•  

  pokaż komentarz

  O zmarłych mówimy albo dobrze, albo wcale.
  Umarł Stalin. I dobrze.

  pokaż spoiler Ch#@ wąsaty. #pdk

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe dlaczego w opinii publicznej to Hitler uchodzi za tego gorszego (już pomijam Mao). Wydaje mi się, że gorszy był właśnie Stalin. Hitler chciał dobrze chociaż dla swojego narodu, a Stalin to nie wiem czego chciał ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Jedynytaki: Propaganda. Historie piszą zwycięzcy

  •  

   pokaż komentarz

   @Jedynytaki: bo to zwycięzcy piszą historię a ponadto wnuki staliniątek wciąż mają wiele do powiedzenia w Polsce

  •  

   pokaż komentarz

   @Jedynytaki: niestety to co wyżej to prawda. Narastanie ruchów komunistycznych na całym świecie (tych prawdziwych - podpisujących się pod flagami ZSRR) także jest wynikiem wybielania historii komunizmu. Ludzie mają krótką pamięć.

   Moja babcia tak podsumowała porównanie Hitlera i Stalina:
   Hitler był potworem, który zabijał wrogów; Stalin zabijał wrogów, a przyjaciołom strzelał w plecy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jedynytaki: w sumie to chcieli tego samego, tylko Stalin miał swój naród za wroga i chciał go przekształcić czystkami, terrorem i przesiedleniami

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe dlaczego w opinii publicznej to Hitler uchodzi za tego gorszego

   @Jedynytaki: Dam ci parę faktów o stalinizmie, zebyś musiał się dłużej zastanawiać. Hitler rozp$$#%#%ił swój kraj w wojnach. Stalin pierwszy poleciał w kosmos, zrobił z zacofanego rolniczego kraju supermocarstwo przemysłowe, wygrał wojnę światową. Garść faktów: Do 1942 roku, wzrost gospodarczy wynosił średnio 20% rocznie[48]. Wzrosła produkcja przemysłu ciężkiego i surowców, w wyniku czego na początku lat 40. gospodarka ZSRR stała się stosunkowo samowystarczalna co trwało do czasu utworzenia RWPG[50]. Stalin przekształcił ZSRR z kraju rolniczego w potęgę przemysłową, dzięki czemu kraj stał się nowym supermocarstwem po wojnie

   Demografia ZSRR
   1926 - 146,7 mln
   1941 - 196,7 mln(najczęściej przyjmowana liczba w przededniu wojny)
   1946 - 170,5 mln
   1959 - 208,8 mln

   Proces urbanizacji ZSRR od 1926

   Ludność miejska

   1926: 26314000 17.7%
   1939 55910000 32,8%
   1959 99 978 000 47,9%

   Stalinist development also contributed to advances in health care, which marked a massive improvement over the Imperial era. Stalin's policies granted the Soviet people access to free health care and education. Widespread immunization programs created the first generation free from the fear of typhus and cholera. The occurrences of these diseases dropped to record-low numbers and infant mortality rates were substantially reduced,resulting in the life expectancy for both men and women to increase by over 20 years by the mid-to-late 1950s.[20]

   yet the great majority of peasants were illiterate. The success of communism depended on their becoming literate. Industrial workers needed to be educated in order to be competitive and so embarked on a program contemporaneous with industrialization to greatly increase the number of schools and the general quality of education. In 1927, 7.9 million students attended 118,558 schools. By 1933, the number rose to 9.7 million students in 166,275 schools. In addition, 900 specialist departments and 566 institutions were built and fully operational by 1933. Literacy rates increased substantially as a result, especially in the Central Asian republics.

   The Soviet people also benefited from a type of social liberalization. Women were to be given the same education as men and, at least legally speaking, obtained the same rights as men in the workplace. Although in practice these goals were not reached, the efforts to achieve them and the statement of theoretical equality led to a general improvement in the socio-economic status of women.

   Tylko żebyś przypadkiem nie zaczął p$$#%#%ić, że jestem stalinistą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jedynytaki: bo Stalin nie chciał eksterminacji Żydów i dlatego na świecie uchodzi za tego dobrego, bo przecież walczył ze złym Hitlerem ( ͡° ͜ʖ ͡°) kij z tym, że bez niego Hitler niewiele by zrobił, kij z tym, że wymordowal wiele więcej niewinnych ludzi, kij z tym, że jego imperium było kolebka barbarzynstwa

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa: podejrzewam, że historia Hitlera byłaby jeszcze bardziej owocna, gdyby Niemcy wygrali wojnę. Przywoływanie faktów powojennych jest bez sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jedynytaki: @feroze_adrien: @polowczyk: @Chino: @Walenciakowa: Nie żebym lubił Stalina, ale to nie on chciał wymordować nasz naród, tylko Hitler. Zresztą to nie Hitler u Niemców wpadł pierwszy na ten pomysł, Bismark chciał tego samego. (jak inni nie wiem)

  •  

   pokaż komentarz

   Hitler rozp?!#%??ił swój kraj w wojnach. Stalin pierwszy poleciał w kosmos, zrobił z zacofanego rolniczego kraju supermocarstwo przemysłowe,

   @Walenciakowa: to może inaczej:

   Hitler tak fartownie rozp?!#%??ił swój kraj w wojnach, żeby dać mu potem optymalne warunki do rozwoju, przegrał - więc ma kiepską prasę.

