•  

  pokaż komentarz

  W którym miejscu są one skandaliczne? Chyba dla kogoś kto nie zna historii i wypiera wszystkie NIEWYGODNE fakty.

 •  

  pokaż komentarz

  Polacy na terenach rusińskich prowadzili politykę kolonizatorską. Prawda, nie fałsz. Polski feudalizm trwał wyjątkowo długo, a chłopi pańszczyźniani byli właściwie warstwą niewolniczą. Prawda, nie fałsz. W okresie międzywojennym polska polityka narodowościowa, szczególnie wobec Ukraińców i Białorusinów, była dyskryminacyjna. Prawda, nie fałsz. Wielu polskich katolików w czasie IIWŚ mordowało albo denuncjowało Niemcom obywateli wyznania mojżeszowego. Prawda, nie fałsz.

  Każda obrona tych Polaków, którzy byli bestiami, wybielanie ciemnych kart historii jest po prostu działaniem antypolskim. Oburzamy się na Ukraińców za kult Bandery a sami kochamy "wyklętych" bandytów.

  •  

   pokaż komentarz

   @redo123: Do tego jeszcze pacyfikacja Galicji, akcja burzenia cerkwii, getta ławkowe. Nie rozumiem czemu Polacy tak to ukrywają i nie chcą się do tego przyznać.

  •  

   pokaż komentarz

   Wielu polskich katolików w czasie IIWŚ mordowało albo denuncjowało Niemcom obywateli wyznania mojżeszowego. Prawda, nie fałsz.

   @redo123: to jakaś wyjątkowość? Wielu Żydów wyznania mojżeszowego w czasie IIWŚ mordowało albo denuncjowało Niemcom obywateli wyznania mojżeszowego. Prawda, nie fałsz.

   Tak pytam, bo ciekawi mnie do jakiej nieskazitelnej grupy porównujemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: Są 2 rodzaje cerkwi, burzyliśmy cerkwie w większości rosyjskie które były oznaką panowania Rosji nad Polską https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1525733,1,historia-zburzonych-cerkwi.read
   Getta ławkowe nie trwały długo i były wzorowane na idealnych stanach zjednoczonych

   @redo123: Jak możesz porównać oprawców bandery do ludzi którzy w większości nie mieli wyboru poza wyborem jak zginą? Nie dało się złożyć broni i żyć spokojnie, w najlepszym wypadku można było trafić na tortury i kilka lat w więzieniu z lub bez wyroku śmierci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Blackorange: Stany Zjednoczone nie są idealne. Przecież do 1964 obowiązywała tam segregacja rasowa. Burzono cerkwie i rosyjskie i ukraińskie. To nie ma żadnego znaczenia jakie świątynie się budzi. To po prostu barbarzyństwo i oznaka kolonializmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Usmiech_Niebios: Zapoznaj się z pojęciem "whataboutism".
   @Blackorange: Niektórzy tzw. żołnierze wyklęci to mordercy, zbrodniarze, a robi się z nich bohaterów. Czym się różni Bandera od Burego czy innego Ognia? Jedynie skutecznością. Cóż, każda nacja ma swoją wrażliwość, optykę, percepcję na sprawy historyczne. Już to widzę, jak Polacy, przepraszając np. za zbrodnie żołnierzy wyklętych, zaczną obalać ich pomniki. Nic z tego, prawda nie jest ważniejsza od symboliki. Bandera w pewnej części Ukrainy symbolizuje walkę przeciwko Sowietom i Rosjanom, więc jest na czasie. Tak to działa.

  •  

   pokaż komentarz

   @redo123: jeżeli wszystkie narody i grupy miały w swoim gronie kogoś kto denuncjował i kogoś kto ratował, to whataboutism nie ma tu nic do rzeczy. Nawet nie pytam "what about the Jews, who also denounced their own", pytam "to which group do we compare polish people", co jest kolosalną różnicą, i gdyby nie to że stać Cię tylko na tanie sztuczki retoryczne odpowiedziałbyś na to pytanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Usmiech_Niebios: Przecież to ty przed chwilą zastosowałeś tanią sztuczkę retoryczną jaką jest "whataboutism". Widzę, że nie zapoznałeś się z definicją, więc wyjaśnię: polega ona na odwróceniu uwagi od zarzutu wskazując na analogiczny problem gdzie indziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @redo123: ale analogiczny problem nie jest gdzie indziej tylko wszędzie. Więc skoro jest wszędzie, w tym u Żydów którzy wydawali swoich, to na czym polega wyjątkowość Polski?

