•  

  pokaż komentarz

  Do tej pory sędziowie TK pracowali za darmo? Rzepliński nie brał kasy? Kradzież z OFE za darmochę przyklepał? Typowa manipulacja, 'paskudna Pawłowicz robi skok na kasę', i tak od lat się po tym PiSie jedzie. Coś normalnego przedstawić jako nadzwyczajne, złe, bo PiS.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: Klasyczne podwójne standardy. Nagłaśnianie gdy coś nieprzyzwoitego robi oponent, ale milczenie, gdy to samo robi swojak.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: ale co jet nieprzyzwoitego w tym, ze sędzia TK zarabia solidnie? Nieprzyzwoite to by było gdyby sejm przyklepał teraz 200% podwyżkę dla nowych sędziów ale w innym wypadku nie ma tutaj żadnego skandalu.

  •  

   pokaż komentarz

   ale co jet nieprzyzwoitego w tym, ze sędzia TK zarabia solidnie?

   @Dobryszpieg: Nic... jeśli orzeka w poczuciu sprawiedliwości. A coś nie pyknęło z OFE i solidne zarobki nie przełożyły się dla ochrony przed rządem kapitału zgromadzonych przez obywateli na emeryturę.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: Podejrzewam, że w założeniu tak wysokie pensje miały przyciągnąć ekspertów, bo na takich stanowiskach życzylibyśmy sobie naprawdę dobrych prawników.
   Ale w praktyce mamy jakichś miernych ale biernych, którzy i tak sami nie będą pisać wyroków, tylko przekazywać je z Nowogrodzkiej. Więc za co im płacić tak duże pieniądze?

  •  

   pokaż komentarz

   @lewoprawo: Rzepliński z Nowogrodzkiej brał rozkazy?

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: Obecny skład TK bierze, w zasadzie ma zerową samodzielność. Z Piotrowiczem i Pawłowicz ten stan raczej się nie zmieni.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: Nie dość że bordo to nowe do PiS koryta się dorwało. Won na #czarnolisto

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: @MiKeyCo: przecież to co patforma zrobiła z ofe, to jedna z nielicznych rzeczy zrobiona dobrze xD
   weźcie się w końcu douczcie w tym temacie

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: oni juz byli w tk i zabrali ofe teraz my xD polaku ile ci aca ze tak plujesz na swoj narod?

  •  

   pokaż komentarz

   miernych ale biernych,

   @lewoprawo gdyby nie chodziło o TK, to mógłbym powiedzieć, że to stwierdzenie kupy nie trzyma.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: Masz racje, ale nie biadol ze PiSie się jeździ bo maja na własność trochę więcej mediów nie wspominając o organizacja powołanych do propagandy. Wiec jeździ się po wszystkich. A to ze mówisz o jeździe po PiSie znaczy tylko tyle ze nawet Ty już nie oglądasz i nie słuchasz propagandy pisowskiej, chyba ze jest już dla ciebie transparentna i przyjmujesz jako prawdę. Uprzedzając ewentualne pytania: - billboardy „o reformie” wymiaru sprawiedliwości, TVP i PR

  •  

   pokaż komentarz

   ale co jet nieprzyzwoitego w tym, ze sędzia TK zarabia solidnie?

   @Dobryszpieg: Absolutnie nic. Nieprzyzwoitością, i to grubą jest, że hipokryzja PiSu znowu wzięła górę, a kandydaci nie mają moralnych kompetencji, aby w tym konstytucyjnym organie zasiadać.

  •  

   pokaż komentarz

   Typowa manipulacja,

   @TitanusRex: Oczywiście to nieprawda. Kto śmie mówić źle o aparatczykach pisu! Wolno tylko: "a za peło"!

