•  

  pokaż komentarz

  Robota kata jest trudna. Dobrze płatna, ale nie dla każdego. Nie wiem, czy bym się nadawał. Wydaje mi się, że tak, ale jest więcej niż tylko prawdopodobne, że po pierwszym razie rura by mi zmiękła tak, że bym uciekł z płaczem. Każdy jest chojrak w teorii, w praktyce to różnie bywa.

  •  

   pokaż komentarz

   @the_revenant: Do takiej roboty trzeba być przynajmniej lekkim socjopatą, z ewidentnym brakiem empatii.

  •  

   pokaż komentarz

   @senkjuwerymacz:
   Nie jestem pewien. Polecam przeczytać "Flet z mandragory" Waldemara Łysiaka. Fantastyczna książka o kacie, dająca bardzo dużo do myślenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @the_revenant: Książka - książką, a życie-życiem. Lub śmiercią.

  •  

   pokaż komentarz

   @senkjuwerymacz:
   Dlatego pewnie lepiej tylko czytać o katach.

  •  

   pokaż komentarz

   Dobrze płatna,

   @the_revenant: Myślisz że tak dobrze?
   W tekście jest mowa że było to 1000zł przy średniej pensji około 5000zł.
   Czyli na dziś by to było jakieś 800zł za wykonanie egzekucji.

   Tu jeszcze trzeba pamiętać że w tamtych czasach takich egzekucji było kilka rocznie, więc nawet jak kat był jeden na cały kraj - nie było to coś co istotnie zwiększało poziom zamożności.

  •  

   pokaż komentarz

   Robota kata jest trudna.

   @the_revenant: nie żadna trudna, po prostu ten człowiek był mordercą na zlecenie - sprawa jest prosta, jak by tego ładnie nie nazywać

  •  

   pokaż komentarz

   @senkjuwerymacz: @the_revenant: zależy od formy zabójstwa przez kata. Powieszenie, albo krzesło jest jak dla mnie mega ciężkie, ale np strzał w głowę to bez żadnego problemu

  •  

   pokaż komentarz

   @JakTamCoTam:
   Strzał w głowę jest w rzeczywistości bardzo "brudną" formą egzekucji, przynajmniej z użyciem standardowej broni palnej a nie bolców do uboju bydła. Czytałem, że ekipy sprzątające mają później mnóstwo bardzo żmudnej roboty. Domyślam się, że osoby stojące blisko (w tym kat) też mogą się uświnić.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakTamCoTam:
   Aha, no i wiesz "bez żadnego problemu" to właśnie jest w teorii. W praktyce, może być różnie.

   Ja nie widzę żadnego problemu w wykonywaniu przez kata swojej pracy, ba, ja rozgrzeszam nawet płatnych zabójców - ich praca jest jak praca kata. Nie on jest od wydawania wyroków i decydowania o czyjejś śmierci.
   To, że nie widzę moralnego problemu nie oznacza, że byłbym psychicznie zdolny zabijać. Tu jest coś więcej. Obawiam się, że gdybym dostrzegł w skazanym istotę ludzką mógłbym mieć wtedy problem.

   Dlatego o wiele łatwiej jest zabijać przykładowo na wojnie, przeciwnika na odległość. Nawet z bliska, bo wtedy jest sytuacja śmiertelnej walki o własne życie. W obronie własnej, bo nie ma czasu myśleć ani widzieć.

   Co innego na spokojnie. Kiedy mózg nie jest skoncentrowany "w trybie przetrwania".

   Przynajmniej część z nas (poza psychopatami) ma takie mechanizmy, które wzbudzają INSTYNKTOWNY opór przed zabiciem innego przedstawiciela naszego gatunku. Ba, u niektórych to się rozciąga ponad gatunek. Na powiedzmy inne ssaki. U innych jeszcze dalej.

