•  

  pokaż komentarz

  Jak na bliski wschód ropy w Syrii nie jest tak dużo USA nie chodzi o samą ropę ale o to żeby dalej być przy stoliku po słowach Assada widać że, ta taktyka działa. Jeśli Assad nie będzie miał swojej ropy będzie musiał ją skądś kupić lub dostać i tu są dwie możliwości Rosja lub Iran (ten kto będzie dostarczał ropę zyska większe wpływy) jeśli będzie to Rosja to cieszmy się ponieważ Rosjanie utkną na długie lata w Syrii która jest daleko od naszych granic. W dodatku USA za pieniądze ze sprzedaży syryjskiej ropy mogą destabilizować Syrie jeszcze bardziej podbijając koszt rosyjskiej i irańskiej obecności w tym kraju. Może to niezbyt moralne ale będzie bardzo skuteczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-stojanowski: A mi się wydaje że amerykanie w Syrii to działania Izraela który nie ma interesu w silnej Syrii i zawsze próbuje destabilizować swoich sąsiadów.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-stojanowski: a po ch## Rosji Polska ? Po co to sianie zamętu i strachu wobec Rosji ? Czego by tu chcieli ? 40mln wk%$@ionych Polaków ?

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli Assad nie będzie miał swojej ropy będzie musiał ją skądś kupić lub dostać i tu są dwie możliwości Rosja lub Iran

   @rafal-stojanowski: Właściwie cała ropa z terytorium Kurdów idzie na sprzedaż do Assada bo nie mają komu jej sprzedać.

   A mi się wydaje że amerykanie w Syrii to działania Izraela który nie ma interesu w silnej Syrii
   @ediz4 Przypominam że Izrael i Syria są w stanie wojny bo Syria nie chciała podpisać traktatu pokojowego. Oczywiście że Izrael ma interes w j%@%niu swojego wroga

  •  

   pokaż komentarz

   @IronHide: Ale to DZISIAJ nie wiadomo; na tym polega wielkość rosyjskiej polityki zagranicznej, że bieżące działania są składowymi efektów zaplanowanych na dziesięciolecia. U nas max 4 lata, a w sumie, to do jutra, bo przecież nie wiadomo, co JUTRO przyniesie.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-stojanowski:

   jeśli będzie to Rosja to cieszmy się ponieważ

   Rosja obrała inną taktykę. Pokazuje zdjęcia satelitarne amerykańskich ciężarówek wywożących ropę. O ile w Polsce nie ma z tego powodu oburzenia, ba, o tym nikt nie pisze, to w innych krajach ten temat nie jest niezauważalny.
   //

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-stojanowski: a po ch$! Rosji Polska ? Po co to sianie zamętu i strachu wobec Rosji ? Czego by tu chcieli ? 40mln wk#!?ionych Polaków ?

   @IronHide: a po ch$! Rosji Krym? Po co to sianie zamętu i strachu wobec Rosji ? Czego by tam chcieli ? 2,4mln wk#!?ionych mieszkańców Krymu ?

  •  

   pokaż komentarz

   @krwawytornister może chodzi o porty czarnomorskie? Chyba akurat miała kończyć się dzierżawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @krwawytornister może chodzi o porty czarnomorskie? Chyba akurat miała kończyć się dzierżawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakubWedrowycz: zgadza się - i to i to. Czemu na tym przy okazji nie zarobić

  •  

   pokaż komentarz

   @krwawytornister może chodzi o porty czarnomorskie? Chyba akurat miała kończyć się dzierżawa.

   @ksy3: Nie. Chodziło o to żeby pokazać, że Rosja może w zasadzie wszystko i nikt jej nie jest w stanie powstrzymać. Jakby trzeba było zajęli by z dnia na dzień mazury czy jakieś inne wsie w Polsce żeby pokazać, że nikt im nie może nic zrobić :v

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Coś niezbyt to Izraelowi wychodzi USA z części Syrii się wycofali, w wojnę z Iranem też nie dali się wmanewrować.
   @kjjbox: No i co z tego? Temat jest zauważony tylko sojusznicy USA mają to gdzieś tak jak to że, gdy było tam państwo islamskie syryjska ropa była wywożona do Turcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @krwawytornister: Chcieli pokazać że, są nie przewidywali, agresywni i ze, inni sąsiedzi powinni się ich obawiać? Przecież takie działania konsolidują cały region przeciwko Rosji, napędzają wyścig zbrojeń oraz ściągnęły na Rosję sankcję przez co dochody przeciętnego ruskiego od kilu lat systematycznie spadają a ich kraj prawie się nie rozwija.

