•  

  pokaż komentarz

  W odróżnieniu od Polaków, oni jednak mają muzułmanów u siebie. No i nie cała Rosja leży w Europie.

 •  

  pokaż komentarz

  Zdziwiło mnie w komentarzach że piszą o Polakach że są bardziej podobni do Niemców aniżeli Rosjan.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_: Tu chodzi bardziej o mentalność, że niby różnica między "wschód" a "zachód"- tak mi to chrome przetłumaczył:

   Polacy myślą daleko od nas. Są tylko bliżsi Niemcom niż nam, chociaż język jest zrozumiały.

  •  

   pokaż komentarz

   @senkjuwerymacz: dokładnie o to chodzi, dziwię się że postrzegają nas mentalnie podobnych do Niemców.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_:
   Niemcy postrzegeja nas za to jak Rosjan. Takze wszystko w normie.

  •  

   pokaż komentarz

   @senkjuwerymacz: @Polak_maly_:
   "поляки мыслят далеко не как мы. Они как раз ближе к немцам, чем к нам, хоть и язык понятен. А то что националистические взгляды популяризируются - это вполне логичная реакция общества на внешний раздражитель. К тому же у поляков всегда было нормально так националистов и прочей радикальной молодежи, вспомнить хотя бы Краковских футбольных фанатов."

   Kuriozalnie brzmi gościu podsumowujący POLAKÓW że "zawsze u nich jest normalny nacjonalizm" - sam żyjący w kraju od 200 lat brutalnie rusyfikującym wszystko dookoła. Polski nacjonalizm to była tylko nieśmiała próba OBRONY indywidualności i tradycji, kiedy zaborcy: Niemcy i właśnie Rosja zaczęły wprowadzać "narody państwowe". Mniejszości miały wybór: asymilacja i zanik albo samookreślenie. A zaborcy z miłą chęcią popierali podział tego, czego nie mogli wchłonąć - prosta zasada "dziel i rządź".

   Po 1917 z kolei mamy "Rosję Sowiecką" - która jako swój główny cel miała przekształcenie WSZYSTKICH w "ludzi radzieckich", zniszczenie religii, tradycji i kultur.

   Teraz po 1990 jest tam mieszanka obu powyższych: tęsknoty za jednym i drugim imperium. I tu Rusek mi pisze, że "u Polaków nacjonalizm to norma"? Wyprany mózg ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_: Polska jest krajem przynależącym do cywilizacji łacińskiej za to Rosja do cywilizacji prawosławnej/turańskiej/wschodniej jak zwał tak zwał, ważne że do innej niż nasza. Polacy jako naród znajdujący się przez całą swoją historię na styku kultur i cywilizacji, pełniąc przy tym rolę pomostu między nimi, siłą rzeczy w procesie kształtowania swojej tożsamości musieli nabyć pewne wschodnie naleciałości, które wymieszały się u nas z cechami typowo łacińskimi, skutkiem czego stanowimy pewną mieszankę wschodu i zachodu, ale mimo tych wschodnich naleciałości jesteśmy jednak krajem łacińskim i kulturowo przynależymy do świata zachodu, z tego tytułu postrzeganie nas jako obcego mentalnie kraju z perspektywy Rosjan jest jak najbardziej uzasadnione.

  •  

   pokaż komentarz

   mimo tych wschodnich naleciałości jesteśmy jednak krajem łacińskim i kulturowo przynależymy do świata zachodu
   @Ortalionowy_Rycerz: Jest dokładnie odwrotnie i Polska to kraj wschodni z zachodnimi naleciałościami. Jako przedstawiciel cywilizacji słowiańskiej Polacy, będąc pobratymcami Rosjan dzielą z nimi oraz innymi słowiańskimi nacjami wspólną mentalność, kulturę oraz poziom rozwoju cywilizacyjnego.

