•  

  pokaż komentarz

  Jak Rosjanie zaatakuje Polskę to Trump zatweetuje że Polacy nie pomagali im podczas wojny niepodleglosciowej...

  Kupujmy dalej f35

 •  

  pokaż komentarz

  I taki jełop rządzi największym imperium na naszej planecie (ಠ‸ಠ)

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Tam rządzą think tanki, eksperci, instytucje, firmy, lobbiści. On jest tylko takim front facem. Mordka do oplucia/całowania. Gdyby wygrała Clintonowa, byłoby to samo, tylko inaczej wytłumaczone, inaczej by to sprzedali. Demokracja to iluzja, wybory nie są po to żeby wybrać to co mamy robić ale żeby wybrać metodę, jak to czego nasz kraj potrzebuje, najlepiej ludziom sprzedać.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: No jest takim front facem że po jego decyzji Kurdom grożą czystki etniczne - który think tank/instytucja/ekspert tak zarządził?

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Nie wiem, ich się pytaj. Wejdź na Twittera POTUSowego i zapytaj czy w razie problemów Polski z Rosją tak samo opuści "Fort Trump" i zostawi nas samych. Najgorsze że Europa jest tak słaba że na nas armii wysyłać nie trzeba żadnej, wystarczy że Turcy wyślą tzw. "uchodźców", a nawet i nie, bo jak będzie trzeba to Turcy którzy są na miejscu, w Niemczech, od środka nas rozsadzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: A no groza czystki etniczne. I co to zmienia ?

   @TitanusRex: Na nas armii nie trzeba wysylac bo nikt na tym nie skorzysta. Wbrew obiegowej opini Europa jako calosc jest nie-destabilizowalna w obecnej formie. Uchodzcy to jest zaslona dymna i akcja uzywana to zajecia czyms opini publicznej w Europie tak jak rozne nurty LGBT itp itd. UE rzadza Niemcy. Jak Niemcy zdecyduja ze od jutra uchodzcy wracaja do domu to zaczna wracac. Jesli policzysz UE jako jedna gospodarke ( ktora jest bo to system naczyn polaczonych i wszyscy dobrze o tym wiedza ) to jest to druga najwieksza gospodarka na swiecie zaraz po USA. PKB Rosji to 1/2 PKB samych Niemiec oraz 2,5 PKB Polski. USA nie musi sie militarnie wtracac tutaj. Wystarczy ze Niemcy maja interes w Polsce ( Niemcy odpowiadaja za import 23% calosci naszym importowanych dobr ). Wojna w Europie ( i dzieki temu tez w Polsce) sie nikomu nie oplaca.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_od_komputerow: gospodarka eu rosnie czy realnie maleje w stosunku np do chinskiej, usa, rosyjskirj? Mam wrszenie (moge sie mylic), ze jednak sie zwija...

  •  

   pokaż komentarz

   On jest tylko takim front facem.

   @TitanusRex: no nie tylko. Oczywiście, że musi się liczyć ze zdaniem innych, ale jednak ma dużą samodzielność. W końcu w USA jest system prezydencki.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: Aha czyli rządzą think tanki ale nie wiesz jakie?

  •  

   pokaż komentarz

   ale żeby wybrać metodę, jak to czego nasz kraj potrzebuje

   @TitanusRex: Nie istnieje taki twór jak "czego nasz kraj potrzebuje"

   Jak Niemcy zdecyduja ze od jutra uchodzcy wracaja do domu to zaczna wracac

   Nie istnieje cos takiego jak niemcy zdecydują od jutra.
   Decyzje musi podjąć jakiś wysoko postawiony urzednik, na taka pozycje pracuje się lata, trzeba dogadać się z masą ludzi, masa ludzi musi się zgodzić z nim. Jak się pomyli dostanie po głowie, jak koledzy z partii beda mysleć że się pomyli to dostanie pogłowie, nawet jak się uda. To ludzie beda narzekać, dla wielu pasorzytów to głowne źrodło utrzymania, a dla zwykłych urzadasów, stabilna posada. A teraz mają zmieniać i zamieniać cos? O nie. Patrii wyniki spadną, partia B pochwyci bebenek i bedzie krzyczeć "ZABIERAJOM, ZLE LUDZIE."
   "Destablizacja" polega na umiejętnym graniu takimi niuansami tak, zdolność podejmowania decyzji była minimalna, i nigdy nie było "Niemcy jutro"

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby wygrała Clintonowa, byłoby to samo

   @TitanusRex: Nie masz bladego pojęcia o czym mówisz. Obecność USA w Syrii była dla Clinton jednym z najważniejszych "projektów" geopolitycznych.

