•  

  pokaż komentarz

  Miliardy złotych z UE idą na organizacje Kościoła Katolickiego
  https://finanse.wp.pl/na-co-kosciol-pozyskuje-dotacje-unijne-skad-i-w-jakiej-wysokosci-6114622714280065a
  Miliardy złotych ze Skarbu Państwa oraz samorządów, a także Spółek Skarbu Państwa idą dla KK na:
  - zwolnienie kościelnych osób prawnych z podatków od nieruchomości, spadków, darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych
  - nauczanie religii w szkołach
  - katolickie ochronki, sierocińce, przedszkola i szkoły
  - częściowe płacenie składki ZUS i NFZ za niektórych duchownych
  - katolickie uczelnie (w tym seminaria, SIC!)
  - ulgi związane z podatkiem PIT
  - kapelani i duchowni w służbach mundurowych, włącznie z Urzędem Skarbowym, a także w szpitalach czy więzieniach
  - Caritas Polska
  - Fundusz kościelny, który rośnie z roku na rok
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Finansowanie_związków_wyznaniowych#Polska

  •  

   pokaż komentarz

   @xandra: Wliczając w to szara strefę w kosciele, sumy będą szły w dziesiątki miliardów! Śluby, chrzty, pogrzeby, wizyty w zakładach pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°) wszystko nieopodatkowane!!

  •  

   pokaż komentarz

   - Fundusz kościelny, który rośnie z roku na rok

   @xandra: moze sie dowiedz skad sie wzial fundusz koscielny? panstwo ukradlo kosciolowi majatek, a teraz wydziela grosze.

  •  

   pokaż komentarz

   @xandra:
   Mam uwagi do:

   * nauczanie religii w szkołach
   * katolickie ochronki, sierocińce, przedszkola i szkoły
   * katolickie uczelnie (w tym seminaria, SIC!)
   * kapelani i duchowni w służbach mundurowych, włącznie z Urzędem Skarbowym, a także w szpitalach czy więzieniach

   Osoby, które korzystają z tych usług również odprowadzają podatki - więc moim zdaniem mają do tego prawo - lub należało by wprowadzić podatek kościelny. Chodź idąc tą logiką należało by wprowadzić również podatek inwalidy, kobiety, rodzica itd.

   Szczególnie nie mam nic przeciwko sierocińcom czy przedszkolom. Myślę, że w takich miejscach jest mnóstwo osób z "powołania" i bardzo dobrze wykonują swoją pracę - jako misję życiową - pomimo, że jestem osobą nie wierzącą mocno podziwiam osoby poświęcające na to swoje życie.

   Oczywiście w pozostałych kwestiach można by dyskutować - ale wydaje się to nie sprawiedliwe, że posiadają takie przywileje i nie potrzebnie komplikuje prawo. Dobrze, że podniosłeś taką dyskusję.

   - zwolnienie kościelnych osób prawnych z podatków od nieruchomości, spadków, darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych

   czy to zwolnienie dotyczy księży tzn - że jak dostanie darowiznę to nie płaci podatku czy dotyczy instytucji kościoła - że jak parafia dostanie ziemię to nie płaci podatku?

  •  

   pokaż komentarz

   panstwo ukradlo kosciolowi majatek, a teraz wydziela grosze.

   @mibmib2: chciałeś napisać "Państwo ukradło kościołowi majątek, podobnie jak wielu innym firmom, instytucjom i osobom prywatnym, dawno oddało mu więcej niż ukradło, poprzez komisję przy okazji robiącą mnóstwo przekrętów i szwindli, a teraz rozdaje miliardy i ma zamiar rozdawać w nieskończoność".
   Ale spoko, wiem, literówki się zdarzają. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   moze sie dowiedz skad sie wzial fundusz koscielny? panstwo ukradlo kosciolowi majatek, a teraz wydziela grosze.
   @mibmib2: Warto czasem wiedzieć coś o temacie, który się komentuje, a więc Fundusz kościelny nie ma prawa istnieć, ponieważ przez 22 lata bez żadnego nadzoru działała bandycka Komisja majątkowa, której nikt nie nadzorował, nikt nie weryfikował ani jej decyzji, ani wyceny gruntów, ani prawidłowości roszczeń, ani nawet kompetencji rzeczoznawców. W związku z tym, wydawano wielokrotnie odszkodowania i grunty (rekord to 18 rozpatrzonych wniosków na jedną parafię). I dodatkowo jej decyzje były nieodwołalne. Zamknięto jednego kozła ofiarnego, bo masa akt albo zniknęła w całości, albo była zdekompletowana - słowem CUD!
   A Fundusz kościelny miał właśnie rekompensować coś co już, często wielokrotnie zwrócono. I to z nawiązką!
   https://www.newsweek.pl/polska/komisja-majatkowa-naduzycia-korupcja-prl-kosciol-katolicki/sg4bwtt

   Z archiwalnych dokumentów Ministerstwa Rolnictwa i Reformy Rolnej z 1945 r. wynika, że w granicach Polski Ludowej pozostało ok. 7 tys. katolickich gospodarstw o łącznej powierzchni ok. 170 tys. ha.

