•  

  pokaż komentarz

  ciekawe jakim cudem ten biznes sie oplaca? to jest jakis skok na dotacje panstwowe czy co?

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ Jakim cudem elektryczne hulajnogi są w sprzedaży?
   Zakazano 100W żarówek bo za dużo pobierają prądu.
   Znane są hulajnogi bez napędu elektrycznego.
   Jak się ma ta cała ekologia do hulajnogi elektrycznej?
   Z jej bateriami, elektroniką i całą resztą?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll: żarówka 100 watowa wytwarza światło o mocy 1600 lumenów- mniej więcej 95% energii jest marnowane na wytwarzanie ciepła.
   Czemu się dziwisz że je wycofali?
   Jeszcze mi brakowało argumentu o ograniczeniu mocy odkurzaczy- dziwnym trafem, teraz odkurzacz o mocy 900w jest wydajniejszy niż odpowiednik o mocy 1600 sprzed kilku lat. A słyszałem o idiotach, którzy nakupili „mocnych” odkurzaczy na zapas...

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: a co to komu przeszkadzało, że szła moc w ciepło. A z Twojego komputera to moc w co się zamienia? Może ta energia znika? Żarówki energooszczędne czy też LED także emitują ciepło, a nim tańsze tym więcej ciepła produkuje zasilacz. Ostatnio trafiłem super żarówkę LED która tak siała do tego stopnia, że radio podłączone do tego samego przedłużacza przestało wyłapywać fale radiowe. Z całym szacunkiem, to ja już wolę stuwatowe podgrzewacze...

   A co do odkurzaczy to kwestia zmiany łopatek turbiny i ssawek pozwoliła na ograniczenie mocy samych silników elektrycznych. Zanim UE nie wprowadziła nowych przepisów, producenci odkurzaczy nie chcieli sami z siebie tego zmieniać, bo łatwiej i taniej było wciskać silnik większej mocy. W podobny sposób ograniczana jest obecnie woda w rezerwuarach WC - zmianą kształtu muszli

  •  

   pokaż komentarz

   @RycerzSzaregoMelanzu: Tobie nie przeszkadzało, sąsiadowi też nie, pani Gieni spod ósemki również nie. Ale jak weźmiesz globalna skale, to samym tylko UK porównując lata 2007 a 2012 pomimo wzrostu ilości żarówek, prąd używany do oświetlenia zmalał przeciętnie o 29 procent.
   Jak przeniesiesz te skale na cały kontynent to zobaczysz ile energii zostało zaoszczędzone.

   Jak kupujesz żarówki u majfriendow to czego się spodziewasz? U mnie philips śmiga aż miło.

   Prąd z komputera? I tu Cię zaskoczę. Mam serwer medialny postawiony na Nvidii Shield- jakieś 13 watt, do tego NAS (na czas, kiedy jest potrzebny) około 60 w- poza tym laptop, tablet- nijak się to ma do komputera, gdzie zasilacz z czarnej listy przejadał 20 procent z 750 wat.

   Czyli wymóg zmniejszenia mocy na odkurzaczach był potrzebny? Policz sobie globalny efekt.
   WC... koń by się uśmiał co te barany wymyśliły... do czasu jak sobie uzmyslowisz, ile wody możesz zaoszczędzić. Wracając do UK- słyszałeś o akcji „go with the Flow” w Londynie?

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: ja w ogóle nie mam w domu LED i energooszczędnych. Albo klasyki, albo halogeny.

   To Ty sobie policz ile energii kosztuje wyprodukowanie tej całej elektroniki do tych pierdyliardow żarówek, a ile kosztuje trochę wolframu, próżni, kawałka metalu i szkła, a na koniec ile będzie kosztować utylizacja żarówek klasycznych, a ile tych ze źródłem światła LED. I paradoks tego jest taki, że im droższa i lepsza żarówka LED tym więcej elementów do utylizacji, a te siejące ferment chińskie gówna często są ubogie w elementy elektroniczne jak dzieci w Korei północnej.

  •  

   pokaż komentarz

   @RycerzSzaregoMelanzu: No to policzmy. Realna żywotność tradycyjnej to coś pomiędzy 1000 a 2000 godzin- przyjmijmy 1500.
   Porządny led teoretycznie ma 40 do 50 tysięcy godzin. Przyjmijmy 45k. Śmiem twierdzić, że koszt (dla środowiska) wyprodukowania 30 żarówek tradycyjnych jest co najmniej taki sam jak tych ledowych. Przy czym zużyją one przynajmniej 80% prądu mniej.
   Chińskie gowna zużyją więcej energii i padną zapewne po 1/4 tego czasu- sorry, ale paradoks jest tylko pozorny.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: długość święcenia klasycznej żarówki może być spokojnie tak długą jak LEDa. Wystarczy chcieć. O spisku żarówkowym kolega nie słyszał ( ͡° ͜ʖ ͡°)?

