•  

  pokaż komentarz

  Mimo, że miasto ,,niedokończone" to od lat jest w czołówce najatrakcyjniejszych miast do życia w Polsce. Według rankingów żyją tam najbardziej zadowoleni z życia w swoim mieście ludzie w kraju (kilka razy z rzędu 1 miejsce w rankingach).

  Koszty zapewne inwestycji były ogromne lecz moim zdaniem był to jak najbardziej dobry pomysł. Gdynia dużo kosztowała lecz i dużo krajowi się ,,odpłaciła".

  Życzę kolejnych dekad rozrostu i rozwijania się miasta :)

  •  

   pokaż komentarz

   Mieszkam w Gdyni od ponad 20 lat. Gdynia wegetuje, brak pomysłu od wielu lat. Miasto sprzedaje grunty developerom który stawia gdzie się da biurowce lub mieszkania. Centrum wygląda jako tako ale im dalej od centrum tym gorzej. Codzienność to korki, dziura na dziurze, chaos komunikacyjny. I ta propaganda sukcesu, śmiech na sali. Większość ludzi wynosi się do mniejszych miejscowości poza Gdynię. Nie mówić o niespełnionych obietnicach miasta miało być lodowisko, miała być uzrożnieniona estakada Kwiatkowskiego. Nie mówiąc o sprzedaży terenów po dalmorze developerom, zarząd portu miał pomysł żeby tereny zagospodarować, ożywić gospodarkę morska (region) ale nie, lepiej sprzedać teren niech ktoś postawi domki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemekwol nie wiem za co te minusy serio, gdynia jest przereklamowana

  •  

   pokaż komentarz

   @FreeRiderr Minusują ludzie którzy tu nie mieszkają.

  •  

   pokaż komentarz

   @PaYut89: Uśmiechnij się - jesteś w Gdyni

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemekwol: Potwierdzam. Mieszkam w Gdyni od 10 lat i patrząc na inne okoliczne miasta to rozwija się znacznie gorzej pod względem infrastruktury dla mieszkańców. Owszem rozwija się infrastruktura dla turystów, tj. mieszkania na wynajem krótkoterminowy, restauracje itp. Nawet z miejscami pracy nie jest źle. Natomiast drogi, skrzyżowania, dojazdy do nowych osiedli to jest chyba największa porażka w kraju. Drogi dziurawe, na osiedlach często brak dróg poza jakimiś prowizorycznymi, a skrzyżowania projektuje i daje na nie pozwolenie ktoś upośledzony.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemekwol: Najbardziej bym chciał, żeby w Gdyni powstało wkońcu więcej parkingów. W tygodniu jak i w weekend wszystko jest zapchane samochodami, a 80% parkingów jest płatnych i nie ma gdzie autem stanąć

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6 Widać nie dostrzegasz tego o czym piszę, a szkoda.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemekwol: może dlatego, ze tego nie ma. Owszem, są korki jak to mieście. Nie wiem co jest złego w mieszkaniach i biurowcach i nie wiem co tak bardzo źle wygląda. I nie wiem kto wynosi się poza Gdynię.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemekwol to przede wszystkim sztuczne miasto, które nigdy by się nie rozwinęło w tym miejscu.

   Brak naturalnego portu wewnętrznego. Brak możliwości połączenia żeglugi morskiej ze śródlądową.

   Duże wzgórza morenowe, wczesniej ograniczające rozrost miasta po za zabudowę jedynie przy linii brzegowej. Teraz trzeba budować kosztowne estakady, a odległości między dzielnicami są nienaturalnie duże. Co powoduje nienaturalnie duży koszt budowy infrastruktury w stosunku do liczby mieszkańców.

   90% architektury to bloki z wielkiej płyty oraz styropian. Centrum to modernizm, który ma tylu zwolenników co przeciwników. W każdym bądź razie wspólny kibelek na korytarzu jak u Kiepskich chyba jeszcze się tam zdarza xD.

  •  

   pokaż komentarz

   @PaYut89 2 minuty spacerem od stacji kolejowej Gdynia główna można spotkać chodniki mające ponad 40 lat. Myślę że to najlepiej podsumowuje gdynie. No i jeszcze mamy skwer Kościuszki, uchodźcy za wizytówkę Gdyni, na którym chodniki, składające się z wszystkich możliwych rodzajów płytek i kostek, pozostałości po innych remontach w mieście, są wiecznie uj?@?ne tłuszczem i rzygowinami, które są produkowane w obrzydliwych budach rozstawionyxh na skwerze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemekwol: Masz rację, zamiast mieszkań i miejsc pracy niech staną pomniki wybranych wodzów...

