•  

  pokaż komentarz

  Przypuszczam, że całe to podnoszenie placy minimalnej, najpierw do 2600 a potem do 4000 na rękę, ma na celu dwie rzeczy. (Poza kwestią propagandową oczywiście).
  1. Podwyższenie składek ZUS od przedsiębiorców. (Są one uzależnione od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw). Czyli faktycznie podwyższenie podatku.
  2. Zmniejszenie wartości pieniądza i tym samym wygaszenie programu 500 plus. Już za parę miesięcy za 500 zł, będzie można sobie kupić co najwyżej gumę do żucia.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: z ta guma to trochę przesadziłeś, ale już teraz za 500 zł można kupić mniej niż na początku tego programu.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: Dokładnie tak jest, przy czym dodatkowo to zabije wszystkie oszczędności w PLN. Więc ludzie mogą zacząć sprzedawać PLNy, więc wartość PLNa może zacząć spadać, więc głupi rząd może nie ustabilizować PLNa... Wenezuela?

   Potem będzie okrągły stół i znowu będą na socjalistów najeżdżać, że kraj zniszczyli i znów zaczniemy to samo od początku z tymi samymi prokuratorami i politykami...

   Jak się wyrobię ze zmianą poglądów i legitymacją partyjną, to może i ja się do koryta załapie? ;O

  •  

   pokaż komentarz

   Zmniejszenie wartości pieniądza

   @koinwolet: wątpię żeby ktoś to celowo robił. W takie coś może się bawić USA ze swoim dolarem którego spadku wartości nikt nie zauważy.

   A w Polsce żeby relatywna wartość 500+ spadła powiedzmy o połowę musielibyśmy mieć euro po 8 zł, dolara po 6.50 a paliwo po 8-9 zł za litr.

   Ludzie by pogonili rząd który do tego dopuścił na widłach, od 5 lat EUR nie spadło poniżej 4zł ani nie wzrosło ponad 4.50 zł, "eur to ok 4zł" wrosło już w naszą świadomość tak mocno że nikt niespostrzeżenie nie zdewaluuje waluty dwukrotnie

  •  

   pokaż komentarz

   Przypuszczam

   @koinwolet: Na jakiej zasadzie podnosi się pensje minimalną? Do wróżki się chodzi o wysokość czy czyta z gwiazd?

  •  

   pokaż komentarz

   @vasco_da_gama: > wrosło już w naszą świadomość tak mocno że nikt niespostrzeżenie nie zdewaluuje waluty dwukrotnie.

   W Wenezueli też wierzyli w siłę swojej waluty.

   A w Polsce żeby relatywna wartość 500+ spadła powiedzmy o połowę musielibyśmy mieć euro po 8 zł, dolara po 6.50 a paliwo po 8-9 zł za litr.

   Lub po prostu mogłyby drastycznie wzrosnąć ceny.

   od 5 lat EUR nie spadło poniżej 4zł ani nie wzrosło ponad 4.50 zł

   Gospodarka reaguje powoli. Poza tym, żaden poprzedni rząd nie miał tak komunistycznych zapędów jak obecny, więc i waluta była w miarę stabilna. Poczekajmy jeszcze parę lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @4x80: związki razem z ZPP negocjują, a potem rząd jako ten "dobry sędzia" ją ustala. Co ciekawe w tym roku po raz pierwszy rząd "dał" wyższą minimalną niż prosiły o to związki ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: Dodaje nowy temat - Od nowego roku ceny idą w górę średnio o złotówkę.

  •  

   pokaż komentarz

   związki razem z ZPP negocjują, a potem rząd jako ten "dobry sędzia" ją ustala. Co ciekawe w tym roku po raz pierwszy rząd "dał" wyższą minimalną niż prosiły o to związki ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   @FilSardyn: Pracodawcy i związki zawodowe przedstawiają swoje propozycje i zazwyczaj jest ona wypośrodkowana ale ja nie o to pytam, a widzę wypowiadacie się i nie macie zielonego pojęcia więc wiecie czy nie? Jak jest ustalana kwota tego wynagrodzenia i co ma na nią bezpośredni wpływ? I w ogóle dlaczego jest podnoszona, z fusów kawy to wiadomo czy jednak są jakieś realne czynniki? xD

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzie by pogonili rząd który do tego dopuścił na widłach

   @vasco_da_gama: Ten rząd robi co chce. Już powinni wisieć, czy przynajmniej być wywiezieni na taczkach, a tu k?$$a prawdopodobnie będą wybrani na kolejną kadencję...

  •  

   pokaż komentarz

   W Wenezueli też wierzyli w siłę swojej waluty.

   @koinwolet: ja nie twierdzę ze waluta będzie stabilna i osłabienia nie będzie. Twierdzę tylko że to na pewno nie jest plan rządu ani jakiś spisek na osłabienie wartości 500+ jak wspomniał OP. Jak już słusznie przytoczyłeś przykład Wenezueli tego typu wydarzenia powodują masowe zamieszki, rewolucje i wojny domowe. Który normalny rząd by miał taki "plan"?

  •  

   pokaż komentarz

   Ten rząd robi co chce. Już powinni wisieć, czy przynajmniej być wywiezieni na taczkach (...)

   @Sawa_N_marS: a gdzie tam, gospodarka w gazie a głównym beneficjentem 500+ i socjalu są niziny społeczne które w dupie mają długoterminowe skutki makroekonomiczne.

   To kto ma złapać za widły, lekarze i przedsiębiorcy?

  •  

   pokaż komentarz

   A w Polsce żeby relatywna wartość 500+ spadła powiedzmy o połowę musielibyśmy mieć euro po 8 zł, dolara po 6.50 a paliwo po 8-9 zł za litr.

   @vasco_da_gama: zapiszę sobie gdzieś ten Twój komentarz i przypomnę się, za jakiś niedługi czas ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mar111cin: ponownie, nie twierdzę że euro nie będzie po 8 zł, ba jeżeli minimalna wzrośnie do 4k to szansa na to jest całkiem spora.

   Twierdzę tylko że to NIE JEST plan rządu :)

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet ciekawe jak jeszcze do tego odnosi się ewentualny plan wprowadzenia nas w euro, może to już jest przesądzone że wejdziemy w euro i dlatego sztucznie pompuja minimalną żeby nie wyszło że po wejściu do strefy ludzie będą zarabiać po 500EU ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet:

   3. Rząd dowali samorządom gdzie władzy ma najmniej. Przecież jak sprzątaczka będzie zarabiała 2k na rękę to jakiś specjalista lub referent będzie musiał mieć odpowiednio więcej. Nauczyciele w szkołach tak samo. Dziwne by było gdyby początkujący nauczyciel miał tyle co woźny. To będzie bolesne dla dużych miast.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: Jest jeszcze trzeci powód. Płaca minimalna to często oficjalna część pensji, natomiast dodatkowo idzie część pod stołem. Podwyżka płacy minimalnej to zwykle obniżka tej drugiej cześci tak, że sumaryczna pensja po zmianie pozostaje taka sama. Ale w ten sposób zwiększa się opodatkowana część dochodu i o to chodzi :)

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet 1 wymuszenie inwestycji w automatyzację i zmian organizacyjnych podnoszących wydajność
   2 ucieczka z pułapki średniego rozwoju

   A ZUS mają powiązać z dochodem

  •  

   pokaż komentarz

   @tragediusz: dolary euro czy złoto kupić ?

  •  

   pokaż komentarz

   @DorodnyTucznik Ale nadal lepiej mieć 500 złotych w kieszeni niż nie mieć

  •  

   pokaż komentarz

   @vasco_da_gama: Ch*ja, a nie rząd by pogonili. Powstało by 20 tematów na vikop.ru 40 memów, a każdy objaw sprzeciwu miałby przyklejana łatkę KODziarzy lub LGBT. Mieliśmy komunę to wszyscy mówili, że jak tamto pokolenie umrze to będzie super. Mamy teraz nowe młode pokolenie beneficjentów 500+, które w dupie ma służbę zdrowia - bo z niej na ten moment korzystają w okrojonym stopniu. Nie przejmują się czymś takim jak wartość pieniądza bo tankują zawsze za 50 zł. Niestety wykształciliśmy jako społeczeństwo pokolenie debili, magistrów z dyplomem "na raty". Dlaczego furorę robią gówno studia i szkoły policealne? Ludzie, którzy osiągnęli coś lub mają wiedzę odpowiednią do sprawnego rządzenia krajem są zabijani w partiach w zarodku. Wszelkie inicjatywy skierowane w "klasę średnią" albo faktycznie ulżenie społeczeństwu (patrz kwota wolna od podatku) również są deptane, gniecione i wyrzucane na sejmowy śmietnik. Każda złotówka wydana przez rząd ma do nich wrócić w postaci głosu. Na ten moment PiS zarządzany jest jak prywatna firma Kaczyńskiego, a ich przychodami są głosy wyborców.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet Ja myślę że jak ktoś jest w polityce wystarczająco wysoko to ma gdzieś co się będzie w kraju działo czy też na emeryturze. Bezkarność i brak odpowiedzialności bo "ustawa nie dotyczy tych a tych" plus immunitet. A w ostateczności kasę mam to zmykam w ciepłe kraje i niech się tutaj dzieje co chce, nie mój problem, nie mój kurnik.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: Guma do zucia kosztuje jakies 3 PLN. Jestem przekonany, ze za kilka miesiecy (w styczniu, lutym) bedzie kosztowala podobnie. Może 3.50. Skąd wy te pomysly bierzecie?

