•  

  pokaż komentarz

  Niemcy nie mieli innej możliwości. Chwilę wcześniej u wybrzeży Indii Anglicy zatopili statek handlowy z niemieckimi maszynami włókienniczymi i zabronili Niemcom psuć interes w Indiach. To Anglicy zmusili defensywnych Niemców do zbrojeń, co jak wiemy doprowadziło do wojen.

  •  

   pokaż komentarz

   @lukasz45678:

   Niemcy: Ich imperium kolonialne było niewspółmierne do ich statusu. Są industrialnym gigantem, ale zaczyna brakować rynków zbytu, a Anglicy poprzez blokadę morską mogli dosłowne udusić Niemcy. Toteż budują potężną flotę.

   Imperium Brytyjskie: Standard 2+1 zagrożony (Flota WB jest większa od połączonych flot dwóch innych największych mocarstw morskich). A bezpieczeństwo Brytanii i całego ich Imperium Kolonialnego opiera się na flocie i szlakach morskich. Zbrojenia morskie Niemców to największe zagrożenie od czasów Napoleona. Szczególnie, iż Niemcy mogą skoncentrować flotę w jednym miejscu, a brytyjska jest rozsiana po całym świecie.

   Austro-Węgry: rywalizują z Rosją na Bałkanach. Ich multi-etniczne państwo chwieje się w posadach. Rozwiązaniem ma być wojna, która uciszy nacjonalizmy. Zresztą odpowiedzią musi być wojna - zginął następca tronu, a w dobie władców autorytet monarchii, szczególnie w multietnicznym państwie musi być silny. Szczególnie, iż Serbia - małe gówno-państewko wspierało Czarną Rękę z której wywodził się zamachowiec i ma czelność zgłaszać pretensje do Bośni i Hercegowiny.

   Rosja: Rywalizują z Austro-Węgrami na Bałkanach, wspierając małe państweka bałkańskie w myśl Panaslawizmu. Dodatkowo ich mokrym snem jest Konstantynopol, a raczej Morze Marmara. Czyli odblokowanie handlu dla Morza Czarnego i Floty Czarnomorskiej. Klęska A-W pozwoli na rosyjską hegemonię na Bałkanach.

   Francja: Dyszy żądzą zemsty za 1871. Sojusz z Rosją ma zagwarantować zgniecenie Niemiec z dwóch stron i odzyskanie Alzacji i Lotaryngii.

   To musiało jebnąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: Upraszczasz, nie musiało jebnac a Austro-Wegry mogły zamienic sie w Konfederacje Stanów Austrii. I tak poza tym, wiekszosc Austriaków (szlachta, władza, monarchia) wojny nie chciała, czesc wpływowej generalicji + ruchy niemieckie do niej doprowadziły - mimo iz był juz skonczony swoisty kongres z wypracowaniami bardzo dobrymi dla Austrii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hawthorne: Gdyby A-W nie wypowiedziały wojny Serbii dążenia odśrodkowe by ich zniszczyły. Brak reakcji nie wchodził w grę. Czesi sponsorowani przez Rosję, w Transylwanii Rumuni, w Bośni i Chorwacji Serbowie, a i Włosi patrzyli podejrzliwie mimo formalnego sojuszu. Oni wszyscy poczuliby się silni.

   Wiedeń nie bez powodu grał o Bałkany jakby zależały od nich jego życie.

   Zresztą każda próba Konfederacji na siłę skończyłaby się wojną domową, bo Zalitawia w życiu na coś takiego się nie zgodzi. Wcześniej torpedowali te pomysły, a obecnie Budapeszt jest w środku agresywnej madziaryzacji.

   No o pomijasz czterech pozostałych graczy. Szczególnie Niemcy, które parły do wojny ponieważ kończyło im się "okienko" czyt. rosyjskiej reformy armii i kolei, która spowodowałaby, że Schliffen byłby niemożliwy, ponieważ w hipotetycznym momencie wkraczania Kaiserliche Armee do Paryża Rosjanie byliby na pikniku w Berlinie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: Póki by nie wybuchła 1 WŚ to żadne tendencje odśrodkowe nikogo nie by rozj@$@ły, bo armia by wszystko zaorała z armiami alianckimi. Znasz Ty w ogóle historie? Zauważ że czas imperiów to czas największego pokoju na świecie, bo wszystko ustalano podczas spotkań przedstawicieli ów imperiów, a nie poprzez wojne. Utrzymanie się imperiów i brak walki oznaczałoby brak wszystkich państw, któer powstały po 1 wojnie.

   No i polecam chociażby jako podstawę jeden z takich artykułow: https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_of_Greater_Austria

  •  

   pokaż komentarz

   https://en.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cernov%C3%A1_massacre

   https://encyclopedia.1914-1918-online.net/article/social_conflict_and_control_protest_and_repression_austria-hungary

   Albo Franz Conrad von Hötzendorf elaborujący o południowosłowiańskim nacjonalizmie.

   Czy protesty studenckie w Rumunów i Słowaków po reformie Apponyi'ego

   https://en.wikipedia.org/wiki/Trialism_in_Austria-Hungary#cite_note-SZAB%C3%93_D%C3%81NIEL-12 Przez większość Wielkiej Wojny Chorwaci próbowali lobbować trializm i zawsze kończyło się to sprzeciwem Budapesztu. Ty natomiast bajasz o Konfederacji...

