•  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: wszyskie(chyba) amerykańskie bestsellery miałem przetłumaczone na polski i dostępne w małomiejskiej lokalnej bibliotece w latach 80-90=) Szok?

  •  

   pokaż komentarz

   @longley: A moze nie było zainteresowania bo białorusini znaja rosyjski, a na ten język Sagę dawno temu przetłumaczono?

  •  

   pokaż komentarz

   @Belkotliszek: Wg mojego kolegii z Mińska to mniej niż 5% białorusinów zna białoruski.

  •  

   pokaż komentarz

   @Belkotliszek: powiem ci więcej
   nie tylko znają rosyjski
   ale nie mają też pojęcia o języku białoruskim

  •  

   pokaż komentarz

   @Belkotliszek: Blah blah blah. Ty ciagle swoje. Dobrze przynajmniej, ze nie wciskasz kropek.

  •  

   pokaż komentarz

   @k0ndzik: możesz się tego nauczyć w 5 minut
   gdzie masz o, musisz wymówić a
   x - г
   л,в - у
   т - д
   to wszystko

   więc myślę, że to nie jest tłumaczenie
   ale tylko transliteracja
   z rosyjskiego

  •  

   pokaż komentarz

   Białorusini używają w dużej mierze rosyjskiego zamiast białoruskiego, Bon uważają swój język za bezużyteczny. W wielu domach to jest główny język. Niestety białoruski jest zaniedbywany i często brzydko mieszany z rosyjskim, który jest językiem wyższych sfer. :/ Reklamy, a nawet zwykłe rozmowy w sklepie są prowadzone po rosyjsku. Przetłumaczenie takiego bestsellera na ten język to wbrew pozorom ważne wydarzenie i dobra zachęta do zwrócenia uwagi na to, co jest dla nich rdzenne.

  •  

   pokaż komentarz

   @longley: Z tekstu wynika, że nie mają jeszcze przetłumaczonego Harrego Pottera. Także tego - przepaść :D

  •  

   pokaż komentarz

   Przetłumaczenie takiego bestsellera na ten język to wbrew pozorom ważne wydarzenie i dobra zachęta do zwrócenia uwagi na to, co jest dla nich rdzenne.

   @Meivels: chciałbyś, żeby szkoci wymyślili własną wersję
   angielskiego i torturowałi by tę mowoj swoich dzieci

   powinieneś się nauczyć języka kaszubskiego - to twoje rdzenne
   czy to jest przyjemne?

  •  

   pokaż komentarz

   Tłumaczka "Кацярына"

   źródło: belsat.eu

  •  

   pokaż komentarz

   Andrej Januszkiewicz, właściciel wydawnictwa

   źródło: belsat.eu

  •  

   pokaż komentarz

   strona wydawnictwa:
   https://ru-ru.facebook.com/januskevic.books/

   Па кнігу ўжо ідуць першыя шчаслівыя ўладальнікі!

   źródło: scontent.fhel3-1.fna.fbcdn.net

  •  

   pokaż komentarz

   Это просто праздник какой-то!

  •  

   pokaż komentarz

   @longley: zalogowałem się żeby dać ci minusa jeżeli porównujesz sensowność tłumaczeń na język którym jako jedynym w latach 90 mówiło jakieś 38 milionów ludzi z językiem którym mówiło może jako jedynym 100 tysięcy, reszta bez problemu czytała po rosyjsku. Nie dziwię się już że umiejętność logicznego myślenia jest poszukiwana na rynku pracy. Akcja jest jak zbiórka na tłumaczenie na język kaszubski i rozdawanie tego w Gdańsku a ty widziałbyś w tym przepaść względem powszechności polskiego. Nie wiem może nie wiedziałeś nie chce być niemiły. Pograj w planszową grę o tron jest dobra na rozwój analitycznego myślenia, pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   Tłumaczka "Кацярына"

   @mobutu2: Wlasnie to jest zaskakujace ze w calym artykule wymieniony jest tylko jeden mezczyzna - wlasciciel wydawnictwa, reszta to same panie. Przez chwile myslalam ze to jakis portal skierowany do kobiet ale wyglada na to ze belsat.eu to zwykla strona z wiadomosciami. Panowie na Bialorusi nie czytaja ksiazek (w Polsce malo ktory cokolwiek czyta)?

  •  

   pokaż komentarz

   Это просто праздник какой-то!

   @mobutu2: ECH.

