•  

  pokaż komentarz

  Jak Oni tak mogą! nieszanować owoców ciężkiej pracy. Natychmiast dowalić wyższe podatki na oze i gaz oraz nakazać elektrowniom obowiązek zakupu węgla... ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  Społeczeństwo chętnie zapłaci

  •  

   pokaż komentarz

   @Dupa01: Podejrzewam, że to raczej podatki na węgiel i atom są ładnie dowalone, a tymczasem na OZE i gaz są ulgi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dupa01 A może zdjąć dotację z OZE i podatki z węgla, zobaczymy co się stanie. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Murgenpl: @Wacek1991: dokładnie.

   @Dupa01: Piszesz jakbyś się nie dorzucał do OZE, a myślisz za czyje pieniądze są te dopłaty?

  •  

   pokaż komentarz

   @1Lupa: Dobrze to napiszę na wprost. USA potrafi zmniejszać wydobycie węgla albo nawet coś zamknąć gdy jest potrzeba, a w naszym PRLu to choćby inne źródła były za darmo to i tak rząd wymyśli mechanizmy aby węgiel się opłacał, tak jak ostatnio połączenie nieretownych kopalni z zakładami energetycznymi, aby społeczeństwo dokladalo do interesu pod stołem.

  •  

   pokaż komentarz

   Natychmiast dowalić wyższe podatki na oze i gaz oraz nakazać elektrowniom obowiązek zakupu węgla...

   @Dupa01: I jeszcze niech koniecznie zaprzęgną Polskich uczonych, żeby wymyślili elektrownie atomowe opalane węglem! To będzie hit technologiczny i eksportowy!

  •  

   pokaż komentarz

   @Dupa01: Akurat OZE jest dotowane, bo bez tego po prostu by nie istniało. Węgiel jest opodatkowany chyba w 70%.
   Przykre, ale się nie popisałeś wiedzą, a miało być tak rzutko i śmieszno.

  •  

   pokaż komentarz

   Podejrzewam, że to raczej podatki na węgiel i atom są ładnie dowalone, a tymczasem na OZE i gaz są ulg

   @Murgenpl: źle podejrzewasz, węgiel jest dotowany a atom opodatkowany w ciekawy sposób - od elektrowni atomowych wymagamy znacznie wyższego poziomu bezpieczeństwa, niż od pozostałych, przez co budowa elektrowni atomowych jest znacznie mniej opłacalna, choć zabijają znacznie (rzędy wielkości) mniej ludzi, niż pozostałe, a szczególnie niż elektrownie węglowe.

   Gdyby od elektrowni węglowych wymagać żeby zabijały tak mało osób, jak elektrownie atomowe, albo chociaż turbiny czy baterie słoneczne - to energia z elektrowni węglowych kosztowałaby kilkadziesiąt razy więcej (dane niżej).

   Dlatego porównywanie kosztów atomu i węgla z pozostałymi źródłami energii nie ma sensu - bo warunki nie są jednakowe.

   Liczba śmierci na wyprodukowany trylion kWh w każdej technologii:

   Energy Source Mortality Rate (deaths/trillionkWhr)
   Coal – global average 100,000 (41% global electricity)
   Coal – China 170,000 (75% China’s electricity)
   Coal – U.S. 10,000 (32% U.S. electricity)
   Oil 36,000 (33% of energy, 8% of electricity)
   Natural Gas 4,000 (22% global electricity)
   Biofuel/Biomass 24,000 (21% global energy)
   Solar (rooftop) 440 (< 1% global electricity)
   Wind 150 (2% global electricity)
   Hydro – global average 1,400 (16% global electricity)
   Hydro – U.S. 5 (6% U.S. electricity)
   Nuclear – global average 90 (11% global electricity w/Chern&Fukush)
   Nuclear – U.S. 0.1 (19% U.S. electricity)


   Źródło: https://www.forbes.com/sites/jamesconca/2012/06/10/energys-deathprint-a-price-always-paid/#4d114152709b

  •  

   pokaż komentarz

   podatki z węgla,

   @Wacek1991: @kosmk: Koszt usunięcia CO2 z atmosfery to co najmniej $100-150 za tonę. To dokłada około 1000zł na tonę węgla kosztu samego CO2. Kto za to płaci? Kopalnia? Czy elektrownia? Zostawiamy to sobie na potem do załatwienia. A ktoś jest 1000zł na tonie węgla do przodu... Chyba że wyceniasz sobie syfienie wspólnego powietrza na 0zł za tonę a spuszczanie ścieków do rzeki na 40gr za tonę, to wtedy spoko, witamy w Polsce gdzie węgiel i "oczyszczalnie" nie są dotowane. No i przy tych 1000zł/tonę więcej to prąd z elektrowni węglowej by był ponad 5 razy droższy.

