•  

  pokaż komentarz

  Dopóki jest tania siła robocza, to nie opłaca się inwestować w robotyzację.

  •  

   pokaż komentarz

   @PierroLeone: Zawsze siła robocza może być tańsza, patrz sąsiedzi zza wschodniej granicy. Trzeba poprawić dwa czynniki: lepsze zarobki specjalistów, żeby zachęcić ich do pozostania w kraju, jednocześnie rozwijając innowacyjność.

  •  

   pokaż komentarz

   @PierroLeone: a jak sie skończy (płaca minimalna w górę) to robot okaże się tańszy i wtedy będzie płacz.

  •  

   pokaż komentarz

   @olszus: Tak, dokładnie tak będzie. Aczkolwiek i bez płacy minimalnej zarobki rosną, więc sztuczne podwyższenie płacy minimalnej tylko przyspieszy ten proces. Do tego bezobsługowe kasy w marketach, automaty na każdym kroku. A ludzie stracą pracę.

  •  

   pokaż komentarz

   @SlothPL: Co mają specjaliści do automatyzacji? Sugerujesz, że jeżeli automatycy zaczną zarabiać więcej to więcej firm produkcyjnych zdecyduje się na ich usługi? Czy uważasz może, że brakuje u nas inżynierów automatyki i robotyki?

   Moim zdaniem czynniki decydujące o tym, że fabryki decydują się na automatyzację są dwa: zwiększanie skali i akumulacja kapitału. Nikt 10 osobowej, rodzinnej produkcji pierogów nie będzie automatyzował bez zwiększania skali, bo koszty wdrożenie i utrzymania przekroczą zyski. Z drugiej strony nikt planujący budowę dużej fabryki nie będzie myślał o ręcznej manufakturze, bo koszta są ogromne, a wydajność niska.

   Przyczyny pewnie są różne, zahamowanie inwestycji, ostrożność lub niechęć do reinwestowania, mentalność. Polskie firmy to w większość małe i średnie przedsiębiorstwa, a zachodnie fabryki od początku są zrobotyzowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @PierroLeone: I tak i nie, po prostu beda wykonywac prace innego typu.

  •  

   pokaż komentarz

   @PierroLeone: Wobec tego robotyzacja w Chinach powinna być na jeszcze gorszym poziomie. Analfabetyzm ekonomiczny z dużą ilością plusów.

  •  

   pokaż komentarz

   @PierroLeone: Tak mówiono od lat a potem okazało się że jak w Londynie budują fabryki to w Polsce dalej pracuje się w folwarkach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy: tu nawet nie chodzi o roboty, ale o zwykły wózek widłowy czy maszynę do pakowania.

  •  

   pokaż komentarz

   Zawsze siła robocza może być tańsza, patrz sąsiedzi zza wschodniej granicy.

   @SlothPL: Tańszą to może i tak, ale gdzie znajdziesz tak wykwalifikowaną i tak "zapierdalającą" siłę roboczą jak w Polsce? W fabryce Indesitu (na terenie Polski) jak przyjechała delegacja z Włoch to zarządzający oczy przecierali ze zdumienia, że można trzymać takie tempo przy takich wypłatach (przy podobnym składzie personelu i automatyzacji od nas zjeżdża 1,5 razy więcej sprzętu, niż w fabryce macierzystej).

   Zresztą fabryka Fiata w Tychach też była wydajniejsza, niż ta we Włoszech (przy tym znacznie tańsza), ale jak wiemy "kapitał nie ma narodowości".

   A co do tego, że produkcję przeniesie się gdzieś indziej to nie byłbym taki hop siup jak połowa wykopu - na wschód od nas realne zagrożenie rosyjskie (niezbyt stabilna perspektywa dla biznesu), pensje w Azji bardzo szybko rosną (do tego stopnia, że nawet niektórzy nasi rodzimi producenci przenoszą znowu produkcję do Polski, niby z patriotyzmu. Oczywiście produkcji jakichś szmat do noszenia to nie dotyczy, ale już konkretnego przemysłu jak najbardziej np. silników do naszych motocykli), a w Afryce jakoś specjalnie do pracy się nie palą.