   Nacjonalizacji miały podlegać gospodarstwa proboszczów, ale mogli oni zachować po 50 ha. W województwach poznańskim, pomorskim oraz śląskim władza była bardziej liberalna i wyznaczyła ten limit na 100 ha.
   Kościół nigdy nie przedstawił wiarygodnego bilansu swoich ówczesnych strat. W katolickich publikacjach podawana jest nawet liczba 155 tys. ha, ale z zachowanych dokumentów wynika, że państwo przejęło 89 tys. ha. Nie jest więc prawdą, że w czasach stalinowskich duchowni stracili całą ziemię. W ich rękach pozostawać musiało co najmniej 38 tys. ha, skoro za taki obszar jeszcze w 1965 r. płacili podatki gruntowe. Wiadomo też, że część gruntów zdążyli sprzedać albo przepisać na prywatne osoby. To był dość skuteczny sposób ukrywania majątków w czasach represji.

   Źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1509032,1,przeswietlamy-majatek-kosciola.read

  •  

   pokaż komentarz

   czy to zwolnienie dotyczy księży tzn - że jak dostanie darowiznę to nie płaci podatku czy dotyczy instytucji kościoła - że jak parafia dostanie ziemię to nie płaci podatku?

   @korin_: Obu, datki na cele religijne są zwolnione z podatku, mało tego można sobie odliczyć ulgę, co jak łatwo się domyślić stwarza wielkie możliwości do różnych przekrętów.

   Szczególnie nie mam nic przeciwko sierocińcom czy przedszkolom. Myślę, że w takich miejscach jest mnóstwo osób z "powołania" i bardzo dobrze wykonują swoją pracę - jako misję życiową - pomimo, że jestem osobą nie wierzącą mocno podziwiam osoby poświęcające na to swoje życie.

   Hasła do sprawdzenia: ponad 800 martwych dzieci w wychodku sierocińca przyklasztornego w Irlandii, skandaliczne warunki i śmieć dzieci w szpitalu Watykańskim, ludzie umierający w męczarniach w ochronkach Matki Teresy (która też handlowała dziećmi i zmuszała do przyjęcia chrztu), młodsze dzieci gwałcone przez starsze w sierocińcu w Polsce, taką karę wyznaczała zakonnica, skandaliczne warunki w katolickich ośrodkach opieki w Polsce (ta kreatura działała też w Częstochowie), i tak bym mogła wyliczać.

  •  

   pokaż komentarz

   bandycka Komisja majątkowa,

   @xandra: bandycka czyli bez umocowania w prawie?

   której nikt nie nadzorował,

   @xandra: oczywiste klamstwo, kazda komisja ma organ nadzorczy.

   Kościół nigdy nie przedstawił wiarygodnego bilansu swoich ówczesnych strat.

   @xandra: czyli przestawiul bilans, ale ty uznajesz ze niewiarygodny. to pokaz w ktorych punktach jest nieprawdziwy, konrety, a nie domysly. Koscill wykazal strate, bylo dzialanie na szkode, pisanie ze strata jest niewiarygodna to tylko pisanie.

   A Fundusz kościelny miał właśnie rekompensować coś co już, często wielokrotnie zwrócono. I to z nawiązką!

   @xandra: gdzie w linku ktory podales jest wytlumaczone lub wyliczone ze panstwo zrekomprensowalo straty z nawiazka? jak podajesz link to chociaz podaj cos co ma sens.

  •  

   pokaż komentarz

   @xandra No nareszcie wiem, że moje pieniądze trafiają na zbożny cel. :-) A tak swoją drogą to jak sie przedstawiają tego typu wydatki na inne niz KK zwiazki wyznaniowe? To ciekawe. Jaka kwota idzie na pensje dla nauczycieli etyki? Czy wszystkie dzieci chodzą na etykę, czy tylko te, które nie chodza na religię? Czy nie latwiej byloby zlikwidowac PIT niz komus go dawać? Czy jak opodatkujemy tace to ksieza będą mogli wrzucać w koszty samochód, komputer itp? Czy Pan Biedroń nie mógłby zająć sie problemami przemocy w rodzinach homoseksualnych zamiast tracić czas na sprawy, które go nie dotycza?

  •  

   pokaż komentarz

   oczywiste klamstwo, kazda komisja ma organ nadzorczy.
   @mibmib2: Teoretycznie było ich dwóch, tylko nic z tego nie wynikało, dokumentacja albo nie istniała, albo nie była niekompletna.

