, spokojnie, bo szkoda takich nerwów na dyskusję w internecie. Zapytałem się na spokojnie bez bluzgów, więc liczę na to samo w drugą stronę. Do meritum.

   Jak pracujesz na etacie

   A czym wg. Ciebie jest etat? Wystarczy, że ktoś pracuje 40h w tygodniu na kontrakcie i to już jest etat?

   Bo wiesz może komuś nie chce się robić 60h w tygodniu tylko po to, żeby "udowodnić", że to nie etat? Ktoś musi sam sobie narzędzia kupić i ponosić koszty za ich eksploatację. Świadczy usługi z domu (extra rachunki) albo w osobiście wynajętej przestrzeni. No i nie obowiązują go żadne ochronne przepisy prawa pracy. To nadal jest etat, czy już nie?

   a udajesz firmę to zwyczajnie rżniesz na podatkach i jesteś oszustem podatkowym. Tak samo jak przekręciarz od karuzel VAT.

   Rozumiem, że pijesz do podatku liniowego albo ryczałtu. Bo tak standardowo jeśli nie zgłosi się zmiany formy opodatkowania płaci się podatek ze skali, czyli zupełnie tak samo jak na UOP czy zleceniu.

   Nadal nie rozumiem jakie to rżniecie jeśli ktoś uczciwie prowadzi księgi i nie wrzuca tam sztucznych kosztów typu mam zakład fryzjerski i kupię na firmę suszarkę dla babci (a to i tak do czasu kontroli skarbowej tylko, jak będą chcieli to za to dojadą). Realna osoba, świadcząca realne usługi.

   W głowie mi się nie mieści jak taki przypadek można zrównać z karuzelą VAT, gdzie ktoś zakłada fikcyjne działalności na słupy (żul spod budki z piwem), żeby pomiędzy nimi wystawiać faktury za fikcyjne produkty czy usługi. I jeszcze często po to, żeby prać pieniądze z nielegalnego interesu (typu handel narkotykami).

   Swoją drogą widać po twoich komentarzach, że do tablicy wywołujesz głównie programistów, lekarzy i menedżerów, czyli zupełnie przypadkiem tych bardziej dochodowych zawodów. Ale jak już np. taki powiedzmy kurier na usługach dużej firmy (wrzuć sobie w Google wyskoczą Ci oferty na samozatrudnienie ze znanych firm), też świadczy usługi na kontrakcie. On nie zarobi tyle co programista, ale na tyle dużo, że płacąc ten najniższy możliwy ZUS, zostanie mu więcej w kieszeni, pewnie z parę ładnych stów. Na przykład na swojego własnego "bombelka".

   To też jest oszust? Czy oszustwo jest tylko wtedy gdy ktoś zarabia więcej niż jakiś magicznie ustalony próg? o.O

   I c!$@# mnie obchodzą wasze motywacje.

   No i to jest problem, bo Ty nie patrzysz że za tymi JDG stoją tacy sami ludzie jak Ty. Widocznie masz jakiś problem z "prywaciarzami" (może Cię któryś kiedys "przekręcił", masz jakieś złe doświadczenia). Widzisz "przedsiębiorca" czytasz "oszust" ¯\_(ツ)_/¯

   Przykre to jest, że nie masz monopolu na wiedzę "jak żyć", ale jednocześnie wrzucasz ludzi do jednego wora, dodatkowo z negatywną etykietką. Jak ktoś założy na JDG to oszust.

   Pewnie jak ktoś zagłosuje na inną partię to menda, jak wybierze inną markę opon do auta to frajer, a jak ktoś pije inne mleko to musi smaku nie czuć. :/

  •  

   pokaż komentarz

   Ja trochę pracuje i widziałem dużo firm it i w większości nie ma opcji b2b

   @yggdrasil: jeśli pracujesz "trochę" to wiesz o rynku tylko "trochę". Ja pracuję dużo i niemal wszyscy ludzie, z którymi się stykam pracują na B2B.
   Co więcej - pracując na B2B pracują dla klientów z UK, Emiratów, USA, Niemiec, Singapuru, Australii.
   Pracują czasem i po 20h/dobę, co w kodeksie pracy jest zakazane.
   Pracują w weekendy (soboty, niedziele) co w kodeksie pracy jest zakazane.
   Urlopu nie mają lub jest bezpłatny.
   Na chorobowym nie byli ani razu przez 15 lat (etatowcy w tym czasie zaliczyli 10 miesięcy darmowej pensji - licząc po 15 dni co roku i 21 dni roboczych w m-cu)
   Z publicznej służby zdrowia nie korzystają - bo nie mają na to czasu: leczą się prywatnie.
   ZUS płacą mniejszy, za to sam podatek dochodowy na poziomie 40 - 50 tys. PLN rocznie. Do tego VAT ze swoich wydatków w okolicach kolejnych 40-50 tys. PLN rocznie. D tego jako dochód innych firm: to co wydadzą. Sumarycznie: ściągają zza granicy i wprowadzają do polskiej gospodarki rocznie ponad 200 000 PLN każdy.
   Przy tym nie wycinają drzew, nie eksploatują złóż metali zubożając zasoby naturalne. Nie wyjaławiają gleby... Najlepsza forma wyciągania kasy z "zachodu" i lokowania w Polsce...

   Nie... dla dodatkowych 20 000 PLN dla Skarbu Państwa rządzący są w stanie zrezygnować z 200 000 PLN dla gospodarki. Prawdziwe zarzynanie kury znoszącej złote jajka.

  • więcej komentarzy(31)

 •  

  pokaż komentarz

  Zapowiedzieli pensję minimalną 3000 w 2020 i 4000 w 2023.
  Czyli ZUS dla JDG wzrośnie pewnie do 2 tysięcy mies.
  Będzie się dalej opłacać dla #programista15 ale jak jeszcze będą chcieli to podkręcić to szykuje się emigracja zarobkowa do Czech jak nic.

 •  

  pokaż komentarz

  Wszystko co proponuje pis czy jakakolwiek partia przed wyborami to tylko czcze obietnice, ewentualnie jak to pis tak napiszą ustawę, że jeszcze zatęsknimy za stałymi kwotami w zus.

1 2 3 4 5 6 7 ... 15 16 następna