•  

  pokaż komentarz

  Dwa inne reaktory tego typu zaczęto budować w 2005 i 2007 roku. Kosztowały 8 i 11 miliardów euro. Dalej nie są ukończone. (✌ ゚ ∀ ゚)☞ W tej cenie w 2018 można było dostać z 5GW paneli plus 5GW wiatraków i jeszcze do tego ponad 25GWh baterii.

  •  

   pokaż komentarz

   @moon_bluebird: Nie trzeba być ekspertem żeby odczytać że utility scale PV kosztują 1.4$ za Wac itp.
   Nie trzeba być też ekspertem, żeby widzieć że inwestycja 10mld euro na 14 lat to nie jest idealna inwestycja. EJ od 30 lat nie jest żadną alternatywą przez ogromne koszty budowy, personelu, utrzymania i rozbiórki. Już nie mówię o tych EPR, które zaprojektowane są na względnie krótki czas życia przez ciśnienia i inne założenia (i zastosowane w związku z nim materiały).

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: może zamiast przeliczać na sucho poczytasz trochę o realnej wydajności turbin czy paneli w ciągu roku. Do tego przechowywanie energii na skalę przemysłową w aku ... (✌ ゚ ∀ ゚)☞ Pokaż mi chociaż jeden przykład nawet nie kraju, nie dużej, nie średniej, ale chociaż małej fabryki która składuje energię w akumulatorach. Mądrzysz się w tematach o których nie masz zielonego pojęcia.

  •  

   pokaż komentarz

   @moon_bluebird: No to policz tą realną wydajność.
   Koszt 1 MW PV to 3 mln zł(3 lata temu było to 4 mln zł).
   z 1 MW masz na oko 1 GWh rocznie wartą 200-300 tys zł. Zanim skończysz budować atom PV już się spłaciły a cena nowych spadła co najmniej o połowę.
   Rozproszenie finansowania, czas zwrotu inwestycji zaczyna grać na korzyć OZE.
   Problemem jest ich niestabilność która kosztuje i w tych wyliczeniach ich nie widać:)

  •  

   pokaż komentarz

   @moon_bluebird:
   As of 2018, the largest battery storage power station is the Hornsdale Power Reserve adjacent to the Hornsdale wind farm[...] 100 MW output capacity is contractually divided into two sections: 70 MW running for 10 minutes, and 30 MW with a 3-hour capacity [...] provides a total of 129 megawatt-hours (460 GJ) of storage capable of discharge at 100 MW into the power grid.

   Tesla installed a grid storage facility for the Southern California Edison with a capacity of 80 MWh at a power of 20 MW between September 2016 and December 2016. As of 2017, the storage unit is one of the largest accumulator batteries on the market. Tesla installed 400 lithium-ion Powerpack-2 modules at the Mira Loma transformer station in California.

   In Ontario, Canada, a battery storage with 53 MWhcapacity and 13 MW of power is established by the end of 2016.

   In 2017, Tesla built a 52 MWh lithium-ion project on Kauai, Hawaii to entirely time-shift a 13 MW solar farm's output to the evening.

   In July 2018, a 50 MW lithium-ion battery storage facility with a capacity of 50 MWh was installed in Stocking Pelham.

   The largest grid storage batteries in the United States include the 31.5 MW battery at Grand Ridge Power plant in Illinois and the 31.5 MW battery at Beech Ridge, West Virginia.

   Since January 2016, in South Korea, three battery storage power plants are in operation. There are two new systems, a 24 MW system with 9 MWh and a 16 MW system with 6 MWh. [...] a few months older system with 16MW and 5MWh

   A 13 MWh battery made of worn lithium-ion batteries from electric cars is being constructed in Germany, with an expected second life of 10 years, after which they will be recycled.[26]

   In Schwerin, Germany the electricity supplier WEMAG operates a lithium-ion battery storage to compensate for short-term power fluctuations. The storage has a capacity of 5 MWh and an output of 5 MW was in September 2014 in operation.[27]

   On the Azores island of Graciosa a 3.2 MWh lithium-ion storage was installed. Along with a 1 MW photovoltaic plant and a 4.5 MW wind farm, the island is almost completely independent of the previously used diesel generators. The old power plant only serves as a backup system when power from solar and wind power plant can not be generated over a longer time because of bad weather.

   Since July 2014, the energy storage company Nord GmbH & Co. KG has been operating the largest hybrid batteries in Europe in Braderup (Schleswig-Holstein, Germany). The System consists of a lithium-ion battery storage (2 MW power 2 MWh storage) and a vanadium flow battery storage (330 kW power, 1 MWh storage capacity).
   The storage system is connected to the local community wind park (18 MW installed capacity).

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: Odpowiedz mi na pytania:
   - Na jakim obszarze instaluje się wiatraki. PV? Kto uzbroi ten teren? Który będzie ogromny, Kto zutylizuje wiatraki i ogniwa?
   - Ile ton stali, betonu trzeba na EJ a na ile podobnej mocy(z olbrzymim zapasem na OZE)
   - Te swoje artykuliki o bateriach i paru MWh wsadź sobie między bajki.
   - Czy moc z wiatraków/solarów da się regulować tak jak z EJ?
   - Co jak nie świeci nie wieje?

