•  

  pokaż komentarz

  zrobiłem płytę fundamentową i mam "ciepło", płytko i bez zabawy w żadne folie, lepiki, dysperbity itp.
  Aż miło na taki rodzaj fundamentu popatrzeć.. A dookoła budowy jak sprzed 100 lat - beton w glebę, bloczki, smarowanie czarną mazią, odcinki/podcinki itp.

  Jak ktoś mówi że płyta droższa - guzik prawda... droższa może być przez XPSa pod nią, czyli dodatkową izolację, której nikt nie robi przy klasycznych fundamentach. Zawsze można zrezygnować z XPSa jak to kogoś bardzo boli i wtedy na 100% wyjdzie taniej płyta, od klasycznego fundamentu.

  Wszystko wysoko, nic wody nie będzie podciągało (a i tak dałem beton B30 W8), budynek przynajmniej teoretycznie będzie równo siadał, czyli nie powinno być spękań na ścianach itp. Bardzo dużo zalet ma płyta fundamentowa.
  Zawsze argument osób przeciw jest "paaaanie, ale to będzie kosztowało" - tylko to jest stały tekst budowlańców na wszystko... a jakbym miał robić samemu, to tylko płytę fundamentową - ogólnie mniej roboty, koparka równasz teren i dopiero działasz, bez żadnych zabaw w skomplikowane wykopy, szalowanie, murowanie itp.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wykopuje bo jest sporo rad z dupy które naciągają na dodatkowe koszty

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed wodą i wilgocią nie jest tanie. Można oczywiście ograniczyć koszty podczas budowy, ale wtedy podwyższasz ryzyko, że kiedyś przeznaczysz wielokrotność tej kwoty na naprawę fundamentów i walkę z wilgocią.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer: Koleś wali izolacje na wszystko i jednocześnie daje uziom fundamentowy. No błagam.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: kup książkę, tam wszystko opisane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Odpowiedz na stronie xx, zapraszam do lektury.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: koleś czeka na związanie napowietrzonego chudziaka i go pielęgnuje.

   Koleś twierdzi że szalunki zawsze są najlepsze

   W suchym piasku izolacje przeciwwodne.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Bo gość nie jest żadnym ekspertem. Coś tam usłyszał, coś tam zrobił i wymyślił sobie że napisze poradnik.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anal_i_zator: Tu się zgadzam. Sam zbudowałem dom i mogę dać kilka dobrych rad, ale za eksperta się nie uważam. Pewnie jest sporo błędów u mnie o których nie mam pojęcia. A tu kolejny ekspert który po jednej chacie pisze poradnik. No błagam.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Uziomy połączone są ze zbrojeniem w ławie fundamentowej i ta nie jest izolowana. Natomiast izolowana jest ściana fundamentowa czyli ta wymurowana z bloczków. Nie wiem co ma jedno do drugiego.
   IMO fundament, zwłaszcza gdy mamy piwnicę, powinno się izolować niezależnie czy posadowiony jest na suchym piasku czy na bagnie chociażby dlatego że podczas deszczu woda wsiąka w glebę a ściana fundamentowa, jeśli nie jest zaizolowana, będzie ciągnąc tą wodę z gleby, także degradacja ściany będzie postępować. Izolacja gdy grunt mamy suchy wcale nie musi być droga. Zamiast mas bitumicznych możemy użyć hydroizolacji w emulsji która jest tańsza i dużo bardziej wydajna. A zamiast styropianu XPS możemy użyć zwykłego styropianu fundamentowego EPS czyli o podwyższonej twardości. Mnie izolacja fundamentu, powierzchnia parteru 180m2, kosztowała 2300zł. 550zł hydroizolacja, 1500zł styropian, 250zł klej poliuretanowy do styropianu, robocizna we własnym zakresie. Jak na moje nie są to jakieś wielkie koszty jak dom stoi nawet na bardzo suchym terenie. Natomiast jeśli kupiliśmy działkę która jest/była bagnem to porządna izolacja jest bardzo ważna.

