•  

  pokaż komentarz

  Zdecydowanie trzeba potępiać faszystowskie bojówki.

  źródło: veneremurcernui.files.wordpress.com

 •  

  pokaż komentarz

  to ja wrzucę jeszcze rapsy

  źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  Co ja faszystą ? Ja ? Ja tylko domagam się żeby państwo regulowało czym ludzie będą palili w piecach i żeby też regulowało co mają jeść, żeby nie jedli niezdrowych rzeczy i żeby państwo regulowało reklamy bo wtedy ładnie miasta wyglądają i jeszcze żeby zabronić słodkich napojów bo ja nie mogę ich przestać pić a jak państwo zabroni to nie będę pił. No i innych słodkich rzeczy też bo tyję i ludzie mówią mi przykre słowa i tego też zabronić państwo powinno i innych przykrych słów w stosunku do mniejszości też musi zabronić i musi regulować wynagrodzenia i musi nakazać oszczędzać na emeryturę i na lekarza też musi nakazać i też musi nakazać jeździć bezpiecznie w pasach bo bez pasów i nakazu to jest niebezpiecznie i jeszcze innych rzeczy, które mi się nie podobają musi zakazać a to co mi się podoba nakazać i mówienia że jestem faszystą też zakazać bo ja tylko chcę żeby państwo o wszystkich dbało i wszystkim było dobrze i unia europejska też dbała zakazywała złych rzeczy i dobre nakazywała i to nie jest żaden faszyzm, kiedy my te wszystkie zakazy robimy bo to dla dobra i szczęścia wszystkich a tych co wywieszą na swoim domu reklamę do więzienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @KapralJedziniak:
   Wpis daje do myślenia, ale akurat palenia w piecach bym tutaj nie wrzucał do jednego wora, gdyż może to być bezpośrednio szkodliwe dla innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @KapralJedziniak: czyli twoim zdaniem, jeśli chcę ustaw regulujących to czym palimy w piecach to automatycznie muszę popierać wszystkie inne regulacje, co czyni mnie automatycznie (w oczywisty sposób - nie ma się co do tego sprzeczać) faszystą, bo jestem za "pełną kontrolą" państwa? (choć przed chwilą byłem tylko za regulacją palenia xD)

   Fajnie tak widzieć świat czarno biały bez głębszej refleksji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @powaznyczlowiek: Skoro uważasz że państwo może regulować A to dlaczego miało by nie regulować B ?
   Skoro uważasz że problemy należy rozwiązywać nakazami i zakazami a nie zachętami czy edukacją to jesteś faszystą, nawet jeśli chcesz to wyprzeć.

  •  

   pokaż komentarz

   @KapralJedziniak: dlatego, że jak palisz oponami w piecu to również ja w domu obok muszę to wdychać, natomiast jak pijesz do przesady słodkie napoje to szkodzisz głównie sobie (owszem koszty leczenie poniosę również ja jako podatnik, ale nie boli mnie to tak jak ryzyko raka od wdychania dymu) - regulować problemy? Owszem ale moje, a nie innych - po co miałbym się komuś wtrącać w jego osobiste sprawy, jeśli mnie to nie dotyka lub dotyka minimalnie?

   co tu jest niejasne i dlaczego tak bardzo chcesz "zaokrąglać" poglądy ludzi?

  •  

   pokaż komentarz

   @powaznyczlowiek:

   dlatego, że jak palisz oponami w piecu to również ja w domu
   Tak, oponami. Dlaczego przenosisz memy na realny świat. Zakaz jest np. palenia drewnem w kominku lub węglem nawet w piecu, który daje spalanie czystsze od gównianego pieca na gaz. Ale przecież ty nie będziesz roztrząsał takich niuansów. Zakazać i niech wszyscy będą szczęśliwi, bo jak nie to cele czekają.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, oponami. Dlaczego przenosisz memy na realny świat. Zakaz jest np. palenia drewnem w kominku lub węglem nawet w piecu, który daje spalanie czystsze od gównianego pieca na gaz