   Stalin poleciał w kosmos, zarżnął rosyjskie rolnictwo, nie stworzył stabilnego systemu, w którym wyłaniano by godnych następców, stworzył mocarstwo i pogorzelisko na wiele dekad. system w którym bycie produktywnym i przedsiębiorczym stanowiło zbrodnię - kiepski profit mimo wszystko.

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa: podejrzewam, że historia Hitlera byłaby jeszcze bardziej owocna, gdyby Niemcy wygrali wojnę. Przywoływanie faktów powojennych jest bez sensu.

   @Cluster: Już przed wojną wzrosła długość życia o 20 lat, masę ludzi przeniosło się do miast, zlikwidowano (sztucznie) bezrobocie, zlikwidowano analfabetyzm, stworzono potęgę przemysłową. Co chcesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Jedynytaki: zobaczysz, jeszcze trochę żydowskich manipulacji historią o dowiemy się, że Hitler i Stalin byli obrońcami żydów przed krwiożerczymi Polakami...

  •  

   pokaż komentarz

   kij z tym, że wymordowal wiele więcej niewinnych ludzi,

   @C8H18: bzdura. https://en.wikipedia.org/wiki/Excess_mortality_in_the_Soviet_Union_under_Joseph_Stalin Hitler tylko w Polsce i ZSRR wymordował ze 30 mln.

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa: do roku 1939 w Rzeszy bezrobocie spadło poniżej 1 miliona zarejestrowanych, rozpoczęto projekty takie jak budowa autostrad – zatrudnienie wzrosło 25 razy, produkcja pojazdów mechanicznych – wzrost zatrudnienia prawie 6-krotny, przemysł lotniczy – wzrost zatrudnienia 41 razy, flota morska nakłady wzrosły 12 razy. Nie jest mi po drodze ani z Hitlerem ani ze Stalinem, ale przypisywanie temu drugiemu jakichkolwiek zasług to trochę żałosna próba wybielania. Jeden i drugi swoją barbarzyńska polityką rozwalali całe społeczeństwa, i licytowanie się u kogo bardziej spadło bezrobocie jest trochę nie na miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa: ale wiesz, że na konto Hitlera szły i ofiary stalinizmu, i radzieckich dowódców? Taki Żukow przed atakiem przeganiał piechotę (fakt, jakąś kompanię karną czy innych milusińskich, ale jednak) przez pola minowe, bo ludzkie życie było mniej warte od czołgów. Żołnierz miał wybór, albo od razu kulka w łeb za niewykonanie rozkazu, albo cień szansy, że to nie on wdepnie na mine. I tak do następnego razu...
   Z rąk samych sowietów zginęły rzesze ich żołnierzy, oni wszyscy poszli na konto Hitlera. Btw Katyń też miał być sprawką Niemców, a wyszło jak zwykle. Mów co chcesz, ale w ZSRR tamtych czasów życie ludzkie nie miało najmniejszego znaczenia i Stalin miał gdzieś ilu zginie, nieważne z czyjej ręki. Pojęcie "niepotrzebnej śmierci" nie istniało, ważny był cel.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeden i drugi swoją barbarzyńska polityką rozwalali całe społeczeństwa, i licytowanie się u kogo bardziej spadło bezrobocie jest trochę nie na miejscu.

   @Cluster: Wszystko zaczęło się od p#!!#@!enia któregoś tam u góry, że Hitler to wcale nie był taki zły dla swojego narodu i chciał dobrze, a stalin to był ch?% i chuj. Co jest wierutną bzdurą.

  •  

   pokaż komentarz

   ale wiesz, że na konto Hitlera szły i ofiary stalinizmu, i radzieckich dowódców? Taki Żukow przed atakiem przeganiał piechotę (fakt, jakąś kompanię karną czy innych milusińskich, ale jednak) przez pola minowe, bo ludzkie życie było mniej warte od czołgów. Żołnierz miał wybór, albo od razu kulka w łeb za niewykonanie rozkazu, albo cień szansy, że to nie on wdepnie na mine. I tak do następnego razu...
   Z rąk samych sowietów zginęły rzesze ich żołnierzy, oni wszyscy poszli na konto Hitlera.


   @fonderal: Mówisz o ułamkach na tle milionów. Obliczono, że kompanie NKWD rozwaliły ok 140 tys ludzi, (karabiny maszynowe skierowane od tyłu na uciekających z pola bitwy i inne podobne metody). Katyn to 20 tys ludzi. W samym inteligentaction Niemcy rozwalili 100.000 polskiej inteligencji. To ułamki w olbrzymiej ilości ofiar frontu wschodniego. Aaa… myślisz że Niemcy nie strzelali do swoich uciekinierów? To jesteś w grubym błędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa: no bo był Stalin ch/%em i to wielkim jak pałac kultury a Ty próbujesz udowodnić, że był mniejszym... bo bezrobocie spadło...

