•  

  pokaż komentarz

  Kurcze, myślałem, że tam lekko nagięli prawdę, a tu się okazuje, że się nie pierdzielili w tańcu, porównanie do 3,5 raza tańszego procesora, testowanego w starej wersji programu, który nie wyciąga wszystkiego z procesora AMD i na dodatek wyłączył wielowątkowość na Epycach...

  To tylko pokazuje, jak mocno Intel jest w dupie...

 •  

  pokaż komentarz

  Czy kogoś to jeszcze dziwi? AMD dało w palnik, a Intel jak zwykle...

 •  

  pokaż komentarz

  Mocno to dla mnie dziwne. Intel nadal ma gigantyczną przewagę sprzedażową nad AMD. Byłem w Xcom w poniedziałek. Wszystkie laptopy na wystawie były z Intelem, WSZYSTKIE. Nie było ani jednego, który miałby procesor od AMD. Oczywiście jak zapytacie to w magazynie są i bez problemu takiego lapka sprzedadzą, ale wystawa tylko INTEL. Stąd nie kumam takich zagrań od giganta, który ma ogromną przewagę na rynku.

  •  

   pokaż komentarz

   nie kumam takich zagrań od giganta, który ma ogromną przewagę na rynku.

   @Kujda: Chodzi o serwerowy sprzętach, a cyferki mają zapewnić wielkie firmy, aby dalej korzystały z Intela. Na przykład ostatnio Netflix przygląda się właśnie Epycom i się zastanawia nad porzuceniem Intela. Intel po prostu się boi, bo był potentatem, jeśli chodzi o serwerówki.

   Intel nadal ma gigantyczną przewagę sprzedażową nad AMD.

   @Kujda: Jeśli natomiast chodzi o konsumencki rynek to AMD i tak powoli dogania Intela, ale są ludzie, którzy kiedyś się na AMD przejechali i nigdy już nie kupią AMD, ich strata.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kujda: bo w laptopach siedza stare ochlapy z nowymi numerkami. do laptopow idzie to co bylo kilka lat temu w pc wiec nie jest to prestizowy rynek dla producentow procesorow.

   to jak z telefonami. licza sie tylko najdrozsze modele bo w nich jest upakowana technologia. nizsze polki to tylko sprzedaz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kujda: Bo wystawa jest dla ludzi niezorientowanych w temacie, a dla takich to bez intela i dużej ilości gigabajtów na dysku nie ma kąkutera

  •  

   pokaż komentarz

   Bo wystawa jest dla ludzi niezorientowanych w temacie

   @Vladimis: Dokładnie, swoją drogą, że wystawia się rzeczy, które nie idą, które można pokazać klientowi, aby kupił, dając ewentualnie inną alternatywę, która też się nie sprzedaje. No i im droższa rzeczy tym lepiej, więc nikt nie będzie dawał porównywalnego wydajnościowo lapka z Ryzenem, który jest tańszy, bo to się nie opłaca sprzedawcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kujda: Ogólnie przez lata AMD ... no fatalnie działało. Dopiero od Ryzenów to się zmienia, ale te (ja myślę) 10 lat mocno ustawiły sytuację na rynku. Latami AMD będzie odrabiał rynek, np. wśród używek.

   Pytanie też (bo nie wiem) jak wygląda AMD w segmencie ultrabooków / super energooszczędnych jednostek.

  •  

   pokaż komentarz

   licza sie tylko najdrozsze modele bo w nich jest upakowana technologia

   @highlander: Technologia to jest technika wytwarzania, produkcji. Od biedy jakiś framework można nazwać technologią. To w tanich modelach jest technologia. Drogie modele to tylko ciekawostka, te tanie to przełom. Skoro technologia dotyczy tylko najdroższych modeli, to te tanie się pewnie materializują w powietrzu? XD

   Poza tym to też brednia. Flagowce większości marek to jest "to samo co rok temu, ale są parametry lepsze o 2%. Mamy aparat 1 terapixel, ale matryca ma ten sam rozmiar i poniżej 1000 luxów ziarno wypierdala". Od eksperymentów są właśnie komórki z tańszych serii, jak A80 od Samsunga. I tak samo będzie z tymi komórkami składanymi - dopóki to nie trafi do komórek w cenie do 1k, to nie ma mowy o żadnej rewolucji.

   A co do laptopów, to w supermarketach co najwyżej tak jest. Tam rzeczywiście trafiają konstrukcje z kilkuletnimi procesorami.

  •  

   pokaż komentarz

   Pytanie też (bo nie wiem) jak wygląda AMD w segmencie ultrabooków / super energooszczędnych jednostek.

