•  

  pokaż komentarz

  Niestety mamy c%%#$we położenie miedzy mocarstwami. W potencjalnej wojnie bedziemy poligonem jak zawsze. Ciekawe jakbyśmy sie rozwineli bedąc wyspą jak angole np.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe jakbyśmy sie rozwineli bedąc wyspą jak angole np.

   @szyderczy_szczur: Pewnie byłoby gorzej niż obecnie ponieważ odpadłby dosyć kluczowy okres kiedy to obszarem +/- połowy dzisiejszej Polski rządzili Niemcy podnosząc niebagatelnie poziom ich rozwoju. Gdyby w tym czasie rządzili na nich Polacy to ich poziom rozwoju byłby na poziomie Podlasia albo nawet Ukrainy.

   Pewne grupy ludności ze względu na ograniczenia mentalno-kulturowe po prostu nie są w stanie wypracować dobrobytu, nawet kiedy mają względny spokój i warunki ku temu.

   Dobrym przykładem jest tutaj półwysep Iberyjski i kraje typu Portugalia czy Hiszpania, które po dziesiątkach lat spokoju weszły w XX wiek jako biedne i zacofane, podczas gdy również nienękane wojnami przez ten czas kraje na półwyspie Skandynawskim typu Norwegia czy Szwecja weszły weń jako bogate i nowoczesne. Różnica w tym, że wspomniane kraje skandynawskie są przedstawicielami kultury germańskiej, a iberyjskie nie.

   To samo z ich koloniami. Byłe kolonie państw germańskich takich jak np. wspomniana przez ciebie Anglia to kraje rozwinięte, bogate i bezpieczne (Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia) czego nie można powiedzieć o byłych koloniach takiej Hiszpanii czy Portugalii (Meksyk, Brazylia, Kolumbia, Argentyna).

   Nikt tym ludziom nie bronił przez ten czas tak samo się rozwijać - jedyna przeszkoda okazała się leżeć w ich głowach. I tego już nie przeskoczysz. To samo z nacjami słowiańskimi (do których zaliczają się Polacy) - nawet najsilniejsza z tych nacji (Rosjanie) kontrolując ogromny kawał globu z całą tablicą Mendelejewa na swoim terytorium nie była w stanie przez setki lat wypracować dobrobytu swoich obywateli, zaś najbliżej do tego właśnie tym nacjom które miały szczęście doświadczyć w swojej historii długoletniej germanizacji (Czechy, Słowenia).

   Podobnie z Polską - gdyby nie bliskie sąsiedztwo lub też bezpośrednia przynależność do Niemiec w różnych okresach swojej historii to dzisiejsza Polska pod względem rozwoju wyglądałaby podobnie jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Bułgaria, Serbia i reszta z tych słowiańskich państw, które na cywilizacyjny wpływ Niemiec wystawione były w stopniu mniejszym bądź znikomym.

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: W wykładzie jest informacja o tym jak USA przejęły tereny hiszpańskie w Ameryce Północnej. Brutalną siłą, to jest ta wyższość nad innymi. Co do Hiszpanii to oni przez 300 lat byli taką potęgą globalną, ale w wyniku imperial overstretch i ogromnego bogactwa przegrali z brutalami i biedakami anglosaskimi. Po prostu masy biedoty i hołoty z Wysp Brytyjskich nie miały nic do stracenia, poza swoim marnym życiem, i atakowały kulturalnych, bogatych i cywilizowanych Hiszpanów. Angielska żądza bogactw i agresja była większa niż Hiszpańska. Hiszpanie byli już zmęczeni, a gołodupce angielskie nie.

   Warto sobie uświadomić, że historia to więcej niż ostatnie 200 lat. A cała ta propaganda o wyższości germanów nad innymi jest nowa i wymyślona by racjonalizować swoją brutalność wobec innych i podbój.

   Co do Polski to przegraliśmy bo byliśmy demokracją z indywidualną wolnością, procedurami demokratycznymi i systemem wartości poszanowania prawa, a nikt wkoło nas nie był. A w demokracji rządzą zabobony i emocje a nie racjonalne myślenie. W demokracji procesy decyzyjne są bardzo wydłużone. Widać to obecnie na przykładzie USA i Chin. W USA rządzą zabobony społeczne a w Chinach myślenie jest racjonalne i techniczne. Mówi o tym też Mearsheimer w wykładzie, że wstyd się obecnie przyznać do bycia Amerykaninem.

