•  

  pokaż komentarz

  A ile polskich projektów z potencjałem zostało zmarnowanych przez ustrój swoich czasów? Dobry przykład to motoryzacja...

 •  

  pokaż komentarz

  @robert-maslowski: nie masz innych problemów?

  Nie nazywasz się przypadkiem Masłowski a nie Maslowski
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Francuska naukowczyni o polskich korzeniach, tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fomalhaut: Francuska naukowiec o polskiej narodowości.

  •  

   pokaż komentarz

   narodowości

   @Lunait: To może być subiektywne

  •  

   pokaż komentarz

   @Bekonik: Narodowość to przynależność do danego narodu. Pani Maria, wszystko jedno jak jej na nazwisko, została wychowana w duchu polskiego patriotyzmu i kilkukrotnie dawała wyrazy tego, że sama siebie uważa za polkę. Można też mówić o jej związkach z Francją czy z Rosją, ale skoro sama siebie nie uważała za francuskę czy rosjankę to chyba trudno tu mówić o narodowości.
   Alternatywnie możemy mówić o polskim pochodzeniu, co jest stwierdzeniem silniejszym niż "polskie korzenie" ale słabszym niż "polska narodowość". Twoje stwierdzenie o korzeniach uważam za nieco zbyt słabe że względu na patriotyczne wychowanie przez te najbliższe z korzeni, tym bardziej że przejawiało się ono również w dorosłym życiu Pani Marii.

  •  

   pokaż komentarz

   Narodowość to przynależność do danego narodu
   @Lunait: Em, pozwolę sobie zrobić wklejkę GUS/Ustawa:
   "Narodowość (przynależność narodowa lub etniczna) jest deklaratywną (opartą na subiektywnym odczuciu) cechą indywidualną każdego człowieka, wyrażającą jego związek emocjonalny (uczuciowy), kulturowy lub genealogiczny (ze względu na pochodzenie rodziców) z określonym narodem"

   Curie równie dobrze mogłaby deklarować, że jest narodowości Francuskiej.
   Tak jak ty możesz zadeklarować sobie narodowość Mongolską.

   edit: a zapomniałem o najważniejszym w twoim poście: 'duchu polskiego patriotyzmu i kilkukrotnie dawała wyrazy tego, że sama siebie uważa za polkę', możesz przytoczyć coś co nie jest równoważone później przez stronę francuską i jej samej czyny?

  •  

   pokaż komentarz

   możesz przytoczyć coś co nie jest równoważone przez stronę francuzką

   @Bekonik: o czym ty piszesz? Jej wychowanie jest równoważone przez stronę francuską? Zdaje się że to jakiś nazbyt daleko idący skrót myślowy bo nie mam pojęcia co masz na myśli.

   i jej samej czyny

   też nie jestem pewien co masz tutaj na myśli, domyślam się że chodzi ci o jakiś wymowny gest z jej strony,
   aż nazbyt dobitne jest nazwanie swojego opus magnum na cześć swej ojczyzny tj. pierwiastka Polon,

  •  

   pokaż komentarz

   @Bekonik: Nazwa "polon" jest tutaj sztandarowym przykładem. Później, gdy okazało się że jej drugi pierwiastek, rad, jest dużo, dużo popularniejszy bardzo żałowała, że nie nazwała ich w odwrotnej kolejności. Utrzymywała kontakty z polskimi artystami na emigracji, nie była może bliską przyjaciółką tych ludzi, ale jakieś kontakty były. Podczas pierwszej wojny światowej zaczęła jeździć po polach bitew w wozie z aparatem roentgena jako połączenie dzisiejszej pielęgniarki i technika radiologii. Z jej prywatnych konwersacji wynika, że robiła to w nadziei że jakoś pomaga w walce o odzyskanie niepodległości Polski albo przynajmniej wpisuje się w taki ogólny nurt narodowy, który polegał na olbrzymim entuzjazmie wobec walki. Wystarczy czy poszukać jeszcze jakieś doprecyzowań? A może sam potrafisz wyszukiwać informacje za pomocą Google'a?

 •  

  pokaż komentarz

  A Hitler to w końcu nie Niemiec czy Austriak?

 •  

  pokaż komentarz

  Dla mnie może być nawet eskimosem

Dodany przez:

avatar robert-maslowski dołączył
780 wykopali 104 zakopali 12.5 tys. wyświetleń
Advertisement