   @fervi: Jest ok, co cieszy coraz więcej producentów do swoich ultrabooków pakuje Ryzeny, co przekłada się na niższą cenę końcową. Przykład?
   Ostatnia premiera Asusa:
   https://www.x-kom.pl/p/522911-notebook-laptop-140-asus-zenbook-14-um431da-r5-3500u-8gb-512-win10.html

   Dobre wykonanie, głośniki, świetna matryca, niska waga, dobra bateria - lapek trzyma około 8-9 godzin. Cena? 3k zł, gdzie odpowiednik z Intelem z gorszą kartą zintegrowaną kosztuje ponad tysiak więcej... serio.

   Najlepszym dowodem na to, że te procki są dobre i energooszczędne powinien być fakt, że nawet Microsoft się połasił na Ryzeny i wsadza je do Surface'a.

  •  

   pokaż komentarz

   Pytanie też (bo nie wiem) jak wygląda AMD w segmencie ultrabooków / super energooszczędnych jednostek.

   @fervi: Jak porównywałem odpowiednik nieskonapięciowego intela 8 gen do amd to amd wypadał bardzo biednie pod względem energooszczędności. Ale lapek miał te same osiągi na cpu, był znacząco tańszy i miał mocniejsze zintegrowane GPU.

  •  

   pokaż komentarz

   @fervi Nie. Już seria APU, trochę przed Ryzenami pokazała potencjał.

  •  

   pokaż komentarz

   @TomdeX: Byłoby dobrze, żeby AMD ogarnęło też segment mocnych lapków. Grafika RX 5500M już w drodze, mobilne procki Zen 2 mają pojawić się w przyszłym kwartale - jeśli takie zestawy zostaną dobrze wycenione, kolejny bastion Intela może paść.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kujda: Nie wiem jak teraz (chyba mają jakieś laptowowe apu) ale do niedawna to nawet amd nie miałło dobrego cpu do laptopów. Segment byl zdominowany przez Intela. A konsumenci się przyzwyczajają.

  •  

   pokaż komentarz

   Netflix przygląda się właśnie Epycom

   @TomdeX: Netflix nie przyglada sie zadnym procesorom bo caly stoi w AWSie.

  •  

   pokaż komentarz

   Intel nadal ma gigantyczną przewagę sprzedażową nad AMD

   @Kujda: Ogólnie może i tak, ale nie dla komputerów osobistych, grunt im się pali pod nogami i to bardziej niż ludzie myślą, dla niemieckiego retailera mindfactory 81% (!) sprzedanych cpu we wrześniu było procesorami AMD (78% w sierpniu i 79% w lipcu), sam ryzen 3600 sprzedał się więcej razy niż wszystkie procesory intela razem wzięte.
   W dodatku xeony nie mają żadnego podjazdu do nowych epyców, i AMD planuje dojść do 10% market share dla serwerowych cpu do końca 2020, co jest bardzo dobrym wzrostem jak na rynek serwerowy, a na całym rynku już teraz osiągneli ponad 1/3 udziałów po raz pierwszy od 12 lat.
   Podczas gdy AMD wykonuje ruchy i bije rekordy, Intel wchodzi cały na niebiesko i deklaruje, że jego nowe CPU dalej będą na 14nm i trzeba do nich będzie kupić nową płytę, a 7nm osiągną gdzieś w 2021.

  •  

   pokaż komentarz

   ale są ludzie, którzy kiedyś się na AMD przejechali i nigdy już nie kupią AMD, ich strata.

   @TomdeX:
   Ja pamiętam czasy Athlona i Pentium 4, gdzie z ten drugi to była faktycznie grzejąca się kupa złomu.

  •  

   pokaż komentarz

   @neizd Netflix ma własne CDNy - OpenConnect do serwowania strumieni. Na AWS trzyma kontent matkę oraz aplikacje serwujące API do aplikacji (obrazki, rekomendacje, wyszukiwania, analitykę, etc.)... Gdyby opierali się wyłącznie na AWS to policzyłem kiedyś - za sam transfer po ostrych zniżkach do poziomu 2 centów za GB musieliby płacić rocznie Bezosowi ponad miliard $. Za dużo mniejsza kasę można mieć wlasny CDN. Takie czasy że wszyscy umieją liczyć kasę i kupują tak aby się to opłacało...

 •  

  pokaż komentarz

  Jestem ciekaw gdzie się podziali wszyscy fanboje Intela. Jeszcze 1.5-2 lata temu pisałem na wypoku, że Intel to przewartościowane procki i gdyby nie gry, to nikt by ich nie wybierał ponad AMD. Ale był ból dupy i memy o grzaniu się procków. XD Łaska wykopków na pstrym koniu jeździ.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hatespinner: no co jak co, ale dwa lata temu to zdaje się, że AMD jednak sporo brakowało do Intela. Całe szczęście, że już tak nie jest.

