•  

  pokaż komentarz

  Wyj%$$ć to w końcu ze szkół.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: ja sie pytam, jakim prawem cokolwiek związanego z wiarą jest finansowane z budżetu? A jest tych pasożytów od cholery. Kapelanów, katechetów...

  •  

   pokaż komentarz

   jakim prawem cokolwiek związanego z wiarą jest finansowane z budżetu?

   @inver: każda partia chciałaby mieć poparcie tak potężnej organizacji, jaką jest Kościół w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   Wyj%$$ć to w końcu ze szkół.

   @jfrost: już kiedyś pisałem, bezpieczniej jest w szkole bo na plebaniach zaraz zaczną się jakieś snikersy itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @inver: Polska powstała od chrztu i koronacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: Bzdura, po prostu w zaistniałej sytuacji geopolitycznej polscy ksiażęta zostali do tego zmuszeni. Sama wiara nie ma związku z konsolidacją władzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @inver: Ponad 1000 lat historii zobowiązuje. To już jest cześć polskiej tradycji i kultury. Religia to fundament i spoiwo budujące Polskę. Zniszczenie go, osłabi nasze poczucie narodowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: System feudalny i poddaństwo chłopów to też część polskiej tradycji i kultury :D

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: To cześć dawnego państwowego ustroju. To dwie różne rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: Poczucie wspólnoty nie ma związku z religią, ktoś się napracował żebyś nie umiał sobie wyobrazić świata bez religii. Ale to naprawdę możliwe. Czesi sobie świetnie dają radę. Może wtedy zamiast ślepej ufności dla KK, w niektórych głowach pojawi się rozsądek i logika pewnych rzeczy. KK od zawsze oparty był na kłamstwie, od swoich podstaw, dogmatów po przez najdrobniejsze szczegóły. Pamiętaj jednak, żeby nie zapomnieć powiedzieć "Sprawdzam", nie obdarzać zaufaniem ludzi którzy żądają zaufania z urzędu a na nie, nie zapracowali, i rzucić okiem jaki przykład dają. Szkoda mi tylko tych młodych ludzi którzy w wielkim zaufaniu związali swoje życie z tą instytucją w nadziei, że mogą ulepszać świat, a stają się bezwładnym trybikiem firmy która stanowi największy przykład obłudy i kłamstwa na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   Religia to fundament i spoiwo budujące Polskę. Zniszczenie go, osłabi nasze poczucie narodowe.

   @Herron:
   Masz rację i jej nie masz.
   Istotnie w czasie zaborów powstał oparty na katolicyzmie mit polskości narodowej.
   Tej Polski romantycznej, wiecznie walczącej o niepodległość,
   Polskiwykrwawiającej się w powstaniach.
   Polski nie uznającej wolnosci chłopów,
   Polski antyoświeceniowej,
   niehumanistycznej,
   zabobonnej.

   Ale Polski.

   Ale Polska nie musi być taka, bo przed zaborami była zupełnie inna.
   To nie jest jedyny wzorzec polskości ktory może istnieć. I zresztą ten spór pomiędzy Polską nowoczesno-europejską, a Polską katolicko-romantyczną to główna oś podziału społeczeństwa aż po 45 rok.

  •  

   pokaż komentarz

   @inver: Tak to możliwe na antydepresantach, bo to nowy fundament zachodu, który będzie w większości muzulmański za ok 50 lat. Życie nie cierpi próżni. Aha, czesi nie chodzą do kościoła, ale piszą listy do Jezuska i obchodzą wigilię, w odróżnieniu od reszty, ktora całkowicie porzuciła chrześcijańską tradycję. Te rzeczy się nie sprawdzają. Laickie państwo to państwo z tektury. Równie dobrxe można po tym zlikwidować jezyk polski, bo to nas bardziej cofa w rozwoju aniżeli katolicyzm.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: uuu chłopie, pranie mózgu było solidne, widzę - nie dopuszczasz żadnego innego wariantu niż został Ci narzucony. Nawet nie próbujesz poddawać go w wątpliwość i rozważać sensu. To mocno niezdrowe... cos jak sekta.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: na szczęście ani ty ani redakcja parówkowego portalu nie macie na to wpływu :)

  •  

   pokaż komentarz

   bo to nowy fundament zachodu, który będzie w większości muzulmański za ok 50 lat.