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa: no bo był Stalin ch/%em i to wielkim jak pałac kultury a Ty próbujesz udowodnić, że był mniejszym... bo bezrobocie spadło...

   @Cluster: Ja twierdzę że i stalin i hitler to były ludzkie śmiecie, jednak z dwojga złego wolałbym Stalina i jestem w szoku, że Polak może twierdzić inaczej. Hitler dążył do fizycznego unicestwienia narodu polskiego i w ciągu 5,5 roku udało mu się doprowadzić do śmierci 6 mln obywateli Polski oraz drugie tyle sp%!??$#iło. Po 6 latach Stalina w Polsce trwała odbudowa a ludność Polski wzrosła o 1,5 mln ludzi. Co nie zmienia faktu że był śmieciem. I tak, był mniejszym chujem (nadal wyjątkowo wielkim) niż Hitler. Szczególnie wobec Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jedynytaki: ponieważ cywilizacja zachodnia ma gdzieś los europy wschodniej, natomiast osobiście doświadczyła terroru Hitlera.

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa: o ułamkach? Ofiary wśród własnego wojska to nie tylko ci, którzy zarobili kulkę w łeb od dowódcy. To przede wszystkim ofiary takiej a nie innej polityki prowadzenia działań, czyli wysyłania ludzi na pewną śmierć w imię czasem ważnych, a kiedy indziej bezsensownych czy nieistotnych celów. Gdyby Stalin prowadził wojnę tak, jak to się działo na froncie zachodnim, po jego stronie nie byłoby 27 mln ofiar, a o rząd wielkości mniej. Dla Stalina celem był Berlin, koszty nie grały roli. Osiągnął co chciał, a ofiary własnej polityki przykleił Niemcom, wszak to zwycięzcy piszą historię. Rosjanie fizycznie ginęli z rąk Niemców, temu nikt nie przeczy, ale to tak, jakby odpowiedzialnością za komory gazowe w obozach obarczać cyklon b, a nie Hitlera... Nie musieliby ginąć w takiej skali gdyby nie Stalin, to on jest autorem słów "u nas ludzi mnogo", to on w 1941 zmobilizował dodatkowe 14 mln poborowych po to, żeby wystarczyło do Berlina.
   Nie ma co zaklinać rzeczywistości, Stalin ma na rękach krew nie tylko dziesiątek milionów swoich - często wyimaginowanych - przeciwników politycznych, ale też milionów swoich żołnierzy. No i sprawa zasadnicza: nie można zapominać, że to od działań stojących ramię w ramię Stalina i Hitlera zaczęła sie II wojna światowa i można tylko gdybać o rozwoju wydarzeń w świecie bez sojuszu Niemiec z ZSRR.

   Katynia nie przywołałem po to, żeby liczyć ofiary, a żeby pokazać przypisywanie innym własnych zbrodni. I tak, Niemcy też strzelali do dezerterów, szczególnie pod koniec wojny. Ale chyba zdajesz sobie sprawę z tego, że to jednak nie ta skala...

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa:

   Dam ci parę faktów o stalinizmie
   ja też

   Hitler rozp$$#%#%ił swój kraj w wojnach
   gdyby w ZSRR nie rządził taki wąsaty zjeb to Niemcy by nie j%?#li Ruskich w dupę tak skutecznie przez pierwsze dni wojny, no ale jak się szykowało wojsko do ataku a nie obrony, jak się każdego kumatszego oficera wysłało do gułagu to potem pikachuface że armia dostaje po dupie

   Stalin pierwszy poleciał w kosmos
   w duzżej mierze na hitlerowskich V-2, a ojca ruskiego programu kosmicznego Korolewa wysłał do gułagu

   zrobił z zacofanego rolniczego kraju supermocarstwo przemysłowe
   kosztem parunastu milionów Ukraińców

   wygrał wojnę światową
   to USA wygrało II WŚ, poczytaj ile im USA wysyłało sprzętu, USA otworzyło drugi front w Europie, gdyby nie to wynik wojny wcale nie byłby taki oczywisty bo mały kraj z Środkowej Europy by zaorał to "imperium"

   dzięki czemu kraj stał się nowym supermocarstwem po wojnie
   bo zrobił sobie z Europy Środkowo-Wschodniej kolonie, poczytaj jak wspaniale nas doili jak wywozili co wlezie, największy k$$?a kraj na świecie a i tak musieli nam podp?#%%!@ić jakiś przygraniczny kawałek bo tam było trochę węgla (nie wspominając o kresach wschodnich)

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa: ale zdajesz sobie sprawę, że Hitler wywołał II WŚ do spółki ze Stalinem? Dodatkowo, Hołodomor, mówi to coś pani, pani Walenciakowa? Miliony ofiar wśród własnych obywateli i to w czasie pokoju.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: i jeszcze trzeba pamiętać, a co jest często pomijane, co zrobił w Kazachstanie. Mianowicie wywołał sztucznie głód który pochłonął więcej ofiar niż głod na Ukrainie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jedynytaki: Dlatego że Hitler stworzył Oś i był po stronie Osi do końca, który to koniec był dla niego żałosny i oznaczał całkowite rozwalenie Niemiec, ich bezwarunkową kapitulację i długoletnią okupację i podział. Hitler nie dość że był zbrodniarzem, to bardzo marnie skończył i zostawił swój kraj w ruinie. "Mężczyznę poznaje się po tym, jak kończy".