   Łaska wykopków na pstrym koniu jeździ.
   To też chyba nie do końca trafione. Osobiście nie sądzę, żeby krytykowanie firmy za wpadki oraz kiepskie produkty i chwalenie tej samej firmy gdy się poprawia i zrzuca bombę w postaci nowych Ryzenów było czymś dziwnym. To raczej ty zdajesz się być fanboyem, z których to próbujesz cisnąć bekę.

  •  

   pokaż komentarz

   no co jak co, ale dwa lata temu to zdaje się, że AMD jednak sporo brakowało do Intela. Całe szczęście, że już tak nie jest.

   @jombsik: AMD robi takie same procesory jak robił. Ani się proces technologiczny nie zmienił, ani ceny w stosunku do Intela. Ryzen 5 wychodził już w 2017.

   To też chyba nie do końca trafione.

   @jombsik: To dawaj te wszystkie "wpadki" AMD sprzed dwóch lat i zobaczymy ile ich było i czy uzasadniały 2x większą cenę Intela.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hatespinner: jak to gdzie sa..w serwerowni, w Data Center....tam Intel rzadzi..
   slyszales o DPDK ?

  •  

   pokaż komentarz

   @msr99: Ja tu wspominam o wykopie i zastosowaniu domowym. Na serwerach to nawet Linux ma zastosowanie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   AMD robi takie same procesory jak robił. Ani się proces technologiczny nie zmienił, ani ceny w stosunku do Intela. Ryzen 5 wychodził już w 2017.

   @Hatespinner: Akurat w nowych Ryzenach 3000 z tego roku to obniżyli proces technologiczny do 7nm. Więc zmiany jakieś jednak są. Do tego sama architektura zen doczekała się już drugiej wersji. Ryzeny z wersji na wersje osiągają większą wydajnośc pojedynczego rdzenia co widać w testach gier. I tutaj 2 lata roi różnice.

  •  

   pokaż komentarz

   Akurat w nowych Ryzenach 3000 z tego roku

   @Variv: A ja pisałem o procesorach sprzed dwóch lat. Napisałeś to tylko, żeby wrzucić randomowy fakt, czy jak?
   Boom na Ryzeny zaczął się bez żadnej zmiany procesu.

  •  

   pokaż komentarz

   A ja pisałem o procesorach sprzed dwóch lat. Napisałeś to tylko, żeby wrzucić randomowy fakt, czy jak?
   Boom na Ryzeny zaczął się bez żadnej zmiany procesu.


   @Hatespinner: Ale przecież odniosłeś się do wydajności ryzenenów z przed 2 lat. A ta się zmieniał. I @jombsik mam tutaj rację, że 2 lata temu procesory AMD brakowało więcej do Intela w kwestii wydajności niż teraz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Variv: Ale ja pisałem o zmianie frontu wśród wykopków jaka nastąpiła bez żadnej znaczącej poprawy wydajności technologii u AMD. A @jombsik napisał taki sam wyjęty z dupy populizm pod plusy, tylko że zrobił to szybciej niż ty. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Hatespinner: to raczej ty kolego piszesz populizmy a do tego jesteś jakimś internetowym pieniaczem. W pierwszym poście piszesz, że gdyby nie gry to ludzie już od dawna by kupowali AMD.

   msr99 odpisał ci (nie wołam go, bo szkoda jego czasu i nerwów), Intel to nie tylko gry i że jeśli chodzi o serwery itp najbardziej wymagające zastosowania to Intel wciąż jest z przodu (a przynajmniej był do tegorocznego Epyca). Później, w locie, zmieniasz kryteria z gier na "wykop i zastosowania domowe". I z dupy negujesz słuszny post msr99.

   Później znowu piszesz głupotę, że nowe Ryzeny to nic nowego i boom znikąd. No to skoro przejście na 7nm to nie jest nowy proces to ja już nie wiem co nim jest. I skoro negujesz przeskok jaki AMD wykonało między 2. a 3. generacją Ryzenów to mi jedynie ręce opadają.

   Trzymaj się koleżko. Sugeruję trochę mniej żółci i więcej opanowania.

  •  

   pokaż komentarz

   Później, w locie, zmieniasz kryteria z gier na "wykop i zastosowania domowe".

   @jombsik: Jak ty nie umiesz czytać od pierwszego postu i dodajesz jakieś swoje fantazje wyciągnięte z niewiadomo czyjej dupy, ponieważ kryteria były jasne od samego początku, to do kogo masz teraz pretensje?

   Przestań srać populizmami. Zacznij myśleć za siebie. Taka rada od mądrzejszego.

   . I skoro negujesz przeskok jaki AMD wykonało między 2. a 3. generacją Ryzenów to mi jedynie ręce opadają.

   @jombsik: Czyli w okresie kiedy na Wykopie królował Intel a samo wspomnienie o AMD kończyło się salwami śmiechu. Sam się pograzasz. XD

   Do tego do teraz nie zobaczyłem tych wszystkich "wpadek" AMD. Czyżbyś srał farmazonami?

