•  

  pokaż komentarz

  Główną wyczuwam...
  Co do filmiku, szybciutko Sanepid i prokuratura. Jeśli doszło do zatrucia wód gruntowych, to kryminał jak złoto, zwłaszcza, jeśli w pobliżu ujęć wody lub skupisk mieszkańców.

  •  

   pokaż komentarz

   @shadowsniper: Jeżeli firma na terenie której są składowane osady ściekowe działa zgodnie z prawem to nikt w promieniu 100 metrów od miejsca składowania nie ma prawa czerpać wody ze studni, do tego miejsca do składowania są wybierane tak aby nie leżały na gruntach o wysokiej przepustowości. Wapno na filmie służy do higienizacji osadu - standardowa procedura. Same osady w odpowiednich dawkach wykorzystuje się w rolnictwie jako nawóz, na wysypiskach do rekultywacji, do obróbki w biogazowni cz jest zwyczajnie spalany.

   Gówniany filmik o gównie. Zero konkretów i sprawdzonych informacji. Na filmie nie ma żadnego dowodu na skażenie środowiska - zakop.

  •  

   pokaż komentarz

   @tylkoczytam: Mimo wszystko zabarwienie wód podskórnych wystąpiło, więc polemizowałbym. Co do wapna - pełna zgoda, lecz nie wiadomo, czy ten upływ nie łączy się z jakimś systemem odwadniania i trafia do większego cieku. W przypadku osadów poprodukcyjnych z biogazowni - tak, ale nie w przypadku osadów wielkomiejskich. Jako osoba obeznana znasz parametry składowiska, w rozporządzeniu podana jest nawet grubość foli składowiska. Pytanie brzmi, gdzie i w jaki sposób utylizują odkład, bo mam nadzieje, że nie mieszają z glebą i np nie nawożą...

  •  

   pokaż komentarz

   ale nie w przypadku osadów wielkomiejskich

   @shadowsniper: Po to właśnie stosuje się higienizacje plus wylicza odpowiednią dawkę na hektar - do tego osad jest badany mikrobiologicznie. Jeżeli chodzi o wykorzystanie osadów ściekowych w rolnictwie i rekultywacji jesteśmy na szarym końcu w europie. A to dlaczego w takich małych ilościach go wykorzystujemy to już inna bajka.

  •  

   pokaż komentarz

   @tylkoczytam: odpowiadam szybko: bo śmierdzi.
   W to, że jest neutralny biologicznie, po prostu nie wierzę. To odpad z miasta w którym żyje 2000000 ludzi, a na sicie (dla niewtajemniczonych, to właśnie osady głównie z sit o różnej gradacji) od patyczków do uszu (ciężko usunąć) po strzykawki z igłami. Dlatego piroliza.

   pokaż spoiler zdarzały się niestety noworodki, stąd moje zainteresowanie i po części wiedza.

  •  

   pokaż komentarz

   To odpad z miasta w którym żyje 2000000 ludzi, a na sicie (dla niewtajemniczonych, to właśnie osady głównie z sit o różnej gradacji)

   @shadowsniper: Nie wiesz podstawowej rzeczy - czym jest osad ściekowy, czym jest nadmierny osad ściekowy oraz czym jest osad czynny. Nie, nie są to śmieci i pozostałości w ściekach a zwyczajne mikroorgaznimy/bakterie które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie każdej oczyszczalni opartej na osadzie czynnym. W celu zachowanie dobrej równowagi mikrobiologicznej część osadu czynnego zostaje odpompowana i odwodniona - to jest osad ściekowy.
   To o czym piszesz czyli śmieci z krat i sito-piaskowników lądują na wysypiskach śmieci i to już problem wysypisk.

   zła odpowiedź. bardzo mała świadomość rolników.

  •  

   pokaż komentarz

   zła odpowiedź. bardzo mała świadomość rolników.