  •  

   pokaż komentarz

   @Usmiech_Niebios: Chodzi o to, że bardzo wielu Polakom (co widać chociażby po tym znalezisku i ogólnie na innych forach internetowych) bardzo ciężko przyznać, że w narodzie są zarówno dobre jak i złe jednostki. Dlaczego można mówić tylko o tych dobrych, a jak ktoś mówi o tych złych to zdrajca i antypolak? Moim zdaniem trzeba mówić zarówno o jednych jak i drugich. Nie ma w tym nic złego.

  •  

   pokaż komentarz

   Chodzi o to, że bardzo wielu Polakom (co widać chociażby po tym znalezisku i ogólnie na innych forach internetowych) bardzo ciężko przyznać, że w narodzie są zarówno dobre jak i złe jednostki

   @redo123: w porównaniu do Żydów w ogóle. A to poprzez porównanie ustala się normy, czego nie zrobiłeś. Żydzi przedstawiani są jako nieskazitelna (jest jakaś dyskusja o Żydach wydających Żydów w głównym nurcie mediów? Bo o zachowaniu Polaków wobec Żydów mieliśmy jakieś dwa lata temu), główna ofiara drugiej wojny, którą znielubiono bez powodu - ot, bo tak. Ignorując choćby lata wygnań. Więc skoro strategią którą przyjęli jest wybielanie swoich i oczernianie innych co jak widać po casusie Szwajcarii się sprawdza, grasz do ich bramki na podstawie jakiejś wiary bo "bardzo wielu Polaków" coś robi. Wiary którą to nasiąkłęś siedząc w specyficznych znaleziskach i na specyficznych forach które w naturalny sposób odpowiadają na ataki żydowskie.

   Zbrodniarze byli wszędzie. Ale jak się przywoła żydowską nadreprezentację w UB to nagle nie wina żydowskiej kultury - to byli komuniści. Jak to jest że jeden naród może się wybielać i chronić, a w innym narodzie nawet jego członkowie będą pomagac w jego oczernianiu a podczas porównań które są prawdziwe pisać o "whataboutizmie" bo tylko zbrodnie ich własnego narodu ich obchodzą?

  •  

   pokaż komentarz

   @Usmiech_Niebios: Tak, Polacy zabijali Żydów. Polacy zabijali Polaków. Żydzi zabijali Polaków. Żydzi zabijali Żydów - to są truizmy, ale opisują one ogólnie wojnę i tłumaczą ludziom nadrzędną mądrość Wszechświata - nigdy nic nie jest takie proste jak się wydaje. Należy więc mówić o pojedynczych chłopach, którzy widłami zapędzali Żydów do stodoły, jak i o pojedynczych Izraelczykach, którzy, zanim zostali Izraelczykami, byli polskimi komunistami dopuszczającymi się rzeczy odrażających. Przy czym wszystkie te zbiory można objąć słowem "Polacy", o ile na potrzeby tej uproszczonej dyskusji chłopów polskojęzycznych uznamy za Polaków, o ile Żydów, obywateli polskich, uznamy za Polaków, o ile późniejszych Izraelczyków, ale póki co, polskich komunistów, także uznamy za Polaków. Jest to więc dyskurs przede wszystkim o nas, o naszej, polskiej historii, o naszej tragedii.

  •  

   pokaż komentarz

   @redo123: o, to jak to jest że zbiór Niemców płacił odszkodowanie zbiorowi Żydów, skoro to tylko ogólne truizmy i na pewno był jakiś Żyd który równie okrutnie traktował Niemca co Niemiec Żyda w czasie drugiej wojny? Prowadzisz jakąś narrację z oderwaniem historii od pieniędzy, a tymczasem na historii robi się pieniądze - patrz casus szwajcarskich banków. Ktoś dziś jeszcze mówi o tym jacy to szwajcarzy byli zli w czasie drugiej wojny? Nie - bo zapłacili. A w 1997 to był bardzo dominujący nurt, są wciąż artykuły w internecie z tego czasu. Teraz na celowniku jest Polska.

