•  

  pokaż komentarz

  Teraz zniosą limit a potem wprowadzą równą dla wszystkich i niską emeryturę społeczną. Wytłumaczą to tym, że Ci co dużo zarabiali i tak sobie odłożyli.

  •  

   pokaż komentarz

   Teraz zniosą limit a potem wprowadzą równą dla wszystkich i niską emeryturę społeczną. Wytłumaczą to tym, że Ci co dużo zarabiali i tak sobie odłożyli.

   @all100: nie podpowiadaj #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   @all100 oczywiście że pokolenie obecnych 20 i 30 latków dostanie co najwyżej coś w rodzaju emerytury obywatelskiej równej dla wszystkich.

  •  

   pokaż komentarz

   @all100: A jak sobie nie odłożyli, to znaczy, że się nie nadawali do tego żeby dużo zarabiać ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Sunday a po drodze jeszcze z 3 nowe systemy emerytalne zrobią, każdy będzie gwarancją dobrego życia na emeryturze, zawsze będą to pieniądze obywatela i zawsze będą sobie podbierać kasę po nastu latach jak tam trochę zostanie odłożone.

  •  

   pokaż komentarz

   @ameliniummm ale to jest więcej niż pewne że tak się właśnie stanie. dlatego obowiązkiem każdego patrioty jest jak najbardziej unikać oszczędzania na emeryturę w państwowym systemie. żadnych PPK, jak najmniej do ZUS. najle6oiej praca na własny rachunek. minimalne składki jakie tylko się da płacić.

   należy jak najszybciej zatopić ten system i nie pozwolić na reanimację trupa. inaczej będzie pudrowanie truposza przez wiele dekad.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: potrzebny rząd, który zrobi porządek z przywilejami emerytarnymi i system nawet będzie mial nadwyżkę

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m jasne. ale sęk w tym że te potrzebę widzi mała część osób. większości wydaje się że najważniejsze jest by znów coś "dostać".

  •  

   pokaż komentarz

   @all100 ewentualnie zrobią górna granice emerytury i narka. Składki płaciłeś? No ch!@ trudno, zdarza się.

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: jak zrobić porządek? Demografii się nie oszuka. Gdy będzie więcej ludzi na emeryturze niż płacących, to jakie jest rozwiązanie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sunday: równej głodowej dla wszystkich

  •  

   pokaż komentarz

   dlatego obowiązkiem każdego patrioty jest jak najbardziej unikać oszczędzania na emeryturę w państwowym systemie

   @secret_passenger: Szczerze powiedziawszy mam oferty pracy na UOP za tyle samo a czasem nawet więcej na rękę niż mam na B2B w tej chwili a i tak siedzę na B2B bo mnie piecze dupsko, że miałbym przedłużać życie tego systemu xD Z moich składek ZUS bym utrzymywał ze 2-3 emerytów a to nie o to chodzi aby ten system się utrzymał jak najdłużej, bo w moim interesie i wszystkich młodych ludzi w tym kraju jest aby jebnął jak najprędzej. I dopiero w nowym systemie który wiem, że dożyje mojej starości przestanie mnie dupa piec, że mam składki emerytalne odprowadzać ¯\_(ツ)_/¯

   Rządy będą go trzymać przy życiu do ostatniego dnia, bo to będzie niepopularna decyzja aby przyznać, że to jebnie i zreformować go. W Polsce ze wszystkim tak się robi. Z polityką wodną, ze smogiem, z energetyką, ze służbą zdrowia i z ZUSem też. Reakcja dopiero gdy jesteśmy w przeddzień katastrofy, nigdy ruchów wyprzedzających, bo to wymaga realnej pracy a może jeszcze nie za naszej kadencji p!$####nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine szanuję za taką postawę. jakby więcej osób było świadome tak jak Ty to byśmy nie byli w czarnej dupie.

   a jak mawiał Kisiel "nie jest problemem to że jesteśmy w dupie, problemem jest to że zaczynamy się tam urządzać".