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet mało który wyborca PiSu pomyśli jakie efekty przyniesie wzrost minimalnej - większe podatki i większy wpływ do ZUS. Typowy wyznawca PiSu myśli że będzie miał więcej a prawda jest inna.

  •  

   pokaż komentarz

   @vasco_da_gama: serio uwazasz ze ludzie w polsce by pogonili rzad widlami ? przeciez p0laczki to jest tepy narod, ktory nic nie jest w stanie zrobic ani wyjsc na ulice. Pisze to serio, bez zlosci. Nikt nigdzie nie wyjdzie, bo taka nasza mentalnosc, ze jak jestes dymany to co masz z tym robic? nic, bo to niewiele zmieni

  •  

   pokaż komentarz

   @Sawa_N_marS: co z tego, że robi co chce? Maja swojego prezydenta, maja wiekszosc w sejmie, wybory do EU tez wygrali. Ludzie demokratycznie ich wybierają, więc robią to, co ludziom obiecali. Gdyby każdy rząd miałby być ganiany za to, że jakiś Kowalski się z nimi nie zgadza, to doszlibyśmy do anarchii.

   W Wenezueli też wierzyli w siłę swojej waluty.

   @koinwolet: Polska a Wenezuela to dwa inne tematy. Scenariusz Wenezueli nam nie grozi, chyba, że w tym czasie UE by się rozpadła. W przypadku kryzysu finansowego jakiegokolwiek państwa w UE, realny jest scenariusz grecki, gdzie pompowane są kolejne pożyczki, by ustabilizować gospodarkę. Jak widać w Grecji nie było spektakularnego upadku.

  •  

   pokaż komentarz

   @arysto2011: guma to był przykład i to mocno podkręcony ale dla zobrazowania podam inny, chleb gdzie dochodzi czynnik ekstra i robi się jeszcze ciekawiej. Rolnik sprzedaje zboże do młyna a w młynie wszyscy na minimalnej. Skoro minimalna do góry no to cena usługi też. Mąka trafia do piekarni gdzie historia się powtarza i znowu cena do góry. Kierowcy co ten chleb i mąkę wiozą tez na minimalnej więc też dokładają kolejne obciążenie. Na koniec wracamy do początku gdzie rolnik miał rok jak każdy czyli klęska suszy i cena też do góry. Finalnie każdy dołożył po trochę ale chleb na półce (pani w sklepie też na minimalnej?) z 3 pln skoczył do 4.5 (wzrost oczywiście rozłożony w czasie dłuższym lub krótszym).

  •  

   pokaż komentarz

   @qwerty54321: tak na prawdę to nikt nie jest w stanie powiedzieć co się wydarzy na pewno ale można przypuszczać wiele wydarzeń, głównie mało przyjemnych. Fajnie by bylo jak by elektorat PiS chociaż się zastanowił co to może zmienić i skąd się biorą te dodatkowe pieniądze a dopiero potem podejmował decyzję gdzie postawić krzyżyk

  •  

   pokaż komentarz

   Guma do zucia kosztuje jakies 3 PLN. Jestem przekonany, ze za kilka miesiecy (w styczniu, lutym) bedzie kosztowala podobnie. Może 3.50. Skąd wy te pomysly bierzecie?

   @arysto2011: dalej niż do stycznia nie wybiegasz myślami co? Oczywiśćie że przesadzają z tym 8pln. Ale marże w handlu bedą musiały sporo wzrosnąć aby pokryć te minimalne płace w h@$ opodatkowane. ....a po bób, maliny następnego roku będziesz przychodził na stragan z wnioskiem kredytowym... A Ukraińcy będą się cieszyć że mają 1k euro wypłaty w zachodnim kraju bo oni pracują w rolnictwie.

  •  

   pokaż komentarz

   Na jakiej zasadzie podnosi się pensje minimalną? Do wróżki się chodzi o wysokość czy czyta z gwiazd?

   @4x80: W Polsce idioci z rządu PiS zastanawiają się jaka wartość pasuje im do propagandy sukcesu i tą wartość ustalaja jako minimalną pensję.

   Czegoś jeszcze nie rozumiesz, pisowskie zero?

  •  

   pokaż komentarz

   guma to był przykład i to mocno podkręcony ale dla zobrazowania podam inny, chleb gdzie dochodzi czynnik ekstra i robi się jeszcze ciekawiej. Rolnik sprzedaje zboże do młyna a w młynie wszyscy na minimalnej. Skoro minimalna do góry no to cena usługi też. Mąka trafia do piekarni gdzie historia się powtarza i znowu cena do góry. Kierowcy co ten chleb i mąkę wiozą tez na minimalnej więc też dokładają kolejne obciążenie. Na koniec wracamy do początku gdzie rolnik miał rok jak każdy czyli klęska suszy i cena też do góry. Finalnie każdy dołożył po trochę ale chleb na półce (pani w sklepie też na minimalnej?) z 3 pln skoczył do 4.5 (wzrost oczywiście rozłożony w czasie dłuższym lub krótszym).

   @bezloginananana: najciekwasze w tym jest to że wyborcy pisu też dostaną po dupie( ͡° ͜ʖ ͡°) Emeryci i renciści z rentami 1-1,5k kupujący w zasadzie tylko jedzienie + leki. Rewaloryzacji nie dostaną, bo lokomotywy staniały a o 13 czy 14 można łatwo zapomnieć. Ukryta inflacja to cudne narzędzie w rękach tych debili

  •  

   pokaż komentarz

   1 wymuszenie inwestycji w automatyzację

   @to_po_prostu_ja: Wymuś se automatyzacje obsługi własnej baby. To jest pobożne życzenie bo jak automatyzacja jest racjonalna to się po prostu w nią inwestuje i... zwalnia ludzi zastąpionych automatami.

  •  

   pokaż komentarz

   @ameliniummm: A Co to ma wspólnego z dyskusją? OP napisał, że za kilka miesięcy guma będzie kosztować 500 PLN, a ja uważam, że to bzdury. Wiem czym jest hiperbola,ale skoro chce dyskutować na argumenty to powinien lepiej dobierać przykłady.

  •  

   pokaż komentarz

   @bezloginananana PiS gra w Sims na obywatelach. Wymuszaniem wyższych zarobków działa podobnie jak drukowanie pieniędzy. Pieniądz traci na wartości. Oszczędności obywateli stracą, ciekawe jak kredyty. Pewnie wzrośnie oprocentowanie. A sami obywatele obudzą się ile będą warte ich złotówki jak wyjadą za granicę i zobaczą kurs.

  •  

   pokaż komentarz

   z ta guma to trochę przesadziłeś, ale już teraz za 500 zł można kupić mniej niż na początku tego programu.

   @DorodnyTucznik: dobrze że nie więcej, bo deflacja wcale nie jest taka fajna.

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzie by pogonili rząd

   @vasco_da_gama: w Polsce buhahahaha, ludzie ich wybierają i popierają. Czym pogonimy rząd skoro społeczeństwo jest rozbrojone? kredą?

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: To się zrobi kolejną kiełbasę - teraz 1000 zł na każde dziecko! Ciul, że będzie mniej warte niż stare 500. Kowalski łyknie.

  •  

   pokaż komentarz

   @arysto2011: oni biorą te pomysły z podstawowej wiedzy ekonomicznej, ty tego nie wiesz bo widać naukę zakończyłeś po podstawówce innego wytłumaczenia na twój elementarny brak wiedzy nie mam. Guma to zwyczajnie wyolbrzymiony przykład choć patrząc na Wenezuelę realny.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: No oczywiście. Większa płaca minimalna = większe wpływy z podatków ( ZUS, PIT)

  •  

   pokaż komentarz

   najpierw do 2600 a potem do 4000 na rękę
   @koinwolet czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem? 2600 brutto!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @to_po_prostu_ja:

   1 wymuszenie inwestycji w automatyzację i zmian organizacyjnych podnoszących wydajność

   Oczywiście. Inwestycje w automatyzację wzrosną. Ale zrobią to głównie bogate niemieckie wielkie koncerny. I to one na tym zyskają. Małe polskie firmy po prostu upadną. Tyle będzie z waszej "ucieczki z pułapki średniego wzrostu".

