•  

  pokaż komentarz

  UE powinna im też czymś srogo doj$#$ć.

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: wystarczy że bardzo dokładnie będą certyfikować MAXy i wszystkie kolejne modele Boeinga

  •  

   pokaż komentarz

   @hx103u: Ja bym się doj%#?ł do dostawców usług. Np. Google i Facebooka. Od razu USA przejdzie ochota na wojny handlowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: UE to na razie może sobie conajwyżej palcem pokiwać a i tak zostanie osrana z góry na dół przez amerykanów i taka jest smutna prawda.

   Ja bym się doj#?#ł do dostawców usług. Np. Google i Facebooka. Od razu USA przejdzie ochota na wojny handlowe.
   @zarathos1978: a UE cofnie się o dekady w postępie technologicznym albo wpadnie w strefę wpływów rosyjskich/chińskich. Grupa mail.ru albo Tencent by się zajebiście ucieszyli, bo przecież UE własnych gigantów na tym polu nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   UE

   @sylwke3100: proponuję w końcu opodatkować Facebooka i Google. Gwarantuję, że ból dupy będzie potężniejszy, a i subwencje na Airbusa się zwrócą. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: przecież UE to zaczęło, jako pierwsi im doj?%@li.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koloses: Ty, Smith, ile ci płaca?

   A tak na poważnie, USA zaczyna się nap@!@!$?ać gospodarczo z zbyt dużą liczbą graczy. To nie są czasy tuż po zimniej wojnie, gdzie Burgery mogły spokojnie walczyć z reszą świata i wygrać. O ile oni sami nie stacili swojej "mocy", to po prostu reszta krajów się poważnie rozwineła przez te ostatnie 30 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   UE cofnie się o dekady w postępie technologicznym

   @Koloses: Bez Facebooka?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli: Bez facebooka nie, ale bez Google i Microsoftu - owszem. Już nie mówię nawet o Europejskich firmach, które by poleciały na ryj od razu, bo prawie wszystko stoi na chmurach Microsoftu, Google i Amazonu... No, ale wykopki to proste chłopy i spojrzeć dalej niż na własne podwórko się nie da. Unia Europejska nie posiada żadnego sensownego zaplecza technologicznego, jeżeli chodzi o usługi internetowe. Praktycznie wszystko robią amerykanie.

  •  

   pokaż komentarz

   bo prawie wszystko stoi na chmurach Microsoftu, Google i Amazonu

   @Koloses: Ciebie to nie przeraza ze Unia jest na takim pasku USA zamiast rozwijac wlasne alternatywne systemy?

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100:
   Troche dziwne zachowanie trampka, oczekuje ze ue będzie z nim razem walczyć z zalewem chińskiego dziadostwa, a wali nam cło, jeśli szuka się sojusznika to raczej, w niego się nie uderza.

  •  

   pokaż komentarz

   UE powinna im też czymś srogo dojebać.

   @sylwke3100: np. hasztagami na twiterze aż im w pięty pójdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli: Przeraża. Przecież nie napisałem nigdzie, że to dobrze, tylko że w tej kwestii UE jest głęboko w czarnej dupie, więc może warto byłoby najpierw zainwestować we własną technologię zanim pójdzie się na kosztowną wojnę gospodarczą. Nie mamy nic - żadnego własnego systemu operacyjnego, żadnej sensownej wyszukiwarki, portalu społecznościowego. Jest tylko chmura od OVH. Jakby nagle amerykanie uznali, że już nas nie lubią i zabrali wszystkie usługi (no umówmy się taki scenariusz jest nieprawdopodobny) to jesteśmy w technologicznej dupie. Rosjanie i Chińczycy by sobie poradzili, bo mają swoje wielkie korpo typu Tencent czy Mail.ru a UE? UE ma jedno wielkie nic.

  •  

   pokaż komentarz

   Rosjanie i Chińczycy by sobie poradzili, bo mają swoje wielkie korpo typu Tencent czy Mail.ru a UE? UE ma jedno wielkie nic.

