•  

  pokaż komentarz

  Jeśli Intel dalej siedzi przy 14nm++++ to co się dziwić?

  •  

   pokaż komentarz

   @Szlifiarz: Intel po prostu od kilku lat oferuje odgrzewane kotlety. Dopiero pojawienie się Ryzenów spowodowało, że zaczęli dodawać więcej rdzeni do swoich procesorów.
   Całkiem niedawno wyszło na jaw jak Intel zawyżał ceny procesorów jeśli są w stanie obniżyć o 50% ceny nowych modeli serii 10000. Swoją drogą też odgrzewanych kotletów :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Armo11: zaczęli dodawać rdzeni dopiero jak pojedynczy rdzeń konkurencji się zbliżył do ich pojedynczego rdzenia. Zauważ że w czasach Phenomów II X6 czy Buldożerów 8 wątkowych dalej tłukli 4 rdzenie dla mainstreamu niewzruszeni. Bo tłumaczyli to "po co więcej rdzeni jak nasz jeden ma wydajność dwóch konkurencji".

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: No i mieli rację. Ludzie tego nie kupowali jeśli nie musieli, bo rdzenie AMD były najzwyczajniej w świecie - gówniane.

   @Armo11: Mi się wydaje, że po prostu finansowali R&D dopóki mogli częściowo z tego segmentu. No ale kretyny z pisemek branżowych pewnie myślą że procesory rosną na drzewach, stąd kwiki o zawyżaniu cen. A ich czytelnicy są jeszcze głupsi i powtarzają te debilizmy jak mantrę. Dobrze że AMD cen nie zawyżał, przez co dekadami stali w miejscu i gnili bo nie mieli forsy ani na rozwój ani na reklamę...

   Obecne procesory, czy może raczej powinno się to nazywać procesoro-sklejki doganiają Intela. No i mają świetny PR korzystając z tego, że taki przeciętny kretyn nie rozumie, że wydajność w raytracingu się nie przekłada na wydajność w klasycznych aplikacjach jeśli ma się do czynienia z NUMA sklejonym infinity fabric które udaje pojedynczy procesor. Cała obecna sytuacja rynkowa to jeden wielki fuks, bo gdyby dziennikarze technologiczni nie byli debilami i pokusiliby się o głębszą analizę tej architektury to by doszło do pustych łbów że IF nie ma sensu w zastosowaniach konsumenckich. I w większości wypadków jak się wyłączy połowę procesora to wszystko będzie działało dużo szybciej.

   To mniej więcej tak jak ci idioci bredzili 3-4 lata temu że intel się skończył bo wszyscy przejdą na ARM skoro jest takie szybkie i energooszczędne. No bardzo fajnie, i taka głęboka analiza. Tylko że kiedy weźmiemy jakąś trochę bardziej skomplikowaną instrukcję CISC i się okaże że do emulacji konieczna jest setka albo więcej instrukcji RISC i wtedy to już nie jest ani energooszczędne ani szybkie - tego już kretyn nie zrozumie :D

  •  

   pokaż komentarz

   @wykop-yolo: akurat 3 generacja już nie ma NUMY, pierwsza generacja i druga też nie poza threadripperami

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: Skoro tam nie ma NUMA to po co infinityfabric?

   Tam masz architekturę, widać że to 2 oddzielne procki sklejone IF.
   https://techreport.com/review/34672/amd-ryzen-7-3700x-and-ryzen-9-3900x-cpus-reviewed/

  •  

   pokaż komentarz

   @Armo11 Nie można zawyżyć ceny czegoś czego nie da się policzyć. To tak jak pierwsze smartfony wychodziły na rynek - były drogie ale nie dlatego że produkcja była super droga ale dlatego że nie wiadomo było jak je wycenić i za jakie pieniądze rynek to kupi. Bo jak sprzedać coś co do tej pory nie istniało i ludzie nie wiedzą po co im to? Jaką cenę ustalić dla czegoś nowego na rynku, czego do tej pory nie było? Na ile wycenić setki godzin pracy ludzi którzy opracowywali daną technologię? Nie da się inaczej jak walnąć to na rynek i regulować ceny tao długo aż się ustabilizują. Sprzedaż wysokich technologii to zupełnie inny poziom rynku niż sprzedaż warzyw i owoców, których cenę można ustalić w kilka sekund

  •  

   pokaż komentarz

   @kRz222: Da się policzyć. To nie ma znaczenia że sam nie wiesz jak to zrobić...

