•  

  pokaż komentarz

  Tak k#%?a, złożymy się na swoje pensje.... ja prdl... ktoś tu chyba ma problemy z logiką! Tak jak zgodziłbym się, że ceny produktów mogą wzrosnąć tak nie da się składać z własnych pieniędzy na własne pensje! Jeśli tak to wartość takiej pensji byłaby praktycznie zerowa! Pensja minimalna będzie wyższa, zwiększą się obroty, pracodawcy będą musieli podnieść wydajność pracy, ceny trochę wzrosną ale ogólny rozrachunek będzie taki, że żyć będziemy lepiej bo zwiększy się ogólna konsumpcja jak i ogólny obrót. Gospodarka po prostu będzie się kręciła szybciej. Możecie mnie minusować, ale zapamiętajcie to i za kilka lat otworzycie oczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: Geniusz, wynalazłeś gospodarcze Perpetuum Mobile. Proponuję podnieść pensję minimalną od razu do poziomu o którym wspomniał prezes, po co czekać? Gospodarka ruszy jak ta lala(-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @shopen666: tak właśnie to nie działa, pensja minimalna to narzędzie a nie cudowne objawienie. To narzędzie wymusza, ale jednocześnie wprowadza do firm problemy, które motywują pracodawcę tylko jeśli są możliwe do spełnienia dlatego trzeba to robić powoli i ostrożnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: wy tam dostajecie konkretne teksty do przepisania w centrali Jarka czy szczerze wierzycie w te bzdury? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: wyższe pensje to wyższe koszta pracodawcy w tym ZUS. Część firm poprostu padnie.
   Myślisz że jak piekarnia zatrudnia dwóch piekarzy i pieka np 1000 chlebów to po podniesieniu pensji minimalnej zaczną piec 1500?

  •  

   pokaż komentarz

   @shopen666 mogliby też podnosić pensję minimalną w krajach trzeciego świata. Czemu nikt na to nie wpadł. Założę się, że w takim Sudanie też chcieliby zarabiać więcej. Tylko nasz Kaczyński taki strateg?

  •  

   pokaż komentarz

   @gwidon997 podniosą cenę chleba z 3,7 zł na 5 zł i jakoś to będzie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @marw007: i w konsekwencji pieniądz straci na wartości. Co z tego że będziesz zarabiał 4000 brutto jak kupisz za to tyle samo jak dziś za 2500 brutto.

  •  

   pokaż komentarz

   Pensja minimalna będzie wyższa, zwiększą się obroty, pracodawcy będą musieli podnieść wydajność pracy

   @republikaninPL: aha czyli po wzroście płacy minimalnej Pani Grażynka zatrudniająca 2 osoby w sklepie spożywczym na umowę o pracę karzę im zap$#$@!$ać jeszcze bardziej bo przecież musi podnieść wydajność pracy. Nie, Pani Grażynka podniesie ceny lub zwolni jedną z pracownic i sama stanie za ladą.

  •  

   pokaż komentarz

   @marw007
   Ale chleb już jest po 4.3 w mojej okolicy.
   Kliknij w link na chleb, przewin na dół strony i zobacz jakie ceny w małych miejscowościach. Najdroższy chleb Praga.

   https://www.cenynaswiecie.pl/ceny-w-czechach,164/

  •  

   pokaż komentarz

   @marw007
   A tak z ciekawości wejdź na stronę Lidl w Czechach i porównaj ceny u nas. W sobotę jadę na zakupy zobaczyć jak wygląda to finansowo u naszych sąsiadów.

  •  

   pokaż komentarz

   @gwidon997: Co z tego że padnie? Część padnie, część się otworzy. Nie możemy wiecznie utrzymywać przy życiu nierentownych, płacących marne pieniądze januszexy.

  •  

   pokaż komentarz

   @marw007: Myślę że to jeden z gwoździ do trumny Wenezueli, ale jak widać niektórzy muszą uczyć się na własnych błędach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Radkovich:

   aha czyli po wzroście płacy minimalnej Pani Grażynka zatrudniająca 2 osoby w sklepie spożywczym na umowę o pracę karzę im zap!?@#$%ać jeszcze bardziej bo przecież musi podnieść wydajność pracy. Nie, Pani Grażynka podniesie ceny lub zwolni jedną z pracownic i sama stanie za ladą.

   Gorzej, jeśli pani Grażynka już musi stać za ladą i nie ma z czego schodzić. W takim wypadku biznes robi PIERDUT i tracimy kolejnego płatnika składek oraz podatków.

   I może o to chodzi? Żeby zarżnąć polskich przedsiębiorców, wygonić specjalistów i ogarniętych ludzi, a na ich miejsce sprowadzić... no właśnie, kogo? Imigrantów? Żydów? Obcy kapitał? Tak czy siak - "rzont" usiłuje sobie tu umościć wygodne gniazdko adoracji i poparcia - a że przy tym zadepcze ludzi i biznesy - to jest warte jego wizji ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @jagoslau: Pytanie tylko kto tę wizję sfinansuje?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kulek1981 ale wiesz że Wenezuela miała inaczej zbudowana gospodarkę i nie dlatego to jeblo:)?

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: k#@@a trolle z neuropy to przy tobie geniusze cybertrolingu i mistrzowie manipulacji xD

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: Dokładnie. Pamiętam złote czasy jak mój ojciec na rękę zarabiał parę milionów i mama tak samo. Nie musieliśmy też się niczego obawiać bo sąsiedzi zarabiali podobnie i była to norma na skalę kraju. A teraz? 2k z kawałkiem to jak dostać w mordę. Nie mówię żeby od razu wracać do 1994, no ale te 10000 to powinien każdy zarabiać.

  •  

   pokaż komentarz

   @gwidon997 No to jeśli taka piekarnia będzie nierentowna to zbankrutuje i inną piekarnia (prawdopodobnie duża sieciówka) zatrudni tych piekarzy z pocałowaniem w rękę, tymbardziej jeśli znają się na swojej robocie, bo dzięki temu będą mogli zwiększyć produkcję i przejąć klientów nieistniejącej piekarni. O tu tak właśnie chodzi, zamykać nierentowne biznesy skoro ich nie stać na godne płacenie pracownikom.

  •  

   pokaż komentarz

   @gwidon997: oni mysla, że wlasciciel piekarnii to zarabia na czysto 30 tys ale teraz bedzie mial tylko 25 wiec tego bie odczują

  •  

   pokaż komentarz

   Tak k#$$a, złożymy się na swoje pensje.... ja prdl... ktoś tu chyba ma problemy z logiką! Tak jak zgodziłbym się, że ceny produktów mogą wzrosnąć tak nie da się składać z własnych pieniędzy na własne pensje! Jeśli tak to wartość takiej pensji byłaby praktycznie zerowa!
   @republikaninPL: Skąd, na przykład właściciel piekarni, bierze pieniądze na pensje? Ja myślałem, że ze sprzedanych bułek, ale najwyraźniej nie, tylko z jakiegoś drzewa pieniężnego, albo z bezdennego worka złota.

  •  

   pokaż komentarz

   wy tam dostajecie konkretne teksty do przepisania w centrali Jarka czy szczerze wierzycie w te bzdury? xD

   @kam821: Bardziej mnie martwi że niestety ale ktoś serio może tak myśleć że "zbita szyba" napędza gospodarkę. Znam kilka takich osób co na bank im za to nie płaci a gadają herezje.

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: generalnie wzrośnie inflacja, skoczą ceny produktów i przede wszystkim usług, wynagrodzenia trochę się spłaszczą - dla mnie jako programisty pracującego dla zagranicznej firmy nie jest to w żadnym wypadku dobra informacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: za takie p%%@%$!enie bzdur powinni was do łagrów zamykać pisiorowskie ścierwa. Hatfu

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: ej trollu, jakoś zapomniałeś mi odpisać wczoraj na pic rel, może teraz się ustosunkujesz? ( ͡° ͜ʖ ͡°) https://www.wykop.pl/link/5164875/comment/69730241/#comment-69730241

   źródło: Screenshot_2019-10-10_10-41-44.png

  •  

   pokaż komentarz

   @kam821: fajny komentarz o centrali Jarka :) dzięki

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: To jest straszne co siedzi ci w głowie chłopie. Dlatego będę głosował na Konfederację, to jest przerażające jak PIS, który jest niby prawicowy zszedł już dawno na lewactwo. Spirala sp??!%@!enia pomysłami pisowskimi nie zna granic.

  •  

   pokaż komentarz

   @gwidon997: Wprawdzie za nowe wyższe pensje będzie można nadal kupić tyle samo, ale za to dużo ludzi znajdzie się w drugim progu podatkowym i dzięki temu będą mogli się poczuć bardzo prestiżowo.

  •  

   pokaż komentarz

   Proponuję podnieść pensję minimalną od razu do poziomu o którym wspomniał prezes, po co czekać?

   @shopen666: po co się ograniczać, pensja minimalna powinna wynosić 15 k, @republikaninPL wtedy to dopiero gospodarka wystrzeli jak rakieta i wyj?!#? się na ryj XD

  •  

   pokaż komentarz

   Tak jak zgodziłbym się, że ceny produktów mogą wzrosnąć tak nie da się składać z własnych pieniędzy na własne pensje!

   @republikaninPL: Przecież podwyżki cen produktów i usług to właśnie składanie się na własne pensje. Dajmy na to jesteś sklepikarzem (wnioskując po twoim poziomie wiedzy ekonomicznej, to raczej dostępnu do kasy i pieniędzy bym ci nie dał, no ale może ktoś naiwny cię zatrudnił), zarabiasz 2000 zł na rękę (łatwiejsze obliczenia), za 1000 zł wynajmujesz mieszkanie, reszta ci starcza na usługi i żywność. Rząd podnosi pensję minimalną do 3000 zł, a ceny produktów i usług podnoszą się. Już 1000 zł które wcześniej starczało ci na życie nie jest wystarczające, więc płacisz więcej, a te pieniądze które wydajesz trafiają do firm z których usług korzystasz i których produkty kupujesz, które z kolei więcej wydają na pensje. Twój właściciel twojego wynajmowanego mieszkania podnosi ci opłaty, gdyż sam zaczyna wydawać coraz to więcej na usługi i produkty, a ponadto przecież minimalna się podniosła, więc cię stać :)
   Podnoszenie pensji minimalniej nie zawsze oznacza zwiększenia obrotów firmy, gdyż popyt na dane dobra nie jest nieskończony. Ot choćby fryzjer. Fryzjer męski miesięcznie wykonuje 300 męskich strzyżeń za 15 zł jedno. 4500 zł na dziś dzień, ale z tego musi odprowadzić podatki i jeszcze utrzymać firmę. Jeżeli pensja minimalna wzrośnie, to popyt magicznie nie urośnie, gdyż przeciętny mężczyzna nie zacznie chodzić dwa razy w miesiącu do fryzjera, gdyż nie ma takiej potrzeby. Chodzi wtedy kiedy potrzebuje. Dlatego też fryzjer będzie musiał podnieść cenę za strzyżenie.