  •  

   pokaż komentarz

   Coś niezbyt to Izraelowi wychodzi USA z części Syrii się wycofali, w wojnę z Iranem też nie dali się wmanewrować.

   @rafal-stojanowski: Bo nie udało się zniszczyć Assada. Już teraz tam gówno mogą bo opozycja jest w rozsypce tak jak Isis. Izrael może co jedynie raz na jakiś czas jakiś nalot zrobić. Jakiekolwiek bardziej otwarte działania czy to USA czy Izreala szybko by zostały wychwycone przez opinie publiczną. Parasol walki z ISIS się skończył.

  •  

   pokaż komentarz

   a po ch@$ Rosji Polska ? Po co to sianie zamętu i strachu wobec Rosji ? Czego by tu chcieli ? 40mln wk?!@ionych Polaków ?

   @IronHide: Bufor terytorialny by im się przydał, żeby Moskwy im ktoś w tydzień nie zajął jak się wk?!@i.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Nic się nie skończyło dalej toczy się gra Turcja okupuje całkiem spory kawałek Syrii, isis oraz inni obcinacze głów stracili terytorium ale nie zniknęli zeszli do podziemia (gdzie mogą organizować zamachy) lub walczą teraz po stronie Turcji. USA kontroluje Syryjskie złoża ropy oraz gazu tak potrzebne do odbudowy kraju. Rosji nie bardzo podoba się obecność woskowa Iranu w Syrii ponieważ muszą się z Iranem dzielić wpływami. A do tego jest jeszcze Izrael który od czasu do czasu zrzuci kilka bomb lub rakiet na terytorium Syrii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Prezes-Kuli-Ziemskiej: Czyli rozpad ZSRR, przegrana w Afganistanie, Czarnobyl oraz zapaść w latach 90tych była dokładnie krok po kroku zaplanowana przez Rosjan? A może po prostu Rosjanie dali się ograć amerykanom jak dzieci czego skutkiem był rozpad imperium bez wojny.
   Teraz też doskonale planują Ukraina ucieka im z ich strefy wpływów próbując ją zatrzymać ściągnęli na siebie sankcje, wszyscy sąsiedzi Rosji rozwijają się szybciej od niej, gospodarka rosyjska jest oparta przede wszystkim o sprzedaż surowców, każdy rodzaj infrastruktury mają w opłakanym stanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @IronHide: Rosji Polska jest po chuj, ale Izraelowi i USA myślenie Polaków o Rosji jako o śmiertelnym wrogu jest bardzo na rękę. Czego nie rozumiesz? Przecież doktryna USA za największe zagrożenie stawia sobie zjednoczenie Euroazji w supermocarstwo. Rosja jest właśnie jądrem tego mocarstwa więc im gorsza ma ona relacje z sąsiadami tym lepiej dla strategii USA. A Izrael i Rosja są w zasadzie od 68' wrogami po tym jak ZSRR opowiedział się po stronie biednych arabów a USA poparło Izraela w wojnie iluśtamdniowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @IronHide: I nie jesteś w stanie znaleść ANI JEDNEGO powodu? To świadczy o Tobie tylko, kolego.

  •  

   pokaż komentarz

   @ThePolsky: nie, siani paniki i tak jak pisze @arkady_ronin chodzi o tworzenie antyrosyjskich nastrojów.

  •  

   pokaż komentarz

   @krwawytornister: Krym chciał wrócić do Rosji od dekad.

  •  

   pokaż komentarz

   @arkady_ronin: Jesteś bardzo naiwny albo ruscy Ci płacą za wpisy.
   W doktrynie rosyjskiej jest brak istnienie Polski, dlatego zawsze rosja jest nastawiona wrogo do nas (no i do Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rumunii, Węgier, Czech - kogoś pominąłem po tej stronie uralu?)
   PS: rosja celowo z małej litery.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xmankind: Pokaż mi źródła w ktorych Polski nie ma w doktrynie rosyjskiej. Rosja to nie jest Litwaz Łotwa i Estonia czy inny kraj kieszonkowy, żeby mieli równo te kieszonkowe kraje traktować. Rosja to największe terytorialnie panstwo na świecie z ponad 100 milionami ludzi, swoją kulturą, językiem, historią trudna ale tez z olbrzymim zasobami i potencjałem. Tylko politycy korzystają na wrogiej narracji Polski do Rosji u nas. W Szwajcarii , we Wloszech, w Niemczech czy nawet na Węgrzech z Rosjanami sie dogadają i potrafią z tego korzystać. To nasi za doktrynę istnienia przyjęli sobie szkodzenie Rosji. I na ten przykład zamknięto mały ruch graniczny z Kalingradem pomimo spsorych zysków wszystkich sieci handlowych i ludzi w regionie. Dla czego to zrobiono? Pewnie dla tego, ze przy duzej ilości Rosjan w Polsce lobby żydowsko-amerykańskiemu nie udało by sie utrzymać narracji o złych Rosjanach. A tak chuj, jest kordon informacyjny na wszystko z wschodu a jak ktos mowi o jakimś dogadywaniu sie to sie go za trola oskarży i jest narracja utrzymana.