  •  

   pokaż komentarz

   @Marian_Koniuszko: pisałem ten komentarz na szybko. Nie wiem czemu użyłem sformułowania "na rękę". Przepraszam za wprowadzenie w błąd w tej kwestii. Mimo wszystko nie zmienia to sensu mojego komentarza.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet spoko. Tylko brutto 2600 zl to jest jednak nadal poniżej 2k, dokładnie 1870 zł na rękę, więc trochę więcej niż obecne 1630 zl. Pracodawcy w konsultacjach proponowali 2450 brutto z obecnych 2250 brutto. Morawiecki podbił tę kwotę do 2600 brutto.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: pierdu, pierdu, w Niemczech są takie same ceny żywności a elektronika i chemia są dużo tańsze, ciekawe jak mogą wzrosnąć ceny? będziemy do Niemiec jeździć po tańsza żywność? Droższa w DE może być jedynie żywność ta o dużo większej jakości bo Niemiec już nie chce jeść parówek i byle czego, reszta jest w tych samych cenach.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: Ja mam taką teorię. Skoro zwiększenie płacy minimalnej spowoduje wg. wykopowych ekspertów inflację i 1 Euro = 8 Cbl to obniżenie płacy minimalnej spowoduje deflację i 1 Cbl = 8 Euro. FUKIN ECONOMY GENIUS!(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) Ale to i tak na jedno wychodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: Dobrze kombinujesz. Ale przez ten krótki okres będzie się żyło plebsowi lepiej. Dalsza perspektywa jest dla nich abstrakcją.

  •  

   pokaż komentarz

   @DorodnyTucznik: Zależy chyba czego mniej. PLN w stosunku do euro czy USD nie spadł. Wydaje mi się że ta narracja wykopowa o strasznej inflacji większej niż "oficjalna" to bullshit.

  •  

   pokaż komentarz

   Już za parę miesięcy za 500 zł, będzie można sobie kupić co najwyżej gumę do żucia.

   @koinwolet:

   Wykop ujada, karawana jedzie dalej!!!
   Poczekamy te kurła parę miesięcy i wyjdzie, że nic się nie dzieje - zresztą ujadacie tak od kilku lat na wypoku,
   że Wenezuela, że inflacja, a tymczasem w Polsce jest coraz lepiej. Ujadajcie, tyle wam zostało towarzysze.

   Janusze byznesu, Janusze ekonomii.

   źródło: 100noga.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: podniesienie płacy minimalnej ma na celu zlikwidowanie szarej strefy gdzie gość na papierze zarabia 2200 a dostaje 3tys. No umówmy się że dzisiaj za minimalną nie da się żyć i sami to przyznawaliscie. Rząd o tym wie i wie też że przedsiębiorcę stać na takie koszty bo już teraz je płaci. W Warszawie osoby zarabiające mniej niż 4 tys to zazwyczaj ludzie którzy mają swoje mieszkanie po rodzicach albo żyją na socjalu i pracują na czarno albo studenci którzy łapią się wszystkiego .

  •  

   pokaż komentarz

   @bezloginananana oni wiedzą skąd się biorą te pieniądze. Zabrali złodziejom i bogaczom. Mam w robocie takich geniuszy co sądzą, że im nic nie zabierają, oni tylko dostają.

  •  

   pokaż komentarz

   @ntdc: wklejasz stonogę ktory właśnie jechał za głosowanie na tą "karawane" xD

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: Dokładnie kolego to ciche wygaszanie wszystkich plusów, na następne wybory ogłoszą 1000+ że 500 już mało a lud głupi uwierzy ( ͡° ͜ʖ ͡°) a to 1000 wtedy będzie warte obecne 500zł czyli dadzą dwa razy to samo.. ale ludzie będą myśleć ze rząd po raz drugi im dał kase

  •  

   pokaż komentarz

   @hajluje: Wyjdź w Berlinie na piwo do pubu a potem pójdź na dyskotekę. Na koniec wróć jak człowiek taxowka do domu. Zrob to samo w Polsce i porównaj rachunki.

  •  

   pokaż komentarz

   @vasco_da_gama: będzie spadać wartość pieniądza w takim sensie, że ceny wielu rzeczy pójdą do góry bo wzrosną koszty pracy. A więc za te same pieniądze kupisz mniej. Wartość do dolara i euro pewnie będzie bez większych zmian.

  •  

   pokaż komentarz

   Zmniejszenie wartości pieniądza i tym samym wygaszenie programu 500 plus. Już za parę miesięcy za 500 zł, będzie można sobie kupić co najwyżej gumę do żucia.

   @koinwolet:

   Jak takie coś nastanie to gwarantuję że cała "partia" robi ewakuację za granicę Unii Europejskiej, na pewno mają swoje prywatne rezerwy w jakimś bezpiecznym banku.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet jeszcze jedno. De facto wiele osób zatrudnionych za najniższą dostaje premię pod stołem. W ten sposób rządzący opodatkują tę część wynagrodzenia, więc pracownik w takiej sytuacji i tak dostanie mniej niż dotychczas

  •  

   pokaż komentarz

   wątpię żeby ktoś to celowo robił. W takie coś może się bawić USA ze swoim dolarem którego spadku wartości nikt nie zauważy.

   A w Polsce żeby relatywna wartość 500+ spadła powiedzmy o połowę musielibyśmy mieć euro po 8 zł, dolara po 6.50 a paliwo po 8-9 zł za litr.

   Ludzie by pogonili rząd który do tego dopuścił na widłach, od 5 lat EUR nie spadło poniżej 4zł ani nie wzrosło ponad 4.50 zł, "eur to ok 4zł" wrosło już w naszą świadomość tak mocno że nikt niespostrzeżenie nie zdewaluuje waluty dwukrotnie

   @vasco_da_gama: Nie pogonią. Posiedź sobie na PISowskich grupkach na fb, zobacz jak "myśli" ten tępy motłoch. To nawet nie są ludzie, tylko gąbki na propagandę. W TVP powiedzą że drogie Euro to wina UE i załatwione. Jak już wrócisz z onkologii to będziesz miał odmieniony światopogląd.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: Nie zapominaj, że sztucznie wymuszone wyższe pensje to też wyższe wpływy do budżetu państwa - wiadomo kto o kogo zadbał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: 3. Wyjazd do pracy za granice stanie sie nie oplacalny

  •  

   pokaż komentarz

   @Lubieruchac: wręcz przeciwnie. Przy bezwartościowej złotówce, bardziej będzie opłacało się zarabiać w każdej innej walucie.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: przeciez wartosc zlotego nie spadnie az tak.. ceny wzrosna bo trzeba bedzie zaplacic cieciowi 4k zamiast 2k

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: 3. wygaszenie Twoich oszczednosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lubieruchac:
   4k brutto to koszt pracodawcy na poziomie 5k. (Po doliczeniu składek po stronie pracodawcy).
   Dla porównania 2k to koszt 2300. Więc różnica jest olbrzymia.
   Dodatkowo, wzrosną pensję najgorzej zarabiających, więc będzie trzeba podnieść pensje tych lepiej zarabiających. (W końcu ceny wzrosną).

   Więc ogólnie wszyscy będą chcieli więcej zarabiać a pracodawcy odpowiednio to sobie zrekompensują. (Ci którzy nie zbankrutują).
   Duża liczba bankructw, spowoduje mniejszą konkurencję na rynku i jeszcze większy wzrost cen.

   Przy okazji nikt nie pomyśli o tym, że próg podatkowy od wielu lat stoi w miejscu. Więc wielu lepiej zarabiających wpadnie w ten próg i efektywnie będzie płacić jeszcze wyższe podatki. W takim scenariuszu, to oczywiste, że ci lepiej wykwalifikowani będą uciekać za granicę.

  •  

   pokaż komentarz

   @bezloginananana: @Lubieruchac:
   Zresztą, skalę problemu najlepiej wyjaśnił @bezloginananana we wcześniejszym komentarzu :

   guma to był przykład i to mocno podkręcony ale dla zobrazowania podam inny, chleb gdzie dochodzi czynnik ekstra i robi się jeszcze ciekawiej. Rolnik sprzedaje zboże do młyna a w młynie wszyscy na minimalnej. Skoro minimalna do góry no to cena usługi też. Mąka trafia do piekarni gdzie historia się powtarza i znowu cena do góry. Kierowcy co ten chleb i mąkę wiozą tez na minimalnej więc też dokładają kolejne obciążenie. Na koniec wracamy do początku gdzie rolnik miał rok jak każdy czyli klęska suszy i cena też do góry. Finalnie każdy dołożył po trochę ale chleb na półce (pani w sklepie też na minimalnej?) z 3 pln skoczył do 4.5 (wzrost oczywiście rozłożony w czasie dłuższym lub krótszym).
   .