   Tam rządzą think tanki, eksperci, instytucje, firmy, lobbiści.

   Nie tym razem. Ostatnie decyzje dot. Syrii (i nie tylko) dyktowane są osobistą zależnością Trumpa od rosyjskich pieniędzy. Kreml dosłownie finansuje (poprzez oligarchów znanych z nazwiska) inwestycje Trumpa od lat 90 (z nasileniem po 2010), cała rosyjska anty-clintonowa kampania informacyjna (wykradzenie danych wyborców, zalew memów z rosyjskich farm botów, z których znaczna cześć sięgnęła nawet głównej wykopu, zrzuty wikileaks i cała reszta bardzo obszernie opisana i udokumentowana w licznych raportach) miała na celu głównie to, żeby Clinton nie była decyzyjna w sprawie Syrii, ponieważ Putin doskonale zdawał sobie sprawę z jej kompetencji (w przeciwieństwie do Donalda bardzo wysokich) i tego jakie miała intencje w tym zakresie. Nawet gdyby Clinton udało się zrealizować jedynie połowę z zapowiadanych przez nią ruchów, byłby to dla Rosji scenariusz bardzo zły. Clinton na pewno nie wycofałaby się też z tzw. Iran deal i nie zrobiłaby praktycznie niczego, co zrobił Trump i co wprost wzmacnia pozycję Rosji. Trump jest pro-rosyjski do tak absurdalnego stopnia, że publicznie (patrz m.in. konferencja prasowa Trump-Putin na szczycie w Helsinkach) broni stanowiska Rosji wbrew własnym agencjom wywiadowczym i oficjalnym oświadczeniom Kongresu, opóźnia implementację przegłosowanych przez Kongres sankcji i mógłbym tak długo wymieniać. Już nie wspominając o wielokrotnych telefonach oraz spotkaniach z Putinem bez obecności doradców, o których niejednokrotnie opinia publiczna dowiadywała się dopiero za sprawą rosyjskich mediów. Więc reasumując nie, nic podobnego nie miałoby miejsca w przypadku zwycięstwa Clinton, a polityka zagraniczna USA wyglądałaby w wielu punktach zupełnie inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: Czyli nie masz pojęcia jak ta decyzja została podjęta, ok.

   @willard: A no groza czystki etniczne. I co to zmienia ?

   @Pan_od_komputerow: Myślę że w sytuacji Kurdów sporo.

  •  

   pokaż komentarz

   (wykradzenie danych wyborców, zalew memów z rosyjskich farm botów, z których znaczna cześć sięgnęła nawet głównej wykopu, zrzuty wikileaks i cała reszta bardzo obszernie opisana i udokumentowana w licznych raportach

   @texas-holdem: Kto tworzy te raporty? Washington Post?

   Kreml dosłownie finansuje (poprzez oligarchów znanych z nazwiska) inwestycje Trumpa od lat 90

   @texas-holdem: A nie Jowisz go finansuje?.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: kolejny symetrysta od siedmiu boleści, nie, NIE byłoby tak samo, bo mimo wielu minusów i wad, Clintonowa nie zachowywała się chyba nigdy podczas urzędowania na różnych stanowiskach jak niedouczony, przemądrzały nastolatek z buzującymi hormonami, a tak decyzję podejmuje Trump.

   Dlatego jego doradcy odchodzili i odchodzą, bo do pustego łba przykrytego czupryną mało co dociera. Janusz nieruchomości wie lepiej, bo ma chłopski rozum.

   I komuś takiemu d***kracja dała moc rządzenia mocarstwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Przecież USA to zwisa, jak Niemcy mordowali Żydów nic nie robili, Saddam gazował Kurdów w latach 90-tych i co USA zrobiło? Nic( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Jestes Kurdem ? Bo wydaje mi sie ze Polakiem i nasz sojusznik to Turcja i USA a nie Kurdowie. Chyba ze sie myle i zostali czlonkiem NATO albo chociaz wspolnoty narodow. Bo aktualnie to sa banda rebeliantow pod bronia ktorzy zadnej wladzy nad soba nie uznaja.

