•  

  pokaż komentarz

  Dlatego niemiłosiernie wk?%?ia mnie niemieckie przeświadczenie o wyższości. "Patrzcie, Polska to dalej zadupie i cały czas zasłaniają się wojną, jakoś my byliśmy w stanie się po wojnie odbudować" - fajnie k?%?a, ciekawe kto miał Polskę po wojnie odbudować jak wymordowali inteligencję i administrację. Po wojnie ten kraj był odbudowywany albo przez chłopów oderwanych od pługa, albo szkolonych w Moskwie aparatczyków. I to właśnie oni kształcili później nowe pokolenie inteligencji. Fakt jest taki, że ten kraj ciągle cierpi przez wydarzenia sprzed 70 lat, a Niemcy tak naprawdę nigdy nie zostały za to ukarane, bo amerykańskiego szmalcu i ochrony przed Ruskimi karą nazwać nie można.

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc nie pieprz glupot
   @Nationalheld Lekarzu, ulecz samego siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc: nic nie dostaliśmy, bo Polska przegrała 2 wojnę.
   Przegrani nie dostają łupów

  •  

   pokaż komentarz

   @Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: to jest właśnie groteska że dalej myśli się, że my tę wojnę wygraliśmy, a Niemcy przegrali

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc: Zwycięzcy siedzieli w Jałcie, Poczdamie i Teheranie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nationalheld: jakis jebniety jestes? Serio twierdzisz ze to nie prawda? XD twoj ojciec/dziadzia pewnie nic nie robil tylko z ucha strzelal sbcji

  •  

   pokaż komentarz

   >ciekawe kto miał Polskę po wojnie odbudować jak wymordowali inteligencję i administrację. Po wojnie ten kraj był odbudowywany albo przez chłopów oderwanych od pługa

   @mag_zbc: nie to jest problemem, tylko to że RFN po wojnie zostały zalane dolarami, a my nie

   >a Niemcy tak naprawdę nigdy nie zostały za to ukarane

   @mag_zbc: a jak miały zostać ukarane? część ziem oddano, podzielono kraj na 3+1 części, a potem 1+1 i granica dwóch światów przechodziła przez ten kraj przez 45 lat, przez co problemy społeczne na płaszczyźnie osi/wesi są odczuwalne 30 lat po połączeniu

   >I to właśnie oni kształcili później nowe pokolenie inteligencji

   a amerykanie sobie wzięli najlepszych niemieckich inżynierów i inteligencję ¯\_(ツ)_/¯

   to nie niemcy są problemem, tylko to że znaleźliśmy się w 45 po złej stronie granicy, tyle

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc chcesz mi wmówić, że cała przedwojenna Polska inteligencja była w Krakowie? Że,

   W sumie hitlerowcy aresztowali 183 profesorów i wykładowców krakowskich uczelni, 155 z Uniwersytetu Jagiellońskiego, 22 z Akademii Górniczej oraz trzech z Akademii Handlowej. „Do obozu wywieziono prawie całe grono profesorów, docentów i asystentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczej” – piszą autorzy artykułu w „Alma Mater”.

   To był cały dorobek naszego narodu?
   Ale jednak:

   Wskutek międzynarodowego poruszenia Niemcy zwolnili część więźniów z obozu w Sachsenhausen. Był to jedyny – piszą Jackowski i Sołjan, powołując się na opracowania historyczne – taki przypadek w dziejach niemieckich obozów koncentracyjnych. 8 lutego 1940 roku obóz opuściło 102 więźniów, którzy ukończyli 40. rok życia. Przed zwolnieniem musieli się pisemnie zrzec wykonywania w przyszłości swoich zawodów. Pozostałych profesorów naziści przewieźli do innych obozów, m.in. do Dachau (4 marca 1940) i później częściowo zwalniali. (PAP)

