•  

  pokaż komentarz

  Po co importować jak mamy Polskich producentów piecy CO.

  Kolejna gównoustawa pod publiczkę...

  •  

   pokaż komentarz

   Nowe prawo wprowadzi ponadto kary za sprzedaż pozaklasowych, nieekologicznych kotłów grzewczych.

   @Old_gamer1988: Bardziej znaczący jest ten fragment tej ustawy, choć niewiele to zmieni, zakaz powinien dotyczyć wszystkich kotłów na paliwa stałe.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomosano: Jakaś sensowna alternatywa zamiast kotłów na paliwo stałe?

  •  

   pokaż komentarz

   @Old_gamer1988: Gazowe, OZE, pompy ciepła, ewentualnie kotły na biomasę.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomosano: Gazowe wymaga przyłącza, pompoy cieplne są awaryjne- kotły na biomasę mają mniejsza wydajność cieplną.,

  •  

   pokaż komentarz

   @tomosano:
   Kotły na paliwo stałe są najtańsze w zakupie i eksploatacji. Też bym chciał żeby nie było smogu i żeby każdy się ogrzewał ekologicznymi metodami ale na tę chwilę nie ma żadnej sensownej alternatywy, którą można by wprowadzić na masową skalę. Ludzie palą śmieciami albo biorą węgiel na kredyt bo nie mają kasy, więc o czym my tu w ogóle rozmawiamy..

  •  

   pokaż komentarz

   @tomosano: Gaz - drogi w chuj. OZE - ciekawe gdzie. Słońca brak, z turbiną wiatrową na każdej działce raczej kiepsko, nie wspominając już o wodnej. Jeśli OZE, to tylko biomasa XD Pompy ciepła? XDDDDDDDDD Zapraszam do kupna - kocioł węglowy czy gazowy kosztuje 2,5-5k, pompa ciepła kosztuje 50k, a do tego dochodzą koszty odwiertów. Ogrzewanie węglowe nadal jest trzykrotnie tańsze od palenia gazem i rychło się to nie zmieni.

   Ta ustawa to powrót do lat 90., czyli przemiana z państwa z problemami we wrogie obywatelowi państwo z problemami. Mamy tam jakieś gazoporty, srorty i inne gówna, a gaz coraz bardziej drożeje - wot przyczyna palenia gównem i śmieciami. I nic się nie zmieni, po prostu ludzie nadal będą palić tym, co jest tańsze. To są żniwa c@!%@wej polityki energetycznej państwa i samorządów.

   Taki Kraków czy Poznań dawno mogłyby rozwiązać swoje problemy, rozbudowując sieci ciepłownicze. Ale tego nie robią, bo ważniejsze są kładki pieszo-rowerowe, marsze gejów i słoniarnia w nowym zoo. Ale lepiej udawać, że się coś robi i przerzucać odpowiedzialność na obywatela, niż nic nie robić. Pozdrawiam cieplutko.

   Chociaż co do samych śmieci, to winę również ponosi nasze państwo - teraz już niewiele osób pali śmieciami, ale te pięć lat temu robili to praktycznie wszyscy. Dlaczego? Bo ktoś się bawił w regulację wywozu śmieci i przez prawie pół roku zalegały one po ulicach, aż ktoś to spalił.

  •  

   pokaż komentarz

   Gaz - drogi w chuj.

   @multikonto69:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @tomosano: Gaz jest trzykrotnie droższy w paleniu od węgla przy tej samej mocy. Przesyły i inne gówna i już masz rachunek na ponad 2k. Węgiel kosztuje może 700 złotych za tonę.

   I tak nie zmienię zdania, że najlepszym wyjściem byłaby rozbudowa sieci ciepłowniczej. To byłoby zdecydowanie najbardziej ekologiczne, najwydajniejsze i najtańsze. Ale na to nie ma pieniędzy, bo przecież geje za darmo nie przemaszerują przez miasto.

  •  

   pokaż komentarz

   @Old_gamer1988: Kotły na paliwo stałe mogą produkować mało zanieczyszczeń, problemem są ludzie i ich wiedza, jak zawsze. Jeżeli masz piec "eko" czy po prostu nazwał bym go nowoczesnym, to masz dolną komorę spalania, w której spaliny zawsze są dopalane (bo droga spalin nie prowadzi przez zasypany kocioł, tylko przez najgorętsze miejsce w piecu gdzie maja możliwość się spalić praktycznie w całości). W normalnym piecu "kopciuchu" też da się palić w taki sposób, tylko wymaga to wiedzy, większej uwagi i pracy, a ludzie by chcieli zasypać piec do pełna i mieć spokój przez cały dzień, a później taki piec kopci przez kolejne kilka godzin zanim złapie odpowiednią temperaturę. Drugą kwestia, to jakość paliwa, czyli słabej jakości węgiel, mokre drewno i ewentualnie tego co wkładamy do pieca. Niektórzy jeszcze mają takie pomysły jak palenie śmieciami, czy też jak kto woli odpadami. Może była by możliwość to zautomatyzować, za pomocą dronów (ewentualnie ludzi), które zbierały by pomiary i wprowadzały do bazy danych każdego właściciela budynku.

