•  

  pokaż komentarz

  Powinniśmy być głęboko wdzięczni Ryszardowi Siwcowi za jego czyn. Łagodzi on bowiem nasz polski wstyd za udział naszych wojsk w napaści na Czechosłowację i pokazuje, że Polacy wcale jej nie chcieli. Właśnie tego chciał Siwiec i dzięki jego ofierze, łatwiej nam dzisiaj spojrzeć czeskim i słowackim przyjaciołom w oczy.

  Cześć Jego pamięci!

  źródło: c8.alamy.com

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox przyjaźń między państwami nie istnieje, tylko durni Polacy w to wierzą

  •  

   pokaż komentarz

   @coldsurgeon25: istnieje ale na poziomie obywatel-obywatel. A nie politycy-politycy.

  •  

   pokaż komentarz

   Powinniśmy być głęboko wdzięczni Ryszardowi Siwcowi za jego czyn. Łagodzi on bowiem nasz polski wstyd za udział naszych wojsk w napaści na Czechosłowację i pokazuje, że Polacy wcale jej nie chcieli. Właśnie tego chciał Siwiec i dzięki jego ofierze, łatwiej nam dzisiaj spojrzeć czeskim i słowackim przyjaciołom w oczy.

   @xniorvox: Masz może jakieś informacje o tym czy jakiś Czech albo Słowak spalił się w geście protestu przeciw zbrojnemu, zdradzieckiemu zajęciu Zaolzia przez Czechosłowację w 1920 roku, w czasie gdy Polska była atakowana przez Bolszewików?

   Bo nie wiem, czy nie upominać Czechów i Słowaków, że zbyt łatwo im patrzeć Polakom w oczy za ten zdradziecki atak i wszystkie zbrodnie z nim związane.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: przypomnę, że w nowej Polsce mieliśmy ostatnio dwa takie spalenia

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: warto wspomnieć o samobójstwach zolnierzy z Polski po interwencji. I o zbrodni Stefana https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stefan_Dorna

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox nie rozumiesz jednej rzeczy. Podstawowej. Jaki nasz polski wstyd??? To komunisci bandyci sowieckie kacyki tam napadly, a nie polski narod. Polska nie byla krajem niepodleglym, tylko niewolnikiem. Wojsko polskie niewolnikami ZSRR.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: co ciekawe operacja Dunaj to dość mało ofiar smiertelnych. Głównie ofiary smiertelne to ofiary pijanstwa polskich zolnierzy, wide Stefan Dorna, który po pijaku mordował czeskich cywili.

  •  

   pokaż komentarz

   @ObeznanyWTemacie: to nie Niemcy napadli na Polskę tylko naziści....

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-kosobudzki yhm... to w sumie z kazdy żyjemy w zgodzie. Po ..uj na wojsko

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: jeżeli wbije sobie nóż w rękę jako symbol sprzeciwu wobec systemu to jak mnie nazwiesz? Bohaterem bo świadomie dokonam samookaleczenia które nic nie zmieni? Ile będzie to znaczyło? Jedni z największych bohaterów są bezimienni, ludzie którzy mimo przeciwności walczą a nie dokonują samobójstw. Czy matka wstająca z samego rana i pracująca do nocy za grosze przez kilkanaście lat żeby jej dzieci wyszły na ludzi jest mniej bohaterska od mężczyzny który dokonał samobójstwa? Nie czuje z tego powodu dumy tak samo jak i wstydu z powodu wjazdu polskich wojsk na czechosłowację. Przecież tego nie chcieliśmy. Nawet nie byliśmy demokracją. Jeżeli ktoś czuje wstyd czy dumę, to jego sprawa Tak samo jak mówienie że podpalenie się żeby poprzeć swoją tezę jest bohaterskie. Osobiście nazwałbym to inaczej. Na co komu martwi bohaterowie, potrzebni są żywi.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Nie ma czegoś takiego jak polski czy niemiecki wstyd.

  •  

   pokaż komentarz

   przyjaźń między państwami nie istnieje, tylko durni Polacy w to wierzą

   @coldsurgeon25: Ale istnieje przyjaźń między ludźmi, którzy wybierają swoich polityków. Istnieje również wizerunek innych narodów w powszechnej świadomości każdego narodu. To ma zasadniczy wpływ na politykę w demokratycznych krajach, a kto tego nie rozumie, sam jest durniem.