   Niespełna dwa tygodnie temu pracowałem w kraju z najwyższą minimalną na świecie - Islandii. Wiesz ile tam kosztuje męskie strzyżenie? Ponad 100 zł za 10-15 minut roboty. Oczywiście powoduje to że popyt na strzyżenie jest dużo mniejszy niż np w Polsce. Ludzie obcinają sobie włosy na własną rękę, lub przy okazji za granicą, a jeżeli już u fryzjera, to widocznie rzadziej. Pensja minimalna MUSI być ustalana w stosunku do PKB per capita. Na Islandii jest ono bardzo wysokie, gdyż ludzi jest niesamowicie mało (poniżej 400 tys), turystyka jest ogromna, ponadto Islandia słynie z przetwórstwa rybnego. Dlatego też jest to kraj bogaty, który stać na wysoką pensję minimalną.

   GDP per capita Islandii to: $75,700
   GDP per capita Polski to: $15,629

   to dokładnie 4,8 raza mniej pieniędzy na osobę, a ty popierasz wymuszenie płacy minimalniej tylko 3 razy mniejszej.

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: zmotywuje do czego? Pracodawca będzie miał dwa wyjścia. Albo, wywalić połowę pracowników, żeby koszta produktu nie wzrosły, albo podnieść cenę produktu, za który zapłacimy więcej. No i trzecia opcja, to filipinczycy, czy tam inni hindusi na nasze miejsca.

  •  

   pokaż komentarz

   @gwidon997 dla mnie to jest oczywiste. Jestem za tym żeby rynek sam się regulował. Centralne sterowanie już nam raz nie poszło.

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: Obecnie wszyscy jesteśmy lekarzami, ekonomistami, fizykami i ch?% wie jeszcze kim. Wszyscy znają się na wszystkim i wystarczy zrobić sondę uliczną aby ustalić przyszły budżet państwa. Żenada.

  •  

   pokaż komentarz

   @shopen666 mogliby też podnosić pensję minimalną w krajach trzeciego świata. Czemu nikt na to nie wpadł. Założę się, że w takim Sudanie też chcieliby zarabiać więcej. Tylko nasz Kaczyński taki strateg?

   @marw007: Właśnie wymyśliłeś jak pozbyć się głodu w Afryce i zastopowiać emigrację za chlebem. Przecież to jest genialne. Ustawowo za zbieranie oboców i wypas bydła, dać im równowartość 4000zł brutto i w końcu wyjda z ziemianek, zaczną budowac osiedla, robiąc zakupy w miejscowej Castoramie, przestanie im się opłacac wyjeżdżać za granicę do Europy.
   k!#$A JESTEŚ GENIALNY!

   @republikaninPL

   Widzisz to? Leć szybko do Prezesa żeby jeszcze jutro, przed wyborami, zdążył obwieścić, że PiS znalazł sposób na głód w krajach trzeciego świata. Takie osiągnięcie zagwarantuje Wam trole, dozywotnią robotę w obronie prezesa przed opozycją. Pewnie UNICEF i ONZ a już na pewno Sztokholm to docenią i za rok, NO k!#$A JAK NIC, Jarek dostanie pokojową nagrodę NOBLA.

   Ja pierdole.

   SZTOS!

  •  

   pokaż komentarz

   Co z tego że padnie? Część padnie, część się otworzy. Nie możemy wiecznie utrzymywać przy życiu nierentownych, płacących marne pieniądze januszexy.

   @LubieRZca: No to kurde wprowadźmy podatek pogłówny od każdego pracującego w wysokości 2kpln/miesiąc - a pieniądze te dajmy na program 1000+ dla bezrobotnych.
   Ależ nam gospodarka ruszy, najsłabsze firmy upadną... tylko pytanie które pozostaną?

 •  

  pokaż komentarz

  Polacy to jednak mądrzy ludzie, skoro tak myślą¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinkox3: w UK minimalna netto ponad 3x wyższa, a ceny tylko trochę wyższe niz w PL.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinkox3 Ehe, w niedzielę zobaczysz jacy mondrzy(╥﹏╥)

  •  

   pokaż komentarz

   @staszaiwa: Tak chyba produktu zarciopodobnego w Tesco albo elektroniki robionej w Chinach ...
   Porównaj sobie cenę fryzjera, mechanika czy ceny w restauracji a potem komentuj...

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinkox3: Oczywiście, że tak. Z tym, że to nieprawda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @staszaiwa: kup takie same mieszkanie w UK w centrum miasta za tyle samo co w Polsce ...
   faktycznie cena troszke wyższa

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinkox3 co z tego, że tak myślą skoro i tak zagłosują na socjalizm

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinkox3 Prawda? Miejmy nadzieję, że odbije się to na wyborach!

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinkox3 No każden mądry na etapie mielenia gębą. Gubią tylko rozum w momencie przejścia do czynów albo jak im ich własnym, podpierdzielonym pińćsetem pomachać przed nosem...

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinkox3: zobaczymy przy urnach jak myślą Polacy (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinkox3: zobaczymy przy urnach jak myślą Polacy (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @geronimo80 fryzjer? Dwie godziny pracy na minimalnej.
   Kobiecy fryzjer? W Polsce też full serwis w stolicy liczony w setkach cebulionów.

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: 1570694861086.google.android.googlequicksearchbox.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @geronimo80 fryzjer? Dwie godziny pracy na minimalnej.
   Kobiecy fryzjer? W Polsce też full serwis w stolicy liczony w setkach cebulionów.

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: 1570694861086.google.android.googlequicksearchbox.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @geronimo80: no porównuję i jest podobnie... mieszkałem w UK i widziałem na własne oczy. Markowe ciuchy też wychodzą tanio przy tamtych zarobkach, w LIDLU, ASDA itd, za 20-30 funtów robiłem zakupy dla siebie na cały tydzień, nie licząc rzeczy, które kupuję się co jakiś czas świeże np pieczywo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primek_1980: wow masz jeden przykład, akurat dentysta w większości krajów UE jest drogi jak cholera i dlatego wszyscy tak chętnie u nas ząbki leczą plus mamy do tego dobrych speców.

  •  

   pokaż komentarz

   @Michalius: Dentysta to jeden z przykładów chodziło mi o to, że usługi pójdą w górę.

   Jeszcze o kwocie minimalnej, jeśli chcesz to przeczytaj.
   Wprowadzenie tak dużej kwoty minimalnej spowoduje, że ludzie w biedniejszych miejscowościach/regionach po prostu stracą prace, ponieważ pracodawca nie będzie już mógł sobie pozwolić na utrzymaniu pracownika. Jeśli to wprowadzą będziesz to widział na przykładzie ludzi młodych, którzy wchodzą dopiero na rynek pracy. Nie będą zatrudniani. Druga sprawa ludziom nie będzie się chciało kształcić (na czym władzy zależy) - bo po co mam poświęcać np. 8 lat życia, skoro mogę wykładać towar w Lidlu i zarabiać tyle samo.
   Trzecia sprawa - wzrost płacy minimalnej był już przerabiany na Węgrzech i tak skończyło się to tak, że 10% ludzi straciło prace a 90% kosztów pracodawcy przerzucili na klientów (dentystów, fryzjerów itd).
   Czwarta sprawa - nigdy nikt w historii nie podniósł tak drastycznie kwoty minimalnej jako to jest planowane - więc też będziemy mieć ciekawą sytuacje, którą należy obserwować i może wyciągnąć wnioski.

  •  

   pokaż komentarz

   minimalna netto ponad 3x wyższa, a ceny tylko trochę wyższe niz w PL.

   @staszaiwa: Produktów, które nie mają z tą pensją nic wspólnego, czyli np. elektroniki z Chin - zapomniałeś takiego małego szczególiku dodać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Usługi, w których jest duży udział pracy, czyli np. obiad w restauracji, fryzjer, itp. są droższe jakieś 4x, czyli rzeczywiście "minimalnie" ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Czwarta sprawa - nigdy nikt w historii nie podniósł tak drastycznie kwoty minimalnej jako to jest planowane - więc też będziemy mieć ciekawą sytuacje, którą należy obserwować i może wyciągnąć wnioski.

   @Primek_1980

   Już podnosili tak swego czasu w Korei Południowej. Zapowiadane były ogromne podwyżki pensji minimalnej na przestrzeni kilku lat i rzeczywiście ją podnosili, ale w trakcie się z tego wycofali, zatrzymując się na pewnym pułapie. Z jakich względów, to chyba oczywiste.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primek_1980: Dentyste tego u ktorego moge leczyc kazdy zab na NHS ? A nie jak w PL 1 i 2? Dentysta jest drogi, prywatny, jednak ceny wtedy wez 1f = 1zl i zobaczysz ze jest to samo. Gorzej ze z jedzeniem itp jest inaczej :D

   Roznica w PL i Uk polega na tym ze 'biedni' i klasa srednia ma szanse w miare jakos zyc. Bogaci maja duze podatki etc i im jest trudniej. W Pl jest idealnie na odwrot. Za minimalna 2 osobowa rodzina ( 2 minimalki ) jestes skazany na glowodke na wynajmowanym mieszkaniu. Tutaj idzie przezyc.....

   Kupilem buty z Polo Sport za 29,99f :D :D ( mniej niz 2,5h pracy )

  •  

   pokaż komentarz

   @Primek_1980: ale ja nie wiem po co ty mi o tym mówisz jak ja to wiem,... przecież ja nigdzie nie bronie podnoszenia płac minimalnych?

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinkox3 a co, Ty Żydem jesteś? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @franekfm: Ludzie wreszcie mogą zagłosować na tych co faktycznie im coś dają a nie tylko obiecują. To oznaka zdrowego rozsądku. Spory o demokracje, konstytucje czy UE są przy tym sprawą trzeciorzędną. Ważne jest to co masz w garnku. Naturalnie jak zawsze znajdą się imbecyle którzy za wynik wyborów obwinią wyborców zamiast opozycje i poprzednie rządy. Łatwiej znaleźć winę u innych. Gdyby PO nie miało tak bardzo wywalone na zwykłych ludzi to dziś mieliby większe poparcie niż mają, a każde kolejne obietnice nie brzmiałyby jak kłamstwa.

   W ogóle to oskarżanie PISu o socjal jest śmieszne biorąc pod uwagę ze opozycja próbuje także na tym polu rywalizować w obietnicach.

   P. S. Nie cierpię PISu i nigdy na nich nie zagłosuję bo to moim zdaniem są ludzie arcypodli (z najnowszych oskarżanie TVNu o śmierć Szyszki) nie oznacza to jednak że jestem ślepy.

   P. S. 2 Uważam że PIS nie potrafiło nie potrafi i nigdy nie będzie potrafiło rozsądnie gospodarować budżetem i obawiam się że ich bezmyślne działania (na zasadzie a każmy im podnieść najniższą do 4tyś, załatwimy problem jedną ustawą) skończą się bardzo źle dla obywateli i kraju (np naszych emerytur) ale na dzień dzisiejszy nie ma w Polsce nikogo kto mógłby w 100% przewidzieć jak to się wszystko potoczy. Tym bardziej trudno oczekiwać od obywateli takiego myślenia przy urnach wyborczych, a które objawiałoby się tym że "nie zagłosuję na tych co obiecali i dali bo kiedyś może mi się przez to pogorszyć w życiu".