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemekwol: Nie zgodzę się częściowo - moim zdaniem centrum Gdyni jest martwe. Ulice, które kiedyś tętniły życiem, dzisiaj zdobią tylko smutne fasady banków zamykanych o szesnastej. Wieczorami po ulicach hula wiatr. Reprezentacyjne ulice zalane betonem, zieleni brak. Tylko historyczny układ związany z nabrzeżem właściwie chroni tę zieleń, która została.

   Do tego przez kretyńskie zarządzanie przestrzenią Gdynia cierpi na brak miejsc dla biznesu. Wszystkie budowane biurowce mają po 3-4 piętra, ograniczając dostępną powierzchnię, a podnosząc koszty. Całe ścisłe centrum Gdyni to są biura w mieszkaniach. Na Świętojańskiej są klatki w kamienicach, w których NIKT nie mieszka.

   Całe moje życie jest związane z tym miastem i jest mi przykro widząc powolną marginalizację Gdyni. Niestety z absolutnym brakiem sensownej idei na rozwój - zgadzam się w pełni.

  •  

   pokaż komentarz

   @PaYut89: urodziłem sie w Gdyni. Stwierdzam jednak, że miasto jest źle zarządzane przez władze i to miasto stać na wiecej. Teraz gdy trochę sie wyjedzie od centrum, to jest źle. Wystarczy zobaczyć Chylonie itp. Oczywiście, teraz tam robią przy dworcu, ale po ilu latach.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: chyba przyjezdni, dla których okazała się za droga. Wybierają Rumie i Rede do "życia".
   Mieszkam w Gdyni od urodzenia, 36 lat. Nie zamieniłabym tego miasta na żadne inne. Przecież w każdym znajdzie się coś do poprawy i narzekania...

  •  

   pokaż komentarz

   @PaYut89 "żyją tam najbardziej zadowoleni z życia w swoim mieście ludzie w kraju" czy pytano o to ludzi stojących w korkach? Mój rekord w Gdyni (zachciało mi się zwiedzania) to 100-200metrów w 40 minut. Chciałem przejechać przez przejazd kolejowy. Skąd mogłem wiedzieć że lepiej byłoby jechać estakadą ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Special_ONE: w którym większym mieście nie ma korków?

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Ale to miasto nie jest duże.

   Pod wzgledem ludnosci jest mniejsze od Biełegostoku, dwa razy mniejsze od Gdańska, i siedem razy mniejsze od Warszawy (oficjalna liczba mieszkańców).

   Gdynia w skali polskiej ze swoimi 250000 mieszkańców jest miastem średniej wielkości, a w skali europejskiej pipidówą.

  •  

   pokaż komentarz

   @agaewa: To, że mieszkasz w Gdyni i pewnie nigdzie indziej nie mieszkałaś powoduje, że Twoje zdanie jest nieobiektywne. Ja do pewnego wieku można powiedzieć, że byłem nomadem. Tylko jako dziecko do 23 roku życia przeprowadzałem się z rodzicami 4 razy. Później już jako dorosła i samodzielna osoba znowu 4 razy w tym dwa razy mieszkałem dłużej za granicą. Od 10 lat mieszkam w Gdyni - wcześniej w Sopocie i ze względu na dzieci raczej tutaj zostaniemy, chociaż bardzo mi nie pasuje to co się dzieje w Gdyni i chętnie bym się przeprowadził w lepszy klimat więc nie wiadomo jak będzie.
   1. Komunikacja miejska w Gdyni jest tragiczna. Próbowałem jeździć autobusem 172 z Orłowa do Riviery - uwierz mi na słowo, autobus nigdy nie był punktualny, a opóźnienia rzędu 10 minut to standard. Wiele razy chciałem gdzieś pojechać autobusem i był problem, że nie przyjechał na czas.
   2. Drogi w stanie fatalnym. Odcinek Zwycięstwa od Wielkopolskiej do Stryjskiej na wysokości Altusa nie tak dawno był remontowany. Fale na drodze już są od jakiegoś czasu. Brak lewoskrętu na Stryjską jadąc od Orłowa i częste niebezpieczne sytuacje na tym skrzyżowaniu. Skoro jakiś urzednik idiota pozwolił na zbudowanie tylu biurowców na Łużyckiej to czemu nie zaczęli od dostosowania skrzyżowania??
   3. Pozostałe skrzyżowania są tak bezmyślne, że to aż "nóż w kieszeni się otwiera". Nie wiem kto w UM w Gdyni odpowiada za planowanie skrzyżowań ale powinien zająć się czymś innym. Właściwie nie ma skrzyżowania (większego), które się nie korkuje.
   4. Wydawanie pieniędzy miejskich na kompletnie niepotrzebne inwestycje typu lotnisko, Infobox, imprezy.
   Zamiast wydac 100mln na lotnisko lepiej byłoby poprawić dojazd od strony Gdyni na lotnisko w Gdańsku.
   Infobox (u góry prywatna restauracja) na dole cała sala na makiętę i prowizoryczne spotkania, które równie dobrze mogłby się odbywać w holu UM.
   Imprezy, rozumiem miasto musi się promować, rozumiem, że ma super lokalizacje (plaza miejska) i fajnie je wykorzystać, ale tych imprez jest za dużo. Szczególnie tych, które paraliżują miasto. Gdyby ich było 2-3 w sezonie miałby zupełnie inny prestiż.
   Ludzie ślepo wierzą w Szczurka i jego ekpię bo tak działa marketing. Reklamy tez ludziom wmówiły, że jogurty z kilogramem cukru i mlekiem w proszku są zdrowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @coredump: To ze tu mieszkam od urodzenia nie znaczy, że stąd nie wyjeżdżałam... I nie mówię tylko o naszym kraju ale także innych Państwach. Tak jak pisałam w każdym mieście znajdzie się coś do poprawy. Przecież ja nikogo nie namawiam do przeprowadzki tutaj! :)