   @TitanusRex: Przy obecnych trendach ekonomicznych jeszcze z 4 - 5 lat bedziemy na 2 pozycji. Pytanie na ile wzrost Chin sie utrzyma.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: @TitanusRex:

   On jest tylko takim front facem. Mordka
   no i to mnie właśnie dziwi, mógł powiedzieć coś bardziej wyrafinowanego, nawet bezczelne "to nie jest w interesie USA - ch$? z Kurdami" byłoby lepsze niż jakaś wymówka z dupy.

  •  

   pokaż komentarz

   Kto tworzy te raporty?

   @rencista: Polecam na początek zbiorczy raport połączonych sztabów organizacji wywiadowczych (Intel Community) – przeczytasz tam zgodne wnioski wszystkich organizacji wywiadowczych w USA (CIA, komórki kontr-wywiadowczej FBI i tak dalej). Potem możesz znaleźć to samo, tylko z UK (działająca na rzecz rosyjskich zleceniodawców firma Cambrige Analytica grała też kluczową rolę w dezinformacyjnej kampanii Brexitu). Na koniec polecam przeczytać raport specjalnego prokuratora Muellera. Ale ponieważ wiem, że nic z tego nie zrobisz (bo trzeba czytać coś więcej niż mem o Clinton, a to już za trudne), to przesłuchaj sobie chociaż 30-sekundowy skrót przesłuchania tego ostatniego przed Kongresem.

   Washington Post?

   Po pierwsze, to gdybyś kiedykolwiek w życiu przeczytał numer WaPo (zamiast czerpać opinię o świecie z memów) to może wiedziałbyś, że np. dziennikarstwo śledcze jest tam na najwyższym światowym poziomie. Redaktorem naczelnym jest tam człowiek odpowiedzialny za zdemaskowanie międzynarodowego skandalu pedofilskiego w kościele katolickim, na podstawie jego pracy został nakręcony m.in. film Spotlight, a kilkuset księży na świecie usłyszało zarzuty. Dodatkowo WaPo może robić reportaże nawet o bardzo "newralgicznych" tematach i robić duże formaty, ponieważ należy do Bezosa i dysponuje jego zapleczem finansowym, co pozwala dziennikarzom śledczym nie odpuszczać, gdy trzeba przycisnąć.

   Po drugie, tak, w Washington Post też przeczytasz wiele wartościowych tekstów o przeszłości Trumpa sprzed wyborów i jego interesach z rosyjską mafią oraz najbliższym otoczeniem Putina. Zresztą o tym ostatnim przeczytasz też w tweetach samego Trumpa gdy jeszcze nie kandydował, ale to znowu problem dla Ciebie, bo trzeba coś znaleźć i potem przeczytać.

   A nie Jowisz go finansuje?

   Zdajesz sobie sprawę (retoryczne pytanie), że Trump ogłosił wielokrotnie bankructwo w USA (dosłownie żaden jego autorski biznes nie okazał się rentowny, człowiek zbankrutował nawet kasyno) i w rezultacie żaden amerykański bank nie udzieliłby mu finansowania? Dlatego Trump pożyczał bezpośrednio i pośrednio (m.in. przez banki cypryjskie) od Rosji oraz prał pieniądze (lewe transakcje na nieruchomościach) dla oligarchów.

  •  

   pokaż komentarz

   Washington Post

   @texas-holdem: Na pewno są obiektywni po tym jak przejął ich Bezos dla którego Trump to wróg.
   Były znaleziska o ruskich koło Trumpa i te zarzuty to tylko kapiszony demokratów. Wnioskuje że ty też jesteś demokratą w sensie amerykańskim dlatego nijak nie jesteś obiektywny.
   Przyjdź jak mu udowodnią coś przed sądem.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Jestes Kurdem ? Bo wydaje mi sie ze Polakiem i nasz sojusznik to Turcja i USA a nie Kurdowie. Chyba ze sie > myle i zostali czlonkiem NATO albo chociaz wspolnoty narodow. Bo aktualnie to sa banda rebeliantow pod bronia ktorzy > zadnej wladzy nad soba nie uznaja.