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: kolega chyba nie za bardzo wie jak działały OFE. To co wlasciwie zrobiło PO było konieczne bo OFE nie spełniało swoich założeń. Założenia były takie ze miały dostawać część składki, pobierać z tego swoją prowizję a resztę inwestować na rynku. Kończyło się to jednak tak, że większość środków OFE zamiast inwestowac bezpiecznie lokowało w obligacje skarbu państwa czyli defacto pożyczkę dla Polski. A ponieważ kasy w ZUS i tak brakowało i Państwo je dotuje z budżetu rok do roku to powodowało to tyle ze pieniadze z OFE i tak poprzez pozyczke z obligacji trafiały do budżetu a potem do ZUS. Różnica była taka ze z kazdego 100zł zamiast od razu trafić do ZUS była zabierana najpierw prowizja OFE kilka zł a potem reszta była pożyczana na procent czyli defacto zwiekszało zadłużenie Państwa. Podsumowujac pomimo wszystkich populizmów ze pieniadze prywatne z OFE zostały zabrane do ZUS i ludzie zostali okradzeni to tak naprawdę zatrzymano spiralę marnotrawienia tych pieniedzy ktore i tak trafiały na koncu do ZUS tyle tylko ze posrednik brał za to po drodze pieniadze. I to co zrobiło PO dotyczyło tylko środków OFE zgromadzonych w obligacjach wlasnie, a nie wszystkich! Za to PIS OFE totalnie zamyka w tym środki ktore byly inwestowane w sposob inny niz obligacje i defacto proponuje albo przeniesienie ich do ZUS albo do IKE ale wtedy pobierze 15% podatku ktory pojdzie niewiadomo gdzie, super deal bulwo, ale to tusk byl zły i okradł polakow

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: a nie byli milionerami. Pawłowicz zasiadała w lasach poselskich przez 8 lat, więc powinna się dorobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @brednyk: Np. Sprzedając ustawy za kasę przez okno?

  •  

   pokaż komentarz

   kolega chyba nie za bardzo wie jak działały OFE

   @Maniek89: Kolega chyba nam kolejny raz propagandę powtarza jak to nic się nie dało zrobić i wszystko było zgodne z prawem. Znamy to. Słyszymy przy każdej aferze.

   Właśnie od tego mamy sędziów by takie akcje nie przechodziły jak powolne, stopniowe zmiany interpretacji aż po całkowite zaprzeczenie pierwotnej idei i pierwotnej litery prawa, bo to całkowicie przeczy idei praworządności.

  •  

   pokaż komentarz

   przecież to co patforma zrobiła z ofe, to jedna z nielicznych rzeczy zrobiona dobrze xD
   weźcie się w końcu douczcie w tym temacie


   @Rebeliant: Dobre chyba dla platformy. Ogólnie bzdury prawisz choćby dlatego, że to zniszczyło w Polsce na kilka pokoleń zaufanie i wiarę w praworządność, indywidualną troskę o przyszłość czy systemy emerytalne. Imho skutek obserwujemy choćby w rozroście socjalu za PiS. Lepiej przejść teraz, potem i tak nie będzie.

   OFE z pewnością nie były idealne, ale ich grabież w potocznym rozumieniu to pokazanie jak działa państwo z kartonu i torfu.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: no to slucham co twoim zdaniem mozna bylo zrobic innego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Maniek89: Dotrzymać litery prawa i nie likwidować systemu. Choćby był zły. Co najwyżej zbudować alternatywę.

   Co kilka-kilkanaście lat reformy zaprzeczające sobie nawzajem to rak o wiele większy niż OFE.

   Ogólnie te brednie jak to dobrze, że zlikwidowano OFE to propagandówka post factum. Dobre to było dla PO czy TFE, które już nie muszą dotrzymać bujnych zapewnień z reklam a kasę za zarządzanie skosiły.

   Likwidacją systemu PO pokazało, że mamy państwo z kartonu. W dowolnym momencie wszystkie zasady można zmienić, więc nie warto się ich w ogóle trzymać tylko lepiej kombinować. A sędziowie na to przyzwilili. Imho to jedna z największych degradacji państwa prawa w III RP.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: czyli Media XXI wieku w Polsce, od Wyborczej pon Gazetę Polską

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: ale ty nie rozumiesz dalej. PO nie zlikwidowalo OFE, OFE dalej działało. PO jedynie zlikwidowalo patologie z wykupywaniem obligacji przez OFE. Z tym niewiele dalo sie zrobic bo dług obligacji był ogromny i pieniadze po prostu uciekały. Należało to uszczelnić. Wiem ze gdyby wtedy PIS rzadziło to pewnie jak to oni z poszanowaniem prawa poweidzieliby do OFE od teraz zakazujemy wam kupowac obligacje a te ktore macie przestaja byc wazne i chuj, nie mamy waszego płaszcza i co nam zrobicie. Ale PO rozwiazalo ten problem wlasnie w literze prawa, kontrowersyjnie bo sie janusze obudzili ze im pieniadze zabieraja, ale prawda jest taka ze to bylo uszczelnienie budzetu.Za to calkowicie OFE zlikwidował teraz PIS xD to Twoim zdaniem nie byl rak? ze zabrali nam rowniez te pieniadze ktore byly zainwestowane przez OFE na rynku tak jak bylo pierwotnie planowane?