   @KapralJedziniak: to tylko świadczy o tym, że w ogóle nie zagłębiłeś się w temat, ale jako mieszkaniec #krakow chętnie ci wyjaśnię:

   to nie jest tak, że zakazano palenia drewnem i węglem bo urzędnicy się naczytali memów w internecie - zwyczajnie ludzie u nas palili gównem - może nie oponami, ale sklejkami, płytami meblowymi, podkładami z torów. Kontrole palenisk są kosztowne, drony jeszcze bardziej (i nie wypaliły z jakiegoś powodu), kontrola jakości węgla chyba w ogóle nie jest możliwa po jego spaleniu, a chciałbym zobaczyć twoją reakcję na patrole policji nadzorujące wyładunek węgla czy organizujące naloty na składowiska domowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) Powiedziałem składowiska? "Panie właaadzo te podkłady to sobie trzymam dla przyjemności za domem, zrobię z nich ozdoby do ogródka" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Zakazano wszystkiego bo tylko tak można było faktycznie ograniczyć spalanie gówna - do ludzi nie przemówiła ani edukacja, ani prośby, ani niskie mandaty. Przemówiło do nich 600zł zaoszczędzone na sezonie grzewczym kosztem emisji rakotwórczych substancji

   Ponadto chyba zapomniałeś, że zanim zakazano to dopłacano najpierw do wymiany pieców - w ramach programu wymieniono prawie 30 tysięcy pieców. Z tego co mi wiadomo MOPS i inne instytucje dla najbiedniejszych również oferują dopłaty do ogrzewania (i chyba nawet samo paliwo tam, gdzie to możliwe)

  •  

   pokaż komentarz

   @powaznyczlowiek: Za każdym wpisem bardziej dowodzisz że jesteś faszystą. Co faszysta lubi najbardziej poza zakazami i nakazami. Odpowiedzialność zbiorową ! - absolutnie niezbędny składnik systemów totalitarnych - jak mąka w chlebie, jak jaja w jajecznicy. Zakazać wszystkim !

   zwyczajnie ludzie u nas palili gównem - może nie oponami, ale sklejkami, płytami meblowymi, podkładami z torów.
   Zakazano wszystkiego bo tylko tak można było faktycznie ograniczyć spalanie gówna


   Jacyś ludzie palili odpadami a więc zakażmy WSZYSTKIM ! Jacyś ludzie wywalają plastik do lasu - zakazujemy plastiku. Odpowiedzialność zbiorowa - ulubione rozwiązanie każdego faszysty.

   Ponadto chyba zapomniałeś, że zanim zakazano to dopłacano najpierw do wymiany pieców - w ramach programu wymieniono prawie 30 tysięcy pieców. Z tego co mi wiadomo MOPS i inne instytucje dla najbiedniejszych również oferują dopłaty do ogrzewania (i chyba nawet samo paliwo tam, gdzie to możliwe)

   Owszem bo faszyzm to odmiana socjalizmu, więc element socjalny musiał być.
   Wprawdzie faszyści mordowali ludzi ale zarówno we Włoszech jak i III Rzeszy były szerokie programy socjalne i były kolonie dla dzieci a w Krakowie wprawdzie zastosowano odpowiedzialność zbiorową wobec wszystkich ale wcześniej wybrani dostali prezent.

  •  

   pokaż komentarz

   @KapralJedziniak: wiesz co - komentarz wyżej zadałem pytanie "czemu tak bardzo chcesz zaokrąglać poglądy", ale było to pytanie retoryczne, bo odpowiedź doskonale znam

   A brzmi ona tak, że robisz to bo to pozwala ci utrzymać odpowiedni dramatyzm w dyskusji, łatwo przypiąć komuś łatkę i go "zaorać" jeszcze przed wymianą argumentów - skoro to faszysta to wiadomo, że nawet nie warto czytać to co on tam napisał, trzeba klikać minus, klapki na oczy i lecimy dalej

   Dzięki, ale ja w takie "dyskusje" się nie bawię. To co napisałeś wyżej nie stało nawet koło merytorycznych argumentów - trochę wyzywania, sporo plucia, odniesienie do III Rzeszy i heja xD miłego wieczoru idź sobie pluć gdzieś indziej, a jak będziesz zainteresowany sytuacją zakazu i Krakowa to w internecie znajdziesz konkretne liczby, opracowania i statystyki - ten zakaz wprowadzano latami, ludzie na tym doktoraty porobili, a ty chcesz na to teraz nalepić naklejkę "faszyści" i zakończyć temat XD tfu na ciebie