  •  

   pokaż komentarz

   @wezsepigulke: dlatego nei napisałem duże a większe. Ale jest częścią aglomeracji trójmiejskiej i w takim kontekście należy na Gdynie patrzeć. W każdym większym mieście są korki. I to nawet nie jest problem Polski tylko większości świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @PaYut89 jestem gdańszczaninem pracującym w Gdyni. Z mojej perspektywy Gdynia jest po prostu zaniedbanym miastem przypominającym w wielu miejscach lata 90. Skwer Kościuszki: co to k#### ma być? Wstyd! A ulica Hutnicza?! Gdynia to niestety zmarnowany potencjał.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6 ja to wiem, ciekawi mnie jak można być najbardziej zadowolonym z życia stojąc codziennie w korku? ( ͡º ͜ʖ͡º) To u mnie na prowincji wszyscy (no, może większość) ma depresję z powodu braku korków ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   jest częścią aglomeracji trójmiejskiej

   @vitek6: Jak najbardziej. Ale zauważ, że Wejherowo + Rumia + Reda = 120 000 mieszkańców. To około połowa Gdyni. To tak obrazuje bardziej jakiej wielkości jest Gdynia. Duże odległości, dużo zabudowy jednorodzinnej sprawia wrażenie, że jest to duże miasto, ale gdyby urbanistyka tego miasta była typowa dla naturalnie rozwijającego się miasta to byłaby niewielka powierzchniowo miejscowość.

   Dla porównania pobliski Tczew ma 60000 mieszkańców, Słupsk 90000, i każdy zdrowy człowiek spokojnie w godzinkę przejdzie wzdłuż to miasto na piechotę. A też jest tam miejsce na zieleń i zabudowę jednorodzinną.

   To sprawia, że bez samochodu osobowego bardzo ciężko się przemieszczać w miarę sprawnie.

   Baaa, bez śmiechów. Żeby przejść wieczorem z Centrum na Witomino trzeba się uzbroić w dzidę żeby odganiać od siebie dziką zwierzynę xD. A to tak naprawdę chyba najbliższe blokowisko.

  •  

   pokaż komentarz

   @PaYut89: Ja mieszkałem w gdynie od urodzenia 25 lat potem sie wyprowadziłem i z przykrością patrzę jak miasto stoi de facto w miejscu względem reszty Polski.

   Zmarnowano i dalej marnuje sie ogromny potencjał.

   Zamiast postawić na duży biznes gdzie mogliby znaleźć pracę mieszkańcy inwestowano w komfort życia. Problemem były brak dużych przestrzeni biurowych jaki biznes potrzebował na początku lat 2 tysięcznych. W dodatku samouwielbienie i pobłażliwość wobec władz powoduje że niewiele się zmienia. Efekt jest taki że najbardziej wartościowe miejsca pracy uciekają do Gdańska, Warszawy, Krakowa, Wrocławia.

