•  

  pokaż komentarz

  Taka wola ludu. Tak ludzie głosowali.

 •  

  pokaż komentarz

  a frajerzy dalej będą zapisywać się do PPK

  •  

   pokaż komentarz

   @zadrak rozmawiałem dzisiaj z matką i wspomniała o PPKach i czy u mnie w firmie już to zaczęli ogarniać. Mówię że nie, dopiero w przyszłym roku wybiorą firmę, a ja i tak się nie mam zamiaru zapisywać.
   I wtedy zaczęło się ALE JAK TO, DLACZEGO, PRZECIEŻ MOŻNA ZYSKAĆ DOBRZE NA TYM, A TO TYLKO MALY PROCENT OD PENSJI.
   Mówię jej że wystarczy jedna nocna ustawa, podpis prezydenta w ciągu godziny, a w razie potrzeby też klepnięcie konstytucyjności przez koleżankę prezesa, i pieniądze pójdą na łatanie budżetu jak się koniunktura pogorszy.
   No i usłyszałem w odpowiedzi że "gdzie tam, że budżet ma się dobrze, że to mały procencik i że co ja wymyślam" ¯\(ツ)/¯ no i weź tu dyskutuj.

  •  

   pokaż komentarz

   @Galvay: akurat kasa w PPK jest prywatna masz to zapisane w ustawie czego brakowało w przypadku OFE. A przeprowadzić nacjonalizacje nie jest aż tak łatwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @varmiok: dla chcacego nic trudnego. Na Cyprze zaj#%@li ludziom z kont gwarantowanych bfg, to tutaj jakis durny zapis bylby problemem?

  •  

   pokaż komentarz

   akurat kasa w PPK jest prywatna masz to zapisane w ustawie

   @varmiok: Wierzysz w to? Przecież jedno nocne głosowanie załatwi temat...
   OIDP środki z OFE też miały być dziedziczone i co? I wszystko wylądowało w ZUS.

   p.s. w VAT 23% na 3 lata też wierzyłeś?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nuuk: W polsce też masz kasę chronioną w banku tylko do pewnego pułapu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nuuk: Skoro ludzie na to pozwolili to co zrobić ( ͡° ͜ʖ ͡°) No i u nas każda nacjonalizacja była by głośna w europie. A po tym raczej ratingi itp poleciałyby dość mocno w dół
   A osobiście uważam że coś w stylu PPK powinno stać się dominującą formą oszczędzania na przyszłość. Dobrowolne i oddajesz tyle ile chcesz. Środki są twoje (jeśli firma wpłaca to najlepiej aby były nieopodatkowane ale przy wypłacie wcześniej niz przed wiekiem emerytalnym zostały by opodatkowane), Na koniec sam mówisz jak mają Ci te środki wypłacać a jak umrzesz to są dziedziczone.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: Tak duża nacjonalizacja jest prawie niemożliwa do przeprowadzenia w Polsce. Myślisz że nie posypały się kary od UE. A firmy zagraniczne nadal chętnie inwestowały u nas. Skutki miałoby to ogromne.

  •  

   pokaż komentarz

   OIDP środki z OFE też miały być dziedziczone i co?
   @Cyb_pl: Te środki które przetransferowano z OFE do ZUS są dalej dziedziczone na tych samych zasadach.

  •  

   pokaż komentarz

   p.s. w VAT 23% na 3 lata też wierzyłeś?

   @Cyb_pl: VAT to podatek a nie PPK

  •  

   pokaż komentarz

   Te środki które przetransferowano z OFE do ZUS są dalej dziedziczone na tych samych zasadach.

   @btr: 1. minus 15% opłaty?
   2. Ale wiesz ze tych środków już nie ma bo dostali je obecni emeryci? W OFE pieniądze leżały w akcjach, obligacjach itp. W ZUS jest tylko zapis komputerowy że wpłaciłeś "tyle to a tyle kasy". Więc dziedziczeniu podlega wyłącznie zapis, ile wpłaciłeś do ZUS.