   Jak palić czysto węglem i drewnem.

   @tomosano Biomasa to jest paliwo stałe, drewno wysokoenergetyczne biomasą nie jest (a może?), ale dlaczego nie? Tutaj chodzi o wiedzę palacza, ewentualnie o automatyzacje tego procesu, żeby proces spalania był kontrolowany. Odpowiednia jakość i prawidłowy proces spalania drewna, węgla nie generuje takich obłoków dymu jak widzimy nad większością domów, drewno pali się bezdymnie (jeżeli widzisz w zimie mglę nad kominem, to jest to para), a węgiel wypuszcza niewielką ilość przeźroczystej, szarej mgły i jest on w pewnym sposób paliwem brudnym (w zależności od jakości).

   @killer87 Dlaczego ogrzewanie paliwami stałymi miało by nie być czyste? Jest alternatywa, wymiana pieców, automatyzacja procesów spalania, ocieplanie mieszkań, ewentualnie edukacja na temat odpowiedniego palenia w piecu, nie kiszenia paliwa, jak to robi pół Polski. Z tym paleniem śmieciami i węglem na kredyt to przesadzasz grubo, żeby w czasach takiego rozdawnictwa i w miarę normalnego życia nie zabezpieczyć sobie odpowiedniego paliwa na zimę, to trzeba być głupim, tutaj też trzeba edukować, ewentualnie walczyć z słabą jakością paliwa. Edukacja to o wiele tańsze i odpowiednie działanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: Kto pali gównem z biedy to pali, ale mnóstwo osób po prostu januszuje. Znam takich sporo. Na wódeczkę musi być, ale zapłacić trochę więcej i nie truć siebie i innych? O nie, niech se inni inwestujo.

  •  

   pokaż komentarz

   @jamtojest: To tym bardziej sieć ciepłownicza byłaby tu wskazana. Ale na to miasto już nie wyda pieniędzy. Miasto wydaje pieniądze tylko na walkę z obywatelem.

   Całkiem niedawno pokazywano na Wykopie drony straży miejskiej z Poznania. Już ch?% z tymi dronami, ale pomiar czymś takim można sobie w dupę wsadzić. Ale kilkaset tysięcy poszło.

  •  
   Omae_Wa_Mou_Shindeiru

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @mjrlazerrr: Panie...

   @tomosano Biomasa to jest paliwo stałe, drewno wysokoenergetyczne biomasą nie jest (a może?), ale dlaczego nie?

   Jest. Drewniane wióry to podstawowe źródło biomasy w polskiej energetyce.

   Odpowiednia jakość i prawidłowy proces spalania drewna, węgla nie generuje takich obłoków dymu jak widzimy nad większością domów, drewno pali się bezdymnie

   Od kiedy? XD Chyba węgiel drzewny, bo na pewno nie drewno.

   Może była by możliwość to zautomatyzować, za pomocą dronów (ewentualnie ludzi), które zbierały by pomiary i wprowadzały do bazy danych każdego właściciela budynku.

   Od razu widać, że nie masz pojęcia o czym mówisz. Ten pomiar musiałby zostać przeprowadzony nie dronem, tylko śmigłowcem. Instrumenty pomiarowe muszę być odpowiednio kalibrowane, najczęściej jakimś powietrzem wzorcowym z osobnej butli. Sam przyrząd pomiarowy jest gdzieś wielkości meblościanki i rychło się to nie zmieni. Najbardziej prymitywne przyrządy pomiarowe to takie z SKP, one są wielkości komody.

   Pomijam już koszty. W Poznaniu kupiono drony za kilkaset tysięcy. Za kilkaset tysięcy, to można kupić co najwyżej jeden instrument, więc te drony to pic na wodę i furtka do pozwów sądowych przeciwko miastu.

   Już daruję sobie sposób pomiaru - tego jak umieszczana jest sonda, jak pobierane są próbki i tak dalej. Tego nie załatwi głupek ze straży miejskiej czy policji. Każdy pomiar musiałby być dokonywany przez kogoś konkretnego i w konkretny sposób. Dron wiercący się w dymie to jest gówno, a nie pomiar.