   Niektórych jednak podejrzewałbym, że bym zabił, że by mi nawet brewka nie pykła. Łatwo zgadnąć - takich, których nie utożsamiam z własnym gatunkiem, a nawet z podobnymi do siebie ssakami. Tzw. potwory. Podobno istnieją. Na części z nich wykonano egzekucję, część odsiaduje wyroki w więzieniach o zaostrzonym rygorze, a część... szwenda się gdzieś po wolności.

  •  

   pokaż komentarz

   z ewidentnym brakiem empatii.

   @senkjuwerymacz: a może wręcz przeciwnie. Nie chodzi tutaj tylko o to co skazany czuje. Trzeba umieć czuć również to co czuły ofiary. Empatia może właśnie w tym zawodzie bardzo pomóc. Również w ostrożnym dobraniu parametrów sposobu usmiercania tak żeby skazany nie cierpiał dodatkowo. Trzeba jednak umieć tą empatia kierować i ją rozumieć a nie dać się przez nią manipulować.

  •  

   pokaż komentarz

   Empatia może właśnie w tym zawodzie bardzo pomóc.

   @thund3rb0lt: Chyba pomóc zwariować :)

   Do opracowania bezbolesnego, sprawnego uśmiercania niezbędna jest empatia? Bo mi isę wydaje że raczej wiedza nt. anatomii, moze fizjologii ew. odrobina psychologii. Przydałaby się tez wiedza techniczna żeby umieć zaprojektowac urzadzenie. Ale empatia?

  •  

   pokaż komentarz

   Do opracowania bezbolesnego, sprawnego uśmiercania niezbędna jest empatia?

   @senkjuwerymacz: tak, bo jak jej nie masz to po cholere ci trzymać się procedur? One są po to żeby nie powodować dodatkowego cierpienia a jak tego nie rozumiesz to po cholere się ich trzymać? Wystarczy że skazany zdechnie nieważne jak.

  •  

   pokaż komentarz

   tak, bo jak jej nie masz to po cholere ci trzymać się procedur?

   @thund3rb0lt: Po to, żeby samemu nie zostać oskarżonym o złamanie procedur i spowodowanie niepotrzebnych cierpień skazańca. Kat nie jest sam, z każdego wyroku sporządzany jest protokół, który musi podpisać kilku świadków.

   W średniowieczu kat, który źle wykonał wyrok z powodu jakiegoś niedbalstwa- sam mógł mógł mieć spore problemy, poczynając od tego że tłum mógł go zlinczować a kończąc na więzieniu.

   Empatia nie ma tu nic do roboty, robota kata to ma być beznamiętna, niemal automatyczna czynność, szybka i sprawna. Nie ma miejsca na samowolki.

  •  

   pokaż komentarz

   @senkjuwerymacz: Jak sobie poczytał akta za co ta kara śmierci była to mu empatia pewnie nagle znikała ( ͡º ͜ʖ͡º)
   https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/lista-10-polskich-mordercow-skazanych-na-kare-smierci/7hhcstv#slajd-1

 •  

  pokaż komentarz

  Z kolejnym wiąże się porażająca historia. Skazali go za morderstwo żony przyjaciela z więzienia. Wyszli na wolność, wigilia była, czekali na żonę kumpla. Choinka ubrana, jedzenie zrobione, tylko kobiety nie ma. Wyjrzał przez okno, a ona z jakimś alfonsem się prowadzi. Uznał, że taka baba nic nie jest warta. Że jego przyjaciel zasługuje na więcej. Brutalnie ją zamordował. Później tłumaczył, że „wyrwał chwasta”

  źródło: youtu.be

  •  

   pokaż komentarz

   @Erland_Rudholm: W ogóle ciekawe ile jest takich chorych i patologicznych PRL-owskich historii kryminalnych. Mam takie wrażenie, że dosyć często dziadki tęskniące za realnym socjalizmem i za tym "że może mięso i cukier na kartki ale przynajmniej porządek i bezpiecznie było" nie zdają sobie sprawę do jak chorych i pop!#$$@?onych wtedy dochodziło tylko media z wiadomych względów o tym nie informowały (chociaż to w końcu w II połowie lat 80. powstał MK 997).

