•  

  pokaż komentarz

  Jesli to prawda to znaczy ze ruscy dobieraja im sie do dupy i szukaja przyjaciela

  •  

   pokaż komentarz

   @Niewyrzytyknur: I go znajdą. Ale nie przyjaciela, bo to nie o przyjaźń chodzi a sojusznika.

  •  

   pokaż komentarz

   Jesli to prawda to znaczy ze ruscy dobieraja im sie do dupy i szukaja przyjaciela

   @Niewyrzytyknur: A znasz jakiegoś Litwina i jeśli tak to co ci zrobił, że masz takie o nich zdanie?

  •  

   pokaż komentarz

   @4x80: nie wiem jak pojedynczy Litwini, ale ich rzad jeszcze do niedawna utrudnial zycie Polakow na Litwie. Przede wszystkim chodzilo o polską oswiate, szkolnictwo, gdzie Litwini konsekwetnie zmierzali do likwidacji polskich szkol z nauczaniem w jezyku polskim. Z tego powodu doszlo nawet do strajku uczniow (ponizej masz link do artykulu z 2015r).

   Niemniej jednak w pewnym sensie Litwinow rozumiem - dzialanie polskich szkol na Litwie mozna by przyrownac do funcjonowania ukrainskich szkol w Polsce - mysle, ze nietrudno sie domyslec, jak z tego powodu "radosni" byliby Polacy (niewatpliwie swoj "entuzjazm" wyrazali by na takich portalach jak ten)

   https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/litwa-strajk-polskich-uczniow-zmieniony-w-pogotowie-strajkowe,573674.html

  •  

   pokaż komentarz

   @Niewyrzytyknur: kiedy Żydzi pomordowani przez Polaków w setkach pogromów na terenie Polski doczekają się wlasnych i godnych grobów? Póki co ich kości bieleją pod brukAmi polskich ulic a macewami z przedwojennych grobów Polacy brukowali ulice.

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio pracuję z wieloma litwinami w Norwegii, prawie każdy z nich mówi po polsku, są przyjaźnie do nas nastawieni, znają naszą wspólną historię i raczej pozytywnie to widzą, śmieją się, że litwin był królem polski.

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio bardzo ciekawe porównanie, szkoły w języku polskim na Litwie ( i to konkretnie w Wilnie gdzie 1/4 mieszkańców to Polacy/pochodzenia polskiego/mówiących w języku polskim, sam kraj ma ok 1/10 Polakow) które było przez bardzo dlugi czas połączony z Polską unia a Wilno polskim miastem, a tu zestawienie z Ukrainą szkołami w Polsce w ich jezyku - xD
   Ukraińcy są ludnością napływowa, to tak jakby Polacy w Niemczech chcieli szkoły w swoim języku

  •  

   pokaż komentarz

   @jnkkk:
   1. owszem bylismy polaczeni unia, ale nie byla to unia z milosci tylko zdecydowaly wzgledy praktyczne (niebezpieczenstwo ze strony Zakonu Krzyzackiego), a sami Litwini specjalnie nas nie kochali (poczytaj o litewskich najazdach na ziemie polskie za czasow Giedymina czy Kiejstuta). Oczywiscie Polacy nie byli im dluzni. Tu warto wspomniec o rodzie Radziwillow, ktory dal im wyjatkowo popalić.
   2. Ukraincy sa ludnoscia naplywową, owszem, ale chodzi o fakt, ze Polacy raczej nie chcieliby, by Ukraincy zachowali odrebnosc narodowa na terenie naszego kraju , tylko zasymilowali zeby sie z Polakami. Zapewne tego samego chcieliby Litwini wobec Polakow na ziemiach litewskich.
   3. Wilno bylo miastem Polskim.. tak samo jak Wroclaw czy Szczecin niemieckim. Czemu to podkreslam?, Bo zapewne Polacy nie byliby entuzjastami mniejszosci niemieckich z nauczaniem po niemiecku w obudwu tych miastach.

  •  

   pokaż komentarz

   nie wiem jak pojedynczy Litwini, ale ich rzad jeszcze do niedawna utrudnial zycie Polakow na Litwie.

   @baronio: Więc nawet ty zapewne nieświadomie popierasz mój wpis bo kolega którego cytowałem nie miał odwagi mi odpowiedzieć? xD

   btw.: Ja znam Litwinów.

  •  

   pokaż komentarz

   @4x80: nie popieram, ale tez nie neguje. Raczej staralem sie wypowiedziec przez pryzmat slow „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio:
   Co ty pieprzysz. Każda mniejszość narodowa ma zagwarantowane przywileje, jak własne szkoły , nazwy miejscowości. Nikt w Polsce nie odbiera naszym mniejszościom jakichkolwiek praw..

  •  

   pokaż komentarz

   nie popieram, ale tez nie neguje.

   Więc zwróć uwagę co on napisał, a wykopowe pelikany jak zwykle na oślep to plusują.

   Jesli to prawda to znaczy ze ruscy dobieraja im sie do dupy i szukaja przyjaciela

   A nasze i litewskie doświadczenia temu zaprzeczają więc trzeba zadać pytanie, dlaczego z honorami pochowali naszych żołnierzy kiedy nawet podczas tego pogrzebu padły takie słowa?

   Armia Krajowa walczyła na Ziemi Wileńskiej zarówno przeciwko okupantom nazistowskim, jak i przeciwko Litwinom, uważając Wileńszczyznę za część Polski i dążąc do ponownego przyłączenia jej do Polski
   - wskazał Gumuliauskas.