  •  

   pokaż komentarz

   2. Ale wiesz ze tych środków już nie ma bo dostali je obecni emeryci? W OFE pieniądze leżały w akcjach, obligacjach itp. W ZUS jest tylko zapis komputerowy że wpłaciłeś "tyle to a tyle kasy". Więc dziedziczeniu podlega wyłącznie zapis, ile wpłaciłeś do ZU

   @Cyb_pl: A wiesz że bank nie ma twoich pieniędzy jest to tylko zapis komputerowy? Gadasz tak jakby finanse był dla ciebie czarną magią.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak duża nacjonalizacja jest prawie niemożliwa do przeprowadzenia w Polsce. Myślisz że nie posypały się kary od UE. A firmy zagraniczne nadal chętnie inwestowały u nas. Skutki miałoby to ogromne.

   @varmiok: Jak była afera z zabieraniem kasy z OFE to tez takie glosy były i co? I nic... kasa zabrana i jakoś nic się nie spełniło z apokaliptycznych wizji.
   A co do Unii, to popatrz co się na Cyprze działo i jak Unia ich ukarała...

  •  

   pokaż komentarz

   A wiesz że bank nie ma twoich pieniędzy jest to tylko zapis komputerowy? Gadasz tak jakby finanse był dla ciebie czarną magią.

   @varmiok: Owszem. Ale ma zastawy na realnych rzeczach typu mieszkania, domy, samochody i inne.
   Kasa którą ja wpłaciłem do banku, nie leży w banku, tylko bank pożyczył komuś te pieniądze, które tenże ktoś wydał na coś. A na tym cosiu bank trzyma łapę w tej czy innej formie... różnicę widzisz?

  •  

   pokaż komentarz

   1. minus 15% opłaty?
   @Cyb_pl: Jest taka opłata? Pierwsze słyszę. Ze strony ZUS:

   Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS podlegają dziedziczeniu, podobnie jak środki zgromadzone w OFE. Reforma emerytalna w 2014 r. nie zmieniła zasad dziedziczenia. Ta część składki emerytalnej, co do której mamy wybór ZUS czy OFE, będzie podlegać dziedziczeniu na takich samych zasadach, niezależnie jaką podejmiemy decyzję.

   Środki zewidencjonowane na subkoncie, inaczej niż środki zgromadzone w ZUS na I filarze, podlegają podziałowi/wypłacie w razie śmierci, rozwodu, czy unieważnienia małżeństwa osoby, dla której Zakład prowadzi subkonto.

   link

   Ale wiesz ze tych środków już nie ma bo dostali je obecni emeryci? W OFE pieniądze leżały w akcjach, obligacjach itp. W ZUS jest tylko zapis komputerowy że wpłaciłeś "tyle to a tyle kasy". Więc dziedziczeniu podlega wyłącznie zapis, ile wpłaciłeś do ZUS.
   Wcześniej też ich nie było, bo to co przeniesiono to były obligacje Skarbu Państwa, czyli - podobnie jak w przypadku "zwykłego ZUSu" - obietnica, że kiedyś państwo Ci te środki wypłaci.

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: Ad.1.
   "Likwidacja OFE ma polegać na przekazaniu zgromadzonych tam pieniędzy na nasze prywatne indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd pobierze przy okazji 15 proc. podatku. To może dać nawet 24 miliardy złotych."

   Ad.2. To nie tylko obligacje skarbu państwa. A nawet obligacje skarbowe są jasno określone - wpłacisz 100 zł, za dwa lata dostaniesz 100 zł + n zł.
   Czy w przypadku ZUS wiesz cokolwiek:
   a.) wiesz jaką będziesz miał emeryturę?
   b.) na jakich zasadach będzie ona wyliczona?
   c.) wiesz chociażby jakie będzie trzeba spełniać warunki, żeby przejść na emeryturę (wiek, liczba przepracowanych lat)?

   Tak naprawdę z ZUS nie wiesz nic, na żadne pytanie nie jesteś w stanie odpowiedzieć. jest tylko ogólna i mglista obietnica "będziesz miał emeryturę". A odpowiedzi na wszystkie pytania dowiesz się dopiero w momencie przejścia na emeryturę - a moment pójścia na emeryturę i jej wysokość będzie zależała od tego, jak będzie przedstawiał się budżet kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   Owszem. Ale ma zastawy na realnych rzeczach typu mieszkania, domy, samochody i inne.
   Kasa którą ja wpłaciłem do banku, nie leży w banku, tylko bank pożyczył komuś te pieniądze, które tenże ktoś wydał na coś. A na tym cosiu bank trzyma łapę w tej czy innej formie... różnicę widzisz?