  •  

   pokaż komentarz

   czyli Media XXI wieku w Polsce, od Wyborczej pon Gazetę Polską

   @hiperchimera: Co? Cytuj do czego się odnosisz, żeby było wiadomo do czego w ogóle odpowiadasz.

  •  

   pokaż komentarz

   ale ty nie rozumiesz dalej. PO nie zlikwidowalo OFE, OFE dalej działało. PO jedynie zlikwidowalo patologie z wykupywaniem obligacji przez OFE.

   @Maniek89: Nie oszukuj siebie sam. PO nie chodziło o tę patologię (choć nią było) tylko o statystyki zadłużenia publicznego. Można było wprowadzić zakaz nabywania nowych obligacji. Zaś system pozostawić stabilny. I po dacie zapadalności ostatnich obligacji system byłby oczyszczony.

   Za to zrobiono skok na kasę. Co prawda głównie zapisy księgowe ale skutek jest taki jaki jest - upadek zaufania do państwa i poczucia praworządności. A skutek jak już napisałem - przekaz, że lepiej kombinować niż myśleć długoterminowo.

   Przy okazji stopniowej likwidacji OFE skorzystały też TFE. Za nic już nie odpowiadają, nic już nie muszą. A za zarządzanie skosiły stałą, wysoką opłatę niezależną od wyników.

   Imho najpierw patologiczny system stworzono, potem patologiczny system likwidowano stopniowo przez kolejne patologiczne działania. A potem zdziwienie, że Polacy nie oszczędzają albo nie są zainteresowani PPK. Na pewno losy OFE czy dyrektywy BRRD nie miały wpływu. Na pewno. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przekaz jest prosty - to raj dla kombinatorów a nie ludzi oszczędnych czy myślących długoterminowo. I sędziowie do tego dopuścili.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: No to popuscmy wodze fantazji. Wprowadzamy zakaz nabywania nowych obligacji, a co ze starymi wartymi miliardy? Oczywiscie ze chodzilo tez o statystyki zadluzenia i kwestie budzetu. Po zapadalnosci obligacji system bylby oczyszczony ale miliardow wyprowadzonych z budzetu bys nie odzyskał. Zgadzam sie ze system byl patologiczny, rozwiazano go imo dobrze, Tusk niejako postawil tym ruchem tez swoja kariere polityczna i do dzis jest za to okładany łopatami ale prawda jest taka ze on po prostu zatrzymał tę karuzele. Rozwiazanie było złe, ale ja lepszego nie widze i trzeba to bylo zrobić bo zostawienie samemu sobie tylko sprawe pogarszało. Zdumiewa mnie jednak tylko to ze juz takiego krzyku z OFE nie bylo przy tym co PIS zrobil z OFE potem

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: np, jak inaczej wytłumaczyć fakt, że z pensji 10k kupują sobie domy za milion?

  •  

   pokaż komentarz

   No to popuscmy wodze fantazji. Wprowadzamy zakaz nabywania nowych obligacji, a co ze starymi wartymi miliardy?

   @Maniek89: Przecież ci już napisałem. Zamiast czytać wolisz jakieś prymitywne wycieczki?

   Zostaną wykupione najpóźniej do terminu zapadalności. Nie, to nie są wodze wyobraźni jak chamsko to opisałeś tylko rozwiązanie systemowe. Rozwiązujesz problem, dajesz czas na okres przejściowy, po nim nie ma sprawy, bo została rozwiązana.

  •  

   pokaż komentarz

   @paprocyniok: Możesz zdefiniować 'moralne kompetencje'? Bo takiego bredzenia nawet w złotych czasach GW nie słyszałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: "@TitanusRex: Klasyczne podwójne standardy. Nagłaśnianie gdy coś nieprzyzwoitego robi oponent, ale milczenie, gdy to samo robi swojak"

  •  

   pokaż komentarz

   @brednyk: Myślisz że to jest powód dla którego sędziowie nie chcą ujawniać swoich majątków?

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: Yhy i miIliardy wyprowadzone z budzetu, swietny pomysł. I dziwnym trafem juz dwa razy nie odniosles sie do tego co PIS zrobil z OFE potem, to juz twoim zdaniem ok nie?