   Natomiast Stalin, choć krwawy dyktator i ludobójca, od 1941 do 1945 był w koalicji antyhitlerowskiej razem z USA i GB, i ostatecznie znalazł się po stronie zwycięzców. A w wyniku II wojny światowej ZSRR z odizolowanego i mało znaczącego na świecie państwa (choć olbrzymiego) stał się światowym supermocarstwem, którego czołowi politycy i wojskowi stali się bywalcami światowych salonów i udzielali wywiadów zagranicznej prasie, co w latach 30. byłoby nie do pomyślenia. W okresie międzywojennym ZSRR był bojkotowany przez wiele państw, a po II wojnie światowej to stało się już niemożliwe.

   Tak to już jest, że przegrany zbrodniarz o wiele częściej jest zapamiętywany jako zbrodniarz, a zwycięski zbrodniarz o wiele częściej jest zapamiętywany jako zwycięzca.
   Dożywotni dyktatorzy często mają o wiele dłużej utrzymujący się pośmiertny mit i kult niż obaleni dyktatorzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Heibonna: To, że w epoce zimnej wojny w tylu krajach na świecie znaczenie i poparcie zyskały komunistyczne partie, wynikało zarówno z ogromnej aktywności ZSRR we wspieraniu rozwoju światowego ruchu komunistycznego, jak i stąd, że w latach 50., 60., 70. i 80. ZSRR aktywnie wspierał ruchy antykolonialne w krajach Trzeciego Świata i robił wszystko, żeby powiązać kapitalizm - a więc i GB i USA - z kolonializmem i uciskiem, a komunizm powiązać z antykolonializmem i ruchami narodowowyzwoleńczymi. I trzeba przyznać, że w wielu rejonach świata ZSRR odniósł na tym polu sporo sukcesów. Skoro ludzie na ogół zgadzali się, że kolonializm jest zły, to uznawali, że antykolonializm musi być dobry, tak jak jego zwolennicy i rzecznicy. Po dekolonizacji, wiele krajów afrykańskich (i nie tylko) uznało się za sojuszników ZSRR, dzięki zaangażowaniu ZSRR w poparcie dla dekolonizacji.
   Przez to, dla wielu ludzi flaga ZSRR nie była symbolem zbrodniczego i totalitarnego państwa trzymającego w nędzy swoich obywateli i zniewalającego kraje Europy Środkowo-Wschodniej, tylko symbolem sojusznika ludzi walczących z apartheidem, rasizmem i uciskiem kolonialnym.
   W latach 50. i 60. dużo mówiono o tym, że w USA policjanci brutalnie bili Murzynów sprzeciwiających się segregacji rasowej. W 1968 do olbrzymich rozmiarów rozdmuchano sprawę zbrodni US Army na bezbronnych cywilach w wietnamskiej wiosce Mỹ Lai. A w latach 80., podczas wojny w Afganistanie, ZSRR przedstawiano też jako sojusznika ludzi walczących z islamskimi fanatykami religijnymi wspieranymi przez USA.

   Poza tym, nazizm jako praktyka istniał krótko i od początku do końca był ściśle i nierozerwalnie związany z postacią Hitlera. Toteż nie miał okresów liberalizacji jak komunizm. W komunizmie było coś takiego jak NEP, było coś takiego jak destalinizacja i pierestrojka - i przeprowadzali to sami komuniści. Dawni współpracownicy Stalina przeprowadzali destalinizację, pozostając nadal komunistami i utrzymując ustrojowe podstawy. A w Niemczech denazyfikację przeprowadzili dopiero okupanci. Żaden nazista nie przeprowadził dehitleryzacji nazizmu i nie nadał nazizmowi łagodniejszej formy niż hitlerowska. O ile w części krajów komuniści proponowali budowę "socjalizmu z ludzką twarzą", o tyle żaden nazistowski rządzący polityk nie przedstawił koncepcji budowy "nazizmu z ludzką twarzą".

   Już nie wspominam o tym, że ZSRR był nieporównywalnie skuteczniejszy od nazizmu w budowaniu sieci agentury na całym świecie. Sowieci przykładali o wiele większą wagę do swojej ekspozytury za granicą niż hitlerowcy.

   Dlatego w przeciwieństwie do nazizmu, komunizm bywa do dziś mitologizowany. Naziści, gdy podbijali inne państwa, to nigdy nie mieli na sztandarach wyzwolenia, tylko zawsze głosili wyższość "rasy panów" i uważali "nie-Aryjczyków" za śmiecie. Nazizm sam się ograniczał z samej swojej istoty. Z powodu rasizmu i wyjątkowo tępego militaryzmu. Komunizm był bardziej uniwersalny i internacjonalistyczny, więc mógł się o wiele bardziej rozpowszechnić na świecie. Nazizm był złem głupim i szalonym, a komunizm był złem wyrachowanym i perfidnym, potrafiącym się lepiej maskować i przybierać różne formy.