  •  

   pokaż komentarz

   @wykop-yolo: infinity fabric to tylko sposób komunikacji pomiędzy poszczególnymi częściami procesora tak jak ringbus albo mesh u intela.
   To czy 3900X to dwa procesory to można się kłócić bo zależy jaką definicję przyjmiesz. W 3900X masz 2 czipy z rdzeniami i pamięcią L3, ale kontroler pamięci RAM i reszta układów (jak szyna PCIExpress) jest na osobnym czipie. Same rdzenie x86 to za mało aby mieć działający procesor.

   Równie dobrze mógłbyś umieścić te wszystkie elementy na jednym kawałku krzemu i połączyć je magistralą pierścieniową i voilà - masz Intel Core.

   Ja bym się upierał że dwa procesory sklejone razem to jest Threadripper 1 generacji, gdzie masz 2 zeppeliny z których każdy jest niezależnym procesorem (ma rdzenie, pamięć cache, kontroler pamięci, kontroler pciexpress i tak dalej) albo u Intela np zapowiedziane Cooper Lake (2 sklejone kompletne rdzenie 28c ze swoimi osobnymi IMC itd) albo patrząc dalej w przeszłość Core2Quad które były osobnymi kompletnymi rdzeniami C2D gadającymi przez FSB.

   Moim zdaniem 3900X nie spełnia definicji "sklejonych procesorów" bo te czipy nie są w stanie niezależnie od siebie działać.

   Infinity fabric jest bardzo dobrze przemyślane. Możesz je wykorzystać do połączenia pomiędzy rdzeniami x86, pomiędzy rdzeniami x86 a układem I/O, pomiędzy procesorem a np GPU (może zastąpić PCIExpress) albo pomiędzy samymi GPU-GPU a nawet stworzyć sieć w której wszystkie komponenty gadają po Infinity Fabric eliminując wszystkie inne magistrale i mając tylko jeden, działający tak samo standard.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szlifiarz: problemem są nowe zabezpieczenia, które spowodowały spory spadek wydajności procesorów Intel oraz kłopoty ich obecnej architektury.

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: No generalnie nie tak do końca bo fakt teoretycznie jest UMA ale i tak latencja dla komunikacji inter-core jest zależna od tego w obrębie której sklejki się odbywa. Poza tym IF to dodatkowa warstwa, w obrębie sklejki musisz mieć routing.

   Równie dobrze mógłbyś umieścić te wszystkie elementy na jednym kawałku krzemu i połączyć je magistralą pierścieniową
   No nie do końca... bo wtedy miałbyś jedną magistralę, zamiast 2 dlatego, że zgodnie z schematem do IF masz podłączony cały chiplet a nie każdy rdzeń osobno :)

   Infinity fabric jest bardzo dobrze przemyślane
   Ja nie mówię, że nie jest. Po prostu mierżą mnie te wynurzenia wykopowych debili którym nagle się ubzdurało że AMD jest dobre do wszystkiego a intel do niczego i jaki to cudowny skok technologiczny... chociaż w sumie polega to tylko na tym, że spadły ceny :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Armo11: co to za zwrot "zawyżał"? Komuchem jesteś? wolny rynek to wolny rynek

  •  

   pokaż komentarz

   @Szlifiarz: Jak to ci powiedzieć te 14nm to taki powód tylko po to by sie przyczepić... na 14 nm ja by robili jeszcze szybsze CPU to dlaczego by nie? jak wydajnościowa śą podobni. Zobacz na serie Xeon Platinium 82 xx zobaczysz o co chodzi w testach amd nie ma szans. To tak jak kiedyś z Opteronami. Ale osobiście dopinguje AMD bo dzięki konkurencji Intelowi mięknie rura, obniża ceny. Ale eony do liczenia sa nadalspoko.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szlifiarz: ale czuje się stary. Pamiętam jak wybierałem między Pentium mmx a Amd k6 i wybrałem k6. Batalia trwa, a ja już trochę mniej w tym siedzę. Ot ma być i tyle. Ale widzę, że Amd wraca, czy po prostu zawsze tak było przez te kilkadziesiąt lat? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Szlifiarz: powrót AMD odcinek 1765...
   Przychód kwartalny AMD 1.8 mld, zysk 120 mln. Przychód kwartalny Intela 19.1 mld zysk 6 mld.
   Akcje AMD po wynikach wzrosły o 2.4% a Intela ponad 8%.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szlifiarz: nm dzisiaj to głównie marketing, 14nm intela != 14nm amd (tsmc).