   Więc coś mi się nie zgadza ta twoja wyidealizowana teoria mądrego Polaka. Najlepszym przykładem jakim jesteśmy światłym narodem są teraźniejsze pisowskie standardy, gdzie prawo i przepisy nic nie znaczą, można napluć na konstytucję, wolność w imię władzy i zysku.
   Dajcie Polakom rządzić a sami się wykończą
   Lub
   Naród wspaniały, tylko ludzie ku*#y
   Znikąd się te cytaty nie wzięły. Część tego narodu zachowuje się jak ruska dzicz, w imię własnego interesu zniszczą wszystko. Ale to już trzeba by zagłębić się w czasy szlachty i chłopów.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego niemiłosiernie wk#!#ia mnie niemieckie przeświadczenie o wyższości. "Patrzcie, Polska to dalej zadupie i cały czas zasłaniają się wojną, jakoś my byliśmy w stanie się po wojnie odbudować" - fajnie k#!#a, ciekawe kto miał Polskę po wojnie odbudować jak wymordowali inteligencję i administrację.

   @mag_zbc:
   Wszystko fajnie, tylko przed wojną było tak samo. II RP to syf i metry mułu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc bo przegrać dwie wojny światowe, to trzeba umieć

  •  

   pokaż komentarz

   chcesz mi wmówić, że cała przedwojenna Polska inteligencja była w Krakowie?

   @EmDeCe: akcja ze znaleziska była jedynie małym epizodem Intelligenzaktion, która to zabiła około 100 tysięcy ludzi - profesorów, nauczycieli, pracowników administracji, lekarzy, księży etc.

   Więc coś mi się nie zgadza ta twoja wyidealizowana teoria mądrego Polaka.

   @EmDeCe:

   1. Możesz wskazać mi gdzie przedstawiłem jakąś teorię mądrego przeciętnego Polaka? Pisałem o eliminacji inteligencji
   2. Jak wiadomo na zachodzie nie było podziału na inteligencję i robotników/biedotę, o nie. Przeciętny Niemiec czy Francuz do śniadania czytywał Rousseau, a podczas przerwy w fabryce azbestu dyskutował z kolegami o systemie administracyjnym opartym na merytokracji w cesarstwie dynastii Ming.

   Najlepszym przykładem jakim jesteśmy światłym narodem są teraźniejsze pisowskie standardy, gdzie prawo i przepisy nic nie znaczą, można napluć na konstytucję, wolność w imię władzy i zysku.
   Dajcie Polakom rządzić a sami się wykończą


   @EmDeCe: najlepszym przykładem obalającym moją tezę o tym, że ten kraj został odbudowany i wykształcony przez komunistycznych aparatczyków są poczynania potomków i duchowych spadkobierców komunistycznych aparatczyków.

  •  

   pokaż komentarz

   a jak miały zostać ukarane? część ziem oddano, podzielono kraj na 3+1 części, a potem 1+1

   @NashBridges: no właśnie nie podzielono, a wyłącznie okupowano.

   Najlepszym przykładem braku jakiegokolwiek rozliczenia się z przeszłością jest fakt, że dopiero w latach '70 w RFN mianowano pierwszego generała, który nie miał wcześniej żadnego związku z partią nazistowską.

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc teraz rządzą naszym krajem prawdziwi Polacy i patrioci, którzy by być przy korycie nie cofną się przed niczym.
   Co do szkolnictwa w czasie okupacji to radzę poczytać jak świetnie byliśmy zorganizowani.
   Nie zgadzam się, że prz

  •  

   pokaż komentarz

   Wszystko fajnie, tylko przed wojną było tak samo. II RP to syf i metry mułu.

   @prop: Nie, nie było tak samo. Było znacznie gorzej, a 80% ludności PL żyło w ogromnej biedzie na poziomie dzisiejszego mieszkańca Afryki Subsaharyjskiej. Stąd wzięło się przeświadczenie Niemców o wyższości. Co ciekawe komunizm popchał nas do przodu. W takim gównie żyliśmy...

