•  

  pokaż komentarz

  Pięknie zdzierają z nas państwo ortodonci. Ale wpierw może zacznę od konkurencji w tym zawodzie, która praktycznie nie istnieje. Cytuję

  ''Ogólnie złożono 127 wniosków na specjalizację z ortodoncji, z czego na 5 miejsc rezydenckich złożono 86 wniosków oraz 39 wniosków na 4 miejsca pozarezydenckie. Złożono również 2 wnioski na miejsca rezydenckie w województwach bez przyznanych rezydentur z ortodoncji przez Ministerstwo Zdrowia. Wyniki będą ogłoszone po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego, czyli po 31 października''.

  http://ortoprof.pl/index.php/wiadomosci/specjalizacja/item/83-duza-ilosc-chetnych-do-rozpoczecia-specjalizacji-z-ortodoncji

  W Polsce specjalistów z zakresu ortodoncji mamy 1100, co w oczywisty sposób przekłada się na cenę usług ortodontycznych.
  Według cen, które można sprawdzić na poniższej stronie https://www.falconpolska.com/ ,całkowity koszt materiałów potrzebnych do założenia aparatu ortodontycznego samoligaturującego to kwota nie wyższa niż 500-600 zł za łuk.

  W takiej sytuacji należy sobie zadać następujące pytanie. Ile kosztuje ta usługa wraz z materiałami i wliczonymi podatkami( kosztami osobowymi) u pana(pani) stomatologa-ortodonty?

  Więc tak. Według danych zebranych z internetu, cena takiej usługi wraz z aparatem waha się od około 2200 zł do ponad 3 tys.zł za łuk. Nawet uwzględniając podatki, koszty osobowe i wydatki na materiały potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego, to widać jak na dłoni, że gdyby w tym zawodzie była odpowiednia konkurencja, to cena takiej usługi i aparatu nie wynosiłaby od około 400% do nawet ponad 500% kosztów materiałów użytych do ich założenia i to przy założeniu, że nie jest to aparat porcelanowy, gdzie taka przebitka jest jeszcze większa. Jak widać na powyższych przykładach jest to złoty biznes, w którym dostęp do zawodu jest mocno reglamentowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: Uwzględnij w cenie złożoność zawodu ortodonty. Jest on wyjątkowo trudny, specjalizacja trwa długo, a także bez przerwy trzeba się doszkalać (za na prawdę duże pieniądze). Do tego dodaj ogromne koszty ubezpieczenia ortodonty.

   Oczywiście masz rację odnośnie patologii obecnej w robieniu specjalizacji. Jak nie masz pleców to się nie dostaniesz. Moja znajoma napisała egzamin najlepiej w województwie i się nie dostała. A dostała się osoba, której dziwnym trafem, nazwisko pokrywa się z nazwiskiem profesora na uczelni ( ͡° ͜ʖ ͡°) No i oczywiście liczba dostępnych miejsc jest śmiesznie niska.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26 Ja za dwa łuki zapłaciłem 3 tys. zł plus około 1500 za wizyty kontrolne przez 2,5 roku. Rezultaty pierwsza klasa, a miałem poważną wadę zgryzu.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: Nieuki jak zwykłe płaczą ze ludzie którzy w czasie młodości ciężko pracowali, zamiast imprezować teraz jeżdżą porsche i kasują ich miesięczną pensje za "głupi aparat" :D
   Gdy wam alkohol wyjadał mózg, to oni robili coś pożytecznego i teraz mają tego efekty, co w tym złego?

  •  

   pokaż komentarz

   @r3solver: Sam jesteś nieukiem kałmuku ponieważ sądzisz, że każdy ma w życiu tak fajnie że mame i tate kupio szamkie i ciuchy by mały cudak miał czas na rozwój.
   Ale wiesz młotku że niektórzy ludzie poprostu w pewnym wieku musieli iść do pracy b o nie było mame i pape tylko np. sama mame której nie starczało, a ojciec kojfnął.

