•  

  pokaż komentarz

  Jakiś czas temu, na profilu FB jednego z bardzo dużych/ znanych amerykańskich muzeów napisałem kilka zdań na ten temat. Zarówno o fotografie - Julienie Bryanie, jak i na temat fotografii znajdującej się w miniaturce znaleziska. Zrobiłem to dlatego, iż w kilku lajkowanych komentarzach znalazła się informacje, jakoby zdjęcia przedstawiały poszkodowanych żydów... Mojego komentarza nikt nie polubił. PS Na końcu podlinkowałem film.

  EN (tekst po polsku wrzucę niżej): (...) Thank you for reminding us of Julien, his picture of a 10-year-old girl kneeling over her dead sister shocked the world. Kazimiera Kostewicz (that's the name of a kneeling Polish girl) despair over the body of her sister, Andzia. Andzia was killed in a Luftwaffe raid. Andzia was 12 years old... From the very first days of the World War II, Germans violated the Hague Convention. The Convention prohibited bombing or attacking of unprotected civilian buildings. The Germans did not have any scruples and dilemmas to carry out a brutal, destructive carpet raid on Warsaw. Julien Bryan's photos were shocking evidence of the cruelty of German soldiers who - contrary to Hitler's assurances - did not fight only with the Polish army, but deliberately murdered civilians. A few years ago I read an interview with Kazimiera, I remembered her words: "Many years have passed. And I still tremble when I see this photo." The photo can be found here: https://en.wikipedia.org/wiki/Julien_Bryan

  PL: (...) Dziękuję za przypomnienie nam o Julienie - jego zdjęcie, na którym 10 letnia dziewczynka klęczy nad ciałem siostry, wstrząsnęło wówczas światem. Wstrząsnęło światem Zachodu w czasie niemieckiego ataku na Polskę, podczas Drugiej Wojny Światowej. Kazimiera Kostewicz (tak nazywa się klęcząca polska dziewczynka) rozpacza nad ciałem Andzi - jej siostry. Andzia została zabita w wyniku nalotu Luftwaffe, w chwili śmierci miała 12 lat... Niemcy od pierwszych dni IIWŚ łamali Konwencję Haską. Konwencja zabraniała bombardowania i atakowania niebronionych budynków cywilnych. Niemcy nie mieli oporów przed dokonaniem brutalnego, destrukcyjnego nalotu dywanowego na Warszawę. Wspomniane zdjęcia J. Bryana były wstrząsającym dowodem na okrucieństwo niemieckich żołnierzy, którzy - wbrew zapewnieniom Hitlera - nie walczyli tylko z polskim wojskiem, ale z premedytacją mordowali ludność cywilną. Kilka lat temu gdzieś znalazłem wywiad z Kazimierą, zapamiętałem jej słowa: "Upłynęło tak wiele lat. A ja ciągle się trzęsę, gdy widzę to zdjęcie". Zdjęcie można zobaczyć (nie polecam wrażliwym) np. tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Julien_Bryan , jest też film, cytując z jego opisu "Historia amerykańskiego dokumentalisty i fotografika, Juliena Bryana, który utrwalił dla kolejnych pokoleń obraz życia mieszkańców Warszawy przed wybuchem II wojny światowej, a także w pierwszych tygodniach po inwazji wojsk III Rzeszy na Polskę. Uważany za jedynego zagranicznego dziennikarza będącego w czasie kampanii wrześniowej w Warszawie filmowiec w wyjątkowy sposób przedstawił m.in. dramat ludności cywilnej w obliczu niespodziewanego oblężenia stolicy". Film znajdziecie tutaj: https://youtu.be/UrUVRZr81Rw

  •  

   pokaż komentarz

   Zrobiłem to dlatego, iż w kilku lajkowanych komentarzach znalazła się informacje, jakoby zdjęcia przedstawiały poszkodowanych żydów... Mojego komentarza nikt nie polubił
   @HaHard: Pewna Pani Polka w polskiej TV powiedziała po polsku, że dla Polaków śmierć to była śmierć a dla Żydów było to przeżycie metafizyczne. Może dlatego nie dostałeś plusów. Polaków odczlowieczono 80 temu I tak już pozostało.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard mozesz podac link to twojego wpisu na FB. +++

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Zachodnie społeczeństwo jest totalnie odrealnione. Spróbuj poczytać komentarze na jakichś "historycznych" fanpejdżach o II wojnie światowej gdzie przewija się temat wojny Niemiec z Polską to się włos na głowie jeży. Ci ludzie na serio wierzą w takie bzdury, że niemiecka armia to była taka honorowa formacja która szła i nie robiła krzywdy Polakom, tylko najwyżej Żydom coś SS robiło, a brutalność wobec Polaków nie istniała. Że Polacy masowo kolaborowali z okupantem podczas, gdy Delegatura Rządu na kraj szacowała, że 5% mieszkańców Warszawy (niestety nie ma takich szacunków na cały kraj) rzeczywiście to kolaboranci, 25% wspomaga aktywnie podziemne państwo, a 70% jest po prostu bierna. O tym, że samo PPP nie kolaborowało z Rzeszą i było to działanie karane śmiercią nie trzeba nawet wspominać.