  •  

   pokaż komentarz

   @RycerzSzaregoMelanzu: nie słyszałem, ale chętnie bym się czegoś o nim dowiedział :) zwłaszcza o tym, jak żarówki mogą święcić :)

  •  

   pokaż komentarz

   ciekawe jakim cudem ten biznes sie oplaca?

   @DEATH_INTJ: Czytałem kiedyś wyliczenia że taka hulajnoga zwraca się firmie po około 3 miesiącach. Potem mają w dupie co się z nią stanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire Jeżeli mamy oszczędzać prąd to go oszczędzajmy.
   Hulajnoga elektryczna nie zużywa mniej prądu od zwykłej.
   Rozumiesz?
   Wynaleziono już hulajnogi nieelektryczne więc po co komu elektryczna zużywająca prąd.
   Sorry, ale już bardziej na kwadratowo nie potrafie.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: https://vimeo.com/43241983

   Są na świecie klasyczne żarówki, które dobijały niedawno 1000000h świecenia, także tego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: dokładnie, nagle się okazało że da się lepiej zrobić odkurzacz. Nawet te akumulatorowe na kilka akumulatorów po 20V mają lepsze ssanie niż PRLowskie 2500W. Już nie wspominając o nowych konstrukcjach które w trybie Eco czyli jakieś 600W by odkurzyć dywan trzeba go trzymać nogą

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll akurat w tej kwestii twoje pytanie jest słabe biorąc pod uwagę koszty ładowania hulajnogi (0.70 zl) i zasięg do 45 km plus brak emisji spalin i co2 to poruszanie się ww. na niewielkie dystanse jest jak najbardziej sensowne.

  •  

   pokaż komentarz

   @gabaoth Ile to jest 0,7 zl? Ze 2 szufle węgla?

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: LED da radę, elektronika padnie wcześniej:)

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: pewnie ubezpieczone i dostają odszkodowania. Na dodatek teraz mają je z powrotem

  •  
   ghost404

   +3

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: teoria swoją drogą, a praktyka swoją... w tym roku wymieniłam już cztery żarówki led , które miały niby świecić 40 tysiecy godzin, a swieciły może kilkaset...

  •  

   pokaż komentarz

   Znane są hulajnogi bez napędu elektrycznego.
   Jak się ma ta cała ekologia do hulajnogi elektrycznej?
   Z jej bateriami, elektroniką i całą resztą?


   Wynaleziono już hulajnogi nieelektryczne więc po co komu elektryczna zużywająca prąd.
   @Pio_Coll: Czy ty... na poważnie pytasz dlaczego ludzie używają pojazdów z napędem, zamiast pojazdów bez niego?
   Wynaleziono ekologiczne rowery, dlaczego więc ciągle produkują motocykle z napędem spalinowym - tak brzmi twoje pytanie.
   Mamy do wyboru ekologię, wygodę i szybkość. Hulajnoga elektryczna jest bardziej ekologiczna niż samochody/motocykle, wygodniejsza niż rower/hulajnoga nożna i szybsza niż chodzenie (+ komunikacja miejska).

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll wszystko co da się napędzić siłą mięśni a jest napędzane przez energię elektryczną, powinno być zakazane( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Czytałem kiedyś wyliczenia że taka hulajnoga zwraca się firmie po około 3 miesiącach. Potem mają w dupie co się z nią stanie.

   @wyindywidualizowanyentuzjasta: Jasne, produkt im się zamortyzuje i zarabia na czysto - wtedy postanawiają go wyrzucić (✌ ゚ ∀ ゚)☞ Idź w byznesy.

  •  

   pokaż komentarz

   @RycerzSzaregoMelanzu: Tak są takie żarówki, ale są to żarówki starszego typu, gdzie grubość drucików wolframowych była przesadna. Co powodowało strasznie niewielką efektywność energetyczną, oraz czas rozpalania dłuższy niż lampy sodowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll: No, to kup nie wiem, samochód dostawczy za 3000zł i jak się zwróci to jedz na utylizacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @RycerzSzaregoMelanzu
   Typie przecież ty jesteś niereformowalnym komuchem XD nikt o zdrowym umyśle nie używa wolframowego gówna, po 1 świeca c?%$#wo, po 2 grzeją się jak sk!?!esyn, po 3 światło z nich jest za ciepłe.
   Ty chyba mentalnie tkwisz w komunie, wtedy jedyne żarówki jakie były to te właśnie wolframowe.
   Śmiem twierdzić że 80% polskich domów już od dawna jedzie na LED - i nie mów k!?!a że Led jest drogi bo 15-20zl za sztukę to jest ch$? a nie pieniądz XD
   Najbardziej smutne jest to że nadal można je kupić, pod inną nazwą,ale mam nadzieję że producenci wkrótce przestaną produkować bo się po prostu przestanie opłacać.