   @inver: argument gościa klasyczny: bądź katolikiem bo inaczej musilimy nas zjedzą - omg

  •  

   pokaż komentarz

   ja sie pytam, jakim prawem cokolwiek związanego z wiarą jest finansowane z budżetu?

   @inver: To prawo to Konkordat. Jednak z całym szacunkiem dla KK i niepodważalnego związku KK z polską historią, religia powinna zniknąć ze szkół. Konkordat powinien zostać zmieniony. Katolicy powinni po niedzielnej mszy odprowadzać swoje dzieci na naukę religii.
   Szkoła powinna być miejscem gdzie przekazuje się wiedzę a nie propagandę czy ideologię.

  •  

   pokaż komentarz

   @marekmarecki44: Konkordat to sztuczne wymuszone prawo.. ale fakt pozostaje faktem.

  •  

   pokaż komentarz

   jakim prawem cokolwiek związanego z wiarą jest finansowane z budżetu

   @inver: jest to określone umową międzynarodową - Konkordatem

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: Konkordat jako umowę uprzywilejowującą KK, a dyskryminującą wszystkich innych - należy rozwiązać gdyż jest niezgodna z konstytucją.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: Widzę, że się to nie podoba, ale abstrahując od tego czy Konkordat jest słuszny czy nie to umowa została zawarta, a umów się dotrzymuje. Jeżeli będzie wola Polaków taka, aby go wypowiedzieć to go wypowiedzą.

   Dodatkowo umowy międzynarodowe stoją wyżej niż prawo krajowe. A co do zgodności z Konstytucją to nie byłbym tak przekonany, że jest niezgodny.

  •  

   pokaż komentarz

   Wyj$$$ć to w końcu ze szkół.

   @jfrost: Zastąpić religioznawstwem od 7 klasy. Niech ludzie świadomie wybiorą sobie tę religię co im pasuje lub żadną.

  •  

   pokaż komentarz

   Ponad 1000 lat historii zobowiązuje. To już jest cześć polskiej tradycji i kultury. Religia to fundament i spoiwo budujące Polskę. Zniszczenie go, osłabi nasze poczucie narodowe.

   @Herron: zwłaszcza że po chrzcie Polski Chrześcijaństwo było narzucane siłą pod groźbą śmierci. Ludzie ze strachu się nawracali, takaż to nasza tradycja.

  •  

   pokaż komentarz

   @inver: Religia to fundament i spoiwo budujące Polskę. Zniszczenie go, osłabi nasze poczucie narodowe.
   @Herron: jeżeli ludzie przestaną wierzyć w aniołki skaczące po chmurkach, to Polska popadnie w ruinę, a obywatele przestaną czuć się Polakami... srogie piguły Sebastianie... popatrz- nauka religii kosztuje około 1.5 miliarda rocznie.
   Bajkopisarze każą sobie płacić za opowiadanie bajek.
   Za te kwotę i w tym czasie można by zainwestować w informatykę, ekonomie, udzielanie pierwszej pomocy. Coś, co jest niezbędne w przyszłości. A rodzice mogą posyłać dzieci do bajkopisarzy po szkole- jeżeli taka jest ich wola.

  •  

   pokaż komentarz

   @jezus_cameltoe: ile lat jest wystarczających aby uznać coś za tradycję bo rozumiem, że 1000 to za mało?

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: gówno a nie spoiwo co to za tania propaganda, religia nie jest potrzebna do istnienia jakiegokolwiek państwa, czy myślisz że nagle jakby wszyscy w kraju zostali ateistami to by znikł z mapy czy co? Jeśli tradycja jest c$#@#wa to się z nią zrywa.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: Ty nawet głupi nie jesteś. Nawet to nie.

  •  

   pokaż komentarz

   To prawo to Konkordat

   @marekmarecki44: Konkordat nie reguluje, kto ma płacić za katechezę, każe tylko zmieścić katechezę w planie lekcji jeśli są na nią chętni. Płatność za katechezę reguluje rozporządzenie z 1992 r., czyli jeszcze sprzed konkordatu.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: Nie chciałem chodzić na wychowanie seksualne i też marnowano mój czas. Podobnie sytuacja ma się j.polskim gdzie omawialiśmy jakiś durne lektury typu Ferdydurke - syf którego nie dało się nawet przeczytać będąc zdrowym umysłowo.