  •  

   pokaż komentarz

   @PaYut89: Problemem tego miasta jest propaganda sukcesu i megalomania mieszkańców. Gdynia to niby prestiż, ale poza Orłowem, Redłowem, Wzgórzem i centrum, miasto straszy obrzydliwymi blokowiskami. W ogóle cała Gdynia to jedno wielkie blokowisko z wielkiej płyty. Gdyby nie dostęp do morza, Gdynię można by było zestawić na równi z Białymstokiem czy Grudziądzem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemekwol: Coś kręcisz, z wyborów na wybory na Szczura głosuje coraz więcej ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemekwol jak w prawie w każdym mieście w Polsce :)

  •  

   pokaż komentarz

   @agaewa: bo po prostu masz sentyment. Gdybyś spojrzała na sprawę obiektywnie to zobaczyłabym wszechogarniającą brzydotę. Wyobraź sobie Gdynię bez morza i bulwaru - przecież wówczas Radom i Sosnowiec byłby o wiele bardziej atrakcyjny

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Z Gdyni wyprowadzają się ludzie młodzi. Połowa moich znajomych (21 lvl) już się wyprowadziła z Gdyni, ja z resztą też. Praca jest w Gdańsku, uczelnie są w Gdańsku, w Gdyni nie ma perspektyw, zostają tam głównie emeryci. Jak ktoś chce coś w życiu osiągnąć to musi się przeprowadzić co najmniej do Gdańska. A po za tym to przez większość część roku jest kiepska pogoda, dużo wiatru i wilgoci. To są główne powody mojej wyprowadzki z trójmiasta. Można jeszcze dodać fatalną komunikację miejską, jedne z najwyższych kosztów życia w kraju i już Gdynia nie jest taka wspaniała.

  •  

   pokaż komentarz

   @polowczyk: No ale właśnie ma morze, klify, lasy, piękne plaże...

  •  

   pokaż komentarz

   @PaYut89: i od lat Gdynia wyludnia się. Gdyby nie Gdańsk i Sopot to by nikt tam nie chciał mieszkać.

  •  

   pokaż komentarz

   @kura_ktora_gra_na_keyboardzie: a moi się wprowadzają także sorry ale nie jesteś jakimś wyznacznikiem. Pracy w Gdynii jest cała masa, zwłaszcza w branży IT, w której pracuję. Uczelnie skończyłem już dawno. Pomiędzy studenciakami (21 lat) a emerytami jest masa ludzi, którze miszkają i pracują w Gdyni.

   Można jeszcze dodać fatalną komunikację miejską, jedne z najwyższych kosztów życia w kraju i już Gdynia nie jest taka wspaniała.

   @kura_ktora_gra_na_keyboardzie: co jest nie tak z komunikacją miejską bo nie jeżdżę jakoś szczególnie ale skmka kursuje, pkmka kursuje, autobusów, trolejbusów cała masa. I co jest takie drogie w Gdyni? Mieszkania? A gdzie teraz nie są?

  •  

   pokaż komentarz

   @Special_ONE: może są w życiu ważniejsze problemy niż korki?

  •  

   pokaż komentarz

   @wezsepigulke: nie wiem jak można narzekać, że jest przestrzeń a nie wszystko skupione w jednej, śmierdzącej kupie. Dla mnie to plus.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Nie prawda, nawet ilość ofert pracy w IT jest mała, większość ludzi pracuje w Gdańsku. Jak ktoś się przeprowadza do trójmiasta to najczęściej wybiera Gdańsk. ZKM mogłoby zrezygnować z rozkładu jazdy, bo i tak nic nie jeździ punktualnie. O SKM nawet nie wspominam, bo to jest nieśmieszny żart. Porównaj sobie koszty OC, żywności, usług do innych miast to się nie miło zaskoczysz. Polecam też raz na jakiś czas pojechać do innego miasta niż Gdańsk i zobaczyć jak tam się żyje, bo można żyć dużo lepiej niż w Gdyni.

  •  

   pokaż komentarz

   @wezsepigulke: W Polsce DUŻE MIASTO to POWYŻEJ 100 tys. 25000 Gdyni to praktycznie gołe miasto, a nie Jelenie Góry czy Olsztyny, czy Białestoki z podołącznymi za Gierka miasteczkami i gminami, żeby dobić do "standardu wojwódzkiego".

  •  

   pokaż komentarz

   @jerzy-nowina no tak, bo dębowa góra czy inne chwarzno można pomylić z manhattanem

  •  

   pokaż komentarz

   Nie prawda, nawet ilość ofert pracy w IT jest mała, większość ludzi pracuje w Gdańsku.

   @kura_ktora_gra_na_keyboardzie: może dlatego, że Gdańsk jest większy?

   Jak ktoś się przeprowadza do trójmiasta to najczęściej wybiera Gdańsk.