   Raport z 2012 roku

   W 2012 roku prawnicy z działu kontroli kancelarii premiera przygotowali raport o Komisji majątkowej dla Kościoła katolickiego. Odmówiono odtajnienia raportu, jednak był on załączony do dostępnych akt spraw toczonych przeciwko jej byłym członkom. Jego ustalenia to[6]:

   - nie rejestrowano dat składania wniosków, sposobu ich realizacji i cen przekazywanych gruntów,
   - akta spraw były nieopisane i nieuporządkowane, bez spisu treści (nie można ustalić, czy teczki są kompletne),
   - akta 57 spraw zaginęły (nie rejestrowano kto pobiera dokumenty, więc nie można ustalić winnych tego stanu rzeczy),
   - brak weryfikacji cen gruntów przedstawianych przez stronę kościelną,
   - nie sprawdzano właścicieli gruntów przekazywanych Kościołowi (co najmniej raz należały one do osoby prywatnej),
   - nie sporządzano protokołów głosowań,
   - braki w dokumentacji (np. w 1994 roku nie zapisano, że cystersi otrzymali działki w Krakowie, i w efekcie 10 lat później otrzymali jeszcze 66 mln zł rekompensaty),
   - członków Komisji nie powoływano według żadnych kryteriów, ani nie weryfikowano ich kompetencji czy potencjalnych konfliktów interesów,
   - Komisja nie była kontrolowana przez odpowiednie organa ani razu.

   bandycka czyli bez umocowania w prawie
   Owszem, po kontroli CBA wszczęto dochodzenie, opisywałam wcześniej https://pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_maj%C4%85tkowa

   gdzie w linku ktory podales jest wytlumaczone lub wyliczone ze panstwo zrekomprensowalo straty z nawiazka? jak podajesz link to chociaz podaj cos co ma sens.
   Podałam wyżej, czego nie rozumiesz? Że KK przez 22 lata dosłownie OKRADAŁ Polskę i Polaków z ziemi, nieruchomości, szkół, szpitali, kamienic? Że grabił ziemię, która NIGDY do niego nie należała? A mianowicie parafie poniemieckie i pocerkiewne? I jeszcze wyciąga łapę po więcej! Dowody pod linkami - czytanie nie boli!

   I jeszcze jedno źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25235879,panstwo-ciagle-oddaje-parafiom-grunty-warte-majatek-liczy.html#s=BoxPrImg3

  •  

   pokaż komentarz

   @xandra: patologie trzeba tępić. jeśli w danym ośrodku dopuszczono się złamania prawa to mamy narzędzia do rozwiązywania tego w Polsce np. Sądy. Nie jest to poprawny argument w tej dyskusji na temat dotowania ich - bo co mamy zamknąć wszystkie szkoły bo nauczyciel gdzieś się znęcał nad uczniem? Oczywiście, że nie nauczyciela trzeba ukarać - sprawdzić czy dyrektor nie zaniedbał sprawy itp. A dziecku pomoc wyjść z sytuacji w której się znalazlo.

   Przytaczanie innych krajów brzmi jak argument przeciw marszom (zdjęcia z innych marszu - bo w Polsce są one normalniejsze i nie ma jak zdobyć kontrowersyjnych).

  •  

   pokaż komentarz

   tldr Autorka komentarza nie podaje liczb tam gdzie jest to jej wygodne, dubluje większość kosztów, jako obciążenie dla budżetu podaje instytucje, które podlegałyby absolutnie takim samym zasadom niezależnie od tego przez kogo byłyby prowadzone.

   Miliardy złotych z UE idą na organizacje Kościoła Katolickiego
   https://finanse.wp.pl/na-co-kosciol-pozyskuje-dotacje-unijne-skad-i-w-jakiej-wysokosci-6114622714280065a

   W artykule nie ma słowa o żadnych miliardach. Poza tym z jakiego powodu Kościół miałby być wyłączony z możliwości brania dotacji, jeżeli w jej ramach zobowiązuje się przeznaczyć ją na to na co wskazał podmiot udzielający dotacji? ¯\_(ツ)_/¯ A więc realizuje dotację tak jak każdy zgodnie z planem, do którego się zobowiązał.

   Miliardy złotych ze Skarbu Państwa oraz samorządów, a także Spółek Skarbu Państwa idą dla KK na:

   O tym w artykule już jest mowa, ale 1,8 mld nie brzmi tak złowieszczo jak MILIARDY, więc pewnie dlatego się nim nie posługujesz.

   Z budżetu państwa corocznie przeznacza się ok. 1,2 mld zł na wynagrodzenia dla katechetów

   Niby tak, ale nie do końca, bo od tego wynagrodzenia płacą PIT, ZUS i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na tych samych zasadach co wszyscy, więc sporo do niego wraca.

   Cytat z artykułu:

   Fundusz wywodzi się z lat 50. XX wieku, miał zrekompensować utracone mienie. Lata później dobra oddawała Komisja Majątkowa. W efekcie doszło do sytuacji, w której przeszłe straty pokrywane są dwukrotnie.