   Ach wy gimbo wysrywy wychowane pod kloszem - pszeciesz mógł siem uczyć pryk pryk, kaszdy możem być kim chce :D - wy naprawdę myślicie, że jak wam mame i pape stawiają miskę do 26 rokużycia to każdy tak ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @r3solver: Y... jestem stomatologiem. I ciężko pracowałam w młodości. Ciągle ciężko pracuje. Wytłumacz mi czemu się mnie przyczepiłeś i skąd ten "nieuk"? ( ಠ_ಠ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Backus-Naur: Nie przesadzaj. Ja i paru moich znajomych pracowaliśmy, kończąc medycynę. Wyjeżdżaliśmy na wakacje do pracy za granicę. Skonczenie medycyny nie oznacza, że masz bogatych rodziców, którzy Cię utrzymują.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: Ja kontynuowałem myśl że ludzie bezzasadnie krytykują stomatologów i ceny ich usług, ale chyba nie złapał(e|a)ś.

  •  

   pokaż komentarz

   @r3solver: Ale ja nie krytykuję bezzasadnie w dodatku jestem stomatologiem, dlaczego mnie zaatakowałeś?

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: Tak często powtarzasz że jesteś stomatologiem i tak bardzo nie ogarniasz, że już w to nie wierzę xD

  •  

   pokaż komentarz

   @r3solver: Bo nie rozumiem Twojego ataku. Rzuciłeś się na mnie nazywając nieukiem, któremu się nie chciało pracować za jmłodu i alkoholikiem, który nic w życiu nie osiągnął i teraz siedzi i obraża lekarzy. Gdzie sens i logika w Twoim poczynaniu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Backus-Naur: każda wymówka jest dobra jeśli sam bardzo w nią wierzysz ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Jest on wyjątkowo trudny, specjalizacja trwa długo, a także bez przerwy trzeba się doszkalać

   @SkrytyZolw: wszędzie trzeba sie doksztalcac, komuna minęła, gdzie kazdy w fabryce 35lat to samo robil

  •  

   pokaż komentarz

   ,całkowity koszt materiałów potrzebnych do założenia aparatu ortodontycznego samoligaturującego to kwota nie wyższa niż 500-600 zł za łuk.
   Więc tak. Według danych zebranych z internetu, cena takiej usługi wraz z aparatem waha się od około 2200 zł do ponad 3 tys.zł za łuk.


   @Wakazashi26: zobacz sobie ile kosztują kafelki za metr w castoramie i worek zaprawy a potem porównaj to z wyceną zrobienia łazienki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nigdy nie ma tak że usługa kosztuje podobnie co cena materiałów. Jak jest to 200% ceny materiałów to jest sukces (np: obiad w najtańszym barze mlecznym).
   A w usługach związanych ze zdrowiem to już w ogóle są inne skale.
   Nie można też zapominać że w cenie usługi opłacasz wszystkie podatki. Od razu możesz sobie założyć że 25% tego co zapłaciłeś powędrowało do państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26 nie trzeba mieć specjalizacji z ortodoncji by leczyć ortodontycznie.

  •  

   pokaż komentarz

   to cena takiej usługi i aparatu nie wynosiłaby od około 400% do nawet ponad 500% kosztów materiałów użytych do ich założenia

   @Wakazashi26: Konkurencja to jedna sprawa, ale to akurat jest bardzo pokrętna logika. Płacisz za czyjąś wiedzę, czas i doświadczenie, a nie tylko za parę drucików i metalowych płytek. Jest cała masa zawodów, do których wykonywania nie zużywa się w zasadzie żadnych materiałów, a rachunki wystawia się spore.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: To jest standard w Ochronie Zdrowia u nas. W każdej dzialce za którą idzie pieniądz. Endokrynologia, okulistyka, dermatologia, urologia. O Chirurgii plastycznej wspominać nie musze

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: a u prawnika płacisz za tusz do długopisu, kartkę czy tam opłacasz kilka godzin pakietu office?

  •  

   pokaż komentarz

   @Backus-Naur: żeby skończyć stomatologie trzeba mieć hajsu jak lodu to jest fakt

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: Płacisz za lata nauki ortodonty, a nie materiały. To nie jest budowlanka, gdzie możesz wziąć do roboty menela z ulicy i liczyć na przyzwoite rezultaty. Kiedy wy się w końcu nauczycie w tym kraju, że w zawodach wymagających wysokiej kwalifikacji płacimy za te kwalifikacje, a nie "koszty materiałów"?