   Różnice na korzyść Polaków wynikają zaś z faktu iż ci mają szczęście graniczyć z Niemcami, będącymi z kolei czołowym przedstawicielem cywilizacji germańskiej, która zbudowała to co dzisiaj nazywamy "zachodem" i do okresu mniej więcej przełomu XIX-XX wieku doprowadziła do narzucenia wielu z fundamentalnych zasad na których została zbudowana w zasadzie całemu światu (również słowiańskiemu). W zależności od odległości od rdzenia cywilizacji germańskiej/zachodniej, jak również stopnia oraz długości wystawienia na jej cywilizujący wpływ narzucanie to odbywało się wcześniej lub później, wolniej lub szybciej, jednak stopniowo poszczególne nacje poszczególnych kręgów kulturowych coraz bardziej zatracały swój pierwotny prymitywizm i nabierały cech państw zachodnich (w większości przypadków tylko w jakimś stopniu).

   W przypadku Słowian, którzy od wieków bezpośrednio graniczą z cywilizacją zachodnią dobrze widać drabinkę rozwoju jaka wytworzyła się w związku z promieniującym od germańskiego epicentrum wpływem cywilizacyjnym. Można tutaj bowiem zaobserwować, że najbardziej rozwiniętymi ze słowiańskich nacji zarówno pod względem mentalno-kulturowym jak i materialnym są te nacje które doświadczyły w swojej historii długoletniej germanizacji (Czesi, Słoweńcy) zaś im dalej od granic Niemiec/Austrii tym poziom rozwoju spada. I tak stopień (Polacy, Słowacy, Chorwaci) za stopniem (Rosjanie, Ukraińcy, Bułgarzy, Serbowie), coraz bardziej oddalając się od tego co nazywamy "zachodem" i coraz bardziej przypominając poziom domyślny dla słowiańskiego/wschodniego kręgu kulturowego.

   Póki co tylko jednej grupie Słowian udało się wspiąć na sam szczyt po wspomnianej drabince, dokonując tym samym awansu cywilizacyjnego. Tą grupą są Słowianie Połabscy, którzy całkowicie porzucili ograniczające ich słowiańskie wzorce kulturowe, a po wymianie dziesiątek pokoleń oraz setkach lat powolnej przemiany mentalności ich obecni potomkowie z dumą sami nazywają się Niemcami i mogą zaliczać się do cywilizacji zachodniej. Nie odróżnisz ich już od reszty przedstawicieli tej cywilizacji (co najwyżej w badaniach DNA itp) czego nie można powiedzieć o osobach, które chcą przeskoczyć cały ten trwający wiekami proces i np. wyjechać z jakiejś Polski albo Ukrainy do takich Niemiec czy Holandii i udawać tam rodzimych mieszkańców, co oczywiście się nie udaje ze względu na ograniczenia mentalno-kulturowe jakie tacy imigranci przywożą ze sobą w swoich głowach.

   Mimo wszystko Polakom i tak nie idzie to źle, przeskoczyli już dosyć ważny etap takiej powiedzmy - butnej dumy. Przykładowo, Rosjanie w swoim ograniczeniu nadal są dumni z przynależności do tego słowiańskiego/wschodniego kręgu kulturowego. Polacy zaś się tego wstydzą (czego twój powyższy post najlepszym przykładem), wypierają się tego i próbują zaklinać rzeczywistość wmawiając sobie przynależność do zachodniego kręgu kulturowego (wzbudzając tym jedynie uśmiech politowania u prawdziwych jego przedstawicieli jak Niemcy, Anglicy, Holendrzy, Szwedzi, Norwegowie, Duńczycy itd).

   Wytworzyło to u Polaków swego rodzaju kompleks niższości, który pchnął ich w słusznym kierunku - na zachód. Wstąpili do Unii Europejskiej, stają się coraz bardziej zespoleni gospodarczo z Niemcami (godząc się z rolą taniej siły roboczej), masowo uczą swoje dzieci angielskiego/niemieckiego w szkołach oraz oczekują coraz większej integracji europejskiej. To wszystko przyspiesza ich rozwój, ale póki co muszą dogonić poziom takich Czechów czy Słoweńców zanim będą mogli myśleć o dalszym dążeniu do awansu cywilizacyjnego na miarę Połabian i przeskoku cywilizacyjnym z nacji wschodu w nację zachodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_: Tu akurat mają trafne spostrzeżenie, aczkolwiek nie do końca dobrze ujęte w słowa. Chyba żaden Polak nie uważa, że bliżej mu kulturowo do Rosjan niż do świata zachodniego. Pomimo wszelkich różnic, bliżej nam mentalnością do Niemców niż Rosjan dlatego prędzej z nimi się z nimi dogadujemy pomimo różnic językowych, a ruskimi nie chcemy mieć za bardzo do czynienia (gdy próbowaliśmy w historii, oni próbowali nas niewolić i terroryzować, więc póki pamięć historyczna świeża to jeszcze dziesiątki lat będziemy się od nich izolować).