  •  

   pokaż komentarz

   @RycerzSzaregoMelanzu: Tak żarówka tradycyjna może dłużej świecić przez obniżenie temperatury żarnika, ale barwa takiej żarówki przypominała by barwę światła płomienia świeczki.

  •  

   pokaż komentarz

   @RycerzSzaregoMelanzu: przepraszam, ja tak tylko nieśmiało zapytam. Czy masz może papiery na swoje upośledzenie?

  •  

   pokaż komentarz

   A słyszałem o idiotach, którzy nakupili „mocnych” odkurzaczy na zapas...

   @KrzysiekEire: ja nakupilem żarówek na zapas. Mam w domu 50x 100W. Na parę lat powinno starczyć. Wszedzie tylko j%%?ne zakazy i zakazy a zamienników halogenow i zwykłych żarówek nie ma. Kolejna durna akcja ekoiditow.

  •  

   pokaż komentarz

   dziwnym trafem, teraz odkurzacz o mocy 900w jest wydajniejszy niż odpowiednik o mocy 1600 sprzed kilku lat. A słyszałem o idiotach, którzy nakupili „mocnych” odkurzaczy na zapas...

   @KrzysiekEire: większa moc = dłuższa żywotność

  •  

   pokaż komentarz

   długość święcenia klasycznej żarówki może być spokojnie tak długą jak LEDa. Wystarczy chcieć. O spisku żarówkowym kolega nie słyszał

   @RycerzSzaregoMelanzu: Nie, nie może być. O fizyce Pan słyszał? Żeby wydłużyć czas życia żarówki trzeba zrobić grubsze włókno czyli będzie słabiej świecić. Wydłużysz 2x żywotność to ci sprawność spadnie z 5% do 2.5% :-/ czyli będziesz musiał podnieść moc żarówki 2x żeby dawała tyle samo światła a wtedy żywotność spadnie i w efekcie będziesz mieć żywotność zaledwie 1.5 raza większą, a zużycie prądu 2x większe.

   Ale widzę, po komentarzach że kolega się albo nabija i troluje albo jest zabetonowany (tak z solidnym zborojeniem) w tezie że świecące grzejniki rulez ;-) A może po prostu jesteś hipsterem, old-shool to twoja ideologia, do pracy jeździsz konno, jesz tylko to co wyprodukowała ziemia w ogródku, nosisz obowiązkową drwalską brodę i golisz się wyłącznie zaostrzoną siekierą ;-)

   Anyway, już nikt nie płacze za żarówkami. Nawet niedowiarki poczuły, że współczesne LEDy są o niebo lepsze - nie przypalają żyrandoli/ścian, nie grzeją niemiłosiernie, nie trzeba za kilka miesięcy szukać nowej do kibla bo się akurat przepaliła podczas przed dwójeczką :-/ można źródła światła kształtować na różne sposoby - kwadraty, linie, bardzo cienkie płaszczyzny, można mieć różne kolory (zimy/ciepły), etc...

   Problem ciepła najlepiej widać na stoiskach z żyrandolami... Jak były żarówki to świecił się co 10 żyrandol w takiej Castoramie i wchodząc na stoisko czuło się jak w piekarniku... Teraz jest tam tylko mega jasno - nie ma ciepła...

   Kto stracił? Zakłady energetyczne ;-) Przez ostatnie kilka lat zaliczyły spadek popytu ze strony indywidualnych gospodarstw. Pomimo wzrostu liczby gospodarstw, wzrostu ilości sprzętu AGD, ludzie zużywają mniej prądu dlatego bo urządzenia (w szczególności źródła światła) są bardziej energooszczęðne.

  •  

   pokaż komentarz

   Porządny led

   @KrzysiekEire: Czytaj: drogi w chuj

   teoretycznie ma 40 do 50 tysięcy godzin.

   Czyli nie praktycznie.

   Przyjmijmy 45k.

   Przyjmijmy empirycznie mniej niż rok.

   Próbowałem ledów, wierz mi. Albo ciemnica, albo mały kąt świecenia, albo bardzo drogie i padające po kilkunastu miesiącach.
   Skończyłem z pieprzonymi świetlówkami w salonie.

  •  

   pokaż komentarz

   @wyindywidualizowanyentuzjasta: widzę że o prowadzeniu biznesu wiesz tyle co świnia o gwiazdach :-) najprościej: jeśli zwraca się coś w 3 miesiące, to znaczy, że dopiero od czwartego miesiąca zaczyna się na tym zarabiać. No ale co ja tam wiem (。◕‿‿◕。)

  •  

   pokaż komentarz

   długość święcenia klasycznej żarówki może być spokojnie tak długą jak LEDa. Wystarczy chcieć. O spisku żarówkowym kolega nie słyszał ( ͡° ͜ʖ ͡°)?