  •  

   pokaż komentarz

   ziomy połączone są ze zbrojeniem w ławie fundamentowej i ta nie jest izolowana. Natomiast izolowana jest ściana fundamentowa czyli ta wymurowana z bloczków
   @Jasiu1th: Czytałem ten poradnik i było wyraźnie że całe fundamenty izoluje. Uziomu wg. norm nie łączy się ze zbrojeniem tylko kładzie opaskę na ławie i do niej podpina bednarkę

   powinno się izolować
   @Jasiu1th: No tu zgoda.

   hydroizolacji w emulsji która jest tańsza
   @Jasiu1th: No tu się nie zgodzę. Te wszystkie dysperbity to jednak przeżytek. Są gotowe systemy: izolacja + klej do styropianu. Najlepiej 2 razy tym przeszpachlować i daje przyzwoitą izolację.

   A zamiast styropianu XPS możemy użyć zwykłego styropianu fundamentowego EPS
   @Jasiu1th: Jest styropian EPS na ściany fundamentowe. "Niebieski" albo "wodoodporny". Jest sporo tańszy od XPS. Jest chyba też tańszy od tego twardego na posadzki. Tu nie ma co więcej kombinować
   Resztę się zgadzamy. Jeżeli budowałeś nie dawno to dostałeś bardzo dobre ceny

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Po co dokładać luźno leżącą opaskę skoro zbrojenie już siedzi w ławie. IMO uziom połączony ze zbrojeniem da niższa rezystancję niż dodatkowa opaska, a im niższa rezystancja tym lepiej. Więc norma normą a dobre praktyka to dobre praktyki.

   Dysperbit może i jest przeżytkiem ale przy suchym gruncie jest wystarczający. Gotowe systemy zazwyczaj mają to do siebie że zawierają w cenie marżę za markę, nic przeważnie wychodzą drożej niż gdy poszczególne elementy zakupimy oddzielnie.

  •  

   pokaż komentarz

   Po co
   @Jasiu1th: To nie mój wymysł tylko normy na uziom fundamentowy. Zapewne chodzi o to że styk między prętami zbrojeniowymi jest symboliczny, a opaska rozprowadzi ładunek po całej ławie równomiernie, potem na zbrojenie, beton i do ziemi.

   cenie marżę za markę
   @Jasiu1th: Wybór jest spory. Ja już nie pamiętam dokładnie ale "system" to masa rozpuszczalnikowa + dedykowany klej do styropianu. Wszystko było w zbliżonych kosztach. Mój majster nawet miał szkolenie u producenta tej masy i mówił że to ma sens, zwłaszcza że woda u mnie nawet na 0,5 stoi.

 •  

  pokaż komentarz

  W komentarzach peany do płyt fundamentowych, że nie są droższe niż lawy. Dzisiaj skończyłem etap odpowiadający płycie. Dom 160 m2 parterowy. Grunt piaszczysty wody brak. Koszt ław w tym media i ocieplenie ścian fundamentowych z zewnątrz 15 cm xps wewnątrz 5 cm xps wyniósł 44,5 tys. Koszt płyty wg 5 wycen między 78 a 96 tys. Minimum 30 tys różnicy. Po co na dobrych gruntach przepłacać? W rachunkach się zwróci za 200 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @hadzia: spoko, ja też miałem wyceny swojej płyty na cenę x2 w stosunku do tego za ile ją zrobiłem...

   Dużo wykonawców liczyło 38-45k zł netto za samą robotę, gdzie to wyszło 10 dni roboczych w większości 2 ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @mar111cin: koszt ławy jest też z robocizną. Bez robocizny koszt materiału spadnie do około 35.

  •  

   pokaż komentarz

   @hadzia: no to jak sam materiał tyle kosztował, to nie wiem gdzie Ty masz taniej :)

  •  

   pokaż komentarz

   @hadzia: Uściślę, że koszt płyty fundamentowej często jest zbliżony dopoprawniewykonanych fundamentów.

   - Inwestorzy często oszczędzają przy wykonywaniu ław metodą "tradycyjną" na betonie podkładowym i hydroizolacji.
   - Wyceny płyt fundamentowych często są wysokie, ale wiemy, jak teraz wygląda rynek...