  •  

   pokaż komentarz

   Zniszczenie go, osłabi nasze poczucie narodowe.

   @Herron: Pfff. Ja przestałem wierzyć w cuda-wianki i ani przez myśl mi nie przeszło, by odwrócić się od patriotyzmu. Co definiuję jako patriotyzm? Przywiązanie do języka, historii i niepodległości kraju. Pracowanie na jego rzecz poprzez uczciwość wobec państwa i obywateli. Popieranie swobód obywatelskich. Piętnowanie wszystkiego co jest niekompatybilne z powyższymi. Wstydzę się za winy własnego kraju. Radują mnie sukcesy moich rodaków wyznających podobne przywiązanie do kraju i jeśli kiedykolwiek podobny sukces odniosę, daję każdemu swojemu rodakowi prawo do utożsamiania się z takim sukcesem. Czy byłbym w stanie się dla dobra kraju poświęcić? Nie sprawdzono mnie jeszcze, mam nadzieję, że historia nie dostanie szansy przetestowania mnie i nie jestem na tyle arogancki by stwierdzić z całą pewnością, że tak, ale mam taką szczerą nadzieję. Ale katolicyzm jako niezbędna składowa? Pfffff. Przecież wtedy nieistnienie Boga zaprzecza całemu sensowi bycia patriotą.

  •  

   pokaż komentarz

   To prawo to Konkordat.

   @marekmarecki44: konkordat można wypowiedzieć. I co wtedy zrobią? Rzucą klątwę czy wyślą na nas czołgi ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   Tak to możliwe na antydepresantach, bo to nowy fundament zachodu

   @Herron: Taka ta europa zachodnia zdesperowana, a to u nas jest jeden z najwyższych wskaźników samobójstw.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: dlatego ludzie glosuja na pis zeby znow bylo tak samo

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: Bardzo instrumentalnie traktujesz religię, która z samej definicji jest relacją człowieka do sacrum.
   Jakoś Mieszko I, który przyjął chrzest, nie został kanonizowany, mimo że regułą były kanonizacje władców przyjmujących chrzest i ustanawiających chrześcijaństwo państwową religią.
   Polska bardzo ucierpiała w wyniku konfliktu z katolickim zakonem rycerskim, a także w wyniku działań dwóch nuncjuszy apostolskich w Polsce będących szpiegami Habsburgów i w wyniku działań katolickich konserwatystów (w tym duchownych), którzy założyli Konfederację Targowicką.

   Jednym z najwybitniejszych polskich władców na przełomie XIV i XV wieku był Litwin, który do końca życia praktykował dawne obyczaje, jak np. częste mycie się i słuchanie słowika.
   Wcześniejszy władca zawarł przeciw temu zakonowi sojusz z pogańskim władcą Litwy i ożenił swojego syna z jego córką. Później ten syn, już jako król Kazimierz (nazwany po śmierci Wielkim) wdał się w konflikt z duchowieństwem i najprawdopodobniej kazał utopić w Wiśle wikariusza katedry krakowskiej Marcina Baryczkę.
   Krzyżacy to katoliccy zakonnicy mający poparcie papieży - każdy Polak powinien o tym pamiętać.