   Bo nie wiem, czy nie upominać Czechów i Słowaków, że zbyt łatwo im patrzeć Polakom w oczy

   @Strzelec_Kurpiowski: Niech oni się wstydzą za swoje grzechy, a my za swoje. Usprawiedliwianie przemocy wydarzeniami historycznymi, które nie były z daną sytuacją powiązane, jest typowe raczej dla Rosjan, a nie Europejczyków.

   nie rozumiesz jednej rzeczy. Podstawowej. Jaki nasz polski wstyd??? To komunisci bandyci sowieckie kacyki tam napadly, a nie polski narod.

   @ObeznanyWTemacie: Doskonale rozumiem i wiem, jak wyglądała sytuacja polityczna. Mimo wszystko polskie władze były Polakami, podobnie jak polscy żołnierze, a czołgi które wjechały do Czechosłowacji miały namalowane białe orły na wieżyczkach. To dla nas nie honor, tylko powód do wstydu, nawet jeśli zostaliśmy do tego zmuszeni. Skoro akceptujemy istnienie PRL i powojenne granice Polski, to przykro mi, ale musimy się uporać także ze wstydliwą spuścizną minionego ustroju.

   Bohaterem bo świadomie dokonam samookaleczenia które nic nie zmieni? Ile będzie to znaczyło?

   @ComeToPeel: Przez swój tragizm, symbolikę i rozgłos czyn Siwca oznacza bardzo wiele. To jest nasze usprawiedliwienie. Czy nie wiesz, że czas zaciera pamięć, a historią można manipulować? Czy nie słychać ostatnio, że Polacy byli antysemitami i brali udział w zagładzie Żydów podczas wojny, a obozy były "polskie"? Dzięki temu, że zachowany napis na bramie Auschwitz głosi "Arbeit macht frei" a nie "Praca czyni wolnym", mamy szansę przebić się z prawdziwym przekazem do powszechnej świadomości cudzoziemców. Z Siwcem jest podobnie: jego czyn stał się symbolem, więc nikt nie ma wątpliwości kto naprawdę na Czechosłowację w '68 napadł i co ówcześni Polacy o tym sądzili.

  •  

   pokaż komentarz

   Jedni z największych bohaterów są bezimienni, ludzie którzy mimo przeciwności walczą a nie dokonują samobójstw. Czy matka wstająca z samego rana i pracująca do nocy za grosze przez kilkanaście lat żeby jej dzieci wyszły na ludzi jest mniej bohaterska od mężczyzny który dokonał samobójstwa? Nie czuje z tego powodu dumy tak samo jak i wstydu z powodu wjazdu polskich wojsk na czechosłowację. Przecież tego nie chcieliśmy. Nawet nie byliśmy demokracją. Jeżeli ktoś czuje wstyd czy dumę, to jego sprawa Tak samo jak mówienie że podpalenie się żeby poprzeć swoją tezę jest bohaterskie. Osobiście nazwałbym to inaczej. Na co komu martwi bohaterowie, potrzebni są żywi.

   @ComeToPeel: nie tłumacz takich rzeczy kompleksiarzom.

   Kompleksiarz będzie przepraszał za krzywdy których nie dokonał i wybaczał krzywdy których nie był ofiarą, bo to nic nie kosztuje, a może on pokazać jakim jest wspaniałomyślnym i dobrym człowiekiem.

   Do tego u nas dochodzi ten żałosny mesjanizm narodowy i udawanie bycia najwyższym moralnie, przez co wielu ludzi gotowych jest ogłaszać wybaczanie największych zbrodni sprzed stu lat na Polakach, na które i tak mają wywalone, oraz udawać rozpacz i łzy z powodu innych zbrodni sprzed stu lat, których dokonali Polacy.

   To wszystko tylko po to, żeby poczuć się lepiej i zaleczyć niskie poczucie własnej wartości.

  •  

   pokaż komentarz

   Niech oni się wstydzą za swoje grzechy, a my za swoje. Usprawiedliwianie przemocy wydarzeniami historycznymi, które nie były z daną sytuacją powiązane, jest typowe raczej dla Rosjan, a nie Europejczyków.

   @xniorvox: jakie swoje? Przecież ani większość Czechów nie ma nic wspólnego z atakiem na Zaolzie, ani większość Polaków nie ma nic wspólnego z interwencją w Czechosłowacji.

   Czemu dziś ludzie mają się wstydzić za zbrodnie których nie popełnili? Czemu nie mogą po prostu żyć normalnie, bez udawanej urazy za coś czego nie doświadczyli i udawanego wstydu za coś czego nie zrobili?