   @tylkoczytam: tematem sie przez chwilę interesowałem bo miałem dostęp do takich osadów w dowolnej w zasadzie ilosći. problem to koniecznosć badań takich odpadów na zawartosć metali ciężkich. Co ciekawe wyniki pokazały że jest to całkowicie bezpiecznie, ale od kiedy rodzinka jest na kontraktowej uprawie to nie ma szans na użycie (zamawiajacy się nie zgodził z powodu strachu)

  •  

   pokaż komentarz

   @tylkoczytam: znam te różnice, ale to nie wyglada jak typowy biogranulat, tylko jak przemieszana frakcja z sit z odstojników. Tak czy inaczej warto chyba wszcząć kontrolę i to zbadać? Inna sprawa zasolenie, jak z metalami? Wszak do czajki trafiają również ścieki poprzemysłowe, kilka firm wrzuca tam swoje ścieki chociaz pewnie to promil.

  •  

   pokaż komentarz

   dostęp do takich osadów w dowolnej w zasadzie ilosći. problem to koniecznosć badań takich odpadów na zawartosć metali ciężkich

   @lvy: Problem można bardzo łatwo rozwiązać. Trzeba zainteresować się oczyszczalniami przyzakładowymi z branży spożywczej. Taki osad pochodzący z oczyszczalni która odbiera ściek z mleczarni jest istną bombą azotu i fosforu a przy tym zawartość metali ciężkich jest na poziomie błędu pomiarowego. Przy rekultywacji ziemi czy pod uprawę zbóż taki osad może śmiało zastąpić każdy nawóz mineralny - do tego jest za darmo. Tam gdzie stosowanie osadów się przyjęło u rolników to na taki lepszy osad niektórzy czekają w kolejce nawet i 2 lata. Tam gdzie się nie przyjęło osady są spalane lub lądują na wysypiskach. Pozostaje jeszcze kwestia stosowania osadów pod konkretne uprawy bo obowiązuje tu ta sama zasada co przy gnojowicy i oborniku.

   znam te różnice, ale to nie wyglada jak typowy biogranulat

   @shadowsniper: bo to nie musi wyglądać jak biogranulat. To jak wygląda odwodniony osad jest wynikiem posiadanych instalacji i wyszkolenia obsługi oczyszczalni. Jeżeli osad jest poddawany obróbce termicznej czy leżakuje w suszarniach to może wyglądać jak nawóz mineralny, jeżeli oczyszczalnia nie posiada takich instalacji to przy dobrym odwodnieniu osad wygląda jak dobra próchniczna ziemia. Jeżeli obsługa daje dupy lub zwyczajnie oszczędza to osad wygląda jak gęsty budyń - w każdym przypadku nadal może on być pryzmowany w takim miejscu jak na filmie powyżej.

   Tak czy inaczej warto chyba wszcząć kontrolę i to zbadać?

   @shadowsniper: badajcie sobie co chcecie. Tylko że ten film pokazuje nie wiem co i nie wiem gdzie. Taki odciek równie dobrze może powstać że zrzucania ścieków z przydomowej oczyszczalni.

   Inna sprawa zasolenie, jak z metalami? Wszak do czajki trafiają również ścieki poprzemysłowe, kilka firm wrzuca tam swoje ścieki chociaz pewnie to promil.

   @shadowsniper: W osadzie może być cała tablica Mendelejewa, dlatego osad się bada i ustala co należy z nim zrobić. Sporo zakładów ma swoje podczyszczalnie/neutralizatory na których mają wyłapać co najbardziej szkodliwe związki lub zwyczajnie mają za zadanie uśrednić lub wstępnie zneutralizować ściek który docelowo trafi na główną oczyszczalnie. Do tego dochodzi zagadnienie emisji zanieczyszczeń do atmosfery podczas pracy oczyszczalni czyli 24/7.

  •  

   pokaż komentarz

   @tylkoczytam: a więc uważasz ze to normalne, że następuje upływ do wód podskórnych? Dobrze wysezonowany jest nawozem, tu absolutnie sie nie czepiam, ale jeszcze raz, uważam, ze kontrola składowiska i dołów kompostowniczych jak najbardziej wskazana. Zresztą myślę, ze autor nagrania dotrzyma słowa i powiadomi organy i wtedy zobaczymy czy ma racje. Bez tego to rozważania teoretyczne. Jesli pod warstwą wapna pokażą sie nieczystosci stałe to tutaj chyba sie zgodzisz, że postępowanie prokuratorskie jest wskazane?

  •  

   pokaż komentarz

   a więc uważasz ze to normalne, że następuje upływ do wód podskórnych?