   Niby w jaki sposób poczucie narodowe miałoby osłabić porzucenie wiary w Trójcę Świętą, cuda i zmartwychwstanie Jezusa, dziewictwo Maryi, raj, piekło, czyściec, szatana, wstawiennictwo świętych, odradzające, oczyszczające i inicjacyjne znaczenie chrztu, zaprzestanie chodzenia do kościoła, dawania na tacę i zawierania kościelnych małżeństw i porzucenie przekonania, że ćwiczenie jogi, stosowanie antykoncepcji, seks przedmałżeński, in vitro i homoseksualizm to grzechy?
   Czesi, Francuzi, Holendrzy, Szwedzi, Norwegowie, Finowie, Estończycy, Brytyjczycy, Szwajcarzy, Japończycy, Mongołowie, Nowozelandczycy i Kanadyjczycy są narodami mocno zlaicyzowanymi, i jakoś od laicyzacji nie osłabło ich poczucie tożsamości narodowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @inver: Ale jednak w krajach z dużym odsetkiem ateistów, poszanowanie życia i wspólnoty trochę szwankuje. W Japonii starych ludzi się olewa (rodzina jak stają się uciążliwi oddaje do domów starców, szpitali albo zapomina). Chiny ile jest znieczulicy na ulicach, ktoś kogoś potrąci, rozjedzie itd. Potrącając kogoś lepiej jest go zabić, bo inaczej trzeba płacić odszkodowanie za leczenie itd. Życie nie mam tam dużego znaczenia. A liczba samobójców, Japonia taki bogaty kraj, i na co Ci to jak sobie w łeb strzelisz? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: Oni wierzą w tęczę więc nie tłumacz im ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @inver: Takim, że władza ma romans z polityką. Ciężko jest wygrać przeciw armi moherów. Mi brakuje w tym kraju takiej parti o kadrach PO, ale nie kradnącej i katolicyzm w wersji light. Tak wiem, cuda na kiju ¯\_(ツ)_/¯.

  •  

   pokaż komentarz

   @rkowal1980: to właśnie jest brak rzeczowego i podstawowego zapoznania się z innymi kulturami i religiami w szkole, gdyby to było choć ogólnie poruszone nie podawałbyś przykładów Chin i Japonii jako zmienionych moralnie przez ateizm a tym bardziej jako ateistyczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @miszczu90: Mam wrażenienie że chodzisz po omacku, kultura i religia jest obecna od tysiącleci, a ty nagle chcesz mi powiedzieć że bez religii da się żyć. Podaj mi przykład kraju obecnego bez religii z 1000 letnim stażem? Degeneracja społeczeństwa nie postępuje w 1 wiek lub dwa. Nie masz żadnego dowodu że brak religii (jakiejkolwiek) nie wpłynie na społeczeństwo negatywnie. Nie możesz mieć przykładu bo takich nie ma. Więc tutaj odnosiłbym się ostrożnie do ateizmu i agnostycyzmu. Rozwarstwienie warstw społecznych i ich pozycji w świecie (chodzi o kasę) jest zbudowane delikatną zaporą zwaną religią. To ona powstrzymuje tych biedniejszych (których w społeczeństwie jest o wiele więcej) od wyrżnięcia w pień bogatych kapitalistów. Co powstrzymuje głodującą rodzinę od zamordowania bogatego miliardera który wozi się na jachtach, jest celebrytą. Czy nie byłoby moralnie zaj$!$ć gościa i jego majątek rozprowadzić na biednych? Ale ci biedni wierzą że to ich doczesne życie jest przejściowe, po śmierci będą w raju. Tak wygląda dzisiejszy świat. Ty też zarabiając te 8000 na rękę jesteś łakomym kąskiem, po to powstała religia

  •  

   pokaż komentarz

   @rkowal1980: polska na pewno nie jest krajem z 1000 letnim stażem wierzenia chrześcijańskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @miszczu90: powiedz że to jakiś sarkazm lub ironia

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: Religia musi istnieć, biedni ludzie muszą wierzyć że po śmierci mają jakąś przyszłość. To właśnie religia i wierzenie w mityczne bóstwa, w ten raj w którym będą żyli po śmierci, te dziewice w islamie itd. To jest to co napędza tych ludzi do życia. Jak inaczej wytłumaczysz prostemu chłopkowi (przypominam że tych chłopków jest większość, i to spora, jak by się zorganizowali to każdy bogacz wisi) żeby zap@??!??ał całe życie za minimalną i ma się cieszyć, widząc milionerów na jachtach. Przecież gdyby nie religia to by wszystkich zaj#!@li, majątki zarekwirowali i przej#!@li. Dziwię się ludziom którzy są przeciwni religii, albo są tymi parobkami i nie kumają o co chodzi, albo debilami z wyższej klasy, którzy sami sobie sznur przygotowują.

