•  

  pokaż komentarz

  Zajebiste. Rozumiem wszystko, pytanie na ile rozumieją to przedstawiciele innych narodów słowiańskich.

  •  

   pokaż komentarz

   @prohackuser pytałem znajomych Słowian pokazując im przykładowe teksty w tym języku. Zrozumiałość wśród Rosjan, Ukraińców, Czechów na poziomie co najmniej 80-90%. Ogólnie najczęściej są zaskoczeni, że to nie jest ich język, a większość jest zaskakująco zrozumiała. Zależy jak mocno się wytęży umysł :) Z tym językiem jest tylko jeden problem. Nie ma jakiegoś jednego podręcznika czy kursu, z którego byłoby możliwe się go nauczyć - albo na taki się jeszcze nie natknąłem. A szczerze chętnie bym się tego nauczył żebym nie musiał w słowiańskich krajach używać angielskiego, skoro nasze języki są do siebie podobne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Piobuko7: problemem też jest, że nikt nim nie rozmawia. Musiałaby byś mega akcja marketingowa by lidzie to podchwycili a na razie jego znajomość będzie na poziomie języka esperanto

  •  

   pokaż komentarz

   @Piobuko7: nie do końca widzę praktyczne zastosowanie znajomości medžslovjanskiego. Mało kto go zna, mało jest źródeł i materiałów w tym języku, jest sztuczny - co oznacza spore różnice w wymowie i możliwe braki we wzajemnym rozumieniu komunikatów.
   De facto jadąc na wschód czy południe wystarczy znajomość jednego z południowo- czy wschodniosłowiańskich języków, by móc swobodnie się porozumiewać, również na poziomie 80-90%.

   Jest fajną ciekawostką, coś jak esperanto. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @prohackuser: Moja dziewczyna z Rosji rozumie jakieś 3/4 :)

  •  

   pokaż komentarz

   De facto jadąc na wschód czy południe wystarczy znajomość jednego z południowo- czy wschodniosłowiańskich języków, by móc swobodnie się porozumiewać, również na poziomie 80-90%.

   @czarnawrona: Spójrz sobie na inne filmy z tego kanału i zobaczysz, że się mylisz. Dogadać może i byś się dogadał, ale na pewno nie byłoby to swobodne porozumiewanie się.

  •  

   pokaż komentarz

   pytałem znajomych Słowian pokazując im przykładowe teksty w tym języku.

   @Piobuko7: Skąd wziąłeś te teksty? też chce komuś pokazać

  •  

   pokaż komentarz

   @romek898: znam rosyjski, dogadam się z Ukraińcami i Białorusinami swobodnie - praktyka. Zdążyłem przy okazji nauczyć się białoruskiego i go zapomnieć. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Na południu rozmawiam po chorwacku, serbsku i gadam z każdym - również praktykowane. Najwięcej problemów miałem ze Słoweńcami, ale wzmożona nauka dialektu kajkawskiego znacząco pomogła.

  •  

   pokaż komentarz

   @prohackuser: To zależy od...

   Nie ma jakiegoś jednego podręcznika czy kursu, z którego byłoby możliwe się go nauczyć -
   No autorów jest wielu.

   albo na taki się jeszcze nie natknąłem.
   To te książki o objętości co najmniej pół litra.

   A tak na poważnie, to prosta konstrukcja zdania i ,,kalambur'' i z każdym idzie się dogadać...

  •  

   pokaż komentarz

   @Piobuko7: @czarnawrona:
   Sęk w tym, że jakbyście posługiwali się tak skonstruowanymi zdaniami w rozmowie z obcokrajowcem (i vice versa), jak w tym(waszych) wpisie, to założę się, że raczej zostalibyście niezrozumiani...
   Co innego proste zdania typu: ,,Podmiot, orzeczenie i gestykulacja ciałem'', a co innego zdania wielokrotnie złożone, z wieloma detalami, które obcym tylko utrudniają rozmowę...
   @prohackuser: A ile rozumie z powyższego przesłania?