   Rozumiem pamięć o takich rzeczach, ale realny wstyd? To przecież jakieś upośledzenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Śmierć samobójcza nigdy nie jest ofiarą, to bardzo destrukcyjny sposób myślenia. To prawda, że ten czyn był oznaką skrajnej desperacji z powodu czyichś tragicznych decyzji politycznych i bezradności, ale lekcja jest taka, że nigdy więcej do takiej sytuacji innego człowieka nie powinniśmy doprowadzić, a nie ją gloryfikować.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: kto pamięta Jicin ten zawsze będzie miał nienawiść do Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @chrystepanienabananie: nie, napadli Niemcy, ściślej mówiąc niemieckie wojsko. Co nie znaczy, że w narodzie poparcia nie bylo; bo było.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: zgadzam się z tym co napisałeś. Jakby cały stadion dokonał samospalenia, kilkadziesiąt tysięcy ludzi to dopiero pokazalibyśmy praktycznym do bólu Czechom z kim mają do czynienia. Pewnie nazwę stolicy by zmienili na Lechia w dowód uznania za taki akt bohaterstwa. A teraz współpraca gospodarcza między trzema krajami byłaby z pięć razy mocniejsza. To jest takie rosyjskie, przekładnie gestów, słów i muzyki ponad materialny świat i choćby zbiórki i wysłanie czegokolwiek na odbudowę zniszczeń. Ciśniemy po Rosjanach a bliżej nam do nich niż do Niemców czy Czechów.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: W ataku na Czechoslowacje brał udział Jaruzelski

  •  

   pokaż komentarz

   nie rozumiesz jednej rzeczy. Podstawowej. Jaki nasz polski wstyd??? To komunisci bandyci sowieckie kacyki tam napadly, a nie polski narod. Polska nie byla krajem niepodleglym, tylko niewolnikiem. Wojsko polskie niewolnikami ZSRR

   @ObeznanyWTemacie: w zomo sluzyli polacy, w wojsku byli polacy, czesci sie to podobalo i mozna ich nazwac swi iami, ale niestety historii sie nie zmieni i trzeba mowi pelna prawde: narod polski byl podzielony, czesc walczyla razem z komunistami przeciwko wolnosci i o tych ludziach nie mozna zbyt wiele powiedziec, ale nie mozna tez tego faktu wymazac. Bardzo sie ciesze ze oprocz debili bijacych piane sa tu tez takie mirki jak @xniorvox: i @rafal-heros:, którzy przytaczaja bardzo znamienne fakty kluczowe dla zrozumienia specyfiki tego konfliktu

  •  

   pokaż komentarz

   @chrystepanienabananie:
   Innymi słowy niepodległe suwerenne państwo same decydujące o swoim losie i decyzjach.

  •  

   pokaż komentarz

   @chrystepanienabananie a na tramwajach w okupowanej Polsce były napisy "tylko dla nazistów" czy może "tylko dla Niemców"?

  •  

   pokaż komentarz

   @Naturmensch: czerwiec 45'
   Czesi wjechali do nas.
   Jakoś cichutko o tym.

  •  

   pokaż komentarz

   to nie Niemcy napadli na Polskę tylko naziści....
   @chrystepanienabananie: Nie bardzo rozumiem analogię...to jacyś naziści najechali Niemcy, wybili ich elity i zainstalowali swój marionetkowy rząd?

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Czesi i Słowacy to żadni nasi kumple. W 1920 nie pozwolili na transport broni i amunicji do Polski przez swoje terytorium kiedy my biliśmy się z Bolszewikami, co więcej napadli na nas i zajęli Orawę. W 1939 roku, Słowacja radośnie razem z Hitlerem napadła na nas.

   Może i weszliśmy w 1968 ale przepraszać nie mamy za co.

 •  

  pokaż komentarz

  Powstał o tym film dokumentalny: "Usłyszcie mój krzyk".

  •  

   pokaż komentarz

   @Ehhhhhhh: Można się z niego dowiedzieć, że jakkolwiek wzniosły był to akt, to z praktycznego punktu widzenia był nieudany - a to dlatego, że człowiek ten wybrał chyba najgorszy moment w ciągu tej uroczystości by tego dokonać.

   I komuna oczywiście wszystko zatuszowała, temu nie przeczę. Ale wyobraźcie sobie gdyby ten akt samospalenia miał miejsce podczas przemówienia Gomułki, gdy na stadionie było cicho, a nie w momencie gdy orkiestra grała bodajże kujawiaka i trwał występ taneczny.

 •  

  pokaż komentarz

  Przebacz mi smutna Bratysławo
  Hradcu Kralowy, zlata Praho
  Za śmierć jaskółki tamtej wiosny
  I polskie tanki nad Wełtawą

 •  

  pokaż komentarz

  Zapewne jest to temat przemilczany w naszej narodowej telewizji