  •  

   pokaż komentarz

   @Meivels: bo tak jest. Białoruski jest bezużyteczny i nie widzę sensu w nauce mimo że jestem Białorusinem. Moi dziadkowie rozmawiają między sobą po białorusku. Miałem do wyboru nauczyć się prawidłowo mówić po rosyjsku albo białorusku, wybrałem rosyjski. Temu że Irlandczyk nie zna Irlandzkiego i mówi po angielsku, nie robi to z niego miłośnika odwiecznego wroga czy zmienia cokolwiek. Białoruski wymarł a Białoruś jest słaba ekonomicznie. Bez wzbogacenia obywateli będzie się marginalizować jak i Polska której język zaczyna się marginalizować. 40 milionów to kropla przy załóżmy 8 miliardach ludzi nawet 300 mln słowian. Na pewno może 1 milion Białorusinów którzy nie czują się Rosjanami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vigorus ty masz coś z głową... Teraz to zrozumiałem :D

  •  

   pokaż komentarz

   tłumaczenie na język kaszubski i rozdawanie tego w Gdańsku

   @ComeToPeel:zgadzam się z Tobą
   z dodanym drobnym szczegółem
   "Książka została wydrukowana na Litwie." czytamy w artykule
   więc dla analogii powinieneś dodać i drukowana w Lipsku

  •  

   pokaż komentarz

   Wg mojego kolegii z Mińska to mniej niż 5% białorusinów zna białoruski.

   @k0ndzik: a wg wiki jednak 36% rozmawia w domu po Bialorusku.

  •  

   pokaż komentarz

   Na pewno może 1 milion Białorusinów którzy nie czują się Rosjanami.

   @ComeToPeel: zgadzam się z Tobą jeszcze raz

   Не думаю, что мама переводчицы назвала её Кацярыной.
   Как и многие папы Тань на Украине, чьи дочки вдруг стали Тетянами.

   dla polskich czytelników "Тетяна" brzmi jak "Cycjanka" dla rosjan

  •  

   pokaż komentarz

   @mobutu2: Jeżeli według ciebie białoruski to inna wersja rosyjskiego, to widocznie masz luki w elementarnej wiedzy historycznej. Z tym podejściem można nazwać słoweński inną wersją serbochorwackiego. Białoruski ma oczywiście wspólne korzenie z rosyjskim i ukraińskim, ale przez wieki rozwijał się od niego niezależnie. Posiada własny standard literacki i historię oraz jest językiem narodowym tego kraju. Chyba zasługuje na trochę szacunku i uwagi, nie uważasz?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: Ja to doskonale wiem, jednakże język jest ważnym elementem i źródłem historycznym. Trzeba zrozumieć osoby, które chcą podtrzymywać tradycję. À propos irlandzkiego, tak, tam sytuacja jest podobna, ale w niektórych prowincjach nadal mówi się po irlandzku, a angielski jest językiem, którego się uczy w późniejszym okresie życia. Nie wiem, jak jest na Białorusi, ale zapewne podobnie. Wypadałoby jednak zwrócić uwagę na to, że to wy, użytkownicy języka, decydujecie o jego losie. Jeżeli uznacie go za zbędny, to jasne, może być on zastąpiony językiem pokrewnym i popularniejszy m. Dla wielu ludzi język to tylko narzędzie. Jednakże nawet "bezużyteczny" język jest dla niektórych czymś cennym. Warto dowiedzieć się na przykład o wyspie Manx i języku tamtej ludności, która postanowiła przywrócić do łask swój wymarły język. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @k0ndzik:
   Możliwe.To zruszczony naród,choć nie do końca,co pozwala Łukaszence gadać,że to są sowieccy ludzie ze znakiem jakości czy jakoś tak.Czyli nie jakaś dzicz.Generalnie ma rację,ale z językiem u nich raczej krucho,pewnie łatwiej tam o kogoś kto zna polski niż białoruski,tym bardziej,że reklamy nauki polskiego wiszą nawet w Mińsku,podobno nawet tam można było na dworcu wymienić od ręki walutę na złotówki (tak słyszałem),o polskiej telewizji nie wspomnę (chociaż też tylko słyszałem).A Białorusinów najpierw próbowali zruszczyć bo Łukaszenka myślał,że będzie kimś takim jak Putin dzisiaj,a jak został wydymany dopiero wtedy wziął kurs na niezależność Białorusi.Też tylko dlatego,że wolał być głową państwa,nawet takiego jak Białoruś niż urzędasem ruskim średniego szczebla.Ale straty ta polityka im zadała spore.Nie tłumaczą na białoruski bo każdy zna,i używa w codziennym życiu ruskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   Chyba zasługuje na trochę szacunku i uwagi, nie uważasz?

   @Meivels: nie zgadzam się całkowicie

   przez wieki rozwijał się od niego (języka rosyjskiego) niezależnie

   @Meivels: XIX? XX?
   tyłko od lat 90 jako polityka rządowa baćki Lukaszenko

   Posiada własny standard literacki i historię oraz jest językiem narodowym tego kraju.

