•  

  pokaż komentarz

  Mikrobiom jelitowy złożony jest z bilionów mikroorganizmów, przede wszystkim bakterii, które chronią organizm przed wirusami i innymi patogenami, wchłaniają pokarm, ułatwiając trawienie i wytwarzają energię.

  Okazuje się, że bakterie jelitowe pomagające w trawieniu, należące do gatunku Prevotella copri, występowały w przewodzie pokarmowym Człowieka Lodu, który żył 5300 lat temu. Jego zwłoki w 1991 r. znaleziono w topniejącym lodowcu alpejskim, od tego czasu poddawane są one intensywnym badaniom naukowym.

  Ten typ bakterii występuje powszechnie w różnych częściach świata, gdzie nie zakorzenił się zachodni model życia, w tym zachodni poziom higieny. Natomiast znaleźć go można jedynie u 30 proc. populacji zachodniej.

  Naukowcy z uniwersytetów w Trydencie i Bolzano (Włochy) badali, jakie bakterie występowały w przewodzie pokarmowym Człowieka Lodu. Porównywano je ze składem bakterii u ludzi ze społeczeństw zachodnich i nie-zachodnich (m.in. z Tanzanii i Ghany). Okazało się, że w zachodnich społeczeństwach uprzemysłowionych zanikają bakterie odpowiedzialne za trawienie błonnika.

  Związane jest to z dietą bogatą w tłuszcze, a ubogą w błonnik, siedzącym trybem życia, stopniem higieny, popularnością antybiotyków i innych środków medycznych. Jak podkreślają naukowcy, niewątpliwie wiele z tych czynników zapewniło nam wyższy poziom bezpieczeństwa, wpłynęło jednak negatywnie na delikatną równowagę naszego mikrobiomu.

  Zubożenie prawidłowego mikrobiomu w przewodzie pokarmowym być może związane jest z alergiami, chorobami autoimmunologicznymi, otyłością i chorobami przewodu pokarmowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @egonszef:

   Zubożenie prawidłowego mikrobiomu w przewodzie pokarmowym być może związane jest z alergiami, chorobami autoimmunologicznymi, otyłością i chorobami przewodu pokarmowego...
   a na pewno ma związek z depresjami
   A teraz widzę, że twój wpis to cały artykuł :)