   No i sam pomiar trwa trochę dłużej niż dziesięć sekund.

   Ergo - niewykonalne. Jeżeli jakikolwiek urząd się na coś takiego decyduje, oznacza to, że nie chodzi o pomiar sam w sobie, tylko o malwersację oraz gnębienie obywatela.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: ciepło z sieci jest trochę tańsze od gazu w przeliczeniu za 1GJ, ale dodatkowe opłaty, które płacisz cały rok, niwelują te różnice i finalnie ciepło z sieci wychodzi nieco drożej.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: Zdaje sobie sprawę, że nie wiem o czym mówię, dlatego napisałem "Może była by możliwość". Miałem na myśli jakiś w miarę prosty układ, który wyłapywał by różnice między chmurą dymu, a "czystym powietrzem" pochodzącym ze spalania, gdzie później można było by wysłać człowieka, żeby to potwierdzić i udowodnić. Są czujniki dymu wielkości małego układu (wielkości monety 2zł), po twoim stwierdzeniu, że drewno nie spala w czysty sposób, nie jesteś dla mnie wiarygodną osobą w tej kwestii.

   Od kiedy? XD Chyba węgiel drzewny, bo na pewno nie drewno.

   "Odpowiednia jakość i prawidłowy proces spalania " to są słowa kluczowe. Palę w kominku drewnem, mógłbym teraz iść Ci zrobić film, z czystym kominem i pięknym widokiem w kominku, ale sam sobie poszukaj, mam lepsze rzeczy do robienia. Pooglądaj sobie na yt jak ludzie palą w piecu rakietowym drewnem (bo tam dobrze to widać), 0 jakiegokolwiek dymu, piec to jest dokładnie to samo, komora jest pionowa, ale proces jest dokładnie ten sam, tylko trzeba mieć odpowiednie suche, wysokoenergetyczne drewno i odpowiednią temperaturę, a nie kisić drewno na jutro, jak mój sąsiad.

   Koszty takich dronów będą zawsze duże, jak robi to Państwo, nic dziwnego, połowa połowy pod stołem, reszta połowy w jakiś legalny sposób do kieszeni, zawyżyć koszty i każdy zadowolony.

   Jest. Drewniane wióry to podstawowe źródło biomasy w polskiej energetyce.
   Drewniane wióry to drewniane wióry. Czy ty przeczytałeś w ogóle co ja napisałem?

  •  

   pokaż komentarz

   @demonoman: Gaz jest jeszcze droższy, bo do gazu też masz dodany szereg opłat. I nie mówię tu o abonamencie.

   @mjrlazerrr: W jaki sposób drewno ma się spalać w czysty sposób, skoro drewno to nie jest czysty węgiel i woda? Drewno zawiera miliard różnego rodzaju związków, a podczas spalania tworzy jeszcze więcej. Już daruję sobie zawartość np. takiej siarki w drewnie.

   Dym jest zawsze, gdy się spala paliwo stałe - dym to nic innego jak pyły zawieszone, jeśli palisz paliwem stałym, to zawsze dostaniesz dym. Zawsze, choćby skały srały. Węgiel drzewny jest o tyle czysty, że większość związków zostaje z drewna usuniętych podczas koksowania, stąd ta wzmianka. Oczywiście nikt o zdrowych zmysłach nie pali węglem drzewnym.

   Drewniane wióry to drewniane wióry, które są przygotowywane na miejscu w elektrociepłowniach. Swego czasu był obowiązkowy skup OZE i do elektrociepłowni przyjeżdżali wieśniacy z paletami do porąbania.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: ja mówię o koszcie gazu dla kowalskiego, po wszystkich opłatach, ciepło z sieci jest droższe od gazu

  •  

   pokaż komentarz

   @demonoman: Ja również mówię o koszcie gazu dla Kowalskiego XD Sam zrezygnowałem z opalania gazem, bo się okazuje, że do gazu masz doliczone dwadzieścia różnych opłat i zamiast zapłacić 1k, musisz płacić 2k rachunku. Dziękuję za taki interes. Ciepło z sieci jest tańsze, możesz robić porównania w kamienicach.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: "Czysty" to nie jest czysty, dlatego użyłem tego w cudzysłowie. Drewno zawiera miliard? Co tam miliard, może bilion? Odróżniasz w ogóle skład chemiczny drewna od tego co pozostaje po procesie spalania całkowitego drewna? Drewno to głównie węgiel, tlen, wodór, ułamek procenta azotu i innych rożnych związków, które w większości ulegają spaleniu, to co zostaje to popiół, który wraca do popielnika i obiegu przyrody.