   Zatem albo jesteś idealistą, albo jesteś niedoinformowany, albo to nie dobro Polski leży Ci na sercu. Nie ma innej z tych trzech opcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Usmiech_Niebios: Należy pamiętać, że spora część polskich Żydów to byli Polacy, ludzie o polskiej tożsamości narodowej, przywiązani do polskiej kultury, tradycji i języka. Sęk w tym, że antysemita polski nie dostrzeże w Polaku żydowskiego pochodzenia swojego rodaka. Wciąż będzie go miał za obcego. Nie trzeba nikogo przekonywać, że skala antysemityzmu w przedwojennej Polsce była duża. Niemcy ze swoją zbrodniczą ideologią niejako wyszli naprzeciw antysemitom. Nie musieli rozniecać nienawiści, bo ona już była, wystarczyło, że dali przyzwolenie na okrucieństwo i bestialstwo.

   Ludzie tego pokroju wciąż są wśród nas, czego przykładem polskie fora internetowe. Nawet do tego znaleziska coś takiego przywędrowało. Dlatego mówienie PRAWDY o tym, jak skomplikowana była sytuacja na ziemiach okupowanych przez Niemcy, to obowiązek historyków. Tego przekazu nie wolno umniejszać, relatywizować ani wyciszać.

  •  

   pokaż komentarz

   Wciąż będzie go miał za obcego.

   @redo123: asymilacja żydowska nie działa, czego przykładem jest ilość wygnań w historii. Polska popełniła błąd że nie wygnała jak np. Francja i Anglia. Antysemityzm jest naturalną reakcją na grupę z silną wewnątrzgrupową preferencją, której religia każe trzymać się razem i tworzyć monopole w państwie.

   skala antysemityzmu w przedwojennej Polsce była duża
   Przekonaj mnie co znaczy duża skala.

   Tego przekazu nie wolno umniejszać, relatywizować ani wyciszać.
   Jakoś ignorujesz działania żydowskie pisząc o antysemityzmie, dlaczego? Z powietrza się brał?

  •  

   pokaż komentarz

   a chłopi pańszczyźniani byli właściwie warstwą niewolniczą. Prawda, nie fałsz.

   @redo123: Proszę, zanim zaczniesz pisać bzdury sięgnij przynajmniej do podręczników akademickich... (a nie opieraj się na publicystach którzy wymyślają sobie jakieś dziwne historie, bądź opierają się na pojedynczych przypadkach)

  •  

   pokaż komentarz

   @Usmiech_Niebios: Teza o tym, jakoby Żydzi nie wkomponowywali się w polskość jest skrajnie fałszywa, o czym świadczy niezliczona ilość wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia reprezentujących wszystkie możliwe dziedziny życia, kultury, nauki. W okresie międzywojennym, przy nasilonym zjawisku nacjonalizmu i towarzyszącego mu antysemityzmu, Polacy żydowskiego pochodzenia stanowili istotny odsetek polskiej inteligencji, współkształtowali życie naukowe, mieli wybitny wkład w polską literaturę, muzykę, od podstaw stworzyli całą polską kinematografię, polską szkołę sztuki nowoczesnej i polską szkołę plakatu. W warstwie liryki, poezji, muzyki tzw. popularnej, nie mieli sobie równych, nie tylko przed wojną, komponując takie szlagiery jak Tango Milonga, To ostatnia niedziela czy Odrobina szczęścia w miłości, ale także później, mniej więcej do początku lat 70. Pierwszymi wykonawcami słynnych Czerwonych maków na Monte Cassino byli Gwidon Borucki (którego piękną żonę "odebrał" mu sam generał Anders) oraz Adam Aston. Muzykę skomponował inny nasz rodak, Alfred Schütz. Zarówno Bogucki, jak i Aston przeszli cały szlak bojowy z II Korpusem.