   @Pan_od_komputerow: Lol, to że jestem Polakiem nie zwalnia mnie od myślenia - idąc Twoim tokiem rozumowania powinniśmy przytakiwać każdemu działaniu państw z którymi jesteśmy w tym samym pakcie - już to przerabialiśmy przez prawie 50 lat po II WŚ. Zresztą, Ty nie masz pojęcia o czym piszesz, w jaki sposób Kurdowie mieliby uznawać jakąś władzę nad sobą skoro właśnie walczą o coś przeciwnego a wszystkim sąsiedzkim państwom powstanie jakiegokolwiek kurdyjskiego państwa jest nie na rękę - mieliby uznać władzę Syrii Assada czy protektorat Turcji? XD A co do samej Turcji to jest z nami w sojuszu de iure, czy jest de facto pokaże (oby nie) czas.

   @Kaczypawlak: Dokładnie tak jest, iraccy Kurdowie już przećwiczyli lekcję pt. działanie w interesie USA, syryjscy są w trakcie nauki.

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie tak jest, iraccy Kurdowie już przećwiczyli lekcję pt. działanie w interesie USA, syryjscy są w trakcie nauki.

   @willard: ale akurat interesy mieli zbieżne przez jakiś czas( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: No tylko Amerykanie zapomnieli powiedzieć Kurdom że ta inwazja to tak na pół gwizdka jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: nam też o tym zapomnieli powiedzieć podczas II wojny światowej( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Oj, tam, każdemu zdarza się zażartować

   źródło: tedlipien.com

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: No i sam sobie odpowiedziales na to pytanie : "w jaki sposób Kurdowie mieliby uznawać jakąś władzę nad sobą skoro właśnie walczą o coś przeciwnego a wszystkim sąsiedzkim państwom powstanie jakiegokolwiek kurdyjskiego państwa jest nie na rękę". Wlasnie dlatego maja problem w tej chwili z Turkami. Czyjas wladze nad soba musza uznac albo liczyc sie z konsekwencjami swojej decyzji. Zaden rzad nie bedzie tolerowal wrogo nastawionej armii pod swoja granica ktora moze zaczac robic dziwne rzeczy z dnia na dzien.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_od_komputerow:
   I znowu ignorancja - Kurdowie opierali się właśnie na USA które wspierało ich w walce i na życzenie administracji amerykańskiej zgodzili się na osłabienie granicy z Turcją - poszli dokładnie za Twoimi światłymi radami. No ale zapomniałem że czystki etniczne są spoko dopóki prowadzi je kraj należący do NATO.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Nie sa spoko. Ale osobiscie mnie bardziej zalezy na tym zeby I i II najsilniejsze armie w NATO zyly ze soba w wzglednej zgodzie. Niekoniecznie chcialbym byc swiadkiem upadku NATO i powrotu do sytuacji z przed 100 lat. Bo jak na te chwile to zyje w kraju w ktorym ostatnia wojna zakonczyla sie 74 lat temu i calkiem tej Europie do twarzy bez wojny. A konflikt USA vs Turcja raczej takim lokalnym by nie zostal.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_od_komputerow: To czy NATO jeszcze istnieje to jest inne i bardzo zasadne pytanie, ale widać wyraźnie że nie ma jedności interesów w sojuszu. A konflikt USA-Turcja już się zaczął i to ładnych parę lat temu, nie jest to gorąca wojna ale słabnięcie pozycji USA w tych relacjach jest oczywiste. W tym kontekście pozwolenie na zrobienie porządku z Kurdami wydaje się polityką cokolwiek krótkowzroczną - nie ma żadnych gwarancji że Ankara będzie bardziej spolegliwa wobec Waszyngtonu, bo to jest funkcją jedynie relatywnej siły USA. A wojny w Europie w ostatnich 30 latach jak najbardziej były, jedna dalej trwa a następne przed nami - i poświęcenie Kurdów w ramach jedności NATO nie będzie tutaj miało znaczenia, jedynie to czy Turkom będzie się opłacało z Moskwą dogadać lub nie.

  •  

   pokaż komentarz

   Bezos dla którego Trump to wróg.

   @rencista: O, opowiedz mi o tym, brzmi intrygująco. Dlaczego Trump to "wróg" Bezosa? Dla ludzi pokroju Bezosa czy Gatesa ktoś taki jak Trump to nikt, a nawet gdy nikt zostaje prezydentem to staje się co najwyżej urzędnikiem. To, że Bezos nie ma do Donalda szacunku nie wynika z tego, że to jego "wróg" (lol) tylko z tego, że ciężko Ci będzie znaleźć inteligentnego i zorientowanego człowieka, który żywiłby do Trumpa sympatię czy tym bardziej szanował go za jakieś dokonania (i tu można wliczyć nawet jego własnego ojca, który miał o Donaldzie opinie – mówiąc łagodnie – niezbyt pochlebne).