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc to wszystko racja, lecz z nami wygrali niestety. Mogliśmy ich pokonać w którymś etapie historii? Być może, ale nie zrobiliśmy tego. Dlatego mają prawo okazywać swoją wyższość wobec nas

  •  

   pokaż komentarz

   Przeciętny Niemiec czy Francuz do śniadania czytywał Rousseau, a podczas przerwy w fabryce azbestu dyskutował z kolegami o systemie administracyjnym opartym na merytokracji w cesarstwie dynastii Ming.

   @mag_zbc: xD Przeciętny Niemiec i Francuz umiał czytać i pisać + nieograniczano dostępów do uczelni wyższych dla biedniejszych jak u nas przez co była szansa na awans społeczny i więcej było ludzi z wyższym wykształceniem. Dlatego tam taka akcja nie byłaby możliwa do przeprowadzenia.

  •  
   rafal-heros

   +5

   pokaż komentarz

   @mag_zbc: Taka jest niestety prawda. Dobrobyt budują firmy i wybitne jednostki. Niemcy po wojnie chronili swoje wybitne jednostki choćby były zbrodniarzami wojennymi bo teraz trzeba było się skupić na odbudowie kraju i przejść do normalności. Czy chłop zaprojektuje silnik? Czy sprzątaczka zaprojektuje turbine? Do tego Anglicy i USA którzy byli ,, okupantami,, którzy dawali kredyty i wspierali odbudowę kraju i firm. Hitler wymyślil że naród polski ma jeździć do Niemiec na szparagi, robić przeprowadzki, pracować na magazynach, wywozic szambo bo jest narodem podludzi. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Intelligenzaktion

   Więc trzeba wymordować wszystkich inteligentych ludzi żeby wszystko się zgadzało. Niemcy i Ruscy wybili inteligencję a po wojnie ruscy zabronili się bogacic. Skutek byk taki że jak góral przyjechał z USA do Krakowa w 86 to za 2 dolary taksówkarz woził go cały dzień po mieście. Nacjonalizacja firm to była druga zbrodnia zaraz po mordzie na ludności prze co cierpimy do dzisiaj.

   Najsmutniejsze jest to że III RP stworzyła system edukacji gdzie od małego uczą Cię wykonywać polecenia, dzialac pod schemat, co autor miał na myśli. Kreatywność która ma każde dziecko jest pomijana. Jesteśmy od małego przyuczani do tego żeby pracować dla kogoś i wykonywać cudze polecenia

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc teraz rządzą naszym krajem prawdziwi Polacy i patrioci, którzy by być przy korycie nie cofną się przed niczym. Co do szkolnictwa w czasie okupacji to radzę poczytać jak świetnie byliśmy zorganizowani. Nie zgadzam się, że byliśmy wielką elita a Niemcy wszystkich zabili, to zwykle spłycenie tematu i populizm.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: ale Niemcy złamały prawo o nieagresji więc złamali międzynarodowe prawo przez co Polska ma prawo domagać się zadośćuczynienia.

  •  

   pokaż komentarz

   >Najlepszym przykładem braku jakiegokolwiek rozliczenia się z przeszłością

   @mag_zbc: to kto miał być tym generałem, bo nie bardzo rozumiem? to może po 89 należało przenieść wszystkich robotników z PZPR na bezrobocie? czemu dowodzi twoja anegdotka?

  •  

   pokaż komentarz

   Niemcy tak naprawdę nigdy nie zostały za to ukarane

   @mag_zbc: No nie, skądże, przecież w 1944 - 1946 roku w Niemczech żyło się wspaniale, nikt tam nie cierpiał ani nie ginął masowo. Jeńcy na wschodzie też mieli wspaniałe życie, tak im się podobało że do domów wróciło w latach 50 jakieś ~10%.
   Jednym z większych idiotyzmów jest to bezmyślne gadanie jak to Niemcy wygrały wojnę bo 70 lat później są rozwiniętym krajem. Tymczasem swój rozwój zawdzięczają przede wszystkim obcemu kapitałowi i własnej pracy - a nie wojnie, która zakończyła się ich doszczętnym zniszczeniem.
   Jeśli już próbujesz szukać winnych tego, że Polska jest ciągle jeszcze biedniejsza od zachodu to poczytaj sobie jak układała się nasza historia pod sowieckim butem, bo najwyraźniej w miejsce wydarzeń z lat 1945-1989 posiadasz jedną wielką lukę.