  •  

   pokaż komentarz

   @pawelososo: Zdaja sobie sprawe, zdaja. To tylko zwykle, standardowe p%%#!$@enie ze "kiedys bylo lepiej". Byla kara smierci i znalezli sie tez tacy, ktorzy ja otrzymali... Byly bojki, oszustwa, morderstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   nie zdają sobie sprawę do jak chorych i pop???$#%onych wtedy dochodziło tylko media z wiadomych względów o tym nie informowały

   @pawelososo: dokładnie. Bandytyzm w prl był ogromny, od plagi kradzieży , po oszustow na gwaltaxh i morderstwach konczac. Pilo sie wiecej wiec na melinach mordobcie codziennie. Tak samo z katastrofami w PRL. Jest taka ksiązka o tym. Ile było wypadków i tragedii, wykolejenia pociągów, wypadki autobusowe w których ginęło po 20 - 60 osób. Już pomijam wypadki w pracy w fabrykach na budowach. To wszystko było tajne. A propaganda komunistyczna jeszcze sączyła ludziom że bandytyzm to jest w Ameryce a w Polsce to najwyżej kieszonkowcy i spokój, no i narkotykow nie ma (jeszcze pamiętam jak w wywiadzie Jaruzelski mówił już po upadku komuny że za PRL przynjemniej nakromanii nie było jak na Zachodzie) co również było kłamstwem bo była blaga alkoholizmu a w latach 80-tych plaga ćpunów. Szokiem dla ludzi było to co zaczęło się w latach 90 gdzie o wypadkach i przestępstwach zaczęto mówić w mediach.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do kary śmierci to niech obejrzy chiński program - wywiady przed egzekucją, gdy jest podawany dokładny rys przestępców - za co są skazywani na śmierć.

  Kara śmierci powinna być tylko za działanie umyślne, choćby tylko jednokrotne. Jeżeli ktoś to robi z premedytacją to powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji swojego czynu. To tak jak obce wojsko przekraczające granice innego państwa. Nie powinni być zdziwieni, że są zabijani, bo w końcu po to wchodzą, by zabijać. Jeżeli ktoś kogoś zabija i zdaje sobie sprawę, że może też zostać zabity to niech nie dziwi się, że jest na nim wykonywana kara śmierci.

  Pomyłki sądowe - no zdarzają się, ale w przypadku KS nie mogłoby być mowy o procesie poszlakowym, bez dowodów. Nawet jeżeli się zdarzą to się zdarzą - tak jak w przypadku tego zwolnionego z więzienia po 20 latach - dla niego 20 lat zniknęło bezpowrotnie, przeżył piekło w więzieniu - tego też nie da się odwrócić - ma zniszczoną psychikę, no oczywiście że lepiej, że nie został skazany na KS, bo jej nie ma. Broniąc się możemy kogoś zabić, a może on do nasz przyszedł powiedzieć, że ktoś nam kradnie samochód i niefortunnie wszedł na naszą posesję i coś krzyczał, ale tak samo może dojść do pomyłki sądowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @new_micra:
   No właśnie - doczytałem do końca - choćby Trynkiewicz - facet powinien mieć KS, a nie szopkę, w której teraz bierze udział. Jeżeli ktoś uważa, że KS jest za okrutna to powinny istnieć więzienia tak ciężkie jak te w Rosji lub nawet cięższe - pojedyncze cele - bez możliwości otwarcia ich bez specjalnej długotrwałej procedury i z systemem, który wymagałby jakiejś stałej prostej pracy na zasadzie - nie pracujesz (nie wiem - nie pedałujesz wytwarzając prąd, nie wypompowujesz wody, cokolwiek) - giniesz, bo nie zarobiłeś na swoje marne życie - bo zalała Cię woda i się utopiłeś albo zamarzłeś z zimna, bo się nie ogrzałeś. Cele nieotwieralne by nie było kontaktu z nikim - w razie pomyłki - da się taką osobę wyciągnąć, a jednocześnie taka osoba jest chroniona przed innymi więźniami, którzy lubią czasami wymierzyć swoją sprawiedliwość, czyli zgoda na inny rodzaj bezprawia.