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: Idź do ortodonty. Królicze zęby a zgryz wilczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: dentysta do którego chodzę ma na paragonie informacje ze jest zwolniony z podatków¯\_(ツ)_/¯ bo sie łapie na próg obrotów do 200 tysięcy rocznie

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: Zgadza się z tą łazienką, ale z drugiej strony też potrzeba bardzo dużo umiejętności by ją zrobić od podstaw, o czasie nie wspominając (wiem dokładnie ile bo je robię).

  •  

   pokaż komentarz

   @Backus-Naur: Sporo w tym prawdy, trochę bólu tyłka. Ale też tak mam, całe dzieciństwo nawet biurka swojego nie miałem żeby siąść się pouczyć, nie mówiąc o własnym pokoju, w domu ciągłe awantury. Poszedłem do LO bo do zawodówki trzeba by dojeżdżać busem, nie było za co. Jak skończyłem to od razu na budowę do roboty, myślałem o studiach, ale to fizycznie niemożliwe, bo za co?
   W sumie nie żałuje że jestem tu gdzie jestem, parłem do przodu sporo się nauczyłem i w zasadzie nie mam na co narzekać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: Tyyyyy, a u prawników też jest drogo, a oni tylko długopisa używają!!!! Powinno być za darmo!!!

  •  

   pokaż komentarz

   ale z drugiej strony też potrzeba bardzo dużo umiejętności by ją zrobić od podstaw

   @TeddyBeers: wiadomo, ale by dobrze zrobić zęby to też, stąd dobrałem takie porównanie :)

   dentysta do którego chodzę ma na paragonie informacje ze jest zwolniony z podatków¯_(ツ)_/¯

   @qhardyq: zwolniony tylko z VAT. Ja w tych 25% go oczywiście nie uwzględniałem tylko inne typu dochodowy, podatek od nieruchomości, itp. Z VATem trzeba by z 45% liczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: Nieźle, w Czechach (Praga) zapłaciłam 2 tys. zł za oba łuki :O Ogólnie całe leczenie zamknęło się w 4 tys.

  •  

   pokaż komentarz

   @holka-kofolka: Na Ukrainie zrobią to za 300 zł. A i auto na gaz to tanio wychodzi podróż.

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet uwzględniając podatki, koszty osobowe i wydatki na materiały potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego, to widać jak na dłoni, że gdyby w tym zawodzie była odpowiednia konkurencja, to cena takiej usługi i aparatu nie wynosiłaby od około 400% do nawet ponad 500% kosztów materiałów użytych do ich założenia i to przy założeniu, że nie jest to aparat porcelanowy, gdzie taka przebitka jest jeszcze większa.

   @Wakazashi26: w gastronomi jest konkurencja i otwarty zawod i placisz 12zl za kawe, na ktora materialy kosztuja zlotowke. Jak to mozliwe?

  •  

   pokaż komentarz

   całkowity koszt materiałów potrzebnych do założenia aparatu ortodontycznego samoligaturującego to kwota nie wyższa niż 500-600 zł za łuk.

   @Wakazashi26: co za p#%%$#@enie. Idąc do ortodonty czy implantologa płacisz GŁÓWNIE za jego wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Gadanie, że łooo, panie ci to na nas zarabiajo, aparat taki kosztuje pińcet złoty (a na aliexpress chodzo po czysta!) a on mnie zdziera czyszejset!

   Nie wspominając już o tym, że często taki ortodonta/implantolog ma obok tej wiedzy i doświadczenia za sobą cały warsztat, który też jest drogi i niezbędny w tego typu zabiegach.

   wielki Janusz z ciebie wyszedł.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo nie rozumiem Twojego ataku. Rzuciłeś się na mnie nazywając nieukiem, któremu się nie chciało pracować za jmłodu i alkoholikiem, który nic w życiu nie osiągnął i teraz siedzi i obraża lekarzy. Gdzie sens i logika w Twoim poczynaniu?
   @SkrytyZolw: Mam nadzieję, że lepiej leczysz niż czytasz ze zrozumieniem xD On nie atakował ciebie, tylko odnosił się do twojego wpisu wyrażając poparcie. Jego słowa o nieukach dotyczyły innych wykopowiczów, którzy mają ból dupy, że ktoś kto ciężko zap$@!%!?ał na studiach, teraz zarabia za godzinny zabieg ich tygodniówkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   pokaż spoiler Tak, czułem potrzebę by to wytłumaczyć xD

  •  

   pokaż komentarz

   @WaveCreator: To po jaką cholerę wolał mnie do komantarza, w którym ciśnie po nieukach? Wsparcia potrzebował...?