   Większość ludzi w Polsce ma takie zdanie jak Ty, że nie da się bezdymnie, efektywnie, "czysto" spalać drewna, po czym wzrusza ramionami, że tak musi być i idzie kopcić dalej. Ja mówię, że emisję pochodzącą z niecałkowitego, powszechnie występującego spalania, można poprzez edukacje, wymianę pieców, kontrolowanie procesu spalania bardzo mocno ograniczyć, to właśnie ma na celu wymiana kotłów. Możemy to zrobić, już, teraz, do wybudowania sieci ciepłowniczych na wioskach dookoła Krakowa przyjdzie nam jeszcze poczekać, na gaz mało kto może sobie pozwolić, nie mówiąc o tym, co by się działo, gdyby wszyscy chcieli używać gazu do ogrzewania, o OZE nie wspomnę.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja mówię, że emisję pochodzącą z niecałkowitego, powszechnie występującego spalania, można poprzez edukacje,

   @mjrlazerrr: Ja też tak twierdzę. Spalanie paliw stałych to temat na doktorat, i to nie jeden.

   Nie ma chuja, żebyś paliwo stałe spalał całkowicie i zupełnie. Właśnie dlatego gaz jest uznany za paliwo szlachetne, a węgiel i drewno nie.

   Drewno zawiera miliard? Co tam miliard, może bilion?

   Ja pierdolę...

   można poprzez edukację

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Hiperbola_(teoria_literatury) - proszę bardzo.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69:

   Nie ma chuja, żebyś paliwo stałe spalał całkowicie i zupełnie. Właśnie dlatego gaz jest uznany za paliwo szlachetne, a węgiel i drewno nie.

   No nie ma, można za to spalać drewno w sposób efektywny, "całkowity", bezdymny. W świeżym powietrzu lasu też krążą różne pyły, dawka czyni truciznę. Efektywne spalanie = zmniejszenie pyłów. Co z tego, że gaz jest szlachetny? W najbliższych latach większości polskich mieszkań tym nie ogrzejemy.

   Dzięki, wiem czym jest hiperbola, po prostu bilion wydaje się jeszcze jeszcze lepszym określeniem, dlatego zaproponowałem.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Pytanie - żeby nie było, to też dorzucę coś od siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Old_gamer1988: Jaki masz dom?
   Ja grzeję prądem, kotłownia własnej roboty za 1000zł.
   Napisz coś więcej, może da się coś wykombinować.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: 3x, skąd takie wyliczenie?
   Max 50%, jeśli palisz w podajnikowcu.
   Jeśli palisz w śmieciuchu od dołu, to może 20% drożej.
   Przy założeniu, że za węgiel płacisz 700zł/t.
   Przy 1000złza tonę, to nawet na węglowego bym nie spojrzał, przy obecnej cenie gazu.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: Podaj cenę za MJ ciepła z ciepłowni wraz z opłatami dodatkowymi. Bo tym zapomniałeś napisać.
   Wtedy można porównać do cen gazu, czy nawet prądu.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69
   1000 zł tona węgla z czego wyciągniesz max 5500 kWh przy sprawności 80% 0,18 zł kWh
   Gaz 0,22 zł kWh a masz spokój, czysto i komfortowo.
   Za ostatni tydzień wyszło mi aż 8 zł za ogrzewanie domu.

   @Igor_x
   Piec węglowy to gówno, a kopciuch to już w ogóle patologia. Ogrzewanie wychodzi drożej niż gazem.

  •  

   pokaż komentarz

   OZE, pompy ciepła

   @tomosano: Chcesz alternatywy dla pieca za 2300? Masz tu k#!%a wyp%#@?#! 50 kawałków! xD.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomosano Twoje wypowiedzi są sprzeczne i idiotyczne. Biomasa to paliwa stałe.

  •  

   pokaż komentarz

   Sam zrezygnowałem z opalania gazem, bo się okazuje, że do gazu masz doliczone dwadzieścia różnych opłat i zamiast zapłacić 1k, musisz płacić 2k rachunku.