   @Meivels: to tylko transliteracja języka rosyjskiego
   o -- a
   л,в -- у
   г -- х
   + samotne polskie słowa w cyrylicy

   dzisiejsza pierwsza strona gazety bielorusskiej
   https://rh.by
   dla tych, którzy mają oczy, dość zobaczyć raz

   źródło: bd05c9299257b56472a341110a83e511.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @mobutu2: Dobry człowieku, wybacz, ale na twoją ignorancję szkoda mi słów. Języki rozwijają i rozwijały się niezależnie od polityki. Nie sądzisz chyba, że przez 30 lat udało się utworzyć sztucznie duże różnice między jednym a drugim językiem, zwłaszcza że białoruski nie ma się zbyt dobrze. W krajach byłej Jugosławii kładzie się na to duży nacisk, a wielkich efektów nie widać. Jeżeli uważasz, że standard literacki to tylko znaki, to znowu pokazujesz swój brak wiedzy w tym temacie. Białoruski ma wiele słów podobnych z polskim? No jak to możliwe, skoro mają wspólne pochodzenie i dużą część historii te dwa narody miały ze sobą bliskie relacje. Jest to jak najbardziej normalne. Nie kwestionuję, że język białoruski ma się źle. Napisałam to parę komentarzy wyżej, ale widocznie tego nie zauważyłeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Meivels: Dodając do tego co mówisz - zanim lud był zrusyfikowany, był spolonizowany. Na większości terenów obecnej Białorusi mówiono po polsku po stratach ludności po potopach szwedzkich. Narodowość a język nie są tożsame. Jako polak powinien znać mazurka Dąbrowskiego. Generał był przezywany Niemcem bo nie mówił po polsku i był wychowany jako część elity Austrii. Czy przestał być Polakiem? A teraz dodaj do tego sensowność nauki białoruskiego który wymiera albo rosyjskiego którym mówi 200 mln. Białoruski nie przeszedł reform rosyjskiego przez Piotra I. Jestem Polakiem Rosjaninem i Białorusinem równocześnie. Jeżeli ktoś nie czuje się będąc Białorusinem również Rosjaninem nie mam z tym problemu ale większość Polaków ma problem kiedy Slązacy nie czują się Polakami i uważają się za odrębną nacje a to identyczna sytuacja z Rosją i Białorusią gdyby Śląsk stał się pseudoniepodległy w dalszym związku z polską w 1991 roku. Rosji to patologia ale 140 mln rynek zamiast 10 mln i nie różni się dużo od samej Białorusi. Co innego kochać jakiś kraj a co innego robić z nim interesy, pragmatyzm i przyszłość. Może jestem dziwny ale język służy mi do komunikacji nie do walki, wyzywania się czy podziałów o rzeczy nieistotne z punktu widzenia relacji międzyludzkich. Jak na przykład wytykanie to kto komu spalił więcej wiosek w rozmowie z jakąś Rosjanka która jestem zainteresowany.

   @Stekajaca_Anka 22 potop szwedzki, powstania listopadowe, druga wojna światowa i ewakuacja pierwszej wojny. Moja rodzina została wywieziono za ural. Gdyby wszyscy mówili bialoruskim olewając Rosję od lat 90 na pewno poprawiłoby to sytuację z 10 razy i wcale nie skończyliby jak biedniejsza Ukraina bo Białoruś siedzi na żłożach i ma idealne granice naturalne. To był sarkazm. Tam nie ma złóż, granice są nie do obrony a większość terenu ma słabe gleby. Ma tylko i aż ludzi którzy kręcą interesy gdzie i z kim się da. Szczególnie w Rosji która ma wszystko oprócz inteligentnych ludzi z pokorą a która zapewnia Białoruś. Najbardziej inteligentni są żydzi z terenów Białorusi i tak się składa że większość nie ma genetycznych przodków męskich w palestynie przypadek? Nie sądzę, granie kartami jakie się ma nawet jeśli niektóre karty są kradzione od innych nacji. Jak dostęp do rosyjskich surowców czy sieć relacji interpersonalnych Żydów amerykańskich.

   @mobutu2 ты прав, ну что я могу сказать более. Кажется что они знают лучше нас на каком языке Беларусы розговарывают между собой.

  •  

   pokaż komentarz

   @Meivels: czytam wszystkie pana komentarze.
   Spójrzmy na problem jeszcze raz.

   1. Nie jest językiem organicznym czyli historycznym czyli literackim.
   Ludzi zawsze mowili albo po polski albo po russki w Białorussii.
   Na wsi było to mieszanina, wśród niepiśmiennych rolników.