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @powaznyczlowiek:
   A wiec jeszcze cenzura, kolejny symptom do kolekcji. Więc sobie wklejam usunięty przez moderację

   @powaznyczlowiek:
   Napisał gość, który zaminusował moje. Nick pasuje. Także do dziecinnego zgłaszania

   Jesteś wiesz kim ( pewnie się obruszyłeś na prawdę, wy tak macie że nienawidziecie prawdy) i czym prędzej się z tym pogodzisz, tym będziesz szczęśliwszy.

   Przecież mieszkam w Krakowie, zawsze paliłem dobrym drewnem a teraz to chyba będę tymi bezwartościowymi doktoratami palił. Zakaz niczego nie zmienił w Krakowie, poza uprzykrzeniem życia ludziom, zwłaszcza tym uczciwym, którzy już wcześniej stosowali się do niepisanych zasad.

   Teraz pora na kolejny krok, umiłowany przez wszystkich totalitarystów : ekspansja. Zakaz nie zadziałał ? Rozszerzyć go. My nie możemy się mylić : patrz pan na te wszystkie doktoraty.
   Pora uprzykrzyć życie ludziom z sąsiednich gmin.

   BTW: Nazistowscy spece od "rozwiązywania problemów" również powoływali się na naukę. Ile pięknych karier powstało na eugenice.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Eugenika_niemiecka
   Łysenkizm również był doskonale udokumentowany
   https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysenkizm pokaż całość

   Cechy idealnego, wiesz kogo:
   1. Zwolennik cenzury
   2. Zwolennik odpowiedzialności zbiorowej
   3. Przekonany że zakazami i nakazami buduje nowy idealny świat
   4. Przekonany że lepiej skrzywdzić 99 niewinnych niż pominąć 1 winnego.
   5. Nienawiść wobec prawdy

  •  

   pokaż komentarz

   @KapralJedziniak: rozumiem że Bolesław Chrobry był faszystą bo zakazał polowania na bobry i Mojżesz zakazując seksu pozamałżeńskiego. Przyjmując twoje założenia cała ludzkość od rewolucji neolitycznej żyje w faszystowskich reżimach. Sam stosujesz faszystowską retorykę że kto nie libertarianin ten faszysta/komuch. Co do regulacji to państwo reguluje również co może stanowić przedmiot prawa własności. To czy może nim być inny człowiek, ziemia, informacja różniło się w palecie cywilizacji. Jak sobie wyobrażasz prawo własności bez regulacji?

  •  

   pokaż komentarz

   Skoro uważasz że państwo może regulować A to dlaczego miało by nie regulować B ?
   Skoro uważasz że problemy należy rozwiązywać nakazami i zakazami a nie zachętami czy edukacją to jesteś faszystą, nawet jeśli chcesz to wyprzeć.


   @KapralJedziniak: Z czystej ciekawości, co myślisz o zakazie zabijania innych? Albo o jakimś durnym prawie własności?

  •  

   pokaż komentarz

   @KapralJedziniak: Prawda jest taka że nawet najlepszy mały piec na drewno z najlepszym opałem dalej emituje tysiące razy więcej pyłu niż nawet najgorszy gaz (wynika to z stanu skupienia). Jak dla ciebie statystyka i nauka jest faszystowska to masz bardzo ciekawe poglądy. Po prostu w tak dużym skupieniu ludzi nie ma mowy aby każdy mógł mieć piec na paliwo stałe, nawet gdyby każdy palił dobrym opałem i w dobrym piecu. A dopiero gdyby państwo miało wybierać kto może palić było patologiczne.
   https://krajowabaza.kobize.pl/docs/male_kotly.pdf

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: Bolesław Chrobry był władcą absolutnym więc czymś w rodzaju faszysty. Mojżesz też działał jako władca absolutny. Faszyzm to próba stworzenia takiego zbiorczego monarchy absolutnego, który ma zawsze rację.