   @shadowsniper: na tym filmie nie widzisz skąd jest ten odciek i tu jest meritum całej sprawy. Równie dobrze mogę sobie zacząc pompować szambo na działkę, nagrać płynący ściek i zrobić przejście na pierwszą lepszą oczyszczalnie czy składowisko odpadów i zacząć kręcić aferę w internecie - bo mogę.

   Jesli pod warstwą wapna pokażą sie nieczystosci stałe

   @shadowsniper: tam się nie mogą pokazać stałe nieczystość, to nie są skratki a nawet gdyby były to skratki wygladają inaczej. W bioreaktorach nie może sobie pływać co chce bo może dojść do zatkania maceratorów, pomp, zaworów wszelkiej maści, przepływomierzy, zgarniaczy na osadnikach czy na końcu wirówek i pras. Po to są kraty, sito-piaskowniki i odstojniki żeby wyłapać 99,99% śmieci ze ścieków.

  •  

   pokaż komentarz

   @tylkoczytam: pozostaje mieć zatem nadzieje, ze nie jest to przemieszana frakcja z odstojników z nadmiernym osadem. Wiem jak wyglądają, jestem częstym gościem kilku oczyszczalni nawet w pobliżu jednej mieszkam. Wiem też, kiedy sa wywożone, w sumie wszyscy wiedzą w okolicy... wiem też, ze zdarzają sie fakty wymieszania frakcji z osadami, ktore trafiają pozniej na składowiska. Kilka spraw zakończyło sie wyrokami i karami nakładanymi przez kilka instytucji. Robiłem czynności przy kilku przypadkach właśnie takich jak opisywane. Dlatego mimo wszystko nie zgodzę się na hurraoptymistyczne podejscie do znaleziska. Wole wysłuchać wyników kontroli i poczytać wyniki badań. Jesli wszystkie będą zgodne z normami, osobiście odszczekam i wycofam wykop, zamieniając na zakop z powodu nieprawdy

  •  

   pokaż komentarz

   Wole wysłuchać wyników kontroli i poczytać wyniki badań. Jesli wszystkie będą zgodne z normami, osobiście odszczekam i wycofam wykop, zamieniając na zakop z powodu nieprawdy

   @shadowsniper: ale tam nie będzie żadnego badania, bo film jest sprzed 20 12 roku a artykuł z 2019 na gówno portalu co już wyjaśnił @papier96
   Nawet nie wysilając się znalazłem autora i oryginalny film

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @tylkoczytam: wobec powyższego zakopane. Dziekuje za merytoryczną dyskusję.

  •  

   pokaż komentarz

   Główną wyczuwam...
   Co do filmiku, szybciutko Sanepid i prokuratura.


   @shadowsniper: ja wa wyczuwam 2 inne rzeczy. Ciebie leminga i platynę dla dodającego.

 •  

  pokaż komentarz

  Fajne nagranie, takie zmanipulowane.
  Od 1:12 pokazywane są zakłady na ulicy Zarzecze w Warszawie. I faktycznie są tam takie budynki, ale wyglądają kompletnie inaczej. Dziwnym trafem ich stan i nawet układ kontenerów pokrywa się z zdjęciami z Google Street View z 2011 roku.
  https://i.imgur.com/utdrNiJ.png
  No dobra, ale nie są identyczne, jakaś różnica jest. Zaskakująco mała jak na 8 lat, ale jest. Więc idziemy dalej.
  Fragment 1:49, dosłownie kilka klatek na których widać ulicę Zarzecze i morze krzaków. No tak, tylko że od (przynajmniej) 2014 po przeciwnej stronie stoi jednolity, zielony płot z blachy falowanej, a na nagraniu widać w tym miejscy krzaki
  https://i.imgur.com/cSa0BXO.png

  Nie ładnie tak kłamać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  PS. Linki do Street View:
  2011:
  https://goo.gl/maps/mGhKrXwEP11a1j169
  2014:
  https://goo.gl/maps/7a3dTXLGtZH6PEgi9
  I satelitarne (2019):
  https://goo.gl/maps/5mtVTBe4B2eHVdaS7

 •  

  pokaż komentarz

  bohaterskapolska.pl super źródło, takie wiarygodne xD

 •  

  pokaż komentarz

  BOHATERSKAPOLSKA

  Czy wykopujący mają w ogóle jakikolwiek RIGCZ xD