•  

  pokaż komentarz

  Australijczycy wcale nie za chętni na hura umieramy za hamburgerów.
  A stwierdzenie profesora hamburgera że rzucanie państw wilkom na pożarcie to normalka, ale my was nie chcemy wystawić bo nam na was bardzo zależy - bezcenne. Mam nadzieje, że polscy politycy tak łatwo nie dają się wodzić za nos hamburgerom, tak jak przed 2 wojną Anglii.
  Każdemu kto ma choć trochę serca dla Polski polecam obejrzeć. Uczciwość historyczna profesora hamburgera wg mnie ociera się o głupotę. Naprawdę warto. Patrzeć na ręce politykom bo nas wstawią jak w 39.

 •  

  pokaż komentarz

  Przyznaję że czytałem tylko opis, ale już on manipuluje. Bo prawdą jest, że w erze supermocarstw kraje europejskie jako samodzielne państwa mało znaczą. Tylko ktoś tu zapomniał o istnieniu UE, które jest tak samo duże i tak samo ważne zarówno jak USA jak i Chiny. UE, USA i Chiny to 3 najważniejsze obecnie "byty" (chciałbym napisać kraje, ale UE jeszcze nim nie jest).

 •  

  pokaż komentarz

  Polska i Korea mają całkiem podobną historię. Ten kraj również był w przeszłości sponiewierany przez potężnych sąsiadów.

 •  

  pokaż komentarz

  Ten film jest cenny z jednego powodu - pokazuje że elity Australii nie chcą iść na wojnę (nawet zimną) z Chinami u boku USA i boją się tej konfrontacji. Czy nasze elity też tak myślą, albo chociaż potrafią ogarniać że bycie w ścisłym sojuszu z jedną stroną konfliktu ma swoje poważne konsekwencje? Amerykanin mówi to co jest oczywiste, choć dla wielu może być szokiem - USA to nie jest organizacja harcerska i będzie realizować swoje interesy z całą brutalnością - i nie ma mowy o żadnej neutralności czy innych pięknych ideach - jest albo obóz USA albo gniew hegemona z całą gamą przyjemności z nim związaną. Zamiast zapraszania Friedmana do Warszawy powinno się zapraszać tego gościa - wali prosto z mostu że USA mogą olać Europę a jak kto będzie się buntował to dostanie po ryju - może to by choć trochę uświadomiło nam jak wygląda szachownica w naszej części globu.

  Swoją drogą większość komentujących chyba tego filmu nie obejrzało, ale to jest wykop tu się komentuje opis znaleziska ¯_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: W Polsce też bywa i opowiada. Ale w Australii jest chyba bardziej szczery.

   Wykład prof. Johna J. Mearsheimera z Uniwersytetu w Chicago

   źródło: Univerek.TV.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   @cotamnaswiecie: Jakby to powiedzieć, wydaje się, że Australiczycy mają z amerykanami coś w rodzaju solidarności jajników. Bo też do autochtonów strzelali jak do zwierząt. Także można się odwołać do wspólnej wrażliwości dziejowej :D.
   A my tu we w Polsce to jakby nie było takimi trochę indianami/aborygenami jesteśmy, i tak trochę niezręcznie jest mówić, że trzeba nas znowu do maszynki do mielenia mięsa wrzucić bo USA traci wpływy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: Australijczycy wciąż myślą, że mają możliwość wyboru (więc ich uświadamia), a Polacy już wiedzą że nie mają wyboru. Nagranie niestety nie zawiera pytań i odpowiedzi a szkoda.

  •  

   pokaż komentarz

   @cotamnaswiecie: Nie wiem czy Australijczycy tak myślą, wiem że gospodarka Australii jest powiązana z Chińska tak mocno, że to będzie jak rozdzielić żyjący organizm. Ogromy ból, i wielkie szkody. Wg mnie Polacy też nie będą się palić do bezkrytycznego żyrowania polityki USA. Tylko muszą Amerykanie karty na stół wykładać.
   Wg mnie Ameryka to jest przemijająca potęga, która łabędzim śpiewem buduje fortyfikacje i będzie próbowała nimi zarządzać jak Izraelem na pustyni. To będą forty jak w XIX wieku - Modlin, twierdza Poznań etc. I wg mnie to obliczone jest wyłącznie na czas pokoju aby blokować handel i dusić Chiny, np. blokowaniem kopalni w Australii, czy przepływów towarów przez kontynent do Europy. Ale jak zamierzają blokować szlak Północny, co zaoferują Rosji? Co z Indiami w najbliższych 30-50 latach? Co z Brazylią? Afryka zaczyna rosnąć. Kolejnych zaczną blokować? Ja twierdzę, że to się nie uda. Pitoli na najbliższe 10 lat, a co później?
   Ten filmik z Polski to tak trochę tłumaczy jak Indianom, ale może jestem uwarunkowany. :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: Tu debata, Hugh White (Australijczyk) twierdzi, że mają wybór. Bardzo ciekawe.
   China debate: John Mearsheimer vs Hugh White

  •  

   pokaż komentarz

   @cotamnaswiecie: Dziękuje za link. Świetnie rozmawiają. White bardzo mi się podoba, wiele może ugrać dla Australii.