   @Cyb_pl: Banki też bankrutują a gdyby każdy chciał wypłacać to i tak gucio co odzyska.
   Zus to piramida finansowa gwarantowana przez państwo. A nasze państwo ma dobre progi ostrożnościowe. Więc jeśli nie znajdzie się jakiś rządzący idiota to nic Ci tu nie jebnie.

  •  

   pokaż komentarz

   VAT to podatek a nie PPK

   @varmiok: Ale to również obiecywali politycy... jakie masz inne gwarancje niż obietnice polityczne?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: A jakie masz gwarancje że politycy nie przyślą ABW i nie zabiją cię w nocy a potem nie zabiorą twojego majątku.

  •  

   pokaż komentarz

   Banki też bankrutują a gdyby każdy chciał wypłacać to i tak gucio co odzyska.

   @varmiok: Oczywiście, bo ciężko w ciągu 1 dnia spienięzyć na gotówkę X mieszkań, Y samochodów i Z innych rzeczy. ale to nie znaczy, ze tych rzeczy nie ma.

   Zus to piramida finansowa gwarantowana przez państwo. A nasze państwo ma dobre progi ostrożnościowe. Więc jeśli nie znajdzie się jakiś rządzący idiota to nic Ci tu nie jebnie.

   @varmiok: Zdumiewa mnie twój optymizm, że teraz nie rządzą idioci - ale fakt że historia pokazuje jeszcze większych. A fakt szukania gotówki gdzie tylko się da za wszelką cenę to nie objaw właśnie rychłego jebnięcia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: OFE nie były nacjonalizacją w pojęciu prawnym. Nie da się czegoś znacjonalizować co było już od samego początku państwowe.

  •  

   pokaż komentarz

   Zdumiewa mnie twój optymizm, że teraz nie rządzą idioci - ale fakt że historia pokazuje jeszcze większych. A fakt szukania gotówki gdzie tylko się da za wszelką cenę to nie objaw właśnie rychłego jebnięcia?

   @Cyb_pl: Raczej chęci spełnienia obietnic. Gdyby chcieli dużo hajsu to moga zlikwidować 500 i na kontach pojawi się 60mld zł. rocznie.

   Oczywiście, bo ciężko w ciągu 1 dnia spienięzyć na gotówkę X mieszkań, Y samochodów i Z innych rzeczy. ale to nie znaczy, ze tych rzeczy nie ma.

   @Cyb_pl: Co ci po rzeczach które warte były by pare groszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   OFE nie były nacjonalizacją w pojęciu prawnym. Nie da się czegoś znacjonalizować co było już od samego początku państwowe.

   @varmiok: Jak pamiętam 99 rok i obietnice polityków, to pieniądze nie były państwowe, tylko obywateli. Dopiero gdy trzeba było po nie sięgnąć to nagle zrobiły się państwowe na podstawie wyroków sądowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: no własnie obietnice a nie ustalono tego prawnie. Obiecać Ci też mogę że jutro wygrasz w totka ale jesteś przekonany że wygrasz?

  •  

   pokaż komentarz

   Raczej chęci spełnienia obietnic. Gdyby chcieli dużo hajsu to moga zlikwidować 500 i na kontach pojawi się 60mld zł. rocznie.

   @varmiok: Raczej chęci pozostania jak najdłużej przy władzy.

   Co ci po rzeczach które warte były by pare groszy

   @varmiok: Ciekawe czy zdajesz sobie sprawę, że w sytuacjach kryzysowych właśnie pieniądze tracą całkowicie na wartości, a rzeczy materialne wręcz zyskują na wartości? Tyle że wartość nie liczy się wtedy w pieniędzy, tylko w tym co możesz dostać innego za rzeczy, które posiadasz...

  •  

   pokaż komentarz

   eprowadzić nacjonalizacje nie jest aż tak łatwo.

   @varmiok: ale pieniadze z ppk "pracują" wystarczy że ktoś zainwestuje je źle i ze 100 tys ktore wplaciles zrobi się 10

  •  

   pokaż komentarz

   no własnie obietnice a nie ustalono tego prawnie. Obiecać Ci też mogę że jutro wygrasz w totka ale jesteś przekonany że wygrasz?