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: To już pytanie do niego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @janusz-lece: ale nie wszędzie kursy kosztują po 50 000-100 000 zł ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kursy stomatologiczne to jest dopiero biznes.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: np posrednik nieruchmosci, ot prawo B, komorke ma kazdy, kilka fotek jeb durny opis (polecam kilka razy koniecznie musi pasc). I kasuj 2% a takie cuda jak home broker to cos ponad 3% chcieli. Latwo policzyc ze 10k to minium dla sensownego mieszkania (prowizja albo jak oni to chca "wynagrodzenie"). To sa zlodzieje i pelno na rynku cwaniakow. Wiem do mialem doswiadczenia. A kasa za nic..
   Co do ortodonty to odpowiedzialnosc, szkolenia i wiedza jak najbardziej wiec to kosztuje. Tez kiedys prostowalem zeby a bylo to 10 lat temu. Calosc chyba 11k wyszla, notowalem w excel kazda wizyte. Czasy bez kas fiskalnych i kasa do szuflady. To 11k czy moze 12k bylo rozlozne na kilka lat wiec tak nie bolalo. A jednak pewna reka, wiedza i takie tam maja znaczenie. A posrendik to wystawia na OLX, otodom i czeka. Jak pajak siec rozwija i czeka... A co mnie wk$$%ia? Kaza placic muszce, czyli kupujacemu! Ssa kase od sprzedajacego (bo biedak mysli to taaaakie trudne) to niech sie od kieszeni kupujacego po prostu odp$@#%@%i i nie godz sie mirku na zadne prowizje.
   To sprzedajacy byl tak wygodny to niech mu placi (finalnie i tak pole do manewru negocjacyjnego masz mniejsze przez posrednika). A notariusz i tak przeprowadza glowna czesc. Lepszy prawnik tez sprawdzi wszystko czy umowe zrobi i to nie kalkulujac od ceny nieruchomosci. Papier taki sam a i posrednik i notariusz sobie wg procentu licza? To tez kuriozum. Sprzedaje zapchlona nore to takie same formalnosci jak mieszkanie na ostatnim pietrze zlotej 44. Co mu do tego ze drozsze? Jakos auto myje za 20zl a jak podjedzie mercedes SLK to myja za taka sama cene bo praca podobna.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: wszystko fajnie tylko jeśli byłaby większa konkurencja to mój ortodonta który na tle miasta w którym mieszkam jest w miarę tani bo 1.5k za łuk bodajże płaciłem, nie jeździłby Porshe Panamerą tylko Skodą Superb :)

  •  

   pokaż komentarz

   @jednakenergetyk: skoda super też spoko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: Szczerze to sam obserwowałem jak wygląda dostawanie się na specjalizacje i przekręty bywają na miejscach pozarezydenckich, ale sam znam kilka osób z świetnie napisanym LDEPem i jakoś wszyscy się dostali na rezydenturę z ortodoncji ;) Skandalem jest patologicznie mała liczba miejsc otwieranych co roku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26:, @SkrytyZolw: Specjalizacja z ortodoncji w Polsce jest słabo dostępna i raczej nieco zacofana, ale za pieniądze można zrobić międzynarodową podyplomówkę i uzyskać tytuł Master in Orthodontics. Trzeba dużo czytać książek, artykułów i manuali do aparatów i narzędzi, większość w EN. Są zaliczenia teoretyczne i trzeba temu poświęcić dużo czasu i dużo energii. Nie każdy się do tego zawodu nadaje manualnie, są zaliczenia praktyczne - trzeba umieć doginać ręcznie łuku w różne kształty przy zachowaniu idealnej płaszczyzny zgryzu na łuku. Od ćwiczeń bolą palce jak od nauki gry na gitarze. Klejenie zamków u jamie ustnej przypomina sklejanie modelu statku, ale w słoiku. Do tego trzeba zakupić i ogarnąć pracę zestawem kilkudziesięciu różnych narzędzi, większością z nich pracuje się w jamie ustnej pacjenta. Każdy wieczór po pracy, czasem do później nocy schodzi na katalogowanie fotografii, mierzenie modeli, zdjęć RTG, wykonywanie różnych analiz, układanie planów leczenia. Ortodoncja to dziedzina w obecnych czasach bardzo rozwojowa i wymaga obecności na konferencjach, często weekend nie jest weekendem, tylko tułaczą przez pół Polski, aby w niedzielę w nocy wrócić i poniedziałek znowu do roboty (ʘ‿ʘ) Takie rzemiosło dla wybranych cierpliwych dentystów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Artoth: u nas niestety ortodoncja za każdym razem jest obsadzana nazwiskami znamymi mi z uczelni ewentualnie po prostu znanych ( ͡° ʖ̯ ͡°) Moimi prowadzącymi byli: syn pani profesor, kierowniczki innej katedry, córka znanej rodziny stomatologów, którzy mają kilkanaście gabinetów, córka pani profesor kierowniczki katedry i jeden jedyny, który z tego co wiemy dostał się, bo jest genialny. W kwestii miejsc pewnie jeszcze długo nic się nie zmieni.