  •  

   pokaż komentarz

   miliardow wyprowadzonych z budzetu bys nie odzyskał

   @Maniek89: Co? Jak niby "wyprowadzonych z budżetu"? Zakup obligacji to wyprowadzenie z budżetu? Czy też inwestowanie samemu zarobionych pieniędzy to wyprowadzenie z budżetu? Czy może zwrot pieniędzy podczas wykupu obligacji to wyprowadzanie z budżetu? XD

   Zgadzam sie ze system byl patologiczny, rozwiazano go imo dobrze

   Imho niesamowicie fatalnie. Trzeba było system poprawić albo nawet zamknąć dopływ nowej kasy, zrobić alternatywy ale nigdy nie likwidować siłą. Jak możemy mówić o praworządności jeśli władza (wszystkie 3) odwala takie manewry?

   Te manewry służyły poprawie statystyk zadłużenia i zawinięciu kasy przy przeksięgowaniu. Oraz pozamiatanie po OFE/TFE, o czym się mało mówi. TFE też były zainteresowane korzystnym zamknięciem tej szopki, byle dla siebie korzystnie i bez odpowiedzialności. Zarobiły co mogły, teraz by dla nich przyszedł czas rozliczeń i wielkie marki by były narażone na szwank. Brały ok. 3% zgromadzonych kapitałów za wyłącznie pośrednictwo - zakup obligacji albo akcji wg. dość przypadkowych kluczy.

   Imho jedynymy wygranymi na likwidacji OFE to były TFE. Nawet nie rząd, ZUS czy Skarb Państwa, bo ci przejęli gorącego kartofla. Wygranymi były TFE - po 20 lat pobierania do 3% środków bez względu na wyniki po prostu wycofały się z gorącego tematu. Zarobiły gigantyczne pieniądze bez żadnej odpowiedzialności.

  •  

   pokaż komentarz

   Rzepliński nie brał kasy? Kradzież z OFE za darmochę przyklepał?

   @TitanusRex: kradzież z OFE już przyklepali? Podobno dopiero procedują :)
   https://www.wykop.pl/link/5203647/kolejny-skok-na-ofe-rzad-moze-zyskac-6-mld-zl/

  •  

   pokaż komentarz

   Możesz zdefiniować 'moralne kompetencje'?

   @TitanusRex: Gdybyś był poważnym dyskutantem, chętnie bym ci wyjaśnił co przez to rozumiem.

   Bo takiego bredzenia

   @TitanusRex: ale szkoda mi czasu na dyskusję z kimś kto nawet tego nie przeczyta ze zrozumieniem;)

  •  

   pokaż komentarz

   @paprocyniok: Oczywiście, daleko mi do tych oświeconych elyt.

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście, daleko mi do tych oświeconych elyt.

   @TitanusRex: No niestety z daleka to widać:)
   A poważnie: chodzi o zwykłe dobre wychowanie, które niektórzy wynoszą z dom, inni nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @paprocyniok: Chodzi o zwykłe manipulowanie ludźmi, którego tutaj mamy przykład.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: Bardzo chętnie się uczę. Powiedz proszę na czym to manipulowanie polega?

  •  

   pokaż komentarz

   @paprocyniok: Dodatkowe obrzydzanie tych ludzi twierdzeniami że robią skok na kasę. Negatywny kontekst, a jest to coś normalnego. Wszyscy w TK tyle zarabiają, nikt Rzeplińskiiemu nie robił wyrzutów odnośnie zarobków. Na każdym kroku takie mikro przyp???#@$ki i w świadomości społecznej są ci ludzie odbierani negatywnie, czasami pytam kogoś o konkrety i nie potrafią powiedzieć, ' nie lubię i już'. Tak jak było z sałatką w sejmie. Głupie zdjęcia wybierają to takie żeby źle osoba wyglądała.

  •  

   pokaż komentarz

   Dodatkowe obrzydzanie tych ludzi twierdzeniami że robią skok na kasę

   @TitanusRex: A gdzieś ty to wyczytał? Mówiłem, że nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz bidoku.

  •  

   pokaż komentarz

   @paprocyniok: Bredzisz tak że zwyczajnie mi na ciebie szkoda czasu. Nadmiar TVNu i GŻ zrobiły ci z bani jajecznicę.