   I jeżeli policzymy koszt fundamentów wylanych bezpośrednio w grunt i posmarowanych dysperbitem, to oczywiście płyta będzie znacznie droższa. Nie odnoszę się oczywiście do Twojej budowy (cieszy ocieplenie także wewnątrz), tylko tak sobie rozmyślam :)

   Nie jestem ani zwolennikiem ani przeciwnikiem płyt. Swoją drogą, to projektant powinien ocenić, która technologia będzie lepsza w konkretnym przypadku, a także uwzględnić przyszłe wydatki eksploatacyjne. Płyta może być droższa, ale jeżeli dzięki niej zmniejszy się znacznie zapotrzebowanie domu na energię, to warto ją rozważyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @hadzia: tradycyjny fundament a płyta to jakby porównywać 2 auta z innych segmentów i klas.

  •  

   pokaż komentarz

   @hadzia: mi różnica między płytą, a ławą wyszła jakieś 15-20 tysięcy na niekorzyść płyty, a to już jest sporo. Grunt mam dobry, więc będzie ława.

  •  

   pokaż komentarz

   @mar111cin: w tych 35 w sumie całe zbrojenie (bo zestawienie miałem na całą chatę łącznie ze stropami, itp. a nie będę liczył ile kilo poszło w fundament a ile na słupy, wieńce itd.) więc pewnie z 3-4 tys. z tego jeszcze mniej by było. Mam też uziom, którego przy płycie zazwyczaj nie miałem wycenionego. W tym jest również chudy beton, który w płytach tych droższych przewidywano w tańszych nie. Materiały również raczej brałem z wyższej półki. Jeżeli nie miałoby być różnicy to nie wiem jak ty to liczysz - płytę musieliby mi zrobić w gratisie żeby te ceny się zrównały a i tak wątpię żeby się cena chociaż zbliżyła.

   @chafer: ale co to jest poprawnie wykonany fundament oprócz tego nieszczęsnego dysperbitu. Projekt miałem mieć robiony z uwzględnieniem płyty, ale najpierw dałem do przeliczenia całą budę pod kątem pompy ciepła i jak największej energooszczędności. I się okazało, że to zapotrzebowanie na energię wcale przy płycie tak szalenie nie spada a pompa ciepła to już w ogóle inwestycja niskiej opłacalności.

   No i przy płycie nie ma miejsca na przeróbki typu a przesunę sobie kibel czy umywalkę i też błędów nie wybacza.

  •  

   pokaż komentarz

   @hadzia ja p?#%%!@e, skąd takie ceny bierzecie????

  •  

   pokaż komentarz

   wewnątrz 5 cm xps
   @hadzia: ??? Pomijam że XPS na ściany fundamentowe to już opcja "na bogato" . 15cm to także wydaje mi się przesada, ale to bym musiał obliczyć Twój projekt

   oszczędzają przy wykonywaniu ław metodą "tradycyjną" na betonie podkładowym
   @chafer: Przy parterówce beton podkładowy sam w sobie jest oszczędnością. Mniej roboty przy układaniu zbrojenia a jak dasz podkład 10 cm to dasz 10cm mniej bloczków. Gdzie tu wielka oszczędność? Podkład rozprowadzić to też chwila roboty, bo się między drutami nie wibruje i nie robi na gładko - byle w miarę poziom trzymało. No i mniej srania z wykopem - u mnie prosto po koparce grucha podkładu i wszystko wyszło równiutko.

  •  

   pokaż komentarz

   Koszt ław w tym media i ocieplenie ścian fundamentowych z zewnątrz 15 cm xps wewnątrz 5 cm xps wyniósł 44,5 tys.

   @hadzia: a liczyłeś podłoge na gruncie? bo w płycie fundamentowaj masz to juz w cenie

  •  

   pokaż komentarz

   @Brunoxp: W tym jest izolacja termiczna i "wilgociowa" podłogi - nie ma podłogówki ani wylewki. Na razie mam folię na podbetonie i styropian 15 cm na to. Waham się czy nie zmienić na XPSa i papę (papy nie chciałem ze względu na ewentualny zapach przy podłogówce). Papa na razie na ściankach i ławie icopal sbs 4.0 fundament organoleptycznie niby mercedes wśród pap i niby nie wydziela jakiś substancji zapachowych, ale folia wg mojego widzimisię mniej trująca. Jakbym się zdecydował to koszt o ileś wzrośnie. Nie wiem czy płytę też trzeba izolować wilgociowo na pierwszej warstwie betonu- odpuściłem temat na tym etapie.