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: a moze poprostu chca troszke nadgonic europe. poza tym najnizsza to czesto bywa tylko na umowie a pracodawcy i tak placa wiecej pod stolem i czas juz zeby to sie zmienilo. pomijam ze placenie pod stolem to okradanie panstwa bo nic mi do tego ale skoro i tak realne place sa wyzsze to czemu pracownik ma byc okradany ze skladek? bardzo dobrze ze to sie dzieje bo to i tak nadal bedzie to mniej niz 3tys na reke. druga sprawa ze kazdy widzi chyba odplyw mlodych ludzi na zachod i zeby to zatrzymac to pensja musi rosnac. to i tak kropla w morzu bo potrzeba jest wyzsza wolna kwota od podatku i dodatki dla najmniej zarabiajacych ale od czegos trzeba zaczac.

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi: Pensja musi rosnąć ale robienie tego za pomocą ustawy to poroniony i nieskuteczny pomysł. Niby liczby będą większe tylko ludzie jakby zbiednieją. To trochę tak, jakbyś chciał zrobić z Polski potęgę gospodarczą i napisał ustawę, że polskie PKB na głowę musi być nie mniejszy niż niemiecki. Dlaczego nikt takiej ustawy nie napisze? Przecież to brzmi nawet ładniej niż pensja minimalna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: teraz to juz jakies science fiction zapodales na poparcie w sumie nie wiem czego. ale dobrze ze zgadzamy sie ze minimalna musi rosnac. fajnie gdybys jednak odniosl sie do tego co ja pisalem konkretnie jesli masz ochote odpisac

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi:
   No dobrze. To może po kolei:

   a moze poprostu chca troszke nadgonic europe.
   To dlaczego by nie ustawić minimalnej na poziomie 20 000? Od razu byśmy ją przegonili.

   poza tym najnizsza to czesto bywa tylko na umowie a pracodawcy i tak placa wiecej pod stolem

   Tutaj zmieni się tyle, że część pracodawców zbankrutuje. Cześć pracowników straci pracę. Cześć wyląduje na umowach śmieciowych lub w szarej strefie całkowicie. A ci szczęściarze, którzy dostaną te 4 koła będą mogli za nie kupić mniej niż teraz za 2 koła.

   pomijam ze placenie pod stolem to okradanie panstwa
   Tutaj wchodzimy w tematy etyczne. Pewnie każdy patrzy na to inaczej. Pytanie, na ile moralne jest gnębienie obywateli nadmiernym uciskiem fiskalnym.
   Czy państwo ma prawo odbierać jednym, żeby dawać swoim.
   Pytanie, czy w niektórych państwach, taka postawa nie jest jedynie obroną przed płaceniem haraczu.

   czemu pracownik ma byc okradany ze skladek
   Jeśli pracownik obecnie pracuje w ten sposób, to znaczy, że taka umowa mu odpowiada i się na nią zgadza. W przeciwnym razie, przecież by nie pracował. Pracodawca mógłby mu pewnie dawać wyższą pensję na umowę o pracę, ale wtedy pracownik miałby mniej na rękę, bo musiałby finansować ZUS. Taki układ jest często na rękę obu stronom. Więc nikt nie jest okradany.

   . druga sprawa ze kazdy widzi chyba odplyw mlodych ludzi na zachod i zeby to zatrzymac to pensja musi rosnac

   Wysoka pensja minimalna tylko to pogłębi, bo zwiększy bezrobocie. Spowoduje wzrost cen. Jednocześnie osłabi konkurencyjność naszej gospodarki.

   to i tak kropla w morzu bo potrzeba jest wyzsza wolna kwota od podatku i dodatki dla najmniej zarabiajacych ale od czegos trzeba zaczac.

   A możeby tak zacząć od likwidacji podatku dochodowego?

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi:
   Dodam jeszcze, że jak już ktoś wyżej zauważył. Tak wysoka pensja minimalna, na pewno w jakiś sposób podniesie ceny. Tego się nie uniknie. Jednocześnie emerytury raczej nie będą rosnąć. Tym samym skazujemy obecnych emerytów na straszną nędzę. (Mimo, że ich obecna sytuacja i tak nie jest teraz najlepsza).

   Ponadto, odnośnie emigracji. Podniesienie pensji minimalnej w gwałtowny sposób, bardzo mocno uderzy w kontaktorów będących na jednoosobowych działalnościach gospodarczych. (Wzrosną ich składki ZUS) Dużo jest takich osób w branży IT. To bardzo wartościowi ludzie, dzięki którym Polska miałaby szansę uniknąć tej mitycznej pułapki średniego wzrostu. Dodatkowo, Ci ludzie bardzo dobrze mówią po angielsku. Dla nich przeniesienie się z Warszawy do Berlina, to raczej nie jest aż takie wyzwanie. Wolałbym, żeby nasz kraj raczej ich zachęcał do pozostania.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: z tym 20kola znow jakies s-f. zbankrutuja jedynie Ci ktorzy sa wyzyskiwaczami wiec dobrze ze tak sie stanie. choc efekt bedzie taki ze nikt nie zbankrutuje bo gospodarka ma sie dobrze i wszedzie brak ludzi do pracy a nie na odwrot. kolejny super argument ze ktos bierze hajs pod stolem bo mu odpowiada. nie to tak nie jest godza sie na to bo nie maja wyjscia ani alternatywy bo gdzie indziej bedzie to samo albo gorzej i po to wlasnie trzeba miedzy innymi podniesc najnizsza krajowa. zadnego bezrobocia nie ma i nie bedzie. nie pracuja jedynie ci ktorzy nie chca pracowac a ceny i tak caly czas rosna i jakiegos duzego przeskoku nie bedzie bo my i tak juz mamy ceny europejskie od dawien dawna. z tym podatkiem dochodowym to juz kolejny raz s-f. fajnie ze niby cos tam probujesz argumentowac ale to nijak ma sie do rzeczywistosci.

   co do samych emerytur to nikt nie wie jak to bedzie wygladac. w przyszlosci moze stac sie tak ze zniosa podatki z emerytur ale to argument zaden bo w tym temacie nie ma zadnych jeszcze glosow.
   co do ostatniego akapitu to sam nie wiem co ja czytam bo stwierdzasz ze podniesienie najnizszej krajowej zmusi ludzi z sektora IT do wyjazdu. szkoda ze nie widzisz ze tak niska najnizsza wypchnela juz ludnosc w milionach ale ze pewnie jestes w takiej sytuacji jak wyzej opisujesz to martwi cie jedynie twoj tylek na dzialalnosci. brak w tym logiki ale spoko rozumiem kontent tyle tylko ze jednoosobowe dzialalnosci nie tworza miejsc pracy wiec dla mnie poza tematem.

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi: > tym 20kolo znow jakies s-f.
   W tym rzecz, że 4 tys to też jest sf. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   . zbankrutuja jedynie Ci ktorzy sa wyzyskiwaczami

   Nie wiem skąd takie założenie. Może zakładasz, że bozia obroni tych uczciwych. Albo wierzysz w jakąś karmę czy coś z tych rzeczy. Nie moja sprawa.

   ze nikt nie zbankrutuje bo gospodarka ma sie dobrze i wszedzie brak ludzi do pracy a nie na odwrot.

   Skoro jest tak dobrze. To dlaczego ludzie godzą się pracować za mniej niż 4k. Przecież mogliby rzucić pracę. Pracodawcy gonili by ich i prosimy żeby wrócili.

   . nie to tak nie jest godza sie na to bo nie maja wyjscia ani alternatywy bo gdzie indziej bedzie to samo albo gorzej

   Jak to, przecież

   gospodarka ma sie dobrze i wszedzie brak ludzi do pracy a nie na odwrot.

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi:

   > Do samych emerytur to nikt nie wiem jak to bedzie wygladac. w przyszlosci moze stac sie tak ze zniosa podatki z emerytur ale to argument zaden bo w tym temacie nie ma zadnych jeszcze glosow.