  •  

   pokaż komentarz

   a jednocześnie taka osoba jest chroniona przed innymi więźniami, którzy lubią czasami wymierzyć swoją sprawiedliwość

   @new_micra:

   Przecież można podać truciznę, wrzucić granat, whatever.
   Jeśli ktoś ma być "dojechany" to znajdzie się sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   Pomyłki sądowe - no zdarzają się, ale w przypadku KS nie mogłoby być mowy o procesie poszlakowym, bez dowodów.

   @new_micra: Tylko tu jest właśnie problem z systemem.
   I pięknie to pokazuje sprawa Komendy.

   Bo oczywiście można się zgodzić że za morderstwo z premedytacją w zasadzie kara śmierci to sprawiedliwa kara.

   Tylko jak się potem czyta jak cały system działa to ręce opadają.
   Bo wymiar sprawiedliwości którego zadaniem jest ustalić fakty, dostarczyć te dowody działa... dokładnie tak jak wszystko co obciążone jest wszelkimi ludzkimi słabościami.

   I nagle się okazuje że ktoś stara się o awans, ktoś o premię, ktoś ma gorszy dzień, ktoś inny w sumie wszystko ma w dupie.
   Koniec końców się okazuje że posadzili na 25 lat niewinnego człowieka tylko dlatego że się im nawinął.
   A system nie działa tak że ktoś konkretnie popełnił jeden błąd który należy wyeliminować czy wprowadzić dodatkową kontrolę i już będzie dobrze.

   W sprawie Komendy rysuje się obraz że cała masa ludzi po kolei dołożyła po kamyczku do skazania go. I nawet można założyć że oni wszyscy działali w dobrej wierze. Że nikt z nich tak naprawdę nie pomyślał "a skażmy niewinnego i będzie po sprawie".
   Od policjantów badających sprawę, przez prokuratora, prowadzenie śledztwa, areszt, sędziów, a może i adwokata - wszyscy robili "co do nich należało", a wyszło co wyszło.

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe: Prawda jest taka, że lepiej poświęcić jednego Komende niż zachować stado pedofilów pokroju Trynkiewicza które jest co jakiś czas wypuszczane ponownie na wolność gdzie popełniaja te same czyny.
   Obecnie mamy więcej monitoringu/technologii sama kara śmierci powinna być tylko w przypadku 100% pewności popełnienia przestępstwa.(w sprawie komendy takich dowodów nie było wiec nie byłby skazany w nowym systemie XXI wieku godnosci czlowieka)

  •  

   pokaż komentarz

   tak samo może dojść do pomyłki sądowej.

   @new_micra:

   Prawda jest taka, że lepiej poświęcić jednego Komende

   @TotalitarnyTotalizator: nie no spoko, pomyłki się zdarzają, co za problem. Ciekawe czy bylibyście tacy mądrzy gdyby to ktoś z was padł ofiarą takiej pomyłki.

  •  

   pokaż komentarz

   @adibor: Ale jakie pomyłki przy obecnej technologii+ kolejnych rozwiązaniach śledzących każdego?