  •  

   pokaż komentarz

   @qhardyq: Niekoniecznie obie osoby muszą posługiwać się tym językiem. Wystarczy, że np. ty pojedziesz sobie np. do Serbii, Czech albo Rosji i będziesz używać słów i minimalnie innej gramatyki (np. końcówki w odmianach wyrazów) z międzysłowiańskiego zamiast typowych polskich słów. Jednocześnie często w języku polskim mimo że rdzeń słowa jest ogólnie zrozumiały wśród Słowian i wspólny, to nasza wersja wyrazu jest zbyt inaczej brzmiąca.

   Zawsze jest pozytywny efekt w postaci bycia lepiej zrozumianym przez innych. Nawet jeśli dana osoba nie umie odpowiedzieć nam tak, żebyśmy my też zrozumieli.

   Podam malutki przykład, ostrzegam też że nie jest on w 100% poprawny, ale miło przyjęty na oficjalnej grupie facebookowej tego języka.
   Użyłem słownika tego języka, aby trochę upodobnić się w słownictwie do tego co jest kanonem międzysłowiańskiego i spróbowałem na szybko coś napisać w tym języku:

   Medžuslovjansky je velmi zajmlivy projekt! Ne věm, kak se naučiti ovogo jezyka, ibo ne ma žadnogo kursu v Internetu. Věrojetno vse ja pišu nepopravno, ale to je moj prvy post tu. Ja imaju naděju, že slovnik bude dostatòčny do nauki togo jezyka

   Co oznacza:

   Międzysłowiański jest bardzo ciekawym projektem. Nie wiem jak się nauczyć tego języka, bo nie ma żadnego kursu w internecie. Chyba wszystko piszę niepoprawnie, ale jest to mój pierwszy post tutaj. Mam nadzieję, że słownik będzie wystarczający do nauki tego języka.

   Dostałem feedback od osób z Serbii, Chorwacji, Macedonii (i Polski też), że mój krótki tekst był zrozumiały i wszystko jest w nim jasne. Tak więc cel jest osiągnięty. Teoretycznie można nawet mówić niemalże po polsku, tylko używać odpowiednich synonimów wyrazów, które są specyficzne tylko dla naszego kraju i niezrozumiałe w innych krajach. A także używać np. bardziej twardej wymowy.
   Język międzysłowiański powstał też między innymi na zasadzie komputerowej analizy i badania które wersje wyrazów najczęściej się powtarzają w słowiańskich językach i dają największe szanse na wzajemne zrozumienie. Wystarczy używać nieco synonimów, szczególnie też w tych funkcyjnych słowach typu "kiedy" "bo" "wtedy" itd. i dużo łatwiej być zrozumianym przez innego słowianina.

  •  

   pokaż komentarz

   @prohackuser: Jedno jest pewne - Czesi na pewno rozumieją najwięcej, potem Słowacy, potem Słowianie bałkańscy. Najmniej rozumieją Słowianie wschodni, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie. Polacy pewnie gdzieś w połowie stawki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Piobuko7: Pytałem skad wziąłeś te teksty

  •  

   pokaż komentarz

   @prohackuser: A ja myslaem ze on gada po czesku tylko mniej smiesznie to brzmi.

  •  

   pokaż komentarz

   @lastro: Boże człowieku to jest dosłownie 30 sekund w Google (na zapytanie "Interslavic Language"). Proszę bardzo linki for you:
   https://books.google.nl/books?id=i3lhDwAAQBAJ&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false
   http://steen.free.fr/interslavic/maly_princ_lat.pdf
   http://steen.free.fr/interslavic/

   Tyle czasu minęło i nie potrafiłeś nawet samodzielnie spróbować poszukać czegoś, a innych nazywasz "dzbanami". Może sam nim jesteś w takiej sytuacji? Albo pora nauczyć się samodzielnego posługiwania wyszukiwarką internetową?