   P. S. 3 Ktoś oczekuje że ludzie nie zagłosują na tych którzy w kwestiach socjalnych postanowili coś zrobić, coś obiecali i w odróżnieniu od innych dotrzymali słowa? Przecież poparcie społeczeństwa jest sensowną pochwałą szczerości w obietnicach wyborczych i troski państwa o obywatela. Jest uzasadnione i racjonalne. Ale wynika również z bezradności opozycji. Moim zdaniem mamy żałosną opozycję. Są to ludzie bez idei których jedynym celem jest powrót do koryta. Gdyby im zależało na czymkolwiek to już dawno by nam o tym powiedzieli, a oni muszą najpierw prowadzić debaty żeby w ogóle się dowiedzieć czego chcą (i zapamiętać). Ludzie którzy mają poglądy zawsze będą premiowani w wyborach nad ludźmi którzy ich nie mają.

   P. S. 4 Nawet jeśli kiedyś dziura budżetowa sięgnie Chin a ZUS nie będzie miał już nawet na złotówkę miesięcznie emerytury to jak sądzicie co się stanie? Wtedy wygra jakaś inna partia, która będzie musiała robić cięcia (jak w Grecji) a potem sromotnie przegra kolejne wybory i kto wtedy wróci na białym koniu? PIS z kolejnymi obietnicami socjalnymi. Jaki z tego wniosek? Jesteśmy w dupie i to wina opozycji.

  •  

   pokaż komentarz

   @staszaiwa: porównujesz silny gospodarczo kraj z popierdułką? PKB per capita jest tam blisko 4 razy większe, tak więc silną gospodarkę stać na płacenie więcej.

   @prosiaczek: strasznie drogo ten fryzjer, w Polsce męskie strzyżenie to równowartość jednej godziny pracy na minimalnej. Tak więc Polaka stać na "więcej" :)

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN 10 zeta za fryzjera? Gdzie? I za co? Za opitolenie maszynką z jednym nastawem na zapałkę nazywasz wizytą u fryzjera? Już lepiej kupić sobie maszynkę u Chińczyka i samemu zjechać czerep ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   8,21 funta teraz w UK jest, w Londynie jest jeszcze większa.

  •  

   pokaż komentarz

   @prosiaczek: aktualna minimalna stawka godzinowa na rękę to 14,8 pln.
   I tak za 15 zł można się DOBRZE ostrzyc nawet pod Warszawą. Mówię to z własnego doświadczenia, część maszynką, część nożyczkami, cieniowanie i stylizacja w cenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN: Te 14.8!to chyba na zleceniu jak jesteś studentem poniżej 26 r ż

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN No chyba jednak nie na rękę..
   Zweryfikuj to raz jeszcze?

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: 1570710907317.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @CapaldiTheDoctor: @prosiaczek: okey, mój błąd, nigdy nie pracowałem za takie pieniądze, więc pomyliło mi się. Wciąż korzystniej niż w UK pod tym względem.

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN pytanie jak bardzo? Jak często statystyczny człowiek chodzi do fryzjera aby to miało realny wpływ na domowy budżet?
   Ja np jestem łysy (nie z mojej woli, ale jestem) i takie koszta mnie nie dotyczą ;) Wcześniej chodziłem raz na kwartał? Wydatek 15 złotych był praktycznie niezauważalny.
   Wydatki za samochód? IMO głupotą byłoby siedzenie na minimalnej i pakowanie się w auto jeśli nie mieszka się u rodziców za frajer. Ubezpieczenia, paliwo, naprawy mając niecałe 1700 na rękę to jak życzenie sobie bankructwa ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN: Zdecydowanie korzystniej żyje się za najniższa w Anglii czy Niemczech. Zwyczajnie usługi stanowią stosunkowo mała cześć budżetu. No i w przeliczeniu na godziny pracy nadal są tańsze.

  •  

   pokaż komentarz

   zobaczymy przy urnach jak myślą Polacy (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   @szczypior90: "jak myślą" - dobry żart (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

  •  

   pokaż komentarz

   @CapaldiTheDoctor: ależ ja absolutnie się z tym faktem zgadzam, jednakowoż to nie znaczy że nas stać na podwyższanie pensji minimalnej, gdyż nie jesteśmy tak bogatym krajem. Do bogactwa dochodzi się pracą, a nie ustawą.

  •  

   pokaż komentarz

   10 zeta za fryzjera? Gdzie? I za co? Za opitolenie maszynką z jednym nastawem na zapałkę nazywasz wizytą u fryzjera? Już lepiej kupić sobie maszynkę u Chińczyka i samemu zjechać czerep ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   8,21 funta teraz w UK jest, w Londynie jest jeszcze większa.


   @prosiaczek: Tyle tylko, że za te Twoje zacytowane £12 z Google'a dostaniesz dokładnie to samo i to jeszcze w strefie 6+.

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN: Szczerze nie znam się mocno na ekonomii. Zwyczajnie nie moja działka. Zastanawia mnie tylko straszenie wzrostem cen w sklepach, ze względu na wzrost kosztów sklepu. Ale przecież ta sama sieć sprzedaje w bardzo podobnych cenach w Niemczech gdzie pracownikowi musi zapłacić godne pieniądze. Można powiedzieć ze to dlatego, ze sklepy są niemieckie. Ok, ale włoskie już nie są, a sytuacja jest mocno analogiczna w zarobkach. O ile wzrost cen usług wydaje mi się naturalna konsekwencja tak mocnego wzrostu minimalnej, tak nie widzę powodu dla wzrostu cen produktów na polkach, a to taki wzrost jest najbardziej odczuwalny.

  •  

   pokaż komentarz

   @CapaldiTheDoctor: a porównujesz też inne czynniki gospodarcze? Ot choćby kwotę wolną od podatku, koszty pracodawcy, siłę nabywczą pieniądza, efekt skali itp?

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN: Jak pisałem wyżej, nie gdyż nie mam wystarczającej wiedzy żeby dokonać całościowej analizy. Porównuje po prostu to ile zarabia kasjer do tego ile kosztuje ser na półce. Bo taka zależnością straszy spora cześć polityków których jedynym programem jest stop dla PiSu

  •  

   pokaż komentarz

   @FvX457YR: Mam tylę w 3ciej strefie na Canning Town, przed West Ham i Stratford

 •  

  pokaż komentarz

  jestem polakiem i mam wątpliwości, prywaciarze rozbijają się mercedesami a płacą grosze, tak było zawsze że ci co mają chcą mieć jeszcze więcej i nic nie uszczkną ze swojego tortu, pracuje w KRK w korporacji >2000ludzi, na kwitku 3500 brutto śmieszne pieniądze na dzisiaj i na to miasto

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123 Ale tu nie chodzi o tych "prywaciarzy" tylko o te małe firmy które serio nie będą miały kasy na wynagrodzenia. Duża firma tego nie poczuje, ale np osiedlowy sklep? Albo serwis samochodowy?

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123: i to jest 1000 więcej niż najniższa krajowa. Jak wprowadzą podwyżkę i ceny skoczą Ty zostaniesz akurat na najniższej bo pensje te nie będą tak o sobie rosły.

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123: Zamiast pracować w korpo i zarabiać te „śmiesznie pieniądze” zostań prywaciarzem! Nikt nikomu nie broni robić co kto chce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Crosshairs: duża firma nie poczuje? Wyobraź sobie firmę gdzie masz 1000 pracowników produkcyjnych na minimalnej,3-4 każdemu trzeba dać 400 PLN brutto. To prawie 5mln rocznie. Przy rentownosci 3-4% to cholernie dużo.

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123: więc wg ciebie

   a) prywaciarz sprzeda mercedesa
   czy
   b) podniesie wszystkie ceny i zwolni część ekipy, ew. zmieni im umowy na śmieciówki?

   DO WYGRANIA TALON NA K. I BALON!

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123: Taki odważny jesteś wypisując w internecie swoje gorzkie żale a sam firmy nie założysz by móc poczuć jak to jest się rozbijać nowym Mercedesem. Żal dupę ściska?

  •  

   pokaż komentarz

   @Menefe: fiu fiu. Dobre, rady, a ile firm powstało w latach 90? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czyli okresie dzikiego zachodu w Polsce.

   Czy tego chcesz, czy nie, kultury w polskim biznesie nie ma. I żadną ustawa tego nie zmieni, a podniesienie minimalnej radykalnie to droga do wyzszych cen, spadku wartości pieniądza i pewnie wzrostu bezrobocia.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrS1 czyli wg waszego myślenia ceny będą wyższe niż w Niemczech Francji Wielkiej Brytanii( aktualnie już są praktycznie takie same).... Ja się nie znam ale nie wydaje mi się że to aż tak pier**nie jak tu wróżą wykopowi mitomani. Ps to tylko pytanie i chce znać zdanie fachowcow

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123: jakbw twoim korpo pracuje 2000 ludzi, to jak szef zarobi na każdym z was 100 zł da mu miesięcznie 200 tysięcy. Żeby wam dac stówkę więcej musiałby zabrać sobie jakieś 350 tysięcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123: Zostań przedsiębiorcą zatrudnij parę osób na najniższą i też kup sobie Mercedesa. Przecież to proste jak barszcz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menefe Komu ściska temu ściska. Brzmisz właśnie jak ten Janusz, który kwiczy, bo rząd dobiera mu się do dupy i albo podniesie pensję pracownikom albo będzie zwijał interes.

  •  

   pokaż komentarz

   @Crosshairs: Nie poczuje? Ty nawet nie masz pojęcia jakie obciążenia na firmy nałożyły te pisowskie komuchy.
   Zatrudnij sobie kogoś i daj mu 5000 netto. Zobaczysz jakie są koszty zatrudnienia i podpowiem nie kończy się to na dużym brutto.
   A potem kup sobie tego mercedesa albo dwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123: Wiesz co w ludziach wyzwala poczucie komunizmu? Zazdrość. "Bo jak to tak, że ktoś sobie zapracował na więcej? Nie może tak być, niech odda wszystko co ma ponad mój standard."

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123 na kwitku 3500 brutto a twoja firma wydaje na Ciebie miesiecznie 5200 zl. To gdzie jest reszta ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_robak: Nie jestem fachowcem.

   I nigdzie nie napisałem, że ceny będą wyższe. Ale mogą jeszcze bardziej zbliżyć się do poziomu europejskiego.

   Już kiedyś pisałem o cenach usług w Niemczech, w zależności od landu są od 30 do 60% wyższe niż w Polsce. Mechanicy, hydraulicy, fryzjerzy.

   Żywność, nie będę Ci nic udowadniał na siłe, ale pisząc, że są prawie takie same - mylisz się. Chemia w Niemczech jest znacznie tańsza i znacznie lepsza od naszej - ok, ale żywność:
   https://www.cenynaswiecie.pl/porownanie-cen-w-niemczech-i-w-polsce,144,250/

   Restauracje za to, co ciekawe są tańsze w Niemczech niż w Polsce. Jak porównuje największe miasta do największych, typu Wrocław czy też Warszawa z Hamburgiem, Dreznem, Essen.

   I też już kiedyś napisałem na wykopie, że państwo polskie może zwiększać dochód obywateli poprzez:

   1. podniesie stóp procentowych. Ograniczenie inflacji.
   2. zwiększenie kwoty wolnej od podatku
   3. zmniejszenie opodatkowania pracy kosztem socjalu. Niestety nie da się mieć zachodnich pensji i zachodniego socjalu przy rozwoju kraju ze średniego szczebla.