   To wszystko oczywiście w bardzo dużym uproszczeniu, dochodzi jeszcze transport (położenie w centrum Europy), obecność w UE i masa innych rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @RekinFinansow_pl: Chiny mają w perspektywie starzenie się społeczeństwa na ogromną skalę (na własne życzenie) i jeśli nie będą inwestować m.in. w robotyzację to wszystko pierdyknie. Na razie jadą na taniej sile roboczej ale ta wkrótce się skończy a znając mentalność Chińczyków to taniej siły roboczej sprowadzać nie będą. Porównanie z Chinami chybione.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy: @SlothPL: Inż automatyki i robotyki zostałem ponad 18 lat temu i nigdy się tym nie zająłem zawodowo, chociaż pracowałem w dużej firmie mięsnej oraz w spółce córce firmy Inter Cars produkującej naczepy (był duży popyt przed Euro 2012). W pierwszej robiłem wszelkie dane dla działu marketingu/handlowego, natomiast w drugiej bazę danych aby kierownicy i brygadziści mogli ogarnąć ten cały bałagan.
   Zarobki mają niewiele z tym wspólnego, natomiast zapewne brakuje innowacyjności, ale ta wymaga kasy. Tylko skąd ją wziąć, skoro państwo ciśnie z przedsiębiorców tyle kasy, ile się tylko da i wkłada ją w programy socjalne?

  •  

   pokaż komentarz

   @PierroLeone No i dlatego rząd straszy dużo wyższa minimalna. Żeby robotyzacja przemysłu itd w końcu ruszyła

  •  

   pokaż komentarz

   Chiny mają w perspektywie starzenie się społeczeństwa na ogromną skalę (na własne życzenie) i jeśli nie będą inwestować m.in. w robotyzację to wszystko pierdyknie. Na razie jadą na taniej sile roboczej ale ta wkrótce się skończy a znając mentalność Chińczyków to taniej siły roboczej sprowadzać nie będą. Porównanie z Chinami chybione.

   @Akaano: Nie martw się o chińczyków, nasze społeczeństwo starzeje się jeszcze szybciej (w 2060 będziemy w absolutnej światowej czołówce), a jakoś w robotykę nie inwestujemy. O nich się nie martw, póki co przez lata ciężkiego zap#!##@#u (społeczeństwa oczywiście) odłożyli dość, żeby np. na potęgę przejmować firmy w Afryce, budować tam infrastrukturę i tym samym, wypychać wpływy dawnych mocarstw kolonialnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @olszus: przecież już jest płacz - a najgorsze że zapłacimy za to my, bo barany zamiast zainwestować po prostu zwiększą cenę, inflacja skoczy, kurs euro poleci i nadal będą konkurencyjni z cywilizowanymi krajami

  •  

   pokaż komentarz

   @Dr_Manhattan: Bo u nas jak widać nie myśli się o przyszłości bo podejście rządzących to jest "jakoś to będzie" i "po wyborach się zobaczy". Opieranie gospodarki na taniej sile roboczej w starzejącym się społeczeństwie jest głupotą (załatwianie tego za pomocą sprowadzania taniej siły roboczej z zagranicy nic nie rozwiązuje bo w przeciwieństwie do robota imigrantowi trzeba będzie płacić wszelkie świadczenia które sobie wypracuje, a nie zatrudniamy tylko 18-latków)

  •  

   pokaż komentarz

   tania siła robocza,

   @PierroLeone: tak zwane bio-roboty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Bo u nas jak widać nie myśli się o przyszłości bo podejście rządzących to jest "jakoś to będzie" i "po wyborach się zobaczy". Opieranie gospodarki na taniej sile roboczej w starzejącym się społeczeństwie jest głupotą (załatwianie tego za pomocą sprowadzania taniej siły roboczej z zagranicy nic nie rozwiązuje bo w przeciwieństwie do robota imigrantowi trzeba będzie płacić wszelkie świadczenia które sobie wypracuje, a nie zatrudniamy tylko 18-latków)

   @Akaano: Tutaj zgadzamy się absolutnie w 100% - dla niektórych fajnie jest sobie teraz naściągać taniej siły roboczej, ale w przyszłości przyjdzie nam za to potężnie zapłacić. Nie ma żadnej pewności, że te wypracowane u nas emerytury będą w ogóle wydawane na miejscu zasilając nasz rynek pracy, produktów i budżet (a wręcz jest bardzo duże prawdopodobieństwo graniczące z przekonaniem, że będą woleli zabrać te pieniądze do siebie np. na Ukrainę gdzie koszty życia są 2 razy niższe i tam pożyć za taką kasę godniej - oczywiście ciężko przewidywać coś na tyle lat do przodu, ale można przyjąć takie założenie obserwując rodaków, którzy wyjechali po 2004 roku).