   @Koloses: I na tym powinna skupic sie ta banda darmozjadow z Brukselii a nie ma sciaganiu do Europy armi dzikusow z Afryki ! No teraz maja Brexit swietny temat zastepczy, moga sobie pierdziec w stolki za setki tysiecy $ zamiast rozwiazywac prawdziwe owazne problemy. ///( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Koloses: A po co UE giganci rynku usług. UE patrząc na to co dzieje się na rynku na naszym podwórku raczej stawia na wiele konkurujących małych podmiotów. Ok, nie mają one szans na konkurencje z Google, ale już z Rosją/Chinami które oferują produkt jednak mocno odległy kulturowo już jak najbardziej. Odcięcie Google od rynku UE pozwoliłoby im rozkwitnąć, zwłaszcza że nie mieliby już powodu oglądać się na wymysły prawo USA dotyczące np. szyfrowania komunikacji bo mieliby wielki rynek ylko dla siebie bez monopolisty stojącego nad głowami.

   Chiny jakoś źle nie wyszły na odcięciu Google, FB czy innych amerykańskich super-społecznościówek od swojego koryta. Dlaczego niby UE ma wyjść gorzej? Pewnie, trzeba liczyć się z okresem przejściowym ale uniezależnienie od USA wyszło by Unii na dobre.

  •  

   pokaż komentarz

   Unia Europejska nie posiada żadnego sensownego zaplecza technologicznego

   @Koloses: przecież nie chodzi tu o blokowanie usług, a o podatki. Facebook i Google płacą grosze w porównaniu do dochodu wyciąganego z Unii. Nikt im nie zabroni usług, kraje z czasem będą wprowadzać podatek od usług technologicznych (czyli wystawiania faktur z Irlandii i omijania systemu fiskalnego - tutaj np. Francja). Unia mogłaby pozwolić sobie na rozwiązanie dotyczące całej strefy gospodarczej w kontaktach z USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: @zarathos1978: @sekaszy: Unia obsrała się po wypowiedzeniu nuclear dealu z Iranem przez USA. Wszystkie firmy z eu grzecznie się wycofały, co było ogromnym kosztem. Miał powstać program omijający sankcje, ale unia była na to za cienka i nic z tego nie wyszło. Unia nic nie zrobi, bo wtedy USA wprowadzi cła na produkty przemysłu motoryzacyjnego i wtedy zacznie się prawdziwy płacz.

  •  
   zapinio

   +6

   pokaż komentarz

   @Koloses: Na chmurach powiadasz. Kilka lat temu nie było chmur i też było dobrze.Chmury to moda. Przejdzie jak wszystko inne.Europa jest zacofana bo...produkuje fizyczne produkty ,a nie wirtualne wydmuszki bez których doprawdy można żyć...

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: Dostaną cła odwetowe i to znacznie wyższe. Teraz czekają na decyzję WTO. Tak się składa, że USA złożyły wniosek parę miesięcy wcześniej od Unii.

  •  

   pokaż komentarz

   Kilka lat temu nie było chmur i też było dobrze.
   @zapinio: No tych komputerów to też kiedyś nie było i było dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Chmury to moda. Przejdzie jak wszystko inne.
   Teraz to odleciałeś. Żadna firma nie będzie nawet chciała słyszeć o stawianiu własnych serwerów bo to są o wiele większe koszta i jest to o wiele bardziej skomplikowane niż trzymanie wszystkiego bezpiecznie u Microsoftu/Google/Amazonu, gdzie masz zapewnioną dostępność, bezpieczeństwo i nawet backupy. Chmury nie odejdą, najwyżej pójdziemy jeszcze dalej do przodu z innym rozwiązaniem, ale cofać się nikt nie będzie.

  •  
   zapinio

   +3

   pokaż komentarz

   @Koloses: Myślę, że mam znacznie większe pojęcie o informatyce i elektronice od ciebie. Zaprojektowałem kilkadziesiąt systemów pomiarowych (hardware/software). Działają do dziś.Żaden nie potrzebuje żadnego dostepu do danych zewnętrznych.Są całkowicie odporne na wszelkie ataki, bo...nie są podłączone do świata zewnętrznego. Świat się nie kończy na aplikacjach bazodanowych. Naprawdę.

  •  

   pokaż komentarz

   Myślę, że mam znacznie większe pojęcie o informatyce i elektronice od ciebie.