  •  

   pokaż komentarz

   Religia musi istnieć, biedni ludzie muszą wierzyć że po śmierci mają jakąś przyszłość. To właśnie religia i wierzenie w mityczne bóstwa, w ten raj w którym będą żyli po śmierci, te dziewice w islamie itd. To jest to co napędza tych ludzi do życia. Jak inaczej wytłumaczysz prostemu chłopkowi (przypominam że tych chłopków jest większość, i to spora, jak by się zorganizowali to każdy bogacz wisi) żeby zap!@$%%#ał całe życie za minimalną i ma się cieszyć, widząc milionerów na jachtach. Przecież gdyby nie religia to by wszystkich zaj%%%li, majątki zarekwirowali i przej%%%li. Dziwię się ludziom którzy są przeciwni religii, albo są tymi parobkami i nie kumają o co chodzi, albo debilami z wyższej klasy, którzy sami sobie sznur przygotowują.

   @miszczu90:

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: Ten temat pokazuje tylko jak nie ktorzy uzytkownicy sa oderwani od rzeczywistosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: Widzisz ty myślisz krótkowzrocznie, wyj@$!ć religię itd. A mi się to podoba, nadstawić drugi policzek i te sprawy, , trzeba korzystać:) I nie wp#%!#$@aj się w ten system jest zajebisty: Zawsze argument że bóg tak chciał jest ostateczny :) Doić ile się da!!!

  •  

   pokaż komentarz

   Laickie państwo to państwo z tektury

   @Herron: xDDDDD trzymajcie mnie

  •  

   pokaż komentarz

   argument gościa klasyczny: bądź katolikiem bo inaczej musilimy nas zjedzą - omg

   @olszus:

   Proponuję nowy, bardziej na czasie:" bądź katolkiem, bo inaczej globalne ocieplenie zmiecie nas z powierchni ziemi"( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: wyj%@%ć państwowy monopol na edukację, niech rodzice decydują czego będą uczyć się ich dzieci

 •  

  pokaż komentarz

  Wielkie halo. Tworzyć problemy tam gdzie ich nie ma. Za moich czasów kiedy religia była między innymi zajęciam, robiło się prace domowe czy uzupełniało notatki z lekcji na których nas nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @Legion_PL: nie powinno narzucać się ludziom w jaki sposób mają spędzać czas wolny.

  •  

   pokaż komentarz

   Wielkie halo. Tworzyć problemy tam gdzie ich nie ma

   @Legion_PL: Za moich czasów religia była w salkach w kościele. Kto chciał to chodził, reszty nikt nie zmuszał.
   Co ciekawe wtedy religia była na wyższym poziomie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Legion_PL:
   Ale za tych poreformowych czasów siedzisz w szkole od 7 rano do 18-19 a dwie godzinki lekcyjne po 45 minut oszczędzają 1.5 godziny cennego czasu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Legion_PL: kolejny dzban z cyklu:

   źródło: paczaizm.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Legion_PL: A ja będąc w technikum wolałbym mieć 2 lekcje w tygodniu mniej bo wychodziło ich łącznie około 40. Miałem już 18 lat to próbowałem się z tego gówna wypisać to dyrektorka (wbrew prawu) nie chciała się na to zgodzić bo STARZY musieli wyrazić zgodę. Nie chciałem się użerać z tą dyrektorką która startowała co 4 lata jako radny z list pissu więc prosiłem starych o zgodę. Rodzice nie chcieli się zgodzić bo mieszkałem w mentalnym katolibanie polski b więc musiałem jeszcze 2 lata chodzić i marnować czas wysłuchując pustynnych kłamstw a nawet czasem się na to uczyć żeby mieć chociaż dopuszczający na koniec. Sam klecha to był przykład twardej konserwy, pamiętam do tej pory jak bóldupił o film Pokłosie, jaki to on był antypolski XD
   Rozwiązanie jest proste - zaprzestać finansowania i wywalić sukienkowych szamanów ze szkół.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape ja pamiętam, jak wiele lat temu, jakoś na początku liceum, jak czarnoksiężnik ze szkoły nie chciał mnie puścić z zajęć dopóki nie pomodlę się przy nim ( na lekcji nie modliłem się ponieważ nie miałem takiej ochoty i nie jestem wierzący.) i nie odmówie różańca. "nie wyjdziesz, ja mam czas, mogę tu siedzieć do 19:00."