   Bez wkładu Polaków żydowskiego pochodzenia nie sposób wyobrazić sobie dorobku polskiej kultury i nauki. Trzeba chylić przed polskimi bohaterami czoła, zaś każdego rasistę, który w swym uprzedzeniu do drugiego człowieka kieruje się jego pochodzeniem etnicznym, należy postrzegać jako zdrajcę. Byli dobrzy i źli Polacy, bo, podobnie jak w każdym innym narodzie, i u nas nietrudno znaleźć szumowiny.

  •  

   pokaż komentarz

   @redo123: nie warto było ich przyjmować. Mądrzejsze państwa wyrzuciły ich odpowiednio wcześnie. A pisanie o "tangu milonga" bez którego polska kultura by nie istniała to filosemityzm wybitny.

   Zacząłeś od pisania "Prawda, nie fałsz.". Otóż państwa mądrzejsze od Polski wyrzuciły Żydów odpowiednio wcześnie ze swoich terenów i nie mają dziś z nimi problemów polegających na wywlekaniu tarć kulturowych które bez wygnań zdarzyłyby się tam a nie tu.
   Prawda, nie fałsz.

  •  

   pokaż komentarz

   @redo123: uznanie ich zasług to nie to samo co uznanie nas jako morderców tego narodu

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: Żydzi trzesą nami jak chcą, wp@!?!##ają się na nie swój teren i rozp@!?!##ają naród. Szerzą propagandę nienawiści. Ale oczywiście znajdzie się taki seba historyk, który musi mieć zdanie inne niż wszyscy.

  •  

   pokaż komentarz

   @nemis: Dlatego trzeba jasno mówić, że Polacy organicznie nienawidzą Żydów i nie rozumiem co jest niewłaściwego w słowach Tokarczuk.

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: narracja antypolska, mówi Ci coś to pojęcie?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: no ok czyli jasno zaznaczasz że nienawidzisz tego narodu, szkoda, bo ja jestem Polakiem, i boli mnie jak obce nacje atakują nas na "polskich" mediach - ale co zrobić, nie mogę dać Ci bana. Przy okazji pokazałeś kogo ten nobel reprezentuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @nemis: Gdzie napisałem, że nienawidzę tego narodu?

  •  

   pokaż komentarz

   @redo123: Jeżeli nie widzisz różnicy między banderą a Burym to nie mamy o czym gadać. Pierwszy głosił mordowanie wszystkich Polaków a drugi zabił ludzi którzy z różnych powodów mu szkodzili - tak wygląda wojna.

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: Możesz mi powiedzieć na jakich zasadach pobudowały się te cerkwie na terenie Polski gdzie nie było wyznawców prawosławnych cerkwi moskiewskiej? poza oczywiście wojskowymi administracji carskiej? Gdyby ta zła Polska nie była za miękka nie doszłoby do Wołynia bo dziadostwo zawisłoby na gałęziach a nie siedziało w więzieniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Blackorange: W jaki sposób szkodziły mu niewinne matki z dziećmi?

  •  

   pokaż komentarz

   Tak pytam, bo ciekawi mnie do jakiej nieskazitelnej grupy porównujemy.

   @Usmiech_Niebios: Ale ona pisze o Polakach, bo grupą która udaje nieskazitelną jest naród polski. Żydzi mają swoich pisarzy, którzy rozliczali tych z nich, którzy współpracowali z Niemcami.

  •  

   pokaż komentarz

   bo grupą która udaje nieskazitelną jest naród polski.

   @Mario7400: o, naprawdę? Wymień pięć fimów z dobrymi Polakami i złymi Żydami w czasie drugiej wojny światowej. A potem spróbuj odwrotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Usmiech_Niebios: Ale po co mają w nim być ci źli Żydzi? Dla kontrastu? Mi wystarczy że nasza narracja historyczna jest taka jak film "Niezwyciężeni" To jest fałsz. I tak to jest nauczane w szkołach, tak jest w IPN, czy w muzeach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: o, a co konkretnie wiesz o nauczaniu w Izraelu i na świecie na temat nieskazitelności?

  •  

   pokaż komentarz

   o, a co konkretnie wiesz o nauczaniu w Izraelu i na świecie na temat nieskazitelności?

