•  

  pokaż komentarz

  "Sprawa jest precedensowa. Po raz pierwszy sądy – I i II instancji – uznały, że Kościół odpowiada za czyny swoich funkcjonariuszy, jeśli były związane z pełnioną przez nich funkcją. W tym wypadku rodzice oddali dziewczynkę zakonnikowi, działając w zaufaniu do Zakonu Chrystusowców i stanu zakonnego gwałciciela.

  Kościół w Polsce sprzeciwia się ponoszeniu odpowiedzialności za księży i zakonników. Nie chce płacić odszkodowań. Stoi na stanowisku, że odszkodowania należy zasądzać od sprawców jako osób prywatnych. Ofiarom proponuje symboliczne kwoty w zamian za zrzeczenie się roszczeń. Dokładnie taki sam mechanizm działał w wielu krajach. Dopiero przyjęcie przez sądy zasady odpowiedzialności Kościoła spowodowało, że sprawy rzadziej zamiatane są pod dywan, a Kościół w różnych państwach podejmuje środki zaradcze przeciw pedofilii duchownych".

  •  

   pokaż komentarz

   @pkostowski: Ja bym to pociągnął dalej. Albo Watykan płaci ofiarom albo bye bye konkordat. Przy okazji zobaczyłoby komu wśród księży bliższa Polska niż Watykan.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli do tego trzeba polityków, którzy nie robią "łaski" kościołowi i mają cohones. W Polsce nie ma takich łudzi. Nawet postPRLowska lewica boi się o to, po której stronie płotu cmentarza może być pochowana #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: tak, a jak zgwałci drogowiec to płaci k#@?a drogopol..poj%#!ło całkiem. Jest opowiedzialność osobista i tyle ksiądz to taki sam zawód jak lekarz czy pan konserwator, wiec dlaczego karać cały kościół jak ksiądz jest p!$%! ?? rozumiem że jak tobie odj%@?? to będziemy ścigać kasę od twoejgo starego....no weź ty się jebnij..

  •  

   pokaż komentarz

   @krystynalaga: drogowiec nie ślubuje bezwzględnego posłuszeństwa drogopolowi i nie pracuje tam 24/7.

  •  

   pokaż komentarz

   @krystynalaga: a drogopol jak się dowie że ma pracownika pedofila to co robi? Zgłasza na policję czy przenosi go na inną budowę, a dziecko zastrasza?

  •  

   pokaż komentarz

   @krystynalaga
   Sytuacja jest troche bardziej skomplikowana, ale jezeli organizacja drogopolu i wewnetrzne procedury ułatwiają gwałt i jego ukrycie, a tym samym brak skazania sprawcy, co jednocześnie sprawia ze moze on dalej dokonywac czynow to czemu drogopol ma byc jedynie "z boku" i dalej ma ukrywac sprawcow? Do tego dochodzi jeszcze fakt gwaltow w czasie "pracy".

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: Niby dobry pomysł, tylko pytanie, czy wtedy polski Kościół nie ogłosiłby się autokefalicznym względem Watykanu. I swoim przełożonym nie ogłosiłby Rydzyka albo Dzięgi, Dydycza, Głódzia, Jędraszewskiego, Meringa, Depo, Deca, Grocholewskiego albo Regmunta. To byłoby na rękę wielu polskim księżom, którym bardzo nie podoba się "lewak i heretyk" Franciszek.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Staniek (czyżby wyborca jedynie słusznej partii?)

   Zresztą i tak polski katolicyzm od dawna jest specyficzny względem katolicyzmu w ogóle. Ruch charyzmatyczny wywodzi się z protestantyzmu - konkretnie z pobożności zielonoświątkowej - a fenomen Rodziny Radia Maryja jest do niego bliźniaczo podobny. Dla Rodziny Radia Maryja, Rydzyk i jego media są ważniejsze od papieża i Watykanu, tak jak dla zielonoświątkowców ważniejszy jest charyzmatyczny kapłan.
   I nie jest przypadkiem, że to w Polsce charyzmatyczny ksiądz John Baptist Bashobora przyciąga tłumy, podczas gdy w innych krajach europejskich jest ignorowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: Ale robimy tak z każdą branżą?

  •  

   pokaż komentarz

   Coś czuje, ze Watykańczycy lada dzień ogłoszą bankructwo xd

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: IMG_5124.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   Ale robimy tak z każdą branżą?

   @kamil150794: w sumie nic nie stoi na przeszkodzie. Z każdą branżą, z jakiej przedstawicielami mamy podpisany konkordat, możemy go zerwać jeśli nie będą współpracować. :P

  •  

   pokaż komentarz

   @moocker: Chodzi mi o to, że firma odpowiada za czyny pracownika.