   Mediana zarobków w Polsce to około 2562 netto, czyli do US, ZUS i na twoje konto pracodawca rozdysponowuje kwotę 4250zł.

   pokaż spoiler Oczywiście jestem zdania, że jak rząd polski zmniejszyłby fiskalizacje UoP i z 4250 zabierał 1000zł, to nie dostaliby ludzie zarabiający 2500 kwoty 3200. Tylko część do kieszeni wziąłby szef i _mosz tu 300zł bo to też dużo_. Ale uważam, że taki eksperyment jest potrzebnym żeby przynajmniej zatkać usta pracodawców jeżeli chodzi o argument fiskalizacji.


   4. Możliwość stosowania odliczeń na zakup mieszkania do celów mieszkalnych a nie wynajmu, oraz możliwość odliczania, studiów, szkoleń, kursów od podatku dochodowego. To mogłoby bardzo napędzić wzrost edukacji społeczeństwa i ilości fachowców.

   Ale jak widzisz rząd nie zamierza żadnej z tych rzeczy zmieniać. Kosmetyczna zmiana przed wyborami PIT z 18 na 17...

   Czemu? Ano chodzi po prostu o większy transfer pieniędzy do budżetu. Wyższa minimalna to wyższe wpływy. Większy drenaż przedsiębiorców.

   Sam wzrost minimalnej nie spowoduje moim zdaniem skoku gospodarczego, większej ilości hitech, nie postawimy własnych marek międzynarodowych na tym.

   Nie wzrośnie też kultura w biznesie.

   Już znacznie lepszym pomysłem jest zmniejszenie czasu pracy polaków do 35h tygodniowo, i egzekwowanie tego. To może doprowadzić do zmiany dynamiki płac, obecnie to jest podobno aż 7% w skali roku. Takie rozwiązanie pewnie zahamowałoby wzrost płac...

   Ale zachęciło polaków do dodatkowej aktywności zawodowej. Zakładaliby własne małe biznesy, chodzili do innych prac, zwiększali swoją specjalizację w różnych dziedzinach.

   Póki co rząd wybiera najgorszy możliwy sposób. Doprowadzi do tego, że specjaliści, po studiach, z głową na karku będą zarabiali niewiele więcej niż sprzedawcy w biedronkach i lidlach. Przecież ich zarobki nie wystrzelą, bądźmy poważni.

   To spowoduje brak chęci do rozwoju i pewną stagnację w Polsce i umocnienie jako już nie takiej taniej ale jednak - montowni europy.

   Z 2 strony, gdzieś głęboko wierzę, że będzie dobrze i wolę takie zmiany niż dalej dziki kapitalizm i wyzysk u polskiego janusza za 2300, bez urlopu i 10h dziennie.

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123: Ale szef firmy nie da ci podwyżki bo uważasz, że dostajesz "śmieszne" pieniądze. Jak mnie wkurza takie gadanie... Jesteś coś wart? Masz jakiś wkład w jego firmę? To mu to pokaż i staraj się o lepszą pensje. Jeśli nie dostaniesz to skoro jesteś taki super to znajdź lepiej płatną pracę. Jeśli nie możesz to znaczy, że widocznie nie zasługujesz na większą płacę. Tyle w temacie. Najwięcej gadają i narzekają ci co nic nie robią. W wielu firmach już pracowałem i zawsze to samo. "Mogliby dać podwyżkę" mówi koleś pracując 5 lat w jakiejś firmie, gdzie ja co rok coraz lepiej pracuje i się szkolę aby mieć lepszą kasę i mam, a taki leń siedzi na dupie i narzeka, że ma "śmieszne" pieniądze, ale jak trzeba jechać na jakieś szkolenie do innego miasta w sobotę to już nie bo to jego czas wolny.
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mathas: Brzmisz właśnie jak ten Janusz gospodarki, nic tylko "Podnieście mi pensje, obniżcie ceny!!" Hur dur ekonomista. Chciałem założyć firmę z transportem ale nie wypaliło, powód? Brak funduszy jakie musiałbym w tym celu wydać. Chciałem założyć warsztat samochody rozbudowany o parę innych rzeczy, to bardzo realny plan jednakże mechanicy w okolicy tak zaniżyli stawki, że dla mnie nie wystarczy a co dopiero spłata sprzętu. Rząd dobiera się do dupy wszystkim(Ekmh, brzmi socjalistycznie) po równo, małe firmy prędzej splajtują bądź zwolnią pracowników aniżeli podniosą wszystkim pensje. Tak powstaję uwaga uwaga, proszę o werble, BEZROBOCIE. Wzrost bezrobocia ma negatywny wpływ na społeczeństwo oraz gospodarkę, wszyscy dobrze wiemy jaki. Drugą ważna kwestią podniesienia pensji minimalnej do tych mitycznych 4 tyś brutto będzie podwyższenie cen wszystkiego, począwszy od żywności a skończywszy na domu/przestrzeni mieszkalnej. Dostaniesz 4 tyś brutto a kupisz sobie chleb za 15 zł, jajka po 40 zł za sztukę i tak dalej. Rynek usług poszybuję w dół zaliczając przy tym wzrost wartości usług, czyli za roboczogodzinę w warsztacie zamiast 120 zł zapłacisz 400 zł, mechanik w obu przypadkach wykonuję identyczną pracę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mathas: Brzmisz właśnie jak ten Janusz gospodarki, nic tylko "Podnieście mi pensje, obniżcie ceny!!" Hur dur ekonomista. Chciałem założyć firmę z transportem ale nie wypaliło, powód? Brak funduszy jakie musiałbym w tym celu wydać. Chciałem założyć warsztat samochody rozbudowany o parę innych rzeczy, to bardzo realny plan jednakże mechanicy w okolicy tak zaniżyli stawki, że dla mnie nie wystarczy a co dopiero spłata sprzętu. Rząd dobiera się do dupy wszystkim(Ekmh, brzmi socjalistycznie) po równo, małe firmy prędzej splajtują bądź zwolnią pracowników aniżeli podniosą wszystkim pensje. Tak powstaję uwaga uwaga, proszę o werble, BEZROBOCIE. Wzrost bezrobocia ma negatywny wpływ na społeczeństwo oraz gospodarkę, wszyscy dobrze wiemy jaki. Drugą ważna kwestią podniesienia pensji minimalnej do tych mitycznych 4 tyś brutto będzie podwyższenie cen wszystkiego, począwszy od żywności a skończywszy na domu/przestrzeni mieszkalnej. Dostaniesz 4 tyś brutto a kupisz sobie chleb za 15 zł, jajka po 40 zł za sztukę i tak dalej. Rynek usług poszybuję w dół zaliczając przy tym wzrost wartości usług, czyli za roboczogodzinę w warsztacie zamiast 120 zł zapłacisz 400 zł, mechanik w obu przypadkach wykonuję identyczną pracę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mathas: Brzmisz właśnie jak ten Janusz gospodarki, nic tylko "Podnieście mi pensje, obniżcie ceny!!" Hur dur ekonomista. Chciałem założyć firmę z transportem ale nie wypaliło, powód? Brak funduszy jakie musiałbym w tym celu wydać. Chciałem założyć warsztat samochody rozbudowany o parę innych rzeczy, to bardzo realny plan jednakże mechanicy w okolicy tak zaniżyli stawki, że dla mnie nie wystarczy a co dopiero spłata sprzętu. Rząd dobiera się do dupy wszystkim(Ekmh, brzmi socjalistycznie) po równo, małe firmy prędzej splajtują bądź zwolnią pracowników aniżeli podniosą wszystkim pensje. Tak powstaję uwaga uwaga, proszę o werble, BEZROBOCIE. Wzrost bezrobocia ma negatywny wpływ na społeczeństwo oraz gospodarkę, wszyscy dobrze wiemy jaki. Drugą ważna kwestią podniesienia pensji minimalnej do tych mitycznych 4 tyś brutto będzie podwyższenie cen wszystkiego, począwszy od żywności a skończywszy na domu/przestrzeni mieszkalnej. Dostaniesz 4 tyś brutto a kupisz sobie chleb za 15 zł, jajka po 40 zł za sztukę i tak dalej. Rynek usług poszybuję w dół zaliczając przy tym wzrost wartości usług, czyli za roboczogodzinę w warsztacie zamiast 120 zł zapłacisz 400 zł, mechanik w obu przypadkach wykonuję identyczną pracę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mathas: Brzmisz właśnie jak ten Janusz gospodarki, nic tylko "Podnieście mi pensje, obniżcie ceny!!" Hur dur ekonomista. Chciałem założyć firmę z transportem ale nie wypaliło, powód? Brak funduszy jakie musiałbym w tym celu wydać. Chciałem założyć warsztat samochody rozbudowany o parę innych rzeczy, to bardzo realny plan jednakże mechanicy w okolicy tak zaniżyli stawki, że dla mnie nie wystarczy a co dopiero spłata sprzętu. Rząd dobiera się do dupy wszystkim(Ekmh, brzmi socjalistycznie) po równo, małe firmy prędzej splajtują bądź zwolnią pracowników aniżeli podniosą wszystkim pensje. Tak powstaję uwaga uwaga, proszę o werble, BEZROBOCIE. Wzrost bezrobocia ma negatywny wpływ na społeczeństwo oraz gospodarkę, wszyscy dobrze wiemy jaki. Drugą ważna kwestią podniesienia pensji minimalnej do tych mitycznych 4 tyś brutto będzie podwyższenie cen wszystkiego, począwszy od żywności a skończywszy na domu/przestrzeni mieszkalnej. Dostaniesz 4 tyś brutto a kupisz sobie chleb za 15 zł, jajka po 40 zł za sztukę i tak dalej. Rynek usług poszybuję w dół zaliczając przy tym wzrost wartości usług, czyli za roboczogodzinę w warsztacie zamiast 120 zł zapłacisz 400 zł, mechanik w obu przypadkach wykonuję identyczną pracę.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Menefe: Najmocniej przepraszam, że aż parę razy wyskoczyło, no nic, błąd ze strony komunikacji z serwerem.

  •  

   pokaż komentarz

   @dolOfWK6KN Nie myl zapracowania sobie na coś z dorobieniem się na wyzysku pracownika, bo to dwie zupełnie inne sprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   prywaciarze rozbijają się mercedesami a płacą grosze,

   @TerazPolska123: to zostań prywaciarzem - każdemu wolno założyć DG.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menefe Tak, na pewno chleb wzrośnie do 15 zł i będzie 2 razy droższy niż w Niemczech, na pewno. Obudźcie się ludzie, żywność już teraz kosztuje tyle co w Niemczech. Dosłownie pojedyncze rzeczy są tańsze, a wy mówicie o podnoszeniu cen żywności. Jak Janusze podniosą to pójdziesz do niemieckiego Kauflanda i zapłacisz tyle ile płaciłeś, bo nikt normalny nie podniesie cen jeśli nagle się okaże że zagraniczne markety ceny zostawia na takim samym poziomie. Oczywiście, usługi pewnie podrożeją, ale co z tego skoro będziesz zarabiał więcej? Mechanik też chce godnie żyć ze swojej pracy. Co do twojej żyłki przedsiębiorcy - bardzo dobrze się stało. Skoro nie stać Cię na założenie firmy w takiej gałęzi gospodarki to trudno, szukaj czegoś dalej albo pracuj na etacie. Skończmy w końcu z nierentownymi biznesami, które nie są nikomu potrzebne. Dorobisz się, będzie Cię stać na prowadzenie GODNEGO biznesu i odpowiednie pensję pracowników? Nie ma sprawy, możesz zarabiać kupę pieniędzy, ale ważne żeby pracownicy czyli, że zarabiają odpowiednio, a nie 2000 netto i elo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mathas: Nie, nie są. Nie chce mi się znowu o tym dyskutować, ponieważ ta rozmowa nie ma sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @diogene: Pani na kasie w biedrze bedzie na b2b

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, na pewno chleb wzrośnie do 15 zł i będzie 2 razy droższy niż w Niemczech, na pewno. Obudźcie się ludzie, żywność już teraz kosztuje tyle co w Niemczech.

