•  

  pokaż komentarz

  Ale pięknych czasów się doczekałem...

  Pamiętam jeszcze, jak Rosja co drugą zimę straszyła zakręceniem kurka, a Polsce realnie groziły przerwy w dostawach dla przemysłu. I prosiliśmy się u kacapów, żeby raczyli nam sprzedać swój gaz, prasa z niepokojem donosiła że mamy za mało rezerw i liczyła na ile nam starczy, a oni nas szantażowali i łupili najwyższą ceną w Europie, tranzyt za półdarmo biorąc sobie w pakiecie. Co zresztą nadal robią, tylko sytuacja się zmieniła i już nie straszą zakręceniem.

  Wprawdzie z opóźnieniem (tej czerwonej świni Millerowi nigdy tego nie zapomnę) i wolniej niż by się chciało, ale nareszcie idziemy we właściwym kierunku. Jest gazoport, są rewersy, będzie Baltic Pipe i regionalne konektory w ramach Trójmorza. Integracja giełd w regionie to kolejny element tej układanki. Za parę lat to kacapstwo będzie się prosić u nas, żebyśmy raczyli od nich kupić gaz albo przesłać go tranzytem.

  Wujek Sam już od kilku lat miesza na rynku, torpeduje rosyjskie projekty i właśnie rozpoczął konkurencyjne dostawy do naszego regionu (a kogo jak kogo, ale jego czołgami się postraszyć nie da). Komisja Europejska zapowiedziała ograniczenia w tranzycie dla Gazpromu (będzie musiał udostępniać pojemność przesyłową innym operatorom, a to oznacza że np. Nord Stream 2 będzie w połowie pusty, bo w Rosji innych operatorów nie ma). Ukraina im dowali opłaty tranzytowe w zemście za szantaż i wojnę, albo będzie ciągnęła ich gaz za półdarmo. Bałtowie się na nich wypną, polecą im rynki na zachodzie, bo jeśli opłaty tranzytowe u nas i na Ukrainie będą wysokie, to ruski gaz przestanie być konkurencyjny, zatem albo spadną im wolumeny, albo zyski na nich.

  Dopieprzą im wszyscy po kolei. Na przyjaciół nie mają co liczyć, bo od wieków pracowali na to, żeby ich nie mieć; czują nawet z tego powodu dumę narodową, gdy reszta świata się ich boi i nienawidzi. A jak im polecą zyski na gazie, stracą narzędzie terroru, podziałają zachodnie sankcje i rozsypie się ichni budżet, to mogą się zacząć wewnętrzne rozruchy i okaże się, że ten przeklęty przez Boga i ludzi kraj, wskutek swojej bandyckiej polityki i za karę za wszystkie nieszczęścia wielu pokoleń Polaków i innych sąsiadów, pod ciężarem biedy i niekompetencji, niepokojów społecznych, alkoholizmu i HIV w końcu padnie na ten czerwony ryj i go sobie rozwali.

  Amen!

 •  

  pokaż komentarz

  To źródło "wnp.pl" śmierdzi strasznie pisowską propagandą.

 •  

  pokaż komentarz

  Branża nie wygląda wcale tak różowo. Budują nowe inwestycje ale kosztem utrzymania obecnej infrastruktury. Stosuje się zasadę: "nie naprawiać tylko wymienić na nowe" ale kiedy to wymienimy... się zobaczy na razie działa a jak nie to zrób żeby działało. Na stanowiskach wysoko decyzyjnych są ludzie, którzy nie mają pojęcia o branży, a co najgorsze usuwają ludzi im podległych, którzy mają pojęcie o tym co robią ale się z nimi nie zgadzają lub doprowadzają do tego, że taki człowiek sam rezygnuje. Cięcie kosztów osiąga poziom absurdu, chroniczny brak części zamiennych, najtańsze materiały eksploatacyjne. Zmiany administratora ważnych obiektów sieci. (To jest nowe...to my to sobie zostawimy, a to i to jest stare i nie ma części to dostaniecie wy) i już brak kosztów same zyski i cyk można sobie premie wypisać. Ktoś pytał czy można zarobić. Oczywiście i to potężne pieniądze tylko trzeba wiedzieć z kim się ułożyć. Inwestycje strategiczne uniezależniające Polskę to bardzo dobry kierunek tylko nie można tego robić kosztem tego co już mamy bo to może być niebezpieczne.

 •  

  pokaż komentarz

  O niższych cenach niż za ruski gaz to propaganda mówiła jak miał wpłynąć pierwszy amerykański tankowiec.
  Życie pokazało że ani nie jest tańszy ani ruscy nie odczuli tego jako presji cenowej i nawet nie wspominają o renegocjacji kontraktu Pawlaka.

 •  

  pokaż komentarz

  Dla niekumatych to ten tego,Hub Gazowy wygląda tak:( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)

  źródło: pobrane.jpg