   @zapinio: Właśnie widzę, że nie mam podjazdu do takiego omnibusa, który myśli, że można spokojnie wyj%@?ć wszystkie chmury i zapewne nic się nie stanie, bo sobie napisał sterowników i u niego w firmie działa, a to że lwia część korporacji chmurami stoi to ch$! z nimi. Nie dojdziemy do żadnego porozumienia w ten sposób, więc miłego dnia życzę Tobie i Twojemu ego a ja znikam, bo ktoś musi odpuścić ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  
   zapinio

   -5

   pokaż komentarz

   @Koloses: Myśl sobie co chcesz...

  •  

   pokaż komentarz

   @Koloses: A Amerykanie coś produkują?

   pokaż spoiler Volvo

   źródło: mack_hero_cards_mobile2.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Koloses: A to Amerykanie coś produkują?

   pokaż spoiler Daimler

   źródło: electric-cascadia.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Chiny jakoś źle nie wyszły na odcięciu Google, FB czy innych amerykańskich super-społecznościówek od swojego koryta. Dlaczego niby UE ma wyjść gorzej? Pewnie, trzeba liczyć się z okresem przejściowym ale uniezależnienie od USA wyszło by Unii na dobre.

   @zarathos1978: Najtrudniej bylo by zapewnic niezalezny rozwoj takich inicjatyw bo przy obecnym globalnym wolnym rynku wystarczy zebys urusl 5% ponad przecietnosc a juz zjawiaja sie prawnicy jakiejsc duzej korporacji z nieograniczyonym budzetem i i daja ci finansowa propozycje "nie do odrzucenia". Molochy jak Google czy FB wykupuja male firmy na wyscigi, jak cokolwiek niezaleznego moze powstac i trwac w takiej sytuacji?

  •  

   pokaż komentarz

   Nie mamy nic - żadnego własnego systemu operacyjnego, żadnej sensownej wyszukiwarki, portalu społecznościowego
   @Koloses: Myślisz, że nagle te firmy zwiną interes z Unii? Jeżeli to zrobią, daje pół roku i Unia będzie pełna zamienników. Myślisz, że po co robić drugiego Facebooka teraz, jakby nikt nie używał.
   To kurna, nie jest znowu jakaś magia, zrobić wyszukiwarkę, portal społecznościowy.

   Widowsa tez nikt z komputera ci nagle nie usunie. Ba, do tej pory bankomaty chodzą na win95.
   Dobrze, że Amazonu i eBaya jeszcze nie wymieniłeś.
   Jak nie interesu i potrzeby tworzyć coś, co istnieje i działa, to się tego nie robi.

   Wiesz o tym, że prawie każdy telefon komórkowy używa technologi pochodzącej z Unii?

  •  

   pokaż komentarz

   @CampbellPrice: bo to chodzi o to, ze zeby jakiekolwiek interesy w tatym regionie prowadzic, to trzeba miec oslone wojskowa (jakkolwiekby to nie zabrzmialo) Amerykanie postanowilil przestac placic za ta oslone, a chyba nie myslisz, ze Francuzi beda placic za ochrone niemieckich czy angielskich czy wloskich biznesow, co nie? ( i to dziala we wszystkie strony)

  •  

   pokaż komentarz

   @Koloses: Produkują coś ci Amerykanie?

   pokaż spoiler BAE

   źródło: 1BFV01.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Koloses: To może... Chińczycy?

   źródło: Chinese_Helicopter_Lands_on_HMS_Cornwall_MOD_45150752.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Ja bym się doj%#?ł do dostawców usług. Np. Google i Facebooka. Od razu USA przejdzie ochota na wojny handlowe.

   @zarathos1978: @sylwke3100: @hx103u: @postacie: @sekaszy: @joannadeli:

   źródło: comment_zQsVXGolR9Z0FSNE7kgytwkurUraBWcH.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   bo to chodzi o to, ze zeby jakiekolwiek interesy w tatym regionie prowadzic, to trzeba miec oslone wojskowa (jakkolwiekby to nie zabrzmialo) Amerykanie postanowilil przestac placic za ta oslone, a chyba nie myslisz, ze Francuzi beda placic za ochrone niemieckich czy angielskich czy wloskich biznesow, co nie? ( i to dziala we wszystkie strony)

   @Bloodaxis1: Europejskie firmy działały wewnątrz Iranu, a to poważne państwo które zapewniało im tam ochronę. Europa na rozkaz USA skuliła ogon i nie ma co do tego wątpliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @CampbellPrice: pewnie i poważne, ale co z tego, jak sam mówisz, ze Europejczycy podkupili ogony i uciekli. Te biznesy które prowadzili europejczycy wymagały osłony wojskowej- tak będzie precyzyjnie.