   @Usmiech_Niebios: Ale co to mnie k!%$a obchodzi? Ani mnie nie interesuje czy w Izraelu piszą prawdę czy robią dzieciom gówno z mózgu ani czy robią tak w Turcji czy w Rosji lub w Korei Północnej. A nawet jeśli mnie to zainteresuje to nie jest dla mnie to powodem żeby polski rząd robił to samo z mózgami Polaków. A skoro polski rząd zakłamuje historię Polski to cieszę się, że są ludzie którzy mają odwagę pisać prawdę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: jeżeli kontekst Cię nie obchodzi to na tej samej zasadzie nie obchodzi Cię co robią z dziećmi bo dzieckiem nie jesteś.

   A skoro polski rząd zakłamuje historię Polski to cieszę się, że są ludzie którzy mają odwagę pisać prawdę.
   Pierwszym zdaniem udowodniłeś że do czytania się nie nadajesz, ale spróbujmy:
   http://www.bibula.com/?p=62190
   Jeżeli cieszy Cię że są ludzie którzy mają odwagę pisać prawdę to polecam spojrzeć na trend globalny i na to kto ryzykuje opiniami. Bo to bardzo dobry kwantyfikator tego czy głosi się prawdę czy płynie z prądem. A Tokarczuk i Grossa jakoś ten rząd za głoszenie "prawdy" nie ukarał.

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: Burzone były głównie cerkwie na terenie obecnej Polski w Warszawie, Kielcach i tym podobnych miastach postawione by pokazać wyższość Rosji nad podbitymi terenami.Na wschodzie było sporo unitów a to nie to samo co cerkiew moskiewska.

  •  

   pokaż komentarz

   @redo123: To prawdopodobnie był jeden przypadek który nie powinien się wydarzyć ale się ponoć zdarzył i jest mi przykro z tego powodu ale jak możesz to porównać do dziesiątek tysięcy ludzi zarżniętych żywcem po kawałka, wypatroszonych, nabitych na pal, oślepionych i dopiero po mękach zabitych? Tamci ludzie nie czują żadnej skruchy a wojna jest okrutna. Jakoś nie widzę by przerażały cię zbrodnie niemieckie i ukraińskie lub rosyjskie czy żydowskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: Bzdura ustawą knesetu uznano że mogli tak robić bo ratowali swoje życie a ratowanie życia Żyda jest najważniejsze, to goj powinien się poświęcić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Blackorange: Akcja burzenia cerkwii była prowadzona na terenach zamieszkanych przez ukraińców m.in. chełmszczyzna i podlasie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Blackorange: Nie, to nie był jeden przypadek. Było bardzo wiele takich przypadków. Oczywiście nie była to taka liczba jak ilość osób zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów, ale fakty pozostają faktami. O zbrodniach popełnionych przez Polaków również należy mówić.

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: @Mario7400 Żydzi mają krew na rękach całych narodów, rozpotrzynają wojny np. na bliskim wschodzie, niszczą tradycje, wp#$?%##aja się wszędzie i jeszcze chcą za to odszkodowania. Nie róbmy ofiary z wroga.

  •  

   pokaż komentarz

   @nemis: To skoro nienawidzisz Żydów jak inni Polacy to czemu udawać, że ich lubimy? Przecież nienawiść do Żydów w Polsce była zawsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: nikt nie udaje, ale nazywanie Polaków mordercami żydów to już kpina. Dobra, były przypadki ich ataków, wydań, itp. - ale przecież żadna reguła społeczna nie miewa się od wyjątków. A Żydzi okupują i okupywali ważniejsze stanowiska, dopuszczając tylko swoich i dyskryminując Polaków. Vide - ten nobel. Z Egiptu ich wypieprzyli na pysk, co oni nazwali cudownym wyjściem. Doszli do dominacji dzięki władaniu pieniądzem, potrząsają politykami jak kukiełkami. No i mimo wszystko do tego dochodzi taka naracja, że to oni są ofiarami, i totalnie bezczelne i poniżej wszelkich norm domaganie się odszkodowań.
   Mam kilku znajomych żydów, i nie generalizuje, lubie ich. Mówię w kontekście narodu.
   Dostali swoją ziemię, na zbudowanie Państwa, którą de facto jest nielegalną okupacją. Mimo to są bezczelni i manipulują gdzie się da.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: https://www.youtube.com/watch?v=79NekPkRAws
   W 1950 roku Kneset przyjął ustawę zwalniającą z odpowiedzialności karnej tych Żydów, którzy ratowali swoje życie kosztem życia innych Żydów.
   Teraz sobie możesz jeszcze raz dać minusa.