   @RycerzSzaregoMelanzu: kolega foliarz?

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness: @ghost404: gdzie wy kupujecie te żarówki? U siebie wkręciłem 5 lat temu i żadna jeszcze nie padła. Może kwestia c@@$#wej instalacji albo mieszkacie na wsi gdzie co chwilę są wahania napięcia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll: nie wiem dlaczego cie minusuja, mnie twoj komentarz rozbawil ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-van-staar Prawidłowa reakcja.
   A ludziki mają ból d...py.
   Teraz jeszcze dajmy napęd do wózków w sklepach bo przecież takie to tanie i pchać nie trzeba.
   A ile to starszych osób, niepełnosprawnych i innych cierpi z powodu pchania ciężkiego wózka w lidlu.
   Wszystkie powinny być elektryczne przecież są takie efektywne, a prąd bierzemy z gniazdka nie z węgla.

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness: co ty kupujesz, że LED żyje u ciebie mniej niż rok? Marketowe Pila, Osram, Phillips działają u mnie kilka lat, bez żadnej awarii na kilkanaście świetlówek. I nie są drogie.
   Fakt, że mało jest odpowiedników tradycyjnych żarówek o mocy powyżej 100 W, ale takie również kupowałem.

  •  

   pokaż komentarz

   Porządny led

   @KrzysiekEi: Czytaj: drogi w chuj

   teoretycznie ma 40 do 50 tysięcy godzin.

   Czyli nie praktycznie.

   Przyjmijmy 45k.

   Przyjmijmy empirycznie mniej niż rok.

   Próbowałem ledów, wierz mi. Albo ciemnica, albo mały kąt świecenia, albo bardzo drogie i padające po kilkunastu miesiącach.
   Skończyłem z pieprzonymi świetlówkami w salonie.


   @endless-lameness: Od 6 lat uzywam w domu LED Osram 17W. Swieca az za mocno. Jak do tej pory wszystkie banglaja. Wtedy kosztowaly cos kolo 35-40pln/sztuka, teraz pewnie polowe tego. To ma byc drogo?
   Probowales co najwyżej jakiegos gowna a nie ledow.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: coś masz w głowie nie tak jeżeli uwazasz, że "oszczedzenie" prądu, wody czy czego tam chcesz w gospodarstwach domowych ma jakieś większe znaczenie na bilans energetyczny. Byle fabryka chemiczna zużywa wody i energii elektrycznej wielokrotnie więcej od całych osiedli, miast więc przestań wrzucać propagandę którą wbiła ci się do głowy. Dla udowodnienia swojej głupoty podsumuje ile wydałeś na żarówkę LED i ile to ona prądu zużyje przez załóżmy 1000 godzin i ile będzie to kosztować dla porównania zrób to samo dla żarowej gdzie koszt zakupu to 1-2 PLN/pcs. Pomijam kwestie obciążenia dla środowiska przy produkcji i utylizacji dziadostwa znanym jako LED

  •  

   pokaż komentarz

   dokładnie, nagle się okazało że da się lepiej zrobić odkurzacz

   @kiernek: Dokładnie! Nagle się okazało, że da się zrobić lepszego diesla!

   źródło: wprost.pl

  •  

   pokaż komentarz

   ciekawe jakim cudem ten biznes sie oplaca?

   @DEATH_INTJ: nie opłaca się. Tak po prostu działają startupy. Ktoś ma "genialny" pomysł, bierze hajs od inwestorów i ci po prostu liczą na to, że w trakcie działalności, gdy już zbierze się "krytyczną" masę użytkowników, firma będzie w stanie zapewnić skuteczny model biznesowy. Tak się jednak nie zawsze dzieje. Weźmy taki Netfix - od praktycznie zawsze na minusie i to kilkumiliardowym rocznie, a jednak nie upada. Bo ciągle w niego ktoś wierzy, co się skończy ładną katastrofą, jak Disney swoją usługę streamingową uruchomi, a i Amazon coraz mocniejszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll: przecież nie rządzi rozsądek tylko moda na eko. każdy wie, że produkcja i użytkowanie akumulatorów do hybryd (metale na elektrody, straty energii) w ogolnym rozrachunku bardziej szkodzi planecie niż silnik benzynowy. ale to jest eko i modern.
   i hulajnogi też sie załapały w ten trend.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mateusz_G: Nie przejdzie. Zaraz się znajdą tacy co ci powiedzą że aby napędzić mięśniami urządzenie musiałeś zeżreć dwa razy więcej co spowodowało straty dla planety. Do tego policzą straty na ciepło i wyjdzie ze zużyte żarcie nie jest adekwatne do osiągniętych korzyści.

