•  

  pokaż komentarz

  Bo system 8x5 to system dostosowany do przemysłu, czy handlu detalicznego i tam ma on duży sens ale nie do usług. Zmiana systemu w całej gospodarce na 4 dniowy znowu by była bez sensu. Firmy na takich doświadczeniach dojdą do optymalnego modelu i zacznie on być powszechnie wdrażany wszędzie tak jak było z fordyzmem.

 •  

  pokaż komentarz

  Francuzi wprowadzili jakiś czas temu 4,5-dniowy tydzień pracy. Piątki są po 4h. W efektywnych organizacjach coś takiego może mieć dużo sensu. Widzę to po sobie - przez cały tydzień ostro zap##$#$!am, piątki specjalnie robię luźniejsze w kalendarzu, żeby wyjść wcześniej jeśli to możliwe. A jest to najczęściej możliwe dzięki ostremu zasuwaniu przez 4 poprzednie dni. Ale na pewno wiele zależy od branży i wydajności.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale jak to tylko 32 godziny pracy tygodniowo? To niedopuszczalne, żeby pracownik miał czas na życie, nowe Ferrari dla prezesa się samo nie kupi.

 •  

  pokaż komentarz

  Zmęczeni pracownicy gorzej pracują. To nic odkrywczego. W niektórych branżach może się takie przemęczenie skończyć tragedią (np. kierowcy, piloci, lekarze) lub wypadkiem w pracy pracownika.

  "Japan has some of the longest working hours in the world."
  "Yet long work hours don’t necessarily mean high productivity. In fact, Japan has the lowest productivity among G-7 nations, according to data from OECD Compendium of Productivity Indicators."
  https://www.cnbc.com/2018/06/01/japan-has-some-of-the-longest-working-hours-in-the-world-its-trying-to-change.html

  •  

   pokaż komentarz

   @senseiek: Tylko ze japońska filozofia pracy jest zupełnie bez sensu, także nie dziwota ze wzrosła produktywność, może i siedzą po 12 godzin i przed szefem nie wyłażą, ale to jest gnicie dla gnicia, pracują powolutku i więcej przeglądają pejsa niż pracują, gdy europejczyk zatrudni się w japońskiej firmie to na początku nie wie o co biega, dostaje zadanie na 12 godzin które zrobi przez 4, a potem jest bez przerwy przesuwany, żeby pomagać tym którzy sobie nie radzą tak długo az go wrzucą na robotę która nie ma nic wspólnego z tym czym się zajmuje, tylko i wyłacznie by go zaj#$?ć i zamęczyć, także zamiast po 8 godzinach wyjść do domu jak człowiek, Japończycy organizują się nic nie robienie, a nawet takie nic nie robienie przez 12 godzin potrafi wymęczyć i po dłużnym okresie wiecznego zmęczenia nic dziwnego ze robią robotę 4 godzinną przez 12 h ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Także przy wolnym dodatkowym dniu, a właściwie dwóch bo japońskie firmy pracują zazwyczaj 6 dni w tygodniu, nie ma bata by produktywność nie wzrosła.

 •  

  pokaż komentarz

  Niech od przyszłych edycji Windows Server wprowadzą licencjonowanie od Ghz w procesorach to będą mogli tydzień pracy nawet do 3 dni skrócić... ( ͡° ͜ʖ ͡°)