   Informacja nieprawdziwa. Fundusz Kościelny został utworzony w 1950 r. przez władze komunistyczne (sic!) jako rekompensata za dobra zagrabione ZGODNIE Z KOMUNISTYCZNYM PRAWEM. Natomiast Komisje majątkowe rozpatrywały sprawy zwrotu kościołom i innym związkom wyznaniowym majątku tzw. dóbr martwej ręki przejętego na rzecz skarbu państwa w okresie PRL na mocy ustawy z dnia 20 marca 1950, Z NARUSZENIEM ÓWCZESNEGO PRAWA.

   "Fundusz Kościelny – fundusz powołany na mocy art. 8 ustawy z 20 marca 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz.U. z 1950 r. nr 9, poz. 87)."

   "Komisje majątkowe – komisje działające przy MSWiA od 1989 roku, rozpatrujące sprawy zwrotu kościołom i innym związkom wyznaniowym majątku tzw. dóbr martwej ręki przejętego na rzecz skarbu państwa w okresie PRL na mocy ustawy z dnia 20 marca 1950[1], z naruszeniem ówczesnego prawa[2] lub przekazania w zamian odpowiedniej rekompensaty."

   Oburzające jest to, że pieniądze z Funduszu otrzymują związki wyznaniowe, którym komuna nic nie odebrała, bo np. jeszcze wtedy nie istniały. W ten sposób pieniądze z niego może ciągnąć lubelski pastor Chojecki.

   zwolnienie kościelnych osób prawnych z podatków od nieruchomości

   Kościelne osoby prawne są zwolnione tylko z podatku od określonych nieruchomości. Nieruchomości mieszkalne oraz wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej są opodatkowane normalnie.

   Przypuszczam, że ustawodawca kierował się tym, że utrzymanie odziedziczonych po poprzednich wiekach kościołów i tak jest bardzo kosztowne. Patrz: proboszczowie, którzy z dumą ogłaszają, że w tym roku udało się zebrać wystarczająco dużo pieniędzy, żeby ogrzać kościół przez całą zimę, a dochodzą do tego jeszcze remonty i inne koszta stałe.

   - katolickie ochronki, sierocińce, przedszkola i szkoły

   To już srogi antyklerykalizm, jeżeli ktoś ma problem, z tym, że zadania państwa realizuje inny na podmiot. Sieroty na bruk, bo wychowawcy wierzą, że jest Bóg. xd

   Poza tym jaka jest podstawa twierdzenia, że te instytucje prowadzone przez kościelną osobę prawną podlegają innym zasadom niż te prowadzone przez inne podmioty?

   częściowe płacenie składki ZUS i NFZ za niektórych duchownych
   oraz

   - Fundusz kościelny, który rośnie z roku na rok

   To to samo.
   Dlaczego Fundusz rośnie? Kościół stracił nieruchomości, których w normalnych warunkach nigdy by się nie pozbył. Z nieruchomości na których stoją teraz galerie itd. finansowałby sobie emerytury po wsze czasy.

   Obecnie cele Funduszu Kościelnego to m.in.:

   - dotowanie lub całkowite finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych (całkowite dotyczy tylko misjonarzy i zakonnic klauzurowych)
   - wspomaganie kościelnej działalności charytatywnej,
   - wspomaganie kościelnej działalności oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej, a także inicjatyw - --związanych ze zwalczaniem patologii społecznych oraz współdziałania w tym zakresie organów administracji rządowej z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi,
   odbudowę, remonty i konserwację obiektów sakralnych o wartości zabytkowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @korin_: Zarówno zakonnica jak i braciszek katolicki (którego KK się wyparł) nadal nie zostali ukarani. Oboje gdzieś przepadli. Zakonnicy z klasztoru w Irlandii również. Matka Teresa mająca blisko kontakt z mafią i dyktatorami, a uznana za świętą przez KK, gdy zachorowała udała się do najlepszych klinik w USA i Szwajcarii. Nikt też nie odpowiedział za nieprawidłowości w szpitalu Dzieciątka Jezus. Ja po prostu pokazuję jak wygląda to "powołanie". A tu przykład z ochronki Caritasu, którą mijam często idąc po zakupy - https://www.google.com/search?q=caritas+cz%C4%99stochowa#lrd=0x4710b5d111a104d3:0x37a9ac6a7bd9b974,1,,, Kliknij w opinie. Ostatnio ktoś zaspał i przestał te niepochlebne usuwać...

  •  

   pokaż komentarz

   - ulgi związane z podatkiem PIT

   Zamiast opodatkowania darowizn (tacy) wprowadzony został zryczałtowany podatek dochodowy od osób duchownych. Stawki ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy są określone kwotowo. Ich wysokość zależy od liczby mieszkańców parafii.