   Nie ma głosów, więc należy zakładać, że nic się nie zmieni. A gdyby chcieli podnieść wysokość emerytur, to budżet by tego nie wytrzymał.

   nie widzisz ze tak niska najnizsza wypchenla juz ludnosc w milionach

   To nie niska najniższa wypchnęła tylko:
   - niska wartość nabywcza pieniądza
   - niska pensja Netto.
   - wysokie podatki i składki ZUS
   - socjalizm
   - komunizm

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: 4tys to zadne sf tylko rzeczywistosc i nie pojmuje czemu tego nie dostrzegasz skoro tak sie stanie. nie wiem czy wiesz ale to nadal tylko 2850 na reke.

   co do bakructwa to zakladam ze nikt nie zbankrutuje bo wyciales kawalek i to bylo w odpowiedzi na Twoj wpis a nie moja mysl jakoby nie trzeb by brac zupelnie tego pod uwage.

   godza sie bo tak jak pisalem nie maja alternatyw i taka jest najnizsza krajowa. na calym swiecie najwiecej ludzi pracuje za najnizsza tylko w jednym kraju za to da sie zyc w innych nie. i to kolejny raz dodam wlasnie dlatego najnizsza musi wzrosnac. nikt nie moze zmusic ich bez ustawy zeby placili wiecej. slyszlaes chocby zeby na zachodzie ktos gdzies dostawal czesc wyplaty pod stolem?

   co do ostatniego to kolego nie wiem ale wydaje mi sie ze albo jestes mocno nie kumaty albo jestes ignorantem trollem. bo gospodarka ma sie dobrze ale najnizsza to smiech na sali i nie chce mi sie pisac kolejny raz tego samego dlaczego musi wzrosnac i czemu placa tak malo pracodawcy itp ale ostanie dwa akapity to wlasnie sam sobie odpowiadasz czemu musi stac sie to o czym dyskutujemy

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi:

   tylko ze jednoosobowe dzialalnosci nie tworza miejsc pracy faktycznych wiec dla mnie poza tematem

   Problem w tym, że Ci specjaliści na kontaktach często posiadają olbrzymią wiedzę. Bez takich ludzi długo będziemy krajem specjalizującym się tylko w skręcaniu długopisów.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: jesli jest tak jak piszesz ze maja olbrzymia wiedze to zapewniam ze nie maja sie oni o co martwic bo specjalisci z wyksztalceniem zawsze sa w cenie a tym bardziej w obecnych czasach cyfryzacji ludzie z dziedziny IT

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi:

   bo gospodarka ma sie dobrze
   Ma się dobrze, bo dopiero od paru lat rządzą komuniści. Za Gierka też było dobrze.
   Zapowiada się, że pis wygra wybory, więc mamy to szczęście, że historia pokarze kto miał rację. Poczekajmy parę lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: tutaj juz zaczynasz dyskutowac chyba sam ze soba.
   dla mnie nie ma znaczenia kto rzadzi ani kto rzadzil kiedys tzn nazwa partii czy poglady. mnie intersuje jedynie to jakie rzad stwarza realne warunki do zycia codziennego.

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi:

   jesli jest tak jak piszesz ze maja olbrzymia wiedze to zapewniam ze nie maja sie oni o co martwic bo specjalisci z wyksztalceniem zawsze sa w cenie a tym bardziej w obecnych czasach cyfryzacji ludzie z dziedziny IT

   Pytanie, czy będzie im się chciało żyć w kraju, w którym przekraczają próg podatkowy zarabiając niewiele ponad dwukrotność minimalnej i płacąc wysoką daninę na ZUS.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: "Pytanie, czy będzie im się chciało żyć w kraju, w którym przekraczają próg podatkowy zarabiając niewiele ponad dwukrotność minimalnej i płacąc wysoką daninę na ZUS."

   zabawne jest ze stawiasz wyzej mala grupe ludzi ponad wiekszosc narodu... spytaj jak sie zyje tym na najnizszej i czy im sie oplaca albo spytaj sie tych co emigrowali i nadal to robia...

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi:
   > tutaj juz zaczynasz dyskutowac chyba sam ze soba.
   dla mnie nie ma znaczenia kto rzadzi ani kto rzadzil kiedys tzn nazwa partii czy poglady. mnie intersuje jedynie to jakie rzad stwarza realne warunki do zycia codziennego.

   Rzecz w tym, że inaczej oceniamy efekty płacy minimalnej. W Twoim wyobrażeniu, pracodawca, nagle wyciągnie oszczędności swojego życia i zacznie płacić swoim pracownikom 4000. Weźmie koszty na siebie.
   W moim wyobrażeniu, pracodawcy po prostu przesuną ten koszt na klientów. Tym samym ceny wzrosną w takim samym albo i większym stopniu niż płaca minimalna. 4000 tysiące wygląda ładnie. Ale polacy kiedyś zarabiali miliony i wcale lepiej im się nie żyło. Owszem Polacy powinni zarabiać więcej. Ale to powinien być efekt presji ze strony konkurencji na rynku pracy. Wynik ewolucji a nie rewolucji.

  •  

   pokaż komentarz

   Rzecz w tym, że inaczej oceniamy efekty płacy minimalnej. W Twoim wyobrażeniu, pracodawca, nagle wyciągnie oszczędności swojego życia i zacznie płacić swoim pracownikom 4000. Weźmie koszty na siebie.
   W moim wyobrażeniu, pracodawcy po prostu przesuną ten koszt na klientów. Tym samym ceny wzrosną w takim samym albo i większym stopniu niż płaca minimalna. 4000 tysiące wygląda ładnie. Ale polacy kiedyś zarabiali miliony i wcale lepiej im się nie żyło. Owszem Polacy powinni zarabiać więcej. Ale to powinien być efekt presji ze strony konkurencji na rynku pracy. Wynik ewolucji a nie rewolucji.


   @koinwolet: widzisz realia sa takie ze sa zmowy a nie konkurencja i to wie kazdy kto choc troche liznal rynku pracy w tych najnizszych sektorach. efekt jest taki ze pracodawca troche podniesie ceny a troche mniej zarobi a raczej przestanie okradac pracownika ze skladek i ciut wiecej dostanie tez do reki co choc torche polepszy warunki zycia ludzi na najnizszej. co do samych cen juz pisalem tak troszke wzrosna. kiedys to kiedys ja pamietam pamietam czasy nie milionow a pensji 600 zl netto bo taka byla najnizsza. zrozum ze sami z siebie pracodawcy nigdy w zycu nie zaczna placic wiecej przynajmniej nie w tych sektorach gdzie obowiazuje najnizsza bo tak dziala ten swiat i przyjmij to w koncu do swiadomosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi: NIe stawiam jednej grupy, ponad drugą. Uważam, że ta grupa jest istotna, bo ciągnie resztę do przodu. To, że Niemcy są bogatsze, to nie jest tak, że Niemcy pracują lepiej na tych samych stanowiskach. Albo, że ktoś im kazał zarabiać więcej ustawą. Oni mają po prostu między innymi więcej dobrze wykwalifikowanych pracowników i specjalistów. To dzięki temu są zdecydowanie bardziej innowacyjni. I to dzięki temu Ci mniej wykwalifikowani mogą zarabiać w Niemczech trochę więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   NIe stawiam jednej grupy, ponad drugą. Uważam, że ta grupa jest istotna, bo ciągnie resztę do przodu. To, że Niemcy są bogatsze, to nie jest tak, że Niemcy pracują lepiej na tych samych stanowiskach. Albo, że ktoś im kazał zarabiać więcej ustawą. Oni mają po prostu między innymi więcej dobrze wykwalifikowanych pracowników i specjalistów. To dzięki temu są zdecydowanie bardziej innowacyjni. I to dzięki temu Ci mniej wykwalifikowani mogą zarabiać w Niemczech trochę więcej.

   @koinwolet: to brzmi tak jakby sektor IT i to tylko ci na jednoosobowej dzialnosci trzymali gospodarke w ryzach. daj pan juz spokoj. co do Niemcow to nie masz zielonego pojecia o czym piszesz kolego ale nie bede zaczynal nowego watku bo to nie ma sensu. zupelnie nie ogarniasz rzeczywistosci i podejrzewam ze przedawkowales chyba TV ;)

  •  

   pokaż komentarz

   widzisz realia sa takie ze sa zmowy a nie konkurencja i to wie kazdy kto choc troche liznal rynku pracy w tych najnizszych sektorach. efekt jest taki ze pracodawca troche podniesie ceny a troche mniej zarobi a raczej przestanie okradac pracownika ze skladek i ciut wiecej dostanie tez do reki co choc torche polepszy warunki zycia ludzi na najnizszej. co do samych cen juz pisalem tak troszke wzrosna.

   Być może masz rację. Być może wzrost cen nie będzie aż tak duży. Być może faktycznie jest wielu Januszy pracodawców i być może paru z nich zacznie po prostu lepiej opłacać pracowników. Być może Ci sami pracodawcy, którzy wcześniej się zmówili, żeby mało płacić, nie zmówi się, żeby znacznie podnieść ceny. Ale spójrzmy na drugą stronę medalu. Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem małej firmy. Masz kilku pracowników. Znasz ich dobrze, więc zależy Ci na tym, żeby mogli u Ciebie pracować. Z drugiej strony, chcesz rozwijać firmę, więc wziąłeś duży kredyt, żeby zakupić nowoczesny sprzęt. Nie masz oszczędności, tylko kredyty, które musisz spłacać bieżącymi zarobkami.
   Nagle wyskakuje premier i mówi, że od jutra masz płacić pracownikom X zł więcej. Co robisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi: > że przedawkowales chyba TV

   Nie ma to jak cięta riposta. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Być może masz rację. Być może wzrost cen nie będzie aż tak duży. Być może faktycznie jest wielu Januszy pracodawców i być może paru z nich zacznie po prostu lepiej opłacać pracowników. Być może Ci sami pracodawcy, którzy wcześniej się zmówili, żeby mało płacić, nie zmówi się, żeby znacznie podnieść ceny. Ale spójrzmy na drugą stronę medalu. Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem małej firmy. Masz kilku pracowników. Znasz ich dobrze, więc zależy Ci na tym, żeby mogli u Ciebie pracować. Z drugiej strony, chcesz rozwijać firmę, więc wziąłeś duży kredyt, żeby zakupić nowoczesny sprzęt. Nie masz oszczędności, tylko kredyty, które musisz spłacać bieżącymi zarobkami.
   Nagle wyskakuje premier i mówi, że od jutra masz płacić pracownikom X zł więcej. Co robisz?