  •  

   pokaż komentarz

   Te biznesy które prowadzili europejczycy wymagały osłony wojskowej- tak będzie precyzyjnie.

   @Bloodaxis1: To tylko hasełko. O jakiej osłonie mówisz? Iran zestrzelił niedawno drona USA nad cieśniną ormuz. Rafinerie iranu działają bez żadnych przeszkód, a firmy europejskie wycofały się bo USA zagroziły odcięciem ich od runku amerykańskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja bym się doj#$@ł do dostawców usług. Np. Google i Facebooka. Od razu USA przejdzie ochota na wojny handlowe.

   @zarathos1978: Ostatnio byl o tym wykop i kuce bronily Facebooka i Google bo "wszystkie podatki sa zle" xd

  •  

   pokaż komentarz

   @postacie to będzie wtedy ból dupy u lewaków amerykańskich a nie u Trumpa.

  •  

   pokaż komentarz

   UE powinna im też czymś srogo doj$#$ć.

   @sylwke3100: A dlaczego tobie tka na tym zależy? Tylko francja, szkocja i włochy moga to odczuć

  •  

   pokaż komentarz

   @Koloses: XDDDDDDDDDDDDDDDD
   Pojedyncze kraje UE nie mają szans z USA ale jako całość jesteśmy czymś z czym muszą się liczyć. Taki jest sens UE. Murrica nie taka stronk jak się ci wydaje.

  •  

   pokaż komentarz

   @zarathos1978: Już teraz mówi się głośniej na forum UE o podatku cyfrowym (parę%), który byłby płacony w kraju pochodzenia a nie, że cyk wysyłamy wszystko do Irlandii , oni gdzieś do fundacji w Holandii "za prawa autorskie" gdzie stawka zero i od dziesiątek mld € płaci się groszowy podatek. Oczywiście podatek cyfrowy byłby odliczany od CIT, więc jeśli ktoś z GAFA nie rżnie w wuja to nie odczuje finansowo.

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: Unia nie musi wszędzie, ale wystarczy celnie trafić w kilka produktów, które eksportują "swing state" w amerykańskich wyborach. W ten sposób nie wali się po ciemku a dość precyzyjnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @zapinio: Zaprojektowałem kilkadziesiąt systemów pomiarowych (hardware/software). Działają do dziś.Żaden nie potrzebuje żadnego dostepu do danych zewnętrznych.Są całkowicie odporne na wszelkie ataki, bo...nie są podłączone do świata zewnętrznego. Świat się nie kończy na aplikacjach bazodanowych. Naprawdę.

   Swiat sie nie kończy na systemach pomiarowych. Naprawdę

  •  
   zapinio

   0

   pokaż komentarz

   @sud0: To w takim razie na czym się kończy ? Chyba nie na programistach PHP i projektowaniu sklepów internetowych("projektowaniu") ?

  •  

   pokaż komentarz

   BAE

   @jerzy-nowina: Wynosi się z Europy do Stanów ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  

   pokaż komentarz

   Zaprojektowałem kilkadziesiąt systemów pomiarowych (hardware/software).

   @zapinio:

   To teraz pomyśl, że musza wymieniać dane między sobą. Reagować na dane napływające i publikować raporty.

   Tak działają firmy mające wiele oddziałów - chmura jest dla nich wygodna - dlatego stała się popularna. To nie kwesta mody, jak niewygodne spodnie, ale wygody i jakości serwowanych usług np. na sporządzenie raportów płacisz za dodatkową moc, a nie musisz kupować swoich serwerów, które przez 98% czasu chodzą w idle.

  •  
   zapinio

   0

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: Nigdy nie doradzę klientowi żadnej chmury.Maksymalna niezalezność od usług zewnętrznych.Ende.

  •  

   pokaż komentarz

   Nigdy nie doradzę klientowi żadnej chmury.