  •  

   pokaż komentarz

   Bo u nas jak widać nie myśli się o przyszłości bo podejście rządzących to jest "jakoś to będzie" i "po wyborach się zobaczy". Opieranie gospodarki na taniej sile roboczej w starzejącym się społeczeństwie jest głupotą (załatwianie tego za pomocą sprowadzania taniej siły roboczej z zagranicy nic nie rozwiązuje bo w przeciwieństwie do robota imigrantowi trzeba będzie płacić wszelkie świadczenia które sobie wypracuje, a nie zatrudniamy tylko 18-latków)

   @Akaano: to się nazywa preferencja czasowa i można ją odnosić do całych społeczeństw.

   A oznacza ona tyle, że im wyższa preferencja czasowa, tym większa jest chęć szybkiego zainkasowania nagrody.

   Czyli ktoś, kto ma wysoką preferencję czasową, wyda całą wypłatę na głupoty i będzie żył od dziesiątego do dziesiątego, a ktoś o niskiej preferencji czasowej będzie w tym samym czasie oszczędzał na poważniejszy wydatek, który często pozwoli mu zarabiać jeszcze więcej.

   W Polsce niestety ludzie na każdym szczeblu mają bardzo wysoką preferencję czasową.

   Polacy jako ogół nie oszczędzają (niech nikt nie mówi, że się nie da, bo tacy Chińczycy potrafią oszczędzać, choć są biedniejsi), przedsiębiorcy bardziej myślą o luksusowych domach i samochodach niż o inwestowaniu w firmy, w miejsce inwestycji robiąc wały na podatkach i zjeżdżając pracowników, a władze idą w populizm i dla krótkotrwałych korzyści wybierają niekorzystne opcje długookresowo.

   Przez to nasza gospodarka zapierdziela jak dzika, bo tyramy dużo, ale tanio, a większość zarobionych pieniędzy od razu wydajemy na konsumpcję, ale robimy to wszystko kosztem przyszłości społeczeństwa i przemysłu, bo tyranie na konsumpcję niszczy demografię, a sama konsumpcja zastępująca inwestycje prowadzi do zapóźnienia gospodarki.

   To wszystko dobrze będzie widać za kilkadziesiąt lat, gdy ludzi do tyrania zostanie mało, a przemysł będzie w powijakach, bo nie inwestujemy w maszyny.

   A do tego Ukraińcy, którzy też u nas tyrają, zaczną się upominać o emerytury, bo płacili składki.

   To wszystko zwali się mniej więcej w jednym okresie, bo teraz jesteśmy zarówno na przełomie demograficznym jak i technologicznym.

   To że w społeczeństwie prawie każdy ma to w poważaniu i myśli tylko o tym co będzie jutro, świadczy najlepiej o wysokiej preferencji czasowej Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @SlothPL a co specjaliści to będą automatyzowac zwinne ręce saszy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   lepsze zarobki specjalistów, żeby zachęcić ich do pozostania w kraju, jednocześnie rozwijając innowacyjność.

   @SlothPL: wystarczy skasować PIT i akcyzę na samochody. różnicę w budżecie można pokryć anulowaniem nierobom 500+.

  •  

   pokaż komentarz

   @PierroLeone: piszesz jak woźnica na poczatku ubiegłego wieku o samochodach

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: Obudzimy się nie z ręką w nocniku a po uszy w szambie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy
   I tak i nie.
   Większość zaawansowanych rozwiązań robotycznych to Reinforcement learning. To najtrudniejszy ML a my mamy daleko i mentalnie i naukowo

  •  

   pokaż komentarz

   @PierroLeone raczej dopatrywał bym się tu braku kompetencji w obsłudze tej gałęzi przemysłu.
   Są kraje biedniejsze które radzą sobie znacznie lepiej na tym polu