   @multikonto69: Trochę głupoty wypisujesz. Patrzę na rachunek i widzę tylko 4 pozycje: gaz, dystrybucja zmienna, opłata abonamentowa i dystrybucja stała

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: gówno prawda z tym gazem. Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że grzanie gazem jest droższe od węgla. W zeszłym sezonie moi rodzice wymienili kocioł na eko-groszek na kocioł gazowy i koszty ogrzewania są takie same.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: Ogrzewanie gazem jest właśnie tańsze niż ogrzewanie niewydajnym piecem węglowym, do tego dochodzi niski koszt ogrzewania wody latem. Jest to niesamowita ponadto wygoda względem pieca na węgiel sregiel. Dlatego przestań opowiadać ludziom kocopaly.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: Powietrzna pompa ciepła to 30k na gotowo z montażem, osprzętem i zasobnikiem cwu. Z tym "w ch$# drogim gazem" to też Cie poniosła fantazja.

   Ogrzewanie węglowe nadal jest trzykrotnie tańsze od palenia gazem i rychło się to nie zmieni

   Podaj proszę swoje wyliczenia na te brednie.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: moim zdaniem najlepsze ogrzewanie jest na prąd. Węgiel najlepiej jest spalić w elektrowni gdzie można 1001 filtrów założyć. Państwo powinno zadbać aby cena prądu była na tyle niska aby opłacało się grzać prądem. A złoża węgla brunatnego i kamiennego mamy na tyle duże że jesteśmy wstanie to zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Old_gamer1988 bo tu chodzi o kase a nie srodowisko. Zagraniczni producenci juz zacieraja rece. Ja mam starego kopciucha, ktory nic nie kopci jak sie potrafi palic. Tutaj chodzi o swiadomosc ludzka a nie piece

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: odstawiasz zwykłą, powszechną januszerke, i tyle.
   Jeśli nie mieszkach w chacie z gówna, to gaz jest tańszy niż ten kochany węgiel, sprawdzone 1000 razy. Nie mówię nawet o syfie, o obowiązkowym pomieszczeniu chlewnym na piec i akcesoria, mundurku do pracy przy piecu, zagonu na opał i popiele, z którym trzeba coś zrobić. Bo to, poza wyjątkami, jest dopiero prymityw, że ktoś świadomie robi w domu kotłownie.
   Produkujesz się w 120 akapitach, a cała prawda jest powyżej.
   A jak kogoś nie stać w nowym domu na inne niż cygańskie źródło ogrzewania, to niech porzuci marzenia o własnej nieruchomości, kosztem czyjegoś zdrowia.. Proste jak drut.

   Z takim podejściem jak twoje, to będziemy jeszcze przez 100 lat wdychać to gówno, bo kur.. wiecznie coś tam. Nie ma skrótów, bo węgiel, to nie paliwo do ogrzania domów. Istniejące piece i ich paliwo zlikwidować, a nie wydawać zgody na budowę nowych domów z piecami na paliwo stałe, bo to jest na Boga zwyczaj daleko azjatycki.

   Co do opłat w M3 gazu zobacz jeszcze ilość podatków w tonie węgla, dopisz transport i utrzymanie chlewni, o której wspomnialem i nie pisz juz bredni.

   Trujesz siebie i otoecznie i stworzyłeś pod to kretyńską filozofię jaka słyszę od każdego węglarza.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: węgiel 1000zl. Za 700zl to jest to jakaś mieszanka która daje mnóstwo popiołu i nie jest efektywna. Trzeba wprowadzać filtry na kominy a nie zakaz kopcichow

  •  

   pokaż komentarz

   @steefaan2: Prąd nie będzie tańszy tylko droższy. Złoża węgla mamy dużo ale w trudnych warunkach geologicznych na głębokości kilometra przy temp. Skał 40stopni i zagrożeniu wybuchem metanu. W Kazachstanie wydobywają węgiel odkrywkowo, dlatego polski węgiel jest 3 razy droższy od zagranicznych. Gdyby nie miliardy na dotowanie kopalni z budżetu prąd byłby już po 1.2 zł / kWh.

  •  

   pokaż komentarz

   @Old_gamer1988: pompa ciepła. Montaż kosztuje, ale śpię opłaca na dłuższą metę, bo jest wygodna

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69 oho ekspercik się odezwał który nie wie, że są pompy powietrze-woda (dofinansowanie na zakup), podkladasz na dachu 12 paneli fotowoltaicznych ( na to też jest dofinansowanie) i masz ciepło i prąd za darmo, a ile przeciętnie w gospodarstwie domowym się wydaje na prąd i ciepło? Bez dofinansowania całkowity koszt dla domu 130 m2 i panele na 6 kw to kwota 75 tys