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: Wg przecieków nie za bardzo się opłaca. Przynajmniej w wawie, ale to takie info od znajomego znajomego więc...

  •  

   pokaż komentarz

   @sq6oxf: wyzywasz innych od głupków, a sam piszesz jak pieniacz.
   Widzisz, na szczęście od globalnego planowania mamy nieco mądrzejszych, których horyzonty nie kończą się na ich wlasnej piwnicy oświetlonej przez 100w żarówkę.
   No to liczymy:
   Żarówka philips 13w. Koszt zakupu to Ok 5€, rocznie zużywa około 4.27€
   Koszt zakupu normalnej 100w to cholera wie ile- bo nie da się jej kupić. Zakładam 50 centów. Rocznie zużyje energii za 32.85€.

   Założenie: obie używane średnio 5 godzin dziennie.

   Wyglada na to, że po dwóch miesiącach koszt zakupu się zwróci.

   Wystarczy kupić żarówkę porządnej firmy a nie chiński wynalazek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll skąd porównanie hulajnogi do żarówki? Hulajnoga zastępuje samochód, a żarówka zastępuje lampę oliwna. Żarówka ma już swojego następcę a hulajnoga nie

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness: nie wiem skąd bierzesz założenia. Najstarsza żarówka ledowa jaka mam ma prawie 10 lat i dalej swieci. Sorry, nie jestem w stanie podać ile godzin ma za sobą- bo jest używana zarówno przez 14 godzin jak i po kilka minut. Działa nadal.
   Podświetlenie tarasu- działa po kilka, kilkanaście godzin na dobę. Od 3 lat..
   Oświetlenie w domu- stosunkowo nowe, nie będę się wypowiadał.
   Jak dotąd mocno osłabły ledy na taśmie używane do oświetlania schowka- i tak wytrzymały 5 lat.
   Od 8 lat działają tasmy led podświetlające ekspozytor w salonie fryzjerskim. Po kilkanascie godzin na dobę- spaliły się dwa zasilacze. Pierwszy źle dobrany, drugi z aliexpress.

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123 elektryczna hulajnoga i żarówka mają chyba wspólny mianownik.
   Podpowiem PRĄD i potrzebują go by działać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll kosiarka elektryczna i mikser też potrzebują prądu

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll chodzi o alternatywę dla samochodów nie dla żarówki ty młocie xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Kano_jp Poczytaj kartoflu wątek od początku, a nie wpierda.. sz się ze swoimi wysrywami.

  •  

   pokaż komentarz


   @KrzysiekEire: większa moc = dłuższa żywotność
   @ChoNoTu: powiedz to Heńkowi. Odkurzacz o mocy 620 watt mający opinie niezniszczalnego. Tyrany po budowach, hotelach, szkołach i wszędzie tam, gdzie inne nie dają rady.

   źródło: embed.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   A słyszałem o idiotach, którzy nakupili „mocnych” odkurzaczy na zapas...

   @KrzysiekEire: ja nakupilem żarówek na zapas. Mam w domu 50x 100W. Na parę lat powinno starczyć. Wszedzie tylko j#@?ne zakazy i zakazy a zamienników halogenow i zwykłych żarówek nie ma. Kolejna durna akcja ekoiditow.
   @thund3rb0lt: nic mi do tego jak ktoś wydaje swoje pieniądze. Ale znam lepsze sposoby na wydanie 1000€ niż przepuszczenie ich na 95% straty energi :)

  •  

   pokaż komentarz

   @kuflik: zobaczymy za kilkanaście lat :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll wiadomo że zwykła hulajnoga jest lepsza ale z drugiej strony już widzę spoconych krawiaciarzy zap@@@%#@ajacych na zwykłej hulajnodze. To jest trend dużych miast, gdzie transport jest problem wieś tego nie zrozumie.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire z własnego doświadczenia. Chciałem kupić odpowiedniki 100W z maksymalnie dużym kątem święcenia. Znalazłem w polskim sklepie (nie żaden aliexpress) ledy 11W które spełniały wymogi - padły obie przed upływem roku. Wymieniłem na podobne innego producenta - powtórka z rozrywki. Nie tanie, bo circa about 40-45 zł za sztukę. To było tak z 5 lat temu i być może już nie ma takiej chujni, ale zraziłem się i już mi się nie chciało eksperymentować.
   Mam też kilka odpowiedników 40W i te działają rzeczywiście długo, ale dobrze działających mocnych ledów o kształcie zwykłej żarówki nie udało mi się kupić.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: Co do odkurzaczy, to wydaje mi się, że to bezsensowny przykład. Dlaczego? Jak długo korzystasz w ciągu tygodnia z odkurzacza? czy w sumie będzie to pół godziny? Jaka tu wielka oszczędność, ja jej jakoś nie widzę, nawet w skali globalnej to margines. Chyba, że jest inaczej - z chęcią przyjmę korektę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Odbytko_ze_Zwieracza: pol godziny na tydzień daje 1,2 kWh różnicy. Na rok to 50kwh czyli jakieś 9 euro. Faktycznie szalu nie ma. Chyba ze mieszkasz w Irlandii lub UK i masz pieprzone wykładziny dywanowe dosłownie wszędzie. Dodaj do tego dzieciaka z alergia na roztocza i robi się kilka godzin na tydzień. Ale to raczej wyjątek niż reguła.
   W sumie... szału nie ma, zgodzę się, ale zauwaz, ze odkurzacze w zasadzie nie podrożały- wiec konsumenci na tym skorzystali- nie sądzisz?
   Rzecz jasna nie bierzemy pod uwagę rainbowa ani innych dysonow, bo to nie temat o kurzofilach:)