   Były znaleziska o ruskich koło Trumpa i te zarzuty to tylko kapiszony demokratów.

   Tak, problem w istocie polega tu na tym, że dla Ciebie "znaleziska" są oknem na rzeczywistość. Nie ogarniasz zwyczajnie umysłem (ale możesz to zmienić, serio), że znacząca część tego, co widzisz na tym portalu, ma genezę w kreowanych na zamówienie narracjach, których celem jest wywołanie określonych trendów w social mediach. Wykop niejako "dostaje rykoszetem", ponieważ skala zjawiska jest tak duża, że fake newsy tworzone z myślą o wyborcy w USA i tam "debiutujące" docierają z lekkim poślizgiem do Polski w postaci memów czy artykułów w portalach, których "dziennikarze" wykonują tylko streszczenia anglojęzycznych treści bez żadnej weryfikacji pierwotnego źródła (bo chodzi im o kliknięcia i ładunek emocjonalny nagłówka).

   W okresie intensywnego działania rosyjskich farm trolli praktycznie codziennie miałeś na głównej wykopu fikcyjne narrację, które najpierw pojawiały się na Sputniku/RT, dzień później na stronach amerykańskiej prawicy i kolejnego dnia na wykopie, gdy podłapywały je polskie gadzinówki.

   I jeśli wykop i/lub facebookowa ściana są dla Ciebie źródłem wiedzy o świecie, to wydaje Ci się, że to jest prawda, lecz niestety słowem kluczowym jest tu "wydaje".

   Wnioskuje że ty też jesteś demokratą w sensie amerykańskim dlatego nijak nie jesteś obiektywny.

   Nie muszę być obiektywny – wystarczy, że rzeczywistość jest obiektywna. Pytanie czy jesteś w stanie akceptować rzeczywistość i co jest dla Ciebie wiarygodnem źródłem informacji o niej. Ale już wyżej napisałeś, że "znaleziska", więc jesteś na najlepszej drodze do odrzucenia stanu faktycznego na rzecz tego, w co wygodnie Ci w danym momencie wierzyć i co "jest plusowane na portalu z obrazkami". Nie weryfikujesz danych ani źródeł, a pomimo tego pozwalasz, by "znaleziska" dyktowały Twój światopogląd. Zalecam ze swojej strony chwilę refleksji nad tragizmem tej sytuacji.

   Przyjdź jak mu udowodnią coś przed sądem.

   Taaa już tu swego czasu pisałem z takim mistrzem, co miał mnóstwo plusików i błyskotliwie argumentował z dwa miesiące temu, że gdyby coś konkretnego na Trumpa było, to Kongres głosowałby za impeachmentem, a że nie głosują, to jest to dowód na to, że cała sprawa to "mokry kapiszon". Odpisałem mu wtedy z czego wynika timing takiego głosowania i że jest to wyłącznie kwestia czasu.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie latali też z wami na Księżyc i nie grali w rugby. Ale zrobili za was brudną robotę wywalenia ISIS z Syrii.
  Ehh, jankescy hipokryci...

 •  

  pokaż komentarz

  Więcej w walce przeciwko ISIS wykazali się Kurdowie, niż to co rzucił Donald na bliski wschód

  •  

   pokaż komentarz

   @Crystal167: Tylko Trump im nic nie obiecywał, za to obiecał swoim wyborcom, że będzie wycofywał amerykańskie wojska. Natomiast tego twita można rozumieć tak, że mówi o historycznych sojusznikach, czyli również o nas.

  •  

   pokaż komentarz

   również o nas.

   @sejsmita: No nas tak samo kiedyś wyruchali, też można powiedzieć, że przecież niczego nam wówczas nie obiecywali.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: Zgoda, różnica między nami a Kurdami jest taka, że my mamy swój kraj. Smutny jest los Kurdów, ale hamburgery miały tam siedzieć do czasu aż Erdogan będzie wąchał kwiatki? Nikt ich nie potrzebuje, a wszystkim przeszkadzają.