  •  

   pokaż komentarz

   @kamil150794: Jeśli kupując czisburgera zauważysz, że do środka jest naplute, to będziesz się domagał odszkodowania od Mcdonalda od pracownika? Jak pójdziesz składać zeznania jako świadek, a policjant na komendzie zamiast tego przykuje Cię do kaloryfera i będzie nap$@@?!@ał pałą, to będziesz chciał odszkodowanie od tego policjanta, czy od policji jako instytucji? (Bonus: komendant wszystkiemu zaprzeczy, a policjanta przeniosą na inną komendę) To raczej normalne, że jak pracownik coś spieprzy, to firma za niego płaci. A że kościół sam nieraz twierdził, że księdzem jest się cały czas, a nie tylko podczas odprawiania mszy, to już ich sprawa ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @moocker: bo praca w Macu polega na robieniu burgerów i Mac je sprzedaje. Żaden ksiądz nie ma w "zakresie obowiązków" gwałcenia dzieci.
   Tak samo jak to, że kościół ukrywał takie przypadki (czy tak było w tej sprawie?) to też moim zdaniem nie powinno mieć wpływu bo już nastąpiło po zdarzeniu. Jak się zatrujesz w restauracji to też pozywasz sanepid bo za rok podczas kontroli nie zamknęli knajpy?
   Nie to, że bronię pedofilii ale co ma organizacja z tym wspólnego?

  •  

   pokaż komentarz

   @wyja_wilki_wyja ksiądz miewa w zakresie obowiązków taką czy inną opiekę nad dziećmi. I to jest właściwsza analogia, bo gdyby miał w zakresie obowiązkóww gwałcenie dzieci, to tak jakby pracownik maka miał tam plucie do burgerów. ¯\(ツ)
   Generalnie sprawa powinna się zacząć od tego skąd miał do dziecka dostęp. Jeśli np po godzinach dorabiał sobie jako babysitter, albo zgarnął losowego na mieście będąc "w cywilu" to wtedy kościołowi nic do tego. Ale jeśli np podporządkował sobie dzieciaka w trakcie spowiedzi, albo np będąc katechetą, albo w inny sposób wykorzystując autorytet instytucji, to już kościół odpowiada za to kogo wybiera do reprezentacji i powinien beknąć finansowo.
   Naturalnie tak samo powinna np beknąć szkoła jeśli nauczyciel zgwałci uczennicę wykorzystując przewagę "służbową"

   pokaż spoiler A potem instytucja powinna móc takiego pracownika pociągnąć o zwrot kasy.


   pokaż spoiler O ile to możliwe, bo jeszcze ksiądz jak ksiądz, ale taki zakonnik to często oficjalnie nic nie posiada, żeby było z czego zedrzeć kasę... no ale sami to tak sobie ustawili.


   A za to że ukrywali pedofila, to już nie powinni odpowiadać cywilnie, tylko każden jeden który o tym wiedział i nie poszedł na policję powinien gnić w pierdlu. Łącznie z arcybiskupami, jeśli zajdzie taka potrzeba. I tak samo każdy, który próbuje utrudniać śledztwa lub ukrywać dokumenty.

 •  

  pokaż komentarz

  "Kto podnosi rękę na kościelną pedofilię, temu władza ludowa tą rękę odetnie" - ostrzegał Naczelnik Polski, znany także jako zwykły poseł.

 •  

  pokaż komentarz

  Co za przypadek... Czyżby jednak się dogadali z kk za tą agitację z ambony?

 •  

  pokaż komentarz

  Chyba istnieje lista organizacji, które wspierają pedofilię. Dlaczego KK tam nie ma??

  •  

   pokaż komentarz

   @matkaPewnegoMirka: bo ma układy z władzą.
   daje im poparcie mas a dostaje bezkarność władzę i pieniądze - czasem działeczki za 1% wartości... potem je co niektórym odstapi ale to już musi byc poważny polityk np. premier... ;)
   trochę to mafijne ale cóż lud w obliczu wszechobecnego wroga uważa to za mniejsze zlo....

 •  

  pokaż komentarz

  Czy tylko ja nie rozumiem tej części że rodzice "oddali trzynastolatkę zakonnikowi"? Na wiele miesięcy??
  Co to jest, pieprzony ekspres do kawy? Oddali i nie interesowali się co się z nią dzieje? A do szkoły chodziła, do lekarza, nikt się nie dziwił? Zakonnik na wywiadówki przychodził? A jak nie chodziła to nikt nie sprawdził co się z nią dzieje?
  Chyba tu nie tylko zakonnik powinien stanąć przed sądem.