   Przyjmując twoje założenia cała ludzkość od rewolucji neolitycznej żyje w faszystowskich reżimach.
   Przez większość czasu raczej w anarchii, potem monarchii absolutnej.

   Sam stosujesz faszystowską retorykę że kto nie libertarianin ten faszysta/komuch

   Chyba nie za bardzo wiesz co to jest faszyzm. Gdybym stosował faszystowską retorykę, napisałbym że każdy kto nie chce działać dla dobra nardu i samowolnie chce palić sobie w kominku albo naraża państwo na wydatki powinien zapłacić mandat a więc zupełnie odwrotnie niż piszę.

   Z czystej ciekawości, co myślisz o zakazie zabijania innych? Albo o jakimś durnym prawie własności?

   @LowcaG:

   Z czystej ciekawości, co myślisz o zakazie zabijania innych? Albo o jakimś durnym prawie własności?

   Jak najbardziej jestem za. Co więcej są to jedyne wartości na jakich straży powinno stać państwo bo inaczej każda ludzka organizacja przestaje mieć sens.

  •  

   pokaż komentarz

   @KapralJedziniak: dalej nie odniosłeś się do kwestii ustalania co może być podmiotem prawa własności.
   Inna sprawa że to wszystko są prawa które mogą być albo uznaniowe (czyli martwe w praktyce) albo poparte aparatem przymusu (czyli państwem). I w tym kontekście prawo własności i prawo do życia ** nie są w żaden sposób uprzywilejowane ** względem choćby prawa zakazującego wywieszanie reklam czy palenie węglem. Dla Żydów przykazanie VII nie jest ważniejsze niż VI. Ty możesz uważać inaczej ale społeczeństwo uważa odmiennie. I skończ z tym faszyzmem bo poza nim i idami w które wierzysz jest jeszcze cała paleta ideologii czyli pomysłów na organizację społeczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant:

   dalej nie odniosłeś się do kwestii ustalania co może być podmiotem prawa własności.
   Posiadasz to co możesz obronić. Koniec. Wszystkie pierdółki spisane na piśmie są dla uspokojenia naiwnych.
   Państwo ustala najwyżej co może zabrać bez zbytnich niepokojów społecznych.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak najbardziej jestem za. Co więcej są to jedyne wartości na jakich straży powinno stać państwo bo inaczej każda ludzka organizacja przestaje mieć sens.

   @KapralJedziniak: No widzisz, czyli jednak ty możesz zastosować A i nie powiedzieć B, ale odbierasz innym to prawo, czy to nie jest faszystowskie? ;)

   Tylko dlatego, że uznałeś, że ludzka organizacja przestaje mieć sens, ale to Ty tak uważasz, ktoś inny może mieć inne zdanie i uważać, że odwieczne prawo to takie, że słabszy ginie, taka jest w sumie przyroda. Zero zakazów.

   Prawo własności też jest wymyślone dość późno, brzmi faszystowsko (stosując Twoją retorykę) dlaczego ktoś może zakazać mi korzystać z jakiejś ziemi tylko dlatego, że ma papierek, może urodził się wcześniej (czy też jego poprzednicy) u uznali, że to ich i teraz ja mam to respektować? Dziwne. Mogę bez problemu sobie wyobrazić życie bez takiego faszystowskiego ograniczenia ;) .

   Jak dla mnie zasada jest prosta, jeżeli Ty ustalasz A i B to jest to dobre, jak ktoś ustala C to jest to złe bo można wtedy przecież D (i tu dajesz przykład całkiem bezsensu).

   Można jednak jako konsensus uznać, że jeżeli działanie człowieka wpływa negatywnie na człowieka B to może warto uregulować to działanie? Bo jeżeli nie to zapewne nie będziesz miał nic przeciwko temu abym obok Twojej własności gdzie mieszkasz, zbudował utylizację, albo bez przesady może tylko przechowalnie jakichś chemicznych środków trujących, lotnych..no dobra może nie trujących, takich tylko co to raka powodują ale nie na 100% tylko tak na 70% abyś nie powiedział, że Cię zabijam.