  •  

   pokaż komentarz

   @new_micra:" Kara śmierci powinna być tylko za działanie umyślne, choćby tylko jednokrotne" , " Pomyłki sądowe - no zdarzają się" rozumiem, że nie masz nic przeciwko gdyby Cię spotkała taka sytuacja? A to " Pomyłki sądowe - no zdarzają się, ale w przypadku KS nie mogłoby być mowy o procesie poszlakowym, bez dowodów", to już oznacza, że gówno wiesz. " Definiując tę proces poszlakowy, Sąd Najwyższy w jednym z orzeczeń stwierdził: "Przez proces poszlakowy należy rozumieć proces, w którym nie ma bezpośrednich dowodów winy, gdyż poszlaki są dowodami niepełnymi, okolicznościami, na podstawie których można jedynie wnioskować o winie; natomiast wyjaśnienia współoskarżonych, stwierdzających konkretne fakty świadczące o winie oskarżonego, nie są poszlakami, lecz dowodami bezpośrednimi, i na taki ich charakter nie ma wpływu ocena ich wiarygodności" (wyrok SN z 24.04.1975 r, OSNKW 1975, nr 8, poz. 111)."

  •  

   pokaż komentarz

   @new_micra: No i tacy jak Ty najbardziej gardłują za karą śmierci. Im ktoś słabszy mentalnie, etycznie, intelektualnie, kulturalnie i najczęściej fizycznie tym takie rozwiązania się bardziej podobają. Co do "likwidatorów " z AK to najczęściej byli to młodzi ludzie i kłopot był z nimi taki, że po kilku razach bardzo im się to spodobało. O tym cisza ale wiedz, to był problem.

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet jeżeli się zdarzą to się zdarzą

   @new_micra: Jprld, co za wysublimowane rozumowanie. k$$!a, fajnie by było, gdybyś był ofiarą takiego rozumowania i ktoś by ci powiedział w oczy. Pokolenie wychowane na mordowaniu ludzi w grach godzinami.

  •  

   pokaż komentarz

   @new_micra: Gdybym był mordercą wolałbym być skazany na śmierć niż na dożywocie. Lepiej poczuć te kilka, kilkanaście minut intensywnych emocji tuż przed wykonaniem egzekucji niż gnić bezczynnie do końca życia w więzieniu. Dożywocie mnie przeraża, kara śmierci o dziwo ciut mniej.

   Po przeczytaniu twojego opisu wymarzonego więzienia odnoszę wrażenie, że masz psychopatyczne zapędy. Z tego co napisałeś wylewa się brak empatii, chęć zadawania bólu i cierpienia oraz być może potrzeba wyżycia się. To nawet ciężko nazwać opisem więzienia, bliżej temu do obozu koncentracyjnego. Zero humanitaryzmu i totalne zezwierzęcenie. Wcale się różnisz od tych, których chciałbyś tak potraktować.

   Mam szczerą nadzieję, że jesteś po prostu jakimś sfrustrowanym dzieciakiem, który po prostu chce się poczuć twardy i silny pisząc takie komentarze w internecie. Jeśli jednak myślisz tak naprawdę to po prostu ci współczuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @TotalitarnyTotalizator Nie. Lepiej jest wypuścić 10 bandytów niz zniszczyć życie jednego człowieka. Mógłbyś spokojnie zostać asystentem Ziobry czy w przeszłości Leszka Kaczyńskiego bo to ich podejście do tego tematu xD

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe: wiem, ale raczej większość osób czy za czy przeciw KS wie, że system sądownictwa w Polsce wymaga nie przebudowy, ale zdemontowania i zbudowania od nowa, system penitencjarny też - te wszystkie samobójstwa, choćby po powrocie z przepustki - to jest chory system i ten system teraz nie skazując nikogo na KS oficjalnie sam morduje ludzi głupio się tłumacząc.

  •  

   pokaż komentarz

   @adibor:
   "a gdyby tędy w przyszłości przechodziła Pańska matka"? Nigdy nie stosuj tego typu argumentów ad misericordiam, bo to zwykły zabieg erystyczny. Zadałbyś pytanie sędziemu, by czy byłby za KS gdyby jego dziecko popełniło zbrodnię?

   Po ulicach jeszcze nie jeżdżą samochody - tylko pełno dorożek, powozów i końskiego łajna. Czy zgadzasz się na ruch samochodów wiedząc, że jeden z nich może zabić Twojego synka?