  •  

   pokaż komentarz

   gdyby w ZSRR nie rządził taki wąsaty zjeb to Niemcy by nie j??#li Ruskich w dupę tak skutecznie przez pierwsze dni wojny, no ale jak się szykowało wojsko do ataku a nie obrony, jak się każdego kumatszego oficera wysłało do gułagu to potem pikachuface że armia dostaje po dupie

   @ostatni_lantianin: Mówisz o III Rzeszy? Kraju, który rozwalił w puch w kilka tygodni Polskę, Francję, Grecję, Holandię, Norwegię, Danię? No patrz... a kto tam rządził? Wszędzie wąsate zjeby?

   w duzżej mierze na hitlerowskich V-2, a ojca ruskiego programu kosmicznego Korolewa wysłał do gułagu

   @ostatni_lantianin: No patrz... tak jakby amerykany nie skorzystały na niemieckim programie rakietowym 2x bardziej.

   kosztem parunastu milionów Ukraińców

   @ostatni_lantianin: aktualny naukowy konsensus mówi o 3 do 6,5 mln.

   to USA wygrało II WŚ, poczytaj ile im USA wysyłało sprzętu, USA otworzyło drugi front w Europie, gdyby nie to wynik wojny wcale nie byłby taki oczywisty bo mały kraj z Środkowej Europy by zaorał to "imperium"

   @ostatni_lantianin: USA się zesrało a nie wygrało. 3/4 niemieckich rozbitych dywizji i 3/4 poległych niemieckich żołnierzy zginęło na froncie wschodnim, przeciw ZSRR. Reszta czyli 1/4 zginęła na froncie zachodnim, w tym w Afryce, w Polsce, w Norwegii i wielu innych miejscach, gdzie Amerykanów po prostu nie było. Poczytaj sobie, kiedy Alianci Zachodni otworzyli front na Zachodzie, podpowiem ci... Gdy Szwaby sp?@%??@ały już do Reichu. Również pomoc - chociaż na pewno przydatna - nie była ważniejsza od wysiłku zwykłych żołnierzy na froncie wschodnim. Poza tym, największe jej ilości przyszły już dawno po tym, gdy Rosjanie odzyskali inicjatywę strategiczną.

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa: ale zdajesz sobie sprawę, że Hitler wywołał II WŚ do spółki ze Stalinem? Dodatkowo, Hołodomor, mówi to coś pani, pani Walenciakowa? Miliony ofiar wśród własnych obywateli i to w czasie pokoju.

   @KonradLuzik: Ale zdajesz sobie sprawę, że II Wojna światowa 1 września wybuchła w Polsce? Że wcześniej już Hitler zmilitaryzował Zagłębie Ruhry, wcielił Austrię do Niemiec i - co najważniejsze - zajął Czechosłowację? Że zrobił to bez Stalina - co więcej jedynym przywódcą państwowym, który protestował przeciw zajęciu czechosłowacji był Stalin? I że to on proponował wspólny atak na Hitlera? Wszyscy go olali, Polska nawet łyknęła kawałek Czech, którym się potem dławiła, kiedy nazwano ją hieną żerującą na trupie Czech do spółki z Hitlerem. I że nawet w sierpniu 1939 trwały rozmowy brytyjsko-radzieckie o sojuszu i wojnie z Hitlerem, który to sojusz Angole olali? Gdyby mnie ktoś tak ignorował, też olałbym temat i poszedł do kogoś drugiego. Agresywną politykę w Europie prowadził przede wszystkim Hitler. Stalin zaś po prostu w którymś momencie się podłączył, wykorzystując okazje. Tak samo jak rok wcześniej Polska.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby Stalin prowadził wojnę tak, jak to się działo na froncie zachodnim, po jego stronie nie byłoby 27 mln ofiar, a o rząd wielkości mniej.

   @fonderal: Gdyby Stalin prowadził wojnę tak, jak na froncie Zachodnim, to zająłby Berlin w 1975. Albo i później. Do tego czasu Hitler spokojnie dałby radę eksterminować Polaków. Bo Żydów nie byłoby już 25 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa: może tak, może nie, tego możemy się tylko domyślać. Ale nie tu i nie teraz, bo temat dotyczy ofiar Stalina, a nie losów Polski w równoległym biegu wydarzeń.
   Fakty są takie, że Stalin odpowiada za swoją politykę, która doprowadziła do śmierci niemal 100 milionów obywateli jego kraju. Nie wiemy jak potoczyłyby się wydarzenia, gdyby na jego miejscu był ktoś inny, ale o Stalinie wiemy bardzo dużo. W tym niewiele dobrego...

