•  

  pokaż komentarz

  Ja to widzę tak:

  Sojusz Rosja-Chiny. Raz, dwa rozprawiają się z Amerykanami i NATO, po czym:

  Rosja atakuje kraje powstałe po upadku ZSSR celem odtworzenia dawnego mocarstwa. Podbija resztę europy zrzucając kilka bomb atomowych na mniejsze miasta wymuszając kapitulacje. Do nowego ZSSR zostają przyłączone inne kraje, m.in Polska - tych których nie przyłączy (Niemcy i dalej na wschód) będzie kontrolować przez namiestników.

  Chiny zaatakują sąsiadów, podbiją, włączą do chin.

  Później Chińczyki i Ruskie pożyją w pokoju kilkadziesiąt lat i zaczną wojować ze sobą. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Tako rzecze Czechosloawcki_Majonez.

  No chyba że zdążą na szybkości mózgowce stworzyć prawdziwe AI, wtedy będziemy jako ludzkość wojować z maszynami bo nie wierzę AI nie dojdzie do wniosku, że gatunek ludzki to zaraza i dla dobra planety trzeba ją wyplewić na amen.

 •  

  pokaż komentarz

  No to może tak oportunistycznie i proprzeżyciowo zacząć rozdawać instrukcje polerowania berła po rusku, by nowi Panowie oszczędzili troszkę Polaków?

 •  

  pokaż komentarz

  Jeżeli nie przekonamy USA aby rozmieścili broń atomową w rozlokowanych w Polsce amerykańskich bazach to jesteśmy w dupie. W momencie konfliktu na Pacyfiku i przesunięciu wszystkich wojsk w tamten region (i ewentualnej ich przegranej) to jest jedyne zabezpieczenie nietykalność ze strony Rosji.
  jest to też dobry argument pod jankesów do utrzymania pozycji w Europie gdyby im się noga powinęła, bo niemcy jak poczują wiatr w plecach to każą im momentalnie zabrać zabawki od siebie.

 •  

  pokaż komentarz

  Polska może wygrać na swojej pozycji w dwóch scenariuszach:
  1. Wojna (ekonomiczna lub militarna) w której Rosja sprzymierza się z Chinami, ale Amerykanie wygrywają zdecydowaną przewagą
  2. Pokój i rywalizacja mocarstw na poziomie handlowym (sytuacja w której Chiny i Stany zabiegają o kontrolę naszych lotnisk, portów)

  Pan Bartosiak często mówił o opcji nr 2. Niestety, żadne sensowne oferty ze strony Chin nie spłynęły, lub Polacy postawili na gwarancje militarne Stanów pomimo ofert biznesowych (raczej to pierwsze).
  Opcja nr 1 wydaje się mało prawdopodobna. Armia rosyjska mimo reform wydaje się technologicznie zacofana, armia chińska nie mierzyła się jeszcze z żadnym wrogiem i wydaje się mocno defensywna. Mimo to, nie widzę jak Stany miałyby rozgromić tych dwóch przeciwników, nie mają dostatecznej przewagi nad choćby jednym z nich.