  •  

   pokaż komentarz

   Zdziwiło mnie w komentarzach że piszą o Polakach że są bardziej podobni do Niemców aniżeli Rosjan.

   @Polak_maly_: To akurat zaleta xD

  •  

   pokaż komentarz

   Tą grupą są Słowianie Połabscy, którzy całkowicie porzucili ograniczające ich słowiańskie wzorce kulturowe,

   @WunderWaffeI: po agresywnej germanizacji i przez wojny w których byli wyrzynani przez plemiona germańskie. Nie porzucili własnej kultury z nieprzymuszonej woli.

  •  

   pokaż komentarz

   kompleks niższości, który pchnął ich w słusznym kierunku - na zachód

   @WunderWaffeI: jedyny kierunek w którym popycha kompleks niższości to grób

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_: Twierdzili tak już w czasach gdy rozbierali Polskę, wiedzieli że do imperium będzie inkorporowana ziemia która należy do tego świata co Szwecja i Niemcy, między innymi dlatego np car z polskimi delegacjami rozmawiał po francusku i nie próbował nawet po rosyjsku

  •  

   pokaż komentarz

   @WunderWaffeI: 30
   Bitwa pod Ręknicą, krucjata połabska. Albrecht Niedźwiedz, Henryk Lew.
   No k!%#a, faktycznie Ci Słowianie Połabscy dobrowolnie sie poddali xD

  •  

   pokaż komentarz

   sam żyjący w kraju od 200 lat brutalnie rusyfikującym wszystko dookoła.

   @torquemadek: jasne- pewnie dlatego w tej "brutalności" kwitła nauka polska (Uniwersytet w Warszawie i podobne). Syn cara (nieślubny) jest autorem pieśni "gdy naród do boju".

  •  

   pokaż komentarz

   @torquemadek: tak jak my nie rozumiemy prawdziwej demokracji ani kapitalizmu tak oni nigdy nie wyzbędą się nacjonalizmu i imperializmu xD

  •  

   pokaż komentarz

   jasne- pewnie dlatego w tej "brutalności" kwitła nauka polska (Uniwersytet w Warszawie i podobne). Syn cara (nieślubny) jest autorem pieśni "gdy naród do boju".

   @aleksiej-trexlebov: Jasne, kwitła jak smok - a to, że jeden pół-rosyjski romantyk z nieprawego łoża napisał pieśń automatycznie przeważa nad planową polityką wynaradawiania Polaków w ciągu ponad stu lat. (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @torquemadek: masz kłopoty jak widzę z podstawowymi sprawami (chronologia). W Twoim tekście na samym początku zapisano: "Po powstaniu listopadowym 1830–31 zlikwidowano sejm i armię polską; zamknięto uniwersytety w Warszawie i Wilnie, Liceum Krzemienieckie," Dla Twojej wiadomości wklejam daty zaistnienia tak zwanych rozbiorów Polski: I rozbiór Polski – 1772 (Rosja, Prusy, Austria) Prusy – ok. 36 tys. km² Austria – ok. 83 tys. km² ...
   II rozbiór Polski – 1793 (Rosja, Prusy) Prusy – ok. 58 tys. km² Rosja – ok. 250 tys. km²
   III rozbiór Polski – 1795 (Rosja, Prusy, Austria) Prusy – ok. 55 tys. km² Austria – ok. 47 tys. km²
   Mam dalej wyjaśniać czy dasz radę sam wyciągnąć wnioski?

 •  

  pokaż komentarz

  3 lata temu (3 года назад, 18 lutego 2016) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Coś nieaktualni ci Rosjanie.

  Dziś Polacy nie boja sie islamu, tylko LGBT.
  Podobno też gwałci.