  •  

   pokaż komentarz

   2. Dlaczego mieszkaniec Minsku będę mowil na języku dla niego nie ojczystym.
   Tylko skonstruowanym. Obcym i śmiesznym.

   3. Tylko jesli Lukaszenka będę przemusil.

  •  

   pokaż komentarz

   chciałbyś, żeby szkoci wymyślili własną wersję
   angielskiego i torturowałi by tę mowoj swoich dzieci


   @mobutu2: No i co zrobiłeś? Wiesz co zrobiłeś? Jakiś pijany Szkot przeczytał twój komentarz grzebiąc po archiwach Oldnetu 1.0 w roku 2098. I oddawszy butelkę łychy koledzy z prośbą żeby chwilę przytrzymał, odpalił kompletnie nielegalnego wirusa inwazji temporalnej ustawiając jako cel swojego pra pra pra dziadka w roku 1801. I teraz prawie wszyscy Szkoci w większości bleblunią swoim pseudoangielskim. Zniszczyłeś życie milionów ludzi swoim bezmyślnym komentarzem!

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: Wiem, że naród i język nie są sobie tożsame, ale właśnie dzięki tym wpływom, o których wspomniałeś, można w jakiś sposób poczuć historię jakiejś grupy ludzi. Jako pasjonata języków po prostu mnie boli, jak widzę, że ten język zanika z tymi wszystkimi znamieniami przeszłości. Nie kwestionuję narodowości żadnej osoby. Jeżeli ktoś czuje się Białorusinem i kocha swój kraj mimo braku biegłości w białoruskim, to niech sie uważa za Białorusina. Jednakże mam wrażenie, że nieuczenie się białoruskiego, bo jest bezużyteczny i nieużywanie go, bo nikt go nie zna, to paradoks. Nie mówię, że teraz powinniście się wszyscy uczyć białoruskiego i go używać, bo to wasz interes, co z nim zrobicie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mobutu2: Po pierwsze, nie jestem panem, tylko panią, chociaż nie czuję się na tyle staro, by ktoś się tak do mnie zwracał. Więc sugerujesz, że już parę stuleci temu każdy mówił ustandaryzowanym językiem bez żadnego dialektu ani gwary? Standardy danego języka nigdy nie są całkowicie naturalne, a to dlatego, że języki posiadają gwary. Jest to proces żmudny i trudny, a zawsze dla kogoś nie będzie to naturalny standard języka. Wiec zastanawiam się teraz, o jakiej sztuczności mówisz. Reszty, niestety, nie jestem w stanie zbytnio zrozumieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Meivels Pewnie Ruska propaganda od lat im wkreca że język Białoruski jest im do niczego nie potrzebny, tak jak zresztą i Polakom próbowano wmówić że są jacyś gorsi od Niemca czy Francuza i że wstyd być Polakiem na szczęście się to zmieniło i nadal zmienia na lepsze.

  •  

   pokaż komentarz

   Białoruski wymarł

   @ComeToPeel: przez rusyfikację Białorusi i takich jak Ty. Przyczyną nie jest słaba ekonomia, tylko "wschodni brat".

  •  

   pokaż komentarz

   w Polsce malo ktory cokolwiek czyta

   @joannadeli: Chyba chadolki nie czytają. Przegrywy czytają, ale różowe tego nie widzą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   to pokazuje przepaść

   @longley: Jeszcze w ramach uzupełnień tego, że na Białorusi stosuje się głównie język rosyjski - książki Sapkowskiego o wiedźminie na rosyjski tłumaczono na bieżąco, wychodziły w ciągu roku, dwóch od polskiej premiery. W ogóle Wiedźmin jest w Rosji całkiem popularny. Rosjanie i Ukraińcy napisali opowiadania składające się na książkę "Opowieści ze świata Wiedźmina".