  •  

   pokaż komentarz

   ale nie wszędzie kursy kosztują po 50 000-100 000 zł

   @SkrytyZolw: stomatologia jest dobrym biznesem, to kursy jeszcze lepszym ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

  •  

   pokaż komentarz

   @marsjanin2012: Pośrednicy biorący kasę od strony, dla której nie wykonują żadnej pracy to rak, jak najbardziej się zgadzam. 2% to i tak mało, w Niemczech wołają sobie po 6-7%, a robią dokładnie tyle samo, co w Polsce - prawie nic. Kupujesz mieszkanie za 300k Euro i cyk, do kieszonki wpada 18k ( ͡€ ͜ʖ ͡€).

   Mam podobne zdanie jak Ty odnośnie całego procederu - całkowity koszt pośrednika powinien pokrywać ten, który zamawia jego usługi. Jako potencjalny kupiec/wynajmujący mam gdzieś, czy mieszkanie pokazuje mi właściciel, czy jego pełnomocnik. Ale jest jeszcze jeden, bardzo ważny problem - nie dość, że to ta druga strona korzysta z usług pośrednika na mój rachunek, to jeszcze ten opłacany przeze mnie człowiek nie działa w interesie moim, tylko sprzedawcy. A skoro jego honorarium zależy od ceny nieruchomości, to mam jak w banku, że agent będzie dążył do jej maksymalizacji. Płacę więc za usługi człowieka, który nie dość, że niczego mi nie ułatwia, to jeszcze aktywnie działa na moją szkodę! Czyste szaleństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: Pamiętaj że asystent czy doktorant wcale nie musi być w trakcie rezydentury ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @dr_alexey: Dlatego wolę chirurgie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @dr_alexey: Głównie kwestia papierka, a bez licznych kursów, tony literatury i, jak się ma szczęście, świetnego mentora to ciężko się odnaleźć w tej działce, to prawda ;) Aczkolwiek nie uważam by ortodoncja była trudniejsza manualnie od dobrze wykonanego leczenia endodontycznego :) W ortodoncji to ilość wiedzy przytłacza

  •  

   pokaż komentarz

   @Artoth: wszyscy byli w trakcie rezydentury. Była jedna doktorantka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Artoth: w ortodoncji musisz zaplanować skomplikowane leczenie. Nie ma w endodoncji nic tak trudnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: Cięzko mi się wypowiadac bo nie znam sytuacji, ale słyszałem wiele głosów, że od kiedy zapisy lecą przez system komputerowy to trochę ograniczyło mozliwosci wpychania "swoich", może to jeszcze przypadki z wcześniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: Dlatego napisałem manualnie ;) Ortodoncja to działka z ogromną ilością zależności i potrzebnej wiedzy teoretycznej umożliwiającej ich analizowanie. A endodoncja to inne małe piekiełko, z pewnością nie łatwa działka