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: Co ty typie tutaj wymyślasz xD Jakie 20 róznych opłat nma rachunku za gaz? Od cyganów go kupujesz? Palenie gazem z sieci jest najlepszym rozwiązaniem jak masz taką opcję. Jak masz dobrej jakości, wydajny piec to jedyne co musisz zrobić to raz w roku wezwać majstra na przegląd i czyszczenie kotła. A tak to nastawiasz sobie temperaturę na komputerze i nic innego Cię nie interesuje. Ma być ciepło i jest ciepło. Żadnego brudu, popiołu, kotłowni zawalonej węglem czy innym peletem. Same +. Do tego jak masz dobrej jakości, szczelne okna oraz ocieplony dom to koszty nie są wysokie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Old_gamer1988 mam kocioł gazowy w ocieplonym domu 165m2. Rocznie placę 2500 zł to jest z podgrzaniem wody użytkowej. To dużo?

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: Gaz względem węgla ma o wiele więcej zalet i patrząc na cene nie jest tańszy ale korzyści wynikające np z modulacji palnika oraz sprawności samego kotła powoduje to że pomimo że masz węgiel 28-30 MJ to gaz który jest o około 50% mniej wydajny dzięki elastycznemu dostosowaniu spokojnie da radę zamknąć się w kwocie węgla oraz odpada Ci wszelakie prace związane z obsługą kotła węglowego a tego jest sporo od przerzucenia opału z miejsca przywiezienia do jakiegoś zadaszonego składziku lub ułożeniu gdzieś go w workach po dorzucanie węgla do kotla aż po czyszczenie tego gówna. Mam i wiem ile to jest pracy. Gaz przy tym to obsługa termostatu.

   Miuns gazu taki że jak nie masz kasy to 25 stopni w domu nie będziesz mieć tylko 20 a przy węglu też dużo ludzi źle grzeje bo robi huśtawkę z temperatury gdzie mamy 26-27 stopni a rano jak się wychłodzi jest stopni 19

  •  

   pokaż komentarz

   @Old_gamer1988 zgodnie z prawem od 1 lipca 2018r. produkcja i dystrybucja takich piecy przez polskich producentów jest zakazana

   Kolejny gówno post...

  •  

   pokaż komentarz

   ale śpię opłaca na dłuższą metę, bo jest wygodna

   @budus2: Opłaca się bo jest wygodna? I tyle?

  •  

   pokaż komentarz

   @Luko: Do tego jeszcze instalację PC odliczasz od podatku obecnie (czyli te -18/19/32%).

  •  

   pokaż komentarz

   @pesel67: koszt użytkowania jest taki sam jak pieca węglowego, a jeśli zalapiwsz się na jakieś dopłaty do instalacji fotowoltaicznej to już bajka

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69 nie powielaj mitów o drogim gazie. Jak chcesz grzać stodole to i na węgiel wydasz fortunę...mam w domu gaz do co i cwu i nie sądzę by 2500pln na rok to było drogo...

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: Pieprzysz , wiem ile płacili ludzi palący węglem a ile po zamontowaniu pieca gazowego kondensacyjnego - znikoma różnica

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69 chrzanisz. Pompa powietrze powietrze kosztuje ok 20k. Nikt w 2019 roku o ile nie ma 400m2 nie będzie głębinowa grzal. Za gaz przy 109m2 zapłaciłem za zeszly rok ok 3500zl. Porządny ekogroszek kosztuje już ponad 1000zl za t. To co jest poniżej to ruski albo czeski syf.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: ale Pani bajki opowiada. Gaz 3x drozszy od wegla? Chyba w zapalniczkach. Naprawdę paliłaś gazem i zrezyglowałas? To daj jakieś liczby ile to kosztowało i teraz z usmiechem na twarzy kupujesz wungiel sypiesz go do piwnicy rozpalasz codziennie chodzisz pilnujesz pieca wynosisz popiuł? Tona węgla kosztuje 700zł? A nie 900? Pompa 50tys za 20tys jest a za zaoszczedzone 30tys 8lat grzania. Kocioł za 2,5-5tys to może koza do lichego salonu. Znam dużo ludzi co zmienili wegiel na gaz i są szczęśliwi i mówią że te 500zł na sezon wiecej za gaz jest warte czystości i braku pracy. Ja to kiedyś liczyłem i przy weglu jest jakieś 2tygodnie pracy w ciagu zimy gdyby zsumowac. Myślę że masz interes w weglu i dlatego takie bzdury piszesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Old_gamer1988: Uzasadnij proszę jaką wiedzę masz w temacie? Zajmujesz się tym na codzień? Pytam bo się nie znam i z chęcią przystawię ucho i posłucham osoby, która ma w tym zakresie kompetencje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Old_gamer1988: Nie ustawa pod publiczkę, ale dbanie o to by wiele firm nie zbankrutowało.