   @kura_ktora_gra_na_keyboardzie: i co w związku z tym? Gdańsk jest ciekawczym miejscem. To chyba oczywiste.

   O SKM nawet nie wspominam, bo to jest nieśmieszny żart.

   @kura_ktora_gra_na_keyboardzie: co jest nie tak z SKM? Jak jeszcze korzystałęm to jeździło co kilka minut i w około pół godziny można dojechać z gdańska do gdyni.

   Porównaj sobie koszty OC, żywności, usług do innych miast to się nie miło zaskoczysz.

   @kura_ktora_gra_na_keyboardzie: twierdzisz, że ceny w biedronce są wyższe w Gdyni? Jaki jest tego powód? OC mam niższe niż miałem w Gdańsku. W którym wielkim mieście będę miał niższe? W Warszawie? W Łodzi?

   Polecam też raz na jakiś czas pojechać do innego miasta niż Gdańsk i zobaczyć jak tam się żyje, bo można żyć dużo lepiej niż w Gdyni.

   @kura_ktora_gra_na_keyboardzie: co jakiś czas jeżdżę do innych miast i nie widzę aby tam żyło się lepiej. Gdzie konkretnie i co jest lepsze?

  •  

   pokaż komentarz

   @wezsepigulke: Większość Polskich dzielnic to wielka płyta jednak z jakiegoś powodu ludzie mieszkający w wielkiej płycie w Gdyni są szczęśliwsi niż ci mieszkający w wielie płycie w innych miastach. Sama lokalizacja miasta nie jest tu jedynym czynnikiem. Czy życie w poczuciu zadowolenia z życia do megalomania?

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6 ależ oczywiście że są ważniejsze problemy. Ale linie kolejowe w Gdyni i brak sensownego przejazdu z jednej strony na drugą też jest problemem.

  •  

   pokaż komentarz

   @tdpedro ale w większości polskich miast masz zabytkowa tkankę, choćby w rozkładzie urbanistycznym, z rynkiem, placem, targiem czy czymkolwiek skupiającym życie miasta. W Gdyni masz betonoze, do wyboru jedynie modernizm z 1920roku, klockowate płytę z 1965 lub styropian z 2000r.

   Zawsze możesz się wybrać na romantyczny spacer ze swoją kobieta po Śląskiej.

   I nie że w Gdyni nie ma nic, bo jest. Są klify i Orłowo (w sumie najstarsza część, stare zabudowania pochodzące sprzed czasów Gdyni). Jest betonowy skwer Kościuszki (kwestia gustu), jest Świętojańska co ma fajne latarnie. Oceanarium (ale niedlugo Gdańsk będzie miał lepsze). Kilka ciekawych restauracji. I chyba wszystko.

  •  

   pokaż komentarz

   @wezsepigulke: Może właśnie w tym tkwi sekret. Że nie ma rynku z ratuszem i otynkowanego zamku na wzgórzu maksymiliana... Może właśnie spacer po Orłowski molo albo skwerze kr. Marysieńki, plaża w centrum miasta, kilka starych statków widocznych z Świętojańskiej, las dostępny spacerem z każdego punktu miasta, szerokie ulice, ludzie otwarci na świat i uśmiechnięci, zadowoleni mieszkańcy. Klimatu miasta nie tworzą tylko zabytkowe kamienice, wąskie uliczki, rynki i kościoły. Takich miast są tysiące. Mnie osobiście przygnębiają. Gdynia praktycznie nie istniała 100 lat temu. To napeno nie miejsce dla entuzjastów archeo i klimatu starego miasta.

