•  

  pokaż komentarz

  Wobec niedotrzymania postanowień układu merseburskiego (1013) przez Bolesława Chrobrego i zapowiedzi interwencji zbrojnej ze strony cesarza, piastowski książę miał dumnie odpowiedzieć Henrykowi: „Nie tylko chcę zatrzymać własne ziemie, lecz również pragnę złupić cudze!”,
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  

   pokaż komentarz

   @kva2: Kozaczenie skończyło się dwie dekady później kiedy pierwszy raz sąsiedzi postanowili że istnienie państwa "polskiego" im się nie opłaca ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: no tak bo jakby nie cisnal niemcow to nic zlego by sie w przyszlosci nie dzialo... (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: O dziwo się wtedy Niemcom opłacało razem z Rusinami odbudować Polskę, kto wsparł Kazimierza Odnowiciela jak nie oni? Spałeś na historii czy co?

  •  

   pokaż komentarz

   @suditwo: Tego co mogłoby być nie wiemy. Wiemy natomiast jakie były konsekwencje takiej polityki Chrobrego.
   @Kaczypawlak: Państwo niemieckie (w różnych emanacjach) raz chce buforu na wschodzie a raz ten bufor likwiduje, tak samo jak wschodni ośrodek siły. To nic nie zmienia w kontekście mojej wypowiedzi. BTW Jak już nam sąsiedzi odbudowali to państwo to się okazało że o koronę królewską jakoś trudniej się upomnieć - w końcu się to udało, jednak ewidentnie widać chęć utworzenia z obszaru państwa "polskiego" bufora, pierwsza bolesna lekcja geopolityki.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Polska im była potrzebna cały czas aż do XVIII wieku, drugiej połowy. Kazimierza Odnowiciela wspierali. Niemcy stawiali na Łokietka, bo nie pasowali im Przemyślidzi na tronie czeskim, polskim i węgierskim. Podczas Potopu Cesarstwo nas wspierało a sama Moskwa też uderzyła na Szwedów. Polska jako kraj przeszkadza im dopiero od mniej niż 300 lat, dodatkowo jako satelita obu pasuje.

  •  

   pokaż komentarz

   Polska jako kraj przeszkadza im dopiero od mniej niż 300 lat, dodatkowo jako satelita obu pasuje.
   @Kaczypawlak: To zależy o jakim państwie niemieckim mówimy - Brandenburgia dopóki Polska nie wyszła z kryzysu dzielnicowego to tak średnio przychylna Piastom i ich sojusznikom była, to samo Zakon (tak, nie było to państwo stricte niemieckie, ale jednak jego trzon stanowili Germanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) a jego ewolucja w rak zwany Prusami to nie przypadek) był szalenie wręcz nieprzychylny państwu polskiemu - mówię tu o modelu geopolitycznym, zdarzały się czasy pokoju i współpracy, jednak in general było jak było. Co do Habsburgów to jasne - raz byli życzliwi, raz nie, ale nie snuli przez większą część istnienia planów wymazania Polski z mapy, choć bardziej to chyba funkcja stosunku sił RON i Austrii oraz braku partnera do antypolskiego sojuszu - jak już Rzeczpospolita osłabła a chętni się znaleźli to Habsburgowie brali co ich (ale się nie cieszyli ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Branderburgia to była część cesarstwa, tak samo jak Czechy. Zawsze w chwili zagrożenia likwidacji państwa polskiego cesarstwo pomagało, aby tamci się zbytnio nie wzmocnili. Austria wzięła udział w rozbiorach, bo to samo zrobili jej partnerzy i o dziwo w drugim nie wzięła udziału. Sami Rosjanie aż do upadku konfederacji barskiej nie chcieli rozbiorów Polski. Granice Polski i RON były właśnie na zachodzie najbezpieczniejsze w sumie aż do upadku rozbiorów. Habsburgowie nie grali na likwidację RON, jednak na przejęcie jej tronu już tak.

 •  
  Winch2005

  +14

  pokaż komentarz

  Świetnie się czytało.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie tylko chcę zatrzymać własne ziemie, lecz również pragnę złupić cudze!

  Kiedyś Polską rządzili mądrzy i odważni ludzie. Twarda i pragmatyczna polityka a władcy z mózgiem i jajami niestety skończyli się razem z Piastami.

 •  

  pokaż komentarz

  Najbardziej mi szkoda tego pszczelarza (╯︵╰,)

Dodany przez:

avatar HaHard dołączył
341 wykopali 1 zakopali 8 tys. wyświetleń
Advertisement