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness: ja się sparzyłem na pierwszych zamiennikach GU10- pamiętasz trupio blade wynalazki z milionem diod? Masakra. Później sobie odpuściłem na kilka lat i zaś trafiłem na miny z allegro. Znajomy elektryk mi przywlókł coś markowego i zdało egzamin, ale faktycznie, kosztowało swoje. Teraz wybor jest znacznie lepszy- a że zmienialiśmy niedawno kuchnie, to sobie zażyczyłem światła pod szafkami górnymi i nad nimi. Są to tasmy led ciepło-zimne umożliwiające wiele odcieni (temperatur) bieli.
   Zamiennik 100w? Rzuć okiem na philips lub osram.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: @KrzysiekEire: Tak po prostu jest jak ktoś "oszczędza" kilka złotych na produkcie i nie widzi, że w ostatecznym rozrachunku przez jakiś czas kupi takie 3 zamiast jednego.

  •  

   pokaż komentarz

   Mam w domu 50x 100W

   @thund3rb0lt: wspaniała inwestycja!

   50 żarówek * 2000 godzin pracy * 100W = 10MWh. Przy ~0.50gr/kWh wywalisz w atmosferę jakieś 5000 zł :)

   pokaż spoiler A to samo mogłeś osiągnąć powiedzmy 5 LEDami za 20 zł sztuka (i to zakładając pesymistycznie marne 20 000 godzin pracy jednej żarówki) które zeżarłyby niecałe 1000 zł prądu

  •  

   pokaż komentarz

   @MartwyProsty: to jest jeszcze gorszy typ - nie dość że „oszczędzili” to jeszcze innym próbują wmówić, że się mylą.
   No bo jak tu odpuścić, jak się kupiło cztery odkurzacze 2500w albo 50 żarówek 100w :)

  •  

   pokaż komentarz

   @ghost404: u mnie podobnie, ledy padają jak muchy

  •  

   pokaż komentarz

   marnowane na wytwarzanie ciepła.

   @KrzysiekEire: w lecie może tak. W zimie to nie jest marnowanie

  •  

   pokaż komentarz

   teoria swoją drogą, a praktyka swoją... w tym roku wymieniłam już cztery żarówki led

   @ghost404: A jakie to były "żarówki"?, firmowe?, za ile zł szt?. Ja kupuje tylko takie co mają 2 albo 3 lata gwarancji. U mnie się zwróciły po 7 miesiącach.

  •  

   pokaż komentarz

   @etimeel: w zimie istnieją lepsze i efektywniejsze sposoby na ogrzewanie pomieszczeń niż pseudo-grzejniki umieszczone pod sufitem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll:

   Jakim cudem elektryczne hulajnogi są w sprzedaży?
   Zakazano 100W żarówek bo za dużo pobierają prądu.
   Znane są hulajnogi bez napędu elektrycznego.
   Jak się ma ta cała ekologia do hulajnogi elektrycznej?
   Z jej bateriami, elektroniką i całą resztą?


   Przecietna hulajnoga elektryczna (do 30km/h) z 80kg pasazerem zuzywa ok 14Wh na kilometr. Zwykla hulajnoga wymaga ok 30 kcal wysilku od 80kg osoby (przy predkosci ok 15km/h, czyli o polowe mniej).

   Teraz przeliczmy kcal na watogodziny. 30kcal to 35Wh, czyli juz z samego porownania czysto zuzytej energii koncowej, wychodzi na to ze hulajnoga elektryczna jest ponad dwa razy bardziej sprawna od tradycyjnej napedzanej sila nog.