   Jadąc przez osiedle - dowolne - gdzie stoją znaki ograniczenia do 30km/h i ostrzeżenia przed dziećmi jadę tam wolno nie dlatego, że może tam przebiegać moje czy moich znajomych dziecko, ale stosuję się do tego przepisu, bo tam może przebiegać dziecko nie powiązane ze mną emocjonalnie, może tam przebiegać pies, kuna, jeż, a inni też zakładają, że będę jechał wolno więc też poruszają się inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @NeverOn: max. jeden kieliszek koniaku.

   A wiesz jak Komendzie siadła psychika? Wiesz jak był dojechany? W obecnym systemie penitencjarnym nie trzeba wcale robić zamkniętych cel - wystarczy społeczne przyzwolenie na bestialskie zachowania współosadzonych tudzież na "samobójstwa" i tak to działa. Wystarczy podejrzenie i dobre duszyczki doniosą innym osadzonym kto z nimi siedzi.

   A wiesz, że zdarzają się przypadki zabrania kogoś z miejsca pracy (pracuje w garniturze, biały kołnierzyk...) i siedzi 3 miesiące w areszcie w garniturze...? Nie, to nie jest żart, nie ćpię. To nie ja, ale znam taki przypadek.

   Żaden system nie jest idealny, ale brak kary najwyższej oznacza, że ktoś jest bezkarny - to zresztą pada w tym artykule, gdy jeden z czekających na KS zastanawiał się jak przedłużyć sobie życie mordując kogoś jeszcze. Obecnie nie ma KS także w trakcie wojny.

  •  

   pokaż komentarz

   @adibor
   Przecież komenda nie dostałby kary śmierci za zabicie jednej laski.

   Brak kary śmierci służy ochronie gangsterów, którzy w ramach działalności zabijali dziesiątki ludzi i nie ma wątpliwości co do ich winy.

   Komenda poszedł siedzieć bo polskie sądownictwo jest idiotoodporną piaskownicą dla sędziów i prokuratorów.

   Zlikwidujmy karę śmierci to nie trzeba będzie czytać akt sprawy czy zastanawiać się nad dowodami.
   No i zero odpowiedzialności za prowadzenie sprawy pod tezę, bo niezawodność, jak chcemy wsadzić niewinnego to nikt nie może na nas wpływać.
   Jak ktoś niesłusznie dostanie dożywocie to i tak nic się nie stało, bo nie zostanie zabity tylko zdechnie pudle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw: W takim razie opowiedz mi o odpowiedzialności sędziów, oskarżycieli itp. na przykład w takich Stanach Zjednoczonych.

  •  

   pokaż komentarz

   @MartwyProsty
   Ty mnie pytasz czy jesteś sarkastyczny.

   Bo w obu przypadkach parskam śmiechem

  •  

   pokaż komentarz

   @new_micra: Problem jest taki ze „brutalne” więzienia nie działają. W Japonii maja jedne z bardziej brutalnych więzień i poziom recydywy maja w okolicach 50% w Norwegii więzienia nie są brutalne, a resocjalizują i poziom recydywy maja w okolicach 20%

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw: i sam sobie odpowiedziałeś jak jest główna wada kś. Pewnie, że są ludzie, którzy na nią zasługują. Tyle że jakiego byś nie wymyślił systemu, to zawsze się znajdzie ktoś, kto będzie go naciągał dla własnych potrzeb.

  •  

   pokaż komentarz

   @adibor
   Przecież kary śmierci nie stosuje się za każde morderstwo.
   Są przypadki gdzie nie ma wątpliwości.

   Poza tym według twojej logiki więzień z dożywociem może bezkarnie zabić strażnika albo współwięźnia bo przecież drugiego dożywocia nie przeżyje.

   Dlaczego rodziny ofiar muszą płacić podatki na morderców ich bliskich?

   Tą karę powinno się stosować w wyjątkowych sytuacjach.
   Ale komuchom twojego pokroju nie da się tego wytłumaczyć, bo dla was to furtka do masowych mordów i pokusa nie do odparcia.