   @ComeToPeel: A nie sądzisz, że odrzucenie języka białoruskiego, wraz z Pogonią i biało-czerwono-białą flagą to było zwrócenie się Białorusi na wschód, zamrożenie w klimacie postsowieckim. Jasne, można mówić, że inną opcją było pójście drogą Ukrainy, ale z drugiej strony była droga państw bałtyckich i Polski. No i obecnie integracja z Rosją postępuje i coraz ciężej będzie wyrwać się z ruskiego miru, który raczej bogactwa ze sobą nie niesie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vigorus: Kompromitujesz się jak twój stary w robocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vigorus: Kompromitujesz się jak twój stary w robocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vein: wierz w co chcesz widzę że masz większą wiedzę na temat historii Białorusi ode mnie skoro jesteś taki pewny swoich przekonań.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K: idąc tą drogą łatwiej byłoby dla Śląska odłączyć się od Polski i bardziej zintegrować z niemcami niż tkwić w Polsce która trzeba reformować. Rosja to syf ale nie wierzę że Białoruś miała alternatywę z przyczyn które wymieniłem a po drugie w moim mniemaniu i mniemaniu większości Białorusinów - bycie również Rosjaninem nie wyklucza czegokolwiek. Tak jak można być i ślązakiem i polakiem. Problemem jest brak reform Rosji i Białorusi a nie trwanie Białorusi przy niej. Bialorusini byli wybijani niemalże do zera przynajmniej kilka razy w historii i jakoś nie jestem zainteresowany zobaczyć to ponownie za mojego życia. Nagły zwrot w stylu, "Moskale won" by to przyniósł. Pomijając że odrębność kulturowa Białorusi od Rosji rozwinęła się kiedy była częścią organizmu litewsko polskiego a część "rosyjska" miała Inna historie i reformy. Nikt do tego celowo nie dążył. Przeciętni Rosjanie to nie są ludzie gorsi od Polaków czy Białorusinów. Problemem są rządy ale jak powtarzam - dzięki rosyjskim surowcom i gospodarce Białoruś żyje. Ukraina świetnie wyszła na ufaniu nato i zachodowi. Brak glowic, czolgi rosjan kilkaset kilometrów wgląb kraju. Z centrum przemysłu stali się krajem afrykańskim. To temat rzeka co by było gdyby.

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: Eh, Ty z tym Śląskiem. Śląsk na którym żyją Ślązacy (Górny) bądź nieliczni Niemcy (Opolski) nie graniczy nawet z Niemcami. Poza tym zarówno Śląsk, jak i cała Polska chciała na zachód.

   Rosja to syf ale nie wierzę że Białoruś miała alternatywę z przyczyn które wymieniłem a po drugie w moim mniemaniu i mniemaniu większości Białorusinów - bycie również Rosjaninem nie wyklucza czegokolwiek. Tak jak można być i ślązakiem i polakiem.
   Śląsk jest częścią Polski (a przynajmniej jego polska część, ale zakładam, że o niej mówimy), Białoruś póki co nie jest częścią Rosji, a więc nie do końca istnieje analogia. Jesteś zwolennikiem połączenia Białorusi i Rosji w jedno państwo, czy też raczej wchłonięcia jej przez Rosję? Bo trochę nie rozumiem idei uważania się za Rosjanina (choćby tylko "również Rosjanina"), mówienia po rosyjsku i posiadania odrębnego państwa. Po co?

   Problemem jest brak reform Rosji i Białorusi a nie trwanie Białorusi przy niej.
   Ale czy przypadkiem jedno nie łączy się z drugim? Rosja zawsze była zamordystycznym molochem, z lepszymi, bądź gorszymi momentami, ale ogólnie się tego trzymała. Ciężko iść z Rosją mając nadzieję, że może tym razem to będzie nowoczesne i dynamiczne państwo z mocną gospodarką ¯\_(ツ)_/¯

   Bialorusini byli wybijani niemalże do zera przynajmniej kilka razy w historii i jakoś nie jestem zainteresowany zobaczyć to ponownie za mojego życia.
   Możesz napisać o jakich momentach w historii myślisz? Kojarzę białoruskie straty w czasie II WŚ, a co jeszcze? W XVII wieku Białoruś straciła więcej ludzi (procentowo) niż reszta RON?

   Nagły zwrot w stylu, "Moskale won" by to przyniósł.
   Wątpię, czy nagły zwrot skutkowałby wybiciem Białorusinów, raczej mocniejszym wejściem Rosjan i integracją. Myślisz, że Białorusini masowo by się temu sprzeciwili?

   Zresztą ja nie o jakimś obecnym zwrocie piszę. Przecież Białoruś już miała Pogoń za herb i biało-czerwono-białą flagę (chyba też większy nacisk na język białoruski), także ten symboliczny kierunek był w drugą stronę. Ja raczej się zastanawiam co by było, gdyby Łukaszenka nie skręcił w stronę rosyjsko-postsowiecką.

   Przeciętni Rosjanie to nie są ludzie gorsi od Polaków czy Białorusinów.
   Nikt tu chyba tego nie pisał. W Polsce jest zresztą powszechne przekonanie, że Rosjanie to w porządku ludzie, tylko władza i to niezależnie od okresu historii. Ale jak już pisałem wcześniej - ciężko liczyć, że tym razem będzie inaczej.