 •  

  pokaż komentarz

  Co dokładnie jest nieprawdziwe w tej wypowiedzi?

 •  

  pokaż komentarz

  Ale co jest nie tak w tym, co powiedziała?

  •  

   pokaż komentarz

   @anonimek123456: w tym, że Żydzi byli prześladowani w całej Europie, ale byli bezpieczni w Polsce, a ona wmawia, że Polacy mordowali Żydów. Jeśli tak było to dlaczego nie wymordowaliśmy wszystkich i sprzeciwiliśmy się Niemcom zamiast im pomóc? Pojedyncze przypadki antysemityzmu nie mogą być podstawą do rozciągania takich uogólnionych twierdzeń na cały naród.

  •  

   pokaż komentarz

   @anonimek123456: No jakby zamienić wszystkie wystąpienia słowa Żydzi na Polacy, a Polacy na Żydzi, to faktycznie nic tam nie ma nie tak.

  •  

   pokaż komentarz

   ale byli bezpieczni w Polsce,

   @republikaninPL: No z Niemcami lat 30 to napewno. Ale daleko od idealu raczej u nas bylo. Antysemityzm byl i nadal jest bardzo gleboko w Polakach zakorzeniony. A co do przesladowan to pare pogromow jednak bylo. No i oczywiscis najwieksze dokonsnie Mlodziezy Wszechpolskiej czyli getto lawkowe.

  •  

   pokaż komentarz

   Pojedyncze przypadki antysemityzmu

   @republikaninPL: xDD Np. dyskryminacja Żydów na uczelniach to pojedyncze przypadki xDD

  •  

   pokaż komentarz

   @Legion616 Co k@$%a? Jakie "byli bezpieczni"? Mam Ci przypomnieć, że Polacy wydawali żydów za okupacji nazistom?

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: nie było tak bo większość Polaków nie zabijała Żydów ale cześć Polaków zabijała Żydów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mathas: A mam Ci przypomnieć, że Żydzi mordowali zarówno Polaków, jak i wydawali nazistom innych Żydów, lub też ich mordowali?

  •  

   pokaż komentarz

   dyskryminacja Żydów na uczelniach

   @Kuklak: to nie była dyskryminacja. To były parytety.

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: Twoja prawacka propaganda vs FAKTY

   - w sierpniu 1936 wprowadzono nakaz, by wszystkie sklepy miały na swoich szyldach imię właściciela, co przyczyniło się do łatwiejszej identyfikacji sklepów żydowskich, które później stały się celem ataków;
   - 1 stycznia 1937 wprowadzono zakaz uboju rytualnego uderzający w praktyki religijne, rzeźników, ich rodziny i dostawców[133][134];
   - w 1937 wprowadzono numerus clausus[135];
   - w maju 1937, Związek Lekarzy Państwa Polskiego zastosował paragraf w swoim statucie wykluczający Żydów z zawodu;
   - również w maju 1937 Stowarzyszenie Prawników przyjęło podobny zapis, później potwierdzony państwowym prawem ograniczającym zdolność żydowskich prawników do uzyskania licencji potrzebnej do wykonywania zawodu;
   - w styczniu 1938 Stowarzyszenie Dziennikarzy w Wilnie dodało zapis o tym, że żaden Żyd nie może być członkiem ich organizacji;
   - w kwietniu 1938 Bank Polski, największa polska instytucja finansowa, dodała zapis o wykluczeniu Żydów;
   - w kwietniu 1938 polski rząd ogłosił nowe prawo dotyczące obywatelstwa[136], które stanowiło, że od tego samego roku paszporty polskich obywateli przebywających za granicą więcej, niż przez 5 lat zostaną unieważnione, jeśli ci obywatele nie będą utrzymywać więzi z Polską[137]. Choć to prawo nie godziło specyficznie w Żydów, to jego konsekwencje uderzyły właśnie w nich, czyniąc z nich bezpaństwowców, np. w sąsiednich Niemczech. Naziści, szczególnie Heinrich Himmler i jego podwładny Reinhard Heydrich, planowali w tym samym roku, lecz wcześniej, zmusić Żydów, zwłaszcza polskich, do opuszczenia Niemiec. 28 i 29 października 1938, SS i Gestapo zatrzymali 15 000 polskich Żydów i wysłali ich za granicę, do Polski. Uchodźcy ci zostali zawróceni przez polskie służby graniczne i potem internowani w obozie pomiędzy Niemcami i Polską w Zbąszyniu. Byli trzymani w złych warunkach do czasu, kiedy Polska ostatecznie pozwoliła im na przyjazd do kraju w 1939[138].