   "Stawki maja charakter kwartalny, kwotowy, uzależniony od liczby mieszkańców danej parafii. Wynoszą one od 126 zł do 1488 zł za kwartał. Kwota ryczałtu jest ustalana w drodze decyzji urzędu skarbowego, odrębnie na każdy rok podatkowy. Kwota ryczałtu wynikająca z decyzji podlega obniżeniu o składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Ryczałt jest opłacany do 20. dnia miesiąca po upływie kwartału, a za czwarty kwartał – do dnia 28 grudnia roku podatkowego. Osoby duchowne opłacające ryczałt są zwolnione od składania zeznania o wysokości osiągniętego przychodu z działalności objętej ryczałtem.
   Istnieje możliwość zrzeczenia się wspomnianego ryczałtu i opodatkowania tych przychodów na zasadach ogólnych."

   Księżom na zachodzie kraju może się bardziej opłacać przejść na opodatkowanie na zasadach ogólnych, ponieważ ryczałt jest zależny od liczby osób mieszkających w parafii niezależnie od tego jakiego są wyznania, więc mimo, że w kościele się nigdy nie pojawią to są uwzględniani w podatku.

   I nadmienię jak wygląda taca, bo osoby niechodzące do kościoła pewnie tego nie wiedzą: zbierana jest co do zasady tylko w niedziele. W parafiach, w których byłem zasadą było, że taca z jednej tacy idzie na biednych mieszkańców parafii, jedna na Kościół na świecie, jedna na parafię, jedna na seminarium. A co chwilę była zbiórka na jakiś indywidualny cel typu pomoc Syryjczykom, zamiast tej na seminarium.

   Więc biorąc pod uwagę, że ryczałt płaci proboszcz oraz wikariusze od tej samej tacy i innych datków to to wcale nie wychodzi jakaś olbrzymia suma, dzięki której żyją jak bogacze. xd
   A jak kogoś ciśnie, ze jakiś ksiądz kupił sobie jakiś fajny samochód. To niech pomyśli jakie koszta życia ma samotny mężczyzna, mieszkający we wspólnym lokum. Naprawdę nie jest trudno zaoszczędzić nawet z niedużych sum gdy większość kosztów jest rozłożonych na wszystkich duchownych w parafii.

   W przypadku prowadzenia przez osoby duchowne działalności gospodarczej opodatkowane są one na takich samych zasadach jak wszyscy.

   Caritas Polska

   Podlega takim samym zasadom jak inne organizacje pozarządowe.
   Ale pewnie lepiej, żeby biedni z głodu umierali niż żeby im duchowni pomagali?

   - kapelani i duchowni w służbach mundurowych, włącznie z Urzędem Skarbowym, a także w szpitalach czy więzieniach

   Dziwi jedynie skarbówka. Pamiętam ten news, ale nie zbadałem go głębiej.
   W pozostałych przypadkach jest to uzasadnione służeniem społeczności osób wierzących, które w podatkach ich opłacają.

   - katolickie uczelnie (w tym seminaria, SIC!)

   Podlegają takim samym zasadom przyznawania finansowania jak inne tego typu podmioty. Taki KUL bardzo niewiele rożni się od zwykłej uczelni.

   pokaż spoiler Ech czuję, że i tak się za bardzo rozpisałem jak na wykop. Pora znowu stąd zniknąć.

  •  

   pokaż komentarz

   Dziwi jedynie skarbówka. Pamiętam ten news, ale nie zbadałem go głębiej.
   W pozostałych przypadkach jest to uzasadnione służeniem społeczności osób wierzących, które w podatkach ich opłacają.


   @Gigant_Reakcji: Nie jest to uzasadnione.

   Podlegają takim samym zasadom przyznawania finansowania jak inne tego typu podmioty. Taki KUL bardzo niewiele rożni się od zwykłej uczelni.

   @Gigant_Reakcji: Bardzo się różni.

   Podlega takim samym zasadom jak inne organizacje pozarządowe.
   Ale pewnie lepiej, żeby biedni z głodu umierali niż żeby im duchowni pomagali?

   @Gigant_Reakcji: Tylko nich pomagają wszystkim nie tylko katolikom.

  •  

   pokaż komentarz

   @xandra: Ale to nie jest POPRAWNY argument w tej dyskusji. Od takich przestępstw są inne służby, które nie działają również.

   W tej dyskusji obecnie jest barak argumentów czemu państwo miało by NIE wspierać:

   * szkół i uniwersytetów katolickich (na takich samych zasadach jak prywatne)
   * żłobków, przedszkoli, sierocińców domów dziecka (na takich samych zasadach jak prywatne).

  •  

   pokaż komentarz

   @xandra: I obecna władza z tym dziadem i kotem na czele ma to zmienić ? Hahahahahahahah chyba jedynie na gorsze ......