  •  

   pokaż komentarz

   @PaYut89: @tdpedro: @wezsepigulke: @Special_ONE: @tdpedro: @tdpedro: @vitek6: @wezsepigulke: @vitek6: @agaewa: @coredump: @Sail_and_boats: @vitek6: @jgwr: @Przemekwol: Problemem Gdynii jest kompletny brak wizji rządzącego miastem od 1991 roku, układu towarzysko-biznesowego. Niesamowite, jak bardzo tu się przenikają układy rodzinne, urzędnicze, towarzyskie i biznesowe. Ta elita, która kontroluje miasto od 28 lat (obecny prezydent został wskazany na szefa rady miasta w 1992 roku przez ówczesną prezydent Cegielską, jak miał 28 lat, a sam jest prezydentem od 21 lat) Gdynia miała dobry okres przez lata 90. Od 10-15 lat widać pogłębiającą się stagnację. Układ jest wypalony z pomysłów, nie ma wizji rozwoju miasta, jedyny silnik to chęć trwania przy korycie i chronienia 30-letnich relacji. Problem jest jedynie taki, że nie mają z kim przegrać. Opozycja nie istnieje. PO jest faktycznie koalicjantem, głosującym jak partia Szczurka, PiS jak to PiS, szklany sufit i pomysły z d. Są społecznicy z opcji przerabiania śródmieścia na jeden wielki deptak i robienia mieszkań komunalnych na miejskich gruntach, którzy nawet nie startują w wyborach, ale w sumie jako jedyni mają jakąś konkretną wizję i mówią o marnowaniu potencjału. Bo potencjał miasto ma ogromny - tzn. Śródmieście i okolice. Nie ma innego miasta z centrum nad morzem. I ciekawostka. Miasto straciło ostatnio w sądzie po 25 latach walki prawa do nadmorskiego parku na rzecz spadkobierców jego przedwojennych właścicieli. Zanim stracili, to zdążyli wydać 10 mln zł na projekt budowlany budynku, który w tym parku miał powstać. Pomimo, że wiedzieli, że mogą ziemię stracić.

  •  

   pokaż komentarz

   @oskar-hak-hirszowski: Zgadzam się z tym co napisałeś. Na lotnisku chyba miasto straciło 100mln (w sensie, że musieli chyba 100 mln zwrócić do UE)

  •  

   pokaż komentarz

   @coredump lotnisko w Kosakowie to prawie ta sama liga co Radom. W ogóle to lotnisko działa?

  •  

   pokaż komentarz

   @Special_ONE: Opener tam robią. W sumie dobre podsumowanie polityki miejskiej Gdyni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemekwol: Mieszkam w Gdyni kilkanaście lat - w 100% zgadzam się z twoim zdaniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemekwol: na działkach Dalmor'u buduje Skarb Państwa mieszkania które miały być o wyższym standardzie ale "przystępne" cenowo ze względu na przejętą działkę. Suma sumarum tak cenowo to wyszło że oferują je teraz pomiędzy 20 000 a 29 000zł m2

 •  

  pokaż komentarz

  Mści się po dziś dzień brak planowania przed jak i po wojnie. Jak za II RP wszystko było robione na szybkiego bo było bardzo duże zapotrzebowanie (mieszkania, tereny przemysłowe itp), tak w PRL uwłaszczono wszystko i na poprzednich projektach kontynuowali rozwój miasta.
  Dziś mamy tak, że wychodzisz z domu i zaraz za progiem masz działkę prywatną lub upominają się dawni właściciele gruntu (np. Parka Rady Europy, czy punkt widokowy z Kamiennej Góry). Port i jego rozwój jest silnie blokowany przez władze miasta.
  Do tego wszystkiego dorzućmy brak działań ze strony samorządu, który zamiast skupiać się na rozwiązaniu tych problemów skupia się jak to na siłę zapewnić rozrywki mieszkańcom.
  I tak jak @Przemekwol pisał. W Gdyni trwa marazm, nic się nie zmienia. Wszystko wygląda tak samo jak 10 lat temu.
  A dlaczego ludzie są szczęśliwi tutaj? A czy ludzie lubią zmiany? Mamy Gdańsk gdzie można zaczerpnąć kultury, Sopot w którym można się zabawić no i półwysep gdzie można pojechać nad morze. A Gdynia taka senna i spokojna.

  •  

   pokaż komentarz

   I tak jak @Przemekwol pisał. W Gdyni trwa marazm, nic się nie zmienia. Wszystko wygląda tak samo jak 10 lat temu.
   A dlaczego ludzie są szczęśliwi tutaj? A czy ludzie lubią zmiany? Mamy Gdańsk gdzie można zaczerpnąć kultury, Sopot w którym można się zabawić no i półwysep gdzie można pojechać nad morze. A Gdynia taka senna i spokojna.


   @dymaczdusz: Ludzie są szcześliwi w Gdyni, bo tak wmówił im dział marketingu wykupując reklamy w gazetach. To tak jak ze zdrowymi jogurtami w reklamach, które w składzie mają 20% cukru, mleko w proszku i sztuczny barwnik :)
   Gdańsk rozwija się dużo lepiej, ale tam jest więcej ludzi. Pod względem mieszkania Gdynia jest według mnie ciągle lepsza, jest bardziej spokojnie i mniej przypadkowych gosci (turystów). Mieszkałem w Sopocie i od maja do września była tragedia z imprezowiczami. Podobno w ostatnich latach jest dużo gorzej.
   Położenie geograficzne to największa zaleta Gdyni - blisko do Gdańska, Sopotu (praca, rozrywka), na kaszuby, hel, w Bory tucholskie, czy nawet na mazury jako odpoczynek.

