•  

  pokaż komentarz

  Wcale nie naturalnie. Zabili kilkadziesiąt tysięcy jeleniowatych aby las mógł "naturalnie" się odrodzić. Do tej pory zabijają młode przy paśnikach.
  W Bawarii wszystkie lasy są pogodzone. Taka to naturalność.

  https://www.br.de/nachrichten/wissen/wildtierfuetterung-kritik-an-wintergattern,RGqRtxx

  Na sadistic są sceny ze egzekucji przy paśnikach.

  •  

   pokaż komentarz

   @iddqd: wiem, ze wsród obrońców zwierzat to niepopularna opinia i dostane pełno minusów, ale po to są mysliwi, po to sa plany odstrzałow zatwierdzane przez ministerstwo ochrony środowiska, zeby utrzymywac pogłowie zwierząt na zadanym poziomie. Tak, zeby była jakaś równowaga w ekosystemie.

   Którko zabili kilkadziesiąt tysiecy, ale drugie kilkadziesiąt zostało i gatunek nadal ma sie dobrze.
   A gdyby ich było za duzo, to by juz stali sie gatunkiem inwazyjnym i szkodzili innym.

   Owszem, mozna zostawić wszystko samopas i niech sie dzieje wola nieba (jak to sie obecnie próbuje zrobic z nasza puszczą), ale nei zawsze efekty beda takie, jakby sie wielcy ekolodzy tego spodziewali.

  •  

   pokaż komentarz

   @nunu85:
   @iddqd:
   A skąd takie pogłowie jeleniowatych? Bo maja paśniki i są dokarmiane. Ich ilość jest nienaturalna wysoka także dlatego że brak im naturalnych wrogów np wilków.
   Tak w temacie naturalności.

  •  

   pokaż komentarz

   @bibsz: no o to też mi chodzi.
   Jak zwierzęta mają za dobrze (bo dokarmiane, bo na danym obszarze nie maja wrogów, to w koncu sie tak rozplemia, ze zagrazają całemu ekosystemowi.
   I tak, jak Niemcy byli na tyle mądrzy, by wystrzelać troche jeleniowatych, to dzieki temu uratowali swój las bawarski, tak my jesteśmy na tyle głupi (wiem, niepopularna opinia i zadzieram nawet z naukowcami), zeby nie wyciac paru chorych drzew, tylko pozwalamy im rosnąć, a robactwu sie mnożyc bez zahamowań do tego stopnia aż nam opanuje całą puszcze i pewnie jeszcze wyjdzie poza nią.
   Ręce opadają.

  •  

   pokaż komentarz

   @nunu85: Kornik rozplenił się już w Tatrach. Byłam i widziałam jak dużo uschniętych świerków jest na zboczach. Wystarczy porównać zdjęcia sprzed 30-40 lat, żeby ocenić straty.

  •  

   pokaż komentarz

   @outsiderka: i tam tez nie wycinają, tylko czekają na cud z nieba?

  •  

   pokaż komentarz

   @nunu85: Trochę wycinają, ale kornik jest szybszy, a drewno zaatakowane przez kornika nie bardzo nadaje się do sprzedaży, więc po co się spieszyć ?. Wybacz sarkazm, ale gdy widzę gospodarkę leśną w naszym kraju to popadam we frustrację.

  •  

   pokaż komentarz

   @outsiderka: no właśnie po to sie spieszyć, zeby kornik nie zdazył sie namnożyc. Sprawa jest prosta.
   Jak w pore sie wytnie zarazone drzewa, to korniki nie zdąza przejść na zdrowe.

   Wybacz, ze tak piszę, ale ludzie mają w wielu sprawach nieprawdziwą opinię i to dzięki mediom, dla ktorych liczy sie afera, zeby komus dopieprzyc, a nie prawda.

   Podobnie jak w głowach wielu ludzi siedzi mit, ze pszczoły u nas maja sie bardzo źle, wymierają i zaraz przez to bedziemy jedli tylko piach (podczas gdy ich populacja od wielu juz lat rokrocznie ciągle rośnie!), tak samo jest i z lasami.
   Piszesz, ze jak widzisz gospodarke leśną, to ogarnia cie frustracja, tymczasem lesistosc naszego kraju z roku na rok już od dziesiatek lat rośnie, a nie spada. Tuż po ww2 mieliśmy lesistosc nieco ponad 20%, w roku 1970 juz koło 27%, obecnie dobija do 30%, a za 20 lat przewiduje sie nawet 33%.
   Pytam sie wiec Ciebie, nad czym tu płakać?