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa:

   Kraju, który rozwalił w puch w kilka tygodni Polskę, Francję, Grecję, Holandię, Norwegię, Danię?
   kraju który był kilkanaście razy mniejszy od ZSRR i miał kilka razy mniej ludzi, podczas gdy nad większością tych państw III Rzesza miała sporą przewagę, w zasadzie to nawet Francja by dała im radę gdyby nie fatalne błędy które pozwoliły otoczyć siły w Dunkierce

   No patrz... tak jakby amerykany nie skorzystały na niemieckim programie rakietowym 2x bardziej.
   bo nie byli na tyle tępi żeby wsadzać von Brauna do gułagu za to że "zwyzywał Roosevelta"

   aktualny naukowy konsensus mówi o 3 do 6,5 mln.
   aa to spoko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   USA się zesrało a nie wygrało. 3/4 niemieckich rozbitych dywizji i 3/4 poległych niemieckich żołnierzy zginęło na froncie wschodnim, przeciw ZSRR.
   ile tych dywizji robił mróz i braki w zaopatrzeniu, ilu radzieckich żołnierzy musiało zginąć żeby zabić jednego niemieckiego a ilu amerykańskich

   Stalin to taki wybitny wódz że budował potęgę na trupach ludzi i okrucieństwie - na krótką metę to daje radę ale parę dekad i nie byłoby mieszkańców w tym "mocarstwie".

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa:
   Przecież nie mówię o tym, że Hitler nie parł do wojny. Twierdzę tylko, że to Stalin mu ją umożliwił. Słyszała pani, pani Walenciakowa, o pakcie "dwóch diabłów"? Twierdzisz pani, że Stalin nie miał agresywnych planów wobec Europy? Wojna Zimowa to przez przypadek? Kraje bałtyckie też zajął w samoobronie?

   Uciekasz od meritum. Stalin zamordował w bestialski sposób miliony swoich własnych obywateli i to w czasie pokoju. Nawet szaleniec Hitler nie miał takiego rozmachu jak Stalin.

  •  

   pokaż komentarz

   w zasadzie to nawet Francja by dała im radę gdyby nie fatalne błędy które pozwoliły otoczyć siły w Dunkierce

   @ostatni_lantianin: Pewnie we Francji też rządził wąsacz.

   bo nie byli na tyle tępi żeby wsadzać von Brauna do gułagu za to że "zwyzywał Roosevelta"

   @ostatni_lantianin: no i co z tego. Zyskali na programie rakietowym 2x więcej a w zasadzie poza "kto pierwszy na księżycu" resztę przegrali.

   ile tych dywizji robił mróz i braki w zaopatrzeniu, ilu radzieckich żołnierzy musiało zginąć żeby zabić jednego niemieckiego a ilu amerykańskich

   @ostatni_lantianin: Zacznijmy od tego, że Amerykany weszły w połowie 1944r. gdy już było pozamiatane. Całe przełamanie potęgi III rzeszy to front wschodni.

   Stalin to taki wybitny wódz że budował potęgę na trupach ludzi i okrucieństwie - na krótką metę to daje radę ale parę dekad i nie byłoby mieszkańców w tym "mocarstwie".

   @ostatni_lantianin: ale co ty powiesz. Wyżej przytoczyłem dane, że oczekiwana długość życia za Stalina powiększyła się o 20 lat. A i ludność poza okresem wojny również znacznie się zwiększyła.

   Twierdzę tylko, że to Stalin mu ją umożliwił.

   @KonradLuzik: Podobnie jak wcześniej alianci w Monachium.

   Twierdzisz pani, że Stalin nie miał agresywnych planów wobec Europy?

   @KonradLuzik: Ależ miał. Przecież chciał szerzyć komunizm. Pytanie czy metodą wojny, czy rewolucji lokalnych.

   Wojna Zimowa to przez przypadek? Kraje bałtyckie też zajął w samoobronie?

   @KonradLuzik: To było już po rozpoczęciu wojny. Zajął, bo to było łatwe proste i przyjemne. Robił to samo co Polska na Zaolziu. Wcześniej jednak wzywał kilkakrotnie do ataku na Hitlera w związku z Czechosłowacją.

   Uciekasz od meritum. Stalin zamordował w bestialski sposób miliony swoich własnych obywateli i to w czasie pokoju. Nawet szaleniec Hitler nie miał takiego rozmachu jak Stalin.

   @KonradLuzik: Nie miał, bo tępił obcych. Tu za to Hitler miał konkretny rozmach. Dla Polski lepiej żeby rządził nami Stalin niż Hitler.

  •  

   pokaż komentarz

   Fakty są takie, że Stalin odpowiada za swoją politykę, która doprowadziła do śmierci niemal 100 milionów obywateli jego kraju

   @fonderal: k@%#a, co ty bredzisz? ZSRR w momencie przejęcia władzy przez Stalina miało 126 mln obywateli, a ty p@$%!?%isz jakieś kocopoły, że Stalin zamordował 100 mln? Dodając do tego ofiary Hitlera w ZSRR (27 mln) wyjdzie na to, że ludność ZSRR zniknęła z powierzchni ziemi. Dobrze się czujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa: czytaj ze zrozumieniem,
   ofiary Hitlera były fe facto ofiarami Stalina. Same gułagi to 60 mln., II wś 27, już masz 87. Chyba, że wzorem Putina chcesz pisać historię od nowa...