  •  

   pokaż komentarz

   Wszystko wygląda tak samo jak 10 lat temu

   @dymaczdusz: W ścisłym centrum. NIE WIEM po co zmieniać/burzyć to, po co ludzie od 90 lat przyjeżdżają oglądać. W Krakowie "nie zmieniło się" od 1830.

  •  

   pokaż komentarz

   @jerzy-nowina: mhm, tylko popatrz że Kraków swoje zabytki wyeksponował, wprowadził strefę wolna od samochodów, deptaki co ożywiło ścisłe centrum miasta, natomiast w Gdyni w najbardziej reprezentacyjnym miejscach masz jeden wielki parking, kostkę Bauma oraz infrastrukturę na marnym poziomie. A przypominam że centrum Gdyni ma być wpisane na listę UNESCO.

  •  

   pokaż komentarz

   @dymaczdusz: Ciekawe, jak chcesz strefę wolną od samochodów w ulicówce między zatoką a skarpą?

   pokaż spoiler Zwęzili Swiętojańską.

  •  

   pokaż komentarz

   @jerzy-nowina: nie chodzi o wyrzucenie samochodów z centrum ale o samo podejście władz miasta do ruchu samochodowego. Mamy w Gdyni pomnik historii, która zawiera w sobie ulice w centrum Gdyni jak Starowiejska, świętojańska oraz skwer Kościuszki. Te pierzeje mają być wpisane na listę UNESCO, a władze zastanawiają się czy z jednej z ulic zrobić deptak czy normalna drogę dla aut. Mija już rok gdzie została podjęta decyzja o utworzeniu ulicy Starowiejskiej deptaka z możliwością wjazdu pojazdów i nic się w tym kierunku zrobiło. Mamy co mamy, czyli parking dla przyjezdnych bo mieszkańcy to tylko gdzieś 20% parkujących. O świętojańskiej nie wspominam, do tego chce się poszerzyć ul wladka Iv, no i nowa Waszyngtona 4 paskówka. A to tylko ruch samochodowy a gdzie parkingi czy w ogóle infrastruktura dla pieszego i warunki życia w centrum. Można tak punktować wielokrotnie co jest do zrobienia aby miasto było przyjazne wszystkim. Nie tylko mieszkańcom ale i turystom.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja to widzę tak - w Gdyni nadal mieszka się bardzo dobrze ze względu na ciekawe położenie miasta, bliskość przyrody, urozmaicenie terenu - z jednej strony morze, z drugiej wzgórza. Ale zarządzanie oceniam coraz gorzej - fatalny stan ulic nawet w centrum, dziury itd. Brak pomysłu na rozwój i stagnacja od dłuższego czasu. Bardzo ospały rozwój infrastruktury jakby nie nadążał za potrzebami miasta. Do tego bardzo wysokie ceny mieszkań u gruntów. Ale to wina nie miasta tylko ludzi nim zarządzających. Miasta bym nie zamienił na żadne inne w Polsce :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Lucass3d: Dokończenie estakady Kwiatkowskiego (z obwodnicy na Grabówek), modernizacje ulic (na przykład w zeszłym roku ulicy Morskiej czy całkowicie nowa krzyżówka na ulicy 10 lutego przy dworcu Głównym w Gdyni), modernizacje pod kątem bus passów, kilka nowych inwestycji w samym centrum (budowy na nabrzeżu przy skwerze Kościuszki czy nowe mikro osiedle na ulicy Władysława IV naprzeciwko Batorego), budowa nowych parków, budowa skweru spacerowego przy Osadzie rybackiej, odnowa plaży na Babich Dołach... Nie wspominając o Mevo czy o imprezach masowych które co chwilę odbywają się w sezonie. A to tylko rzeczy które mnie interesują, pewnie można znaleźć więcej.
   Myślę że w Gdyni jednak trochę się dzieje :)