  Spośród różnych czarnych scenariuszy spodziewam się tego, że Polska wyląduje na granicy stref wpływów, czy to po stronie zachodniej, czy wschodniej, nowej żelaznej kurtyny. I skończy jak Białoruś - kraj bez własnej produkcji, przemysłu, know-how, i kraj z którym/poprzez który nikt nie chce handlować, bo leży na krańcu świata. Dodatkowo brak zainteresowania rubieżami lokalnego hegemona.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrystianLa:
   A ch.j z tym batorsiakiem, tubą waszyngtonu z potmaku fundejszyn. Albo to jest straszny cyniczny wyrahowany głupek, albo wielki szyderca przedstawiając alias z USA takim jak on jest, czyli mięso armatnie by zyskać jeden tydzień i by Rosja wystrzelała się z rakiet. Nie podejrzewam 2. pierwsza opcja za pieniądze z USA jest bardziej prawdopodobna. Wystawia Polskę na pożarcie rzucając ją wilkom, mami przy tym mocarstwowością Polski.
   Ja widzę, że Chiny już handlują przez Polskę drogami żelaznymi. Szlak to zjawisko fizyczne, a nie hipotetyczne.
   Wg mnie to koncert mocarstw jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. 20 - 30 lat szachowania, w którym ameryka bezpowrotnie traci siły, a n samym końcu dobrowolnie przyznaje się do swojej słabości. Wg mnie wbrew pozorom, amerykanie to są tchórze.
   Pierwszą rundę USA przegrało, i dostaje w kość na każdym kroku. Syria, Iran, Afryka Północna, poza rozpierduchą i destabilizacją nic nie zyskali, a i tak w miejscach kluczowych jakaś niewidzialna siła stabilizuje i wypycha wpływy hegemona studząc rozpalone głowy. Patrz Egipt z Kanałem Sueskim - rozbudował się cudownie po stabilizacji po wiośnie arabskiej - tak ameryka to zrobiłą :), Syria (tankowiec wpłynął do portu), obecnie Zatoka Perska i Iran, Morze Południowochińskie, Sri Lanka.
   Wydaj się, że na świecie nikt już nie nabiera się na koalicje i nie żyruje w ciemno rozgrywek amerykanów.
   Nikt na świecie jak dotąd nie poszedł za interesem USA, przynajmniej ja nie widzę, wszyscy stoją, przyglądają się i wyczekują. Dobrym sprawdzianem było montowanie koalicji przeciw Iranowi, nawet Polska - postrzegana obecnie jako swego rodzaju wycieraczka przed białym domem taka jakaś niechętna destabilizacji tego państwa. Z morza Południowochińskiego amerykanie są w zasadzie w czasie pokoju wypchnięci, a w czasie wojny wydaje się, że tym bardziej.
   Chiny są sprawniejsze i grają subtelniej jak dotąd.
   Nie z finezją bartosiaka, który w jednym z wystąpień przedstawił na uczelni wojskowej w Polsce, że w grach wojennych w ameryce wojskowi grali POLAKAMI w Polsce przeciwko Rosji (k$!#a, nomen omen grać chcą i w rzeczywistości) i w pierwszym tygodniu starć zginęło 40 tyś żołnierzy, to jest 1/3 naszej armii, ku...wa jego mać. I wypowiada to potańcując przy tym z głupim uśmieszkiem na gębie. Nie wspomniał przez grzeczność o stratach pośród cywili i stanie polskiej infrastruktury po tym tygodniu walk z mocarstwem atomowym, przodującym w technice rakietowej. I ten głupek bartosiak pie..doli, że trzeba namówić hamburgerów, że jak będzie wojna polsko-rosyjska to żeby oni stanowczo zagrozili Rosji, że OK ale bez ładunków nuklearnych deeskalacynych. Bo Rosja wtedy będzie słuchać, no debil. W Syri amerykanie się zesrali, to 300 km od Moskwy im się uda, dzięki waleczny żołnierzom polskim. p@$@# z tego bartosiaka.
   I jeszcze chce zdecentralizowanie procesu decyzyjnego w armii, tak by niższa kadra miała wolną rękę w podejmowaniu decyzji. No debil który tym rozciągnie konflikt na watażków dozbrajanych przez siły z zewnątrz wykrwawiając i niszcząc naszą ziemię i ludzi, niech spierd.....la ch....jwy strateg. A na dzień dobry kilka rakiet wyłącza prąd i mamy przej@#?ne, a później to już jest tylko gorzej. Jeszcze raz ch.j z takimi doradcami jak bartosiak i jego potomak fundejszyn, j...ebanym geostrategiem, który Polskę i Polaków chce wrzucić do maszynki do mielenia mięsa.
   Warto obejrzeć film z powyższego wykopu i samemu wyciągnąć wnioski, jak bardzo miotają się hamburgery i jak nie zatrzymają się przed każdą niegodziwością by zatrzymać status quo. A jednym z argumentów profesora jest to, że amerykanie są tak bogaci, że o ja p##?@%$e i wszystko mogą.
   Podsumowując jeszcze raz ch@@ z bartosiakiem, drugim Beckiem, który gdy Rosja odpali 1. rakietę on ze swoimi córkami i żoną będzie siedział od 4 godzin w samolocie na Bahamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: a po co USA mialoby rzucac tak oddanego sojusznika jak Polska ktorego poparcie maja nawet bez przywozenia nam paciorkow.

   To juz na reke im bardziej wzmocnic Polske i miec tu swoja wyspe wplywow na kilka dekad.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: Po to by Rosja wystrzelała się z rakiet i odkryła przed decydującym starciem karty. I budować aktywo dla przehandlowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: a po co ma sie wystrzeliwac z rakiet? Amerykanie poloza rosje bez rakiet tak jak polozyli Zwiazek Radziecki.

   Rosja to ekonomiczna i demograficzna pop@$$?%!ka. W dodatku Rosjanie maja wiekszy problem pod nosem- to Chiny ktore predzej czy pozniej zaczna domagac sie pustej rosyjskiej syberii

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: a to ze ruski szykuj sie do napadu na bialorus, litwe lotwe i estonie staowi tylko o tym ze czuja ze ich czas sie konczy i niedlugo nie beda mogli zrobic takiego numeru.

   A moze wiedza ze Rosja moze sie rozpasc bo niby dlaczego CZeczency, Tatarzy, Kalmucy i caly wachlarz innych narodowosci ma podleglac pod Moskwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: Zesrają się. Dokładnie tak jak w Syrii i wszędzie indziej. Jak wielką popierdułką w takim razie jest Iran i Korea Pólnocna. :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: Tak się rozpadnie jak w Gruzji. Wciągając Osetię i Abchazję. Idź do piaskownicy synku babki lepić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: predzej sie Rosja zesra. Trump strzelal do wagnerowcow (etnicznych Rosjan) w syrii jak do kaczek

   https://www.tvp.info/41223995/walili-do-nas-ze-wszystkiego-jak-amerykanie-zmasakrowali-rosjan

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: Jeden artykuł. Znam go i wiesz co sp@@@$#%aj z nim. Bo jak dotąd to Irański tankowiec cumuje w Tartus. Żegnam i nie nie pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: a Estonia burzy rosyjskie pomniki i co? Jedyne co rosja zrobila to dostala piany bo nawet takiego mikropanstweka nie mogla ruszyc

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: kto idzie na wojne? naucz sie czytac ze zrozumieniem analfabeto

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: jprd tak jest jak burakowi koncza sie argumenty, festiwal bluzgow

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: Jeszcze raz, bo nadal masz krótkie spodeki - ty żyjesz w świecie iluzji, ja pokazuję ci jak jest. Rozumiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: haha, dobra idz lepiej pograj sobie na kompie w cos

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: Wiesz co? Nasikaj do słoika i rzuć w stronę Rosji, może to coś zmieni klawiaturowy żołnierzu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: o jaki ty madry i rozwazny jestes

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: Teraz nie może ruszyć Estonii, ale to się może mienić, jeśli Amerykanie odpuszczą Europę. Czego pewnie nie zrobią bez walki.