  •  

   pokaż komentarz

   @Artoth: Trudno porównywać endodoncję do orto pod względem manualnym, aczkolwiek dla mnie ortodoncja lepsza bo nigdy pacjenta nie bolą zabiegi - jak dla mnie spokojniejsza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: te ich cale wyceny to tez ch%? niech ich strzeli. Ot srednie w okolicy, znawcy... zreszta to troche czarna magia i nigdy nie powiesz ze zanizyl, ot cena jak cena. A czy dazy do max ceny by sprzedajacy (zamawiajacy jego uslugi) byl max zadowolony? NIE SADZE. Cene predzej czy pozniej uzgodni ze sprzedajacym tak by szybko to poszlo. Medna ma 10-20 ofert i liczy ze szybko wpadnie kasa i nastepny. Jeszcze oczywiscie ciebie strasza "nie oszczedzaj 5zl bo mozesz stracic setki tysiecy, tylko z nami bezpieczna transakcja". Ot napedzanie. A czy taki **** posrednik zna fizyczny stan nieruchomosci, ekspert budowlany? Gowno. On moze i sprawdzi dlugi czy cos (a mozesz to sam zrobic lub prawnik za ulamek ceny pewnie to zrobi czy jakis radca prawny) ale juz tego czy kamienica ma przegnite stropy lub nad toba bedzie mieszkal menel szczajacy na podloge albo nie wie albo nie powie bo nie musi. Wielki ekspert. To zawod tez potrzebny np mieszkam w Kentucky a mi zmarla matka to chce sprzedac przez ocan. Ale nigdy, przenigdy nie dawajcie kasy posrednikowi za kupienie. To ten **** powinien wam kupic conajmniej luksusowa kolacje za to ze mu kasa wpadla praktycznie za nic. A ten jeszcze lape wyciaga. Co to jakas swatka? No pomysl home broker 3.5% moze bylo, chamska umowa z bledami! I jeszcze w umowie (tej typu witam! Jestem Tomasz X Home broker, mam przyjemnosc zaraz pokazaz ta rudere ale dawaj dowod i tu podpisz!) zapisali ze byla podpisana z placowce! a faktycznie na skrzyzowaniu drog. Pewnie po to by nie mozna bylo odstapic (umowa poza lokalem a w lokalu). Ja tylko jak zauwazylem ta prowizje i szybko wyszlo ze 10k strace to podziekowalem. Zwykle te same nieruchomosci sa wystawiane przez kilku posrednikow, czesto rozne ceny, rozne prowizje (te mozna tez sporo negocjowac - biore ale daje ci 500zl a od sprzedajacego i tak wezmiesz panie wiec decyduj sie). Kolega znalalz to samo mieszkanie u mend oraz bylo wystawione na wynajem juz bezposrendnio - telefon i juz kupil poza mednami. A jak cos to nie moszesz podeslac kolegi, niech nagra adres, oceni czy ktos tam mieszka i sobie dojdziesz do zrodla. Taki home broker to lacznie ponad 20k pewnie by z tego mieszkania sciagnal. To sa WASZE pieniadze, czesto ciezko zarabiane. Aha argumety typu biedna pijawa musi sie najezdzic to sobie wsadzic. Taxi czy kierowca busa tez ciagle jezdzi.
   Niech sobie beda, niech sobie zycza ile chca ale nie placic haraczu i nie byc frajerem bo tylko psujecie rynek. To w niemczech to mnie rozwalilo!

  •  

   pokaż komentarz

   @dr_alexey: Tak, tylko ja zaczynam się martwić jak ktoś puchnie albo go boli, wy potraficie się przestraszyć jak ząb przesunie się o milimetr nie tam gdzie zaplanowano, albo nie ten ząb ;) Ortodoncja niestety to sporo pracy w domu, a ja znowu tego nie lubię ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: @SkrytyZolw: Tuż za granicą w Bardejowie jest specjalista co zakłada aparaty za "pół ceny" i jest w tym podobno dobry - robi to od lat. Jedyny minus to chyba dojazd jeśli ktoś mieszka za daleko ale tak to z Krakowa i okolic to tam od groma ludzi jeździ bo wychodzi wch@? taniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: wiesz co robi dentysta jak mu pacjent zasłabnie? Dzwoni po lekarza

  •  

   pokaż komentarz

   @donCorleone: i jeszcze stomatolog przy okazji klimę nabije starym czynnikiem za 7 dych.

  •  

   pokaż komentarz

   @jurek-xd: nie prawda, po karetkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @donCorleone: Dentysta: fotel z osprzętem, narzędzia, sterylizacja, materiały, asysta, rtg. Prawnik: długopis :)

  •  

   pokaż komentarz

   @jurek-xd: masz na myśli lekarz dentysta? No tak, według polskiego prawa taki właśnie ma się tytuł po studiach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26 Ten ciąg myślowy ma sens.
   W takim razie ile powinna kosztować opinia prawna skoro jedyny koszt prawnika to papier i tusz na nim.
   Hmmm...