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG:

   Tylko dlatego, że uznałeś, że ludzka organizacja przestaje mieć sens, ale to Ty tak uważasz, ktoś inny może mieć inne zdanie i uważać, że odwieczne prawo to takie, że słabszy ginie, taka jest w sumie przyroda. Zero zakazów

   Zgadzam się jak najbardziej realnie nie ma żadnych zasad ani praw ( lubię Spencera). Dlatego zbiorowość ma sens jeśli wyciąga się z jej istnienia korzyść ( np.wspólna ochrona własności). Jeśli zbiorowość zaczyna tworzyć zasady krzywdzące większość żeby dokopać w ten sposób komuś za bardziej lub mniej wyimaginowane winy ( ten wałkowany zakaz palenia drewnem i węglem a nie śmieciami, bo taki zakaz już dawno jest) to jest to wspólnota opresyjna : faszyzm, komunizm, totalitaryzm.

   Jeśli wspólnota wsadza złodzieja do dołka w ziemi wszyscy zyskują. Jeśli wspólnota wsadza ludzi do dołka z ziemią bo mogli coś zrobić złego ( np. mieli piec i mogli teoretycznie palić śmieci) to jest to stosowanie odpowiedzialności zbiorowej typowe dla wymienionych systemów.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego zbiorowość ma sens jeśli wyciąga się z jej istnienia korzyść ( np.wspólna ochrona własności).

   @KapralJedziniak: hm..masz wdrukowane, że własność to coś cennego, istnieją plemiona które dobrze funkcjonują bez prawa własności...no ale to też inna skala.(chociaż nie wiem czy skala ma znaczenie, nie zastanawiałem się nad tym prawdę mówiąc).

   Jeśli zbiorowość zaczyna tworzyć zasady krzywdzące większość żeby dokopać w ten sposób komuś za bardziej lub mniej wyimaginowane winy ( ten wałkowany zakaz palenia drewnem i węglem a nie śmieciami, bo taki zakaz już dawno jest) to jest to wspólnota opresyjna : faszyzm, komunizm, totalitaryzm.

   @KapralJedziniak: W pewnym sensie zgodzę się jeśli chodzi o zasadę. Czyli zasady bardziej szkodliwe społeczeństwu (a takich jest trochę) niż pożyteczne są bez sensu i trzeba je likwidować, no ale nie szedł bym od razu w hasła typu faszyzm itd.

   Jednak musiał byś wykazać, że koszt (np. zakaz palenia drewnem i węglem) w dłuższej perspektywie jest bardziej negatywny dla danego społeczeństwa niż brak takiego zakazu. I w tym momencie będzie różnica poglądów na dany temat, bo coś czuję, że druga grupa uważa, że jest to jednak w dłuższym terminie bardziej pożyteczne niż uciążliwe.

   I chyba do tego zawsze sprowadza się dysputa.

  •  

   pokaż komentarz

   Jednak musiał byś wykazać, że koszt (np. zakaz palenia drewnem i węglem) w dłuższej perspektywie jest bardziej negatywny dla danego społeczeństwa niż brak takiego zakazu. I w tym momencie będzie różnica poglądów na dany temat, bo coś czuję, że druga grupa uważa, że jest to jednak w dłuższym terminie bardziej pożyteczne niż uciążliwe.
   @LowcaG:

   W dłuższym okresie czasu wprowadzenie całkowitej prohibicji albo nakaz wykonania zestawu ćwiczeń pobudzających krążenie pod karą grzywny również byłby korzystny dla ogólnego zdrowia. Nie wprowadza się tego bo łatwiej jest napuścić wściekłą tłuszczę z Krakowa na posiadaczy pieców i kominków ( marginalna grupa) niż na koneserów mocnych trunków, choć i tu trwa praca, w Krakowie bardzo zaawansowana. Tak to działa. Dziel i rządź, napuszczaj grupę przeciw grupie. To jest taki piękny czyściutki faszyzm zwalniający od myślenia prostych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   W dłuższym okresie czasu wprowadzenie całkowitej prohibicji

   @KapralJedziniak: Wszystko świetnie tylko nie wiem czy celowo pominąłeś element skali wpływu na otoczenie. Inna skala.