   @Mathas: Nie będzie 2 razy droższy, bo 1 euro będzie po 15 zł. Tak drastyczny wzrost płacy minimalnej spowoduje z jednej strony wzrost inflacji i spadek wartości waluty, a z drugiej wzrost bezrobocia. I tyle w tym temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mathas: minąłeś się z logiką... Wzrost pensji spowoduje na rynku osłabienie złotówki... euro nie będzie już za 4,30 zl tylko za np. 5 zł.
   Wzrośnie cena chleba i osłabi się złoty. Przez co TAK zapłacisz w niemczech za chleb w przeliczeniu to 15 zł. i NIE nie będzie to 2 razy drożej :)
   Zarobisz po prostu więcej cebulionów wartych mniej więcej tyle samo co ta mniejsza ilość.
   I w Polsce będzie miało to odwierciedlenie w zwiększających się cenach produktów i usług. W tych branżach, które nie będą mogły sobie ot tak podnieść ceny i marże pojawi się bezrobocie.

   W dużym skrócie - zyskuje budżet państwa i "kapitał polityczny" PiSu. Natomiast praca za minimalną nadal będzie oznaczać życie na minimalnym poziomie.

   Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @KrS1: A żabka jest placówka pocztowa i taki był o o dym a nawet nie wiem czy ktoś kiedykolwiek próbował nadać w żabce.

  •  

   pokaż komentarz

   @bi-tek: no przecież możesz nadawać kurierów i pocztę polską jak i odbierać. Z resztą sam DHL tam odbieram.

   To, że ty nie korzystasz z funkcji hamulca ręcznego w aucie, nie znaczy, że go nie masz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @KrS1: Pani w biedrze dostanie 3 faktury i skarbowy będzie mógł jejnaskoczyc bo od 3 podmiotów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mathas: świetna propozycja - pojechać na zakupy do Niemiec! dzięki nie wpadłem na to! Zaraz zatankuje i jadę oh! wait!

   @dolOfWK6KN:

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123: to teraz masz 3500 a minimalna 2600 w przyszłym roku... dzięki kaczorowi dadzą ci podwyżkę brawo będziesz zarabiał minimalna

  •  

   pokaż komentarz

   @bi-tek: a 1 faktura zła? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jesteś przedsiębiorcom, masz swoją JDG i wystawiasz 1 fakture. Jesteś w CEIDG, jesteś VATowcem i kogo obchodzi ile wystawiasz faktur dopóki się uczciwe rozliczasz?

   Ale nie, rząd wie lepiej. Wystarczy że pracujesz w placówce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123 Jak tak bardzo ci się tam nie podoba i czujesz się okradany to się zwolnij, siłą cię tam nie trzymają. Płakać po tobie nie będą.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrS1: Zgadzam się z tobą absolutnie, że jak ktoś np przez 6msc robi coś dla 1 podmiotu to po co się wpierdzielać jak wszystko uczciwie pracuje ale w tym kraju jest tak że jak masz b2b dla jednego podmiotu to chcą odwalić etat i trzeba mieć kilka faktur z różnych podmiotów aby być krytym bo jak nie to wizyta skarbówki albo "test przedsiębiorcy"

  •  

   pokaż komentarz

   @Mathas i czym zapłacisz w tym niemieckim Kauflandzie? Papierem toaletowym k?#$a?

  •  

   pokaż komentarz

   A potem kup sobie tego mercedesa albo dwa.

   @bujukris1: Przypomina mi się gość prowadzący warzywniak i trzymający towar w starym zardzewiałym busie na podwórku. Splajtował a jego szrot stał 2 lata na podwórku. Pewnie się dziwił dlaczego...

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123: zgadzasz się na takie śmieszne pieniądze to znaczy że tyle jesteś wart. Bez wykształcenia spokojnie wyciągniesz 4,5k na rękę. W KRK też, bo z ciekawości pytałem o przeniesienie do innych oddziałów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sabarolus

   Wyobraź sobie firmę gdzie masz 1000 pracowników produkcyjnych na minimalnej,3-4 każdemu trzeba dać 400 PLN brutto. To prawie 5mln rocznie

   Obczaj matematykę kochaneczku, bo mi przy zarobku 2500 wychodzi prawie milion. To jest psi grosz dla montowni którą podałeś. Nic taka firma nie poczuje, bo i zysk ma większy w przeciwieństwie do tych małych.

  •  

   pokaż komentarz

   @bujukris1

   Nie poczuje? Ty nawet nie masz pojęcia jakie obciążenia na firmy nałożyły te pisowskie komuchy.Zatrudnij sobie kogoś i daj mu 5000 netto. Zobaczysz jakie są koszty zatrudnienia i podpowiem nie kończy się to na dużym brutto.
   A potem kup sobie tego mercedesa albo dwa.

   Przecież mówię ty baranie, że problem będzie dotyczył malych i srednich firm, a nie niemieckich montowni. Czytać was nie uczą w tych szkołach?

  •  

   pokaż komentarz

   jestem polakiem i mam wątpliwości, prywaciarze rozbijają się mercedesami a płacą grosze

   @TerazPolska123: od kiedy jest zakaz zostawania prywaciarzem?

  •  

   pokaż komentarz

   merce

   @TerazPolska123: Przecież to już zostało setki razy powiedziane i napisane. Ci najbiedniejsi ze wschodu, tą zmianą dostaną po dupie najbardziej. I paradoksem jest to że oni właśnie ze względu na takie obietnice, idą głosować na pis. Idealny książkowy przykład tego jak podcina się gałąź na której się siedzi... po niewłasciwej stronie bo nie rozumie się skutków wprowadzanych zmian.
   Skoro ten wschód taki biedny, wsie, gospodarstwa, wszystko rozproszone, mało centralizowane to pomyśl... Masz sklep na wsi. WSZYSCY do niego chodza bo kolejny jest 1km dalej więc albo rower albo samochód. Taki sklep nie ma jakichś k?$#!sko wielkich obrotów ale pracuje w nim 2 pracowników i własciciel do 6 do 22. Myślisz że oni tam zarabiają 4000zł brutto ? Ciekawe z czego własciciel miałby to zapłacić. No ale jak Jarek mówi że da, to da. także własciciel sobie przeliczy na jaki etat będzie go stać. Na pewno żaden z tych pracowników nie wypracuje zysku, pracując za 4000zł brutto, a nikt rozsądny nie będzie trzymać pracownika, który przynosi straty. Także ten zagorzały pisior ze sklepu, głosujący za tym aby zarabiać 4000zł brutto, zostanie wyp#%!!#!ony z roboty na własne zyczenie.

   INACZEJ BYĆ NIE MOŻE, bo własciciel swoim kosztem nie będzie utrzymywac pracowników sklepu. Wówczas ostatecznie skończy się na tym że pierwszy pracownik w nadziei na 4000zł brutto zostanie wyp#%!!#!ony a drugi pracownik w nadzie na 4000zł brutto, dostanie pół etatu a sklep będzie czynny od 6 do 18.

   Na tej p#%!!#!onej nieuzasadnionej ekonomicznie zmianie, nie skorzystają Przede wszystkim Ci, którzy pójda głosować za tą zmianą. To będzie śmiech przez łzy. pardadoks tragiczny. I wiesz co powie mały karakan? Że to wina PeOwatych przedsiębiorców, którzy jak PIS zamknął im droge do robienia wałków(nikogo nigdy nie złapano za ręke, tylko cały czas słyszymy o mafiach i złodziejach), to odgrywają się na biednych pracownikach, ALE MY TO ZLIKWIDUJEMY. WYBOERZCIE NAS NA KOLEJNA KADENCJE I KASTE PRACODAWCÓW ZAMKNIEMY DO WIĘZIEŃ.

   I tak się będzie kręcić aż do Grecji i Wenezueli.

  •  

   pokaż komentarz

   pracuje w KRK w korporacji >2000ludzi, na kwitku 3500 brutto śmieszne pieniądze na dzisiaj i na to miasto

   @TerazPolska123: Uważasz ze zarabiasz śmieszne pieniądze? OK, no to masz dwa wyjścia:

   1. iść porozmawiać o podwyżce

   2. iść i zaproponować rozwiązanie umowy i w odpowiedzi usłyszysz:
   a.) droga wolna
   b.) usiądźmy i porozmawiajmy.
   dopiero w tym momencie przekonasz się, ile jesteś wart dla firmy i czy cokolwiek...

 •  

  pokaż komentarz

  Kolejny raz krytyka płacy minimalnej ale nie podano rozwiązania tego zagadnienia. Nie bo nie.

  Zakop.

  •  

   pokaż komentarz

   @4x80: Skoro płaca minimalna jest taka super to czemu jest tak niska? Przyp@%??%@my od razu 10000 na łapkę i wtedy to będzie raj.

  •  

   pokaż komentarz

   @4x80: Jakiego zagadnienia? Uwaga podaje rozwiązanie : trzeba się było uczyć zamiast lizać się po jajach z kolegami.
   Każdy wyspecjalizowany osobnik zarabia kulka minimalnych. Niektórzy ponad 10.

  •  

   pokaż komentarz

   @shopen666: Widzę że wiedza z ekonomii jest na poziomie zerowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @shopen666: Może lepiej zróbmy 100 zł to już w ogóle będzie dobrze

  •  

   pokaż komentarz

   @d4t4 Zalezy tez od branzy. Czasami mozesz sieuczyc, uczyc, a i tak zarabiasz te 2,5 tys., bo nikt nie chce Ci pomoc zdobyc uprawnienia/praktyki, anie kazdy ma bogatych rodzicow, zeby sobie pozwolic na dluga nauke.

  •  

   pokaż komentarz

   @4x80: Rozwiązanie jest banalne. Pozbyć się jej całkowicie.

  •  

   pokaż komentarz

   @shopen666: przyp%#!@$@my od razu obniżkę - kiedyś ludzie pracowali za 600 zł i żyli.

  •  

   pokaż komentarz

   @d4t4: dokladnie, nie znam nikogo kto sie uczyl, byl ambitny, zmienial kilka razy prace, zdobywal doswiadczenie a teraz narzeka

   Nawet jak komus nie pyknie to kokosow nie ma ale kilka minimalnych ma.

   A najwieksi pieniacze to ludzie ktorzy gowno zrobili, w wieku 40 lat ich zyciowe osiagniecie to wykladanie towaru w lidlu ale sa k%?$a oburzeni ze nie zyja jak szlachcice.

   Jak moze kogos zastapic orangutan po miesiacu szkolenia to k%?$a nie dziwota.