  •  

   pokaż komentarz

   @sejsmita @sejsmita Tak, z nami to jest inaczej. Nas Donald lubi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Smutny jest los Kurdów, ale hamburgery miały tam siedzieć do czasu aż Erdogan będzie wąchał kwiatki? Nikt ich nie potrzebuje, a wszystkim przeszkadzają.

   @sejsmita: Ja tylko proponuję pozbyć się złudzeń, bo dokładnie tak samo było w 45 z Polską, więc proponowałbym się przestać łudzić, że w razie czego Amerykanie nas będą bronić bo "my mamy swój kraj". Nikt nie miał zamiaru rozpętywać kolejnej wojny o Polskę, nikt nie ma zamiaru bić się o Kurdów, liczą się tylko interesy mocarstw i globalny układ sił.
   Póki co Amerykańcom opłaca się mieć nas w swojej strefie wpływów, więc nas wspierają, ale jak się im opłacać przestanie, to co najwyzej dostaniemy kopa w dupę na do widzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   Póki co Amerykańcom opłaca się mieć nas w swojej strefie wpływów, więc nas wspierają,

   @zwirz: Dokładnie o to się rozchodzi. Nikt nie będzie inwestował realnych środków w jakieś nierealne, ale "moralnie słuszne" inwestycje. Trzeba być partnerem, którego strata jest nieopłacalna, tylko my nie mamy polityki zagranicznej, więc nie ma co gadać xD

  •  

   pokaż komentarz

   Nikt nie miał zamiaru rozpętywać kolejnej wojny o Polskę

   @zwirz: W zasadzie to miał, ale nasz wspaniały kraj wyj?#?ł się tak szybko że nikt nie zdołał się na poważnie zmobilizować. To naprawdę największa tragedia narodu Polskiego że Francuzi i Brytyjczycy nie odpalili swoich maszyn teleportacyjnych i nie przybyli nam z odsieczą.
   Zwłaszcza Francuzi, którzy po ruszeniu się z automatu by byli związani walką z Niemcami co, bez uprzedniej mobilizacji, byłoby decyzją na poziomie naszego powstania Warszawskiego.

   No ale ch@! tam. Powinni się przeteleportować. No przecież.

  •  

   pokaż komentarz

   tak samo było w 45 z Polską

   @zwirz: To znaczy, ze w 1945 nie istniała Polska?

  •  

   pokaż komentarz

   @popcorn84: jako niepodległy kraj to nie( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Ale istniała. Czyli sytuacja zupełnie inna niż Kurdów.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale istniała. Czyli sytuacja zupełnie inna niż Kurdów.

   @popcorn84: Kurdowie są na tym etapie co my w XIX wieku pod zaborami i nikt nie chce, aby ich państwo powstało, szczególnie Turcy( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: A kto dokonał rozbiorów państwa kurdyjskiego?

  •  

   pokaż komentarz

   A kto dokonał rozbiorów państwa kurdyjskiego?

   @popcorn84: Sąsiedzi?( ͡° ͜ʖ ͡°) Królestwo Kurdystanu

   Zawarty po zakończeniu I wojny światowej traktat w Sèvres z 1920 roku ustanawiał w artykule 62. autonomię dla Kurdów, której bliższy projekt miała przygotować komisja złożona z przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji oraz Włoch. W artykule 63. Turcja zobowiązywała się do respektowania praw Kurdów, zaś artykuł 64. przewidywał możliwość uzyskania przez nich w dalszej przyszłości pełnej niepodległości, o ile społeczność międzynarodowa uzna ich za dojrzałych do suwerenności[2].

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Czyli ogłosili sobie niepodległość ale nikt ich w sumie nie uznał i zaraz przestali istnieć ( ͡° ͜ʖ ͡°) no fakt to praktycznie tak samo jak I RP ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli ogłosili sobie niepodległość ale nikt ich w sumie nie uznał i zaraz przestali istnieć

   @popcorn84: czytałeś w ogóle? Olano ich postulaty i zagoniono jak zwykle kolonie

   ale nikt ich w sumie nie uznał i zaraz przestali istnieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @popcorn84: no jak Ukraina, ale dalej nie zmienia faktu, że to duża grupa etniczna bez własnego państwa

   no fakt to praktycznie tak samo jak I RP ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @popcorn84: a nie II RP? Jak tak piszę z Tobą to się zastanawiam skąd Ty wiedzę historyczną czerpiesz albo w ogóle czy miałeś w szkole przedmiot o nazwie historia, chyba, że tak już zj#??no edukację w Polsce, że to tylko słowo zostało a przedmiot to kij wie co.