   To się klecha srogo zdziwił, kiedy go wyśmiałem, zabrałem klucze z biurka i otworzyłem drzwi i wyszedłem. A potem rabanu narobił że bezbożnika moi rodzice wychowują.

  •  

   pokaż komentarz

   kiedy religia była między innymi zajęciam, robiło się prace domowe czy uzupełniało notatki z lekcji na których nas nie było.

   @Legion_PL: No to tym bardziej, dlaczego wydajemy na nią miliardy zł. z naszych podatków?

  •  

   pokaż komentarz

   @Zwykly_Czlowiek nikt nie narzuca. Może odrabiać lekcje, może pierdzieć w stołek. Na studiach jak sie okienko trafi też będzie do Rektora piszczeć, że to jej czas wolny?

  •  

   pokaż komentarz

   @Legion_PL: ja bym wolał wyjść wcześniej do domu. W ogóle zajęcia z prania mózgu powinny być tylko dla chętnych. Ja jak tylko osiągnąłem 18 lat to od razu zrezygnowałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape cytat" Pasikowski tak bardzo stara się upchnąć w filmie wszystkie najprymitywniejsze stereotypy, że wpada w pułapkę, w jakiej lądowali twórcy każdej propagandy. Stworzył film kompletnie przeciwskuteczny. Zamiast zmierzenia się z trudną historią,wyszedł ahistoryczny, antypolski paszkwil. W miejsce przywracania i oczyszczania pamięci dostajemy napisaną na skróty agitkę. Kiedyś, gdy powstanie katalog dzieł z gatunku „pedagogika wstydu” - "Pokłosie" będzie tam na czołowym miejscu. Nie bez znaczenia jest też data premiery. Wejście na ekrany tego filmu w przeddzień narodowego święta Polaków to przejaw perwersyjnych skłonności twórcy, albo prymitywna prowokacja."

  •  

   pokaż komentarz

   biliardy od razu.

   @vitek6: Nie trudno znaleźć.

   Religii uczy w kraju prawie 22 tys. osób. Koszt tych lekcji to rocznie 1 482 mln, czyli prawie 1,5 mld zł. Tak wynika z udzielonej właśnie przez MEN odpowiedzi na interpelację w sprawie wynagrodzenia dla nauczycieli religii w placówkach oświatowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Legion_PL: młodzież ma tracić godzinę-dwie bo reszta musi posłuchać bajeczek tak? dosyć tego

  •  

   pokaż komentarz

   @nadsztygar: na studiach jak masz okienko ( z reguły trwają godzinę a nawet półtorej) możesz wrócić do domu, możesz iść na obiad, możesz poggrać na kompie czy telefonie, możesz pojechać na drugi koniec miasta załatwić jakieś sprawy. Jak masz okienko w szkole to nie wolno ci opuścić terenu szkoły. Nie możesz iść do domu, nie możesz iść na obiad, nie możesz iść na dodatkowe zajęcia, nie możesz się zdrzemnąć (w szkołach raczej nie ma możliwości). Ja już jako dziecko miałam wrażenie, że chodząc na lekcje marnuję mnóstwo czasu w szkole, a mogłabym się wyspać i nadrobić to sama w domu szybciej i produktywniej (nałogowo udawałam chorą, by nie tracić czasu na zajęciach, a nie miałam żadnych zaległości po powrocie ze szkoły). I jakby moje dziecko miało jeszcze marnować czas na siedzenie w szkole to bym się wkurzyła. Bo telefonów nosić nie mogą, laptopów tym bardziej, nawet czytnika e-booków. A jeśli dziecko nie chce teraz odrabiać prac domowych czy czytać książek z biblioteki, bo woli się przespać, bo jest zmęczone, to i tak musi siedzieć na dupie w szkole, bo pozostała część klasy ma przez 45 minut religię

  •  

   pokaż komentarz

   @Zwykly_Czlowiek: Ale tęczę powinno się narzucać ludziom ?