  •  

   pokaż komentarz

   @cotamnaswiecie: Tutaj mapka Imperium Hiszpańskiego, żeby mieć pogląd jak to "nieudacznicy" hiszpańscy sobie poczynali w czasach świetności.

   Źródło: Wikipedia

   źródło: 1920px-SpanishEmpire1790.svg.png

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: dawno nie czytałem takich banialuków, Twoja pokrętna logika mnie onieśmiela (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @cotamnaswiecie: O ile do terenów do Meksyku się zgodzę to na północ od niego już nie wygląda to tak kolorowo. Tereny na północ od Meksyku wchodziły w skład jak widać na mapie przez jakiś czas, ale władzy hiszpańskiej było tam tyle co kot napłakał. Wielkie, puste, słabo zaludnione tereny, które do przejęcia Francuzom i Anglikom wystarczyło zdyscyplinowanie. O ile Hiszpanie mieli pomysł na zarządzanie terenami środka i południa Ameryk, to czysto północna im trochę latała i powiewała. W sumie mogę się zgodzić co do terenu przyszłych Stanów przy Zatoce Meksykańskiej, że miała dla Hiszpanów znaczenie (w końcu piraci muszą się pojawić w tej historii ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).

  •  

   pokaż komentarz

   @Hitmanq: No właśnie, przykład imperial overstretch. Za mało ludzi i środków by kontrolować ogromne terytoria.
   Stąd nauka dla Polski by mieć dużą populację i dzięki temu mieć możliwość kontrolowania międzymorza. Bez ludzi nic się nie da zrobić.

   USA wiele zrobiły by zatrzeć ślady Hiszpanów na tych ziemiach, ale teraz z powodów demograficznych następuje rekonkwista. Potomkowie Hiszpanów, zmieszani z lokalsami i Murzynami, i odbijają te tereny silną demografią. Dlatego przecież Trump chce budować mur na granicy. Hiszpański za parę dziesięcioleci będzie pierwszym językiem w USA.

   Louisiana

   Nowa Hiszpania

   źródło: 1024px-Spanish_North_America.png

  •  

   pokaż komentarz

   @szyderczy_szczur: c@?!!we to my mamy władze od setek lat. Położenie mamy idealne

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: Tak w ogóle to Polacy pochodzą od neandertalczyków i dlatego są biedniejsi, co nie?
   Odstaw to "Mein Kampf" naziolku.

   źródło: pics.me.me

  •  

   pokaż komentarz

   @cotamnaswiecie: Bardzo rzeczowy komentarz. Plus i obserwuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @szyderczy_szczur: Na dwoje babka wrozyla, z jednej strony nasze relacje z sasiadami czesto dewastowaly nasz kraj, z drugiej granica z swietym cesarstwem rzymskim, oraz bycie buforem wschod-zachod polnoc-polodnie dawaly nam olbrzymi boost ekonomiczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @szyderczy_szczur: Britania Slavicorum - jakby protopolskie plemiona poszły na Albion to w skutek mieszania się z Celtami, Anglosasami, Wikingami powstałby najbardziej pokręcony język wszechczasów. A na Ziemiach Polskich i tak powstało by jakieś państwo - pewnie też słowian, może Litwinów.

  •  

   pokaż komentarz

   c@%%@we to my mamy władze od setek lat.

   @Kismeth: Kiedy my w końcu zrozumiemy i zaczniemy to naprawiać, że c@%%@we to my mamy nie władzę, polityków, urzędników, itd. Przecież ci ludzie nie biorą się z kosmosu! Mega c@%%@we, to my mamy niestety społeczeństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: W XIX wieku w Hiszpanii miały miejsce trzy wojny domowe, znane jako wojny karlistowskie (ostatnia skończyła się w 1876). Nie wspominam tutaj o szeregu wojen o hiszpańskie kolonie i posiadłości, które toczyły się poza terytorium Hiszpanii.
   W Portugalii na początku XX wieku było niespokojnie - na przełomie wieków dochodziło do zamieszek i miała miejsce antymonarchistyczna rebelia w Porto, w 1908 w zamachu zginął król razem z następcą tronu, a w 1910 doszło do rewolucji, w której obalono monarchię i proklamowano republikę.

   A byłe angielskie kolonie to również Indie, Pakistan, Bangladesz, Nigeria i wiele innych krajów, które trudno nazwać bogatymi czy rozwiniętymi.
   To, co piszesz, to mieszanina twórczości własnej z wybiórczo traktowaną historią oraz z ignorancją.