  •  

   pokaż komentarz

   @xandra: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozdzia%C5%82_Ko%C5%9Bcio%C5%82a_od_pa%C5%84stwa_w_Polsce
   "Podstawowe formy naruszania zasady rozdziału po 1989
   - umieszczanie symboli religijnych w budynkach publicznych (zob. krzyż sejmowy)
   - łączenie uroczystości państwowych z obrzędami religijnymi
   - nauka religii w szkołach publicznych, w tym powierzanie katechetom – wbrew przepisom prawa – funkcji wychowawców klasy[35]
   - duszpasterstwo w policji, straży pożarnej, służbie celnej
   - finansowanie przez państwo Funduszu Kościelnego
   - finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne duchownych ze środków publicznych
   - zwolnienie duchownych katolickich skazanych za przestępstwa pedofilii z obowiązku wpisu do rejestru pedofilów
   - blokowanie przez Kościół uchwalenia przepisów o związkach partnerskich
   - rygorystyczne prawo antyaborcyjne
   Przykłady naruszeń zasady rozdziału po 1989
   - umieszczanie krzyży i innych symboli religijnych w obiektach publicznych, np. w 2006 w głównej sali rozpraw sądu rejonowego dla Warszawy Pragi Południe (biskup Sławoj Leszek Głódź w trakcie uroczystości poświęcenia obiektu wręczył krzyż wraz z młotkiem i gwoździem prezesowi sądu i ten go na oczach zebranych przybił do ściany)[38]
   - „ziemia za złotówkę” czyli nagminna sprzedaż na rzecz Kościoła nieruchomości z ponad 90% bonifikatą[25]
   - przyjęcie przez urzędującego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego w 2015 nadanego mu przez papieża Franciszka odznaczenia Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) za zasługi dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce[39]
   - sfinansowanie w 2016 ze środków publicznych ok. 10 proc. (20 mln zł) wydatków związanych z organizacją przez Kościół katolicki Światowych Dni Młodzieży w Krakowie[24]
   - uczczenie w 2017 przez Sejm RP tzw. „objawień” Matki Boskiej w Fatimie i uznanie ich za realne zdarzenie[40][41]
   - współfinansowanie ze środków publicznych budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie (60 milionów złotych do listopada 2016)[42]
   - zakupowanie ze środków publicznych sprzętu liturgicznego (np. zakup monstrancji przez zarząd Portu Gdynia dla bazyliki NMP w Gdyni za 90 tys. zł[43])
   - dokonanie przez kierownictwo państwowej spółki Energa w lutym 2017 „zawierzenia” przedsiębiorstwa „Bożej opatrzności i Matce Najświętszej Gromnicznej”[44] (ze środków przedsiębiorstwa za mszę zapłacono co najmniej 12 tysięcy złotych, a za dary dla kościoła ponad 5 tysięcy złotych)[45].
   - przekazanie przez państwo w okresie rządów partii Prawo i Sprawiedliwość uprawnień do organizowania adopcji zagranicznych wyłącznie na rzecz instytucji katolickich (wymagają od rodziców adopcyjnych bycia katolikami)[46]
   przywileje podatkowe dla duchownych (płacą średnio dziewięciokrotnie niższe podatki od dochodów niż inni obywatele)[25]
   - wprowadzenie w 2018 do paszportów hasła „BÓG HONOR OJCZYZNA”[47]
   - prowadzona przez księdza modlitwa wszystkich uczestników programu emitowanego przez TVP Info 20 kwietnia 2019[48]
   - ogłaszanie świętych katolickich patronami jednostek samorządu terytorialnego (np. w 2017 województwa kujawsko-pomorskiego, w 2019 województwa małopolskiego)"

 •  

  pokaż komentarz

  żądam dziesięciny, niech tylko wierni płacą 10% z pensji - jestem ciekaw ilu mamy wiernych :-D

 •  

  pokaż komentarz

  Miliardy zmarnowanych pieniędzy idą na kościół.
  a
  - dzietność spada.
  - uczestnictwo we mszy spada.
  - liczba zgonów rośnie
  - liczba rozwodów rośnie

  same sukcesy, widać pieniądze dobrze zainwestowane :)

 •  

  pokaż komentarz

  Ale Polacy od lat wybierają sobie taką władzę i nie protestują. Widocznie im to bardzo pasuje. I nie chodzi tylko o PiS, bo SLD i PO też w c@### leciało i robili interesy z czarnymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznia22: PO zaczęło pluć na Kościół Katolicki i szybko się z władzą pożegnało

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: To się nawet nazywa pluralizm (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Jakoś tak średnio na jeża chyba pluło. Kilku pojedynczych może wyskakiwało, ale nadal nic się nie zmieniło. PO raczej zostało zaorane przez nic nie robienie i szambo (afery) które wybijało jedno za drugim.

