•  

  pokaż komentarz

  "Żeby czytać dalej wykup abonament"
  Nara (╯°□°)╯︵ ┻━┻

 •  

  pokaż komentarz

  CCo ten wyrok praktycznie znaczy dla nas i dla Rosji?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: Że tranzyt gazu , szczegolnie bez nord stream 2 , dalej sie bedzie musial odbywac przez Ukraine i Polskę. A mieli plany aby od przyszlego roku podczas tranzytu omijac Ukrainę ale ograniczenie mocy przesylowych przez Ue plus zablokowanie Nord stream 2 to uniemozliwilo. A oplaty za tranzyt stanowia kilka procent pkb Ukrainy więc ma nich znaczenie strategiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   Że tranzyt gazu , szczegolnie bez nord stream 2 , dalej sie bedzie musial odbywac przez Ukraine i Polskę.

   @kolanin: a dlaczego? Co stoi na przeszkodzie awarii technicznej gazociągu/ropociągu na terenie Rosji? I przesyłanie surowca do odbiorców przez NS?

   No i jeśli Gazprom nie ma monopolu do niemieckiej odnogi, to kto jeszcze może z niego korzystać? Na jakich zasadach i w jakim kierunku?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: Gazprom moze wykorzystać tylko 50 procent mocy przesylowych a reszta jest zostawiona dla innych dostawcow. Problem jest taki , że z rosji gaz eksportuje tylko Gazprom więc moze korzystac tylko z polowy możliwości przesylowych.

   Dodatkowo brak dzialajacego Nord stream 2 (ktory tez bedzie mogl byc wykorzystany tylko w połowie jezeli w ogóle powstanie do konca) i po prostu Rosja musi gaz wysyłać przez Ukraine i Polskę na zachód bo nie ma alternatywy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kolanin: A jak by Gazprom się podzielił na dwie niezależne spółki to mógłby wykorzystywać 100% rurociągu?

  •  

   pokaż komentarz

   @wieczny-student gdyby były niepodważalnie niezależne to może tak

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: Gazprom ma zakontraktowane konkretne ilości gazu. I po tym wyroku nie jest w stanie wypełnić kontraktów przesyłając gaz NordStream. Czyli musi wykorzystać stare gazociągi. M.in przez Ukrainę.

  •  

   pokaż komentarz

   Rosja musi gaz wysyłać przez Ukraine i Polskę na zachód bo nie ma alternatywy.

   @kolanin: A nie mogą po prostu przesiąść się na statki, skoro im tak zależy na ominięciu Ukrainy?

  •  

   pokaż komentarz

   @wieczny-student: Tak.

   @PanDarcy: Nie mogą bo by wyszło to dużo drożej, plus nie mają do tego infrastruktury.

   Gazociąg to najtańszy sposób przesyłu gazu i bardziej opłaca się jego zbudowanie pod wodą niż budowa infrastruktury do skraplania gazu i później do jego odzyskania. Do tego takie inwestycje trwają latami.
   Dlatego ruscy zbudowali nord stream i teraz chcieliby dokończyć nord stream 2.

   Obecnie problemy traktują jako przejściowe - budowa drugiej nitki się opóźnia, ponieważ Dania nie wydaje im pozwolenia na budowę, zasłaniając się badaniem wpływu na środowisko już prawie od roku.

   A ominięcie Ukrainy po prostu by im się opłacało. Sprawa tranzytu i dostarczenia gazu dla danego kraju jest powiązana. W tym roku kończyła się umowa i ruscy mówili rok temu, że nie będą tranzytu przez Ukrainę kontynuowali ale problemy prawne i techniczne spowodowały, że jest inaczej.

   Sam tranzyt sprawia, że muszą dostarczać gaz aby ukry nie podbierały z tranzytu, nie można zablokować transportu gazu z powodów technicznych (np. nieznani sprawcy nie mogą wysadzić czy uszkodzić gazociągu), a gaz musi iść, żeby trafił na zachód bo inaczej gazprom będzie płacił kary a Rosja straci wiarygodność jako dostawca i zachęci zachód do dywersyfikacji źródeł gazu. Dodatkowo jest to pewna polisa ochronna dla Ukrainy - ruscy nie mogą rozkręcić działań wojennych bo na pewno większego konfliktu gazociągi tam nie przetrwają w stanie nienaruszonym.

   Ponadto Polska jest związana kontraktem gazowym z Rosją do 2022 roku. Po tym okresie możliwe, że nie będziemy mieli w ogóle umowy (jak zdążymy zrobić baltic pipe) bo będziemy mogli obyć się bez gazu od ruskich. Możliwe, że umowa z Rosją będzie, ale na lepszych warunkach.
   Sprawa tranzytu będzie też zapewne inaczej uregulowana, bo obecnie praktycznie ruscy transportują gaz przez nasze terytorium prawie za darmo (bodajże 20 milionów dolarów nam płacą, gdzie Ukrainie 3 mld $ ) więc koszty przesyłu zwiększą się im skokowo.

 •  

  pokaż komentarz

  Znaleziska, których treści nie da się zobaczyć powinny być z automatu usuwane. Zakop.

 •  

  pokaż komentarz

  Stworzą spółkę córkę i po problemie.