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: akurat CO2 bym się nie przejmował, bo generalnie poza globalnym ociepleniem to nie wiem co Ci syfi ? Owszem przy spalaniu są wytwarzane inne szkodliwe związki ale samo CO2 nie jest w żaden sposób szkodliwe w takim stężeniu w atmosferze.

  •  

   pokaż komentarz

   A może zdjąć dotację z OZE i podatki z węgla, zobaczymy co się stanie. ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @Wacek1991: Węgiel w Polsce jest subsydiowany. Kopalnie nie ponoszą kosztów likwidacji zakładów (państwo opłaca SRK) a także nie odprowadzają odpowiednio dużych składek do ZUS aby pokryć świadczenia ich pracowników.

   Podatki, wbrew związkowej propagandzie, to najmniejszy problem węgla w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   choćby inne źródła były za darmo to i tak rząd wymyśli mechanizmy aby węgiel się opłacał

   @Dupa01: Jak inne źródła będą u Nas za darmo to będziesz miał 500+ na węgiel ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @jednakenergetyk: A co Ci przeszkadza hałda starych opon gdzieś w środku lasu? Tak się syfi to się sprząta, szczególnie że samo "poza globalnym ociepleniem" jest już wystarczającym halo. Już nie wspominam o setkach ton toru, uranu czy rtęci (po policzeniu 99% efektywności filtrów), za to też jest rachunek całe 0zł rocznie. Tani ten węgiel, nic tylko palić i zarabiać. Na innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @jednakenergetyk: cyjanek poza tym że jak go wypijesz to cię zabije to nie wiem czym szkodzi - dokładnie tak brzmisz

  •  

   pokaż komentarz

   @Dupa01: tyle że oze jest dotowane, a na węgiel nakładany jest podatek. Tylko nie mów że to dobrze, bo raz, nie o tym mowa, dwa wcale nie dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dupa01: Wiec płać podatki a nie wiedziesz życie obiboka.

  •  

   pokaż komentarz

   @tell_me_more: Ładnie to podsumowałeś, ale jest jeden drobny szczegół. Jeśli w elektrowni atomowej coś jebnie to będzie miało skutki na pół kontynentu. To jak z transportem drogowym i powietrznym. Jednen samochód może spowodować śmierć maks 10 osób na raz. Samolot nawet 300. Gdyby nie nakładano takich norm bezpieczeństwa, to proporcje mogłyby bardzo szybko się odwrócić.
   Dlatego licencji pilota nie znajduje się w chipsach, a elektrowni atomowej nie stawia się zamiast pieca na ekogroszek w kotłowni.

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: Rozpisz sobie równania stechiometryczne spalania gazu, węgla i czego tam jeszcze chcesz i wyciągnij wnioski, a nie klepiesz tefałenowo-republikowe wyznanie eko sekty.

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: globalne ocieplenie dla naszego kraju ma wpłynąć korzystanie, wydłużyć dni słoneczne i skrócić wegetację roślin dla mnie nie ma problemu żeby klimat tu był taki jak w Hiszpanii. Poza tym dalej nie odpowiedziałeś w jaki sposób CO2 ci szkodzi bo o tym pisałeś a nie o uranie czy tlenkach azotu.

  •  

   pokaż komentarz

   @wolodia: Mam wrażenie, że nie mówił tu o Polsce, tylko komentował sytuację w USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @tell_me_more: @tell_me_more: ciekawy artykuł masz coś jednak bardziej związanego z moją wypowiedzią? Może jakiś artykuł bądź dane jakie są subwencje np. na 1 MWh z węgla i atomu w USA, a jakie są na elektrownie OZE? Masz może też informację na temat narzutów podatkowych na to samo?

   Dla mnie takie porównanie ma sens, bo mówimy o tym samym wyniku dla każdego ze źródeł, czyli cenie 1MWh energii.