  •  

   pokaż komentarz

   @PierroLeone: niestety ale nie moge sie zgodzic z tym twierdzeniem. Akurat pracuje w amerykanskiej firmie i robotow uzywamy duzo bo to sie oplaca. Analizy naszej firmy pokazuja ze za 4 lata firmy ktore nie zrobotyzuja produkcji przepadna. W spawalnictwie w Polsce recznie juz nie spawa prawie nikt. nawet prducenci malych zawiasow meblowych. Obliczenie jest proste. Koszt operatora to 1k€ na miesiac. 3 zmiany i juz mamy 3k€ na miesiac. Robot wytrzyma ok 8 lat takiej produkcji i juz mamy 288k€ oszczednosci. Oczywiscie mowimy o produkcji wielkoseryjnej bo w maloseryjnej to nawet w DE robotow nie ma

  •  

   pokaż komentarz

   @PierroLeone: Przecież niemcy kupują roboty i instalują w fabrykach w Polsce, wszystko jest, tylko nie nasze.

  •  

   pokaż komentarz

   @paq-stone: Artykuł dotyczył zakupu maszyn w ogóle.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie będzie robot pluł nam w twarz ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @SlothPL Gdzie mają wprowadzić ta automatyzację? W piekarni? Spozywczaku? Czy może na stacji benzynowej?... Wszystkie fabryki u nas są zautomatyzowane, tylko to nie jest nasz kapitał. Takie pieprzenie bez sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy
   "Wydatki firm na zakup nowych robotów przemysłowych"
   "Robot przemysłowy – manipulacyjny robot przemysłowy jest automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową maszyną manipulacyjną o wielu stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne lub lokomocyjne, stacjonarną lub mobilną, dla ważnych zastosowań przemysłowych."

  •  

   pokaż komentarz

   @RekinFinansow_pl: > Wobec tego robotyzacja w Chinach powinna być na jeszcze gorszym poziomie. Analfabetyzm ekonomiczny z dużą ilością plusów.

   @RekinFinansow_pl: Zarzucasz komuś analfabetyzm ekonomiczny, a nie wiesz, że płace w Chinach rosną bardzo dynamicznie i wszystko wskazuje na to, że wkrótce przegonią polskie.

  •  

   pokaż komentarz

   Trzeba poprawić dwa czynniki: lepsze zarobki specjalistów, żeby zachęcić ich do pozostania w kraju, jednocześnie rozwijając innowacyjność.

   @SlothPL: Sedno. Mam tylko jedno niepokojące pytanie, czy mamy zakłady w których możemy zatrudnić tych specjalistów by mogli wdrażać swoje pomysły racjonalizatorskie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dr_Manhattan: święta racja.

   Nawet w Rumunii czy innych bałkańskich bieda krajach takiej wydajności nie osiągną. Tam ludzie wolą spokojnie, a za mniej pracować. Taka mentalność południowa, której w Polsce brakuje bo Polak musi zap#%!%!#ać bo, a nuż zarobi 10pln więcej niż sąsiad.

  •  

   pokaż komentarz

   @PierroLeone: Płace Chińczyków rosną ponieważ wydajność ich pracy rośnie, nie ma tam dysproporcji. U nas minimalna od przyszłego roku wzrośnie o 15%, a wydajność.. max 1/3 z tego bazując na danych z lat ubiegłych. Opodatkowanie firm i pracowników w Chinach parokrotnie niższe niż w Polsce. Prawo podatkowe i wolność gospodarcza? Chiny w tym aspekcie biją Polskę na głowę, gorzej natomiast ze swobodami obywatelskimi.

   A w Polsce od 2020? Minimalna płaca 15,6% do góry, ceny energii do góry o ok 20%. Zniesienie 30-krotnego limitu ZUS i wiele innych podatków. Wzrost cen w Polsce to będzie temat przewodni w przyszłym roku. Żadnej robotyzacji u nas nie będzie bo na to trzeba mieć kapitał, proste i stabilne prawo, bezpieczeństwo prawne majątku. Nie znam Państwa, które kijem zmusiłoby przedsiębiorców do inwestycji, wręcz odwrotnie to działa.