   Problemem są rządy ale jak powtarzam - dzięki rosyjskim surowcom i gospodarce Białoruś żyje.
   Żyje na kroplówce, za którą prędzej, czy później (wydaje się, że prędzej) przyjdzie zapłacić, a jak już pisałem oprócz Ukrainy są też państwa bałtyckie, czy Polska, których historia potoczyła się inaczej.

   Oczywiście wciągnięcie Białorusi do Zachodu wymagałoby też ruchów ze strony Zachodu, czy wsparcia Polski (która koncentrowała się na tym, żeby samemu do NATO i UE dołączyć), ale mimo to zawsze jak patrzę na historię najnowszą Białorusi to szkoda mi, że Łukaszenka zrobił zwrot w stronę Rosji i nastrojów postsowieckich. I to w czasie gdy Rosja była jeszcze słaba. Dało to pewnie czasową stabilizację (coś co Białorusini chyba bardzo lubią), ale wygląda na to, że wprowadziło też Białoruś na ścieżkę, z której nie ma już odbicia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K: skasowało mi post i nie chce pisać go ponownie więc wkleje ci link jeśli cię interesuje.
   potop szwedzko rosyjski do 70% populacji Białorusi, wojna północna mniejsze straty ale nadal niektóre regiony miały tylko 10% populacji sorzed wojny. Dodaj że ginęły elity i masz wyjaśnienie czemu białoruski ruch narodowy pojawił się w katolickich rodzinach które równie dobrze mogły być polskie. Osiedlanie Żydów na Bialorusi związane było z jej wyludnieniem. Bez samych tych dwóch wojen populacja Białorusinów w momencie wybuchu drugiej wojny mogła być większa niż Ukraińców, szacowana nz 35 milionów. http://inbelhist.org/poteri-belarusov-pechalnaya-demografiya/

   Moja rodzina jest autochtoniczną ludnością Białorusi co najmniej od XV wieku, ich nazwisko jest na konstytucji trzeciego maja a 30% mojej krwi według badań DNA jest baltów co potwierdza jej "białoruskość" czyli dużą populację baltów którzy stali się Słowianami, co odróżnia nas od Ukraińców z domieszkami tureckimi i "czysto" słowiańskimi. Możliwe że nazwisko zostało przez kogoś przybrane na przestrzeni wieków ale wątpię. Z drugiej strony rodziny jestem spolonizowanym rosjaninem. Moi przodkowie służyli zarówno Polsce jak i Rosji w zależności od okresu historycznego. Jestem równocześnie Białorusinem, Polakiem i Rosjaninem. Wiem jak traktowali Białorusinów Polacy a latach trzydziestych jak Rosjanie w XVIII wieku, jak Polacy Ukraińców i jak Ukraińcy Polaków w latach 40 stych. To jest brutalna historia i jest inspiracją ale moja tożsamość jest oparta nie na patriotyzmie do skorumpowanych rządów a na byciu częścią mojej rodziny i grupy etnicznej. Jeżeli ktoś w imię tego co się stało 400 lat temu woli żeby jego żona nie była Rosjanka albo nie mieć polskiego paszportu to jego wybór. Najbardziej białoruską cechą narodową jest pragmatyzm i stoicyzm. Chce żeby zarówno Rosja, Polska I Białoruś się rozwijały w pokojowej koegzystencji. Zbrodnia to zbrodnia nieważne kto ją robi. Korupcja Rosjan czy Polaków pozostaje korupcją. Nikogo nie wybielam a nacjonalizm i przesuwanie granic żeby pomiot w stylu Putina był szczęśliwy jest złem. Mówię rosyjskim polskim i angielskim. Wystarczy mi. Nie potrzebuje białoruskiego bo to nie jest "must have" w byciu Białorusinem tak jak dla Dąbrowskiego polski nie był w byciu polakiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel, @Jan_K, @Stekajaca_Anka, @Beobe, @Meivels:

   Dialog północnych ludów słowiańskich (Sztuka.)

   białoruski człowiek myśli (półgłosem):

   To ciekawe, powiedziano mi wczoraj

   że nie jestem tak rosyjski, jak myślałem

   całe moje życie

   ukraiński człowiek mówi (dla wszystkich do usłyszenia):

   Ukraińcy wcale nie są Rosjanami!

   russkij człowiek wchodzi (bardzo głośnym basem):

   Bracia Słowianie!

   polski człowiek z rogu pokoju (właściwie nikomu):

   Rosjanie nigdy nie byli Słowianami.

   (na telefonie do niemiec):

   powinni zapłacić nam reparacji

   przy okazji, ty też

   ukraiński chłopiec:

   Moskale powinien być powieszony.

   Слава Украине!