  •  

   pokaż komentarz

   więzień z dożywociem może bezkarnie zabić strażnika albo współwięźnia

   @Przemysluaw: Jakiś przykład podaj, ale z życia, a nie z filmu.

   Dlaczego rodziny ofiar muszą płacić podatki na morderców ich bliskich?

   Koszty egzekucji, w tym wykazania braku wątpliwości odpowiadają ok. 200 latom podatków. Było kilkakrotnie o tym.

   Ale komuchom twojego pokroju nie da się tego wytłumaczyć

   80% egzekucji stosują w tej chwili komuchy (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej

   80% egzekucji stosują w tej chwili komuchy

   Właśnie o tym mówię, boicie się własnej żądzy krwi.
   Wolicie żeby ta opcja była niedostępna bo prędzej czy później zaczniecie wieszać nawet swoich.
   Współczuć potraficie tyłko bandytom, dlatego nie chcecie kary śmieci dla nich.
   Wszystko się zmienia jak dorwiecie się do koryta, wtedy krew się leje strumieniami.
   A w krajach zachodu bardzo pasuje wam pielęgnacja przestępczości zorganizowanej, taka dywersja kapitalizmu.

   W krajach gdzie została zniesiona praktycznie nie była i tak wykonywana.
   Gdyby wróciła to nie skończyło by się lasem wisielców.
   A mówisz, że to ja się naoglądalem filmów.

  •  

   pokaż komentarz

   @ryyj: Wielka nagroda dla społeczeństwa jeden uratowany pokroju Komendy + 20 tysiecy pedofilów na utrzymaniu podatników(oraz ich kolejne gwałty na dzieciach) i jakies 100 tys morderców. Matematyki nie oszukasz.

  •  

   pokaż komentarz

   boicie się

   @Przemysluaw: Do kogo to piszesz? Lecz się, serio.

  •  

   pokaż komentarz

   @TotalitarnyTotalizator: jeśli kara za zabójstwo i gwałt byłaby taka sama - kara śmierci to oni oprócz gwałtu dokonywaliby zabójstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @halfzware_na_ware: Mariuszek Trynkiewicz dokonał zabójstwa mimo istnienia kary śmierci za morderstwo.(za sam gwałt nie dostałby KS)
   Morderca ma w dupie prawa to nie jest normalny człowiek tylko socjopata. Takie argumenty typu Komenda oraz twój jasno pokazują głupote nowoczesnych millenialsów.

  •  

   pokaż komentarz

   @TotalitarnyTotalizator: tak ponapinaj się, to nie zmieni faktu że to co piszesz jest nie poważne. Albo zapożyczyłeś poglądy na ten temat od kogoś, wobec tego zmień autorytety albo pogląd jest Twój. Jeśli tak to jak dojrzejesz zrozumiesz błąd w swoim rozumowaniu. Dyskusja z Tobą nie ma sensu, bo nie dorosłeś jeszcze do zrozumienia pewnych rzeczy i zdystansowania się do nich, na wszystko przyjdzie czas ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @halfzware_na_ware: Jak dorosniesz i zalozysz swoja rodzine zmienia ci sie poglady na temat braku kary smierci. Najwidoczniej swoje zycie poki co wyceniasz na rowni z pedofilem morderca Trynkiewiczem. Typowe lewackie wychowanie gowniarzerii uroudzonej po 89

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw: Czyli schizofrenia paranoidalna. Żegnam.

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej
   Zanim coś użyjecie towarzyszu to najpierw Google>schizofrenia paranoidalna

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnim Polakiem skazanym na karę śmierci był w 1996 roku Zbigniew Brzoskowski za zabójstwo dwóch kobiet. Karę zamieniono na dożywocie, osadzony po 25 latach odsiadki ubiegał się o warunkowe przedterminowe zwolnienie
  albo w 2021 roku ubiegał się o zwolnienie, albo czegoś nie rozumiem.