  •  

   pokaż komentarz

   Nie miał, bo tępił obcych.

   @Walenciakowa: I o to chodzi w tym wątku pani Walencikowa. Hitler przynajmniej chciał dobrze dla swoich kosztem innych. Stalin (szerzej komunizm) mordował własnych obywateli. Powtórzę po raz kolejny bo to chyba nie dociera. MILIONY OFIAR W CZASIE POKOJU. Potrafisz sobie w ogóle wyobrazić skalę bestialstwa Stalina?

   Podobnie jak wcześniej alianci w Monachium.

   @Walenciakowa: Monachium było złe, ale to pakt Hitlera ze Stalinem umożliwił Hitlerowi rozpoczęcie wojny.

   Robił to samo co Polska na Zaolziu.

   @Walenciakowa: Obrzydliwe kłamstwo obnażające Cię jako trolla "5 kopiejek za wpis".

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa:

   Pewnie we Francji też rządził wąsacz.
   Francja popełniała błędy ale olewała raportów wywiadu jak Stalin, poza tym tam byly to blędy generalicji a nie jednego pajaca który powiedział że Hitler jest cool i uj

   no i co z tego. Zyskali na programie rakietowym 2x więcej
   to że gdyby nie czystki zyskaliby 3-4x więcej i by wygrali Księżycowy wyścig, no ale ważniejsza była fobia Stalina

   Zacznijmy od tego, że Amerykany weszły w połowie 1944r. gdy już było pozamiatane.
   tylko poczytaj o lend lease act, USA dostarczyło niemal 2x samochódów do ZSRR niż Stalin był w stanie wyprodukować, to była taka potęga że jedyne co byli w stanie dostarczyć to mięso armatnie - zasób którego w najmniejszym stopniu nie zawdzięczali Stalinowi.

   oczekiwana długość życia za Stalina powiększyła się o 20 lat.
   a szczepionki to wynalazek Stalina i jego uczonych?
   Po prostu dostał kraj z potencjałem - kurę co mogła znosić złote jaja, przez swoją głupotę znosiła tylko srebrne i tyle z jego zasługi że jej nie zarżnął. A jak był wspaniały widać po dziedzictwie - jego "mocarstwo" nie było w stanie wykształcić elit które pociągną ten wózek dalej i 4 dekady po śmierci "wielkiego wodza" potomkowie jego poddanych wieszają dywany na ścianie bo nie stać ich na styropian w ścianie.

  •  

   pokaż komentarz

   @fonderal: Skąd dane o 60 milionach ofiar łagrów za Stalina w ZSRR?
   W "Wielkim terrorze" Robert Conquest podał liczbę ok. 20 milionów śmiertelnych ofiar stalinizmu w ZSRR - jako łącznych ofiar łagrów, rozstrzeliwań, kolektywizacji (w tym wielkiego głodu) i innych rodzajów prześladowań (z tego 1 mln miało zostać rozstrzelanych, a 2 mln umrzeć w łagrach). Z tą liczbą nie zgadza się Timothy Snyder, który liczbę śmiertelnych ofiar stalinizmu szacuje na od 6 do 9 mln. Nie ma natomiast mowy o 60 milionach - to oznaczałoby prawie połowę wszystkich mieszkańców ZSRR (nie licząc ofiar Niemców), a to byłaby kompletna bzdura.

  •  

   pokaż komentarz

   @polowczyk: Dorzućmy do tego innych „rewolucjonistow” czczonych przez lewackie pedalstwo z wizerunkiem Che Guevary (bo taki fajny tshirt z typkiem w beretce)

  •  

   pokaż komentarz

   ofiary Hitlera były fe facto ofiarami Stalina. Same gułagi to 60 mln., II wś 27, już masz 87. Chyba, że wzorem Putina chcesz pisać historię od nowa...

   @fonderal: Ja p!$#?$@ę, czyś ty się z chujem na łby pozamieniał? k@%?a napisz z 2 mld ofiar, co se będziesz żałować. https://en.wikipedia.org/wiki/Gulag

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN: Ta kwestia była bardziej skomplikowana.
   https://www.wykop.pl/link/5164521/comment/69735709/#comment-69735709
   Poza tym, w Europie Zachodniej niemiecki terror hitlerowców był niczym w porównaniu z terrorem wobec Polaków i mieszkańców ZSRR.
   A komuniści z nadania Sowietów opanowali opanowali nie tylko Europę Środkowo-Wschodnią, ale również Mongolię, Chiny, Wietnam, Laos, Kambodżę, Koreę Pn., Kubę i Etiopię.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: Ja to wszystko rozumiem, ale te części świata cywilizacja zachodnia ma w dupie

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: https://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/03/01/krew-100-milionow-ofiar-na-rekach-sprawdzamy-ile-osob-zamordowal-jozef-stalin/