   (niezrozumiałe piski)

   rosjanin (zaskoczony):

   Chłopaki, co to jest nie tak, ale wszystko było świetnie?

   polski europejski człowiek (na telefonie do amerykanów):

   Tak, znowu jest ten Rosjanin,

   czy mógłbyś coś zrobić? Proszę?

   białorus (znowu półgłosem):

   No dobrze, chyba poczekam.

   Kurtyna.

   źródło: EHJWoOJXkAAsdHC.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @mobutu2: Nie wiem, co ten panslawistyczny tekst ma nam udowodnić i nie wiem, czego was w tej Rosji uczą, ale muszę ci powiedzieć, że nie jesteście pępkiem świata i slowianie oraz cała Europa nie kręci się tylko wokół was.

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: W wojnach XVII wieku to ogólnie RON straciła koło połowy ludności, a potem jeszcze doszła wielka wojna północna. Może faktycznie Białoruś (WKL) poniosła szczególnie duże straty, faktycznie coś takiego kojarzę, ale z drugiej strony i Ukraina miałaby sporo większą populację bez powstania Chmielnickiego i wszystkie państwa RON bez wojen rozpoczętych w 1648 roku.

   Natomiast szczerze mówiąc najbardziej interesuje mnie Wasze podejście do niepodległości Białorusi, bo osobiście przy takim podejściu niezbyt rozumiem po co ją utrzymywać. Skoro Białoruś wisi gospodarczo na Rosji, ludzie mówią po rosyjsku, a nawet uważają się za Rosjan, to jaki jest sens utrzymywania odrębnego państwa, a nie bycia właśnie takim Śląskiem w ramach Polski? Jak Ty na to patrzysz, jak patrzą na to inni, np. ci którzy nie mają też polskich korzeni.

   @mobutu2: Pytanie również do Ciebie, jeśli można prosić o odpowiedź, a nie wiersze, czy sztuk...

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K: Jestem Rosjaninem. Dla mnie białoruska niepodległość nie ma sensu.

   Ale jeśli tak się stałe, a Białorusini się z tym zgodzą,

   stamtąd musimy żyć jak dwa naprawdę oddzielne kraje.

   W przeciwnym razie, jeśli żyjesz z rosyjskich pieniędzy

   i użyjesz rosyjskiego wsparcia wojskowego,

   a następnie, będąc ludźmi bez żadnej znaczącej różnicy od Rosjan,

   wszędzie podkreśl swoją specjalność i dystans.

   To wydaje się być jakąś zdradą.

   Tego rodzaju zachowanie, w rzeczywistości,

   nikt nie będę długo tolerować, przynajmniej chętnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Meivels: Pękna pania,
   po tym, jak nauczyłem się z twojego komentarza,
   że są kobiety na Wykopie.
   Jestem jak bażant pokazujący swoje pióra.
   Od tego ta sztuka (dla was).
   Pania powinna wybaczyć moją głupotę;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Vigorus: Co tak kiepsko odpisujesz? Kończy ci się transfer w xiaomi?

  •  

   pokaż komentarz

   @olgierd_banasz: Mam transfer bez limitu. Viaomi jest wspaniałe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vigorus: Masz transfer jak matce xiaomi podkradniesz w nocy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vigorus: Zachowaj swoje upośledzenie dla siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K: Białoruś nie jest i nigdy nie była niepodległa. Może przez rok. Jest cały czas w Związku Białorusi i Rosji a ze związku sowieckiego została wypchnięta. Chciała pozostać w jakiejś formie częścią tego samego kraju co Rosja. Obecnie wszystko to zmagania Łukaszenki o utrzymanie władzy. Kilka lat temu Białoruś miała stać się częścią Rosji ale nawet autonomii miała nie dostać więc czym miał rządzić wtedy? Województwem? To poniżej jrgo godności więc odpuścił. Z mojego punktu widzenia bycie Białorusinem jest jak bycie góralem. Odrębną tożsamość ale będąca częścią większej. Bardziej rosyjskiej ale równocześnie polskiej. Pod względem światopoglądu może Białorusinom jest bliżej do Polaków ale dla nich jesteśmy odrębnym narodem, czasami kacapami. Pozostaje język i religia które są odrębne. Dorastałem w Polsce i ignorowałem to z powodu debilizmu ludzi którzy to mówili ale była ksenofobia względem Białorusinów zanim pojawili się Arabowie i hindusi w polskich miastach. Szczególnie z powodu religii. Jestem niewierzący ale lubię jak pojawi się temat rekigii udawać w polsce prawosławnego na początku żeby odsiać ze znajomych debili bo szybko wychodzą ze swoimi mądrościami. Pomijając że Kościół prawosławny w rosji jest podporządkowany putinowi nie zdziwiłbym się gdyby spowiedzi były nagrywane i szły do służb. Wyobrażasz sobie żeby najlepsze zespoły w Polsce były białoruskie śpiewające po polsku? W Rosji tak jest. Би-2 i макс корж. Żeby policjant który zatrxtmuje cie do kontroli mówił z białoruskim akcentem bo przyjechał dwa lata temu? W Rosji to możliwe. Co było jak pojawił się pomysł zatrudniania w polskiej policji Ukraińców? No właśnie. Czy właściciel dużej firmy rosyjskiej który jest Białorusinem? Takie fakty mówią więcej niż puste słowa. Bialorusini są "nasi" w Rosji w Polsce to "ulubieni obcy". Z drugiej strony każdy wie jaka jest rosja. Gdyby była rozwinięta nikt by nawet nie zastanawiał się nad odrębnością. Największą populacja muzułmanów w Europie i ludów azjatyckich też jest czynnikiem który daje do myślenia. Problemy które są w Rosji są i na Białorusi ale pozytywów Rosji nie ma Białorusi. Na pewno nie po 300 latach ponownego bycia częścią Rosji. Dużo zostało z niemieckosci dolnego Śląska po 70 latach? Nic. To najbardziej polski region po małopolsce i Mazowszu. Górny Śląsk to inna sprawa i o nim cały czas mówiłem.