  •  

   pokaż komentarz

   Pewnie byłoby gorzej niż obecnie ponieważ odpadłby dosyć kluczowy okres kiedy to obszarem +/- połowy dzisiejszej Polski rządzili Niemcy podnosząc niebagatelnie poziom ich rozwoju

   @WunderWaffeI: Księstwo warszawskie było lepiej rozwiniete ekonomicznie niz prusy, i wygrało z nimi wojne celna. Za cofanie nie wynika z braku niemców tylko nadmiaru rosjan. Potem 1i 2 wojna równały polskę z ziemią, a potem znowu był nadmiar rosjan.

   pokaż spoiler Ludzie mało wykształceni, którzy zdążyli się już jednak ukulturalnić, ukulturalnić choćby tylko słabo i powierzchownie, zaledwie w jakiś tam swoich nawykach, w nowych przesądach, w nowym kostiumie – ci właśnie zawsze zaczynają od pogardy dla swojego poprzedniego środowiska, swego ludu, a nawet swojej wiary, pogardy posuniętej czasem aż do nienawiści. - Fiodor Dostojewski

  •  

   pokaż komentarz

   Za cofanie nie wynika z braku niemców tylko nadmiaru rosjan.

   @topikPajak: bullshit. Zacofanie to pokłosie kilku rzeczy, a Rosjanie pojawili się w tej historii praktycznie na końcu i przyszli na gotowe. Wcześniej równie często dostawali od nas wp@!@@@@. W XIX wieku to dzięki Rosjanom wybudowano w zaborze rosyjskim kolej, kanalizację czy wodociągi.

  •  

   pokaż komentarz

   Tutaj mapka Imperium Hiszpańskiego, żeby mieć pogląd jak to "nieudacznicy" hiszpańscy sobie poczynali w czasach świetności.
   @cotamnaswiecie: Ale po co wstawiasz mapki jak rozległe tereny zajmowali Hiszpanie skoro nie mówimy o tym, lecz o tym jak przełożyło się to na ich dobrobyt? Chyba nie trzeba Ci pokazywać jak Rosjanie sobie poczynali w czasach świetności i jaki kawal globu zajmowali (nadal zajmują) oraz jak to się przekłada na poziom życia zarówno ówczesnego jak współczesnego Rosjanina?

   Jeżeli już chciałeś jakieś mapki wklejać to właśnie taką, która pokazuje jak te hiszpańskie bogactwa przełożyły się na ich dobrobyt. Coś nie bardzo, prawda? A dlaczego to masz już wyjaśnione wyżej.

   źródło: i.imgur.com

  •  

   pokaż komentarz

   W XIX wieku to dzięki Rosjanom wybudowano w zaborze rosyjskim kolej, kanalizację czy wodociągi.

   @JudeMasonPolakozerca: Z ignorowałeś to że ksieństwo warszawskie wygrało wojne celną z prusami, o co wazniejsze fakt że polska znikneła z mapy tuż przed rewolucją przemysłową. To że świat sie rozwijał jest oczywistą oczywistością, tak samo jak to ze rosja rozwijała sie najwolniej.

  •  

   pokaż komentarz

   A byłe angielskie kolonie to również Indie, Pakistan, Bangladesz, Nigeria i wiele innych krajów, które trudno nazwać bogatymi czy rozwiniętymi.

   @Trojden: Kolonie takie jak Indie (Anglia) czy Filipiny (Hiszpania) to inny rodzaj kolonii, takie gdzie narzucano władzę innym ludom i ich kulturom przy jednoczesnym niewielkim udziale kolonizatorów. W przypadku kolonii amerykańskich było odwrotnie i to kolonizatorzy stanowią większość ludności przy znikomym udziale Indian.

   Stanowi to tylko kolejne potwierdzenie tego o czym piszę bo wspomniane ludy nawet pomimo narzucenia im odpowiednich wartości nie były w stanie dojść do poziomu państw bogatych czy rozwiniętych - właśnie przez ograniczenia leżące w głowach ich mieszkańców.

   Oczywiście mimo tego, sam fakt władania tam kultury germańskiej na ileś przyczynił się do rozwoju tych terenów, przykładem może być tutaj RPA. Tylko co z tego skoro po oddaniu władzy przez białych tubylcom obserwujemy regres ze względu na niemożność rządzących się samodzielnie tubylców do zbudowania dobrobytu.