   Mało tego są nawet komentarze, że to Polska sprowokowała wojnę (!) przez jakieś rzekome "przesiedlenia" i agresywne postawy wobec Niemców przed wybuchem wojny, co jest oczywiście wierutnym kłamstwem, to jeszcze temat tych prawdziwych przymusowych przesiedleń Niemców po wojnie dokonanych przez wściekłych wojną Polaków i Rosjan traktuje się niemal jako zbrodnię wojenną. A o tym, że Polacy szli setkami na śmierć z niemieckich luf albo zatłuczonych kolbami to już nikt nie chce pamiętać. Nikt też nie chce pamiętać o powstaniu warszawskim gdzie - nie wdając się nawet w dyskusję nad tym czy powstanie było sensowne czy nie - Niemcy wymordowali kilkaset tysięcy cywilów i zniszczyli całkowicie miasto.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopsowa: Pewna pani 10 lat opowiedziała za pewnym panem, co opisał historię Abrahama Taubera z Chodla, w której jedyną prawdą był to, że przed I w. św. w Chodlu mieszkał zupełnie inny Abraham Tauber. Historyjka się przyjęła i od 10 lat w narodowych netach obrasta szczegółami jak płaszczenica z Turynu cudami.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Masz moze gdzies angielską wersję? Z chęcią bym zrobil download ew. podrzucil na kilka kanalow YT.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Zawsze muszę poprawiać na forach rosyjskich i anglosaskich, że to nie Ukraińcy na większości zdjęć mordują Żydów we Lwowie w 1941 (zabrakłoby Ukraińców), a Polacy.

   Nie takie muszę prostować. Zdarzyło mi się już prostować zamarznięte trupy polskich esesmanów pod Moskwą.

   źródło: 0_a998d_e945a16f_XL.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Buckethead: Korespondent Bryan - Julien Bryan - Siege (English lector) part 1 of 4 https://youtu.be/Sj07BjOiNEM , nie wiem czy jest to identyczny film w stosunku do wrzuconego przeze mnie (na pierwszy rzut oka wygląda, że nie - intro jest inne). Ale zapewne będzie bardzo zbliżony, bo przecież bazuje na tych samych materiałach Juliena pochodzących z Warszawy, zarejestrowanych przed i w czasie wojny obronnej.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Zawsze muszę prostować na narodowych forach, że te dzieci na zdjęciu powiązane drutem kolczastym, to nie są polskie dzieci pomordowane przez Ukraińców na Wołyniu.

   PS A jeden lewak z Hiszpanii twierdził, że to dzieci hiszpańskie pomordowane przez puczystów Franco. Nie udało się go naprostować.

  •  

   pokaż komentarz

   mozesz podac link to twojego wpisu na FB. +++

   @Marcim: dzięki kolego za chęć pomocy, jednak wolałbym pozostać anonimowym, jednym z wielu, użytkowników Wykopu :). Chociaż odnalezienie mnie na Fejsie nie jest tak trudne, ponieważ ciągle wstawiam moje komentarze stamtąd tu i na odwrót... Chociaż, co mi tam, czego się nie robi dla dobra sprawy, United States Holocaust Memorial Museum: https://www.facebook.com/holocaustmuseum/photos/a.10150600694102677/10156641845462677/?type=3

   Zawsze muszę poprawiać na forach rosyjskich i anglosaskich, że to nie Ukraińcy na większości zdjęć mordują Żydów we Lwowie w 1941 (zabrakłoby Ukraińców), a Polacy.

   @jerzy-nowina: znam te materiały, chcesz powiedzieć, że za pogromy we Lwowie odpowiedzialni są Polacy (nie mam pewności, czy dobrze Cię zrozumiałem)? Słyszałem o tych zdjęciach w galerii Muzeum Żydów w Nowym Jorku (albo właśnie Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, ale chyba jednak NY) z niejednoznacznym podpisem, prawdopodobnie chodziło o adnotację/ opis zdjęcia, mianowicie: Lwów, Polska. Opis został na tyle, być może celowo, zredukowany, ale jednocześnie jest na tyle sugestywny, że za sprawców można wziąć Polaków, nie Ukraińców. Żebyśmy mieli jasność, według mojej wiedzy, za pogromy we Lwowie odpowiadają Ukraińcy.

   @Buckethead: Udało mi się dokopać do informacji (w komentarzach YT), że wersja z polskim lektorem jest obecnie tłumaczona na angielski. Jeżeli coś się pojawi i uda mi się na nią trafić to dam Ci znać (możesz też obserwować mój tag #hahard).

  •  

   pokaż komentarz

   chcesz powiedzieć, że za pogromy we Lwowie odpowiedzialni są Polacy

   @HaHard: Nie, nie chcę. Powiedziałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Zdjęcia z pogromu Żydów we Lwowie znam w wystawy o Holokauście, którą zwiedziłem w 2002, bądź 2003 roku w Imperial War Museum w Londynie. Było to dawno temu, ale na 95% informacja wskazywała na Ukraińców jako sprawców.

 •  

  pokaż komentarz

  Dziś Warszawiacy kochają Niemców i ich Lidle, Kauflandy, Bosche i SSmanny. Debile.

 •  

  pokaż komentarz

  Zdjęcie pokolorowal Mikołaj Kaczmarek - kolor historii

  źródło: Screenshot_20190910-141517_Facebook.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Większość prawdziwych polaków wtedy wytępiono, tych których zostawili naziści dopadli komuniści. Zostali tylko kalecy i tchórze , no i my, ich przeklęci potomkowie. A teraz dziwimy że ten kraj podupada.

 •  

  pokaż komentarz

  Dziewczynka ze zdjęcia dzisiaj:

  źródło: 69736370_121072429264099_8427658254972092416_n.jpg