   Nie można od tak sobie wprowadzać zakazu sprzedaży i produkcji jakiegoś przedmiotu kiedy fabryki mają zapasy magazynowe i mógły by po prostu zbankrutowaa

  •  

   pokaż komentarz

   @tomosano: ogrzewanie gazowe owszem, jak masz w miarę w nowym budownictwie. Ja mam dom z 88r. Ocieplony ale co z tego, gdybym miał ogrzewanie gazowe, to bym nie zrobił na nie. Póki co mam kominek i w razie czego eko groszek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Old_gamer1988: Piec na pelet , ekogroszek, biomase itp to nie tzw. "kopciuch" .

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: gaz drogi w chuj? jak masz dobrze ocieplony, nowy dom to wychodzi niedużo więcej niż ekogroszek a wygoda nieporównywalna.

  •  

   pokaż komentarz

   @hbmm: Wszystko OK ale naprawdę nie każdy ma gaz lub możliwość jego podłączenia. Miasta rządzą się innymi prawami niż osiedla i wioski poza. Wiele wiosek jest niezgazyfikowanych. Moja miejscowość jest ale znowu ja np czekam drugi rok na ustalenie warunków (!) przyłączenia gdzie mam rozdzielnie w drodze 15 od domu. To co chcemy a realia w których żyjemy to dwie różne sprawy.
   A kopciuchy to piece w których można palić śmieciami i te bezwzględnie powinny być zakazane. Nie można stawiać palenia śmieciami na równi z ekogroszkiem itp paliwami, mojego dymu z groszku praktycznie nie widać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzal-z-gaznika: Niekoniecznie. Mieszkam w domu zbudowanym zaraz na pocz. lat 90, więc podobne materiały i technologia jak Twój. Ocieplony, ale nie wiem do końca jak - kupiłem go kilka lat temu. Przez pierwszą zimę rzeczywiście wydałem trochę na ogrzewanie (gaz z sieci), ale potem zrobiłem termomodernizację i płacę o ok. 40% mniejsze rachunki - wywalenie starych okien i zastąpienie ich 3-szybowymi z uszczelkami antyprzeciągowymi, modernizacja wiatrołapu (wczesniej była to taka prowizorka z oszkolonych drzwi PCV i takiej samej scianki; wyj$$!łem to i postawiłem normalny mur z suporexu 24cm + styropian i porządne drzwi 75cm), ocieplenie rur w garażu i piwnicy (są stalowe starego typu; nałożyłem na nie otuliny z wełny i alu). Zostało mi jeszcze ocieplenie sufitu w garażu (nad garażem mam kuchnię i zimą podłoga jest wyziębiona). Kosztowało mnie to trochę kasy i pracy (dużą część zrobiłem sam), ale widzę to na każdym rachunku za gaz. Niestety w polskich domach w pip ciepła ucieka w "kibel".

  •  

   pokaż komentarz

   Ta ustawa to powrót do lat 90., czyli przemiana z państwa z problemami we wrogie obywatelowi państwo z problemami.

   @multikonto69: Dokładnie. Biedę najlepiej likwiduje się ustawą.

  •  

   pokaż komentarz

   Gaz jest trzykrotnie droższy w paleniu od węgla przy tej samej mocy. Przesyły i inne gówna i już masz rachunek na ponad 2k. Węgiel kosztuje może 700 złotych za tonę.

   @multikonto69: nie wiem jak u ciebie ale u mnie 1 tona na zimę to gdzieś 1/3 sezonu, standardowo na sezon w domku okolo 2,5-3 ton szlo, po prawdzie piec raczej wiekowy wiec byłoby taniej z nowoczesnym ale coś mi się nie chce wierzyć ze uda się zejść do tony na sezon
   W tej chwili gazem wychodzi podobny bądź nie wiele większy koszt a odchodzi sporo problemów zaczynając od burdelu w kotłowni z węglem związanego ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @tomosano: w domku letniskowym w środku lasu też mam zakładać kocioł gazowy i turbinę wiatrową? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @poszukiwacz_zaginionej_warki: dokładnie. Jaś mam dość grube mury. Chata ma górę i dół. 200m2. Przestrzenie są duże. Kominek to najlepsze co może być i najtańsze. Gaz by nas zniszczył.