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Gu%C5%82ag

   Robert Conquest podał w wydanej w 1968 r. książce Wielki Terror liczbę 42 milionów ludzi, którzy zginęli bezpośrednio w obozach (ich zgony zostały oficjalnie „zaksięgowane” przez służby obozowe), oraz trudną do oszacowania (od 10 do nawet 30 milionów) liczbę ludzi, którzy nie zmarli w samych obozach, lecz w trakcie transportu oraz na skutek chorób i wycieńczenia już po wypuszczeniu z obozów. Robert Conquest (na podstawie danych archiwalnych) podaje też liczbę osób, które przewinęły się przez te obozy: w latach 1931-1932 w obozach przebywało stale około 2 miliony ludzi, w latach 1933-1935 – 5 milionów, w latach 1935-1936 – 6 milionów. W czasie drugiej wojny światowej nastąpił gwałtowny rozwój obozów i w latach 1942-1953 przebywało w nich już stale ok. 10-12 milionów ludzi, czyli mniej więcej 5% całej populacji ZSRR

   Przecież nikt nie mówi, że wszyscy zginęli jednego dnia. Pojawia się liczba 60 mln, i to ze źródła jakby nie patrzeć dość zbliżonego do łagrów, czyli Sołżenicyna. Inne źródła podają inne wartości, ale nawet wg Wielkiego Terroru liczba ofiar obozów może bez problemu osiągnąć te 60 mln, a nawet znacznie tę liczbę przekroczyć.

   Ale tu zupełnie nie chodzi op przerzucanie się liczbami, przecież nawet wartość wielokrotnie mniejsza byłaby świadectwem niebywałego okrucieństwa w kraju, chcącym być uważanym za cywilizowany. Czy Stalin okazałby się mniejszym zbrodniarzem, gdyby za jego sprawą zginęło 5 mln ludzi? No chyba nie...

  •  

   pokaż komentarz

   Hitler rozp@%#!$%ił swój kraj w wojnach.
   Tak jak stalin

   Stalin pierwszy poleciał w kosmos,
   Dzięki naukowcom niemieckim, aresztowanym pod koniec wojny i wywiezionym do Rosji. Zresztą tak samo jak USA.

   zrobił z zacofanego rolniczego kraju supermocarstwo przemysłowe,
   Wcześniej Rosja była bogatym super cesarstwem.

   > wygrał wojnę światową.

   Dzięki pomocy USA, które zresztą oddało nas Rosji na dziesiątki lat

   @Walenciakowa:

  •  

   pokaż komentarz

   @feroze_adrien: Różnica jest taka, że Hitler napadał na wszystkich i swoją polityką doprowadził do ruiny kraju. Na CCCP Stalina napadł, więc jakim cudem obarczasz Stalina za zniszczenia?

   Dzięki naukowcom niemieckim,

   @feroze_adrien: Amerykańce chwycili ich ze 3x więcej. A jednak to ruskie w większości wygrali wyścig w kosmosie.

   Wcześniej Rosja była bogatym super cesarstwem.

   @feroze_adrien: Hahahaha no proszę cię. Była zacofanym i biednym krajem, który obskoczył wp@#@?!# od każdego, kto się nawinął.

   Dzięki pomocy USA,
   @feroze_adrien: Głównie dzięki sobie. Pomoc z pewnością miała jakiś wpływ, ale dochodziła wtedy, gdy Niemcy dawno utracili już inicjatywę strategiczną po klęskach.

 •  

  pokaż komentarz

  II wojna światowa. Marszałek Żukow wychodzi z gabinetu Stalina zdenerwowany, na korytarzu zaklął i mruknął "A to sk??#ysyn wąsaty!". Ale przed drzwiami stał oficer ochrany i zareagował natychmiast pytając:
  - Co powiedzieliście towarzyszu?
  Żukow na to, że nic.
  - No to wrócimy do gabinetu tow. Stalina i wyjaśnimy sprawę - powiedział oficer.
  Wrócili więc i oficer melduje:
  - Towarzyszu Stalin, ja będąc na służbie usłyszałem jak marszałek Żukow powiedział "A to sk??#ysyn wąsaty!".
  Stalin popatrzył na Żukowa i zapytał:
  - Kogo mieliście na myśli towarzyszu?
  Żukow natychmiast odpowiedział:
  - Jak to kogo, Hitlera!
  Wtedy Stalin popatrzył przeciągle na oficera ochrany i zapytał:
  - A wy towarzyszu, kogo mieliście na myśli?

 •  

  pokaż komentarz

  W jednym z domów była papuga, która ciągle powtarzała; "Niech umrze Stalin".
  Usłyszał to sąsiad i doniósł.
  Właściciele stanęli przed sądem. W dniu rozprawy papugę zamieniono na inną u księdza.
  W trakcie przesłuchania, mimo nalegań sądu, ptak uparcie milczy.
  Sędzia, by skłonić jednak papugę do mówienia, sam powtarza: "Niech umrze Stalin".
  Bez skutku. Wreszcie zaproponował, by wszyscy zebrani w sali rozpraw gromkim głosem krzyknęli: "Niech umrze Stalin".
  Po tym okrzyku papuga zaśpiewała
  Słuchaj Jezu jak Cię błaga lud...

Dodany przez:

avatar Szewczenko dołączył
410 wykopali 6 zakopali 32.8 tys. wyświetleń
Advertisement