  •  
   rafal-heros

   +4

   pokaż komentarz

   @rafal-heros: najgorsze że PiS skupia się na biednych zamiast na wsparciu geniuszy którzy zapewnią pracę tym biednym. Z drugiej strony ta k$!#a polska mentalność. Ta j?%@na krótkowzroczność, to j?%@ne prawo jungli w tym kraju. Gdzie szef nie przekaże twojego pomysłu górze bo jeszcze Cię awansują na jego miejsce, gdzie stary lekarz nie dopuścić rezydenta do stołu żeby się uczył bo mu k$!#a nie zaplacą za operację, gdzie najlepsza studentka medycyny w kraju nie jest pewna czy się dostanie na rezydenturę bo jest smieszna liczba miejsc a ona jest tylko córka rolnika bez kontaktów i plecow. Ha tfu

  •  

   pokaż komentarz

   @Elaviart: no to przecież w pierwszym poście napisałem o amerykańskim szmalcu i ochronie przed Ruskimi?

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc: słusznie prawisz, dokładnie tak wygląda sytuacja

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc: ochrona przed Ruskimi? W jaki sposób wschodnie Niemcy były "chronione przed Ruskimi"?

 •  

  pokaż komentarz

  Przypominam tak naprawdę to Niemcy wygrały wojnę ,to nie było tylko kilka lat mordów,grabieży . Przez nich wylądowaliśmy na kilkadziesiąt lat w sowieckich łapach. Ten kraj nie powinien istnieć,oni wsadzili nas na kilkadziesiąt lat w łapy zbrodniarzy.
  To się nie może powtórzyć dlatego Niemcy powinny przestać istnieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @dx_xc1:
   I może jeszcze zaproponujesz "ostateczne rozwiązanie kwestii niemieckiej"?
   Miałby wtedy Hitler godnego następcę.

  •  

   pokaż komentarz

   @ist2 Oczywiście że nie,nie zapominamy o planie który miał pozbawić Niemców wszelkiego przemysłu,a kraj miał być sprowadzony do statusu rolniczego,a ludzie do parobków.
   I to jest najniższa kara dla Niemców.

  •  

   pokaż komentarz

   @dx_xc1: Nie była konieczna eksterminacja https://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Morgenthaua
   Polska i Niemcy ostatecznie podzielą ten sam los - staną się multikulturalnym państwem, choć polska pewnie pół wieku później.

  •  

   pokaż komentarz

   @dx_xc1: Przecież ich kraj przestał istnieć - III Rzesza Niemiecka została zniszczona, a to co na jej zgliszczach powstało obcym kapitałem miało z nią wspólnego tylko język (przez ponad pół wieku stanowiąc dwa odrębne kraje).

   nie zapominamy o planie który miał pozbawić Niemców wszelkiego przemysłu,a kraj miał być sprowadzony do statusu rolniczego,a ludzie do parobków.
   Nikt na poważnie nawet nie rozważał takiego planu (nie wykluczam tutaj bolszewików, te zwierzęta miały jeszcze gorsze pomysły), który byłby katastrofą dla całej Europy.

   Dzisiejsze kompleksy i poczucie niesprawiedliwości dziejowej co niektórych, marginalnych bo na szczęście pojedynczych polaczków to nie są powody dla którego niemiecką ludność wyniszczoną wojną miałoby się jeszcze bardziej dręczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @damzal: Ja to nawet pisałbym się na powstanie tego wielkiego Europejskiego kraju, gdyby członkowie tego tworu pochodzili z krajów Europy, a nie byliby pastuchami z Afryki lub bliskiego wschodu. Inna sprawa to jeśli Polska miałaby wchodzić w skład takiego czegoś, to dlaczego wybudowano Nord Stream który osłabia nas gospodarczo? Rozumiem budowę drugiej nitki w czasach gdy PIS w Polsce doszedł do władzy, ale przecież NS I wybudowano gdy relacje Niemiec z Polską były bardzo dobre. Po co osłabiać teren który w przyszłości miałby stać się składową "multikulturalnego państwa"? Dlaczego niektórzy z góry przyjmują że Polska zostałaby kiedykolwiek zaproszona do tworzenia tego wielkiego Europejskiego kraju?

