•  

  pokaż komentarz

  Hejho! Tu szanowny autor. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Uprzedzając pytania: TAK, artykuł jest za "paywallem", ale jeżeli poświęcicie 30 sekund i założycie darmowe konto na portalu "TP", otrzymacie od strzała dostęp do 6 artykułów miesięcznie za darmo. Więc od pełnej treści tego tekstu dzieli Was 0,00 PLN i 30 sekund. Jeżeli nie chcecie poświęcić tyle, żeby przeczytać mój artykuł, to ja już nie wiem, jak Wam pomóc. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @LukaszLamza doceniam pracę na niszy popularyzowania nauki, ale ten argument do mnie nie przemawia. wszędzie teraz konta i konta. żyjemy w świecie gdzie nie dostęp do informacji jest problemem, ale to jak przyciągnąć czyjąś uwagę.

   jestem pewien że to jest wartościowy artykuł z ale popatrz na to tak: - mam teraz chwilę czasu na wykop. mogę przeczytać. ale czy naprawdę chce mi się zakładać kolejne konto? nie. mam ich już i tak zbyt wiele. a rzeczy na liście "todo" do przeczytania i oglądnięcia mam multum (cześć z nich na pewno równie mocno wartych zapoznania się).

   oczywiście nie mówię że należy swoje prace oddawać za darmo - ale do mnie nie przemawia idea propagowania na "portalu ze śmiesznymi obrazkami" treści za paywallem. ja czytam w poczekalni czy w tramwaju. klik i chcę czytać. nie mam czasu i chęci na wystukiwanie logowania, haseł...

   (tak ten komentarz zajął więcej czasu, ale chciałem się podzielić moim punktem widzenia, bo szanuję Twoja pracę).

   dzięki & pozdrowienia

  •  

   pokaż komentarz

   @LukaszLamza: Wybacz, ale publikacja artykułu wymagającego spędzenia 10 minut na samo założenie konta nie jest czymś na co chcę poświęcić swój czas pierwszy raz widząc stronę i autora na oczy.

   Moim zdaniem lepszy efekt dałoby wrzucenie artykułu bez paywalla, aby czytelnik mógł się zapoznać z twoim stylem pracy i zachęcenie do założenia konta aby móc zobaczyć inne artykuły.

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ:

   Spam? Czy ja wiem. Napisałem artykuł. Wykop to jeden z moich internetowych domków. Poinformowałem tutejszych znajomych i nieznajomych, że napisałem artykuł. Nic nie zarabiam na tym, że go przeczytacie. Nie widzę w tym spamu, ale kłócić się nie będę. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   tak ten komentarz zajął więcej czasu, ale chciałem się podzielić moim punktem widzenia, bo szanuję Twoja pracę

   @secret_passenger: I bardzo Ci za ten czas dziękuję.

   Ja to widzę oczywiście inaczej. Ze wszystkim stron słychać jojoczenie, że jest dezinformacja, że fake newsy, że upada prawdziwe dziennikarstwo. Cóż, wygląda na to, że dostęp do dziennikarstwa normalnego, tradycyjnego, zrobionego z pewną dozą staranności i uwagi JEST, tylko wymaga od Czytelnika pewnego minimalnego wysiłku. Niekoniecznie pieniędzy. Odrobiny czasu i wysiłku.

   Jeżeli jedna osoba na sto założy konto, kliknie i coś tam dla siebie znajdzie, świetnie. Jeżeli nie - trudno, bywa i tak. Ale nie podoba mi się myśl, żeby główna strona Wykopu zalana była darmowym śmieciem, co niestety często ma miejsce. I dlatego od czasu do czasu wrzucam tu coś, co zrobiłem, a do czego dostęp jest nieco trudniejszy niż poprzez kliknięcie - a kto mnie zna, ten wie, że 95% moich rzeczy, które tu wrzucam, są dostępne w 100% darmowo.

   I to wcale nie chodzi o mnie i moją gazetę. Niech tu czasem wrzucają swoje artykuły ludzie z konkurencyjnych tygodników - świetnie. Ale nie zamykajmy się w bańce darmowego "dziennikarstwa", bo to się dobrze nie skończy.

   Pozdr. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @artos: Dzięki za odpowiedź. Nie zajmuje to 10 minut, serio, ale rozumiem niechęć. Ja też nie zakładam konta na każdym portalu, to by było szaleństwo. Ale jeżeli trzeci, piąty, dziesiąty raz z rzędu widzę coś, co bym chciał przeczytać, to może założę?

   Nie mogę wrzucić tego artykułu poza normalnymi kanałami, ponieważ byłoby to nielegalne. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co do zapoznania się z moim stylem pracy - cóż, teksty publikuję niemal wyłącznie w mediach, które zarabiają na tym pieniądze, byłoby błędne koło. A jeżeli ktoś ma ochotę mnie poznać, to może sobie na przykład obejrzeć któryś z 34 odcinków "Czytamy Naturę": ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   https://www.youtube.com/playlist?list=PLuqpwpkBmbAn3lA7tY9lO3LaUOaRkAq1A

   Pozdr!