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: Nie da się tego niestety rozwiązać bezboleśnie. Ktoś będzie musiał zostać wyruchany. Jak nie wyruchają obecnego pokolenia emerytów - a powinni, bo ich składki przeżarła hiperinflacja i masa z obecnie pobierających emerytury albo na nią niedługo idących dostawała od państwa rzeczy o których my nawet nie możemy dzisiaj śnić. I JESZCZE OPRÓCZ TEGO na nasz koszt sobie wesoło siedzą na dosyć wysokich emeryturach mając wiek emerytalny niekiedy 50 kilka lat, kiedy my będziemy zap!?$%!@ać do samej śmierci często?

   Co więcej spora część tych poprzednich pokoleń to rozumie, że oni coś dostawali za darmo lub pół darmo, na emeryturę przeszli w stosunkowo młodym wieku a my od państwa jedyne co dostaliśmy to kutasem w pysk i słowa otuchy w postaci "będziecie zap!?$%!@ać do samej śmierci, bo emerytur nie będzie". Niejeden by to przyklepał gdyby wiedział, że przynajmniej jego dzieci pozbędą się tego ZUSowskiego jarzma. Moi rodzice na pewno, zresztą sam bym im pomagał ze swoich w razie czego, bo mnie stać.

   Bardziej sprawiedliwym jest aby obecne pokolenia emerytów i te które niedługo będą emerytami potraktować emeryturą obywatelską, bo oni od państwa dostali więcej niż my kiedykolwiek dostaniemy. Choćby na odwróconych hipotekach (póki mieszkania są coś warte, bo za naszych emerytur będą już warte niewiele przy obecnej demografii) z tych mieszkań wykupionych za psi ch?$ mogliby sobie do tych emerytur dorobić. My startowaliśmy z niczym, w dużej mierze nie mamy nic poza kredytem i mamy cały system utrzymać razem ze wszystkimi, którzy wyciągnęli z niego więcej niż my i dalej ciągną z niego więcej niż my dostaniemy kiedykolwiek. I jeszcze niektóre te bezczelne stare dziady drą mordy o więcej (╯°□°)╯︵ ┻━┻

   Mój dziadek chyba drugie tyle jest na emeryturze co w życiu pracował, ale on ma chociaż RIGCZ i nie wyciąga łap, bo wie, że ja i moi rodzice na emeryturze będziemy maksymalnie przez ostatnie 20 lat życia a nie 40 i po prostu nie wypada po takiej ilości dojenia jeszcze narzekać.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger:

   unikać oszczędzania na emeryturę w państwowym systemie. żadnych PPK,

   PPK nie są państwowe

  •  

   pokaż komentarz

   @mk321: demografia nie zmusza panstwa do opłacania 80% emerytury rolnikowi cxy finsnsowania 45 letnich emerytów

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666 dla mnie cokolwiek wytworzone przez rząd nie będące w 100% pod moją kontrolą nie jest warte zaufania. nie wierzę po prostu w te wszystkie obietnice.

   oczywscie możesz powiedzieć że moje pieniądze w banku można również znacjonalizować, przejąć mieszkanie i nieruchomości... tak, ale myślę że pewne rzeczy nastąpią wcześniej niż inne.

   ja po prostu naszemu państwu nie ufam za grosz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666: OFE tez nie bylo, ale jak zrobi sie specustawa zabor w jeden dzien, to okaze sie, ze jednak byly...

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: OFE były prywatne, ale nasze pieniądze w OFE już prywatne nie były. Podziękuj Buzkowi i Balcerowiczowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger:

   ja po prostu naszemu państwu nie ufam za grosz

   Rozumiem. Tak swoją drogą to jeśli Tusk powinien trafić do Sztumu to właśnie za to - za zdemolowanie manewrem z OFE zaufania obywateli do państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666: tak jasne, dziedziczenie, koniecznosc podpisania indywidualnej prywatnej umowy, pieniadze na imiennym koncie, branez tego co wypracujesz, za przekazanie ktorych ZUS pobieral wynagrodzenie. Rzeczywiscie nijak prywatne nie sa. podziekowac mozna wszystkim, ktorzy zgodzili sie na to, ze jest domniemanie konstytucyjnosci ustaw, ktorych nie mozna zaskarzyc przed wejsciem w zycie. Ktorzy pozwolili na skracanie (ponoc w wyjatkowych sytuacjach, ale tak teraz sie traktuje prawie kazda sytuacje) vacatio legis do nawet kilku godzin. Tak to wprowadzilo burdel i mozliwosc zajumania pieniedzy przez Tuska, jak rowniez to pozwolilo PiS-owi przejac TK (ktory tak czy inaczej nie mial jaj, aby wydac sprawiedliwy werdykt w sprawie zajumania pieniedzy, bo bal sie, ze wtedy Tusk musialby stanac przed trybunalem stanu, a tego poza krzyczeniem wystrzegaja sie wszystkie strony polityczne i sedziowskie)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B:

   Rzeczywiscie nijak prywatne nie sa

   Trybunał stwierdził że nie są. Z wyrokiem chcesz dyskutować?

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666 pełna zgoda. ja namawiałem w firmie wszystkich do tego by zostawić pieniądze w OFE (choć to też nie był idealny wybór). nawet zaoferowałem się że pójdę tym wszystkim, którzy się zdecydują wysłać listu na pocztę (przy okazji wysyłania swojego).

   ale najgorsze było to z jaką butą Tusk (po wyroku Trybunału jeśli dobrze pamiętam) oświadczył nam że to "nigdy nie były nasze pieniądze".
   a tak przecież każdy rząd się zarzekał że to nasze, że będzie na naszą starość...

   kolejny raz się już zrobić nie dam. niestety, z mojego punktu widzenia państwo działa jak wróg wobec obywatela. więc należy wrogowi ograniczać środki do minimum (zgodnie z prawem oczywiście :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666: Tak, jak napisalem, wyrok zostal wydany post faktum, ze zdaniami odrebnymi, czesc sedziow nie chcialo pokazywac, ze mozna tak bardzo zlamac konstytucje. Napisalem - podstawowa wina tego faktu jest pozwolenie by na takie ustawy nie bylo odpowiednio dlugiego vacatio legis.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine no cóż, jeśli ktoś ma dziś 40 lat i mniej, to powinien sobie nad łóżkiem powiesić następującą sentencję "dobre jutro było wczoraj". jak mieszkałem w UK pamiętam jak w 2010 (chyba) ówczesny premier powiedział do ówczesnych 30 Latków i młodszych że na emeryturę od państwa nie mają co liczyć :-) szkoda że u nas nikt z polityków nie zdobył się na tak szczerość (widzisz Mateusza mówiącego coś takiego?).

   problem u nas jest taki że my nie lubimy planować. my zawsze działamy na zasadzie "jakoś to będzie" a to nic innego jak czekanie na pożar a potem "wszystkie ręce na pokład i gasimy". ale ile razy to się może udać?

   to co napisałeś jest bardzo prawdziwe, ale nie bierzemy pod uwagę jednego czynnika - zmian klimatycznych i migracji. ja obstawiam ze kolejna dekada (2020-2030) będzie pod tym względem jeszcze bardziej dynamiczna. Polska nie ma szans obronić swojego homogenicznego społeczeństwa, ale co gorszą te zmiany będą następowały teraz coraz bardziej gwałtownie. a to będzie rodziło konflikty. czeka nas to co się działo w UK w latach siedemdziesiątych (ślubne "paki bashings" jako rozrywka dla tamtejszy Sebastianów - zwanych chavs) a potem... 20 lat później "zemsta" gnębionych "pakis" i innych (w różnej formie, ale nienawiść rasowa tak się nie wzięła z nikąd).

   migranci z jednej strony będą wybawieniem dla systemu (a politycy to wybawienie przyjmą z otwartymi rękami) ale też będą problemem w kwestii integracji.

   dla nas najlepszym rozwiązaniem byłoby rozpoczęcie sensownej dyskusji ci zrobić. jak utrzymać obecnych emerytów, nie obciążając nadmiernie przyszłych pokoleń. ale na taką dyskusję, na przedstawienie ludziom że ktoś w końcu będzie musiał to spłacać - na to wszystko się nie zanosi. i dlatego właśnie "urządzamy się w dupie" :-\