  •  

   pokaż komentarz

   @nunu85: W Tatrach Zachodnich tną. Generalnie wygląda to jak armagedon. W Roztoce nie tną i w miejsce padłych świerków naturalnie wchodzą buki graby jarząby ect.

   Cięcia nie mają sensu bo kornik w zdrowym drzewie zostałby utopiony w żywicy. Mała ilość żywicy to oznaka złej kondycji drzewa.
   Znaczy w lesie gospodarczym pozwala to uzyskać wyższej jakości surowiec. W puszczy białowieskiej w ktorej większa część jest za granicą nie da to nic. Białorusini nie tną i zostawiają wszystko. Więc kornik od nich o tak migruje do nas.

   Po prostu jest za sucho i za ciepło dla świerków.
   Świerk ze tak powiem wycofuje na północ i tyle. Na miejsce drzew iglastych wchodzą liściaste. U mnie (północna granica borów Tucholskich) młode piętro lasu to same buki i dęby. Świerki umieraja tak jak wszędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bibsz: Wiesz że 100% gospodarstw na Białorusi jest skanalizowane? W 2015 roku nie było żadnego przypadku kłusownictwa? Wiesz, że Białoruskie statystyki są nic nie warte.
   Wiesz, że nawet w Google maps widać że robili wycinki.

  •  

   pokaż komentarz

   @iddqd: no ale skoro tak to czemu robili wycinki? Negujac ich oficjalne stanowisko możemy tylko domniemywać jakie były rzeczywiste przyczyny. Czy była to chęć pozyskania drewna czy działania prewencyjne. Czy jeszcze co innego.

   Argumentacja w zasadzie nie do użytku.

  •  

   pokaż komentarz

   @nunu85: wystarczyło by nie dokarmiać i już miałbyś mniejsze przyrosty pogłowia. Znam miejsca gdzie barany karmia cały rok, żeby było śmieszniej bo na niektórych paśnikach regularnie stołują po trzy różne niedźwiedzie. Przez dokarmianie coraz rzadziej też zapadają w sen zimowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @bibsz: człowieku, błagam, nie wypowiadaj się na temat cięcia w tatrach bo takich bzdur dawno nie słyszalem. Nie będę ci tu wklejac wiedzy nietajemnej o dlaczgo w Chochołowskiej tną, kto jest właścicielem i dlaczego jest kornik i dlaczego drzewa padają w tatrach. Polecam poczytać i nie robić z siebie błazna.

  •  

   pokaż komentarz

   @nojasneurwa:. Kuźwa wiem czemu tną. Bo w za zachodnich jest sluzebnosc . Czyli loklesi chcą pozyskac drewno bo takie mają prawo. Chodzi po prostu o kasę . Tak samo jak w Białowieży. A jak jesteś taki mądry i masz co innego do powiedzenia to śmiało. Choć obawiam się że potrafisz tylko szczekać pajacu.

  •  

   pokaż komentarz

   Wcale nie naturalnie. Zabili kilkadziesiąt tysięcy jeleniowatych aby las mógł "naturalnie" się odrodzić

   @iddqd: no bo człowiek wybił wszystkie drapieżniki... wypuśćmy niedźwiedzie itp to będą wpierdzielać jelenie

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Nie będą. Jeleniowate nie będą miały coś jeść i najpierw ogołocą ocalałą resztę puszczy a potem ruszą na pola uprawne.

  •  

   pokaż komentarz

   @nunu85: Żaden myśliwy nie odstrzeli zwierzyny przy paśniku. W normalnym kole taki ktoś z miejsca by został wyrzucony.