   @zapinio:

   Nie musisz. Chmury rozwijają się w tempie kilkadziesiąt procent rocznie głównie za sprawą migracji dużych firm z własnymi potężnymi działami IT.

   Henkel, T-moble, Posche, Good-year, Lexmark, Shell, Airbus, Uber, Maresk, Toyota, Audi, Coca-Cola, Exon-Mobile itd.

   To zaledwie kilka wymienionych firm, które oparły część swojej działalności o chmurę Microsoftu. Do tego Amazon i inne pomniejsze. Takie są tendencje. Ale możne oczywiście mieć odmienne zdanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Burgery mogły spokojnie walczyć z reszą świata i wygrać.

   @sekaszy: Oni nie chcą wygrać, tylko chcą, by przestrzegano uczciwych zasad. Epoka dymania dobrego Wujka Sama ma się skończyć.

  •  
   zapinio

   0

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: "Ale możne oczywiście mieć odmienne zdanie."
   Bardzo się cieszę.

 •  

  pokaż komentarz

  prawacki swiat taki piekny i przyszlosciowy (。◕‿‿◕。)

  •  

   pokaż komentarz

   @anonimowyrozmowca: pan myli pojecia. europa jest lewicowa jak jasna cholera zwlascza wlasnie wlochy niemcy francja i (juz nie tak ) wielka brytania. dotowanie - subwencjonowanie - firm na wolnym rynku kapitalowym jest nielegalne i dlatego wlasnie jescze nas chinole nie zlalali tanimi produktmai bo, mamy na nich nalozone cla zaporowe.

   USA zachowaly sie tak jak zachwoac sie powinny. jestesmy swiadkami wlasnie jak lecwacki swiat dostal ostzregaawczego liscia od prawackiego swiata. wszystko jest ok mozna sie rozjejsc.

  •  

   pokaż komentarz

   @anonimowyrozmowca: Chętnie poznam Twoją opinię. Co jest w tej sytuacji prawackiego?

  •  

   pokaż komentarz

   @kva2: @piotros: amerykanie maja swoje samoloty a europa swoje, po co to mieszac ( ͡° ͜ʖ ͡°) to samo wino i sery po co amerykanom francuski ser, maja swoj najlepszy to niech go jedza, mieszane kultur nigdy nie wychodzi na dobre

   @dupolot55: ameryka nigdy nie dotowala swojego przemyslu? a miliardy na motoryzacje we wczesnych 2000?

   a tak na serio to uwazam ze te cla nakrecaja karuzele sp!$$?!#enia, typu moje najmojsze a reszta niech zdycha

  •  

   pokaż komentarz

   @dupolot55: _Spór amerykańsko-unijny o subwencje dla przemysłu lotniczego trwa już od kilkunastu lat. USA i Unia Europejska oskarżyły się wzajemnie o udzielanie niedozwolonego wsparcia finansowego gigantom lotniczym: Bruksela - Airbusowi, a USA - Boeingowi. W kwietniu WTO przyjęła ostateczny raport, potwierdzając, że amerykańskie dotacje dla Boeinga nadal powodują znaczną szkodę dla Airbusa. W maju WTO orzekła z kolei, że subwencje UE dla Airbusa niekorzystnie wpłynęły na Stany Zjednoczone.

   Masz wez doczytaj bo troche zenada jak komentujesz o prawakach i lewakach a nawet ci sie niechce dojsc do konca

  •  

   pokaż komentarz

   @dupolot55: USA zrobiło to samo ze swoim Boeingiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @anonimowyrozmowca: Nie masz pojęcie jakie poglądy ma prawica, prawda? Postawiłeś znak równości między serem i mieszaniem kultur. Zaskoczę Cię, ale większość ludzi o poglądach prawicowych postuluje liberalizm w kwestiach gospodarczych.

  •  

   pokaż komentarz

   @barszczowo: żenada srenada. byly sybwencje kara zostala nalozona slusznie. tylko o to mi chodzilo. to czy usa dotowaly swoich i tez dostali kary nie ylo tematem mojej wypowiedzi panie ekspercie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @dupolot55: twierdzisz ze rząd USA nie dotuje Boeinga?

