•  

  pokaż komentarz

  Dziennikarze mogą, nauczyciele mogą, sędziowie mogą, a kościół nie może wyrażać swojego stanowiska na tematy polityczne.
  Skoro polityka w istotny sposób wpływa na życie każdej z wymienionych grup, to w sumie dlaczego tylko ta jedna nie może swoich wyborów dokonywać w oparciu o jakiś system wartości, który jest jej bliski i który sprzyja jej interesom?
  Żyjemy w wolny kraju. Może zabrońmy głosować starym ludziom, bo w sumie ich wybór wpływa na los kolejnych pokoleń.
  Jakim prawem 80 letni starzec ma decydować o przyszłości młodego człowieka? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   Dziennikarze mogą, nauczyciele mogą, sędziowie mogą, a kościół nie może wyrażać swojego stanowiska na tematy polityczne.

   @Marian_Koniuszko: Dziennikarze, nauczyciele i sędziowie nie zawarli z Polską umowy gdzie obie strony zobowiązały się do poszanowania wzajemnej autonomii. Jak dotąd tylko Polska wypełnia te zobowiązania. Nie pamiętam przypadku by przedstawiciele władzy naszego kraju komentowali np. nominacje biskupie, skład episkopatu itp, że o sugerowaniu kto powinien stanowiska w kościele zajmować nie wspomnę. Zatem kościół też mógłby, ale się zobowiązał, że nie będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marian_Koniuszko:

   Skoro polityka w istotny sposób wpływa na życie każdej z wymienionych grup, to w sumie dlaczego tylko ta jedna nie może swoich wyborów dokonywać w oparciu o jakiś system wartości, który jest jej bliski i który sprzyja jej interesom?

   Niech się odklei od państwowych pieniędzy i możemy rozmawiać dalej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marian_Koniuszko: Autorytet dziennikarza, nauczyciela, wykładowcy, sędziego jest oparty o ich własne zasługi lub ich brak, autorytet kościoła jest oparty o boga gusła i inne p$@$$#?olo, jeżeli są ludzie gotowi zaufać tym bzdurom to są to też ludzie gotowi zaufać jakiemukolwiek innemu stanowisku KK odnośnie czegokolwiek innego, więc tak, nie mogą.

  •  

   pokaż komentarz

   kościół nie może wyrażać swojego stanowiska na tematy polityczne.

   @Marian_Koniuszko: może, a wierni mogą odchodzić od kościoła jako instytucji

  •  

   pokaż komentarz

   @Marian_Koniuszko: dziennikarze, nauczyciele i sędziowie mogą wyrażać swoje zdanie jako osoby prywatne. Jeżeli wykorzystują swoją pozycję zawodową/społeczną do propagandy politycznej, to robią źle, tak samo jak kościół. Nikt nie będzie miał problemu z księdzem, który w prywatnej rozmowie powie, że głosuje na PiS. Kiedy robi to z ambony lub innej formy infrastruktury kościelnej, kiedy reklamuje partię polityczną korzystając z autorytetu religijnego, to jest bardzo złe, tak samo jak bardzo złe jest, kiedy dziennikarz zamiast zachowywać obiektywizm, faworyzuje jedną opcję polityczną, a drugą miesza z gnojem, w sposób zupełnie nieuzasadniony, stosując sztuczki retoryczne lub jawne kłamstwa. Ba... wydaje mi się, że ksiądz używający autorytetu religijnego do promocji politycznej jest dużo większym ścierwem moralnym niż dziennikarz, bo autorytet religijny to dużo większy kaliber przy manipulacji, niż autorytet dziennikarski. Nie wspominając o hipokryzji, wszak ksiądz rzekomo jest obrońcą moralności.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marian_Koniuszko: Tylko że starsi ludzie patrzą w księdza ja bóstwo, mają zaślepki na oczach i zrobią co ksiądz powie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ba... wydaje mi się, że ksiądz używający autorytetu religijnego do promocji politycznej jest dużo większym ścierwem moralnym

   @nielegalny_imigrant:
   Mówisz, że ksiądz Popiełuszko był ścierwem moralnym?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marian_Koniuszko: Skoro Kościół chce bawić się w politykę to niech się potem nie dziwi, że jest traktowany jak gracz polityczny.

  •  

   pokaż komentarz

   Dziennikarze, nauczyciele i sędziowie nie zawarli z Polską umowy gdzie obie strony zobowiązały się do poszanowania wzajemnej autonomii. Jak dotąd tylko Polska wypełnia te zobowiązania. Nie pamiętam przypadku by przedstawiciele władzy naszego kraju komentowali np. nominacje biskupie, skład episkopatu itp, że o sugerowaniu kto powinien stanowiska w kościele zajmować nie wspomnę. Zatem kościół też mógłby, ale się zobowiązał, że nie będzie.