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: Kolei to właśnie dzięki Rosjanom nie budowano. Linie kolejowe budowały pod ruskim zaborem niemal wyłącznie polskie spółki, Rosjanie (rosyjskie sztaby wojskowe) jedynie zatwierdzali, z czego połowę lub więcej budów blokowali z uwagi na cele strategiczne. Galicja rządzona przez Polaków miała w tym czasie znacznie gęstszą sieć. Dużo więcej rzeczy w Warszawie, trzymanej jako twierdza Rosjanie nie zrobili. Dla porównania Budapeszt (przy czym Węgry miały podobny poziom życia jak ziemie polskie) miał już od 1896 metro.

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: niemcy to totalni nieudcznicy, przez rzady totalnyc idiotow niemczyzna cofnela sie o 1000 lat w ekspansji tracac terytoria na wschodzie, dobrze ze dzieki amerykanom jeszcze jako taki przemysl im zostal ale zobaczymy na jak dlugo.

   Chinczykom juz slinka cieknie na mysl o tych firemkach

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: Na hiszpański dochód w owym czasie miało diametralnie wpływ to, że prowadzili już 2 lata wojnę domową. Jednak Hiszpania i tak w owym czasie była biedniejsza, nawet bez wojny domowej niż np. północ Europy. Niełatwa geografia robi swoje - góry, wzgórza, góry, wzgórza i brak taniego środka transportu w postaci spławnych rzek.

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: nie pij soku winogronowego bo straszne głupoty piszesz o mentalności.

  •  

   pokaż komentarz

   @topikPajak: przestań pieprzyć głupoty. Wojna celna, wojna celna... Początek rewolucji przemysłowej przespaliśmy dzięki rozkładowi państwa w wieku XVII i upadkowi intelektualnemu oraz ekonomicznemu szlachty. To pod zaborem rosyjskim powstała przemysłowa Łódź, która w kilkadziesiąt lat stała się jednym z najbogatszych miast Rosji i jednym z najważniejszych miast przemysłu włókienniczego w Europie.

  •  

   pokaż komentarz

   @cotamnaswiecie:

   Hiszpania miała z tego terytorium metale szlachetne i surowce- które sprzedawała potem aby odkupić w postaci towarów przetworzonych- np. z Holandii; metale szlachetne były wtedy podstawą płatności, wzrost ilości pieniędzy w obiegu skutkował olbrzymią inflacją. Nietolerancyjna Hiszpania prześladowała Żydów, muzułmanów i protestantów- w praktyce w tamtych czasach to oni stanowili mieszczaństwo oraz zajmowali się handlem i rzemiosłem, z wiadomymi skutkami dla gospodarki. Hiszpania była też permanentni w stanie wojny- np. wojny włoskie, konflikty z Turcją, wojna z Holandią (trwająca 80 lat- co nie przeszkadzało w wymianie handlowej- czasy przed wojnami totalnymi), wojny religijne w Rzeszy Niemieckiej itp- krótko mówiąc ustrój Hiszpanii może kojarzyć się z Rosją.

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: ale pieprzysz kocopoły. Bez zgody i pieniędzy od cara gówno by powstało bo polska spółka kolejowa szybko upadła. Doradcy carscy byli przeciwni rozwojowi terenów Polski, ale car widział w tych ziemiach okno na zachód. Porównywanie Warszawy z Budapesztem na podstawie daty budowy metra jest śmieszne. Równie dobrze mógłbyś napisać, że Paryż i Berlin były słabo rozwinięte. Warszawa przeszła niezłe zawirowania w wieku XVIII i XIX. Akurat Rosjanie, zwłaszcza Starynkiewicz, pchnęli to miasto do przodu.
   Zabór austriacki natomiast to przykład największego marazmu i upadku ekonomicznego wszystkich warstw społecznych. Gdzie niby miał miejsce głód galicyjski? W Poznaniu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: @cotamnaswiecie: im dłużej się interesuję geografią i historią (choć tylko hobbystycznie), tym bardziej widzę jak duży wpływ mają okoliczności i geografia, a jak mały cechy "genetyczne". Kultura oczywiście ma wpływ, ale ważne z czego wynika, a wynika głównie z nagromadzonych doświadczeń właśnie przez okoliczności geograficzne i historyczne