  •  

   pokaż komentarz

   @nunu85 prawda jest taka że jak Szyszko byłby przeciw wycinaniu zarażonych drzew (Oczywiście zanim się zrobiła afera) to opozycja by darla ryja żeby te drzewa wycinać.
   Opozycja jest taka, że nie kieruje się dobrem interesu kraju, tylko krytykuje wszystko co robi PiS. Przedstawia to od złej strony i ludzie łykają. Jeszcze nic PiS nie zrobił żeby opozycja ich pochwaliła. Według mnie nikt nie jest taki idealny żeby wszystko robić żele. Bo każdy się może pomylić i zrobić coś dobrze. Według opozycji PiS jest nieomylny w robieniu źle.
   Dlatego opozycji na nic nie wierzę. Pisowi zresztą też. Ważne żeby obserwować i samemu wyciągać wnioski. Żadnej stronie politycznej nie można ufać. Ale według mnie chore drzewa powinny być usunięte. Ch%@ z tego że las się odrodzi i się rozrosną małe drzewka jak starych drzew już nie będzie. Jak ma puszcza się odradzac od zera to równie dobrze ja można zapuscic w innym miejscu. Dlatego takie coś nie ma sensu. Chore drzewa jak mają zgnic w puszczy to niech zginą poza nią, a reszta starych drzew niech ocaleje.

  •  

   pokaż komentarz

   zabili kilkadziesiąt tysiecy, ale drugie kilkadziesiąt zostało i gatunek nadal ma sie dobrze.

   @nunu85 kornik u nas?

  •  

   pokaż komentarz

   @nunu85: Ciekawe, gdzie ta lesistość rośnie, bo w rejonach, gdzie bywam regularnie od 10 lat lesistość zdecydowanie maleje - a nie są to lasy zaatakowane przez kornika. Miejsca po wycinkach latami stoją puste - chyba leśnicy czekają, aż las sam się tam odrodzi.

 •  

  pokaż komentarz

  co się z tym portalem stało. Wszystko co anty PO, anty lewicowe zakopywane. Niedługo zdechnie ten portal

  •  

   pokaż komentarz

   @fm08: Co ma lewica do lasów? Nawet grecki nacjonalistyczny Złoty Świt ma swoje kółka ekologiczne. To że kilku spierdoksów z wykopu nazywa ekologię lewactwem, nie czynie tego faktem. Podział lewica / prawica (w sensie norm etycznych) odnosi się do zasad życia w społeczeństwie. Np. za lewicowe uznane są: promocja LGBT, aborcji i eutanazji (poza pewnymi przypadkami), źle rozumiany feminizm, polityka pro-semicka, multikulturalizm, antykatolicyzm, oraz legalizacja / promowanie narkotyków (za to ostatnie gimbaza da mi ze 100 minusów, o ile to znalezisko nie zostanie zakopane).

  •  

   pokaż komentarz

   Co ma lewica do lasów?

   @fallout152: to, że poparcie i sprzeciw w stosunku do interwencji i wycinki spotkały się na linii "j?##ć pis"..

  •  

   pokaż komentarz

   @LCdriver: A jak lewica poprze np. podjazdy dla wózków inwalidzkich, to wtedy prawicowe będzie j%!?nie niepełnosprawnych?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   To że kilku spierdoksów z wykopu nazywa ekologię lewactwem, nie czynie tego faktem

   @fallout152: faktem czynia to zieloni, najbardziej radykalne partie rewicowe po marksistach.

  •  

   pokaż komentarz

   @mibmib2: Nie, to że lewica coś popiera, nie oznacza, że coś jest lewicowe. Dzika przyroda ni jak się ma do norm życia w społeczeństwie. Poza tym masz w powiązanych całą masę linków do artykułów naukowych, no i masz też zdjęcie Lasu Bawarskiego, które jasno pokazuje, że wycinka nie była potrzebna. Dalsze bronienie wycinki stawie Cię obok wyznawców płaskiej ziemi.

  •  

   pokaż komentarz

   @fm08: A daj Pan spokój... ten portal zmienił się w Prywatne Ranczo Neuropy. Lewicowe komando pacyfikuje konserwatywne znaleziska jak leci i Moderacja nic sobie z tego nie robi. Może co najwyżej okrasić sporne znaleziska #polityka. Oczywiście zachowania w drugą stronę są tępione i tak oto ciężko się przebić z prawicowym kontentem, a lewicowy za to... co drugie znalezisko. Nie zliczę ile razy o Funduszu Kościelnym przeczytałem w tym tygodniu.