   Ale to nie koniec. Ludzie nie laduja sie z gniazdka pradem w cenie 0,6zl za kWh. Ludzie laduja sie energia uzyskana z jedzenia, a upchniecie energii w jedzenie jest procesem dosc kosztownym i niezbyt sprawnym termodynamicznie. Przykladowo 1kWh (860kcal) energii z ziemniakow, ktore sa jednym z najtanszych zrodel energii zawartej w jedzeniu, kosztuje ok. 3,7zl. Zatem nawet porownujac tylko ziemniaki do pradu wychodzi na to, ze prad jest ponad 6 razy tanszy. Przy bardziej typowej i zroznicowanej diecie, roznica bedzie blizsza 10 razy.

   Teraz polacz obie te informacje i przekonasz sie, ze hulajnoga elektryczna jest ok. 20 razy mniej energozerna niz zwyczajna hulajnoga napedzana super naturalna sila miesni nog.

   To by bylo na tyle, jezeli chodzi o mit ekologicznosci napedu miesniowego.

   Obecnie nie ma bardziej ekonomicznego i ekologicznego transportu miejskiego niz rowery i hulajnogi elektryczne. Slabo wypada nawet zbiorkom, ktory wozi ludzi dluzszymi trasami (prawie nikt nie wsiada w jeden autobus pod domem, ktory jedzie najkrotsza mozliwa droga do jego pracy) i czesto wozi glownie powietrze.

   @HalEmmerich:

   Hulajnoga elektryczna jest bardziej ekologiczna niż samochody/motocykle, wygodniejsza niż rower/hulajnoga nożna i szybsza niż chodzenie (+ komunikacja miejska).

   Hulajnoga elektryczna jest tez duzo bardziej ekologiczna od hulajnogi napedzanej sila miesni.

   @Kano_jp

   wiadomo że zwykła hulajnoga jest lepsza

   NIe, nie jest.

   @kwanty:

   Nie, nie może być. O fizyce Pan słyszał? Żeby wydłużyć czas życia żarówki trzeba zrobić grubsze włókno czyli będzie słabiej świecić. Wydłużysz 2x żywotność to ci sprawność spadnie z 5% do 2.5% :-/ czyli będziesz musiał podnieść moc żarówki 2x żeby dawała tyle samo światła a wtedy żywotność spadnie i w efekcie będziesz mieć żywotność zaledwie 1.5 raza większą, a zużycie prądu 2x większe.

   Nawet gdyby te jego magiczne zarowki swiecily srednio tysiac lat to w dalszym ciagu LEDy lepsze. Przecietny LED zwraca sie po 2-6 miesiacach, wystarczy ze tyle wytrzyma i juz bedzie tanszy niz nawet "niezniszczalna" zarowka ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet gdyby te jego magiczne zarowki swiecily srednio tysiac lat to w dalszym ciagu LEDy lepsze. Przecietny LED zwraca sie po 2-6 miesiacach, wystarczy ze tyle wytrzyma i juz bedzie tanszy niz nawet "niezniszczalna" zarowka ;)

   @Drakcrom: no ale ja właśnie o tym pisałem...

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Pisales o jej dlugowiecznosci, ktora @RycerzSzaregoMelanzu staral sie, wbrew fizyce, naciagnac, poniewaz mylnie zalozyl, ze to jest glowny powod przesiadki na LEDy, a tak nie jest; chodzi o sprawnosc.

   Paradoksalnie nawet lepiej dla niego jak mu szybciej zarowka padnie, bo wtedy moze wreszcie wymieni na LED i zacznie oszczedzac, a tak to by grzal sufit przez cale zycie.

  •  

   pokaż komentarz

   @vasco_da_gama: ledy nie świecą nawet w połowie tak zajebiscie jak zwykle żarówki a palą się jeszcze szybciej. Do tego kosztują dwa razy tyle więc koniec końców wychodzą drożej niż klasyczne żarówki. Już ledy przerabialem i żałuję. Tylko halogeny.

  •  

   pokaż komentarz

   @thund3rb0lt:

   ledy nie świecą nawet w połowie tak zajebiscie jak zwykle żarówki a palą się jeszcze szybciej. Do tego kosztują dwa razy tyle więc koniec końców wychodzą drożej niż klasyczne żarówki. Już ledy przerabialem i żałuję. Tylko halogeny.

   To slabo je przerabiales, bo LEDy swieca duzo lepiej od klasycznych zarowek, tylko trzeba wiedziec czego sie szuka. Jak chcesz miec swiatlo jak ze zwyklej zarowki, to kup LED o temperaturze koloru 2700K. Sa nawet LEDy w ktorych mozna przelaczac temperature koloru swiatla (albo w ogole zmieniac kolor).