   @varmiok: Wtedy też były ustawy, tylko później się okazało, ze sądy miały na to inne zdanie.
   A poza tym czym różni się obietnica polityka od ustawy, która tenże polityk może zmienić w dowolnej chwili?

  •  

   pokaż komentarz

   @ted-carson: Tutaj skala robi swoje. PPK to nie jest 100 tys zł. No i gdyby leżały to inflacja je zjada

   Ciekawe czy zdajesz sobie sprawę, że w sytuacjach kryzysowych właśnie pieniądze tracą całkowicie na wartości, a rzeczy materialne wręcz zyskują na wartości? Tyle że wartość nie liczy się wtedy w pieniędzy, tylko w tym co możesz dostać innego za rzeczy, które posiadasz...

   @Cyb_pl: w sytuacjach kryzysowych zamieszkasz zwykle z matką lub nie będziesz zmieniał miejsca zamieszkania. Po co Ci samochód jak nie stać Cię na benzynę ( ͡° ͜ʖ ͡°) No i co Ci po tym że bank ma takie rzeczy skoro nie może ich sprzedać i oddać Ci hajsów bo nikt tego nie chce kupowac bo jest przesyt rynku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @varmiok: Wtedy też były ustawy, tylko później się okazało, ze sądy miały na to inne zdanie.
   A poza tym czym różni się obietnica polityka od ustawy, która tenże polityk może zmienić w dowolnej chwili?


   @Cyb_pl: Różni się tym że ustawa jest zatwierdzona i podana do opinii publicznej. A obietnica to zwykłe gadanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @varmiok: Niby prywatna, ale nie możesz nią dysponować, więc i tak jesteś zdany na łaskę rządzących.

  •  

   pokaż komentarz

   @5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: właśnie możesz zażądać wcześniejszej wypłaty. Jednak wiadomo jest to ograniczone i tylko w przy spełnianiu kilku warunków. Jednak np jako wkład własny do mieszkania to dobra opcja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Galvay: ale akurat miała rację.
   Kasę z PPK możesz wypłacić w każdym momencie, a i tak zarabiasz na tym więcej niż na jakiejkolwiek lokacie.

   Żadna ustawa nie zostaje napisana i przedprocesowana w pełni w 24h, zawsze zdążysz złożyć rezygnację że zleceniem wypłaty środków.

   Straszenie PPK to jakiś absurd- tak, geniusze z PO zabrali nam OFE, a PiS kładzie łapę na reszcie - i też jestem za to wściekły, ale samo pochodzenie kasy z PPK jest zupełnie odmienne niż OFE (na które zaczęto przekazywać cześć istniejącej składki), więc nie ma podstaw, żeby sądzić, że ktokolwiek znacjonalizuje te fundusze.
   A jeżeli nawet - zawsze możesz je wypłacić jako, że prawo nie działa wstecz i trzeba tylko złożyć dyspozycje w odpowiednim momencie.

  •  

   pokaż komentarz

   Różni się tym że ustawa jest zatwierdzona i podana do opinii publicznej.

   @varmiok: A czym sie różni jedna ustawa od drugiej ustawy, odpowiednio uzasadnionej w mediach?
   A w odwodzie sądy, który odkrywają w wyrokach intencje ustawodawców?

  •  

   pokaż komentarz

   zawsze możesz je wypłacić jako, że prawo nie działa wstecz

   @Kick01: Tu mnie rozbawiłeś setnie... Załóż firmę to się przekonasz co to stabilność prawa, jego interpretacji i tego że prawo nie działa wstecz.

  •  

   pokaż komentarz

   w sytuacjach kryzysowych zamieszkasz zwykle z matką lub nie będziesz zmieniał miejsca zamieszkania.

   @varmiok: Tu już wkraczasz w obszar "mamy wojnę" a ja pisałem o sytuacji "rząd tak rządził, ze mamy hiperinflację, denominacje i inne takie".

  •  

   pokaż komentarz

   "Likwidacja OFE ma polegać na przekazaniu zgromadzonych tam pieniędzy na nasze prywatne indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd pobierze przy okazji 15 proc. podatku. To może dać nawet 24 miliardy złotych."
   @Cyb_pl: Ale teraz mówimy o reformie z 2014 czy 2019? Bo ja pisałem o przenoszeniu środków z OFE do ZUS w 2014.