   Co ma lewica do lasów?
   @fallout152: Ano to, że przez nich w ogóle nie można podnieść dyskusji o gospodarce leśnej. Nieważne czy chcemy rozmawiać o korniku w lasach gospodarczych nadleśnictwa Białowieża czy zmniejszeniu populacji dzika wchodzącego do centrów miast, oni wszystko ucinają histerią, przez którą żaden argument się nie przebije.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Nawet nie wiesz jak @fallout152: ma dużo racji w tym co pisze. Samemu mogę można powiedzieć, że tkwię w tym środowisku, więc mogę powiedzieć jak to wygląda od środka.
   Wiele osób utożsamia ochronę przyrody, "ekologię" ze środowiskami lewicowymi, a prawda jest taka, że "ekolodzy" to trochę ludzie ponad podziałami. To ludzie nie zgadzający się w kwestii, LGBT, podejścia do aborcji, poglądu na gospodarkę, ale jeżeli chodzi o sprawy środowiskowe to wszyscy potrafią mówić jednym głosem.
   I tak na przykład w obronie Puszczy Białowieskiej stanęli lewicowcy (zwykle kosmopolici), dla których jest ta Puszcza to dziedzictwo całej ludzkości, jak również prawicowcy (zwykle patrioci), dla których Puszcza to narodowy skarb, którym możemy się chwalić całej ludzkości, dzięki której możemy choć trochę czuć się lepsi.
   Ja np. mieszkam w woj. podkarpackim jednym z najbardziej konserwatywnych części kraju i uwierz mi, że w ogromnej większości spotykanych przeze mnie miłośników przyrody to konserwatyści.

 •  

  pokaż komentarz

  A czy widzicie co na tych zdjęciach jest? Drzewa iglaste wybił kornik i odrosły.... drzewa iglaste! W całym temacie chodziło o to, że na miejsce drzew iglastych mają pojawić drzewa liściaste odporne na kornika. Tam się nic nie odradza a jedynie robi się nowe jedzenie dla kolejnej fali kornika.

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: Ciekawe co za debile dają ci minusy? Bo przecież, to co napisałeś jest tak logiczne i niepodważalne, że aż chyba kogoś boli.

  •  

   pokaż komentarz

   @MegaJM:
   dlatego ze niską odporność na kornika ma monokultura świerkowa a nie las iglasty jako taki. Bo Kornik atakuje głównie świerki i jakkolwiek może zaatakować sosne, modrzew, jodłe czy nawet drzewa liściaste nie prowadzi to do gradacji na wielka skalę.

  •  

   pokaż komentarz

   @bibsz: A jakie drzewa tam odrastają? Boja widzę świerki, no i może jodły.

  •  

   pokaż komentarz

   @MegaJM:
   niewiele widać po prawdzie. Coś liściastego też majaczy po prawej. Inna sprawa ze jak las nawet odrasta od zera ale naturalnie będzie mieć bardziej zróżnicowaną strukturę bo nikt w nim nie robi trzebieży. Po prosty zadziała dobór.

   Dwa ze drzewa liściaste jak dąb czy buk rosną w lesie. Ja wiem ze to brzmi jak truizm :) ale chodzi o to że one wymagają lasu do wzrostu - czyli aby mały buk dobrze wzrastał musi być "osłaniany" przez inne drzewa. Mogą to być buki ale też inne gatunki.

  •  

   pokaż komentarz

   @bibsz: No ale nie dało by się przyspieszyć i posadzić bardzo zróżnicowany gatunkowo las. Zaszczepiony mikoryzą i rozrzedzony. Lasów jest mało i jak taka puszcze aż tak choruje, to jest to katastrofa dla ekosystemu. Bo dookoła "niema lasu".

  •  

   pokaż komentarz

   @MegaJM: genaralnie gospodarka lesną polega innymi na przyspieszonej wymianioe pokoleń i tak naprawdę własnie przyspiesza procesy kształtowania lasu.
   No ale prawda jest też taka iż lasów kształtowanych ręką człowiek jest naprawdę dużo. A takich które się kształtują samodzielnie to u nas są ułamki procenta. I chyba to jest ich główna wartość.

 •  

  pokaż komentarz

  Oczy Wam się otworzyły jak Szyszce się zamknęły.

 •  

  pokaż komentarz

  Większa grafika:

  źródło: wykop.pl