 •  

  pokaż komentarz

  owinąć Ukraińców w folię aluminiową i po problemie

 •  

  pokaż komentarz

  My mamy bioroboty jak na te chwile. Sa tansze i wydajniejsze krotko terminowo i nasz rzad wypatrzyl ich niewyczerpane zasoby w Indiach, Pakistanie oraz Indonezji. Wbrew pozora to jest calkiem zmyslna taktyka. Bo na automatyzacje nie kazda firme stac a na taniego pracownika z kraju 3 swiata stac kazdego.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo na automatyzacje nie kazda firme stac

   @Pan_od_komputerow: Czasami też dochodzi kwestia częstej zmiany asortymentu, sposobu produkcji itd. O ile w dużych firmach albo produkujących ściśle określone elementy nie ma problemu ale są też takie nawet duże zakłady gdzie produkuje się asortyment z częstą zmianą różnych typów a brak automatyzacji nawet kosztem szybkości daje dużą elastyczność czy to w przerzucaniu pracowników czy dostosowaniu się do sytuacji na produkcji tj awaria jakiejś maszyny, zmniejszona liczba zamówień czy zamówienie które nie jest w standardowej ofercie itd

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: Dokladnie. Automatyzacja jest super, jesli masz stale zamowienia na stale rzeczy. Uruchomienie albo zmiana lini to sa astronomiczne koszta jak na skale naszych przedsiebiorstw. A linia biorobotow jest szybka to przerobienia i adaptacji do nowych potrzeb ( tzn tradycyjna linia montazowa obslugiwana przez ludzi bez udzialu robotow i automatyzacji ale z maszynami ).

   Co nie zmienia faktu ze takie Ople czy Fiaty te automatyzacje maja i maja na niej kolosalne zyski. Ale dla firmy krzak to jest rownie nieosiagalne co nieoptymalne rozwiazanie.

  •  

   pokaż komentarz

   My mamy bioroboty jak na te chwile. Sa tansze i wydajniejsze krotko terminowo i nasz rzad wypatrzyl ich niewyczerpane zasoby w Indiach, Pakistanie oraz Indonezji. Wbrew pozora to jest calkiem zmyslna taktyka. Bo na automatyzacje nie kazda firme stac a na taniego pracownika z kraju 3 swiata stac kazdego.

   @Pan_od_komputerow: ale nie są tak wydajni jak roboty. Wiadome, lepiej podnieś minimalna krajową urzędowo, niż wspierać przemysł i jego automatyzacje.

   Wyjaśnie to w kilku zdaniach. Człowiek per koszt ma ograniczoną przepustować, ma humory, lepszy dzień, gorszy itp. Robota przepustowość jest dużo większa (koszt robota x ilość wyprodukowanych rzeczy jest tańsza, niż ta sama ilość wyprodukowanych rzeczy przez zasób ludzki) A im więcej w danym kraju jesteś w stanie rzeczy wyprodukować, tym więcej jesteś w stanie sprzedać oraz co najważniejsze, eksportować. Eksportujesz, pobierasz kapitał z zagranicy, bo muszą od Ciebie kupić, kapitał zostaje w polsce, przez co jest go więcej do wydawania w naszej gospodarce, rośnie pkb, rosną pensję, bo rząd może w łatwiejszy sposób pozwolić sobie na uproszenie, zmniejszenie podatków.

  •  

   pokaż komentarz

   @TheDzions: I tu sie mylisz. Nasz przypadek obecnie odpowiada sytuacji poludnia usa w czasach przed wojna secesyjna oraz starozytnemu rzymowi w czasach swietnosci. Tani pracownik z kraju 3 swiata jest jak niewolnik. Poprzez zastrzyk taniej sily roboczej ktora jest nie wykfalifikowana i w pelni zastepowalna spada mechanizacja produkcji ( historycznie bo dzis nie potrzebna jest taka automatyzacja jesli masz nieograniczona ilosc taniej sily roboczej ).

   To jest stan przejsciowy dal czesci firm i staly dla pewnego segmentu gospodarki ( to samo masz w krajach europy zachodniej tylko ich bioroboty mowia po Polsku i Rumunsku generalnie przy zbieraniu przyslowiowej bawelny ).

   Czesc firm z czasem w ramach optymalizacji kosztow produkcji pojdzie w automatyke mocniej ( o ile je bedzie stac na ten proces i beda miec ciaglosc zamowien )

 •  

  pokaż komentarz

  Janusze nie lubią inwestować we własne firmy. Lepszy nowy samochód a nie usprawnianie procesów. Z drugiej strony i po co jak przyjdzie Janusz czy Saszka i zrobi z pocałowaniem rączki za najniższą - tylko to wszystko do czasu.

 •  

  pokaż komentarz

  W każdym aspekcie jesteśmy w czarnej dupie. Co za k$$@a kraj.