   Due to marketing names, geometries vary greatly between leading manufactures. Although both TSMC and Samsung's 10nm processes are slightly denser than Intel's 14nm in raw logic density, they are far closer to Intel's 14nm than they are to Intel's 10nm (e.g., Samsung's metal pitch just 1 nanometer shorter than Intel's 14nm).

   https://en.wikichip.org/wiki/10_nm_lithography_process

  •  

   pokaż komentarz

   Intel po prostu od kilku lat oferuje odgrzewane kotlety.

   @Armo11: przez wiele.. wiele lat nie mieli praktycznie żadnej konkurencji ze strony AMD. Ich procesory były wolniejsze w wielu zaawansowanych operacjach, pożerały więcej prądu i prezentowały się słabo na tle Intela. (i pisze to były fan AMD, teraz już jestem na takie 'zabawy' za stary. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Cieszy, że w końcu ludzie z AMD obrali jakiś plan w przeskoczeniu Intela. Najpierw postawili na wydajność energetyczną, dzięki czemu zaczęli zdobywać serwerownie. A później zaczęli to dopieszczać, aż w końcu wyszli ze zintegrowanymi procesorami GPU, aby podpić rynek mobilny.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykop-yolo: kolega @FLAC: już wyjaśnił jak ma się sprawa z NUMA mniej więcej, ale dodam że Infinity Fabric ma wręcz bajeczne zastosowanie dla konsumentów - niskie koszty produkcji, a co za tym idzie niższą cenę i/lub większą ilość rdzeni. Gdyby nie Infinity fabric to "4rdzenie/8wątków 14nm+++++ welcome to" :) AMD praktycznie popchnęło x86 o dekadę do przodu i jest to tym godniejsze podziwu, że są karłem przy Intelu i Nvidii.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykop-yolo: w jednym chiplecie masz takie samo opóźnienie pomiędzy dwoma grupami 4 rdzeni jak pomiędzy dwoma chipletami. Mniejsze opóźnienie jest tylko między 4 rdzeniami w obrębie jednej grupy (jeden chiplet to dwie grupy po 4 rdzenie). U Intela też opóźnienie nie jest jednolite, na ringbusie sąsiadujące rdzenie mają mniejszą latencję niż te oddalone od siebie (w końcu to pierścień) i im więcej rdzeni tym masz więcej poziomów opóźnień. U AMD opóźnienie pomiędzy grupami 4 rdzeni jest takie samo niezależnie czy masz tych grup 2 (jeden chiplet jak np 3700X) czy masz tych grup 16 (8 chipletow w Epycu). I to jest najbardziej istotne. Dodajesz więcej rdzeni bez podnoszenia opóźnień tak jak u Intela. Intel ma przewagę przy małej ilości rdzeni gdzie pierścień jest krótki ale przy większej ilości rdzeni zaczynają się problemy. Dlatego w ich "wielkich" CPU masz magistralę mesh która jest lepsza dla większej ilości rdzeni ale już znacznie wolniejsza niż ring. Co widać po tym że ich CPU z wieloma rdzeniami są wolniejsze w grach (czułych na opóźnienia) niż te z LGA1151.

  •  

   pokaż komentarz

   @Neaopoliti nie nowe zabezpieczenia a stare dziury które do tej pory były odkryte ( w sensie: nie zabezpieczone ), teraz wydawane są łatki które jako tako zabezpieczają użytkowników ale wpływają negatywnie na wydajność procesora.

  •  

   pokaż komentarz

   @winylove: Amd jest dużo mniejsze od Intela i zatrudnia mniej ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szlifiarz: a co to ma do rzeczy? Liczy sią wydajność i jej stosunek do ceny a to ona lezy u intela. AMD ma 7nm i problem z odprowadzeniem ciepła.

  •  

   pokaż komentarz

   @neuromancer80: Tak. Dlatego teksty fanbojów jak te powyżej mnie śmieszą. Jak się jeszcze porówna zysk do przychodów to widać, że AMD leci na minimalnej marzy aby przetrwać i dlatego ze względu na cenę go kupują. Ale z takimi zarobkami nie ma dużych szans zbudować kapitału na rozwój i innowacje. A Intel mając znowu rekordowy kwartal już kombinuje od dawna z innymi technologiami nieosiągalnymi (chyba - koszty badań) dla AMD ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @lazyt: no przecież to samo napisaliśmy. Nowe zabezpieczenia = łatki starych dziur ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Dwa tygodnie temu wylądował u mnie 3700x i jestem mega zadowolony :3 temperatury takie o których Intel z i7 mógłby tylko pomarzyć.. ~4.2 GHz na każdym rdzeniu śmiga jak marzenie. Jak dla mnie AMD nie ma konkurencji w tym momencie z takim asortymentem jaki obecnie oferuje Intel.