   @Augustin_Pedroza_Espinosa: W jaki sposób przypomnienie jakimi wartościami powinien kierować się katolik przy wyborach narusza autonomię państwa? BTW Co do nominacji biskupich państwo teoretycznie nie ma nic do powiedzenia, ale jednocześnie:

   4. W odpowiednim czasie poprzedzającym ogłoszenie nominacji biskupa diecezjalnego Stolica Apostolska poda jego nazwisko do poufnej wiadomości Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Dołożone zostaną starania, aby to powiadomienie nastąpiło możliwie wcześnie.

   Tylko że starsi ludzie patrzą w księdza ja bóstwo, mają zaślepki na oczach i zrobią co ksiądz powie.

   @silvanus: Czyli - w kontekście tego listu - starsi ludzie - katolicy głosują tak jak katolicy powinni?

   @nielegalny_imigrant: Nie wiem, czytał ktoś ten list? Bo jak już pisałem gdzie indziej tam bynajmniej nie ma mowy o konkretnej partii. Spokojnie można się z tym listem zgodzić i głosować na Konfederację, czy PSL. Głosowanie na KO byłoby trochę naciągane, ale to ich wina, że w kwestiach światopoglądowych latają od prawa do lewa. Głosowanie na Lewicę to dla katolika no-go, ale to chyba oczywista sprawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marian_Koniuszko: Nie moze bo komuchow szlag trafia ze mimo ich oklepanych chamskich bolszewickich zagrywek kosciol nadal jest jedna z wiodacych sil w Polsce. Im bardzoej probuja zgnebic wierzacych tym sa silniejsi. Tego te puste czerwone lby nigdy nie pojma ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Marian_Koniuszko: Tak, kościół nie ma prawa wypowiadać się na tematy polityczne. Księża prywatnie mają prawo mieć poglądy polityczne i je wypowiadać, jednak kościół nie powinien tego robić jako instytucja

 •  

  pokaż komentarz

  Ale to jest smutne. Ale jeszcze bardziej przykre w tym jest że pójdą i zagłosują jak szaman powiedział.

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz: ziejesz ogniem. więcej lewackich mediów to ci mozg do konca przeżre.

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz: Co jest w tym takiego smutnego? Ja nie rozumiem zdziwienia, czy smutku - katolicki biskup mówi katolikom, żeby przy wyborach kierowali się katolickimi wartościami. To chyba zupełnie normalna sprawa.

   Może Ci się nie podobać fakt, że w Polsce jest x katolików, Twoje prawo, ale powyższe jest tylko naturalną konsekwencją.

   Dla mnie czymś dziwnym i smutnym jest hipokryzja ludzi, którzy z jednej strony uznają się za katolików, chodzą do kościoła i przyjmują sakramenty, a z drugiej strony nie kierują się katolickimi wartościami w życiu, w tym przy wyborach. List arcybiskupa może wpłynąć na oddzielenie się tych letnich, od faktycznie kierujących się nauką KK, co powinno mieć korzystne skutki i pewnie również z punktu widzenia przeciwników KK może mieć zalety.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K Sami przedstawiciele kk w tym hierarchowie nie kierują się wartościami więc nie powinni wymagać tego od innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz: tak jak pan szaman powiedział

   pokaż spoiler a jak pan szaman powiedział.

  •  

   pokaż komentarz

   Sami przedstawiciele kk w tym hierarchowie nie kierują się wartościami więc nie powinni wymagać tego od innych.
   @xer78: Trochę absurdalne. Kościół ma odrzucić X przykazań, bo są księża i hierarchowie, którzy ich nie dotrzymują? To, że ludzie są niedoskonali nie oznacza, że należy odrzucić dążenie do doskonałości. Zresztą to nie jest jakieś wymaganie arcybiskupa, tylko przypomnienie nauki KK.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K A jak złodziej będzie nawoływał żebyś nie kradł? Bez tego nie będziesz wiedział, że to źle? W innych sprawach nie potrafią się wypowiadać kiedy niektórzy czekają na ich słowa ale idą wybory, trzeba baranki "pouczyć".

  •  

   pokaż komentarz

   @xer78: Co tydzień wypowiadają się na różne tematy. Co do nawoływań złodzieja - zaszkodzić pewnie nie zaszkodzą. Inna sprawa, że jeśli uważasz, że takie nawoływania szkodzą, to z listu chyba tym bardziej powinieneś się cieszyć.