  •  

   pokaż komentarz

   Kurdowie są na tym etapie co my w XIX wieku pod zaborami

   @Kaczypawlak: Jak już się czepiamy historii to która RP została rozebrana przed XIX wiekiem?

   czytałeś w ogóle? Olano ich postulaty i zagoniono jak zwykle kolonie

   @Kaczypawlak: No i? Bo zastanawiam się co Ty chcesz udowodnić. Porównujesz sytuację Kurdów do sytuacji Polaków. No to Ci pokazuję, że to zupełnie inne sytuacje. Polska istniała od X do początku XIX wieku jako byt państwowy. Potem ok 100 lat zaborów i znowu niepodległość, potem II WŚ i potem co prawda wasal ale jednak państwo. A Kurdowie żyli od zawsze jako jedna z wielu grup etnicznych na terenach innych państw. Tak jak wiele innych "ludów" w tym regionie. W chwili zawirowań historii wymyślili sobie niepodległość ale nikt ich nie uznał a sami nie byli w stanie wywalczyć niepodległości. To gdzie tu podobieństwa?

  •  

   pokaż komentarz

   @DivusClaudius: Planem bylo otworzenie drugiego frontu, a nie przerzut wojsk do Polski i siedzenie w jednym okopie z Polakiem.

   k#!!a czlowieku mysl troche xD

  •  

   pokaż komentarz

   To znaczy, ze w 1945 nie istniała Polska?

   @popcorn84: A istniała?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak już się czepiamy historii to która RP została rozebrana przed XIX wiekiem?

   @popcorn84: Pierwsza Rzeczpospolita( ͡° ͜ʖ ͡°)

   o i? Bo zastanawiam się co Ty chcesz udowodnić. Porównujesz sytuację Kurdów do sytuacji Polaków. No to Ci pokazuję, że to zupełnie inne sytuacje. Polska istniała od X do początku XIX wieku jako byt państwowy.

   @popcorn84: do końca XVIII wieku a potem jako satelita Francji, potem Rosji z okrojonej Polski sprzed rozbiorów, a tak to Polacy w zaborach mieli różny poziom autonomii.

   Potem ok 100 lat zaborów i znowu niepodległość, potem II WŚ i potem co prawda wasal ale jednak państwo

   @popcorn84: I od 1795 do 1916 w sumie była mowa o tym, że samodzielnej Polski nie będzie, gdyby Rosja i Niemcy nie przegrali I wojny światowej a Austro-Węgry się rozpadły to nie byłoby II RP, Rosjanie i Niemcy mieli potężny ból dupy o Polskę od 1918 roku, na chwilę nas spacyfikowali Hitler ze Stalinem, ale potem już Stalin uznał nas za satelitę a nie republikę bałtycką, co prawda potężnie zaorał granice oraz strukturę etniczną wywożąc Polaków masowo na "ziemie odzyskane" pominę to co robił z Polakami przed wojną( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A Kurdowie żyli od zawsze jako jedna z wielu grup etnicznych na terenach innych państw

   @popcorn84: to jak Litwini, Ukraińcy czy Białorusini oraz Polacy pod zaborami

   W chwili zawirowań historii wymyślili sobie niepodległość ale nikt ich nie uznał a sami nie byli w stanie wywalczyć niepodległości.

   @popcorn84: jak Białorusini i Ukraińcy( ͡° ͜ʖ ͡°)

   To gdzie tu podobieństwa?

   @popcorn84: takie, że jak Polacy robili powstanie to zaraz reszta zaborców leciała im z pomocą, jak nasi byli samodzielni to Rosjanie i Niemcy mieli ból dupy o to, tak jak Turcy o Kurdów teraz.

  •  

   pokaż komentarz

   Litwini, Ukraińcy czy Białorusini

   @Kaczypawlak: To nie było Rusi Kijowskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego?

   jak Białorusini i Ukraińcy

   @Kaczypawlak: Ale wykorzystali swoją okazję i od lat 90tych mają swoje państwa.

   takie, że jak Polacy robili powstanie to zaraz reszta zaborców leciała im z pomocą, jak nasi byli samodzielni to Rosjanie i Niemcy mieli ból dupy

   @Kaczypawlak: Tylko Polacy wcześniej mieli tradycję państwową mającą ponad 800 lat.