 •  

  pokaż komentarz

  PRZECIESZ INTEL TO CZOŁOWI I JEDYNI PRODUECNI, MAM IH PROCEZOR OD DZIESIENCIU LAT I ANI JEDNEJ AWARI!!!oneone!!!one

  źródło: Beztytułu.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo dobrze, może Intel w końcu wyciągnie z szafy porządne technologie które kisi na czarną godzinę bo nie miał konkurencji...

  •  

   pokaż komentarz

   @GrzegorzPorada: To mniej więcej tak jak z bredniami tych kretynów chodzących w czapeczkach z folii które polegają na tym, że koncerny paliwowe mają technologie energetyczne w szafie tylko "chco się nachapać". Mniej filmów z żółtymi napisami. Technologii się nie znajduje w szafach tylko są owocem miliardów dolarów inwestycji i lat badań "trochę" cięższych intelektualnie niż pisanie wysrywów z dupy na wykopie...

  •  

   pokaż komentarz

   @GrzegorzPorada: No popatrz, mieli wyciągnąć z szafy 7mm ale przypadkiem wyciągnęli 14nm+++. Może zgubili kluczyk do tej szafy?

  •  

   pokaż komentarz

   @wykop-yolo z tymi technologiami to trochę prawda. Nie wiem jak Intel, ale koncerny chemiczne skupują patenty na technologię żeby ją przetrzymać. Skoro twoja instalacja się nie spłaciła albo bez poważnego remontu możesz jeszcze na niej robić, to po co nowe wprowadzać. Jak przychodzi impuls do zmiany - nowe prawo, koniec życia instalacji lub duża konkurencja - pyk wyciągamy z szuflady. Trochę badań, wdrożenia i bez większego wysiłku mamy rozwiązanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @GrzegorzPorada: zatrudnił w ostatnich lata Jima Kellera. Jeszcze pare lat i zobaczymy jak jego najnowsze dziecko wydane przez Intela zabija jego starsze dziecko czyli architekturę ZEN.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykop-yolo: będzie Ci głupio jak za jakiś czas Intel wyskoczy z technologią która ustawi AMD znowu w szeregu ale ja wtedy nie będę nikogo wyzywał od kretynów gdzieś na zadupiu internetu bo mam trochę więcej szacunku do ludzi

  •  

   pokaż komentarz

   @wykop-yolo: Amd przy mniejszym budżecie dało radę ogarnąć bardziej zaawansowaną technologie? Intel przez ostatnie 15 lat zarabiał krocie i nic z tego nie wyszło? Wniosek? Amd ma lepszych ludzi czy Intel porostu uważa że sprzeda wszystko co wypuści.

  •  

   pokaż komentarz

   @kiciek: wychodzi na to że po za Jimem nie ma innych kumatych inżynierów. Może powinien swoją firmę założyć w której będzie projektować prcesory a później je sprzedawać :)

  •  

   pokaż komentarz

   @GoogleFuhsia: przy własnej firmie trzeba się zajmować firmą. A tak to przychodzi na gotowe, dostaje wsparciei od razu przechodzi do realizacji wizji. Jak już firma wejdzie na wieloletnią drogę realizacji to on może swobodnie przejść gdzie indziej.
   Ano, inni nie mają za sobą takiego pasma sukcesów które zmieniły świat(może w małym stopniu, ale jak na jednego człowieka...).

  •  

   pokaż komentarz

   To mniej więcej tak jak z bredniami tych kretynów chodzących w czapeczkach z folii które polegają na tym, że koncerny paliwowe mają technologie energetyczne w szafie tylko "chco się nachapać".

   @wykop-yolo: James Dyson obecnie 12 najbogatszy Brytyjczyk. Wynalazca, między innymi odkurzaczy cyklonowych. Facet o mało nie udupiony przez firmy które już były na rynku i nie były zainteresowane nową technologią (bądź były zainteresowane schowaniem jej do szafy). Jemu się udało dzięki czemu o nim usłyszeliśmy. Ilu takim wynalazców się nie przebiło?

 •  

  pokaż komentarz

  Nie ma się co dziwić, sam zawsze hejtowałem AMD za czasów Fx’ów, a teraz komputer full AMD (ʘ‿ʘ) . Teraz głupotą jest branie intela poniżej 9900k bo Ryzeny są po prostu lepsze.

Dodany przez:

avatar Zashi dołączył
693 wykopali 5 zakopali 11.2 tys. wyświetleń