   Jesteś przedstawicielem czystego faszyzmu, "My już mamy swoje własności, zabezpieczamy się prawami aby zachować status quo", Jest zakaz brania naszych własności bo to święte prawa ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   "Jestem przeciw zakazom, chyba, że założycie mi wysypisko śmieci za oknem, wtedy już nie..."
   "Dobre są prawa z którymi się zgadzam, bo to zachwieje organizacją, a złe które ustalają inni, bo chcą coś narzucać"
   "Nie myślcie za dużo"
   Czyściutki faszyzm, tylko dla niepoznaki każdego kto się ze mną nie zgadza nazwę faszystą ;)

   PS.
   Nie bierz tego do siebie, ale dokładnie tak to przedstawiasz.
   Powtórzę:
   Ty masz prawo powiedzieć A
   A innemu odbierasz takie prawo bo wtedy mówisz "Faszysta, bo jak A to dlaczego nie B"

   PS.2
   Sam temat Krakowa mnie nie interesuje, bardziej skupiam się na Twojej filozofia, która jest bardzo faszystowska(wg. Twojej definicji)

   PS.3
   Jestem zwolennikiem osuwania wszelakich bezsensownych praw, ale nie wyznaję zasady "kto się ze mną nie zgadza ten faszysta"

   Ok, w każdym razie miło się rozmawiało (Bez sarkazmu), slot czasowy mi się skończył na rozmowy o niczym :)
   Miłego dnia (i mam nadzieję, ze naprawdę nie weźmiesz nic do siebie personalnie bo nie mam zamiaru Cię obrazić :) )

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG:

   Wszystko świetnie tylko nie wiem czy celowo pominąłeś element skali wpływu na otoczenie. Inna skala.

   Alkohol, wypadki samochodowe, choroby krążenia są częstszą przyczyną chorób i zgonów. W Krakowie gdzie podobno było tak źle że w imię Wielkiego Krakowa trzeba było odebrać wolność żyje się najdłużej w Polsce, Małopolska i Podkarpackie, gdzie ponoć smog zabija 5 miliardów ludzi dziennie ( według aktywistów smogowych) jest najdłuższa średnia życia.
   https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-tablice,1,1.html

   Jesteś przedstawicielem czystego faszyzmu, "My już mamy swoje własności, zabezpieczamy się prawami aby zachować status quo",

   Nie za bardzo - faszyzm, nazizm, komunizm to ideologie rewolucyjne mające przyśpieszyć zmiany - zadekretować rzeczywistość np. znieść biedę/smog/ inny problem ustawą i mocą państwa ukształtować nowy wspaniały świat gdzie jednostka nie ma żadnych praw a o wszystkim decyduje urzędnik ( np. Unia Europejska)
   Ja tu cały czas bronię prawa jednostki np. do zapalenia sobie w kominku. Jestem antyfaszystą jak antifa :P

   "Jestem przeciw zakazom, chyba, że założycie mi wysypisko śmieci za oknem, wtedy już nie..."
   "Dobre są prawa z którymi się zgadzam, bo to zachwieje organizacją, a złe które ustalają inni, bo chcą coś narzucać"
   "Nie myślcie za dużo"
   Czyściutki faszyzm, tylko dla niepoznaki każdego kto się ze mną nie zgadza nazwę faszystą ;)


   Jeśli prześledzisz jeszcze raz wątek cały czas sprzeciwiam się temu co tu wsadziłeś w moje usta. "Nie myślcie za dużo" to jest filozofia zakazywania nakazywania/ zakazywania, której sprzeciwiam się przecież na samym początku wyśmiewając zakaz palenia, nakaz zapinania pasów czy ograniczanie dostępności produktów spożywczych, typu cukier.

 •  

  pokaż komentarz

  Złoto, po prostu złoto.

  PS. Nie wrzucajcie Hitlera. Faszyzm to nie Hitler, tylko Mussolini.

  GIF

  źródło: media.tenor.com (330KB)

Dodany przez:

avatar wojna_idei dołączył
821 wykopali 76 zakopali 10.5 tys. wyświetleń