  •  

   pokaż komentarz

   Bredzisz tak że zwyczajnie mi na ciebie szkoda czasu. Nadmiar TVNu i

   @TitanusRex: Co to jest GŻ? Pewnie czytasz/oglądasz, skoro tu o tym piszesz? To że tobie mówili od dziecka że bredzisz, bo nie masz nic logicznego do powiedzenia, nie znaczy, że wszyscy tak mają. To, że ci mówili że masz banię zamiast głowy, nie znaczy że wszyscy mają podobną ułomność.

 •  

  pokaż komentarz

  oni pewnie już są milionerami.

 •  

  pokaż komentarz

  Że taki sędzia dostaje kupę pieniędzy za pracę to rozumiem.. ale to:

  a następnie do końca życia otrzymywać będą miesięcznie 75 proc. ostatniego uposażenia. W przypadku byłej posłanki i byłego posła PiS to przeszło 16 tys. złotych co miesiąca.
  K0rwa, dlaczego? ლ(ಠ_ಠ ლ)

 •  
  IroL via iOS

  +14

  pokaż komentarz

  To co PiS odj$?#ł zgłaszając ich kandydaturę to jest k$$#a traktowanie ludzi poniżej poziomu gówna. Takimi ruchami chcą być pewni że następnej kadencji nie będzie.

 •  

  pokaż komentarz

  16k miesięcznie.... BRUTTO... no faktycznie, będą zarabiać tyle co (nieliczna) klasa średnia w PL.

  •  

   pokaż komentarz

   @gEeK: PIE obliczylo ze polska klasa srednia zarabia 4,7 tysiaca czyli jakies 11 mln os. Az 45% z nich nie ma zadnych oszczednosci. Pisza takze ze mediana wartosc dochodu wsrod os nalezacych do kl srednich to 2500 zlotych. Gdzie tu 16000 zlotych!
   https://bezprawnik.pl/klasa-srednia-w-polsce/

  •  

   pokaż komentarz

   @Paramount: buhaha... klasa średnia to taka która nie martwi się od 1-1 a nie taka jak gazetka podała. Jeśli nie brakuje ci kasy od 1-1 i żyjesz by żyć bez rewelacji i oszczędności - to nie jesteś klasa średnia, jesteś wyższą półką biedoty. Jeśli jesteś wstanie cokolwiek odłożyć, to jesteś klasa średnia. Bogaty jesteś wtedy gdy zaczynasz inwestować odłożone pieniądze i nie zajmuje twojej głowy fakt że 1-go musi być zastrzyk gotówki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paramount: yhy. Przeżyj w mieście za 4700 miesięcznie. 10k to nadal mało i nie jest to klasa średnia, bo z pierwotnej definicji wynika, że klasa średnia nie musi mieć finansowy parasol ochronny i móc pozwalać sobie na podstawowe luksusy (podróże, samochód). Musi mieć też własny kąt (nie w hipotece). Takie medialne spłycanie klasy średniej służy tylko temu byśmy jako społeczeństwo się podbudowali i dowartościowali zamiast wk%?#iać się, że plują nam w twarz.
   Inżynierowie z doświadczeniem mają teraz zarobki powyżej 10k netto, a nadal są tylko robolami u kogoś. I mając tyle wcale nie czujesz się jak bogacz (a tak lewactwo w mediach kreuje sensownie zarabiających). 400km na zachód to są zarobki niewykwalifikowanego śmieciarza. Nie da się naszych zarobków już oddzielać od tych europejskich, bo żyjemy z otwartymi granicami, możemy pozwolić sobie na podróże, a przede wszystkim odwiedzają nas zachodni turyści, którzy widzą nas jako tanie miejsce do spania i łatwe panienki za grosze (sytuacja sprzed kilku dni - jakiemuś angolowi wydawało się, że jak pomacha 20zł w żabce to może czuć się jak pan).

  •  

   pokaż komentarz

   16k miesięcznie.... BRUTTO

   @gEeK: Jeśli dla kogoś to jest cyt. "GIGANTYCZNA KASA", to serio zbyt wygórowanych ambicji nie ma ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @gEeK: @kamillus: @turbonerd: Jesli nie widzieliście jeszcze to proszę zobaczcie sondę jaka ktoś przeprowadził. Zapytał ile ludzie by chcieli zarabiać. Osobiście ten materiał mnie zasmucił. Prawie wszyscy ankietowani mówią ile by to chcieli zarobić aby się tylko otrzymać. Prawie nikt nie mówi o tym aby żyć godnie, jechać na narty, iść do resto raz w tygodniu jechać na wakacje.
   gEeK nie mogę się zgodzić ze klasa średnia to ktoś kto jest w stanie odłożyć. Np. moja kuzynka mieszkająca w GB odkłada co miesiąc, ma domek ale nie grzeje bo tak żydzi aby odłożyć. Aby kopić buty czeka 2 lata aż seria potanieje. Ale kasę odkłada...
   Kamillus to ile w Polsce zarabia a ile powinna zarabiać klasa srednia?