  •  

   pokaż komentarz

   @arkady_ronin: Nie chodzi o to, że jesteśmy w ich doktrynie - tylko ich cel długofalowy to wymazać Polskę z mapy - wtedy maja bezpośrednie połączenie z Niemcami. Rosji Polska jest nie na rękę - dlatego nie można się z nimi dogadać. Zresztą jak się dogadać? Rosja złamała wszelkie umowy - bezpośrednio odczuli to oficerowie RP, którzy w ramach paktów się poddali z gwarancją nietykalności - co u rosjan oznacza kulka w głowę - tak to się można z nimi dogadywać. Wystarczy znać trochę historię to się człowiek uodparnia na ruska propagandę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xmankind: Ej, ale nie porównuj Rosji z dzisiaj z totalitarnym reżimem Stalina, Gruzina notabene. To takz jaby powiedziec, ze z Niemcami nie da sie dogadac, bo Hitelrowcy nam Żydów zabili i to Ci sami teraz sa...Trochę to taka narracja bez sensu, pod jakiegoś głupiego Leminga moze wystarczający argument, ale my tutaj na wykopie jestesmy a nie w TVP czy TVN.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @arkady_ronin: No i Ukraina się dogadała z ruskimi - za gwarancje bezpieczeństwa swoich granic oddali broń nuklearną - sam sobie odpowiedz gdzie dziś te umowy mają ruskie?
   Generalnie wszystkie umowy z rosją można uważać za nieważne - i tu jest problem jak się dogadać?

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-stojanowski: Syria jest na terenie jednej z dwóch planowanych nitek jedwabnego szlaku, a to jest nie na rękę Stanom Zjednoczonym w których interesie leży sparaliżowanie tej inicjatywy. Nie da się puścić miliardów ton ładunków przez terytorium objęte wojną, więc destabilizacja regionu lub przeciąganie na swoją stronę państw których zgoda jest bezwzględnie potrzebna do zaistnienia "nowego jedwabnego szlaku" jest amerykańską strategią torpedowania tego projektu.
   Z tych samych powodów amerykanie ostatnio czynią ustępstwa oraz zacieśniają współpracę z Polską.
   Z tych samych powodów na Ukrainie doszło do rewolty anty-rosyjskiej i (udanej jak na razie) zmiany władz na pro-zachodnie bo to powoduje, że puszczenie nowego jedwabnego szlaku przez Chiny->Rosję->Polskę/Ukrainę->Europę jest nieprawdopodobne i skrajnie niemożliwe.

   Południowa nitka to m.in Iran oraz Syria, trwałe zdestabilizowanie lub przeciągnięcie tych 2-ch krajów oznaczałoby w aktualnej sytuacji klęskę Chin na drodze do budowy niezależności gospodarczej.

   Tłumaczenie aktualnych ruchów na mapie ropą jest nieporozumieniem - minęło kilkadziesiąt lat i to Amerykanie są jednym z większych eksporterów ropy oraz gazu na świecie. Przewiduje się również, że w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat znaczenie ropy będzie maleć m.in ze względu na elektryfikację transportu samochodowego. To też jest zresztą powód dla którego USA odkręciło kurek z ropą.

   źródło: new_silk_road.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Ilythiiri: Iran graniczy bezpośrednio z Turcją więc do poprowadzenia tamtędy NJS niepotrzebna jest Syria ogólnie NSJ do Europy przez Iran, Turcję oraz Azję Centralną (gdzie z infrastrukturą jest krucho) to dla mnie bujda zbyt wysokie góry są po drodze żeby ten szlak był opłacalny i miał odpowiednią przepustowość. NSJ przez Polskę już istnieje wystarczy prześledzić jak bardzo z roku na rok rosną wolumeny. USA są u nas nie po to żeby blokować ale żeby sygnalizować Chińczykom że, w każdej chwili mogą ich odciąć tak jak ma to na przykład miejsce w cieśninie Malaka jest swobodny przepływ ale nad wszystkim czuwa amerykańska flota. Co do oleju USA syryjskiej ropy nie potrzebuje ale trzyma na niej łapę bo wie że, potrzebuje jej Assad do odbudowy kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   Iran graniczy bezpośrednio z Turcją więc do poprowadzenia tamtędy NJS niepotrzebna jest Syria

   @rafal-stojanowski: Ukształtowanie terenu jest rzeczą istotną w analizach, warto czasem spojrzeć na mapę fizyczną (góry Kurdystańskie) a nie tylko polityczną.

   ogólnie NSJ do Europy przez Iran, Turcję oraz Azję Centralną (gdzie z infrastrukturą jest krucho) to dla mnie bujda zbyt wysokie góry są po drodze żeby ten szlak był opłacalny i miał odpowiednią przepustowość.