  •  

   pokaż komentarz

   @Hatespinner: Było głośno o Haswellach, czyli Intele czwartej generacji, że się mocno grzały. Boxowe chłodzenia nawet do zwykłej pracy się nie nadawały. Pod koniec 2017, Intel wypuściło procesor i7-8700K. I tylko dlatego, że dołożyli 2x więcej rdzeni od poprzedniej generacji, to w grach i do wszystkiego innego był bezkonkurencyjny.
   Pierwsza generacja Ryzenów została odstawiona w tyle, kiedy Intel wypuścił wspomniane procesory Coffee Lake.
   Sprzedawcy w sklepach wciąż robili w bambuko konsumentów przez 1 rok, wciskając im w dłonie siódmą i szóstą generację Intelów do laptopów i PC.

   Ale wtedy też komponenty komputerowe podrożały mocno, RAM, procesory i grafika. Pamiętacie jak mocno podskoczyły ceny RX 580 i GTX 1660? Był boom na koparki bitcoinów.

   Dopiero Ryzen 3 generacji wiele zmieniło. W grach o kilka procent słabsze, ale w edycji wideo 4K, kompresji, renderingu, i innych czynnościach obliczeniowych znacznie przewyższa Intele.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hatespinner: ja jestem fanboyem Intela. i7-7700k here. Kupiłem niedługo po premierze i póki co jestem całkiem zadowolony. Ale rozglądam się za komputerem dla mamy do montażu filmów i na 100% CPU będzie AMD. Powoli też planuje kupić sobie nowy komputer, a obecny oddać żonie - i też się poważnie zastanawiam nad AMD...
   Może raczej powinienem był powiedzieć "byłem fanboyem". Po prostu miałem zaufanie do Intela, przyzwyczajenie. No cóż, wychodzi na to że już niedługo.

  •  

   pokaż komentarz

   (miało być że 1060 podrożało, nie 1660. 1660 dopiero w tym roku wypuścili)

  •  

   pokaż komentarz

   @msr99:

   slyszales o DPDK ?
   słyszałeś o XDP ?

 •  

  pokaż komentarz

  AMD w spokoju chyba wychodzi z letargu. I dobrze. Kluczowe chyba dla nich było złapanie kontraktów z Sony i MS na dostarczanie CPU i GPU do konsol obecnej i przyszłej generacji. Bo to raczej stabilne źródło dochodu dla nich, za co mogli spokojnie opracowywać nowe które właśnie trafiło na rynek. No tutaj wygrali, bo wygryźli zarówno Intela jak i nVidia z ogromnego rynku konsolowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @harcepan-mawekrwi: No i kolejna generacja też od nich będzie kupować. Trochę dziwne że Intel i Nvidia tak łatwo odpuszczają ten rynek.

  •  

   pokaż komentarz

   @chudogruby: Tak tak, next geny też na AMD będą. Nie wiem czy tak znowu Intel i nVidia odpuściły, ale AMD wydaje miało nad nimi jedną przewagę. Jako jeden producent mógł dostarczyć oba kluczowe właściwie elementy, co przy zamkniętej architekturze takiego urządzenia jak konsola wydaje się być istotne. No i zawsze to łatwiej dla takich producentów konsol załatwiać wszystko z jedną firmą, niż działać na dwóch frontach i koordynować wszystko od między dwie korporacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @harcepan-mawekrwi: aha, ja myślałem że to kwestia ceny że tak się działo. Myślałem że Intel i Nvidia żądają wysokich cen za swoje produkty.
   Mimo wszystko dziwne że nie próbowały jakoś odwojować rynku, wyjść do klientów, zaproponować jakieś zniżki czy inne benefity, żeby chociaż jedna firma kupowała u nich.

  •  

   pokaż komentarz

   @chudogruby: No jeden dostawca zapewne też może zaoferować niższą cenę i pewnie zaoferowali też, nie inaczej. Ale aspektów technologicznych raczej nie należy tutaj pomijać. Szczególnie Sony musiało na tym zależeć, po tym jak ich procesor Cell w PS3 nastręczał twórcom gier masy problemów, woleli iść w dość zwartą platformę, a jedna platforma AMD była takim rozwiązaniem.

  •  

   pokaż komentarz

   Kluczowe chyba dla nich było złapanie kontraktów z Sony i MS na dostarczanie CPU i GPU do konsol obecnej i przyszłej generacji.

   @harcepan-mawekrwi: Next-geny to prawie zawsze była domena AMD. Intel się nie "zniżał" do tego poziomu. Oni tam zarabiali kasę na CPU i GPU kiedy na desktopach cienko przędli :-/

Dodany przez:

avatar jestemjakijestem1212 dołączył
1206 wykopali 9 zakopali 20.2 tys. wyświetleń