 •  

  pokaż komentarz

  źródło: jedra-prawi-1.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  To marnowanie czasu uczniów, którzy na nią nie chodzą

  Tych co chodzą też.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie zmieni się podejście dopóki katecheci będą pobierali pensję z budżetu. Ogólnie zajęcia nadobowiązkowe powinny być prowadzone po godzinach lekcyjnych.
  Co do marnowania czasu w "oczkach" międzylekcyjnych to lepszym rozwiązaniem jest wymóc na dyrekcji wprowadzenia zajęć z etyki tudzież zabezpieczenia opieki na świetlicy (pingpong, gry planszowe, odrabianie zadań) lub bibliotece/czytelni o ile szkoła taką posiada. Mój młody korzysta od tego roku zamiennie z tych dwóch opcji. Co ciekawe jego koledzy zaczynają dostrzegać fakt, że gdy oni siedzą na nudnych zajęciach z nauki klepania katechizmu polanej kitem - on ma czas na relaks. Takie doświadczenie zostaje zapamiętane na lata.

  •  

   pokaż komentarz

   @vectoreast: łatwiej katechetów zatrudnić niż osoby z etyki, bo ksiądz na ćwierć etatu będzie pracować normalna osoba nie bo nie wyżyje z pensji

  •  

   pokaż komentarz

   łatwiej katechetów zatrudnić niż osoby z etyki,

   @Pawel993: a może po prostu nie uczyć ani religii ani etyki?

  •  

   pokaż komentarz

   @vectoreast: dokładnie jak mnie wkur... moja połowa niedziela i cały dzień zepsuty bo swoje 45 minut musi odstać

  •  

   pokaż komentarz

   @Misieq84 to nic z tym nie zrobisz? A co jesli on zachce i bedzie wierzacy?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak przekonałeś żonę?

   @kilobit: sama do tego doszła. Pochodzi z religijnej rodziny ale studiowała geologię i 4,5 miliarda lat zapisu geologicznego vs 0,0000065 miliarda "wyliczonego" przez biblistów przestało jej się zgrywać logicznie. ¯\_(ツ)_/¯
   Do tego znanych 5 wielkich wymierań (obecnie już 6) oznaczałoby, że najwyższy i nieomylny dość "często" przywracał ustawienia fabryczne w swoim tamagotchi. Ja lubię historię więc wystarczyło pchnąć temat w odpowiednim kierunku i wykazać więcej niespójności. Święte księgi całkiem dobrze się falsyfikują. Dla spokoju rodzin odstawiliśmy szopkę pn. "ślub kościelny". Ustaliliśmy, że przysięgamy wyłącznie sobie.
   Także zderzenie z instytucją mieliśmy najpierw na tzw "naukach" z wykładowczynią lvl 26, która 5 lat trwała w "czystości" z narzeczonym czekając na swoją noc poślubną... a później w dzień ślubu gdy okazało się, że proboszcz zamiast odnotować przyjęcie kasy za ceremonię w parafialnej buchalterii wsadził ją do swojej kieszeni. Zachorowało się biedakowi i nie zdążył poinformować młodego wikarego o "zasadach" przepływu parafialnej kasy. Młody ksiądz z głupia frant zapytał nas co z kasą bo nie ma nic w papierach, że zapłacone... (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞
   Po latach urodził się pierwszy dzieciak i jak to w sekcie kontrolującej każdy etap życia wyznawcy pojawiła się sprawa chrztu. Zaczęły się podchody do mnie lub do żony jednych i drugich rodziców. Standardowe pytania, które są jokerami w talii kart sekciarskich i "rozwalają" wszystkie racjonalne argumenty typu: "dziecku odmówisz?" i "co powiedzą sąsiedzi?". Grożenie, że dokonają chrztu bez zgody rodziców... ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jakby czary-mary miały jakiekolwiek znaczenie dla graczy, którzy nie grają w daną grę i nie muszą "levelować" postaci #pdk Niestety tą pajęczynę da się przeciąć w jeden sposób - uniezależnić się od "zainfekowanych wirusem wiary" rodziców. Utrzymywać kontakt ale być samodzielną komórką rodzinną. Najlepiej na terenie innej parafii jeśli pochodzi się z niewielkich, lokalnych społeczności. Wtedy postrzeganie się zmienia, sąsiedzi nie widzą "grzechu" a dziadki cieszą się na każdy kontakt z wnukami.

   to nic z tym nie zrobisz? A co jesli on zachce i bedzie wierzacy?