   Serio nie rozumiem gdzie jest problem. Od Chrystusa Kościół głosił swoją naukę w różnych sprawach, nie rozumiem dlaczego wybory miałyby być jakimś wyjątkiem, którego nie można dotknąć. Właśnie przez takie przekonanie tym bardziej należy to robić, bo część ludzi nie wiedzieć czemu oddziela te kwestie i jakoś to sobie racjonalizuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K: Uważam jednak, ze KK oraz inne wyznania nie powinny mieszać się kompletnie w politykę.
   A co w przypadku gdyby dwóch biskupów z różnych części polski będzie miało inne zdanie odnośnie polityki, która „opcja” będzie lepsza?
   Uważam ze skoro katolik wyznaje wartości katolickie i zgodnie z nimi żyje to zagłosować powinien według swoich przekonań, a nie wg przekonań Kościoła Katolickiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K: @TurboBrajanusz:
   smutne to jest chyba to że lewica by chciała żeby kościół nie mówił nic a najlepiej ich popierał, myślałem że inba jest o to że kazał głosować na konkretną partię ale nic tu nie widzę.
   Odwróćmy sytuację i wyobraźmy sobie że szef "Fundacji ds. Równouprawnienia Gejów" czy czegoś takiego mówi żeby głosować na partię co popiera związki homoseksualistów - no bo hurr durr to fundacja ma walczyć tylko o śluby gejów a nie mieszać się do polityki.

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz: A jak inne polityczne frakcje mówią swoim poplecznikom jak głosować to jest w porządku? Czym tu sie podniecasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz dla jednych szaman jest ubrany na czarno a dla drugich siedzi za szklana szybka pod logiem TVNienawisc

  •  

   pokaż komentarz

   @Gapcio: a gdzie w tym liście jest mowa o którejkolwiek partii politycznej? Biskup przypomniał, całkiem słusznie, żeby zastanowić się nad dobrem Polski a nie walką o koryto i żeby pamiętać o X przykazaniach- co w tym złego? Gdzie tu wogóle jest jakiekolwiek mieszanie się do polityki? Jest apel o to, co najważniejsze: żeby iść na wybory. Jeśli biskup jest Twoim autorytetem to się zastanowisz nad jego słowami, a jeśli nie - olej to i posłuchaj swojego autorytetu, kimkolwiek on by był. Twoja sprawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz: Tak samo celebryci, youtuberzy, dziennikarze itp.!!! Jedni agitują z ambony inni poprzez media!

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K: W Twoim rozumowaniu jest pewien problem. Kościół nie kieruje się wartościami chrześcijańskimi, sugerując opcję polityczną. PiS to nie jest partia chrześcijańska, tzn jest, ale tylko samozwańczo. Chrześcijańskie wartości opierają się na wolnej woli. To jest fundament religii katolickiej. A PiS jest partią, która walczy z wolnością.

   Niestety... kościół kieruje się interesami. Kościół ma olbrzymie korzyści majątkowe dzięki rządom PiSu. Grunty oddawane za bezcen, dotacje, publiczna promocja itd...

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz: wykop jest strasznie lewacki a ja mam dalej dylemat na kogo oddać głos jeśli biskup mnie przekona czemu nie

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K: Niby spoko, ale jak widzę jak tę "katolickie wartości" wprowadzają w życie ci namaszczeni przez biskupów, to mam niemożebną bekę z tępych polskich katolickich baranów, pardon - owieczek.

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz: Widzę umiłowanie wolności słowa. Typowe dla wszelkiej maści lewactwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Uważam jednak, ze KK oraz inne wyznania nie powinny mieszać się kompletnie w politykę.
   A co w przypadku gdyby dwóch biskupów z różnych części polski będzie miało inne zdanie odnośnie polityki, która „opcja” będzie lepsza?
   Uważam ze skoro katolik wyznaje wartości katolickie i zgodnie z nimi żyje to zagłosować powinien według swoich przekonań, a nie wg przekonań Kościoła Katolickiego.


   @Gapcio: No i arcybiskup przypomina jakie wyglądają wartości katolickie i że mają zastosowanie również do wyborów (co nie wiedzieć czemu jest często podważane). Natomiast nigdzie nie wskazuje konkretnej opcji, także nie widzę możliwości jakiejś różnicy zdań między biskupami. Jeśli biskup będzie mówił, że katolik może w zgodzie z sumieniem głosować na partię dążącą do liberalizacji prawa aborcyjnego... to nie jest on biskupem. Póki co chyba nawet najbardziej postępowi polscy biskupi takich akcji nie odstawiają.

   W Twoim rozumowaniu jest pewien problem. Kościół nie kieruje się wartościami chrześcijańskimi, sugerując opcję polityczną. PiS to nie jest partia chrześcijańska, tzn jest, ale tylko samozwańczo. Chrześcijańskie wartości opierają się na wolnej woli. To jest fundament religii katolickiej. A PiS jest partią, która walczy z wolnością.