   @koinwolet: skoro masz biznes w ktorym nie zarabiasz bo tak to opisales to ten biznes nie ma sensu. prowadzac biznes nigdy nie mozesz inwestowac calej kasy i musisz byc przygotowany na nieprzewidziane wydatki. poza tym geneza biznesu jest zarobek i tak jak pisalem wlasciciel zwyczajnie troche podniesie ceny za usluge czy produkt a troche dolozy od siebie tzn mniej zarobi i mniej okradnie swoich pracownikow jesi placil i tak im pod stolem

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma to jak cięta riposta. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @koinwolet: szkoda ze nie odnosisz sie do tego co dla Ciebie niewygodne w tej dyskusji. a argumenty Twoje sa tak slabe jak scenariusze w TV stad ten zarcik

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi:

   skoro masz biznes w ktorym nie zarabiasz bo tak to opisales to ten biznes nie ma sensu.
   To zależy. Bo jeśli dopiero co rozkręcasz biznes, to często możesz nie mieć zysku przez bardzo długi czas.

   troche podniesie ceny za usluge czy produkt a troche dolozy od siebie tzn mniej zarobi i mniej okradnie swoich pracownikow

   Nie wiem dlaczego ciągle piszesz o jakimś okradaniu. Rozumiem, że to, że " troche dolozy od siebie" to takie trochę myślenie życzeniowe. Fajnie by było jakby tak robili tylko nie wiem dlaczego mieliby to robić.

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi:

   szkoda ze nie odnosisz sie do tego co dla Ciebie niewygodne w tej dyskusji. a argumenty Twoje sa tak slabe jak scenariusze w TV stad ten zarcik

   Do czego się nie odniosłem. Wskaż mi fragment to się do tego ustosunkuję.

  •  

   pokaż komentarz

   skoro masz biznes w ktorym nie zarabiasz bo tak to opisales to ten biznes nie ma sensu.

   To zależy. Bo jeśli dopiero co rozkręcasz biznes, to często możesz nie mieć zysku przez bardzo długi czas.
   troche podniesie ceny za usluge czy produkt a troche dolozy od siebie tzn mniej zarobi i mniej okradnie swoich pracownikow


   Nie wiem dlaczego ciągle piszesz o jakimś okradaniu. Rozumiem, że to, że " troche dolozy od siebie" to takie trochę myślenie życzeniowe. Fajnie by było jakby tak robili tylko nie wiem dlaczego mieliby to robić.

   @koinwolet: odpowiem na Twoim poziomie to jesli nie zarabiasz to za co zyjesz?

   zadne myslenie zyczeniowe tylko tak to sie odbywa jesli pracownicy dostaaj podwyzkia a co do okradania to placenie pod stolem to jest kradziez panstwo i pracownika

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi:

   placenie pod stolem to jest kradziez panstwo i pracownika
   Ale pracownik też w tym uczestniczy. Właściwie to on okrada Państwo a nie pracodawca. Przecież to on się bogaci i nie opłaca podatku?

  •  

   pokaż komentarz

   Do czego się nie odniosłem. Wskaż mi fragment to się do tego ustosunkuję.

   @koinwolet: do roznych kwestii na przestrzeni dyskusji

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi: Muszę przyznać, że trudno się odnieść do różnych kwestii na przestrzeni dyskusji. Wskaż jedną przykładową. Z przyjemnością się do niej odniosę.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale pracownik też w tym uczestniczy. Właściwie to on okrada Państwo a nie pracodawca. Przecież to on się bogaci i nie opłaca podatku?

   @koinwolet: uczestniczy ale w wiekszosci przypadkow nie z wyboru a jest poniekad przymuszony. pracodawca okrada i pracownika i panstwo bo to on oplaca skladki i kazdy majac do wybpru cala wyplate na umowie vs pod stolem czesc wybralby cala na umowie i nie zaklamuj rzeczywistosci ze jest inaczej. pomijam alimenciarzy i dluznikow

   wiesz zwyczajnie zaczynas zmnie nudzic bo tworzysz juz historie bez znacznia na zasdzie a gdyby tak a gdyby tak... a tematem watku jest tylko i wylacznie podniesie najnizszej krajowej a ty nie majac zadnych sensownych argumnetow brniesz dalej i dalej w sumie nie wiem gdzie

  •  

   pokaż komentarz

   Muszę przyznać, że trudno się odnieść do różnych kwestii na przestrzeni dyskusji. Wskaż jedną przykładową. Z przyjemnością się do niej odniosę.

   @koinwolet: ja nie bede nic Ci wskazywal co Ty dziecko jestes? zwrocilem tylko uwage jak prowadzisz ta dyskusje ze czesto pomijasz dla wlasnej wygody rozne czesci i odnosisz sie tylko do tego na jaki temat wymyslisz jakas historyjke

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi:

   kazdy majac do wybpru cala wyplate na umowie vs pod stolem czesc wybralby cala na umowie

   chcesz mi powiedzieć, że mając do wyboru, 2500 na rękę, a 2500 w postaci składek po stronie przedsiębiorcy i składek po stronie pracownika plus pensja netto (czyli jakieś 1500 na rękę). Wolałbyś 1500 na rękę?

  •  

   pokaż komentarz

   chcesz mi powiedzieć, że mając do wyboru, 2500 na rękę, a 2500 w postaci składek po stronie przedsiębiorcy i składek po stronie pracownika plus pensja netto (czyli jakieś 1500 na rękę). Wolałbyś 1500 na rękę?

   @koinwolet: serio az tak nie kumaty? 4tys brutto vs najnizsza plus 1tys pod stolem bo netto to daje tyle samo. ktore wybierasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi:

   : ja nie bede nic Ci wskazywal co Ty dziecko jestes? zwrocilem tylko uwage jak prowadzisz ta dyskusje ze czesto pomijasz dla wlasnej wygody rozne czesci i odnosisz sie tylko do tego na jaki temat wymyslisz jakas historyjke

   Nic nie wskażesz, bo nic nie pominąłem. Odpowiadałem na to co uznałem za istotne. Ty po prostu nie wiesz jak się już bronić. Jestem zmęczony a jutro praca, więc kończę. Pozdrawiam. Jako temat do przemyśleń, radzę się zastanowić. Gdzie żyje się lepiej. Tam gdzie przez lata był kapitalizm (w Europie zachodniej) czy tam gdzie mieliśmy komunę. Bo płaca minimalna to krok w stronę komunizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: lol i tyle w temacie ja sie nie bronie zwyczajnie uswiadamialem Ci ze podniesienie najnizszej jest sluszne i konieczne nic wiecej. a ty zawalasz dyskusje swoimi fantazjami. niestety jestes odporny na argumnety

  •  

   pokaż komentarz

   @kawalekpodlogi: ale wiesz, że 4 tys brutto to nie wszystkie koszty pracodawcy? W tym przypadku, masz porównanie.
   4 tys brutto To koszt pracodawcy 4800.
   2600 brutto to koszt 3132zł.
   Czyli masz opcje:
   2600 brutto + 1668 na rękę. To daje na rękę: 1887 + 1668 czyli jakieś 3500 na rękę.
   Lub 4000 czyli jakieś 2800 na rękę.

   Rozumiem, że mając wybór 3500 netto a 2800 nettowybrałbyś 2800? :)

  •  

   pokaż komentarz

   ale wiesz, że 4 tys brutto to nie wszystkie koszty pracodawcy? W tym przypadku, masz porównanie.
   4 tys brutto To koszt pracodawcy 4800.
   2600 brutto to koszt 3132zł.
   Czyli masz opcje:
   2600 brutto + 1668 na rękę. To daje na rękę: 1887 + 1668 czyli jakieś 3500 na rękę.
   Lub 4000 czyli jakieś 2800 na rękę.