  •  

   pokaż komentarz

   @killer87: Rozwiązanie jest, ale nie szybkie i popularne. Rozwijanie miejskich sieci ciepłowniczych, budowa mieszkań komunalnych i naciski społeczne na to by biedaki przeprowadzały się do miast... A nie, że mieszka taki na kompletnym zadupiu (więc nie można go podłączyć), zarabia może z 1000 zł, pali czym popadnie, ale nie przeprowadzi się bo "łujcowizna"...

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: Siarki w drewnie praktycznie nie ma wcale, a substancje organiczne, z których jest zbudowane (głównie celuloza, ligniny) w wysokiej temperaturze ulegają rozpadowi na proste węglowodory, tlenek węgla, wodór. Poszukaj pod hasłem "gaz drzewny". Gaz drzewny z odpowiednim dostępem powietrza spala się prawie tak jak gaz ziemny. Kluczem do czystego spalania jest właśnie zgazowanie drewna.

  •  

   pokaż komentarz

   Powietrzna pompa ciepła to 30k na gotowo z montażem

   @Luko: co zrobisz przy -15*C? Przecież wtedy pompa ciepła jest kompletnie nieefektywna, bo grzeje tyle ile grzałki przeciwzamarzaniowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrolWlosowzNosa: pomyśl, że tak musiałbyś tłumaczyć każdemu palącemu węglem z osobna. To jest niewykonalne,, jedni widzą spisek inni w ogóle nie dostrzegają problemu. Musi być zakaz i koniec inaczej nigdy nie dojdziemy do porządku z powietrzem. Ciekawy pomysł pojawił się w jednej z gmin, obowiazek palenia współprądowego to taki półśrodek, dodałbym zakaz palenia węglem w kotłach zasypowych. @multikonto69 to jest idealny przykład, że większość ludzi nie potrafi liczyć. Te pokolenie biedy umysłowej musi w końcu zdechnąć, a ich dzieci muszą być trzymne za mordy. Przerabiałem to z rodzicami...

  •  

   pokaż komentarz

   @Vein: Ile w roku masz dni gdzie temp. spada poniżej -15*C? Przy ocieplającym się klimacie ten argument już nie ma sensu, zwłaszcza, że masz jeszcze pompy np. od Mitsubishi z technologią Zubadan.

   źródło: 1.bp.blogspot.com

  •  

   pokaż komentarz

   Gazowe, OZE, pompy ciepła, ewentualnie kotły na biomasę.

   @tomosano: Napisał mieszkaniec miasta, który zapewne nawet nie widział rachunku za ogrzewanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @jacek007g: Ostatnie 2-3 lata to jest około tydzień z temperaturami nocnymi < -15 stopni w Krakowie.

  •  

   pokaż komentarz

   @VWgolf3: ja grzeję prądem.
   Mi nie musisz tłumaczyć kosztów MJ z węgla, gazu, ciepłowni czy prądu.

  •  

   pokaż komentarz

   Po co importować jak mamy Polskich producentów piecy CO.

   @Old_gamer1988: chodzi właśnie o zamknięcie teoretycznej furtki w postaci fikcyjnego importu od polskiego producenta do polskiego klienta ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Gazowe wymaga przyłącza

   @Old_gamer1988: Większość domów ma gaz i założenie takiego pieca jest dość proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @jacek007g: zobacz efektywność pomp powietrze/woda albo powietrze/powietrze. Całe gówno poniżej -5*C. Jak ktoś jeszcze dobierze źle moc pompy to w ogóle właściciel będzie zadowolony, bo nie dość, że grzanie prądem to jeszcze sama pompa kosztuje tyle co węgiel na 15 :D , lub drewno na 30 lat :D Kolejna sprawa to kwestia modernizacji starych instalacji, przy pompach ciepła wiąże się to z przebudowaniem wszystkiego, bo powietrze/woda będzie działać tylko w przypadku ogrzewania podłogowego, a stare instalacje są wysokotemperaturowe z grzejnikami.

 •  

  pokaż komentarz

  Czytając nagłówek już wymyśliłem pomysł jak to obejść. Wystarczy sprowadzić jako elementy a potem złożyć w całość z tych części ¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  Zrobić dopłaty, ulgi dla gazu ziemnego i LPG dla ogrzewania. Np na 5-10 lat

 •  

  pokaż komentarz

  To do Polski takie piece w ogóle sprowadza się z zagranicy? Przecież my jesteśmy kurła chyba p%#@!!#onym światowym zagłębiem produkcji kotłów grzewczych na wszystkie odmiany węgla.

 •  

  pokaż komentarz

  Import to import. Ale ta kara za piece pozaklasowe, to uderzenie w małych lokalnych producentów pieców.
  Było lobbowane, oj było.