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   gEeK nie mogę się zgodzić ze klasa średnia to ktoś kto jest w stanie odłożyć

   @Paramount: Dokładnie. To nie jest żaden wyznacznik. Moja babcia odkładała pół emerytury, która wynosiła mniej niż 1000zł (jakies 10 lat temu). Chyba nie muszę dodawać w jakich luksusach żyła za 500zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Paramount: przy 20k czuję się jak biedna klasa średnia. Stać mnie, ale bez szaleństw. To jest nadal życie od 1 do 1. Zmienia się troszkę rozkład konsumpcji - więcej na mieście, więcej wycieczek, nieco lepszy samochód (ale nadal nie za gotówkę z salonu co 3 lata).

  •  

   pokaż komentarz

   @kamillus: No tak Tczew jest ponoc drogi. Przeprowadz sie do Melbourne to zaoszczedzisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paramount: z Tczewa pochodzę. Mieszkam akurat w mieście ;) W Tczewie nie doszedłbym do takich zarobków.

   Tak jak kiedyś jechało się raz na kilka miesięcy do Warszawki na obiad i jakieś spacery ze zwiedzaniem, to teraz jedzie się po prostu do Pragi, Drezna czy innego Dusseldorfu. Klasa średnia może sobie pozwolić na rzucenie roboty i nadal przetrwać te 2-3 lata bez stresu.
   Oczywiście łatwiej zostać klasą średnią jeśli ma się na przykład spadek jakiś i nie musisz się martwić o wybudowanie chaty. Żeby było jasne nie traktuję tego jako coś niesprawiedliwego. Wręcz przeciwnie. Bogacenie się międzypokoleniowe to jest to co nas napędza, aby nie być leniwymi bułami.
   Możesz powiedzieć, że mogę połowę kasy odkładać, ale wtedy nie pozwolę sobie na mieszkanie w centrum, nie pozwolę sobie na średni samochód, na częste wyjazdy, a to oznacza powrót do niewolnictwa i bycia zakładnikiem kasy.

   Swoją drogą ciekawe przesunięcie - niegdyś klasa średnia to był ktoś między jednostką biedną, a bogatą, a obecnie to co media kreują to bardziej klasa mediany (bo bogatych mało, a biednych wielu).

  •  

   pokaż komentarz

   Klasa średnia może sobie pozwolić na rzucenie roboty i nadal przetrwać te 2-3 lata bez stresu.

   @kamillus: what? Klasa średnia ma odłożone 36 pensji? To raczej pobożne życzenia... :(

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_i_sprawiedliwy: to nie tak się liczy. Raczej tak, że skoro masz co odkładać to nie zużywasz 100% zarobków. Skoro nie zużywasz to jesteś w stanie komfortowo przeżyć bez 100% zarobków, a co za tym idzie jesteś w stanie sobie odłożyć bufor bezpieczeństwa na tyle, że możesz 3 lata sobie robić cokolwiek zamiast pracować i przetrwasz bez obawy o jutro. To jest chyba najbliższe definicji prawdziwej klasy średniej.
   U nas rząd i media kreują klasę mediany na klasę średnią, ale jak wiemy to gówno prawda. Definicja podstawowa mówi, że skoro biedny ma 2000zł, a bogaty 200kzł to średni musi mieć 101k ;) Co w naszych realiach też jest już bzdurne więc trzeba jakoś tą średniość określić. Tu najlepiej wychodzi się na powoływaniu na to co jest średnim życiem w Europie, bo jakby nie patrzeć - zarabiając więcej niż minimalna stajesz się Europejczykiem, który chce żyć jak jego sąsiedzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paramount: cholera, dziwnie się poczułem jak na samym początku kariery mam lepszą kasę niż niektórzy podają jako oczekiwany dochód na osobę czy rodzinę... bynajmniej, w mojej ocenie, ta kasa którą ja dostaję to nie jest coś za co można godnie żyć, ale na początek nie ma co narzekać.