   "A bo w anglii...." tak tam nie trzeba pracowac, wszystko jest za darmo, dlatego kazdy anglik na minimalnej ma wille z basenem i jezdzi nowym bugatti

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: kiedy wy sie w koncu robaczki nauczycie ze gdyby wszyscy byli takimi super ogarnietymi ambitnymi specjalistami za jakich sie uwazacie a jakimi w zadnym wypadku nie jestescie to wszyscy by zarabiali niewiele ponad minimalna. Chodzi o to zeby kazdy obywatel uczciwie zarabiajacy minimalna pensje byl w stanie godnie zyc i utrzymac rodzine.

  •  

   pokaż komentarz

   @4x80: Jest bardzo proste rozwiązanie. Znieść ten debilny twór jakim jest płaca minimalna całkowicie. W Szwecji jej nie ma a to przecież taki socjalny kraj.

  •  

   pokaż komentarz

   przyp$!%$%@my od razu obniżkę - kiedyś ludzie pracowali za 600 zł i żyli.

   @Abomination: obnizka minimalnej nie jest obniżką pensji. Osoby w gównopracy zarobią mniej, a wykwalifikowani więcej. Pensja minimalna to socjalistyczny wymysł.

  •  

   pokaż komentarz

   @siuvax
   Czyli twoim argumentem jest "nie każdy może być specjalistą bo specjaliści będą mało zarabiać"?

   Po prostu nie rozumiem jak ktoś może całe życie pracować na kasie, nie mieć szkoły, zawodu, fachu i narzekać że pracodawca go nie ceni

   Umie minimum i minimum dostaje, jak zarządzimy pensje min 20k to specjaliści będą chcieli 80 i a pracodawcy będą musieli podnieść ceny

   Jak teraz piekarnia ma kilku piekarzy i podniesiemy minimalna 2x to myślisz że właściciel ma tak o do wyj#@?nia tyle hajsu żeby podnieść im i sobie pensje dwukrotnie bez podnoszenia ceny?
   Czy może wszyscy mają zarabiać minimalna i żyć jak za komuny ?

  •  

   pokaż komentarz

   @siuvax Jakoś sejmowe k$??iszony się tym nie przejmują. Przy zarobku 5000 zl trzeba oddac 2000 zl w czarną dziurę. To jak to jest ? Dlaczego sie od nas nie odwalą byśmy mogli godnie zyc ?

  •  

   pokaż komentarz

   @siuvax: Dokładnie. Wiadomo, że jeżeli ktoś się nie uczył i teraz pracuje jako magazynier to nie będzie wymagał pensji lekarza. Ale też nie może być tak, że ktoś cały tydzień zasuwa i ledwo mu starcza (jeżeli w ogóle starcza) do pierwszego. A wiadomo, że janusze gdyby mogli to by jeszcze obniżyli pensje i często nie jest to kwestią tego, że ich nie stać :)

   Mam znajomego co ma żłobek. Wychodzi mu 8-10k na miesiąc. A ile razy to ja nie słyszałem, że dziewczyny co pracują jako opiekunki się nie starają i, ze potrafią odejść z dnia na dzień. Ale żeby im dać np 200zł "dodatek motywacyjny" to już za dużo :)

  •  

   pokaż komentarz

   A najwieksi pieniacze to ludzie ktorzy gowno zrobili, w wieku 40 lat ich zyciowe osiagniecie to wykladanie towaru w lidlu ale sa k$$$a oburzeni ze nie zyja jak szlachcice.

   @3mortis: This!

  •  

   pokaż komentarz

   @4x80: jakiego zagadnienia? Trzeba powiązać minimalną z realnym PKB i tyle. PKB rośnie, rośnie minimalna. Bo - uwaga - wzrost gospodarczy nie bierze się z podwyżek pensji tylko z wzrostu produkcji dóbr i usług. Więcej tego na rynku - taniej można kupić.

  •  

   pokaż komentarz

   @siuvax: masz rację ale nie można tego robić przez sztuczne podnoszenie pensji. Teraz za minimalną można kupić 500 bochenków chleba, a po takim sztucznym podniesieniu wypłaty będzie można kupić.... dalej 500 bochenków chleba albo i nawet mniej. Bo bochenek nie będzie już kosztował 3 zł tylko 9 zł. Jak takiemu ochroniarzowi, sprzątaczce czy innemu niewyspecjalizowanemu pracownikowi z piekarni, właściciel będzie musiał podwoić pensje to chyba oczywiste jest że odbije się do na cenie produktów jakie produkuje. Czego tu nie rozumieć? Więc co to za różnica że będzie podwyżka skoro wcale więcej za to kupić nie można? Trzeba obniżać koszty pracy a nie je podnosić, bo podnoszenie kosztów pracy (a więc produkcji czegoś) powoduje że produkty drożeją. Trzeba obniżać koszty aby ludzie rzeczywiści mieli więcej pieniędzy a produkty zachowały starą cenę. Trzeba obniżaj podatki, wiesz, że teraz państwo zabiera min. 30% z tego co zarabiasz? To trzeba zmienić.

  •  

   pokaż komentarz

   Chodzi o to zeby kazdy obywatel uczciwie zarabiajacy minimalna pensje byl w stanie godnie zyc i utrzymac rodzine.

   @siuvax: taaaaaa, a gdzie tak jest na świecie? I co to godne życie. Podaj definicję.

  •  

   pokaż komentarz

   ale nie podano rozwiązania tego zagadnienia.

   @4x80: Obnizka podatków, trudno to zrozumieć? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @d4t4 Żeby dobrze zarabiać nie potrzebne jest wykształcenie, a dobry plan na życie, taki międzynarodowy kierowca tira ma 9-10k netto na miesiąc, senior Java developer to ok 13-20k netto

  •  

   pokaż komentarz

   @ivall: Też. Nauka to nie tylko siedzenie w szkole na religii czy studiowanie hotelarstwa.
   Samemu się można więcej nauczyć niż na studiach. Wystarczy cokolwiek chcieć.
   Plan na życie to powinnien być przedmiot w szkole. Bo ludzie kończąc 17 lat nie wiedzą co dalej i popełniają zwykle największe błędy w zyciu

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis Sanitariusz albo salowa w hospicjum też nie wymaga ogromnych umiejętności i konieczności robienia kariery. Ale za h...ja nie chciałby tam pracować nawet za 10 tyś na rękę , a co dopiero za najniższą krajową.

  •  

   pokaż komentarz

   @LubieRZca: Jest na takim poziomie, że wiem iż płaca minimalna to półśrodek. Dobrobyt buduje się na czymś więcej i tu moja wiedza się kończy. Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @Login_login: Nie wziąłeś pod uwagę kilku aspektów. Prowadzę działalność gospodarczą w usługach i większość cen za standardowe usługi się nie zmieniła od lat pomimo tego, że 100zł dzisiaj to nie to samo co 100zł pięć lat temu. Dlaczego tak jest? No dlatego, że każdy patrzy na konkurencję i jak oni nie podwyższają to my też nie i staramy się to sobie rekompensować w inny sposób, np. rozszerzając wachlarz usług. Druga sprawa to, że skoro wzrośnie minimalna to firmy będą mieć więcej klientów, którzy być może będą więcej kupować i nie koniecznie będzie wymagane od razu dodatkowe zatrudnienie, np. jak zamawiasz w sklepie internetowym to jak wrzucisz jeden produkt do koszyka a pięć, nie wymaga to od sklepu znacznie więcej pracy ani nie zwiększa często kosztów. Jak ludzie będą mieć więcej pieniędzy to pojedyncza piekarnia nie będzie mieć nagle więcej klientów bo rozkład będzie podobny jak wcześniej ale ludzie będą więcej kupować, zamiast pół zwykłego chleba i bułki kupią jakiś lepszy chleb i słodkie dodatki co nie wymusi na piekarni zatrudnienia dodatkowego pracownika a zwiększy jej obroty, co teoretycznie pozwoli na zrekompensowanie wyższych kosztów zatrudnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Masterek007: Ale tak właśnie musi być. Jezeli ktoś wykonuje prace która może wykonywać każdy to na pewno nie powinien sobie żyć spokojnie tylko klepać biedę. Oznacza to ze jest leniwy/głupi i dlaczego reszta społeczeństwa ma mu dokładać czy pośrednio czy bezpośrednio? To nie ma żadnego uzasadnienia. A dodatkowo dziala demotywująco na innych którzy zamiast podnosić kwalifikacje pójdą droga leni..
   Zrozum ze to nie wredny właściciel firmy straci na tym tylko ogół społeczeństwa który będzie musiał płacić więcej za prace wykonywana przez tego typa...

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Ale obniżka komu, i do jakich wartości? Bo jednoczesna obniżka podatków wszystkim to droga ku katastrofie goapodarczej.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale obniżka komu, i do jakich wartości? Bo jednoczesna obniżka podatków wszystkim to droga ku katastrofie goapodarczej.

   @LubieRZca: A czy ja mowie ze od razu wszystkich podatkow? To jest proces i powinien byc uruchomiony natychmiast. Zaczalbym od PIT, zyskaliby na tym wszsycy.

  •  

   pokaż komentarz

   to droga ku katastrofie goapodarczej.

   @LubieRZca: I gwoli wyjasnienia, nie katastrofie gospodarczej, tylko katastrofie urzędniczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Nie miałem na myśli wszystkich podatków, tylko obniżkę podatków wszystkim ludziom. Jeśli obniżamy podatki jednym, trzeba relatywnie je podwyższyć drugim. Ja zacząłbym od rezygnacji z podatku liniowego na rzecz progresywnego.

  •  

   pokaż komentarz

   m. Jeśli obniżamy podatki jednym, trzeba relatywnie je podwyższyć drugim

   @LubieRZca: Wy sie k?!!a w pinicy chowaliscie? A dociera do was ze istnieje inna opcja, taka jak uskuteczniaja prywatne firmy? Wy myslicie, ze budzet jest jaki jest i tyle? Obniza powinna isc wraz z optymalizacja wydatkow, uproszczeniem prawa i redukcja etatów wsrod urzędnikow, ktorzy sa zatrudnienie po to zeby ogarniac to chore skomplikowane prawo.

  •  

   pokaż komentarz

   I gwoli wyjasnienia, nie katastrofie gospodarczej, tylko katastrofie urzędniczej.

   @less_is_more: Też, i katastrofie służby zdrowia, edukacji, ubezpieczeń, infrastruktury, rozwoju innowacyjności, informatyzacji usług publicznych, rolnictwa itd.

  •  

   pokaż komentarz

   Też, i katastrofie służby zdrowia, edukacji, ubezpieczeń, infrastruktury, rozwoju innowacyjności, informatyzacji usług publicznych, rolnictwa itd.

   @LubieRZca: Narod niewolnikow kruwa jego mac.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Tiaa, każde wysoko-rozwinięte państwo w Europie, Azji oraz Ameryce, które ma sprawnie działające instytucje publiczne współpracujące z prywatnymi podmiotami, to naród niewolników. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Po prostu skończ.

  •  

   pokaż komentarz

   @Masterek007: jeśli chodzi o żłobek. To jest jego sprawa, umowa jest między nim a dziewczynami. Jeśli jest głupi to zaraz wszystkie dziewczyny straci :) Jego sprawa :)

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: a skąd pomysł, że piekarz zarabia minimalną?

  •  

   pokaż komentarz

   Ale za h...ja nie chciałby tam pracować

   @Amfan-1: gdyby nikt nie chcial to by wiecej placili...

  •  

   pokaż komentarz

   @janpaczulski: nie mowilem ze zarabia, ale jak podniesiesz minimalna 2x to piekarz ktory mial 1.5 minimalnej ma nie miec podwyzki?