   Podłogówkę miałem tylko w dwóch najwyższych ofertach na płytę bo pozostali chcieli to dalej wyceniać jakbym się dopiero zdecydował na wersję "basic" ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: ciekawostka taka mnie spotkała, że XPS 15 cm był tańszy niż 12 cm. Błąd cenowy czy co nie wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @hadzia: Też miałem takie akcje. Wtedy wiadomo - trzeba brać. Ostatnio kupiłem dłuższą drabinę (ta sama seria tej samej firmy) bo była tańsza niż krótsza.

  •  

   pokaż komentarz

   @hadzia: z pamięci mnie 5 lat temu płyta ok 100m2 kosztowała:
   - ok 17k zł XPS (30cm pod i dookoła - bo dom pasywny)
   - 6,5k zł beton z pompowaniem (gr 30cm- bo szkody górnicze)
   - 4k zł stal (dodatkowe wzmocnienia pod ścianami- bo szkody górnicze)
   - 2,5 piach (100t na wymiane ok 30cm )
   - 1 kzł koparka
   - 1 kzł jakieś pianki, folia, zageszczarka
   Razem jakieś 32k zl za 100m2 gotowego fundamentu i podłogi na parterze(czego nie ma w kosztach fundamentu tradycyjnego)
   robocizna zero zł: ja + żona+ teść w weekendy i 2 tyg urlopu = razem zajęło nam to ok 1 mies

   PS Zdaje sobie sprawę że ceny materiałów i robocizny są dzisiaj wyższe
   PS2 Sąsiad za mną robił w tym roku płytę tez ok 100m2 na goło (sam beton bez izolacji XPS) i dał 26K zł z ekipą w tydzien.

  •  

   pokaż komentarz

   @hadzia:
   Trzymaj się papy, nic nie będzie śmierdziało.
   Powiem ci tyle: po latach "nowoczesnych" materiałów sporo ludzi wraca do papy zarówno jeśli chodzi o izolację jak i pokrycie dachowe - folie i membrany nie są niezawodne i niezniszczalne.
   Icopal jest dobrą firmą, jeszcze z 2-3 lata temu powiedziałbym bardzo dobrą, ale ostatnio trochę jakość poszła w dół. Są jeszcze inni przyzwoici producenci, ale niestety większość firm klepie produkty budowlanopodobne, bo nawet nie wiem jak nazwać coś co wytrzymuje maksymalnie kilkla lat. Porażka. Cena 30zł/m vs ponad 100zł/m nie bierze się znikąd. Dodatkowo pilnuj, żeby było robione systemowo. Jeszcze ostatecznie grunt asfaltowy można zamienić na inny (byle też asfaltowy), ale masy uszczelniające i szpachlowe innych producentów się nie sprawdzają, wprawdzie nie znam wszystkich produktów na rynku ale naście przerobiliśmy przez lata i nic ostatecznie się do końca tak nie sprawdzało.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak sie kladzie folie kubełkową

  źródło: DSC_0348.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Mój ulubiony fragment z opisu bloga:
  "Wyjaśniam więc, że nie jestem ekspertem budowlanym i nie uważam się za specjalistę. Umiem jednak analizować fakty, umiem określić potrzeby i oczekiwania budujących, umiem współpracować z ludźmi i wiem, w jaki sposób pomóc budującym w odpowiednim przygotowaniu się do budowy."

  •  

   pokaż komentarz

   @Anal_i_zator czyli taki kołcz budowlany ;). Mam znajomą co buduje dom, z mężem ale mąż nie ma wiele dom powiedzenia tylko ma dostarczać kasy. Laska spędza kilka godzin dziennie na forum muratora i nasiąka marketingiem. Co ona odp@%%$##a to głowa mała, budowlańcy mają przejbane bo ona wszytko wie lepiej bo "na forum napisali...".

  •  

   pokaż komentarz

   @morghul: A wystarczyło wejść na bloga, abyś się przekonał, że przede wszystkim stawiam na rzetelność, a nie wiarę w reklamę i zapewnienia producentów i zalecam unikania forów budowlanych. I mogę być nazywany kołczem budowlanym, czemu nie? Najważniejsze jest to, że rzeczywiście pomagam osobom, które chcą się wybudować.

Dodany przez:

avatar chafer dołączył
401 wykopali 23 zakopali 20.5 tys. wyświetleń
Advertisement