  •  

   pokaż komentarz

   @zapamietasz: nie twierdze ze nie dotuje bo nie posiadalem takich informacji, w momecie pisania psotu. jesyne czego dotyczyl moj post to to ze slusznie naliczyli cła czy kary jesli airbus dotowal swoich

  •  

   pokaż komentarz

   USA zachowaly sie tak jak zachwoac sie powinny. jestesmy swiadkami wlasnie jak lecwacki swiat dostal ostzregaawczego liscia od prawackiego swiata. wszystko jest ok mozna sie rozjejsc.

   @dupolot55: Lewacki świat?
   Trumpowi dlaej nikt nie wyjaśnił, że jak nakłada cła na produkty importowane to jego właśni obywatele płacą więcej a te produkty...?

  •  

   pokaż komentarz

   Trumpowi dlaej nikt nie wyjaśnił, że jak nakłada cła na produkty importowane to jego właśni obywatele płacą więcej a te produkty...?

   @GordonL: 2019 rok a niektórzy dalej myślą że Trump daje j$#@nie o obywateli ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Najlepsze było jak głosowały na niego typowe rednecki czy białasy mieszkające w miasteczkach przyczep bo "pójdzie do Waszyngtonu i będzie walczył dla nas!" Ta k!?@a, miliarder mieszkający we własnym wieżowcu w centrum NY pokaże faka ludziom z którym robi biznesy i będzie walczył o byt Billego Boba z Alabamy, który ledwie jest w stanie się podpisać

  •  

   pokaż komentarz

   @dupolot55: nie twierdze ze nie dotuje bo nie posiadalem takich informacji, w momecie pisania psotu. jesyne czego dotyczyl moj post to to ze slusznie naliczyli cła czy kary jesli airbus dotowal swoich jakbys czytal co komentujesz to bys posiadal "te informacje"

  •  

   pokaż komentarz

   @dupolot55: Dlaczego Wielka Brytania już nie tak? Bo nie chcą już więcej przyjmować polaków do siebie?

   Unia Europejska zażądała od WTO nałożenia na Stany Zjednoczone corocznej kary finansowej 12 mld dolarów za nielegalne dotacje dla Boeinga

   W kwietniu WTO przyjęła ostateczny raport, potwierdzając, że amerykańskie dotacje dla Boeinga nadal powodują znaczną szkodę dla Airbusa. W maju WTO orzekła z kolei, że subwencje UE dla Airbusa niekorzystnie wpłynęły na Stany Zjednoczone.

   Czekamy na wyrok WTO i będą cła w drugą stronę na Facebooka, Google, Amazona, Apple i inne.

  •  

   pokaż komentarz

   @anonimowyrozmowca: cła są prawicowe hehe xD Walka z wolnym rynkiem jest prawicowa hehe xD
   mam nadzieję że dostosowałem formę do poziomu odbiorcy. Pozdrawiam!

  •  

   pokaż komentarz

   dotowanie - subwencjonowanie - firm na wolnym rynku kapitalowym jest nielegalne i dlatego wlasnie jescze nas chinole nie zlalali tanimi produktmai bo, mamy na nich nalozone cla zaporowe.
   USA zachowaly sie tak jak zachwoac sie powinny. jestesmy swiadkami wlasnie jak lecwacki swiat dostal ostzregaawczego liscia od prawackiego swiata. wszystko jest ok mozna sie rozjejsc.


   @dupolot55: Przecież USA w olbrzymich ilościach dotuje swój biznes - od rolnictwa po instytucje finansowe.

   Pojmowanie tego jako "prawackiego USA" dającego liścia "lewackiej Unii" pokazuje kompletny brak znajomości tematu.

  •  

   pokaż komentarz

   @GordonL: Bardzo płytkie rozumienie zarówno gospodarki jak i geopolityki... to, że obywatele płacą więcej to chyba mniejszy koszt dla nich niż załamanie się dolara w wypadku utraty dominującej pozycji hegemona, ale co tam, kilkadziesiąt lat żyli na kredyt spłacany przez nas wszystkich to im starczy, byle mogli kupić tanio z Chin...

  •  

   pokaż komentarz

   Bardzo płytkie rozumienie zarówno gospodarki jak i geopolityki... to, że obywatele płacą więcej to chyba mniejszy koszt dla nich niż załamanie się dolara w wypadku utraty dominującej pozycji hegemona, ale co tam, kilkadziesiąt lat żyli na kredyt spłacany przez nas wszystkich to im starczy, byle mogli kupić tanio z Chin...