 •  

  pokaż komentarz

  Problem z tym językiem polega na tym, że zamiast być zaprojektowany prosto to jest ciągle komplikowany. Pojawiła się gramatyka "advanced" a w podstawowej wersji jakieś 3 levele ... Do tego niepotrzebnie wprowadzono znaki wykraczające poza latin1 (chociaż jest dopuszczona pisownia sz, cz jako sx, cx ale jakoś specjalnie nie idą w tym kierunku. Czyli jest parcie na literackość języka zamiast na jego prostotę. Wg. mnie duży błąd. No i jednak mało z języka polskiego niestety ...

  •  

   pokaż komentarz

   @SecretOfTheSteel: pisałem tu o tym niedawno. Wystarczyłaby książka Merunki, zastąpienie alfabetu "łacinką białoruską" i stworzenie słowników dla języków słowiańskich. Z czasem doszedłem do wniosku że oni robią żeby robić a nie zrobić

  •  

   pokaż komentarz

   Z czasem doszedłem do wniosku że oni robią żeby robić a nie zrobić

   @SzwagierPrezydenta: też mam takie wrażenie. Obawiam się że ta próba stworzenia języka międzysłowiańskiego też będzie nieudana. Podziwiam ich że im się chce ale wysiłek może być zmarnowany. Nie twierdzę, że wiem jak to naprawić ale podstawową cechą sztucznego języka powinna być prostota by zachęcić do nauki i obniżyć próg wejścia. Nie po to by odmawiać pacierz czy tłumaczyć literaturę (czym się chwalą w przykładach) a po prostu się łatwo komunikować. Po co straszyć takim czymś: Ę Ų Å Ò Ć Đ Ĺ Ń Ŕ T́ D́ Ś Ź albo dopuszczać kilka równoległych pisowni to nie rozumiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @SecretOfTheSteel: No i słuchając tego języka, a także czytając zapis, można dojść do wniosku, że jest to coś w rodzaju czeskiego z łaskawą podmianą niektórych słów - tych, które w języku czeskim są za c##@$ niepodobne do żadnego innego języka słowiańskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   Problem z tym językiem polega na tym, że zamiast być zaprojektowany prosto to jest ciągle komplikowany.

   @SecretOfTheSteel: Dokładnie, można było iść np. w stronę języka bułgarskiego gdzie nie ma odmiany przez przypadki :D

 •  

  pokaż komentarz

  Problemem sztucznych języków jest to, że są właśnie sztuczne, wydumane, niby stworzone dla wszystkich, ale tak naprawdę dla nikogo. Jak widać nawet sam twórca ma problem ze stosowaniem tego języka, napisy nie zawsze są całkowicie zgodne ze słowem mówionym. Dlatego też sztuczne języki nigdy nie wyjdą poza uniwersytety i takie filmiki w necie. Teoretycznie najlepszym językiem międzysłowiańskim byłby język naturalny najłatwiejszy do przyswojenia i opanowania dla wszystkich Słowian. W praktyce jednak ciężko oczekiwać, aby 300 milionów osób miało się teraz uczyć i porozumiewać np. po słowacku. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest nauka języka największego przedstawiciela. A jeszcze lepiej nauczyć się języka ogólnoświatowego którym jest obecnie Angielski, aby móc porozmawiać nie tylko z Białorusinem, czy Serbem ale i Niemcem, Włochem.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli to faktycznie jest zrozumiałe nie tylko dla nas i Czechów/Słowaków, ale też dla Rosjan, Ukraińców, Serbów, Chorwatów itd. To wielka niewykorzystana szana że nikt się na poważnie tym nie zajmuje. Gdyby faktycznie udalo się go usystematysować, i zacząć nauczać w całym regionie jako trzeci język po angielskim, to mógłby to być ogromny krok w rozwoju całego regionu, jego integracji. Przedsiębiorcom łatwiej byłoby rozwijać działalność w krajach regionu. Korzyści skali. Z czasem - powstające miejscowe koncerny. Fajnie sobie pomarzyć xD

Dodany przez:

avatar adam-nowakowski dołączył
476 wykopali 11 zakopali 7.1 tys. wyświetleń
Advertisement