   źródło: cdn.shopify.com

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire odkurzacze przemysłowe nie mają ograniczenia mocy a co do siły ssania to się zgadzam.
   Jakiś czas temu kupiłem małe gówno karcher T7/1 classic (bo potrzebowałem mały i lekki) i jestem mega pozytywnie zaskoczony zarówno poziomem hałasu jak i siłą ssania. Nie dość, że jest prawie bezgłośny (porównywalny do chińskiego robota odkurzającego, który sobie czasem jeździ po domu - taka roomba dla biednych) to ssie jak znacznie większy Flex S47 (to małe gówno mięśni się we fleksie). Tylko wody się boi, to jest jego jedyna wada.

  •  

   pokaż komentarz

   o mocy 1600 sprzed kilku lat

   @KrzysiekEire: Odpal odkurzacz o mocy 1700W bez filtra HEPA i masz "magicznie" odkurzacz o mocy 1000W.
   Stare odkurzacze jamniki miały po 700W i ciągnęły jak głupie, głównie dzięki szczelnej konstrukcji i prostocie budowy, brak filtra też pomagał.

  •  

   pokaż komentarz

   @j3sion: ale Henry tez ma hepa. I mimo to daje radę. Pamietam stare, rurowe odkurzacze- z jednej strony ciągnął z drugiej wydmuchiwal podgrzane odchody roztoczy... wole już hepa. Zauwaz, że po odkurzaniu starym odkurzaczem unosił się charakterystyczny smrodek- przy nowych nie ma go wcale.

  •  

   pokaż komentarz

   po odkurzaniu starym odkurzaczem unosił się charakterystyczny smrodek

   @KrzysiekEire: A zauważyłeś że w starych odkurzaczach były szmaciane worki? Mało kto taki worek prał, mam odkurzacz w workami z tworzywa i też jak zostawię go na dłużej to worek ma charakterystyczny zapach.

   HEPA maskuje trochę zapachy ale ich nie eliminuje. Jeśli mówisz o tym filtrze w Henry to to nie jest filtr HEPA, nawet worki które reklamują jako HEPA-FLO nie spełniają tej normy. Filtry HEPA są dużo grubsze i przepuszczają mniej powietrza, dlatego odkurzacze które je posiadają ciągną 1,2 do 1,5kW.

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ:

   ciekawe jakim cudem ten biznes sie oplaca?
   Chyba się właśnie się nie opłaca, tzn. nie jest rentowny.
   Firmy, które to zrzuciły na miasta, podobnie jak. chyba nadal Uber, przynoszą straty ale rosną oraz na giełdzie wyj$%%ło ich akcje w kosmos. Przyjdzie jakieś zawirowanie gospodarcze to pispadają z hula... tzn. z rowerka ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll:

   Jakim cudem elektryczne hulajnogi są w sprzedaży?
   No, najlepiej wszystkiego zakazać.

   Zakazano 100W żarówek bo za dużo pobierają prądu.
   Ten zakaz akurat jest dość z dupy również.

   Znane są hulajnogi bez napędu elektrycznego.
   Jak się ma ta cała ekologia do hulajnogi elektrycznej?
   Tak się ma, że wciąż lepiej jak ludzie tym śmigają po centrum niż stoją w korkach autami.
   Poza tym co za różnica ekologiczne czy nie. Fajnie się na nich jeździ i są wygodnym środkiem transportu w mieście.

   Z jej bateriami, elektroniką i całą resztą?
   Jak się debili co je wrzucają do rzeki pociągnie do odpowiedzialności to nie będzie problemem.
   Słowo klucz: recycling.
   W smartfonie jest więcej elektroniki i jakoś nikt nie proponuje aby ich z tego powodu zakazać.

  •  

   pokaż komentarz

   @j3sion: rzuć okiem na to a to nie jedyny przykład.
   Bardzo dobry (moim zdaniem) i do tego bezworkowy nieco mocniejszy miele i pewnie sporo innych by się znalazło.
   Każdy z nich zatrzymuje alergeny

  •  

   pokaż komentarz

   @szpongiel Trafna uwaga.
   Te śmieszne unijne zakazy nabijają oczywiście przez całkowity przypadek, kabze określonym firmom.
   Oczywiście wszystko w imie ekologii i lepszego jutra.

 •  

  pokaż komentarz

  Dzięki temu rzeka była naładowana pozytywną energią.( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Czemu ludzie wrzucają hulajnogi do rzeki?

 •  

  pokaż komentarz

  mysle ze nie ekologicznosc tych hulajnog w rzece jest efektem, 2rzednym problemem... bardziej zastanawia mnie powod dla czego tyle sie tam znalazlo. mam podejrzenia ze gdyby wyeliminowac owy powod to nie tylko ekologia rzeki by na tym skorzystala.

Dodany przez:

avatar lnwsk dołączył
473 wykopali 8 zakopali 9.9 tys. wyświetleń
Advertisement