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: Póki co to ty pieprzysz. XVII wiek na długo przed wynalezieniem maszyny parowej do rewolucji przemysłowej nic nie miał. A Łódź została wybudowana i rozwinięta, ale też nie przez Rusków, lecz przez Polaków, w latach 1815-1830, kiedy to Kongresówka była niezależnym państwem powiązanym tylko unią personalną. Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki polecam wyszukać, pod jego władzą rozwinęło się też hutnictwo i mieliśmy najgęstszą (!) sieć dróg utwardzonych w Europie, parę dekad później spadliśmy na jedno z ostatnich, zgadnij dzięki komu. Słowem, Ruskom nie zawdzięczamy nic zupełnie, poza zacofaniem i niskim postscytyjskim i posthunowskim poziomem kultury osobistej.

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: > To pod zaborem rosyjskim powstała przemysłowa Łódź

   @JudeMasonPolakozerca:
   Nie pod zaborem rosyjskim, tylko w kongresówce.

   Ty chyba nie rozumiesz, że podczas rewolucji przemysłowej powstawały zakłdady przemysłowe, na tym ona polegała. Faktem nie zaprzeczalnym jest rosja rozwijała się najwolniej.

   "Rewolucja przemysłowa" to tylko ta w tkactwie w drugiej połowie XVIII wieku, tylko cała seria wydażeń. A z najwolniej rozwijającego się państwa cieżko było wskoczyć do włąsciwego wagonika na czas.

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: Polecam posłuchać wykładu, prof Mearsheimer tłumaczy też dlaczego Niemcy są obecnie bogate. A mogły nie być.

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: Linie kolejowe tworzyły prywatne spółki, do których należeli Polacy. A cała "bieda galicyjska" jest przereklamowana i jedynie propagandowa, rozbuchała ją międzywojenna propaganda warszawska. Galicja była niemal na równi z Kongresówką i Węgrami, zaś spośród regionów Niemiec z rolniczymi Prusami Wschodnimi (!!!), a także była dużo bogatsza od (też austriackich) Chorwacji, Serbii i Portugalii. Z kolei Lwów wyglądał w tamtym czasie o niebo lepiej od Warszawy, bynajmniej nie dzięki Austriakom.

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: taaa, a norwegia nie ma ropy czasem?

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: nie wiem czemu Cię minusuja jak masz rację Narody jak i korporacje definiuje szeroko rozumiana kultura w której mieście się etos pracy, religia i system prawny

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: generalnie, masz rację. Można polemizować, ale wypoki i tak zakopią.

  •  

   pokaż komentarz

   @tybbet: i pewnie sklonnosci do rabowania i mordowania sasiadow?

  •  

   pokaż komentarz

   Póki co to ty pieprzysz. XVII wiek na długo przed wynalezieniem maszyny parowej do rewolucji przemysłowej nic nie miał. A Łódź została wybudowana i rozwinięta, ale też nie przez Rusków, lecz przez Polaków, w latach 1815-1830, kiedy to Kongresówka była niezależnym państwem powiązanym tylko unią personalną. Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki polecam wyszukać, pod jego władzą rozwinęło się też hutnictwo i mieliśmy najgęstszą (!) sieć dróg utwardzonych w Europie, parę dekad później spadliśmy na jedno z ostatnich, zgadnij dzięki komu. Słowem, Ruskom nie zawdzięczamy nic zupełnie, poza zacofaniem i niskim postscytyjskim i posthunowskim poziomem kultury osobistej.

   @BobMarlej: oczywiście, że miał, tylko znajomość historii Polski u Ciebie kuleje. Tak się składa, że niesamowity rozkwit Polski w wieku XVI i spektakularny jej upadek w wieku XVII bardzo mocno odbiły się na tym, co wydarzyło się wiek później, w chwili wynalezienia maszyny parowej.
   Historycy uważają, że wyniszczenie wojnami i kryzys polskiego modelu ekonomicznego (co przełożyło się na duże zubożenie szlachty i chłopstwa, rozwój latyfundiów magnackich oraz m.in. zwycięstwo kontrreformacji, która też była szkodliwa dla Polski) cofnęły nas w rozwoju mniej więcej o 100 lat względem Europy zachodniej.
   Szlachta straciła zainteresowanie nowinkami technicznymi, zaczęła zamykać się w swoich folwarkach, chłopi byli biedni, a wyludnione po wojnach polskie miasta - w porównaniu do Europy zachodniej - śmiesznie małe, więc popyt wewnętrzny był również niewielki.
   Eksport, na którym wcześniej oparta była nasza gospodarka malał. Szlachta, która słynęła z tego, że jako pierwsza sprowadzała do Polski nowe zdobycze techniki, skupiła się na przeżyciu i dociskaniu chłopów (a magnateria na powiększaniu majątków i również dociskaniu chłopów, co nawet w sytuacji spadającego eksportu i cen surowców, gwarantowało jakąś tam zyskowność). Wykorzystując swoje przywileje - rywalizowała z m.in. z rzemieślnikami czy handlarzami miejskimi, osłabiając jeszcze bardziej rachityczną klasę mieszczańską.
   Dlatego o cały wiek spóźniliśmy się na rewolucję przemysłową.

   Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki powiadasz? Facet był genialny, ale jego sukcesy ekonomiczne były w znacznej mierze oparte na zniesieniu przez cara ceł i eksportowi polskich towarów na rynek rosyjski ( ͡° ͜ʖ ͡°) Gdyby Rosjanie ich nie kupowali to nie było by tylu "pinionżków" na rozwój dróg.
   Silne polskie hutnictwo rozwijało się znacznie wcześniej. Niewątpliwie przyczynił się do jego wzmocnienia, ale rozwijany przez niego Staropolski Okręg Przemysłowy nie powstał w wieku XIX, ale wieki wcześniej (podobnie jak zapomniany już dzisiaj przemysł metalurgiczny w Krakowie, gdzie w wieku XV używano już bardzo nowoczesnych metod wytwarzania i obróbki metali).
   Do rozkwitu Łodzi też Rosjanie się nie przyczynili? No ciekawe, ciekawe, zwłaszcza, że rozkwit ten nastąpił po ponownym zniesieniu ceł przez Rosję w drugiej połowie XIX wieku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wcześniej przemysł zdążył nieco podupaść po powstaniach...
   Gdyby nie idiotyczna polityka, a później jeszcze głupsze powstania w wieku XIX, bylibyśmy dzisiaj zupełnie innym państwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: Nie oceniam tylko stwierdzam fakt. Każdy ekspansywny naród tak robi, począwszy od Rzymian, przez Wikingów, amerykanów, którzy wyrżnęli Indian, przez niby cywilizowanych Brytyjczyków, którzy trzymali Burów w obozach koncentracyjnych. My też nie jesteśmy święci bo w RON trzymaliśmy pod butem Kozaków czy Ukraińców.
   Tak ten świat działał, działa i będzie działał.

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: XVIII-wieczne nowinki techniczne były jeszcze dość mało istotne, co do wyniszczenia wojnami masz rację. Błędy popełnione w tamtym czasie mogły być spokojnie do nadrobienia w kolejnych latach.
   Zaś co do ceł i wymiany handlowej, w przypadku niepodległości (która de facto przed 1832 była) alternatywnymi partnerami mogłyby być kraje zachodnie. Dodatkowo szkodził nam brak kolonii zamorskich, pozycję startową od początku mieliśmy słabą w porównaniu do krajów nad otwartym oceanem.
   A co do powstań, to widzę starą szkołę ich demonizowania. Listopadowe może i byle jak przeprowadzone, ale po 5 latach nowego cara wycierającego się dotychczasowymi prawami nadanymi na kongresie nie wzięło się znikąd. W Finlandii pomimo braku powstań wzrost represji i rusyfikacja też miały (po 1880) miejsce. Czyli znowu wracamy do charakteru Rosjan, którzy rozumieją tylko język siły, vide Czeczeni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: Jakoś Prusy Wschodnie zawsze były biedniejsze niż ziemie należące w XIX w. do Księstwa Warszawskiego i kongresowego Królestwa Polskiego, mimo że od XV w. do 1945 Niemcy stanowili tam zdecydowaną większość, a rdzenny lud Prusów częściowo wyginął, a częściowo wtopił się w kolonizatorów.
   A monarchia austro-węgierska była biedna także na terytorium obecnej Austrii, czyli państwa germańskiego.
   Bawaria też sto lat temu była biednym landem, i mocno rozwinęła się dopiero w drugiej połowie XX w., później niż inne landy RFN.