   EJ od 30 lat nie jest żadną alternatywą przez ogromne koszty budowy, personelu, utrzymania i rozbiórki

   Jest to totalna bzdura z wyjątkiem EDF/Areva która raz że jest skomplikowana dwa nieudolna. Pokazują to plany budowy kolejnych bloków na świecie czyli się opłaca. Kolejno w cenę prądu wliczono koszt rozbiórki, o tym chyba nie bardzo wiesz. Za personel płaci się z sprzedanej energii, wiem szok.

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: Jak dla mnie, magazynowanie energii w czymś innym jak elektrownie szczytowo-pompowe, można spokojnie pominąć. Ile takich magazynów będzie? Poza tym, OZE oddaje prąd do sieci, to że coś zasili 1000-5000 domostw, nie oznacza że dana miejscowość staje się samowystarczalna. W przypadku braku produkcji z FW, coś musi dostarczać prąd.

  •  

   pokaż komentarz

   @CherryJerry: W samych bateriach samochodów w naszym małym kraju będzie koło tysiąca GWh.

   jak elektrownie szczytowo-pompowe

   @CherryJerry: Te mają wydajność rzędu 30%. Podłączenie takiej farmy PV do szczytowo-pompowej wymagało by jakieś dwukrotnego przewymiarowania tej farmy żeby uzyskać podobną moc ciągłą do baterii.

   Odpowiedz mi na pytania:

   @CukrowyWykop: A co ja mam Ci odpowiadać. Napisałem ile kosztowały elektrowni tego typu których nie zrobili i ile rok temu dałoby się teoretycznie za tę sumę PV i baterii kupić. Nic więcej. Ty sobie dorabiasz teorie i dyskutujesz na pomysły których tutaj nie było. Sobie te teorie wymyślasz i mi jeszcze każesz ich bronić.

  •  

   pokaż komentarz

   W samych bateriach samochodów w naszym małym kraju będzie koło tysiąca GWh.

   @abraca: Czy ty masz jakie kol wiek pojecie o czym mówisz? xD xD xD

   e mają wydajność rzędu 30%. Podłączenie takiej farmy PV do szczytowo-pompowej wymagało by jakieś dwukrotnego przewymiarowania tej farmy żeby uzyskać podobną moc ciągłą do baterii.

   xD xD xD Weź sobie chłopie zobacz jak buduje się takie elektrownie, po co są i dowiedz się co to jest sprawność.

   Ty sobie dorabiasz teorie i dyskutujesz na pomysły których tutaj nie było. Sobie te teorie wymyślasz i mi jeszcze każesz ich bronić.

   Na twoje nieszczęście posiadam nie tylko wykształcenie w tym kierunku ale i zajmowałem się zawodowo produkcją energii w Polsce od strony kotła i turbiny. Dla mnie to nie teorie tylko to z czym się spotykałem. Zadałem ci pytania które wynikają z tych twoich bredni. Klepiesz tu o energetyce a nie jesteś w stanie nawet zrozumieć pytań o których tu napisałem...

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Czekaj, pobawię się w Ciebie i twoje taktyki prowadzenia dyskusji:

   Co to za głupoty, na jakiej ty w ogóle uczelni to wykształcenie, w której dekadzie i na jaką ocenę? Bo wygląda jakby to było w Pcimiu Dolnym elektryk turbin z lat 60tych. Tylko nie zapomnij mi odpowiedzieć na te pytania bo są bardzo ważne i na temat. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: uuu nie zrozumiał najprostszych pytań z regulacji KSE, pisze głupoty o energii w bateriach samochodowych a nie zna podstaw z regulacji KSE. I wykopek chce być zabawny. Ja ci nic nie muszę udowadniać. Człowiek piszący o energetyce i powołujący się na zasoby energii w bateriach samochodowych jest gorzej niż śmieszny.

 •  

  pokaż komentarz

  5 milionów odbiorców? To nawet na jakąś małą wieś im tam wystarczy.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawią mnie losy dwóch pierwszych reaktorów (tych europejskich). Mam wrażenie że Europa w XXI w utraciła zdolność prowadzenia wielkich projektów. Wszystko się rozrasta, przeprojektowuje, coś dorabia, coś zmienia. Projekty ciągną się w nieskończoność, koszty rosną w kosmos.

  Szybkie przykłady, które przychodzą mi do głowy to lotnisko w Berlinie i elektrownia jądrowa Mochovce na Słowacji - 2 reaktory wybudowali 81-85. Kolejne dwa budują od 95 roku.

 •  

  pokaż komentarz

  24 Tera Wato godziny w rok, 2,73GW w godzinę, jest moc

 •  

  pokaż komentarz

  Ekolodzy zabiją tę planetę. Przez chory pęd do odnawialnych źródeł energii jesteśmy w tyle w ograniczaniu emisji co2 o jakieś 15 lat

Dodany przez:

avatar HaHard dołączył
43 wykopali 0 zakopali <1 tys. wyświetleń
Advertisement