   @ZiobroV: No, a nałożenie tych ceł GWARANTUJE im powrót na pozycję hegemona.

   Tak było, bez kitu. Nie rozśmieszaj mnie. Trump pajacuje, bo jest durniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @GordonL: Cła w minimalnym stopniu zaszkodziły gospodarce USA i bardzo zaszkodziły Chinom, więc pajacem bym go nie nazwał. Póki można grać z pozycji siły trzeba to robić w sytuacji realnego zagrożenia gospodarczego, ale co tam, cła są fuj bo korpo nie zarabiają setek miliardów ale tylko dziesiatki, tak jest, serio, czytałem info od WHO i IMF...

  •  

   pokaż komentarz

   @dupolot55: Bo USA nie subwencjonuje Lockheeda-Martina i Boeinga? Wiesz jak powstały amerykańskie linie lotnicze? (Zamknięty dla obcych rynek i 40 lat subwencji.)

  •  

   pokaż komentarz

   Cła w minimalnym stopniu zaszkodziły gospodarce USA i bardzo zaszkodziły Chinom, więc pajacem bym go nie nazwał. Póki można grać z pozycji siły trzeba to robić w sytuacji realnego zagrożenia gospodarczego, ale co tam, cła są fuj bo korpo nie zarabiają setek miliardów ale tylko dziesiatki, tak jest, serio, czytałem info od WHO i IMF...

   @ZiobroV: ALe to nie są cła na towary z Chin.

   To jest pajac. I dureń. I matoł.

   Niech się USA dalej konfliktują gospodarczo z resztą świata, faktycznie świetna droga.

   Cła nie zmniejszają zysków korpo.

  •  

   pokaż komentarz

   @jerzy-nowina: samo kupowanie uzbrojenia to też rodzaj subwencji , a Amerykanie kupują go bardzo dużo zwłaszcza w takim Boeingu

  •  

   pokaż komentarz

   @GordonL: USA stawia sprawę jasno, jesteśmy z nimi albo przeciw nim, nie ma trzeciej drogi. To, że UE nie chce się określić, że Niemcy są zależne od Rosji, Francuzi dalej udają niezależną potęgę i tak dalej to tylko i wyłącznie woda na młyn dla radykalnych rozwiązań.

   Idzie nowa zimna wojna i udawanie, że możemy sobie siedzieć na dupach i nie poprzeć żadnej strony jest śmieszne - nie ma w UE żadnego z podstawowych dla współczesnego świata przemysłów, nie mamy ani procesorów, ani technologii sieciowych ani kosmicznych, systemów brak, internet i rozwiązania chmurowe całkiem zdominowane przez wielką trójkę zza wielkiej wody, jedyne co jeszcze daje UE jakąkolwiek pozycję w rozmowach to 5G. Pytanie jak długo.

  •  

   pokaż komentarz

   lecwacki swiat

   @dupolot55:

   źródło: comment_xkCjTgkoxZPle9F3KlFBh7CkIethHLxi.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc moze przedstawię dowód anegdotyczny ale przedstawię to co mi powiedział kolega mieszkający od 30 lat w USA. Jest elektrykiem w NY i jest w w rzeszeniu elektryków (nie pamiętam jak on to nazwał, tak jakby związek). Powiedział ze mimo ten związek jest za partia demokratyczna i głosowali na Hilary, to teraz widza poprawę i jego koledzy z pracą maja takie same odczucia i w następnych wyborach raczej będą głosować na trumpha. Tak więc nie przesadzalbym o tych redneckach...