   Wczesniej zarabial 50% wiecej niz minimalna to teraz tez bedzie chcial

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis niektórzy muszą bo.np. w.okolicy nie ma pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @d4t4 to się tak fajnie mówi ale powyżej średniej krajowej zarabia 20% ludzi w tym kraju. I to zwykle nie są osoby świeżo po studiach.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: Chcenie pracownika nie ma tu nic do rzeczy bo większość wynagrodzeń w umowach oparta jest o kwotę brutto, a nie stosunek do minimalnej. Skutek podniesienia kwoty do 4000 brutto spowoduje spłaszczenie wynagrodzeń w zawodach gdzie nie potrzeba zbyt wielu umiejętności. Nie jest to jakaś kosmiczna kwota która pogrąży kraj. Mogą wzrosnąć ceny niektórych usług ale ceny towarów nie wzrosną bo już są na poziomie zachodnim.

   Nie jestem fanem wszechobecnej ingerencji państwa w życie obywateli i gospodarkę ale trzeba wziąć pod uwagę, że znacznym problemem jest omijanie zusów poprzez minimalną na umowie i resztą pod stołem. Wszyscy chcemy korzystać z dobrej jakości dróg, komunikacji miejskiej, służby zdrowia, wszyscy chcemy mieć emerytury ale trzeba to jakoś finansować, omijając zus, sami sobie szkodzimy.

   I z drugiej strony jest to zachowanie niekonkurencyjne bo jeden janusz może oferować niższe ceny zatrudniając pracowników na czarno, a drugi uczciwy płacący zusy nie będzie w stanie zaoferować równie niskich cen. Gdyby obie firmy zatrudniały uczciwie to ceny by miały zbliżone i konkurowałyby jakością i obsługą klienta, przyznawaną gwarancją. Korzystając z usług janusza, mamy tylko niską cenę i problem z jakością, gwarancją i społecznie tracimy na podatkach które powinien odprowadzić, a czego nie zrobił.

   Generalnie pis powinien stanąć przed TS za "reformę" sądownictwa ale trzeba przyznać, że minimalna na poziomie 4k brutto nie spowoduje upadku kraju.

   I proszę bez argumentu żeby dali od razu 10k albo 100k bo to jest po prostu głupie, 4k brutto to ledwie 2800 na rękę, większość przynajmniej tyle zarabia tylko, że pod stołem ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @4x80: Naprawdę istnieją jeszcze w tym kraju ludzie którym się wydaje że jak oni dostaną kilka stów więcej ale jednocześnie WSZYSTKO podrożeje ,czyli pomidory, dżinsy, taksówka, dentysta, czynsz, opłaty w banku, wywóz śmieci, prąd, gaz, bilety tramwajowe..., to wyjdą na tym dobrze?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak ludzie będą mieć więcej pieniędzy to pojedyncza piekarnia nie będzie mieć nagle więcej klientów bo rozkład będzie podobny jak wcześniej ale ludzie będą więcej kupować, zamiast pół zwykłego chleba i bułki kupią jakiś lepszy chleb i słodkie dodatki co nie wymusi na piekarni zatrudnienia dodatkowego pracownika a zwiększy jej obroty, co teoretycznie pozwoli na zrekompensowanie wyższych kosztów zatrudnienia.

   @krzemas: jeżeli ludzie będą więcej kupować to trzeba będzie wiecej produkować wiec i zatrudnić dodatkowego pracownika. Czy wzrost przychodów zrekompensuje koszt nowego pracownika? Tego się dowiemy dopiero po podwyższeniu minimalnej.
   Dodatkowo masz miejsca, gdzie wzrost zarobków najbiedniejszych może nie być widoczny w ilości sprzedanych towarów. Magazyny budowlane mogą nie odczuć znacząco zwiększenia obrotów, bo podwyżka o 200 złotych dla najbiedniejszych nie sprawi, że wybudują dom. Magazyny jakiś specjalistycznych rzeczy również nie odczują tego. Pensje natomiast będą musieli podnieść.
   No i jest jeszcze inna rzecz - jeśli zarabiasz minimalna +10% to po podwyżce minimalnej również będziesz chciał zarabiać więcej żeby nie było, że nagle Twój podwładny zarabia tylko kilka złotych mniej od Ciebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kubaeinstein: To znaczy że nierozsądnie zarządzasz swoim dobytkiem, w tym wypadku czasem. Oczekujesz że ktoś za ciebie będzie pracował na twój sukces?

  •  

   pokaż komentarz

   @geronimo80: Nie uważasz, że to poniżające dla tych osób? nie zawsze jest tak, że ktoś się nie uczył ale czasem nie miał po prostu możliwości (często tak jest na wsi gdzie dzieci muszą pomagać w gospodarce) czy ktoś jest po prostu tępy. Więc co mimo, ze pracuje ma klepać biedę?

  •  

   pokaż komentarz

   niektórzy muszą bo.np. w.okolicy nie ma pracy.

   @Amfan-1: a okolicy nie mozna zmienic bo?
   odkad skonczylem 20 lat nie zyje w miescie w ktorym zyje cala moja rodzina i jakos nie umarlem

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN Ale ja chce pracowac na sukces sam, tylko nie mam mozliwosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Masterek007:

   Więc co mimo, ze pracuje ma klepać biedę?
   taki bedzie bogaty na ilew warta jest jego praca, co z tego ze bede bardzo ciezko kopal dolek u siebie na podworku jak nikt tego nie ceni

   kazdy ma miec po rowno niezaleznie od tego co robi? policjant tyle co sędzia i karyna na stoisku z efajkami w galerii?

   podejscie nieuczciwe i karzace, a jak ktos jest tepy to ma miec 5 w szkole za staranie? wolal bys tępego lekarza ktory sie stara czy tego ktory umie wiecej ale jest zbyt leniwy bo mogl by osiagnac wiecej?

   wolal bys budowlanca ktory sie stara ale zj!@#? ci plytki w lazience, czy tego ktory sie nie przejmuje ale ma talent do plytek?

   sorry ale czlowiek placi za wyniki, placisz za dobry towar a nie za starania dostawcy

   przeciez sa zawody fizyczne, wspomniane ukladanie plytek itp, nie trzeba tam doktoratu a minimalna uzbierasz w weekend jak sie uprzesz

   ale jak ktos nie chce ani fizycznie, ani umyslowo ale chce zarabiac tyle co koles na budowie albo prawnik to sorry, ale tak sie nie da, bo budowlaniec nie po to zap$?$$#$a i nie bedzie za tyle pracowal

   Skutek podniesienia kwoty do 4000 brutto spowoduje spłaszczenie wynagrodzeń w zawodach gdzie nie potrzeba zbyt wielu umiejętności.

   @janpaczulski: a co z ludzmi ktory pracowali dotychczas za 4k? maja teraz zarabiac minimalna?

   Chcenie pracownika nie ma tu nic do rzeczy bo większość wynagrodzeń w umowach oparta jest o kwotę brutto, a nie stosunek do minimalnej.

   ale nie przyjmiesz nikogo do pracy jak nie podniesiesz wynagrodzen, jak wszyscy beda zarabiac 4k to myslisz ze w zawodzie w ktorym teraz zarabia sie 3500, ktos przyjdzie za 3500? oni tez chca podwyzki. Bo np poszli na studia, na staz, na praktyki, pracuja w branzy 10 lat i znaja sie na swoim fachu i cenia sie na wiecej niz praca na zmywaku. A ty chcesz zeby ludzie ktorzy cale zycie nie potrafili znalezc pracy za wiecej niz minimum nagle sie z nim zrownali bo tak bedzie uczciwie.

   jak mam np 6k, a ludzie na minimalnej 2,2
   to przy minimalnej 4, ja chce 10, jak mam za odpowiedzialna prace miec minimalne wynagrodzenie to sie pozegnamy i tyle, jak taki cwany to niech przyjmie grazyne ze spozywczaka i jej placi 4k. Juz teraz masa firm narzeka na brak lekarzy, programistow, kolejki do budowlancow itp, myslisz ze gdyby placili odpowiednie stawki to by nikt nie przyszedl? ze gdyby to bylo proste to nikt by nie chcial zamiast pracy za minimalna?

   jeżeli ludzie będą więcej kupować to trzeba będzie wiecej produkować wiec i zatrudnić dodatkowego pracownika. Czy wzrost przychodów zrekompensuje koszt nowego pracownika?

   @MarMac:
   ile chlebow wiecej kupisz jak zarobisz 2x wiecej? czy dostawca ekogroszku sprzeda 2x wiecej bo nagle ludzie beda mieli 2x wiecej piecow?

   sorry ale nie wszedzie dochod wzrosnie rownomiernie a wyplaty beda musialy

  •  

   pokaż komentarz

   @Kubaeinstein: ja bym chciał być kosmonautą, ale nie mam możliwości i jestem tego świadom, więc nie inwestuję w to kilku lat i pieniędzy. Trzeba być świadomym swoich możliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: xddd co za bzdury, no przyjdą pracować za 4k bo skoro wcześniej zarabiali 3.5k to znaczy, że dostali podwyżkę 0,5k.
   Nikt nie powie "miałem 6k gdy minimalna była 2.5k, teraz chce 7,5k bo minimalna to 4k", ponieważ gdyż, werble... mamy wolny rynek i nikt tego pracownika nie zmusza do pracowania w tej firmie za takie pieniądze. Albo zmieni pracę i dostanie tyle ile oczekuje albo dostanie podwyżkę, albo go szef wyśmieje i będzie pracował dalej za 6k bo nikt mu nie da 7,5k dlatego, że wzrosła minimalna xdd

   xxddddd kisne

   Równie dobrze możesz iść teraz po podwyżkę bo 10 lat temu mieszkania były po 4k za metr a teraz są po 9k.
   "sefie, 5 lat temu zarabiałem 4k a mieszkania były po 5k za metr, teraz zarabiam 6k ale mieszkania są po 8k za metr, Chce podwyżkę do 8k"

   Sufit Ci spadł na głowę czy masz 15 lat?

  •  

   pokaż komentarz

   Nie uważasz, że to poniżające dla tych osób?

   @Masterek007: ale oczywiście i takie być powinno.

   nie zawsze jest tak, że ktoś się nie uczył ale czasem nie miał po prostu możliwości (często tak jest na wsi gdzie dzieci muszą pomagać w gospodarce)

   @Masterek007: ehe, oczywiście.
   Jedni ludzie zawsze mają milion wymówek inni z kolei nie przejmują sie wymówkami i pną się w górę.
   Mam kuzynów, którzy pomimo pomaganiu rodzicom w gospodarstwie skończyli studia i sobie dobrze radzą, a na studia dojeżdżali codziennie po 35km - 45min w pociagu w jedną stronę.
   A ich rówieśnicy woleli stać pod sklepem i chlać piwo w tym czasie.... I za to powinni godnie zarabiać w gównopracach? Absolutnie nie.

   ktoś jest po prostu tępy. Więc co mimo, ze pracuje ma klepać biedę?