  •  

   pokaż komentarz

   @PeTeAQ: buspasy akurat są problemem w Gdyni - zwiększają zakorkowanie przy wylocie z centrum na obwodnicę. Mevo to nie zasługa włodarzy Gdyni ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @PeTeAQ: Dokończenie estakady to 2008 rok - 11 lat temu :) To rzeczywiście była duża inwestycja, ale od tego czasu posucha. Skrzyżowanie przy dworcu i 10 lutego to też ważna inwestycja, ale ile lat trzeba było na to czekać, a to skrzyżowanie było prawdziwym koszmarem. A tuż obok na Placu Konstytucji jezdnia w bardzo kiepskim stanie. Modernizacje buspasów to rzecz względna, w dużej mierze są robione niewielkim kosztem i negatywnie się odbijają na korkach. Imprezy masowe - tak zapomniałem to jedna z większych bolączek miasta - latem co drugi weekend ulice pozamykane bo jakiś bieg. Te imprezy w dużej mierze są robione dla uczestników i zainteresowanych a nie dla mieszkańców. Coś się dzieje ale w dużej mierze to deweloperka a mało jest inwestycji podnoszących jakość życia mieszkańców.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lucass3d: Cała prawda. Zero wizji rozwoju miasta i wykorzystania jego potencjału. Bulwar, skwer, jakieś bezsensowne marnowanie przestrzeni na parkingi nad samym morzem, gdzie m2 to kilka tysięcy zł.

  •  

   pokaż komentarz

   @PeTeAQ: A na Północnej, Puckiej dalej stoi się nawet 30 minut aż przejedzie pociąg. Wejherowo buduje tunele, ta wspaniała Gdynia nie potrafi. Ważniejsza szkoła filmowa albo teatr żeby gwiazdki przyjeżdżały co roku na festiwal filmów. Chcą Gdyni to odebrać, mam nadzieję że się uda. Do tego rozbudowująca się część północna miasta i zakorkowana estakada. Skrzyżowanie na końcu estakady robili rok ?? Za długi buspas który w końcu skrócili. Nie wiem czy ktokolwiek wspomniał o dziesiątkach milionów złotych które wtopiła Gdynia na lotnisko w Kosakowie, żeby swoje ambicje spełnić niby walki konkurencyjnej z Gdańskiem. Od Gdańska to się powinni uczyć jeśli chodzi o drogi i inwestycje. Taka prawda od mieszkańca który codziennie stoi na przejeździe kolejowym w super Gdyni.

 •  

  pokaż komentarz

  Porównajcie sobie polskie Władysławowo i niemieckie Świnoujście - w pierwszym chaos budowlany, ulice i zabudowa z dupy, brak pomysłu i typowe polskie "jakoś to będzie", a w drugim funkcjonalny plan ulic, parki, równa zabudowa, wszytko dobrze przemyślane i zaplanowane aby służyło mieszkańcom i turystom.

 •  

  pokaż komentarz

  W Gdyni tak dobrze się mieszka (według rankingów to własnie w Gdyni żyją ludzie najbardziej zadowoleni z życia w swoim mieście) bo ludzie nie lubią zmian. A obecnie Gdynia jest miastem, które niewiele się zmienia. Panuje tu swoisty marazm. Wiem, bo pracuję w Gdyni. Jak tu ktoś pisał "wszystko wygląda tak samo jak 10 lat temu".
  Samo to jednak nie byłoby atrakcyjne, Gdynię ratuje to, że jest tuż obok Gdańska i Sopotu.
  To są miasta, gdzie naprawdę wiele się dzieje, jest rozrywka, kultura, są teatry, opery, dla mieszkańców Trójmiasta - a więc i Gdyni - na wyciągnięcie reki.
  I to jest idealne połączenie dla Gdynian. Mają swoje spokojne, trochę zastygłe miasto i wszystko to, co dają rozwijające się tuż obok miasta. Gdynia przylega do Sopotu, a z Gdyni do centrum Gdańska jest bliżej, niż z niejednej dzielnicy Warszawy do drugiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Radek-68: Te rankingi z diagnozy społecznej to trochę ściemnione były.

  •  

   pokaż komentarz

   @Radek-68: powiedziałbym że w Gdyni dzieje się więcej niż w Gdańsku i Sopocie.
   Tylko w tym roku, Verva street racing, Opener Festiwal, konkurs lotów redbull, pokazy lotnicze aerobaltic. i wiele innych nie chce mi się nawet szukać następnych które tylko w tym roku miały miejsce.

   Sopot to słynie aktualnie z kiczowatego monciaka, i wieczornych impez - bo kurort z sopotu to teraz taki że żaden.

   Gdańsk - tu ciężko mi porównywać, miasto ponad 2krotnie większe ciężko by nic się tu nie działo.. ale czy więcej?

   Jak w każdej takiej dyskusji znajdzie się milion za i przeciw. Prawa jest jednak taka że trójmiasto jako całość to chyba najlepsze miejsce do życia 'ogólnie' w Polsce. Jakość życia, do jakości 'powietrza', zarobków, bezrobocia, zaledwie kilka minut drogi do natury itp