   Rozumiem, że mając wybór 3500 netto a 2800 nettowybrałbyś 2800? :)

   @koinwolet: oczywisscie ze wiem jakie koszta ponosi pracodawca. zwyczajnie jesli Cie nie stac na pracownika to jestes wyzyskiwaczem i takich miejsc pracy lepiej zeby nie bylo bo to patologia.

   szkoda ze Ty nie rozumiesz ze placenie pod stolem nie powinno miec miejsca jest to zwyczajnie niezgodne z prawem i w cywilizowanych krajach niedopuszczalne pomijajac jakies skrajne przypadki. a mowimy o 40 milionowym narodzie gdzie wiekszosc pracuje na najnizszej plus ewentualnie dodatek pod stolem i takich wyborow jak Ty podajesz zwyczajnie nie ma. ale odnoszac sie jeszcze do tej Twojej fantazji to pomijasz fakt przy 4 brutto masz wieksze skladki ktore ida na Twoja emryture a to tez sie liczy. i tak wybralbym mniejsza kwote netto ale wieksza brutto

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: o co ta gownoburza? 2600brutto to i tak nic w skali calej europy. Pamietam jak ja jako inzynier projektu dla niemieckiej firmy zarabialem 2500 pln na reke, a w Niemczech sprzataczka miala chyba 1300 euro (brutto?). 2600brutto za powiedzmy 160godzin pracy to i tak nie jest nic wielkiego. Obroncy PO, ktorym zalezy by Polska byla "Meksykiem europy" jak zwykle maja problem. Ich program oparty na krytykowaniu bez wlasnych pomyslow.

  •  

   pokaż komentarz

   @free_will:
   Nigdy nie głosowałem i nie zagłosuje za po.
   Problem jest w tym, że ustawą nie zlikwidujesz biedy. A tego typu pomysły, tylko ją pogłębią. Wzrośnie szara strefa. Ludzie pobankrutują.
   Jeśli brakuje Ci teraz wyobraźni i tego nie widzisz to nie martw się. pis wygra wybory, i przekonasz się na własnej skórze do czego prowadzi socjalizm.

  •  

   pokaż komentarz

   potem do 4000 na rękę,

   @koinwolet: chyba przesadziłeś bo to ma być brutto a nie netto

  •  

   pokaż komentarz

   @death070:
   Parę komentarzy wyżej odpowiedziałem na podobną uwagę:

   @Marian_Koniuszko: pisałem ten komentarz na szybko. Nie wiem czemu użyłem sformułowania "na rękę". Przepraszam za wprowadzenie w błąd w tej kwestii. Mimo wszystko nie zmienia to sensu mojego komentarza.

   Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Niestety, nie da się edytować starych wiadomości.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: Przez chwilę byłem przerażony że to na rękę bo to dopiero by tragedia była

 •  

  pokaż komentarz

  Przeciętny pracownik musi zarabiać wiecej bo na coraz mniej go stać, jednak ja bym poszedł inną drogą. Czyli nadaniu zdecydowanie większej wartość dla wypłaty,która otrzymuje na konto. Największym problemem są koszty stałe gdyby je "przeżucić" na firmę dla pracownika i szefa byłoby to idealne rozwiązanie. Może nie jest to rozwiązanie idealne ale na pewno warte rozważenia

  źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   Największym problemem są koszty stałe gdyby je "przeżucić" na firmę dla pracownika i szefa byłoby to idealne rozwiązanie. M

   @a-lexis: o k!$@a, niezły trol XD

  •  

   pokaż komentarz

   @a-lexis: Przerzucenie kosztów na firmę? I co to ma dać, skoro to firma placi pracownikom i ma okreslony na nich budzet. Tak zwane przerzucanie kosztów z pracownika na firmę to mydlenie ludziom oczu, jak widać zbiera solidne żniwo xD

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: ale zobacz dalej jak jest podsumowanie kosztów. to się opłaca dla firmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @a-lexis ja jestem zdania że każdy pracujący powinien być na b2b i sam opłacać wszystkie składki. Dopiero wtedy może imbecyle ekonomiczni przejrzeliby na oczy ile państwo z nas zdziera

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: ale masz wyliczone ze nie podnosisz realnie pensji a koszty idą jako straty. Pracownik dalej zarabia 2000zł i te 2 tysiące pozwalają mu żyć bo ma zapewnione wszelkie podstawy chociażby jak wyżywienie transport czy lekarza.

  •  

   pokaż komentarz

   @a-lexis: Ale co mam przeliczone? Gros Polaków mysli, ze placa brutto to są wszystkie koszty pracodawcy, a to ze pracodawca placi za nich skladki to tylko na plus, bo przeciez hehe oni nie muszą.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: obczaj od 8 minuty wyliczenia masz w 12:55 z pełnymi kosztami.

   źródło: image.prntscr.com

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Dlatego moim marzeniem jest by zmienic prawo w ten sposob aby pracownik na reke dostawal cala kase. Wszystko to co kosztuje pracodawce, a pracodawca nie placilby juz nic wiecej. Pozniej pracownik musialby sam zaplacic za siebie skladki ZUS i podatek. PRacodawca by mu to wyliczal, on tylko musi zlecic przelew. OJ DZIALOBY SIE NA ULICACH.

  •  

   pokaż komentarz

   Wszystko to co kosztuje pracodawce, a pracodawca nie placilby juz nic wiecej. Pozniej pracownik musialby sam zaplacic za siebie skladki ZUS i podatek. PRacodawca by mu to wyliczal, on tylko musi zlecic przelew. OJ DZIALOBY SIE NA ULICACH.

   @verul:Nie nie moj drogi, dlaczego pracodawca mialby za kogos wyliczac skladki/podatek? Niech sami Polacy to robia, jak zobacza ze beda potrzebowac do tego ksiegowych to wk$@$ bedzie jeszcze wiekszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: no i nie odpowiedziałeś, zerknąłeś sobie na tę tabele? Na pewno dałeś mi minusa bo widać ,ze ci się nie spodobało ale dlaczego ten pomysł jest zły. Skoro oboje szef i pracownik maja więcej. Jako jedyny zacząłeś dyskusje dlatego pytam inni się bojo..

  •  

   pokaż komentarz

   @a-lexis: Te wyliczenia ze screenshota nic nie mowia. Wyjasnij o co Ci chodzi to bedizemy mogli dyskutowac.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Już tłumaczę:

   Zobacz każdy z wykopków płacze ze podniesienie minimalnej to łooo panie jaka afera chleb po 40 zł itd. Okey maja troche racji jak najbardziej ale pensje muszą isć do góry bo coraz droższe jest wszystko usługi życie itd. Taki jest fakt wie ,zę coraz mniej ludzi możne samodzielnie przeżyć zarabiając minimalna krajową.

   Mnóstwo jest takich ludzi którzy maja minimalna lub np 100-200zł więcej. Filmik tłumaczy dlaczego to takie ważne i jaka wartość ma 100zł przykładowe teraz jaka miało kiedyś a jaka będzie miało.

   Sam zamysł jest taki:

   Abyśmy cześć kosztów które ponosi pracownik miesiąc w miesiąc bo musi. Czyli mieszkanie żarcie transport lekarz chociażby tyle przerzucić na firmę w której pracuje. Pomimo zarobków jakie miał nie będzie musiał wydawać tych pieniędzy a wiec relatywnie w portfelu zostanie mu zdecydowanie więcej,ponieważ będzie miał zapewnione koszty stałe czyli to żarcie transport opiekę zdrowotna. No i to się opłaca dla pracodawcy bo nie podnosi mu pensji wiec płaci te same składki i opłaty. Oboje mają więcej a szefo ma jeszcze w firmie straty czyli jeszcze mniej wydaje dla Państwa.

   obczaj sobie jak prosiłem jeszcze raz moim zdaniem to bardzo dobre rowiazanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli mieszkanie żarcie transport lekarz chociażby tyle przerzucić na firmę w której pracuje.

   @a-lexis: Ok, teraz rozumiem, ale, to co piszesz jest idiotyczne, bo podnosi koszty oblsugi panstwa, dodatkowa biurokracja, kontrole, etc dodatkowo zbytnio wszystko komplikuje. Likiwdacja PIT załatwilaby problem zmniejszonej wartosci pieniadza, ludzie dostaliby wiecej do kieszeni bez ingernecji panstwa w ich portfele i co najwazniejsze bez ingerencji na w rynek.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: ale nikt nie zlikwiduje PIT-u wiec moim zdaniem te rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze przy 10 osobach pracodawca już oszczędza ponad 7 tysięcy miesięcznie za te pieniądze np mógłby coś kupić zainwestować przekazać na fundusz socjalny jakas wycieczka np dla wszystkich we wrześnio czy październiku na weekend czy tam np 4 dni itd. Przecież morale w takiej firmie jest wysokie ludzie się cieszą wszyscy na tym kozystaja. Np człowiek sam bez takiego działania nie mógłby pozwolić sobie na wakacje bo go nie stać a tak np zwiedzi morze góry itd.