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: całe twojw rozumowanie odnosnie kosztów to bzdury wypisywane przez osobe ktora ma zerowe pojecie na dany temat
   żenada

  •  

   pokaż komentarz

   @Artoth Co ty, do tego dochodzi ukrywanie miejsc szkoleniowych, zapis o pierwszeństwie na miejsce szkoleniowe osób przyjętych z etatu itp. Gdzie są pieniądze znajdzie się sposób żeby upchać czyjegoś pociotka.

  •  

   pokaż komentarz

   @ShpxLbh: Nie wiem za co dostałeś minusa. W Polsce jest nieograniczone Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza Dentysty, co oznacza, przynajmniej w teorii, że każdy absolwent stomatologii, po ukończeniu stażu podyplomowego może robić wszystko w czym uważa się za dobrego. I nie ma tu znaczenia, czy to implanty, leczenie kanałowe, czy ortodoncja. Powyższe nie oznacza, że to jest zawsze słuszne podejście, ale jednocześnie obecny system reglamentowania specjalizacji jest skandaliczny i nawet jeśli ktoś jest dobry, to nie oznacza, że zostanie specjalistą (ze specjalizacją), co widać nawet po komentarzach w tym wątku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26

   Faktycznie ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

   Zawsze możesz sam próbować leczenia ortodontycznego xD kup materiały i działaj.

   Ciekawe jak to jest z mąką i chlebem, podobne różnice w materiale i produkcie końcowym,

   Nie wspominam o fryzjerach, nożyczki fryzjerskie to koszt około 200 zł xD

   Wyczuwasz spisek?

  •  

   pokaż komentarz

   @Backus-Naur: Gimby uważają się za madrzejszych od 40 latków( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadiusz-dudzik
   100% prawdy.
   Kazdy chce top uslug,ale juz za nie odpowiednio zaplacic to juz nikt nie chce...

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw
   Niska liczba miejsc na specjalizacjach tego typu (ortodonta, dermatolog) wynika z większej potrzeby posiadania specjalistów kardiologow itp. NFZ płaci - NFZ wymaga.
   Z punktu widzenia całej służby zdrowia i ogółu społeczeństwa jest to mniejsze zło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Artoth: Tak to jest - zupełnie inna specyfika pracy. Ortodonta, jeśli jest dobry to raczej z reguły zajmuje się tylko ortodoncją, natomiast endodoncja podchodzi pod stomatologię ogólną.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: mylisz się kolego i to bardzo mocno. Najpierw trzeba dostać się na super oblegane studia stomatologiczne. Następnie 5 lat tyrasz na nich, uczysz się 5-10 razy więcej (nie przesadzam), niż na innych kierunkach. Ostatni rok, nie wychodzisz z domu bo uczysz się do egzaminu na koniec studiów. Następnie rok stażu za 2000zł na rękę. Następnie 4 lata ciężkiej specjalizacji, gdzie również dostajesz grosze. Ostatni rok znowu pozbawiasz się życia osobistego, bo siedzisz w książkach i uczysz się do egzaminu kończącego specjalizację. Jeżeli należysz do elity to wszystko to robisz /zdajesz za pierwszym razem i po 9 latach tyrania, możesz cieszyć się tym, że rozpoczynasz pracę jako ortodonta. Teraz jeszcze tylko przez pierwsze 2-4 lata robisz kilkanaście kursów, szkoleń za w ch$? grubą kasę i możesz cieszyć się stresującą pracą, którą cały czas masz na głowie, roszczeniowymi pacjentami i zazwyczaj pracą w kilku miejscach do późnych godzin.

 •  

  pokaż komentarz

  w normalnym kraju juz by siedzial i nie wyplacil sie z odszkodowan

 •  

  pokaż komentarz

  To, że nie ma specjalizacji ortodonty, wyszło dopiero później.

  To można sprawdzić w necie w każdej chwili za free.

 •  

  pokaż komentarz

  Pamiętam jak parę dobrych lat temu, byłem w Szwajcarii na trekkingu, spotkałem tam grupę Anglików.

  Z prawdziwą zazdrością i podziwem patrzyli na fakt że w wieku lat 30 było mnie stać aby sobie aparat na zęby założyć...

 •  

  pokaż komentarz

  Paulina trafiła z polecenia koleżanki
  tyle wartę są polecenia