   Ad.2. To nie tylko obligacje skarbu państwa.
   Zlikwidowano część obligacyjną, było tam jeszcze trochę innych (ale też państwowych) papierów.

   A nawet obligacje skarbowe są jasno określone - wpłacisz 100 zł, za dwa lata dostaniesz 100 zł + n zł.
   Czy w przypadku ZUS wiesz cokolwiek:
   a.) wiesz jaką będziesz miał emeryturę?
   b.) na jakich zasadach będzie ona wyliczona?
   c.) wiesz chociażby jakie będzie trzeba spełniać warunki, żeby przejść na emeryturę (wiek, liczba przepracowanych lat)?
   Tak naprawdę z ZUS nie wiesz nic, na żadne pytanie nie jesteś w stanie odpowiedzieć. jest tylko ogólna i mglista obietnica "będziesz miał emeryturę". A odpowiedzi na wszystkie pytania dowiesz się dopiero w momencie przejścia na emeryturę - a moment pójścia na emeryturę i jej wysokość będzie zależała od tego, jak będzie przedstawiał się budżet kraju.

   Jeżeli mówimy o środkach na subkoncie to wiem jak jest wyliczana ich waloryzacja. Oczywiście zawsze można tę regułę zmienić, tak samo jak w kolejnej emisji obligacji oprocentowanie może być inne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: no to jest podobnie. Nikt Ci wtedy nie kupuje mieszkań. Bo na żarcie ich nie stać

  •  

   pokaż komentarz

   @zadrak: @Galvay: można nie ufać rządowi co do PPK i ja to doskonale rozumiem po sprawie OFE. Jeżeli ktoś nie chce być w PPK to lepiej się z niego nie wypisywać, ale wypłacać kasę co miesiąc bo jest taka możliwość. Wtedy dostajesz swoją kasę którą wpłaciłeś do PPK oraz 70% tego co wpłaca pracodawca a 30% od pracodawcy leci na twoje konto ZUS. Więc generalnie w taki sposób masz co miesiąc do dyspozycji więcej kasy niż jakbyś nie był w PPK.

  •  

   pokaż komentarz

   @varmiok wejdź w kalkulator PPK i zobacz ile bedziesz placił a ile dostanisz jak bedziesz chciał wpłacić. https://www.nn.pl/ppk/kalkulator

  •  

   pokaż komentarz

   @Why_Duck: ale tam jest jednorazowa czyli 25% oraz reszta podzielona na raty.

  •  

   pokaż komentarz

   @varmiok czyli chcą nas wydymac znów. 25% minus 15% za przeniesienie do PPK.

  •  

   pokaż komentarz

   @corran a jak wypłacić kasę co miesiąc

  •  

   pokaż komentarz

   @zadrak: jak będziesz miał PPK to będziesz miał dostęp do tego konta przez internet i tam ma być dostępna wypłata środków. Przy wypłacie oczywiście tracisz kwotę powitalną i coroczny dodatek.

  •  

   pokaż komentarz

   @corran jak dobrze zrozumiałem to biorę co ja wpłaciłem i 70% tego co pracodawca? jakieś kosmiczne pieniądze to nie są od pracodawcy

  •  

   pokaż komentarz

   jak dobrze zrozumiałem to biorę co ja wpłaciłem i 70% tego co pracodawca? jakieś kosmiczne pieniądze to nie są od pracodawcy

   @zadrak: generalnie tak. Zależy od PPK bo jest też opłata od składek max chyba 0,5%. Moja firma wybrała PZU i chyba przez pierwsze 3 lata opłata jest 0 ale ręki sobie nie dam uciąć :)
   Ale generalnie dostajesz to co ty wpłaciłeś (zazwyczaj 2% wynagrodzenia) i 70% od pracodawcy (pracodawca wpłaca min 1,5% wynagrodzenia) a pozostałe 30% leci na twoje konto do ZUS. Jak będziesz wypłacał co miesiąc to masz więcej kasy na koncie niż jakbyś się wypisał z PPK. Może nie dużo więcej ale więcej :P

 •  

  pokaż komentarz

  To są nasze pieniążki i rząd wie jak je najlepiej wydać. A ty co byś z nimi zrobił? Faja w ryj i pifko w ryj ヽ( ͠°෴ °)ノ

Dodany przez:

avatar rybak_fischermann dołączył
791 wykopali 18 zakopali 11.1 tys. wyświetleń