   A u nas wychodzi jak królik z kapelusza oszołom bartosiak i mówi, że wybraliśmy, że gra zero-jedynkowa. Hura do boja, 40 tysięcy ofiar, hahaha, rzucam Polskę jak ścierwo Rosjanom na pożarcie i do przodu. Bez alternatywy, bez negocjacji, bez chwili na namysł, strzałki na slajdach, Rimland, Hartland etc itp.
   I te jego pi...ne 14 punktów oczekiwań USA no debil.

   Młodzież bije brawo i patrzy jak w obrazek, i idą tak ze strategiem na Rosję.

   Hamburger wprost mówi Kangurom, że jak nie będą za USA to im taką jesień zrobią że dupę smarować będą przez następnych 100 lat.
   To się nie uda!!!
   Przepraszam za wulgaryzmy. czasami mnie ponosi.

 •  

  pokaż komentarz

  Zle sobie wybieramy partnerow zwlaszcza ze usa ewidetnie sugeruje ze nasza przyjazn jest tylko do momentu platnosci

  •  

   pokaż komentarz

   @kodyak: a kto niby ma byc tym partnerem? Rosja? To juz przez pare dekad przerbialismy.

   Niemcy? To bylo przerabiane za platformy gdy wysprzedano prawie caly przemysl niemcom, a po panstwie hualy mafie watowskie, paliwowe i seryjni samobojcy

   Chiny sa w chwilowym taktycznym sojuszu z Rosja (ktora predzzej czy pozniej bedzie sie musiala zwrocic przeciwko Chinom)

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: A roszczenia żydowskie ? Nawet pisnąć nie możemy, a wszelka dyskusja w sejmie na ten temat jest zabijana w zarodku. Do tego sojusz z USA to wyrok śmierci dla naszej rodzimej zbrojeniówki - mamy kupować sprzęt w USA, offset jest śmieszny - w kilka dnia wystrzelamy się z naszych pocisków i gdzie to uzupełnimy?

   Do tego jako jedyny to MY będziemy utrzymywać wojska USA. Ile zaśpiewają - tyle zapłacimy, nadto nie mamy ŻADNYCH gwarancji, że jedynym zadaniem tych sił będzie przechwytywanie rakiet lecących na USA.

   Obecna władza daje się dymać bez mydła - jest to naiwna i infantylna polityka godna schyłku II RP. Jedyne co może być gwarancją dla Polski (jako przedmiot) w sojuszu z USA to NATO Nuclear Sharing.

   PiS jest ambitny, ale nie ma kompetentnych ludzi żeby taką politykę robić (Polska jako przedmiot USA, Koń trojański w UE i Międzymorze pod egidą USA). To są marzenia ściętych głów i widząc efekty polityki międzynarodowej Polski zaczynam tęsknić za byciem stabilnym rynkiem zbytu Niemiec, gdzie sam wcześniej byłem za opcją waszyngtońską. Po prostu obecny rząd to geopolityczne miernoty.

  •  

   pokaż komentarz

   a kto niby ma byc tym partnerem? Rosja? To juz przez pare dekad przerbialismy.

   @Jangcy: niestety ale i tak finalnie wpadniemy w łapy kacapów ¯\_(ツ)_/¯ bo usa będą musiały coś putkowi dać by stal po stronie "demokracji" w czasie zadymy z Chinami.
   Tak bliski "jednoznaczny" sojusz z USA to powrót do września 39 ¯\_(ツ)_/¯ oddania nas w interesy mocarstwa i w najgorszym wypadku kolejnej rzezi naszego narodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: niekoniecznie, USA nie ufa Rosji- po drugie teraz mamy jeszcze Chiny ktore dlugofalowo maja sprzeczne interesy z Rosja

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: Yyy, cały przemysł? Niemcom? Ma Pan dowód?

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: zdecydowanie niemcy. I tak juz od dawna jest wiec nie ma co temu zaprzeczac.