  •  

   pokaż komentarz

   Ten kraj nie powinien istnieć,oni wsadzili nas na kilkadziesiąt lat w łapy zbrodniarzy.
   To się nie może powtórzyć dlatego Niemcy powinny przestać istnieć.


   @dx_xc1: Jesteśmy 75 lat po wojnie. Emocje ostygły. Stan mamy taki, że od dobrych kilku dekad głęboko zakorzenione germańskie tendencje imperialistyczne, ciągotki do rządzenia innymi oraz bycia über alles wychodzą coraz śmielej na wierzch.

   Takiej mentalności nie da się wykorzenić, ona tkwi głęboko i tylko kwestią czasu jest, kiedy powróci w nowoczesnej formie. Polecam w tym temacie film "Biała wstążka" Hanekego: odnośnik w Filmweb

   Struktury Unii Europejskiej są po prostu wymarzone dla Niemców. Biurokratycznymi metodami mają możliwość realizować swoje dzikie pożądania. W dzisiejszym cywilizowanym świecie nie wywołuje się konfliktów militarnych, one są passé i źle się kojarzą.

   Za to pole działania w obszarze "legalnym" jest przepastne. Można robić wiele w białych rękawiczkach: naciski społeczne, presję gospodarczą, narzucanie własnej narracji, kontrolę mediów, propagandę cyfrową, rozszerzanie politycznych wpływów poprzez instalowanie swoich ośrodków nacisku w innych krajach.

   Nawet tutaj na Wykopie to widać. Czołobitność wobec Niemców miejscami przekracza granice dobrego smaku. Pamiętacie doniesienia z ostatnich lat na temat wznowienia przez Polskę wątku roszczeń odszkodowawczych? Ile było kwiku, że "nie powinniśmy psuć sobie stosunków z sąsiadem"? Że "lepiej go nie drażnić"? Ilu jest prowokatorów, którzy produkują hurtowo pogardliwe wpisy o Polsce? Ile jest szydzenia i kpin, że poziom gospodarczy Polski nie jest tak wysoki jak za zachodnią granicą? I te żenujące wpisy są publikowane w języku polskim... Kto jest ich autorem?

  •  

   pokaż komentarz

   @dx_xc1:
   Zdaje się, że mniej więcej podobne zamiary miał Hitler względem Polaków. Wzorowałeś się na nim?

  •  

   pokaż komentarz

   @ist2

   Widzę braki z historii,bo inaczej byś wiedział że to nie mój plan lecz min aliantów a dokładniej plan Morderhaua.

  •  

   pokaż komentarz

   Biurokratycznymi metodami mają możliwość realizować swoje dzikie pożądania

   @orle: mógłbyś w takim razie wspomnieć jakież to szowinistyczne pożądania Niemcy realizują za pomocą UE? Bo jak zwykle dużo oskarżeń ale o co dokładnie chodzi nie wiadomo. A trzeba przyznać że jest tego od cholery, praktycznie co wykop o II WŚ pojawia się po kilka - kilkanaście takich oskarżeń jak to Niemcy dorobili się na wojnie i jak to nic się nie zmienili. A na koniec okazuje się że chodzi o pisowskie tanie populizmu o relacjach, albo o to, że skoro są bogatsi od Polaków to znaczy że wygrali wojnę (chyba mój ulubiony równoważnik powiedzenia wprost "jestem debilem"). No więc o czym tak dokładnie mówisz?

 •  

  pokaż komentarz

  Ci których nie opłacało się wymordować bo nie byli inteligentni i ich potomkowie w podziękowaniu wspierają niemiecką gospodarkę kupując niemieckie towary w niemieckich sklepach i pracując na emerytury pozostałych przy życiu zwyrodnialców.