  •  

   pokaż komentarz

   @LukaszLamza nie ma za co. miło podyskutować.

   pewnie że widzisz to inaczej. ale popatrz choćby na ten wykop. jak rozumiem tekst sensowny, a jest na tę chwilę 9 wykopów i 4 zakopy. moim zdaniem mocno średnio.

   mas rację że jest problem z jakością. bez dwóch zdań. ale musisz zdać sobie sprawę że wielu z nas ma już rozpoznane to gdzie i co oglądać i czytać. po prostu Twoja treść musi się jakoś wbić w świadomość, uzyskać dostęp do uwagi odbiorcy. czy tego chcesz czy nie musisz położyć nacisk na to by te treści były łatwo... sprzedawalne odbiorcy. i nie bez powodu wielkie firmy pracowały latami nad mechanizmami usprawniającymi pewne żmudne czynności (choćby Amazon że swoim 1 click payment, którego wprowadzenie to tła rewolucja i zwiększyła sporo dochody).

   największym problemem jest jednak samo zakładanie konta. fajnie że jest opcja załóż przez FB. ale być może powinna być druga - by założyć przez wykop? wiem że to nie jest w Twojej gestii - opisuję problem.
   ten czas na interakcję jest krótki. ja go nie chce poświęcać na to by zakładać konto. większość treści rozrywkowych (w sensie wszystko nie do pracy) konsumuje ze smartfonu więc jak dla mnie musi być prosto, bez nadmiernego klikania.

   zakładanie konta jak dla mnie ma jeszcze jedną wadę - kwestia ochrony danych. po prostu nie wierzę (człowiek z branż IT tutaj) że TP jest w stanie poprawnie zabezpieczyć moje dane - choćby kwestie tego by mój mail nie wypłynął.

   to wszystko składa się na moją wielką niechęć do zakładania konta. po prostu dla mnie jako użytkownika ten model jest uciążliwy, niewygodny i nie przekonujący w kontekście bezpieczeństwa.

   nie chcę kolejnego konta zakładać. mam ich już i tak zbyt wiele. a co do treści - tak jak pisałem - wierzę że to wartościowe. ale dziś nie dostęp do (nawet wartościowych) treści jest problemem. dziś naszym problemem jest czas. to jak go dobrze spożytkować. niemożliwość przeczytania jednego artykułu to tak naprawdę (nie obraź się) żadna strata. każdy z nas jest w totalnym "niedoczasie" i tak szczerze po chwili (czy na koniec dnia) niewiele osób będzie pamiętać że mogło przeczytać dodatkowo jakiś artykuł.

   powodzenia życzę i pozdrawiam!

  •  

   pokaż komentarz

   ale musisz zdać sobie sprawę że wielu z nas ma już rozpoznane to gdzie i co oglądać i czytać. po prostu Twoja treść musi się jakoś wbić w świadomość

   @secret_passenger: Wiesz, ja tak całkiem z ulicy też tu nie jestem. Od ponad roku wrzucam np. wszystkie odcinki swojego programu popularnonaukowego "Czytamy naturę", większość trafia na główną. I to tylko dlatego pozwalam sobie czasem pokazać Wam, że są w internecie inne moje rzeczy, nieco bardziej... tradycyjne. ;)

   po prostu dla mnie jako użytkownika ten model jest uciążliwy, niewygodny i nie przekonujący w kontekście bezpieczeństwa.

   @secret_passenger: Nie będę ukrywał, że dla mnie, jako użytkownika, też. :) Ale, tak szczerze, jaki mógłby być inny model? Mówię o tych wszystkich mediach, zwłaszcza gazetach i czasopismach, które funkcjonują "normalnie" (czytaj: "tradycyjnie";), tj. wychodzą w druku, mają normalną redakcję etc. Po prostu nie ma takiej możliwości, żeby artykuły z takich źródeł były dostępne bez żadnych ograniczeń, za darmo, za jednym kliknięciem.

   Sam bym chciał ten problem rozwiązać. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A póki co to po prostu zrobiłem coś, co uważam za fajne, i informuję o tym we wszystkich moich "kanałach". A nuż komuś się będzie chciało założyć to darmowe konto, a za miesiąc, kiedy wpadnie kolejna treść z Tygodnika Powszechnego, dla tej konkretnej osoby to naprawdę będzie już kwestia szybkiego kliknięcia? Pozdr. i dzięki za rozmowę.

 •  

  pokaż komentarz

  Wynalazki i różne piękne rzeczy to nie z nudów a z większej ilości wolnego czasu na rozmyślania.
  No i ludzie inteligentni nigdy się nie nudzą, nawet gdy są sami. Owszem, mogą odczuwać osamotnienie i brak towarzystwa, ale nie nudę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter: Podobno chodzi o idealny balans między czasem wolnym i zajętym. Ja zauważyłem, że im więcej mam wolnego czasu, tym więcej go tracę na pierdoły( ͡° ͜ʖ ͡°), ale może każdy jest inny. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @LukaszLamza a ja się z Tobą drogi Autorze nie zgodzę. mam kreatywną pracę. pamiętam nawał pracy jakoś czas temu. praca od rana do nocy. i nagle stało się coś takiego że krzesło mi się "dobrze wymyślać". czułem się jakoś taki bez pomysłów zupełnie.

   co pomogło? więcej wolnego czasu. na spacery, na gapienie się bez sensu w okno, oglądanie filmów w kinie i czytanie książek.

   pstryk i wszystko wróciło do normy :-)

   nawet szukałem potem w internecie i okazuje się że to co mi się przydarzyło wcale nie jest jakieś wyjątkowe.