  •  

   pokaż komentarz

   @anonimowyrozmowca prawacki? :D przeciez to neomarksistowskie wladze z "neuropy zapadłej" udzieliły subwencji dla airbusa :D

  •  

   pokaż komentarz

   @barszczowo: a silniki do obydwóch i najważniejsze patenty i tak są w rękach w zasadzie tylko amerykańskich. europa się ob$#@ na miętowo jak amerykanie będą mieli taki kaprys. to samo jak odetną ten komunistyczny ciemnogród europejski od chociażby ruchu internetowego napędzanego przez google'a.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @jerzy-nowina: nie wiem, bo mam to w dupie. to nie było tematem mojej pierwotnej wypowiedzi.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @barszczowo: leci czarno listo, nie bede sie z analfabetami wyklocal bo szkoda na to zyciaヽ( ͠°෴ °)ノ

 •  

  pokaż komentarz

  Czas, żeby UE dokładnie przyjrzała się obchodzeniu płacenia podatków przez Google, FB, MS czy Apple.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja tam sie nie znam, nie wiem czy slusznie rozumuje, ale czy konsekwecja nalozenia cla na tego typu produkty, nie bedzie podwyzka cen tychze, za ktore zaplaci konsument, czyli amerykance? Domyslam sie, ze do usa nie sa exportowane najtansze sikacze, czy najtansze sery, tylko raczej sa to produkty z wyzszej polki.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwer0: Tam zdrożeje wiec zmaleje nasz eksport. Ergo te produkty będą w Europie tańsze

  •  

   pokaż komentarz

   @qwer0: Chodzi o to, ze Amerykanie maja pieniadze na te produkty, a te poszczegolne marki szukaja wszedzie-a juz napewno marza im sie Stany- rynkow zbytu. I takie cla zniecheca Amerykanow do kupowania wiekszych ilosci rzeczonych produktow na korzysc krajowych np. A przysylaja tutaj roznie- ale generalnie jesli chodzi o alko (wina) to od srednich do gornej polki, sery- duzo mniejszy /podobny asortyment jak w Europie. Niemcy auta za to wysylaja premium class- znaczy sie nie zobaczysz BMW czy Mercedesa bez skory, z automatyczna skrzynia biegow oczywiscie.

  •  

   pokaż komentarz

   Niemcy auta za to wysylaja premium class- znaczy sie nie zobaczysz BMW czy Mercedesa bez skory, z automatyczna skrzynia biegow oczywiscie.

   @Bloodaxis1: tylko że BMW i Mercedes mają tam też swoje fabryki, a tych cła nie obejmują, a jedynie te importowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @CytrynowySorbet: nie wiem, szczerze mowiac, jaki procent aut pochodzi z importu, a jaki jest robiony na miejscu, ale stawiam, ze duzo wiecej importuja.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja tam sie nie znam, nie wiem czy slusznie rozumuje, ale czy konsekwecja nalozenia cla na tego typu produkty, nie bedzie podwyzka cen tychze, za ktore zaplaci konsument, czyli amerykance?
   @qwer0: Teraz US traci, ponieważ np. Boening nie może konkurować z Airbusem gdy ten dostaje dziesiątki miliardów dotacji - ergo: m.in. Boening nie sprzedaje tyle ile normalnie by sprzedawał, zmniejsza produkcję, zwalnia ludzi, płaci mniej podatków itd.
   US od wielu lat prosiło/pukało do UE o rozmowy i dojście do kompromisu w tej sprawie ale UE miała US w ... Teraz gdy światowa organizacja handlu w końcu zareagowała pisanie artykułów "Odwet" itp. jest nadużyciem.

   Konsekwencją ceł będzie(może być) w tym przypadku mniejszy zysk firm z UE tak, aby "wyrównać" straty jakie od wielu lat ponoszą firmy US w związku z tym, że dotowane produkty z UE są sprzedawane po cenach de facto dumpingowych eliminując ich własne produkty z rynku.

   p.s.
   W rzeczywistości to troszkę bardziej skomplikowane, bo US też "dotuje" - dlatego prosili aby usiąść i się dogadać jak to z tymi dotacjami ma być i dojść do kompromisu.

   pokaż spoiler Jednak US dotuje +/- 10 razy mniej + nie są to bezpośrednie dotacje tylko np. granty dla NASA na programy badawcze itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @surlin: "Boening nie sprzedaje tyle ile normalnie by sprzedawał"

   może nie jestem na bieżąco ale czy przypadkiem kilka maszyn ostatnio nie spadło? może to jest powód braku sprzedaży

  •  

   pokaż komentarz

   @qwer0: Cła mają zniechęcić do importu produktów z Europy, a zachęcić do korzystania z lokalnych. Ofc to działa w dwie strony.

 •  

  pokaż komentarz

  Były Chiny teraz czas na UE, oby świr Trump szybko spadł ze stołka.