   Ja znam odpowiedź, to są tacy sami ludzie jak my pochodzący z podobnego kręgu kulturowego i wychowani na wspólnej historii więc powód jest jeden, szacunek dla zmarłych ale typowy wykopek tego nie zrozumie skoro jego głównym zajęciem na wykop.pl jest sranie na katolików i śmieszkowanie z JP2 czyli wprost z naszego dziedzictwa.

   I stąd powstają takie debilne wpisy jak ten przeze mnie cytowany. xD

   @baronio:

  •  

   pokaż komentarz

   Niemniej jednak w pewnym sensie Litwinow rozumiem - dzialanie polskich szkol na Litwie mozna by przyrownac do funcjonowania ukrainskich szkol w Polsce - mysle, ze nietrudno sie domyslec, jak z tego powodu "radosni" byliby Polacy (niewatpliwie swoj "entuzjazm" wyrazali by na takich portalach jak ten)

   @baronio Nie, nie można porównać. Ci ludzie tam żyli zanim nastała Litwa na ich ojcowiźnie, dlatego też powinni mieć swoje prawa zachowane. Tak jak u nas np. Niemcy mają na Opolszczyźnie.

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedyś Polacy, Ukraińcy, Białorusini i Litwini dorosną do prostej prawdy - możemy bić się po głowach, wypominać krzywdy i spoglądać z byka, ale z takiego stanu rzeczy najbardziej zadowoleni będą sąsiedzi, którzy będą nas rozgrywać w imię Divide Et Impera.

  Każde z osobna państwo jest tylko przedmiotem, pionkiem w grze, rynkiem zbytu. Od czasu upadku Rzeczpospolitej tereny te były orane przez rusyfikację, germanizację, I, II Wojnę Światową i Komunizm.

  Moi przodkowie zostali bestialsko zamordowani przez UPA. W Lwowie został majątek. Nie mam żalu. Jeżeli będziemy wypominać krzywdy schemat będzie się powtarzać - będziemy się bić, ale zwycięzcą i tak zostanie jakaś inna potęga.

  Stąd bardzo cieszą mnie takie wiadomości. Bulgotanie Rosjan dodatkowe je osładza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: na wykopie są rozsądni ludzie, dziękuję.
   Bo już czekałem na info, że Ukry są głupie i brudne, a Biłorusini niedrozwinięci i przyjadą gwałcić nasze kozy (sorry, że z dużej, taka pozostałość po szkole podstawowej).

  •  

   pokaż komentarz

   Kiedyś Polacy, Ukraińcy, Białorusini i Litwini dorosną do prostej prawdy - [...]

   @Camilli: Akurat Rosjanie podłożyli już pod to kamień węgielny likwidując jedną z głównych ku temu przeszkód - agresywny panpolonizm stawiający sobie za cel zmuszenie wszystkich nie-Polaków żyjących między Polakami lub też na ziemiach "polskich" albo do uznania siebie za Polaków albo też do ustąpienia i emigracji. Panpolonizm w myśl którego Ukraińcy, Białorusini czy Litwini nie byli traktowani przez Polaków jako równorzędni partnerzy a jedynie jako materiał etnograficzny mający dostąpić zaszczytu zasymilowania na rzecz polskości.

   Zrealizowane przez ZSRR po 1945 roku definitywne zamknięcie tematu mrzonek o "polskich" kresach zburzyło fundamenty na których opierał się ten panpolonizm, sprowadzając na ziemię wybujałe ambicje Polaków i robiąc miejsce na pojednanie oraz partnerskie stosunki jak równy z równym.

   Nie zlikwidowało to jednak wszystkich przeszkód, bo o ile nikt na poważnych stanowiskach w Polsce nie baja już dzisiaj o okradaniu sąsiadów z ich terytorium, o tyle porażająca głupota polityczna Polaków pozostała i nadal przekłada się tutaj emocjonalne frazesy, martyrologię i rozpamiętywanie ponad cyniczną realpolitik dostosowaną do aktualnej sytuacji politycznej.

   Biorąc pod uwagę fakt, że taki stan rzeczy trwa w polskich umysłach niezmiennie od wieków oraz to, że obecnie nikt nawet nie stara się czegoś w tym temacie zmieniać to raczej nie wróżę twoim powyższym słowom realizacji w najbliższym czasie.

  •  

   pokaż komentarz

   Panpolonizm w myśl którego Ukraińcy, Białorusini czy Litwini nie byli traktowani przez Polaków jako równorzędni partnerzy a jedynie jako materiał etnograficzny mający dostąpić zaszczytu zasymilowania na rzecz polskości.

   @Arbeitsunfahigkeitsbescheinigung ależ powód występowania takiego poglądu jest bardzo prosty. Ludność tamtych terenów systematycznie się polonizowała, (oczywiście głównie w postaci tamtejszych elit) przez cały okres istnienia Rzeczypospolitej, co zostało brutalnie przerwane przez zaborców i zastąpione sztucznymi tożsamościami regionalnymi, mającymi osłabić polskie wpływy. Również z tego powodu polonizacja w wielu miejscach nie dotarła na prowincję, ponieważ w momencie powstawania nowoczesnej koncepcji narodu, te ziemie nie znajdowały się pod kontrolą Polski, bo ta nie istniała. Gdyby Rzeczpospolita przetrwała w granicach przedrozbiorowych, ogromna część z tamtejszej ludności naturalnie uważałaby się za Polaków

 •  

  pokaż komentarz

  A wyobrażacie sobie podobny gest, ale ze strony Polski - żeby np. z honorami pochować nieznanych żołnierzy SS?

Dodany przez:

avatar Szewczenko dołączył
534 wykopali 8 zakopali 2.4 tys. wyświetleń
Advertisement