   Niestety... kościół kieruje się interesami. Kościół ma olbrzymie korzyści majątkowe dzięki rządom PiSu. Grunty oddawane za bezcen, dotacje, publiczna promocja itd...
   Nie bardzo rozumiem skąd się wziął akurat PiS w Twojej wypowiedzi. Przeczytałem ten list i IMHO można w zgodzie ze swoim sumieniem głosować również na Konfederację, czy PSL. To, że np. Konfederacja inaczej rozumie promowanie polityki rodzinnej nie sprawia, że jest to jakiś sposób niezgodny z KK. Katolik może być przekonany, że ich polityka jest skuteczniejsza i na nich głosować. Co do PSL, to nie wgryzałem się w szczegóły, ale ustawiali się raczej też na pozycjach konserwatywnych światopoglądowo. Lewica oczywiście odpada, KO to kwestia dyskusyjna, w kwestiach światopoglądowych miotali się od jednej do drugiej, także ciężko z przekonaniem głosować na nich, uważając, że będą się trzymać akurat dobrej wersji.

   Niby spoko, ale jak widzę jak tę "katolickie wartości" wprowadzają w życie ci namaszczeni przez biskupów, to mam niemożebną bekę z tępych polskich katolickich baranów, pardon - owieczek.

   @Fomalhaut: Jakiś pech, a może ciągnie swój do swego? ( ͡º ͜ʖ͡º) Ja trafiłem raptem na jednego zakonnika, co do którego wyraźnie widać było, że minął się z powołaniem, na kilku księży, co do których były pewne zastrzeżenia i sporo większą grupę takich, którzy robią dobrą robotę w Kościele i na zewnątrz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K: Ale ja nie pisałem o księżach i zakonnikach, tylko o "namaszczonych" przez biskupów, czyli o politykach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K: smutne jest chociaż to, że Polska nadal nie jest państwem świeckim gdzie kościół na każdym kroku wtrąca się w politykę! Czy wg Ciebie to jest normalne?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cestmoi: Nie wiem o czy konkretnie piszesz. O tym, że ten list jest dla mnie czymś najzupełniej normalnym pisałem już sporo długich komentarzy. Kościół jak najbardziej ma prawo mówić jaka jest jego nauka na tematy etyczne, społeczne, medyczne, a także wyborcze. Nie wiem czemu te ostatnie tak ludzi ruszają, kiedy co do zasady nie różni się to od podejmowania innych tematów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Piter_Harasiuki: @piwomir-winoslaw: tylko dlatego że chcę żeby ludzie świadomie głosowali i nie pod presją czarodzieja to jestem lewak? Szczekacie jak was wytresowali. Typowe dla ograniczonych umysłów podejście - my i oni. Zachęcam żebyście więcej samodzielnie myśleli.

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz Nic ci do tego, kogo ludzie chcą słuchać, faszysto.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K: kościół jest z zasady otwarty, a jedna partia w Polsce zawłaszcza sobie wiarę co powinno być kategorycznie zakazane przez hierarchów. Ale problem polega na tym że chodzi o srebrniki i dobrze o tym wiesz. Nie chodzi o budowanie wspólnoty tylko o politykę, wspólnotę rujnując. To nie jest chrześcijańska postawa, nie jest nią przede wszystkim postawa pis. Podstawowy fakt z którego każdy Katolik powinien byc dumny to bezwzględna wolna wola której nie zabrał Bóg a chce zabrać smutny pan który lubi koty. Kościół za kilkanaście lat będzie żałował bratania się i zaprzedania partii politycznej. Będzie za późno, nie "lewackie poglady" niszczą wiarę ale brak świadectwa. patrząc na to jako wychowany w wierze katolickiej płakać mi się chce

  •  

   pokaż komentarz

   @piwomir-winoslaw: ludzie niech sami zaczną myśleć a nie słuchać szamanów i celebrytów. I mam zadanie dla Ciebie na dziś - naucz się definicji słowa faszysta i przestań używać jej niepoprawnie.

 •  

  pokaż komentarz

  ......

  źródło: 1570735903423.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Na moje to biorac pod uwage ze pis nadal godzi sie na zabijanie nienarodzonych to chyba Gondeckiemu zostaje Braun i Kaja Godek. Wszyscy inni to przedstawiciele cywilizacji smierci - jak to oni ich nazywaja

 •  

  pokaż komentarz

  99% komentarzy ludzi którzy nie czytali listu

Dodany przez:

avatar ImbaJakichMalo dołączył
658 wykopali 112 zakopali 10.9 tys. wyświetleń