•  

  pokaż komentarz

  Przecież USA próbuje przeciągnąć Rosję na swoją stronę, ciekawe co przehandlują?

 •  

  pokaż komentarz

  Kurdowie pomagali USA w walce z ISIS.

  Już nawet nie chce mi się tego czytać dalej bo kłamstwo w pierwszym zdaniu. TO USA POMAGAŁO KURDOM A NIE NA ODWRÓT.

  Kiedy USA się włączyła do wojny to Kurdystan był na skraju upadku. Upadały ostatnie Kurdyjskie miasta jak Kamiszli i tylko i wyłącznie interwencja USA odepchnęła ISIS. Gdyby nie USA to już dawno gryźli piach. Kurdowie byli w tragicznym stanie przed interwencją USA.

  •  

   pokaż komentarz

   Zresztą Kurdowie to też nie jest poważny sojusznik co pokazała bitwa o Efrin. Kanton otoczony przez wrogów, Erdogan się odgraża że zrobi tam wjazd, a Kurdowie przez wiele lat nic nie robili xD Dopiero jak czołgi podjechały pod granice zaczeli stawiać umocnienia xDDD

   Turcy nawet nie wyslałi elitarnych oddziałów tylko byle siepaczy z Tarczy Eufratu i co się okazało? W mieście Afrin magazyny po kurek pełne Amerykańskiej top tierowej broni której zmiast Kurdowie użyć to nie wiem k!%!a xD Postanowili że nie. Dobrze że Assad i Putin interweniowali bo by tam kamień na kamieniu nie został. Tyle jest warty Kurdyjski sojusznik. A ile się z ISIS p?$!?!!ili mając pełne wsparcie Amerykańskiego lotnictwa, specjalsów z Europy i Artlerii z Francji to już głowa mała. To co Syryjczycy na Ruskich T-90 zdobili w miesiąc, Kurdom zajeło rok.

   Dodatkowo ci kurdowie to nawet nie jest jakiś spójny Naród tylko jest podział na odmienne partie i poglądy. Nawet nie próbowali się odciąć od PKK.

   Zresztą SDF sobie poradzi. Jakby nie było przez wiele lat powstała tam Armia wyszkolona przez USA i dozbrojna przez USA, a Turecka Armia jest na poziomie tej Saudyjskiej. Niby fajny sprzęt ale żołnierze to dno. Raczej będą się bronić długo.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: tak, przy czym Kurdowie to glowsnie lekkozbrojne milicje a nie zawodowe wojska.
   Do tego bez wlasnych sensownych sil pancernych oraz lotnictwa.

   na to wszystko bardzo podzieleni wewnetrznie plemiennie/klanowo.

  •  

   pokaż komentarz

   : tak, przy czym Kurdowie to glowsnie lekkozbrojne milicje a nie zawodowe wojska.

   @Aster1981: Akurat armia SDF to pełnoprawna armia.

   Zresztą co milicja jest w stanie zrobić z Tureckimi siłami pokazała bitwa o Al-bab gdzie ukuło się powiedzenie "Albabizacja otoczenia" kiedy Tarcza Eufratu i siły Turcji były bezrane przeciwko ISIS i musieli właściwie unicestwić miasto przez potężne bombardowania. Może Kurdowie nie mają czołgów, ale mają całą masę TOWów, a Turecka doktryna walki czołgami właściwie nie istnieje.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: Turcja ma sprawne i liczne lotnictwo, wojska pancerne i artylerie.

   Kurdow sa w stanie zaorac praktycznie z marszu, co juz pokazali. Przynajmnije w terenie.
   Na upartego mogliby sie bronic w terenie miejskim, ale wtedy zostana otoczeni i finalnie wybici do nogi.

   Zobaczysz wlasciwie na dniach ze sily kurdyjskie nie beda w stanie stawic zorganizowanego oporu ani wydac wiekszej bitwy silom tureckim.

  •  

   pokaż komentarz

   Turcja ma sprawne i liczne lotnictwo, wojska pancerne i artylerie.

   @Aster1981: I gówno to daje w praktyce. Z Albab ledwo im poszło, z nieprzygotowanym do walki Efrin też szło to mozolnie, a teraz czeka ich walka przygotowanym przeciwnikiem lepiej wyszkolonym (w sensie lepiej wyszkolonym niż to z czym przyszło walczyć Turkom) i walczącym o niepodległość bez możliwości odwrotu.

   Sprzęt w wojnach na bliskim wschodzie nic nie znaczy. Saudowie maja top tierowy sprzęt, a miliacjanci Houthi w sandałach i zardzewiałymi kałachami ich masakruje. I co ci po tym lotnictwie teraz?

   Przecież Turecka Armia w Syrii potyka się o własne nogi, a Erdogan będzie chciał wykorzystać przede wszystkim Tarcze Eufratu którzy są jeszcze gorsi niż ci Turcy. Przecież wojna przeciwko ISIS prowadziła do sytuacji kiedy ISISmani przejmowali LEOPARDY bo załoga spała i nikomu nie chciało się wystawiać warty xD Taka to Turecka armia groźna. W Efrin stracili też trochę czołgów mimo że Kurdowie prawie oporu nie stawiali.

   Turecka armia jest żałosna i nie spodziewam się żeby im zeszło mniej niż pół roku na zrobienie tego pasa, jeśli kurdowie zdecydują się na walkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: coz, niebawem przekonasz sie jak bardzo sie mylisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: Widziałem Turcje w 2017 w Albab, widziałem w 2019 w Efrin i nadal wątpie czy Tureckie wojska w czymś zaskoczą poza potykaniem się o własne nogi.

 •  

  pokaż komentarz

  Turcja jest w NATO, jakby dalej trzymali stronę Kurdów to tak jakby zdradzili silnego sojusznika.

 •  

  pokaż komentarz

  Możemy liczyć tylko na siebie, mamy Rosję za sąsiada która chętnie by coś zaanektowała i wybór:
  Niemców - energetycznie uzależnionych od Rosji, więc nawet palcem nie kiwną w razie W bo im gospodarka stanie.
  USA - które dobrze przeliczą czy im się kiwanie palcem opłaci, a ropy nie mamy :).
  Więc należy się uśmiechać, przytakiwać i robić swoje... konsekwentnie.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale przecież Obama mówił że Polska to ich najlepsi przyjaciele. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @wipok: Kiedyś ujawniono notatki amerykańskie jak ambasadorowie Ameryki mają rozmawiać z przedstawicielami danego kraju. Przy Polsce było aby słać nam obietnice, odnosić się do trudnej historii Polski, mówić, że Polska zawsze była ważną częścią świata zachodniego i zapewniać o sojuszu Polsko-Amerykańskim. Oznacza to, ze wszystkie pochlebstwa są cynicznymi kłamstwami.

  •  

   pokaż komentarz

   @orkako: To nie są kłamstwa tylko polityka, tak samo gdy Merkel kiedy mówi, że zależy jej na dobru Polski...

Dodany przez:

avatar sailor_73 dołączył
1079 wykopali 18 zakopali 19.1 tys. wyświetleń