   @Masterek007: owszem. Dostatnie i wspaniałe życie to jest nagroda za bycie użytecznym dla społeczeństwa a nie coś co się należy komuś tylko z samego faktu istnienia i odwalania pańszczyzny na odp%%%@#% w jakiejś firmie - wbrew lewackiej propagandzie.
   A jeżeli taki hojny jesteś to możesz sobie sponsorować samodzielnie jakiś leniwych/nieogarniętych ludzi. Nikt ci nie broni. Ale zgaduję że raczej chodzi o to żeby ciebie sponsorować w ten sposób..

   xddd co za bzdury, no przyjdą pracować za 4k bo skoro wcześniej zarabiali 3.5k to znaczy, że dostali podwyżkę 0,5k.
   Nikt nie powie "miałem 6k gdy minimalna była 2.5k, teraz chce 7,5k bo minimalna to 4k", ponieważ gdyż, werble... mamy wolny rynek i nikt tego pracownika nie zmusza do pracowania w tej firmie za takie pieniądze. Albo zmieni pracę i dostanie tyle ile oczekuje albo dostanie podwyżkę, albo go szef wyśmieje i będzie pracował dalej za 6k bo nikt mu nie da 7,5k dlatego, że wzrosła minimalna xdd


   @janpaczulski: no właśnie, pis chce zrobić ten sam syf co na zachodzie i spłaszczyć zarobki. w dupę dostaną najbardziej ogarnięci ludzi czyli klasa średnia, bo zarobki im nie wzrosną, a inflacja poszybuuuje. Jedynie plebs się będzie cieszył że reszta społeczeństwa de facto ich sponsoruje.

  •  

   pokaż komentarz

   Sufit Ci spadł na głowę czy masz 15 lat?

   albo go szef wyśmieje i będzie pracował dalej za 6k bo nikt mu nie da 7,5k dlatego, że wzrosła minimalna xdd

   @janpaczulski:
   no nie, ja moge sie zwolnic i isc gdzie indziej, ale na moje miejsce nikt nie przyjdzie jak nie podniosa wynagrodzenia

   jak ktos ma dzis 2500 brutto - zyje ze swiadomoscia ze zarabia troche ponad minimalna
   to nie zmieni pracy na taka za 2250 bo po co

   a jak minimalna bedzie 2600, to po 1 zechce o wiele wyzszej podwyzki niz 100zl, a po 2 nkt nie przyjdzie pracowac za minimalna w zawodzie w ktorym historia wynagrodzen jest wyzsza niz minimalna

   to tak jak bys podniosl minimalna do 15k i oczekiwal ze programisci 15k nie zarzadaja wiecej niz 15k bo stwierdzi ze w sumie mial 15k, pani na kasie miala 2k, to teraz maja po 15k i jemu wiecej nie trzeba? programista 15k z doswiadczeniem pojdzie pracowac za pensje kasjerki? chyba z c?!!# spadles

   minimalna kiedys byla 900zl, myslisz ze jak ktos wtedy zarabial 4000 to dzis nadal zarabia 4000 bo minimalna go jeszcze nie dogonila? w praktyce sporo by zbiednial bo ceny rosna razem z podnoszeniem minimalnej a nikt normalny sie na to nie zgodzi jezeli wie ze jego praca jest warta duzo wiecej na rynku

   myslisz ze ludzie jak maja umowe to do konca zycia za tyle beda pracowac bo boja sie zmienic prace?

  •  

   pokaż komentarz

   le chlebow wiecej kupisz jak zarobisz 2x wiecej? czy dostawca ekogroszku sprzeda 2x wiecej bo nagle ludzie beda mieli 2x wiecej piecow?

   @3mortis: to nie do mnie pytania tylko do @krzemas bo to on twierdził, że ludzie kupią więcej.
   Ja jestem zdania, że sprzedaż pewnych rzeczy wzrosłaby gdyby ceny nie wzrosły. Jednak w stabilność cen nie wierzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarMac:

   wybacz widocznie w pospiechu sie zamotalem

   pewnych rzeczy wzrosłaby gdyby ceny nie wzrosły

   no ale to jest definicja wzrostu zarobkow, tylko ze odgornie narzucony wzrost pensji, gdzie prawdopodobnie ceny wzrosna nie oznacza ze czlowiek sie wzbogacil

  •  

   pokaż komentarz

   no ale to jest definicja wzrostu zarobkow, tylko ze odgornie narzucony wzrost pensji, gdzie prawdopodobnie ceny wzrosna nie oznacza ze czlowiek sie wzbogacil

   @3mortis: tak, masz rację. Generalnie chyba dalsza dyskusja między nami nie ma sensu, bo obaj jesteśmy przeciwnikami zwiększania płacy minimalnej (a przynajmniej gwałtownego zwiększania).

  •  

   pokaż komentarz

   (a przynajmniej gwałtownego zwiększania).

   @MarMac: Dobrze, że to dodałeś bo płaca minimalna rośnie rok w rok. Nie jestem ekonomistą ale wiem na pewno, że nie wszystko działa na chłopski rozum i to że się wydaje, że inflacja wszystko pochłonie to nie znaczy, że tak będzie. Wiadomo, że ceny ostatecznie wzrosną ale czy pokryje się to ze wzrostem minimalnej? Tego nie wiem, mam nadzieję że nie. W mojej branży usługowej mam sporą drobną konkurencję, której w aktualnych warunkach opłaca się prowadzić działalność, jeden człowiek orkiestra, firma w mieszkaniu, zaniżanie cen i jazda. Doprowadza to do sytuacji, że i nam się nie opłaca zbytnio inwestować bo wtedy przepaść cenowa pomiędzy mną a nimi będzie zbyt duża i stracę klientów. Jak jednoosobowi w mieszkaniach popadają to pewnie ich zatrudnię i będę mógł doinwestować działalność.

  •  

   pokaż komentarz

   @krzemas: jak wzrost płacy minimalnej miałby doprowadzić do upadku tych drobnych ciułaczy skoro sam wcześniej napisałeś, że po wzroście minimalnej ludzie będą więcej kupować, a przedsiebiorcom wzrosną obroty?

  •  

   pokaż komentarz

   @MarMac: Jak człowiek orkiestra będzie musiał zapłacić większy zus to albo podwyższy ceny i zrówna się bardziej z moimi albo zrezygnuje. W standardowych rynkowych stawkach klientów może mu zabraknąć więc część takich działalności upadnie. To jest system naczyń połączonych, bardzo skomplikowane tak na marginesie, jeden zyska, inny straci jak to w życiu dlatego najbardziej mnie śmieszy gadanie, że ojezujezu wszystko podrożeje i będzie to samo. Gówno, będzie inaczej, komu gorzej czy lepiej to już ciężko powiedzieć, ludzie zawsze boją się zmian i myślę że tu jest problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarMac: A tak w ogóle to jaka według ciebie powinna być minimalna? Taka jak teraz jest? Jest idealna? Skąd wiesz jaka jest idealna?

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN Niby masz racje, ale od rodzicow mialem zapewnienia, dodatkowo na pismie od 2 adwokatow - skonczylem prawo, dostalem sie na aplikacje, ale musialem z niej zrezygnowac - nie stac mnie samemu i nie mam tez u kogo jej robic. Teraz pracuje w sadzie za smieszne pieniadze, ktore po czesci juz przyznaczylem na dodatkowe kursy.

   Tak ze moj przypadek chyba nie jest przykladem tego Twojego kosmonauty.

  •  

   pokaż komentarz

   @geronimo80: Widzisz na zachodzie osoby wykonujące "gówno prace" stać na normalne wakacje, średniej klasy samochód itd... jeżeli uważasz, że osoba która cieżko pracuje nawet wykonując najprostsze zajęcia nie zasługuje np na wakacje to jesteś wg mnie zwykłym januszem. To może pozwalniajmy wszystkich dozorców, sprzątaczki czy np pracowników mpo. Będziesz tonął w syfie i błagał by Ci ludzie wrócili. Pamiętaj to, że Tobie się udało w życiu nie znaczy, że musisz gardzić innymi. Bo oprócz pieniędzy trzeba mieć klasę a tego już nie kupisz.

  •  

   pokaż komentarz

   Widzisz na zachodzie osoby wykonujące "gówno prace" stać na normalne wakacje, średniej klasy samochód itd...

   @Masterek007: I co z tego? To problem zachodu. NIe każde gówno musimy importować do polski.
   Mnie niezbyt pasuje kraj w którym programista zarabia 2x więcej tylko niż jakiś baran bez szkoły nie umiejący nawet tabliczki mnożenia pracujący na magazynie... A naczyciel czy pielęgniarka to w ogóle tyle samo albo mniej. Przecież to jest jakaś kpina. To zabija w ludziach chęć do rozwoju i jest demotywujące. Wszystko fajnie dopóki można ściągać wykwalifikowanych pracowników z takich krajów jak polska... a co potem?

   że osoba która cieżko pracuje nawet wykonując najprostsze zajęcia nie zasługuje np na wakacje to jesteś wg mnie zwykłym januszem.

   @Masterek007: oczywiście że nie zasługuje. Wolę być januszem niż przegrywem jak ludzie piszący takie brednie jak ty.
   Po drugie wakacje to nie jest przedmiot pierwszej potrzeby, a jakbyś nie wiedział obecny standard życia nawet biednych ludzi jest o wiele większy niż nawet względnie zamożnych kilkadziesiąt czy nawet 100 lat temu... Ale niektórym wiecznie mało.
   Po 3cie jak to jest że ci biedni ludzie których niby nie stać na wakacje mają na fajki, alkohol i inne bzdety na które plebs wydaje kasę?
   Paczka fajek dziennie to jakieś 12zł licząc najtańsze, rocznie daje 4380pln. Nie wystarczy na wakacje?

   To może pozwalniajmy wszystkich dozorców, sprzątaczki czy np pracowników mpo.

   @Masterek007: schowaj swoje fantazje.

   Pamiętaj to, że Tobie się udało w życiu nie znaczy, że musisz gardzić innymi.

   @Masterek007: no i kolejne biadolenie przegrywa. Udać to ci się może w totka wygrać.
   W życiu to jednak cięzka praca, wyrzeczenia i koniec końców dochodzi się do odpowiedniego poziomu.
   Ale oczywiście plebs tego nie jest w stanie zaakceptować, lepiej wierzyć że ci którzy mają to tylko dlatego że im się "udało" (tak k#$#a szedłem sobie kiedyś ulicą potknąłem się i zostałem programistą i nagle niespodziewanie ludzie zaczęli mi płacić grubą kasę...)
   > Bo oprócz pieniędzy trzeba mieć klasę a tego już nie kupisz.

   @Masterek007: ach ta mentalność niewolnicza którą Nietzsche tak fajnie opisał. Jak już się dowartościowałeś swoją niby wyższą kulturą to możesz iść dalej klepać biedę, teraz będzie ci raźniej ;)
   powodzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @krzemas: rozmawialiśmy o podwyżce płacy minimalnej, ale ok - jej podniesienie zapewne pośrednio wpłynie na składki zusowskie. Z tym, że u Ciebie jako u osoby zatrudniającej innych też koszty wzrosną, bo i wzrośnie Ci składka przedsiębiorcy jak i koszt pracownika. Pytanie kto to bardziej odczuje. On z podwyżką (powiedzmy) 200zł miesięcznie czy Ty z podwyżką 200 plus podwyżka każdego pracownika.

 •  

  pokaż komentarz

  - By majątek bogacza gównowarty był!
  - By każdy miał gówno ale po równo!
  - Bynajmiej dzieciom pieniążki dali.

  źródło: dinoanimals.pl