   @Kubilaj_Chan: wiarę może nawet przyjąć na łożu śmierci. Świadomie lub mniej świadomie. Nic nie stoi na przeszkodzie. Ale zrobi to na podstawie całej swojej wiedzy. Odrzuci racjonalizm i sceptycyzm oddając się wierze.

  •  

   pokaż komentarz

   @vectoreast: Gratuluję nawrócenia żony na ateizm. Dodam jeszcze w kwestii dziecka ateistycznego i komunii:. Z nieprzystępowania do komunii należy uczynić "feature" a nie "bug". Należy małolata uświadomić, że niepójście do komunii ma same zalety: podczas gdy inne dzieci muszą uczyć się tych gówien i tkwić w kościele, ty młody nie musisz, możesz robić co tam sobie chcesz. Masz oczywiście też pełne prawo zauważać ten fakt w obecności dzieci "idących". Jeśli chodzi o nędzna w sumie imprezę i prezenty to po prostu wybierz sobie coś co byś bardzo chciał dostać i pomyślimy co da się zrobić. Jeśli bardzo zależy ci na imprezie, to możemy hucznie obchodzić twoje ósme urodziny, wszak w binarnym systemie liczenia to bardzo okrągła liczba (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH "nawrócenie na ateizm" dziwnie brzmi. Do tego po prostu trzeba dorosnąć. Zdjąć klapki z oczu i ustalić priorytety. Podlać to nutą sceptycyzmu. Ocenić kto mówi prawdę a kto kłamie. Co oznacza, że trzeba zacząć czytać ze zrozumieniem i uwzględnieniem czasu w którym powstały, nawet takie potworki jak biblia. Tego większość wierzących nie robi. Nie robią też tego "gimboateisci" :)

  •  

   pokaż komentarz

   "nawrócenie na ateizm" dziwnie brzmi.

   @vectoreast: To taki celowy zabieg erystyczny, w pewnym sensie lubię to określenie. Niektórym ludziom trzeba pomóc zauważyć nonsens religii. Zadać parę pytań pomocniczych, wskazać trochę sprzeczności i absurdów. Jeżeli ta osoba nie jest jakimś betonem i nie zachodzi mechanizm wyparcia to zazwyczaj udaje się nastawić taką osobę sceptycznie do religii. Zwykle też pomaga jak taka osoba ma jakieś podstawy z nauk przyrodniczych czy technicznych, wtedy jakoś łatwo idzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Owszem, to co podałeś to są plusy i można to dziecku uświadomić. Tym bardziej że 8- czy 9-latek nie zdaje sobie sprawy z doniosłości tego sakramentu, o której naucza KRK. Choć z drugiej strony dla 8 czy 9-letnich dzieciaków pierwsza komunia oznacza przede wszystkim dużą rodzinną uroczystość, podczas której dostają prezenty. Więc dla nich to atrakcja. I w takim wieku dzieciaki przeważnie są konformistyczne i chcą robić to co inni, i nie chcą się wyłamywać. Nie mają wyrobionego własnego zdania.

   A ogólnie jest dość oczywiste, że najczęściej ludzie deklarują się jako wyznawcy tej religii, w której zostali wychowani. Którą znali od dzieciństwa. Od lat, w których jeszcze nie potrafili krytycznie myśleć, lub ta zdolność była u nich mocno ograniczona. I gdyby ktoś już z w pełni ukształtowanym charakterem, mający ponad 20 lat, do tego momentu nie zetknął się z żadną religią i nic o niej nie wiedział, nie słyszał nic o żadnym Bogu ani bogach, w wieku dwudziestu kilku lat nagle po raz pierwszy spotkał kogoś religijnego, który próbowałby go nawrócić na jakąś religię i zaczął mu o niej opowiadać, to taki człowiek raczej nie dałby się przekonać i pozostałby niewierzący.

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna

Dodany przez:

avatar xandra dołączyła
1215 wykopali 60 zakopali 20.7 tys. wyświetleń