   Stalin uznał nas za satelitę a nie republikę bałtycką, co prawda potężnie zaorał granice oraz strukturę etniczną wywożąc Polaków masowo na "ziemie odzyskane"

   @Kaczypawlak: Tak PRL była ruskim satelitą ale było to państwo uznawane na arenie międzynarodowej z rządem,. granicami i wojskiem.

   Kurdom się to po prostu nie udało jak wielu innym narodom, grupom etnicznym czy religijnym.

  •  

   pokaż komentarz

   To nie było Rusi Kijowskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego?

   @popcorn84: były, ale zapoznaj co się stało z ich elitami, tych państw. Polacy spod Wilna to są w większości potomkowie Litwinów z Wielkiego Księstwa( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Ale wykorzystali swoją okazję i od lat 90tych mają swoje państwa.

   @popcorn84: bo się rozpadł ZSRR na wszelkie republiki jakie były xD

   Tylko Polacy wcześniej mieli tradycję państwową mającą ponad 800 lat.

   @popcorn84: która i tak przeszkadzała sąsiadom( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Tak PRL była ruskim satelitą ale było to państwo uznawane na arenie międzynarodowej z rządem,. granicami i wojskiem.

   @popcorn84: To samo mieliśmy z Księstwem Warszawskim i Królestwem Kongresowym aż do powstania listopadowego(╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

   Kurdom się to po prostu nie udało jak wielu innym narodom, grupom etnicznym czy religijnym.

   @popcorn84: no trudno ma się komuś udać jak do nich co chwila ktoś z czołgami wjeżdża( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   były, ale zapoznaj co się stało z ich elitami, tych państw. Polacy spod Wilna to są w większości potomkowie Litwinów z Wielkiego Księstwa

   @Kaczypawlak: Ale wytworzyli własne elity.

   bo się rozpadł ZSRR na wszelkie republiki jakie były xD

   @Kaczypawlak: Czyli wykorzystali swoją okazję.

   która i tak przeszkadzała sąsiadom( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Kaczypawlak: I dlatego Niemcy i Rusini wsparli Kazimierza Odnowiciela a Austriacy w czasie potopu?

   Księstwem Warszawskim

   @Kaczypawlak: Tak jak PRL tylko satelita Francji ale nadal z własnym rządem, wojskiem i granicami.

   Królestwem Kongresowym

   @Kaczypawlak: Nie był to wasal tylko część imperium ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   no trudno ma się komuś udać jak do nich co chwila ktoś z czołgami wjeżdża

   @Kaczypawlak: Na nas tez wjeżdżali czołgami czy kozakami ale w pewnym momencie uzyskaliśmy poparcie międzynarodowe.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Czternaście_punktów_Wilsona

  •  

   pokaż komentarz

   Ale wytworzyli własne elity.

   @popcorn84: Kurdowie też je mają( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Czyli wykorzystali swoją okazję.

   @popcorn84: xD

   I dlatego Niemcy i Rusini wsparli Kazimierza Odnowiciela a Austriacy w czasie potopu?

   @popcorn84: wyrwane z kontekstu, II RP przeszkadzała Niemcom i Rosjanom (białym i czerwonym).

   Tak jak PRL tylko satelita Francji ale nadal z własnym rządem, wojskiem i granicami.

   @popcorn84: tylko nikt nie mówi o tym etapie jako "niepodległym" państwie i dalej się ten okres zalicza do rozbiorów( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Nie był to wasal tylko część imperium ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @popcorn84: weź już nie dopisuj sobie słów do moich wypowiedzi, gdzie ja użyłem słowa wasal? Królestwo Kongresowe było w unii z Rosją( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Na nas tez wjeżdżali czołgami czy kozakami ale w pewnym momencie uzyskaliśmy poparcie międzynarodowe.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Czternaście_punktów_Wilsona


   @popcorn84: takie nam dali poparcie, że gdyby nie bitwa warszawska to nic by z tego nie było, sam tobie wklejałem, że taki sam kit wcisnęli Kurdom.

 •  

  pokaż komentarz

  Coś mi się wydaje, że Amerykanie pozazdrościli nam Leszke i hodują sobie swojego

Dodany przez:

avatar MassFett dołączył
704 wykopali 6 zakopali 15.6 tys. wyświetleń