 •  

  pokaż komentarz

  Po co pisać książkę na postawie gry? Lepiej sobie zagrać

 •  

  pokaż komentarz

  Warto przypomnieć że Wiedźmin na Białorusi był czytany od dawna, tyle że w języku rosyjskim. Każdy Białorusin zna rosyjski, białoruski niekoniecznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @LibertyPrime: gdyby bardzo zły uczeń napisał po rosyjsku z ogromną ilością błędów
   tak wygląda język białoruski dla Rosjan
   pomyśl, dlaczego tak jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @mobutu2: Raczej liter które używa się na Białorusi a w Rosji nie, nie wymyśli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Miorz: dzisiejsze pierwsze strony

   Рэгiянальная газета. ---- Региональная газета.

   Літоўцы пра Астравец: ад літоўскіх гарадоў ------------------------ Литовцы про Островец: от литовских городов
   адрозніваецца толькі помнікам Леніну і дошкай гонару ---------- отличается только памятниками Ленину и
   ------------------------------------------------------------------------------------- большим гонором.

   Хлопцы ў Ашмянах размалявалі дамы ------------------------------- Хлопцы в Ошмянах размалевали дома
   з-за групы ў сацыяльных сетках ---------------------------------------- из-за группы в социальных сетях.

   to jest zjadliwa karykatura
   a nie język

  •  

   pokaż komentarz

   @mobutu2: Inny nie znaczy gorszy. To samo można powiedzieć o polskim czy byle którym j. słowiańskim bo są podobne

  •  

   pokaż komentarz

   @Miorz: dla ludzi kultury
   każdy dialekt wiejski
   co najmniej w pewnym stopniu śmieszne

   zwłaszcza jeśli w stronie wiejską
   nikt o tym dialekte nie słyszy

   i to jest tyłko mokre sny
   jakiegoś profesora filologii z miasta

   bo na prawde
   i to nie jest prawda
   bo nie ma profesora
   i jest tyłko zjadliwa szkodliwa obca wola

  •  

   pokaż komentarz

   @mobutu2: No i co z tego, że wydaje się śmieszny?
   Dla mających styczność tylko i wyłącznie ze standardowym językiem polskim, język czeski i etnolekt śląski też wydają się zabawne. A mimo tego, oba te języki posiadają duże zasoby pierwotnych słowiańskich wyrażeń, przez co są bardzo piękne.
   Białoruskiemu też bliżej do wymarłego już ruskiego, uważam, że warto przywrócić ten język do łask.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dramcio: Czesi oni nie wiedzą nie czują jak brzmi czeski dla polaków
   biełorusskij jest śmieszny dla samych sobie białorusów
   dla nich rosyjski jest językiem ojczystym
   to duża różnica, jeśli chcesz o tym pomyśleć
   Dlaczego dorośli ludzie muszą się wyśmiewać?

  •  

   pokaż komentarz

   @LibertyPrime: to jak ze znajomością irlandzkiego w Irlandii. Nikt go nie zna

 •  

  pokaż komentarz

  Dziwna kolejność. Moim zdaniem najpierw powinni przetłumaczyć grę a dopiero książki oparte na grze.

 •  

  pokaż komentarz

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: 1571813800180.jpeg

Dodany przez:

avatar Fire_Scout dołączył
671 wykopali 5 zakopali 12.6 tys. wyświetleń