   Chiny aktualnie wyłożyły 62 mld dolarów amerykańskich na drogi z Pakistanu do Chin.

   NSJ przez Polskę już istnieje wystarczy prześledzić jak bardzo z roku na rok rosną wolumeny.

   Nie bądźmy śmieszni, to jest dopiero zapowiedź tego co ma się dziać. Chińczycy chcą puścić drogą lądową podobny tonarz jak idzie morzem. Chcą mieć przede wszystkim pewność, że amerykanie nie mogą ich zablokować.

   USA są u nas nie po to żeby blokować ale żeby sygnalizować Chińczykom że, w każdej chwili mogą ich odciąć tak jak ma to na przykład miejsce w cieśninie Malaka jest swobodny przepływ ale nad wszystkim czuwa amerykańska flota.

   USA jest tu po to, żeby zapewnić sobie nasza polityczną lojalność i móc odciąć chińczyków jeśli zajdzie taka potrzeba. W zasadzie my to zrobimy za nich włączając się w odpowiednie porozumienia handlowe i stając po właściwej stronie barykady. I dokładnie z tych powodów które wymieniłeś (blokada morska?) Chińczycy budują Nowy Jedwabny Szlak.

   Co do oleju USA syryjskiej ropy nie potrzebuje ale trzyma na niej łapę bo wie że, potrzebuje jej Assad do odbudowy kraju.

   Gdyby nie Nowy Jedwabny Szlak to Syria zwisa i powiewa amerykanom. Gdyby Assad stanął po "właściwej stronie barykady" to nie byłoby wojny domowej w Syrii tylko inwazja lub inna forma agresji ze strony Iranu lub Chin. Prawdopodobnie decyzja Assada była powodowana przesłankami które wynikają z faktów nam dziś nie znanych - czy to nieodpowiednich jego zdaniem gwarancji bezpieczeństwa ze strony USA, czy też przedwojennych nastrojów społecznych w samej Syrii. Decyzje zostały podjęte, teraz są konsekwencje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ilythiiri: Iran, Azja Centralna, Zachodnie Chiny to prawie same góry. Wyłożyły na drogi nie na kolej szlak kończy się w porcie w Gwadar ma za zadanie omijać cieśninę malaka, puszczenie takiego tonażu koleją jak idzie morzem jest niemożliwe, w samym Gdańsku przeładowano w 2019 1,8 miliona TEU (długich na 6 metrów X1,9 miliona czyli gdyby ustawić je jeden za drugim miałbyś ponad 11 tysięcy kilometrów a to tylko Gdańsk). W Syrii nie chodziło o NSJ tylko o plany rurociągów którymi miała być dostarczana ropa oraz gaz do Europy. https://www.energetyka24.com/syryjska-ruletka-ta-wojna-toczy-sie-o-gazociagi-analiza Chyba nie zauważyłeś ale USA powoli wycofuje się z bliskiego wschodu Syria, Irak a nawet daleki Afganistan. NJS przez Syrię to bujda na resorach.

  •  

   pokaż komentarz

   Chyba nie zauważyłeś ale USA powoli wycofuje się z bliskiego wschodu Syria, Irak a nawet daleki Afganistan. NJS przez Syrię to bujda na resorach.

   @rafal-stojanowski: Jeśli Turcja zrobiła deal z USA to Syria jest już zbędna. To jest konflikt wielowymiarowy i nie zamierzam się bawić w dziecinne gierki z serii "chyba nie zauważyłeś", zauważyłem, tylko to wciąż nie jest obraz całej sytuacji.

 •  

  pokaż komentarz

  Warto przypomnieć rok 2016.
  Pieńkowska #zawszesmieszy

  Co będzie z Ameryką, jeżeli Trump zostanie prezydentem?
  Co będzie z Amerykanami?
  Co będzie z tym?
  Co będzie z tamtym?
  Co będzie?

  źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @orle:

   USA ma najwiekszy dlug w historii.
   Trump chce rozwiazac NATO.
   Syria zostala oddana Ruskim.
   Trump wstrzymal pomoc wojskowa dla Ukrainy.
   Turcy morduja Kurdow.
   Kurdowie wypuszczaja ISIS z wiezien.
   USA i Arabia Saudyjska dokonuja ludobojstwa w Jemenie.

  •  

   pokaż komentarz

   USA ma najwiekszy dlug w historii.

   @UberWygryw: a nie może to być zakłamane?

  •  

   pokaż komentarz

   @UberWygryw: spokojnie, Sanders obiecał że anulowanie długów.
   NATO zostanie tak jak jest.
   Syria to poligon dla USA i Rosji, będą tam wpadać co jakiś czas.
   Jednocześnie zwiększa się ilość żołnierzy USA na Ukrainie i w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @UberWygryw: A Japonia już dawno przekroczyła 100% swojego PKB, i co z tego? Dopóki są mocarstwem numer 1, ten dług można księgować do woli, przyjdzie wojna gdzieś na świecie, przyjdzie 150-200€ za baryłkę ropy i już ten dług będzie mniejszy o połowę.
   Raz chcę, raz nie chcę, a NATO już pokazało co może w przypadku inwazji Turcji na Kurdów - czyli gówno
   No wstrzymał, bo po kij trzymać wojska jak tam nic się nie dzieje? Marnowanie kasy? A no tak, bo przecież dług za duży, to zmarnujmy więcej kasy XD
   Owszem, wycofanie się ze wschodu było trudną decyzją ale słuszną, bo dzięki temu ani Rosja, ani Asad nie będzie miał problemów w "przypadkowym" ostrzeliwaniu wojsk USA, a kolejna kwestia to znowu kasa jak słusznie zauważyłeś brakuje. USA kontroluje Afgan cały czas, 90% heroiny leci stamtąd, myślisz ile to kasy dla USA ( ͡° ͜ʖ ͡°).
   Jemen to na inny temat, tam jest jeszcze większy p@@@#!#nik polityczny, ale AS jak i USA stanęli w obronie prawidłowo wybranego rządu i nie stoją po stronie rebeliantów, to chyba dobrze? A nie czekaj, w Syrii stali po stronie rebeliantów XD.

 •  

  pokaż komentarz

  Po raz pierwszy w historii, po 8 latach rzadow Obamy, USA byly samowystarczalne w kwestii ropy... Po co im ropa w Syrii?

 •  

  pokaż komentarz

  Asad jest Alawitą przez Islam Alawici nazywani są sektą i nie są uznawani za muzułmanów jednak Alawici oficjalnie twierdzą że są muzułmanami a tak naprawdę nimi nie są, nie mają swoich świątyń, na pokaz jednak chodzą do meczetów. To jest ciekawa sytuacja bo Alawici stanowią tylko 11% ludności Syrii a trzymali za mordę i Sunnitów i Szyitów, nie prześladowali Chrześcijan w ogóle oni tylko tam zajmują się rządzeniem dlatego Syria była zawsze wolnym krajem dotyczącym wyznania wiary czy kwestie światopoglądowe. Alawici nie uznają większości doktryn Islamu, twierdzą że to takie baju baju uznając za symboliczne i nieobligujące wiernych do konkretnych zachowań. Alawici są przede wszystkim solą w oku Islamistów.

 •  

  pokaż komentarz

  USA ma najwiekszy dlug w historii.
  Trump chce rozwiazac NATO.
  Syria zostala oddana Ruskim.
  Trump wstrzymal pomoc wojskowa dla Ukrainy.
  Turcy morduja Kurdow.
  Kurdowie wypuszczaja ISIS z wiezien.
  USA i Arabia Saudyjska dokonuja ludobojstwa w Jemenie.
  USA jest 17 rok w Afghanistanie, nikt nie wie dlaczego, mimo ze nie tam ISIS ani Alkaidy.
  USA dalej wysylaja miliardy pomocy wojskowej do Izraela.
  Iran pracuje nad bronia atomowa po tym jak zerwano umowe Obamy.
  Korea Polnoca pracuje na rakietami dalekiego zasiegu.
  Amerykanie dalej nie maja powszechnego dostepu do lekarza pomimo placenia po $500 miesiecznej skladki.
  Amerykanie placa za leki najwiecej na swiecie.
  USA dalej nie zalegalizwala narkotykow i wydaje miliardy na "wojne" z nimi.
  Amerykanscy studenci maja $1 bilion dlugu za studia do splacenia.

  Trump to geniusz zarzadzania a lewactwo boli dupa.

  źródło: wykop.pl

Dodany przez:

avatar HaHard dołączył
725 wykopali 1 zakopali 13.6 tys. wyświetleń