   Ogólnie rzecz biorąc, to o czym piszesz nie ma kompletnie sensu, gdyż nie bierze pod uwagę Zalitawii, serbskiego nacjonalizmu i wielu innych czynników. To myślenie życzeniowe oparte na błędach rzeczowych.

   Jednocześnie do sprawy podchodzisz emocjonalnie, co dyskwalifikuje resztki jakiegokolwiek obiektywizmu.

   @Hawthorne:

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: Niemcy po prostu się spóźnili do Afryki i skończylo się jak skończyło. Natomiast trzeba też popatrzeć jak szybko się wszystko pozmieniało, że Hiszpanie tak szybko z mocarstwa zlecieli do tak naprawdę średniego gracza w tych latach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli:
   Do tej warto dodać dużą modernizację gospodarki i infrastruktury Rosji, co przy ich nieograniczonych zasobach z roku na rok stawiałoby NIemcy i Austro-Węgry w coraz gorszej sytuacji w przypadku ewetualnego konfliktu.

   Dodajmy jeszcze totalnie rozp$?##%?one Bałkany i Bułgarię pragnącą zemścić się na wszystkich swoich sąsiadach z wojnę co ledwo rok wcześniej się skończyła i Turków co dopiero co owe Bałkany utraciły.

   Musiało jebnąć. Jedyna rzecz, której można się było nie spodziewać była skala tej wojny.

 •  

  pokaż komentarz

  Kaiserliche Marine w boju - największa bitwa morska jaką widział świat.

  źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   I jej koniec. Jednym z warunków rozejmu postawionym przez Enentę było zakotwiczenie rozbrojonej Kaiserliche Marine w porcie Scapa Flow.

   Niemcy obawiali się, iż ich flota zostanie podzielona pomiędzy zwycięskie państwa. Mieli rację. Kompletnie izolowani musieli podjęli decyzję.

   Niemiecki admirał Ludwig von Reuter wydał swoim szkieletowym załogom rozkaz samo zatopienia. Ogromna flota poszła na dno zanim Brytyjczycy zorientowali co się dzieje. Na internowanych jednostkach pojawiły się po raz ostatni, wbrew brytyjskim rozkazom, cesarskie bandery wojenne. W furii otworzyli ogień do niemieckich marynarzy na szalupach, zabijając kilku i raniąc kilkudziesięciu.

   Von Reuteura wypuszczono w 1920, wrócił do Niemiec. Jego powrót był fetowany jak Paula von Lettowa-Vorbeck (jedyny niemiecki generał, którym odbył paradę zwycięstwa, przez 4 lata wojny w Afryce był niepokonany).

   Ludwig nie wstąpił do nowo organizowanej Reichsmarine. Wydał wspomnienia. W 39 został awansowany do rangi tytularnego admirała. Sam odnosił się do tego chłodno: był monarchistą i nazistów uważał za rewolucyjny motłoch.
   Zmarł pod koniec 43 w Poczdamie.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Samozatopienie_floty_niemieckiej_w_Scapa_Flow

   źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  Tak a'propo niemieckich wraków w Scapa Flow, oprócz nurków są także łakomym kąskiem dla złomiarzy. Z racji faktu że zostały zwodowane przed pierwszymi detonacjami broni jądrowej, ich stal nie zawiera w sobie pierwiastków radioaktywnych sztucznego pochodzenia, tak więc jest ona używana do produkcji osprzętu medycznego i pomiarowego oraz sensorów.

  •  

   pokaż komentarz

   @rebel101 a dlaczego akurat takiej stali potrzebuja?

  •  

   pokaż komentarz

   @Draakul: Dosyć proste, jej promieniowanie jest na równi z naturalnym promieniowaniem tła (w porównaniu do stali wyprodukowanej po 1945 która podczas produkcji została skażona pierwiastkami promieniotwórczymi z rozlicznych prób nuklearnych które właściwie rozniosły się po całym świecie i zostały włączone w strukturę stali podczas jej produkcji) tak więc jeżeli masz zmierzyć coś z dużą dokładnością bądź postawić izolację, to taka nieskażona stal nie będzie zaburzać wyniku swoją podwyższoną radiacją. Ogółem skutki testów nuklearnych wychodzą w naprawdę dziwacznych miejscach.

 •  

  pokaż komentarz

  ( ͡º ͜ʖ͡º)

  źródło: 05A9CC9D-31D5-4B9A-9B0B-078706CBB66B.jpeg

 •  

  pokaż komentarz

  Marynarka II Rzeszy to najlepszy znany mi przykład jak istotna jest właściwa strategia. Niemcy zużyły ogromne zasoby na budowę floty, mimo to praktycznie całą wojnę siedziała ona w porcie bez wpływu na sytuację strategiczną. Jej budowa zantagonizowała Wielka Brytanię- wcale nie było przesądzone, że stoczy ona wojnę z II Rzeszą. Niemcy przegrały bitwy na Froncie Zachodnim o włos- za cenę floty mieliby kilkanaście dywizji więcej, wystarczająco żeby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Wreszcie, to marynarze floty było rozsadnikami rewolucji w 1918- wymuszona bezczynność nie działa na niczyją korzyść.

  Budowa floty II Rzeszy była wspaniałym osiągnięciem- ale też gargantuicznym marnotrawstwem.

Dodany przez:

avatar Czajna_Seczen dołączył
272 wykopali 1 zakopali 6.1 tys. wyświetleń