   O ile jestem w stanie zgodzić, że węgiel i atom przegrywają z gazem z powodów czysto rynkowych, to nie mogę powiedzieć tego samego o OZE.

  •  

   pokaż komentarz

   @jednakenergetyk Może i na nas wpłynie pozytywnie, ale odczujemy konsekwencje ponoszone przez inne kraje.
   Pierwotna przyczyną wędrówki ludów z Syrii wynika właśnie że zmian klimatycznych. Syria przeszła zmianę klimatu, coraz większe suszę, coraz mniej plonów. Rolnicy mieli ogromne straty, ciężko było się utrzymać, wielu z nich zaczęło porzucać rolnictwo i jechać do miasta. Powstały dzielnice biedniejszych i bezrobotnych, duża konkurencja między pracownikami, niskie zarobki, bieda, ostatecznie bunt doprowadzający do wojny. Inne kraje się do tego przyłączyły z powodów politycznych, ale przyczyną były susze. To wystarczyło aby powstała ogromną fala emigracji na skalę kontynentu. Teraz wyobraźmy sobie, że to samo dotyka kilka kolejnych krajów, które już teraz nie mają łatwo.
   Zmiana klimatu w krajach rozwiniętych też może podnieść koszta żywności, koszta pracy, pobór energii, a to doprowadzi do wzrostów cen. Wtedy używany samochód z zachodu będzie kosztował nie 30 klocków, a 60. Nówka to już będzie koszt mieszkania w wawie.

  •  

   pokaż komentarz

   powstała ogromną fala emigracji na skalę kontynentu. Teraz wyobraźmy sobie, że to samo dotyka kilka kolejnych krajów, które już teraz nie mają łatwo.

   @jednakenergetyk: @bonaducci: W takich Indiach mieszka trochę ludzi, pewnie pomieszczą się w Europie bez problemu. jak jeszcze kilka razy będą mieć powyżej 50st C i umrze przez to jeszcze kilka milionów. (A gdzie mają iść, na Syberię? Chiny ich wpuszczą?)

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca Już od dawna mamy z tym do czynienia. Jedyna różnica jest taka, że na piechotę tu nie przyjdą. Emigracja z Indii jest ogromna, są wszędzie, nawet miałem hindusów pracując we Wro. W obecnej pracy przynajmniej tak z 1/4 pracowników to hindusi. Drugie tyle to meksykanie.
   Sęk w tym, że obecnie ich emigracja jest oparta o asymilację, zwykle mają jakieś przydatne wykształcenie i wpływają na gospodarkę. Gorzej będzie jak ta biedna i niewykształcona część społeczeństwa nie będzie w stanie się nawet utrzymać i przyjadą do nas. Niby brakuje nam niskiej kadry, ale to nie przez brak ludzi, a przez beznadziejne place. Przypominam, że bezrobocie to stosunek ludzi oczekujących pracy do pracujących. 500+ też zmniejszyło bezrobocie, ale nie przez zwiększenie zatrudnienia (a więc większe PKB i wpływy z podatków), a przez rezygnację z pracy wielu osób. Taki zastrzyk niskiej kadry może sprawić, że jeszcze większą bieda u nas zawita. Obecnie to lubimy, bo Ukraińcy często pracują za stawki, za które Polacy nie chcą robić. Wszystkich jednak na zasiłek nie wyślemy, nie każdy też zostanie inżynierem. Staniemy się drugimi Indiami z banalnie tania siła roboczą.
   Co jednak gorsze, napływ może być z wielu krajów, które nie są nastawione na asymilację. Będzie powtórka z Francji czy Niemiec. Powstaną getta, roszczeniowi przybysze uważających się za panów, wzrośnie przestępczość. To samo przeżywa już Szwecja przez swoje naiwne nastawienie do imigrantów.

 •  

  pokaż komentarz

  I bardzo kurna dobrze. Nie moga najduchy na haldach farm pv instalowac?

 •  

  pokaż komentarz

  Gdzie ten tani węgiel w Polsce? Da ktoś lina? Z informacji jakich mam to 900zł/tona

Dodany przez:

avatar 300GOSPODARKA dołączył
322 wykopali 9 zakopali 7.7 tys. wyświetleń