   Nie wspominam już o tym, że w starożytności, gdy Grecy, Rzymianie i Semici budowali cuda architektury, to przodkowie Niemców latali nago po lesie. Wszystkie siedem cudów świata starożytnego powstało w rejonie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, żaden nie powstał w Germanii.
   Olmekowie znad Zatoki Meksykańskiej też byli w starożytności lepiej rozwinięci niż Germanie w tym samym czasie. Również w starożytności powstała cywilizacja wietnamska, a także kultura armeńska i gruzińska. Jakoś dziwnym trafem żadna znana starożytna cywilizacja nie powstała w Germanii ani na analogicznej szerokości geograficznej.
   I do XVII wieku Chiny były bogatsze i lepiej rozwinięte niż którekolwiek państwo germańskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: o Panie.... coś chyba nie bardzo w każdym akapicie Twojego wykładu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: krotko: japonia ktora sie izolowala 200 lat byla krajem zacofanym w stosunku do europy, jej gospodarcza potega zostala wypracowana dzieki kontaktom z krajami zachodnimi.

   Jakakolwiek izolacja hamuje tempo wzrostu.

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI a mnie tu pasuje inna prawidłowość.
   Wszędzie gdzie Jezus jest królem a szatan straszakiem, bida aż piszczy. Wszędzie gdzie dystans do bajek z tysiąca i jednej mszy jest bezpieczny, ludzie żyją jak... ludzie.

  •  

   pokaż komentarz

   . A Łódź została wybudowana i rozwinięta, ale też nie przez Rusków, lecz przez Polaków,

   @BobMarlej: Przede wszystkim przez Niemców i Żydów.

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: adolf chyba jednak miał potomków...

 •  

  pokaż komentarz

  "...it's no accident that Norman Davies wrote a book about Poland called God's playground..."

 •  

  pokaż komentarz

  A no Europa by byla zostawiona samej sobie tak po prawdzie. Konflikt USA vs Chiny moglby byc calkiem konkretnym katalizatorem dla mocniejszej centralizacji wewnatrz UE ( co jest niestety konieczne w erze supermocarstw ). Trzeba pamietac ze my nie jestesmy w centrum tego konfliktu - on nas nawet nie dotyczy. USA w potencjalnej wojnie z Chinami nie bedzie walczyc na terenie Europy bo nie ma z kim walczyc na terenie Europy w wojnie z Chinami. Nie zdziwil bym sie jakby konflikt USA vs Chiny pozostal mocno miedzy tymi dwoma mocarstwami bez angazowania NATO i Rosji ( balans sil w Europie miedzy NATO i Rosja jest na tyle duzy ze otwieranie konfliktu tutaj jest bez sensu bo nic z niego nie wyniknie poza stratami dla potencjalnego hegemona po konflikcie USA vs Chiny.

  Europa jest juz malo atrakcyjnym polem walki a calkiem niezlym wciaz rynkiem zbytu zeby to rozkrecic bez powodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_od_komputerow: na to czy konflikt Chiny-USA rozegra się także w Europie na wpływ między innymi zachowanie Rosji. Jeżeli poprze Chiny, to wejdzie w kurs kolizyjny z USA, a to może oznaczać wojnę na Kresach. Z kolei jeżeli poprze USA, to nie za darmo. Kto wie jaką strefę wpływów USA zgodzi się oddać. Kraje Bałtyckie? Polska może chcieć ich bronić. Najlepszą opcją byłaby neutralność Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pippo: jaką strefę wpływów USA zgodzi się oddać.

   oddadzą wszystko na wschód od Odry ¯\_(ツ)_/¯

   Kraje Bałtyckie? Polska może chcieć ich bronić.

   tzn myślisz o tym rządzie ? ( ͡° ͜ʖ ͡°) który praktycznie sprowadził nasz kraj do pozycji wasala usa ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Pippo: A od kiedy to Rosja jest graczem ktory w tej lidzie sie liczy gdzies poza Polska i Rosyjska swiadomoscia ? Rosjanie to moga klepnac nas po karku, tylko jakos musza jeszcze Niemca i reszcie UE wytlumaczyc ze w sumie to zaatakowali system naczyc polaczonych i cala Unia na tym straci bardzo duzo pieniedzy.

   Pamietaj ze Rosyjski oligarcha to taki sam czlowiek jak ja i ty - jak ma ryzyko ze ktos mu zabierze wszystkie pieniadze ktore ma to nie bardzo ma ochote testowac jego dzialania ;] ( oni raczej w Rosyjskich bankach kasy nie trzymaja ).

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wiem czy Korea, ale Polska ma najgorszą geografię ever - pomiędzy dwoma mocarstwami... :(