   Ja np kiedyś z taka firma jeździłem z byłym ojcem i bardzo sobie chwale.

  •  

   pokaż komentarz

   No bo jak to inaczej rozegrac nie podnosic pensji w sklepach coraz to drozej coraz to biedniej. Pogłębia się rozwarstwienie ludzi nie stać na lekarza na dobre jedzenie,no jak to rozegrać?

  •  

   pokaż komentarz

   ale nikt nie zlikwiduje PIT-u

   @a-lexis: A maja wprowadzic bardziej zwile i skomplikowane przepisy? Prsze Cie. To jest awangardowy pomysl, ale zupelnie nietrafiony.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: ale po co? Przecież wszystko należy do firmy samochody czyli maszyny to narzędzia do pracy żarcie no to trzeba kupić choc pewnie też można to wliczyć w koszty jakoś to ktos kto ma firmę by musiał się wypowiedzieć.

   Bo zobacz zgodzimy się chyba z tym ,ze najgorsze koszty dla najmniej zarabiających to transport wyżywienie i mieszkanie. Mieszkania raczej nieda sie załatwić chyba ze developerka firmowa ale transport i żarcie owszem.

 •  

  pokaż komentarz

  "Nie ważne co pózniej! Ważne , że rządzimy na następne 4 lata!".

 •  

  pokaż komentarz

  A więc mamy tutaj druga Wenezuelę. Za parę lat zarabiając 4k brutto będę się modli aby starczyło mi na papier toaletowy o ile pieniądz nie będzie mniej warty ale wtedy będę się martwić aby się nie pociąć przy podcieraniu...

  •  

   pokaż komentarz

   @majoreq: Pisząc tak potwierdzasz że nie masz pojęcia, co spowodowało upadek Wenezueli.

  •  

   pokaż komentarz

   @LubieRZca: a co spowodowało? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @LubieRZca: Może wyjaśnisz Panie ekspercie, co spowodowało ten upadek?

  •  

   pokaż komentarz

   @FilSardyn: Zbyt duże uzależnienie gospodarki od surowca naturalnego, pociągając za sobą nietrafione inwestycje i korupcje na ogromną skalę, mające swój początek długo przed objęciem władzy przez Chaveza. Mam wrażenie, że panuje przeświadczenie na wykopie, że Wenezuela była krajem mlekiem i miodem płynąca przed objęciem rządów przez Chaveza - a to jest nieprawdą. Czy by rządzili kapitaliści czy socjaliści to nie ma znaczenia, tak czy siak kraj by upadł sromotnie.

   My nawet nie jesteśmy jednym palcem u stopy w bagnie, w który wpakowała się Wenezuela i jeszcze nam do tego dość daleko. Przedewszystkim nasz budżet nie jest tak zależny od kaprysów i wojenek państw OPEC i USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @LubieRZca: a jak to jest w Kuwejcie, czy Emiratach z tym uzależnieniem? Całkiem inaczej?

  •  

   pokaż komentarz

   @FilSardyn: Nie do końca znam sytuacje tych państw, ale mam wrażenie że tam po prostu rządzą dużo mądrzejsi ludzie (oraz nie ma tam demokracji) czego myślę, że nigdy nie można było powiedzieć w sumie o jakimkolwiek państwie w Ameryce Łacińskiej, szczególnie współcześnie.

   Gdyby nie ropa w Wenezueli, to państwo by nadal kłepało biedę, bez znaczenia jakie reformy by były wprowadzane. Po prostu Ameryka Łacińska stała się mało atrakcyjnym miejscem do inwestowania, czego nie można powiedzieć o bliskim wschodzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @LubieRZca: Cena tego surowca naturalnego ma się całkiem nieźle.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: Nie chodzi tylko o cenę jako taką a o jej stabilność oraz dystrybucję i inwestowanie korzyści z jej sprzedaży. Oprócz stolicy, reszta państwa kłepała ostrą biedę, więc nic dziwnego że populiści dorwali się do władzy, pogłębiając jeszce bardziej błędy poprzedników.

   Dodam jeszcze jedno - to czy cena ropy jest niezła czy nie zależy od punktu widzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @LubieRZca:

   więc nic dziwnego że populiści dorwali się do władzy, pogłębiając jeszce bardziej błędy poprzedników.

   To prawie tak jak u nas. Bo jak inaczej nazwać partię, która zamiast sensownie obniżać podatki i inwestować, rozdaje pieniądze na lewo i prawo?

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: Z tą kolosalną różnicą, że nasz budżet nie jest tak zależny od cen ropy, a i eksportujemy i produkujemy coraz więcej, pozyskując odbiorców naszych produktów na całym świecie, pomimo rządów populistów. Wenezuela nie miała tyle szczęścia, tam przemysł i rolnictwo bardzo szybko zabito, bo po co im był potrzebny, jak mają w ciul ropy a z usług są większe zarobki, dzięki czemu można wszystko importować.

   Na tym polega pułapka państw posiadająca ogromne ilości surowców naturalnych. Bardzo łatwo jest się nimi zachłysnąć, odstawiając na bok racjonalne reformy, nie wiem co ma tu do rzeczy podwyższanie czy obniżanie podatków. Wenezuela byłaby w ciemniej dupie nawet gdyby je obniżano.

  •  

   pokaż komentarz

   @FilSardyn: A no jest inaczej. Wenezuela ma duzo ropy ale slabej jakosci. Do tego wzglednie drogiej ropy - https://www.statista.com/statistics/597669/cost-breakdown-of-producing-one-barrel-of-oil-in-the-worlds-leading-oil-producing-countries/

   Dodatkowo oni stoja tylko na ropie na obecna chwile i imprtuja wszystko od cukru bananow i kawy ( co kiedys masowo produkowali ) i ich ceny ropy scinaja z kolan. Dodatkowo ta ich ropa to nie jest najlepszej jakosci - https://oilprice.com/Energy/Energy-General/Oil-Quality-Issues-Could-Break-Venezuela.html

   Ropa ropie nie rowna o czym malo kto wie a cena barylki ma calkiem spore znaczenie. OPEC czesto sztucznie zaniza cene po ktorej rope sprzedaje ( bo ja ma najtaniej kolo 12 USD w produkcji ) i lezy w centralnym miejscu do dystrybucji tej ropy.

   Wenezuela to jest raczej obraz tego co bedzie w krajach arabskich jak ktos wpadnie na to ze mozna rope albo substytut produkowac ponizej ceny wydobycia w krajach OPEC.

   USA np ma droga rope ale gigantyczny rynek wewnetrzny. Saudowie maja tania rope, maly rynek wewnetrzny i gigantyczny eksport. Wenezuela ma srednia rope i maly rynek wewnetrzny. Jak popyt na rope byl taki ze ze kazda barylka schodzila na pniu to Wenezula gromadzila kosmicznie kapital.

   The 1970s boom. In 1973, a five-month OPEC embargo on countries backing Israel in the Yom Kippur War quadrupled oil prices and made Venezuela the country with the highest per-capita income in Latin America. Over two years, the windfall added $10 billion to state coffers, giving way to rampant graft and mismanagement. Analysts estimate that as much as $100 billion was embezzled between 1972 and 1997 alone. [ https://www.cfr.org/backgrounder/venezuela-crisis ]

  •  

   pokaż komentarz

   Zbyt duże uzależnienie gospodarki od surowca naturalnego, pociągając za sobą nietrafione inwestycje i korupcje na ogromną skalę

   @LubieRZca: Poza brakiem surowca to co Ci nie pasuje?Inwestycje i innowacje już zduszone, można liczyć na to, że kolejne "reformy" je dorżną, etatyzm też ma się coraz lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_od_komputerow: a no właśnie, pełna zgoda. Jest inaczej, ale wszystkie te gospodarki są uzależnione od ropy. W mojej ocenie Wenezuelę rozwaliło kombo: uzależnienie od jednego surowca + rozbuchanie socjalu w głupi sposób (na wsiach g...no mieli z tych socjali) + idiotyczna polityka duetu Chaves/Maduro względem przedsiębiorców (nacjonalizacje nawet drobnych biznesów pod publikę) + spekulacje OPECu. Jest to bardziej złożone niż p?!!#?!enie co poniektórych, że "bo komuna", "bo sakncje USA".

  •  

   pokaż komentarz

   @FilSardyn: Smiem twierdzic ze komunista komuniscie nie rowny. Jakby Polscy komunisci mieli taka kase za komuny to by rozwijali infrastrukture kraju bo tak mieli ( za co mozemy byc im wdzieczni ). Ich raczej programy socjalne w dzisiejszym tego slowa znaczeniu srednio interesowaly.

 •  

  pokaż komentarz

  kiedyś to sie miliony zarabiało

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna

Dodany przez:

avatar Szewczenko dołączył
475 wykopali 12 zakopali 22.3 tys. wyświetleń
Advertisement