   PiS mówi prostym językiem, kasę rozdaję przez co ludzie myślą, że w końcu ktoś coś dla nich robi, udaje świętych przez co elektorat u ciemnych babek mają, choć sami chleją i się k!%$ią robiąc przekręty na gruby hajs. Do tego robią reformy na kolanie - mało mądre i często szkodliwe, ale jak wywrócą coś do góry nogami (jak chociażby szkolnictwo) to wydaje się ludziom, że coś zmienili - mimo, że to nie miało uzasadnienia a koszty przerzucili na samorządy. A bachory nadal zaczynają rok szkolny od mszy i chodzą na religie - pomimo demokracji i świeckiego państwa.

   I tak to się żyje w tym chlewie obsranym gównem. Taki ciepły k!%$idołek - c$!?%wo, ale stabilnie. Do dzisiaj nic się nie robi w sprawie prawa podatkowego, nie robi się porządku z płaceniem oc za nieużywane pojazdy, nie wywala się religii ze szkół, nie zmienia się systemu edukacji który jest z czasów pierwszej komuny (pomimo, że były gimnazja nadal sposób nauczania od wielu lat wygląda schematycznie a wyposażenie jest z czasów komuny).
   Jest tyle do zmian ale nikt, nic nie robi aby ułatwić życie normalnym ludziom.

   W tym kraju nie zmieni się nic, bo jak się ma zmienić prawo podatkowe, kiedy ludzie nadal klękają przed krzyżykiem i całują stułę po opowiadaniu staremu zboczeńcowi, jak to zgrzeszyli dopuszczając się samogwałtu. I stoją w kolejce do opłatka, aby zeżreć go z brudnych łap klechy którymi przed chwilą grzebał sobie w spodniach czy podcierał dupsko. A najgorsze jest, że myślą iż tak trzeba bo każdy tak robi. k!%$A MAĆ!

  •  

   pokaż komentarz

   nie zmienia się systemu edukacji który jest z czasów pierwszej komuny (pomimo, że były gimnazja nadal sposób nauczania od wielu lat wygląda schematycznie a wyposażenie jest z czasów komuny).

   @rzeznia22: najlepsze jest to, że jak PiS przestanie rządzić, to PO zacznie wprowadzać z powrotem gimnazja i tak w kółko

  •  

   pokaż komentarz

   PO zaczęło pluć na Kościół Katolicki i szybko się z władzą pożegnało

   @Pawel993: załatwiła ich nagonka na kierowców (fotoradary nowaka)

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznia22: Problem w tym, że Polską rządzą mity. Panuje przekonanie, że polski naród ma wobec Kościoła dług wdzięczności za postawę w czasach PRL-u, za Wyszyńskiego i Popiełuszkę, i ogólnie za pozostawanie ostoją polskości w trudnych czasach. A historyczne fakty mało kogo interesują.

   Bo jaki odsetek Polaków zdaje sobie sprawę z poniższych faktów:

   Krzyżacy to katoliccy zakonnicy mający poparcie papieży i toczący wojny z Polską.
   Po stronie zakonu krzyżackiego walczyli katoliccy ochotnicy z różnych krajów europejskich, a po stronie Polski walczyli husyci, czyli czescy heretycy.
   Jan Hus, spalony na stosie przez katolików w 1415 jako heretyk, popierał Polskę w wojnie z krzyżakami i po bitwie pod Grunwaldem wysłał Jagielle list gratulacyjny.
   Nuncjusze apostolscy w Polsce jak Vincenzo Lauro i Giovanni Francesco Commendone byli szpiegami Habsburgów i działali na szkodę Polsce.
   Konfederacja Targowicka była ruchem katolicko-konserwatywnym, miała w składzie pięciu biskupów (Skarszewskiego, Sierakowskiego, Kossakowskiego, Massalskiego i Okęckiego) i została pobłogosławiona przez papieża Piusa VI, który później potępił powstanie kościuszkowskie.
   Papież Pius VI zaaprobował rozbiory Polski, a po rozbiorach nakazał polskim biskupom (m.in. Ignacemu Krasickiemu), by wpajali wiernym miłość i lojalność wobec zaborców.
   Choć podczas zaborów niektórzy polscy księża, jak Piotr Ściegienny i Stanisław Stojałowski, prowadzili działalność patriotyczną, to byli oni za to prześladowani przez władze kościelne.
   W czasach PRL-u co szósty ksiądz był donosicielem bezpieki - do tego ci donosiciele w większości byli pedofilami lub gejami i to były właśnie "haki" bezpieki na tych księży.