  •  

   pokaż komentarz

   Polska nie ma szans obronić swojego homogenicznego społeczeństwa

   @secret_passenger: Dopychamy Ukraińcami, którzy są do nas podobni, nie jest źle. Jeszcze możemy wziąć Białorusinów i Ruskich ( ͡° ͜ʖ ͡°) Może będzie trochę świergotania cyrylicą, ale nadal prawie wszyscy biali a w drugim pokoleniu będzie wysoki poziom asymilacji. Jesteśmy pod tym względem w DUŻO lepszej sytuacji niż zachód, który musi dosłownie murzynów ściągać, bo z białych krajów sąsiednich już nie bardzo chcą przyjeżdżać.

   My z racji tego, że Polska jest generalnie naturalnie wielokulturowa (w ramach kultur słowiańskich, obecna sytuacja monoetniczności to anomalia w naszej historii) mamy łatwiej z drenowaniem bloku wschodniego z ludźmi którzy mają spore szanse identyfikować się jako Polacy później. W końcu Białoruś czy zachód Ukrainy to nie były tereny które my podbiliśmy siłą i wprowadzaliśmy terror jako okupant (na wschodzie Ukrainy już różnie). To były nasze rdzenne ziemie albo ziemie ówczesnej Litwy, która się dobrowolnie i pokojowo zgodziła z nami połączyć, i z którą potem setki lat ramię w ramię kopaliśmy dupy jako jeden kraj.

   Tak naprawdę obecni Białorusini z punktu widzenia historii to są nasi ludzie, ledwo kilkadziesiąt lat się znajdują poza granicami Rzeczpospolitej. Niejeden Białorusin z bardziej zachodniej części znający historię jak wyemigruje do Polski to stwierdzi "w sumie to jestem Polakiem lol" ( ͡° ͜ʖ ͡°) No bo w sumie to jest, jeszcze za II RP pewnie by był gdyby nas ZSRR nie podzielił.

   Dlatego nam będzie mimo wszystko dużo łatwiej, mamy dostęp do milionów ludzi z biedniejszych krajów, którzy mają całkiem wysokie szanse na poczuwanie się do bycia Polakami i całkowitą asymilację - bo mają argumenty aby sobie zracjonalizować czemu są "nasi". A i sami Polacy z tego co zauważyłem często ich traktują jak "wracających do macierzy", ja sam mam podobne podejście.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine ta imigracja, o której piszesz jest faktycznie najbardziej bezproblemowa jaka może być. ale to tylko początek. szacunki polskiego biznesu mówią o zapotrzebowaniu na ponad 10 mln ludzi - tak by w przeciągu ok 20 lat Polska osiągnęła 50 mln obywateli.

   raczej nie mamy co liczyć na tak wielka liczbę przybyszów z samej Ukrainy i Białorusi (może również z dawnego ZSRR).

   jeśli scenariusz zacznie się realizować to musimy się przygotować na imigrację z dalszych zakątków. to większe różnice kulturowe. ale też problem z ewentualnymi powrotami - jak się komuś mogą powinie to już nie będzie przejażdżka autem do domu - ale zbieranie na drogi bądź co bądź bilet lotniczy.

   a może to byłby dla takiej osoby wieki problem (honor?). wiec może Ci ludzie będą w takich wypadkach zasilać szeregi jakichś struktur przestępczych?

   obawiam się że w temacie imigracji jesteśmy tak samo nieprzygotowani jak w każdym innym temacie.

 •  

  pokaż komentarz

  Nic nie zniszczy, pisiory wprowadzą ustawą "każdemu równo, każdemu po gówno" (oczywiście za wyjątkiem kleru i polityków) i mało ich będzie obchodzić, że ktoś wpłacił do ZUSu milion PLN a będzie dostawał na obecne pieniądze 2 tysiące miesięcznie przez ostatnie 10 lat życia.

  źródło: wykop.pl

 •  

  pokaż komentarz

  a co obchodzą przyszłe pokolenia kolesia, który nie ma ani żony ani dzieci tylko kota...

 •  

  pokaż komentarz

  Każdy nowy pomysł PiSu prowadzi ten kraj tylko w jednym kierunku...W kierunku dna...