  •  

   pokaż komentarz

   @Legion616: I w związku z tym możesz powiedzieć "(niektórzy) Żydzi mordowali Żydów". Masz do tego pełne prawo. Ale o Polakach już tak mówić nie wolno? Dlaczego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Trias: Ha ha. Przypomnieć Ci jaki był światowy kwik jak parę lat temu nasz Maowiecki wspomniał, że w każdym narodzie byli szubrawcy, również i w tym i w tym i w tym i w narodzie żydowskim? Czy udajesz, że nie pamiętasz?

   Sęk w tym, że właśnie nie wolno mówić o złych Żydach, Żydzi mają być tylko ofiarami.
   Natomiast o Polakach już mówi się jako o narodzie antysemitów.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: To teraz dopisz jak ci antysemici ratowali Żydów w czasie II wojny. Nie pasuje do narracji? I koniecznie powinieneś znaleźć sytuacje, gdy Żydzi po wojnie ratowali Polaków np. przed ubecją czy sowietami bo przecież bywały takie sytuacje, czyż nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Legion616: No to czepiaj się o to tych, którzy kwiczeli, a nie Tokarczuk. Chyba że ona też uważa, że Żydów krytykować nie wolno.

  •  

   pokaż komentarz

   1 stycznia 1937 wprowadzono zakaz uboju rytualnego uderzający w praktyki religijne, rzeźników, ich rodziny i dostawców

   @gierape: Co było jak najbardziej słuszne. Właśnie dozwolenie uboju rytualnego to stawianie religii ponad prawem. Zmuszenie jakiejś narodowości czy grupy religijnej do respektowania prawa (nie wspominając o zwykłej przyzwoitości) do żadna dyskryminacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trias: Mówię o ogólnym trendzie, który trwa od lat 90 o polskich obozach, polskich pogromach, itd. Tokarczuk tylko wstrzeliła się w nurt, bo pisanie o tych całych polskich antysemityzmach i pogromach jest teraz modne i pożądane. Problem w tym, że jak spróbuje się nawet merytorycznie skrytykować treść, która napisała, to od razu następuje atak o wybielaniu, zaprzeczaniu holocaustowi i inne bzdury. Tak jak się dzieje chociaż pod tym wykopem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trias: Myślisz, że istniała wtedy jakakolwiek ochrona i PRAWA zwierząt? To miało uderzyć w Żydów, nikt się żadnymi zwierzętami nie przejmował.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: o czym ty człowieku mówisz? Przywołałeś fakty, które mogły świadczyć o antysemityzmie lub po prostu o pragmatyzmie państwowym i porównujesz to do oskarżenia całego narodu o mordowanie Żydów? Śmiem twierdzić, że ogólne napięcia pomiędzy narodami to rzecz naturalna, ale nie jest to żaden dowód na zapędy w kierunku mordowania. Nawet Niemcy na początku nie mieli zamiaru mordować tych ludzi jednak machina wojenna i narastająca nienawiść doprowadziła do tragedii. Podobnie było na Bałkanach gdzie jedni wyżynali drugich. Polacy nie byli agresorami więc u nich ta nienawiść była skierowana głównie do Niemców, a nie Żydów. Nienawiść do Żydów pojawiała się gdy Polacy widzieli, że Żydzi ich zdradzają, witają najeźdźców (Bolszewików) i działają na rzecz wroga.

  •  

   pokaż komentarz

   @nessiness: Przedstawileś sie widzę, to miło wiedzieć kto zacz.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: och ty "częściu" od rowera :D