   Wiem, że mniej więcej w XVII wieku powstał stereotyp Polaka-katolika, i że jest on żywy do dziś (i sprzyja łączeniu katolicyzmu z nacjonalizmem) - tylko że jest to właśnie stereotyp.
   BTW, mniej więcej przez pierwsze 2/3 zaborów najbardziej opresyjny i zamordystyczny był zabór austriacki, czyli właśnie zabór katolickiego kraju. To się zmieniło dopiero po upadku powstania styczniowego, przejęciu władzy w Prusach przez Bismarcka i nadaniu autonomii "Galicji" po przegranej przez Austrię wojnie z Prusami. Ale o tym też pamięta dziś raczej zdecydowana mniejszość Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznia22: W "ciemnym i zacofanym" Sredniowieczu, kiedy Polska byla panstwem wyznaniowym (prawie 1000 lat!), podatek dochodowy byl liniowy i wynosil 10% (dziesiecina), gdyz zgodnie z nauka Sw. Augustyna obciazenia podatkowe wieksze niz 10% dochodu sa niemoralne i nie nalezy ich placic.. chlop mial jeszcze obowiazek zaplacic za dzierzawiona od pana feudalnego lub od Kosciola ziemie (oplata dzierzawy nie jest obciazeniem fiskalnym!), mogl ta zaplate uiscic w pieniadzu, ale wolal korzystniejsza dla siebie forme odrobku zwanego panszczyzna... w Sredniowieczu panszczyzna wynosila 52 dni w roku, ale chlop z reguly odrabial ta panszczyzne wraz z rodzina, jesli odrabial z zona i synem, to bylo to 17 dni w roku (dlatego chlop mial duzo dzieci, to sie oplacalo!)... mial 75 dni w roku wolnych od pracy z tytulu samych tylko swiat koscielnych i nawet gdyby chcial pracowac, to nie mogl, bo by lamal III-cie Przykazanie Boze, no a wtedy to juz by sie nim zajela Sw. Inkwizycja... heheh... chlop dysponowal przeciwko niegodziwemu panu niezwykle skuteczna bronia, bylo nia tzw. zbiegostwo... jezeli pan nie dbal o chlopa (pan feudalny mial obowiazek utrzymywac chlopa w przypadu jakiejs kleski lub kataklizmu!) lub kiedy ogolnie chlopu cos nie pasowalo, to zwijal manatki i udwal sie do innego pana, gdzie byl witany z szeroko otwartymi ramionami... bo ziemi do uprawy bylo duzo, a ludzi malo... a miara owczesnego bogactwa byla ilosc posiadanych wsi i chlopow... zdarzalo sie, ze zbiegaly cale wsie i z pana w momencie robil sie dziad... tak na marginesie, to mieszkancy Europy Wsch. jeszcze calkiem nie tak dawno nie bardzo mogli swobodnie przemieszczac sie z miasta do miasta i wyjezdzac do innych panstw (obowiazek meldunkowy, otrzymanie paszportu graniczylo z cudem), no i byl nakaz pracy! (za rownowartosc 20 USD... hehe).... nalezy zaznaczyc, ze zbiegostwo praktycznie nie wystepowalo w dobrach koscielnych, poniewaz chlop byl tam lepiej traktowany niz w dobrach feudalnych...
   Ten 10-cio % podatek dochodowy, plus dochod z oplat pobieranych za wydzierzawiana ziemie oraz wplywy z dobrowolnych darowizn i przychody z niezwykle efektywnej dzialalnosci gospodarczej prowadzonej np. przez bedace prekursorami wspolczesnych przedsiebiorstw klasztory cysterskie, wystarczylo nie tylko do zgromadzenia olbrzymiego majatku i budowy tysiecy kosciolow i klasztorow, ktore oprocz tego, ze sa pomnikami naszej kultury i sztuki, to sa rowniez czesto swietnymi inwestycjami gospodarczymi, jak np. Kosciol Mariacki z Oltarzem Wita Stwosza w Krakowie (tzw. przemysl turystyczny! tysiace miejsc pracy!), ale takze na prowadzenie szkol, szpitali i przytulkow (,,panstwowych" wtedy nie bylo....hehehe)...
   Dzisiaj, w jasnym i postepowym XXI wieku obciazenia fiskalne wspolczesnego chlopa wynosza, wg wyliczen Centrum im A.Smitha, dokladnie 83% jego zarobkow, a tzw. dzien wolnosci podatkowej wypadl w 2019 roku na dzien 6 czerwca... czyli dzisiaj chlop pracuje na panstwo ponad 150 dni w roku, a jak ma zone i syna, to nie ma z tego zadnej korzysci, bo wszyscy, jesli pracuja, to musza tak samo harowac po 150 dni w roku na potrzeby panstwa... ale, ale... jak sie okazuje te olbrzymie obciazenia fiskalne i ta ponad 5-cio miesieczna harowka kazdego roku, nie wystarczaja na zaspokojenie wszystkich potrzeb i zobowiazan panstwa!... wiec wszystkie kolejne rzady zadluzaja wspolczesnego chlopa i cala jego rodzine zaciagajac kredyty!... oto aktualny stan dlugu publicznego: ....http://www.dlugpubliczny.org.pl/..

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna

Dodany przez:

avatar postacie dołączył
1026 wykopali 75 zakopali 11.5 tys. wyświetleń